بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Thursday 25 February 2021   #2896
کنجکاو1
عضو ثابت

نشان کنجکاو1

تاريخ ثبت نام: Jun 2012
پاسخ‌ها: 1,572
ج: انکار شرک

نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
سعید بن علاقه ابوفاخته از اصحاب خاص امیرالمؤمنین ع است، طبق مبنای خود، سبع مثانی را معنا کرده، اما چون مفسرین با مبنای او آشنا نبودند طور دیگری فهمیدند.

ابوفاخته در ذیل آیه ۷ آلعمران میگوید: أمّ الکتاب، فواتح سور است، و در ذیل آیخ ۸۷ حجر میگوید: سبع مثانی، أمّ الکتاب است، و چون أمّ الکتاب اسم سوره مبارکه حمد هم هست گمان کردند میگوید که سبع مثانی سوره حمد است، و حال آنکه نزد او ام الکتاب همان فواتح سور است.

حال فواتح سور و حروف مقطعه را طبق حرف ابوفاخته ملاحظه کنید، بدون تکرار طبق مصحف مجموعا چهارده حرف است، دو هفت تا، و اگر مثلا آنها را زیر همدیگر بنویسیم چنین میشود:

ا - ل - م - ص - ر - ك - ه
ي - ع - ط - س - ح - ق - ن

یعنی هفت تا دوتائی: (ا/ي) (ل/ع) (م/ط) (ص/س) (ر/ح) (ك/ق) ‌(ه/ن)

مبنای ابو فاخته این است که کل قرآن کریم از این هفت تا دو تائی‌ها استخراج میشود که اینها أمّ الکتاب هستند و شبیه سلولهای بنیادین عمل میکنند.
.
مگر نمی گویی ]سعید بن علاقه ابوفاخته از اصحاب خاص امیر المومنین بودند .پس چرا طبق مبنای خود، سبع مثانی را معنا کرده چرا از امیرالمومنین نقل نکردند و معنای خاص خود را گفته ؟
کنجکاو1 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Thursday 25 February 2021   #2897
کنجکاو1
عضو ثابت

نشان کنجکاو1

نقل قول:
سعید بن علاقه ابوفاخته از اصحاب خاص امیرالمؤمنین ع است، طبق مبنای خود، سبع مثانی را معنا کرده، اما چون مفسرین با مبنای او آشنا نبودند طور دیگری فهمیدند.

ابوفاخته در ذیل آیه ۷ آلعمران میگوید: أمّ الکتاب، فواتح سور است، و در ذیل آیخ ۸۷ حجر میگوید: سبع مثانی، أمّ الکتاب است، و چون أمّ الکتاب اسم سوره مبارکه حمد هم هست گمان کردند میگوید که سبع مثانی سوره حمد است، و حال آنکه نزد او ام الکتاب همان فواتح سور است.

حال فواتح سور و حروف مقطعه را طبق حرف ابوفاخته ملاحظه کنید، بدون تکرار طبق مصحف مجموعا چهارده حرف است، دو هفت تا، و اگر مثلا آنها را زیر همدیگر بنویسیم چنین میشود:

ا - ل - م - ص - ر - ك - ه
ي - ع - ط - س - ح - ق - ن

یعنی هفت تا دوتائی: (ا/ي) (ل/ع) (م/ط) (ص/س) (ر/ح) (ك/ق) ‌(ه/ن)

مبنای ابو فاخته این است که کل قرآن کریم از این هفت تا دو تائی‌ها استخراج میشود که اینها أمّ الکتاب هستند و شبیه سلولهای بنیادین عمل میکنند.
.
یعنی بگفته ابو فاتحه حروف مقطعه آیات محکمات هستند ؟
قديمي Thursday 25 February 2021   #2898
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 23,858

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 نوشته شده است نمايش نوشته
مگر نمی گویی ]سعید بن علاقه ابوفاخته از اصحاب خاص امیر المومنین بودند .پس چرا طبق مبنای خود، سبع مثانی را معنا کرده چرا از امیرالمومنین نقل نکردند و معنای خاص خود را گفته ؟
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Thursday 25 February 2021   #2899
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 23,858

نقل قول:
مترجمین گفته اند النجم الثاقب: خرمشاهی: ستاره درخشان است‏
همه می دانند که ستاره درخشان است این چیزی نیست که کسی نداند .
الثاقب درعربی به چه معناست از عرب زبانها بپرس به چه معناست ؟

بگو منظور از الطارق چیست ؟

مگر نمی گویی خداوند متعال کسایی را معرفی کردند که نزد آنها برویم آنها در باره الطارق چه می گویند

من کجا چنین گفتم ؟

چرا شما برای فهم قرآن بدنبال هر عرب زبانی می گردید آیا بهترنیست از خود قرآن جویا شویم ؟

آیا آیه 4 سوره زخرف نمی گوید قرآن در ام الکتاب است ؟

إِنَّا جَعَلْنَاهُ قُرْآنًا عَرَبِيًّا لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ ﴿۳﴾
ما آن را قرآنى عربى قرار داديم باشد كه بينديشيد (۳)
وَإِنَّهُ فِي أُمِّ الْكِتَابِ لَدَيْنَا لَعَلِيٌّ حَكِيمٌ ﴿۴﴾
[COLOR="Red"]و همانا كه آن در كتاب اصلى [=لوح محفوظ] به نزد ما سخت والا و پر حكمت است (۴)

یعنی پیامبر می دانسته اما خداوند گفتند تو چه دانی ؟
لا مصب چی چی میکشی که اینقدر مزخرف مینویسی وبی ربط
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Friday 26 February 2021   #2900
hosyn
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2008
پاسخ‌ها: 2,179

نقل قول:
چرا شما برای فهم قرآن بدنبال هر عرب زبانی می گردید آیا بهترنیست از خود قرآن جویا شویم ؟

آیا آیه 4 سوره زخرف نمی گوید قرآن در ام الکتاب است ؟

إِنَّا جَعَلْنَاهُ قُرْآنًا عَرَبِيًّا لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ ﴿۳﴾
ما آن را قرآنى عربى قرار داديم باشد كه بينديشيد (۳)
وَإِنَّهُ فِي أُمِّ الْكِتَابِ لَدَيْنَا لَعَلِيٌّ حَكِيمٌ ﴿۴﴾
[COLOR="Red"]و همانا كه آن در كتاب اصلى [=لوح محفوظ] به نزد ما سخت والا و پر حكمت است (۴)
سراغ عرب‌زبان میرویم به خاطر اینکه همه قرآن عربی است، اگر بخواهیم از جای دیگر قرآن هم شاهد بیاوریم باید ابتدا عبارت عربی را بفهمیم، و مثل شما مخلوط نکنیم، «هنّ أمّ الکتاب» معنای روشن خود را دارد، و «إنه في أمّ الکتاب» هم معنای خود دارد، و «إنه لقرآن کریم في کتاب مکنون» هم معنای خود.

اگر دو آیه قبل این آیات سوره مبارکه زخرف را آورده بودید چنین برداشتی از اینجا نداشتید که «آیات محکمات از ام الکتاب است نه خود محکمات ام الکتاب باشند»، به طور خلاصه عرض میکنم که چرا فکر نکردید که شاید ضمیر «إنه» به «حم» برگردد؟ یعنی «حم» در بین سایر اعضای «أمّ الکتاب» که حروف مقطعه هستند نزد ما جایگاهی رفیع دارد.

به کسره زیر «والکتابِ المبینِ» نگاه کنید، این قسم است، برای چه؟ برای اینکه «حم» را توصیف بفرماید. و الله العالم
hosyn حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از hosyn بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Friday 26 February 2021   #2901
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
http://www.iranclubs.org/forums/show...83#post2383783
قديمي Friday 26 February 2021   #2902
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
سبع مثانی یعنی چه ؟که این همه مفسرین سردرگم نباشند و با شک نگویند منظور سوره حمد است .
من که به سهم خودم واقعا عقیده دارم که سبع مثانی سوره حمد است، اما سوره حمد است در لایه‌های متاخر از هسته مرکزی معنای آیه، یعنی طبق دیدگاه نظام آکسیوماتیک اربیتالی که چند بار توضیح دادم، سبع مثانی یک معنای اصلی اصل موضوعی در لایه مرکزی دارد، و معانی متعدد دیگر در لایه‌های بعدی دارد که همگی صحیح و مراد خداوند متعال هستند، این روایت معروف است که خداوند کل قرآن را در سوره حمد جمع کرده، و همچنین اسم اعظم را در سوره حمد تقطیع فرموده است، و...
قديمي Friday 26 February 2021   #2903
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
این بزرگان درباره سبعا من المثانی چه گفته اند ؟ مگر نمی گویی خداوند آنهارا معرفی کرده برای تعلیم قرآن ؟
گفتند: «إن ظاهرها الحمد، و باطنها ولد الولد...» ، البته معرفی فرموده برای اینکه بیایند درب منزل من و شما التماس کنند که خواهش میکنیم تشریف بیاورید میخواهیم حروف مقطعه قران را به شما تعلیم دهیم.

نقل قول:
شما که سراغ این بزرگان برای فهم قرآن رفتید بگو آنها در باره این آیات چه گفته اند ؟
حروف مقطعه قرآن را چه معنی کرده اند ؟
تعارفات قشنگی است، اگر من سراغ این بزرگان رفته بودم حالا اینجا نبودم! نرفتیم و هنوز که هنوز است افتخار هم میکنیم، میگویند به شتر گفتند از کجا میآیی؟ گفت از حمام، گفتند از زانوهایت پیداست!

به هر حال در روایات بعض کلیات و بعض جزئیات آمده برای اینکه راه گم نشود، مثلا «يا با لبيد إن في حروف القرآن المقطعة لعلما جما» ، «ما خرج إليكم من علمنا إلا ألفا غير معطوفة» ، «علم كل شي‏ء في عسق‏» ، «و ستنفجر لهم ينابيع الحيوان بعد لظى النيران، لتمام الم و طه و الطواسين» و...

و وقتی مردی از بنی امیه، حروف المص را مسخره کرد که اینها چه نفعی برای مردم دارد، امام صادق ع غضب کرده فرمودند: أمسک... «أتي رجل من بني امية- و كان زنديقا- جعفر بن محمد (عليهما السلام) فقال له: قول الله في كتابه المص أي شي‏ء أراد بهذا، و أي شي‏ء فيه من الحلال و الحرام، و أي شي‏ء فيه مما ينتفع به الناس؟ قال: فاغتاظ من ذلك جعفر بن محمد (عليهما السلام)، فقال: أمسك ويحك! الألف واحد...
قديمي Friday 26 February 2021   #2904
کنجکاو1
عضو ثابت

نشان کنجکاو1

نقل قول:
سراغ عرب‌زبان میرویم به خاطر اینکه همه قرآن عربی است، اگر بخواهیم از جای دیگر قرآن هم شاهد بیاوریم باید ابتدا عبارت عربی را بفهمیم، و مثل شما مخلوط نکنیم، «هنّ أمّ الکتاب» معنای روشن خود را دارد، و «إنه في أمّ الکتاب» هم معنای خود دارد، و «إنه لقرآن کریم في کتاب مکنون» هم معنای خود.

اگر دو آیه قبل این آیات سوره مبارکه زخرف را آورده بودید چنین برداشتی از اینجا نداشتید که «آیات محکمات از ام الکتاب است نه خود محکمات ام الکتاب باشند»، به طور خلاصه عرض میکنم که چرا فکر نکردید که شاید ضمیر «إنه» به «حم» برگردد؟ یعنی «حم» در بین سایر اعضای «أمّ الکتاب» که حروف مقطعه هستند نزد ما جایگاهی رفیع دارد.

به کسره زیر «والکتابِ المبینِ» نگاه کنید، این قسم است، برای چه؟ برای اینکه «حم» را توصیف بفرماید. و الله العالم
تفسیرالمیزان

نقل قول:
ين جمله آنچه را كه آيه قبلى بيان مى كرد تأكيد نموده و روشن مى سازد، و آن اين بود كه قرآن كريم در موطن اصليش ما فوق تعقل عـقـول اسـت. ضـمـير در (انه ) به كتاب بر مى گردد. و مراد از (ام الكتاب ) لوح محفوظ است، همچنان كه آيه (بل هو قرآن مجيد فى لوح محفوظ) به آن تصريح دارد. و اگـر لوح مـحـفـوظ را (ام الكتاب ) ناميده، بدين جهت است كه لوح محفوظ ريشه تمامى كتب آسمانى است، و هر كتابى آسمانى از آن استنساخ مى شود. و اگر كلمه (قرآن ) را مـقـيـد بـه قـيـد (ام الكـتـاب ) و (لدينا) كرد، صرفا به منظور توضيح است، نه احـتـراز. سـاده تر بگويم : براى اين بود كه بفرمايد قرآن همان كتابى است كه نزد ما است، نه اينكه بفرمايد قرآن دو تا است يكى نزد ما و يكى هم نزد ديگرى.
اگر به مطالب تفسیرالمیزان توجه کنید می گوید که ام الکتاب ریشه تمامی کتب آسمانی است .

قرآن از ام الکتاب گرفته شده

آیا غیرازاین است که محکمات آیات قرآن است و به ام الکتاب برمی گردد؟
قديمي Friday 26 February 2021   #2905
کنجکاو1
عضو ثابت

نشان کنجکاو1

نقل قول:
کاری با ابوفاتحه ندارم که مدتی باگل نشسته وبوی گل گرفته سوال من این است که آن کسانی را که شما می گوئید خداوند معرفی کردند که به سراغ آنها برویم درباره آیاتی که به آن اشاره کردم چه پاسخی داده اند ؟

حروف مقطعه قرآن را چگونه توضیح داده اند ؟

درباره طارق چه گفته اند ؟
وَالسَّمَاءِ وَالطَّارِقِ ﴿۱

وَمَا أَدْرَاكَ مَا الطَّارِقُ ﴿۲﴾

درباره الْبُرُوجِ چه گفته اند
وَالسَّمَاءِ ذَاتِ الْبُرُوجِ ﴿۱﴾

سبع المثانی را چه معنی کرده اند ؟
باز نگوئید ابو فاتحه چنین گفته .
و چگونه پرده از راز حروف مقطع برداشته اند ؟

آخرين ويرايش کنجکاو1 ، Friday 26 February 2021 در 11:36PM.
قديمي Saturday 27 February 2021   #2906
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
تفسیرالمیزان

اگر به مطالب تفسیرالمیزان توجه کنید می گوید که ام الکتاب ریشه تمامی کتب آسمانی است .

قرآن از ام الکتاب گرفته شده

آیا غیرازاین است که محکمات آیات قرآن است و به ام الکتاب برمی گردد؟
واضح است که در المیزان أمّ الکتاب در سوره زخرف را لوح محفوظ گرفتند، و منافاتی با حرف بنده ندارد، دو قول میشود، اما محال است صاحب المیزان أمّ الکتاب در سوره آلعمران را لوح محفوظ بگیرند، این از ایشان که عربی میدانند ممکن نیست، یعنی نزد ایشان أمّ الکتاب در این دو آیه مثل هم نیست، کما اینکه نزد المیزان متشابه در سوره آلعمران با متشابه در سوره زمز یکی نیست و فرق میکند.
قديمي Saturday 27 February 2021   #2907
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
کاری با ابوفاتحه ندارم که مدتی باگل نشسته وبوی گل گرفته سوال من این است که آن کسانی را که شما می گوئید خداوند معرفی کردند که به سراغ آنها برویم درباره آیاتی که به آن اشاره کردم چه پاسخی داده اند ؟

حروف مقطعه قرآن را چگونه توضیح داده اند ؟

درباره طارق چه گفته اند ؟
وَالسَّمَاءِ وَالطَّارِقِ ﴿۱

وَمَا أَدْرَاكَ مَا الطَّارِقُ ﴿۲﴾

درباره الْبُرُوجِ چه گفته اند
وَالسَّمَاءِ ذَاتِ الْبُرُوجِ ﴿۱﴾

سبع المثانی را چه معنی کرده اند ؟
باز نگوئید ابو فاتحه چنین گفته .
و چگونه پرده از راز حروف مقطع برداشته اند ؟
دوست گرامی، پس این عباراتی که آوردم چه بود؟:

به هر حال در روایات بعض کلیات و بعض جزئیات آمده برای اینکه راه گم نشود، مثلا «يا با لبيد إن في حروف القرآن المقطعة لعلما جما» ، «ما خرج إليكم من علمنا إلا ألفا غير معطوفة» ، «علم كل شي‏ء في عسق‏» ، «و ستنفجر لهم ينابيع الحيوان بعد لظى النيران، لتمام الم و طه و الطواسين» و...

آنچه از سخنان آنها به ما رسیده، برای عاقل بس است که بفهمد نظام معارف قرآنی چگونه است، و اما جزئیات آنها، پس چون علم قدرت میآورد، و مثل آصف یک حرف میداند و تخت بلقیس حاضر میکند، لذا مهر کردند و دهانش دوختند!

و اما تفسیر طارق و بروج و... در بعض روایات آمده، و هر کس خواست مراجعه میکند.

طارق هم یک معنای محوری در سوره مبارکه طارق دارد که شاید رمز آن در «والارض ذات الصدع» نهفته باشد، ولی ده معنا میتوانیم برای طارق بیان کنیم که همگی صحیح و اعجاب آور است، آیا نجم در قرآن همه جا به معنای ستاره آمده یا به معنای گیاه هم آمده است؟ جواب؟؟
قديمي Saturday 27 February 2021   #2908
کنجکاو1
عضو ثابت

نشان کنجکاو1

نقل قول:
واضح است که در المیزان أمّ الکتاب در سوره زخرف را لوح محفوظ گرفتند، و منافاتی با حرف بنده ندارد، دو قول میشود، اما محال است صاحب المیزان أمّ الکتاب در سوره آلعمران را لوح محفوظ بگیرند، این از ایشان که عربی میدانند ممکن نیست، یعنی نزد ایشان أمّ الکتاب در این دو آیه مثل هم نیست، کما اینکه نزد المیزان متشابه در سوره آلعمران با متشابه در سوره زمز یکی نیست و فرق میکند.
آیا آیات محکمات از ام الکتاب گرفته شده است یانه ؟
قديمي Saturday 27 February 2021   #2909
کنجکاو1
عضو ثابت

نشان کنجکاو1

نقل قول:
دوست گرامی، پس این عباراتی که آوردم چه بود؟:

آنچه از سخنان آنها به ما رسیده، برای عاقل بس است که بفهمد نظام معارف قرآنی چگونه است، و اما جزئیات آنها، پس چون علم قدرت میآورد، و مثل آصف یک حرف میداند و تخت بلقیس حاضر میکند، لذا مهر کردند و دهانش دوختند!
اگر درباره متن عربی که آوردی توضیح بدهی بهتر منظورشمارا می فهمیم .
اگر نمی گویی شما که عربی نمی دانید
نقل قول:
و اما تفسیر طارق و بروج و... در بعض روایات آمده، و هر کس خواست مراجعه میکند.

طارق هم یک معنای محوری در سوره مبارکه طارق دارد که شاید رمز آن در «والارض ذات الصدع» نهفته باشد، ولی ده معنا میتوانیم برای طارق بیان کنیم که همگی صحیح و اعجاب آور است، آیا نجم در قرآن همه جا به معنای ستاره آمده یا به معنای گیاه هم آمده است؟ جواب؟؟
حالا کجا ما بگردیم دنبال روایات اگر می شود شما بگوئید .
در ضمن قرآن در باره آسمان سخن می گوید و چه ربطی به گیاه دارد ؟

وَالسَّمَاءِ وَالطَّارِقِ

البته فکر نمی کنم که روایات نظری دراین باره داده باشند که مورد پسند باشد اگر اینطور بود حتما مفسرین و مترجمین مثل اهل بیت و یا بقیه الله به آن اشاره می کردند
قديمي Saturday 27 February 2021   #2910
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
در ضمن قرآن در باره آسمان سخن می گوید و چه ربطی به گیاه دارد ؟

وَالسَّمَاءِ وَالطَّارِقِ

البته فکر نمی کنم که روایات نظری دراین باره داده باشند که مورد پسند باشد اگر اینطور بود حتما مفسرین و مترجمین مثل اهل بیت و یا بقیه الله به آن اشاره می کردند
نکته همین است که ابتدای سوره، آسمان و طارق در کنار هم قرار گرفتند، پس ربطی با هم دارند، در آیه ۱۱ و ۱۲ همین سوره هم، آسمان در کنار زمین ذات صدع قرار گرفته، پس ربطی با هم دارند، و ربطی هم با ابتدای سوره دارند، و ربطی با آیه ۴ دارند، و همچنین ربطی با آیه ۳ دارند، اگر آسمان به قول شما ربطی به گیاه ندارد پس آسمان ربطی به حافظ بر هر نفس ندارد(آیه ۴)، این سوره یک دور انسان‌شناسی است، در این معنایی که طبق آکسیوم گیاه انسانی عرض میکنم، در تمام سوره چیزی جز شئونات انسان ذکر نشده است، راستی، آیه ۱۷ سوره نوح چه میفرماید:

71|17|والله أنبتكم من الأرض نباتا

مگر ما گیاه و جزء نباتات هستیم که خداوند ما را از زمین رویانده؟
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 07:30PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه