بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Thursday 18 February 2021   #2881
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 23,787
ج: انکار شرک

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 نوشته شده است نمايش نوشته
این معمم مارکسیست یه ادعایی کرده که اولین باره شنیدم گیریم سخن شما در باره متشابه بودن الم صحیح باشد

راسخون آیه الم را چگونه تاویل کردند مگر نمی گوئید بجز خداوند راسخون هم تاویل متشابهات می دانند .

تکلیف ادامه آیه 1 سوره هودچه می شود آیا ادامه آیه هم متشابهات است یا نه فقط حروف مقطعه الر متشابهات است و بقیه آیه از محکمات بحساب می آید
انوسی عزیز کاشکی یک حرف (نه یک کلمه ) از اینها که می نوشتی می فهمیدی
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از عبدالعلی69 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Thursday 18 February 2021   #2882
hosyn
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2008
پاسخ‌ها: 2,178

نقل قول:
این معمم مارکسیست یه ادعایی کرده که اولین باره شنیدم گیریم سخن شما در باره متشابه بودن الم صحیح باشد

راسخون آیه الم را چگونه تاویل کردند مگر نمی گوئید بجز خداوند راسخون هم تاویل متشابهات می دانند .

الر كِتَابٌ أُحْكِمَتْ آيَاتُهُ ثُمَّ فُصِّلَتْ مِنْ لَدُنْ حَكِيمٍ خَبِيرٍ ﴿۱﴾
الف لام راء كتابى است كه آيات آن استحكام يافته سپس از جانب حكيمى آگاه به روشنى بيان شده است (۱)

تکلیف ادامه آیه 1 سوره هودچه می شود آیا ادامه آیه هم متشابهات است یا نه فقط حروف مقطعه الر متشابهات است و بقیه آیه از محکمات بحساب می آید
شاید آیه ۸۷ سوره مبارکه حجر، رمز پیشرفت بحث باشد، نظر شما راجع به این آیه چیست؟

15|87|ولقد آتيناك سبعا من المثاني والقرآن العظيم
.
hosyn حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از hosyn بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Friday 19 February 2021   #2883
کنجکاو1
عضو ثابت

نشان کنجکاو1

تاريخ ثبت نام: Jun 2012
پاسخ‌ها: 1,561

نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
شاید آیه ۸۷ سوره مبارکه حجر، رمز پیشرفت بحث باشد، نظر شما راجع به این آیه چیست؟

15|87|ولقد آتيناك سبعا من المثاني والقرآن العظيم
.
بی تردید عبارت سبعاً من المثانی همچون حروف مقطعه از رموز و رازهای قرآن بشمار می رود که اگر فرض کنیم در روزگار رسول الله پرده از این راز برداشته شده باشد، پس از آن اراده الهی بد این قرار گرفته که به مرور زمان اثرش از بین برود. در هر صورت عبارت مذکور به خود قرآن ربط پیدا می کند و چیزی جدای از آن نیست. کما اینکه بعضی از مفسرین بر این باورند که سبعاً من المثانی سوره حمد است

آخرين ويرايش کنجکاو1 ، Friday 19 February 2021 در 10:43AM.
کنجکاو1 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Friday 19 February 2021   #2884
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
بی تردید عبارت سبعاً من المثانی همچون حروف مقطعه از رموز و رازهای قرآن بشمار می رود که اگر فرض کنیم در روزگار رسول الله پرده از این راز برداشته شده باشد، پس از آن اراده الهی بد این قرار گرفته که به مرور زمان اثرش از بین برود. در هر صورت عبارت مذکور به خود قرآن ربط پیدا می کند و چیزی جدای از آن نیست. کما اینکه بعضی از مفسرین بر این باورند که سبعاً من المثانی سوره حمد است
خوب با این توضیح شما، پس به نظر شما چگونه این آیه از آیات محکمات و از آیات بیّنات است و امّ الکتاب است در حالی که میگویید ما از آن چیزی نمیدانیم؟
تعداد 2 كاربر از hosyn بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Saturday 20 February 2021   #2885
کنجکاو1
عضو ثابت

نشان کنجکاو1

نقل قول:
خوب با این توضیح شما، پس به نظر شما چگونه این آیه از آیات محکمات و از آیات بیّنات است و امّ الکتاب است در حالی که میگویید ما از آن چیزی نمیدانیم؟
خداوند در آیاتی قرآن را به نور تشبیه می کند و همانگونه که نور بتدیج اشیاء را از ظلمت بیرون می آورد و هویدا می سازد، آیات قرآن نیز نازل شده اند تا ما را از ظلمات جهل و نادانی خارج کنند و به نور بینش و دانایی برسانند. پس اینکه ما آیه ای از قرآن را متوجه نشویم به دلیل متشابه بودن آن آیه نیست بلکه به این بستگی دارد که چه موقع شرایطش را کسب می کنیم تا خداوند جهل درونمان را بواسطه نور درخشانش آشکار سازد
قديمي Saturday 20 February 2021   #2886
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 23,787

نقل قول:
خداوند در آیاتی قرآن را به نور تشبیه می کند و همانگونه که نور بتدیج اشیاء را از ظلمت بیرون می آورد و هویدا می سازد، آیات قرآن نیز نازل شده اند تا ما را از ظلمات جهل و نادانی خارج کنند و به نور بینش و دانایی برسانند. پس اینکه ما آیه ای از قرآن را متوجه نشویم به دلیل متشابه بودن آن آیه نیست بلکه به این بستگی دارد که چه موقع شرایطش را کسب می کنیم تا خداوند جهل درونمان را بواسطه نور درخشانش آشکار سازد
آنوسی عزیز چه ربطی به سوال داشت
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Saturday 20 February 2021 در 11:58PM.
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از عبدالعلی69 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 21 February 2021   #2887
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
شما تا کنون شنیده یا دیده‌اید که کسی قرآن او را از ظلمات جهل و نادانی خارج کند و بفهمد که « سبعا من المثانی » در آیه ۸۷ سوره مبارکه حجر یعنی چه؟
قديمي Monday 22 February 2021   #2888
کنجکاو1
عضو ثابت

نشان کنجکاو1

نقل قول:
شما تا کنون شنیده یا دیده‌اید که کسی قرآن او را از ظلمات جهل و نادانی خارج کند و بفهمد که « سبعا من المثانی » در آیه ۸۷ سوره مبارکه حجر یعنی چه؟
ببین خداوند می فرمایند برای هرخبری زمانی است برای وقوع که بعدها مشخص می شود . ندانستن آن دلیل برمتشابه بودن نیست
لِكُلِّ نَبَإٍ مُسْتَقَرٌّ وَسَوْفَ تَعْلَمُونَ ﴿۶۷﴾
براى هر خبرى هنگام [وقوع] است و به زودى خواهيد دانست (۶۷)

مثال آیه 1و2 سوره طارق
وَالسَّمَاءِ وَالطَّارِقِ ﴿۱

وَمَا أَدْرَاكَ مَا الطَّارِقُ ﴿۲﴾

آیا می دانی طارق چیست ؟

و یا تعداد اصحاب کهف آیا می دانید چند نفر بودند ؟

سَيَقُولُونَ ثَلَاثَةٌ رَابِعُهُمْ كَلْبُهُمْ وَيَقُولُونَ خَمْسَةٌ سَادِسُهُمْ كَلْبُهُمْ رَجْمًا بِالْغَيْبِ وَيَقُولُونَ سَبْعَةٌ وَثَامِنُهُمْ كَلْبُهُمْ قُلْ رَبِّي أَعْلَمُ بِعِدَّتِهِمْ مَا يَعْلَمُهُمْ إِلَّا قَلِيلٌ فَلَا تُمَارِ فِيهِمْ إِلَّا مِرَاءً ظَاهِرًا وَلَا تَسْتَفْتِ فِيهِمْ مِنْهُمْ أَحَدًا ﴿۲۲﴾

به زودى خواهند گفت‏ سه تن بودند [و] چهارمين آنها سگشان بود و مى‏ گويند پنج تن بودند [و] ششمين آنها سگشان بود تير در تاريكى مى‏ اندازند و [عده‏ اى] مى‏ گويند هفت تن بودند و هشتمين آنها سگشان بود بگو پروردگارم به شماره آنها آگاه‏ تر است جز اندكى [كسى شماره] آنها را نمى‏ داند پس در باره ايشان جز به صورت ظاهر جدال مكن و در مورد آنها از هيچ كس جويا مشو (۲۲)

پس ندانستن آیه ای دلیل برمتشابه بودن آن نیست ؟
قديمي Monday 22 February 2021   #2889
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
ببین خداوند می فرمایند برای هرخبری زمانی است برای وقوع که بعدها مشخص می شود . ندانستن آن دلیل برمتشابه بودن نیست
لِكُلِّ نَبَإٍ مُسْتَقَرٌّ وَسَوْفَ تَعْلَمُونَ ﴿۶۷﴾
براى هر خبرى هنگام [وقوع] است و به زودى خواهيد دانست (۶۷)

مثال آیه 1و2 سوره طارق
وَالسَّمَاءِ وَالطَّارِقِ ﴿۱

وَمَا أَدْرَاكَ مَا الطَّارِقُ ﴿۲﴾

آیا می دانی طارق چیست ؟

و یا تعداد اصحاب کهف آیا می دانید چند نفر بودند ؟

سَيَقُولُونَ ثَلَاثَةٌ رَابِعُهُمْ كَلْبُهُمْ وَيَقُولُونَ خَمْسَةٌ سَادِسُهُمْ كَلْبُهُمْ رَجْمًا بِالْغَيْبِ وَيَقُولُونَ سَبْعَةٌ وَثَامِنُهُمْ كَلْبُهُمْ قُلْ رَبِّي أَعْلَمُ بِعِدَّتِهِمْ مَا يَعْلَمُهُمْ إِلَّا قَلِيلٌ فَلَا تُمَارِ فِيهِمْ إِلَّا مِرَاءً ظَاهِرًا وَلَا تَسْتَفْتِ فِيهِمْ مِنْهُمْ أَحَدًا ﴿۲۲﴾

به زودى خواهند گفت‏ سه تن بودند [و] چهارمين آنها سگشان بود و مى‏ گويند پنج تن بودند [و] ششمين آنها سگشان بود تير در تاريكى مى‏ اندازند و [عده‏ اى] مى‏ گويند هفت تن بودند و هشتمين آنها سگشان بود بگو پروردگارم به شماره آنها آگاه‏ تر است جز اندكى [كسى شماره] آنها را نمى‏ داند پس در باره ايشان جز به صورت ظاهر جدال مكن و در مورد آنها از هيچ كس جويا مشو (۲۲)

پس ندانستن آیه ای دلیل برمتشابه بودن آن نیست ؟
همه این آیاتی که شما آوردید، مفهوم روشنی دارند، و شما هم از همان مفهوم روشن آن استفاده کردید، اما سؤال من از آیه ۸۷ حجر «سبعا من المثانی» این است که اساسا حتی ترجمه تحت اللفظی آن هم ممکن نیست، هر مترجمی یک جوری ترجمه میکند و هیچکدام از خود آیه و از سایر آیات دیگر، نمیتوانند یک مفهوم روشن از آیه ارائه دهند.

شما هم حواله به روشن شدن تدریجی و خروج از ظلمات به نور دادید، و پرسیدم خوب حالا یک مورد سراغ دارید که قرآن چنین کاری با کسی کرده باشد؟ نبأ که مستقر دارد ربطی به فهم عرفی کلمات آیه قرآن که برای آنها نازل شده ندارد، و...

و اما تکرار شما که دلیل متشابه بودن نیست، پس نیاز به جواب ندارد، چون آشکارا فرار از جواب سؤال من است، من نگفتم این دلیل متشابه بودن است، بلکه پرسیدم چگونه آیه‌ای که هیچ از آن نمیفهمید میتواند از آیات بیّنات و آیات محکمات و أمّ الکتاب باشد؟ شما به جای اینکه توضیح دهید چگونه بیّنات و محکمات و أم الکتاب است، تکرار میکنید که دلیل متشابه بودن نیست، خوب نمیخواهید جواب دهید، من تکرار نمیکنم.
قديمي Wednesday 24 February 2021   #2890
کنجکاو1
عضو ثابت

نشان کنجکاو1

نقل قول:
همه این آیاتی که شما آوردید، مفهوم روشنی دارند، و شما هم از همان مفهوم روشن آن استفاده کردید، اما سؤال من از آیه ۸۷ حجر «سبعا من المثانی» این است که اساسا حتی ترجمه تحت اللفظی آن هم ممکن نیست، هر مترجمی یک جوری ترجمه میکند و هیچکدام از خود آیه و از سایر آیات دیگر، نمیتوانند یک مفهوم روشن از آیه ارائه دهند.

با سلام
خوب است که بالاخره آیه ای آوردم که برای شما مفهوم روشنی داشت .حالا شما می شود بگویی منظور از الطَّارِقِ در آیه چیست مگر شما نمی گویی مفهومش روشن است ؟

نقل قول:
شما هم حواله به روشن شدن تدریجی و خروج از ظلمات به نور دادید، و پرسیدم خوب حالا یک مورد سراغ دارید که قرآن چنین کاری با کسی کرده باشد؟ نبأ که مستقر دارد ربطی به فهم عرفی کلمات آیه قرآن که برای آنها نازل شده ندارد، و...
یعنی شما عقیده ندارید که آیات قرآن نازل شده اند که مارا از ظلمات جهل و نادانی خارج کنند و به نور بینش و دانایی برسانند.؟

نقل قول:
و اما تکرار شما که دلیل متشابه بودن نیست، پس نیاز به جواب ندارد، چون آشکارا فرار از جواب سؤال من است، من نگفتم این دلیل متشابه بودن است، بلکه پرسیدم چگونه آیه‌ای که هیچ از آن نمیفهمید میتواند از آیات بیّنات و آیات محکمات و أمّ الکتاب باشد؟ شما به جای اینکه توضیح دهید چگونه بیّنات و محکمات و أم الکتاب است، تکرار میکنید که دلیل متشابه بودن نیست، خوب نمیخواهید جواب دهید، من تکرار نمیکنم.
تا آنجا که از آیه 7 آل عمران می گوید آیات محکمات از ام الکتاب است نه خود محکمات ام الکتاب باشند همانطور که آیه1 و2 سوره طارق را مثال زدم خداوند از چیزی سخن گفته اند که حتی پیامبرهم نمی داند آن چیست و این دلیل نمی شود که آن آیه از ام الکتاب نباشد .

سبعا من المثانی که گفتم عبارت مذکور به خود قرآن ربط پیدا می کند و چیزی جدای از آن نیست. کما اینکه بعضی از مفسرین بر این باورند که سبعاً من المثانی سوره حمد است
قديمي Thursday 25 February 2021   #2891
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
خوب است که بالاخره آیه ای آوردم که برای شما مفهوم روشنی داشت .
مفهوم یک کلام با واقعیت محتوای یک کلام فرق میکند، وقتی میگوییم: «شما نمیتوانید عظمت خلقت آسمانها را درک کنید» این جمله مفهوم روشنی دارد، هر چند واقعیت محتوای آن قابل درک نیست.

نقل قول:
حالا شما می شود بگویی منظور از الطَّارِقِ در آیه چیست مگر شما نمی گویی مفهومش روشن است ؟
آیه بعدی توضیح میدهد: النجم الثاقب

نقل قول:
یعنی شما عقیده ندارید که آیات قرآن نازل شده اند که مارا از ظلمات جهل و نادانی خارج کنند و به نور بینش و دانایی برسانند.؟
مگر شک داشتید که فقط شما به قرآن عقیده دارید؟

نقل قول:
تا آنجا که از آیه 7 آل عمران می گوید آیات محکمات از ام الکتاب است نه خود محکمات ام الکتاب باشند
قطعا غلط است، «هنّ أمّ الکتاب» را از هر عرب‌زبان خواستید سؤال کنید.

نقل قول:
همانطور که آیه1 و2 سوره طارق را مثال زدم خداوند از چیزی سخن گفته اند که حتی پیامبرهم نمی داند آن چیست و این دلیل نمی شود که آن آیه از ام الکتاب نباشد .
اولا تعبیر «و ما ادریک» برای تعظیم و بزرگ کردن مطلب است نه جهل پیامبر، مثل و ما ادریک ما العقبة فک رقبه او اطعام...

ثانیا تعبیر «و ما ادریک» همانطور که میتواند ترجمه شود: «تو چه میدانی؟» میتواند افعل تعجب باشد و ترجمه شود: «تو چقدر میدانی!» مثل «قتل الانسان ما أکفره»

نقل قول:
سبعا من المثانی که گفتم عبارت مذکور به خود قرآن ربط پیدا می کند و چیزی جدای از آن نیست. کما اینکه بعضی از مفسرین بر این باورند که سبعاً من المثانی سوره حمد است
بلی قطعا مربوط به قرآن میشود، اما مفهومش چیست؟ آنها که سوره حمد گفتند در توضیحش روشن سخن نمیگویند، «سبعا من المثانی» یعنی «هفت تا از دو تائي‌ها» در حالی که سوره حمد هفت آیه دارد، نه دو تا هفت تا، و لذا گفتند یعنی سوره حمد دو بار نازل شده، در حالی که دو بار نازل شدن غیر از «دوتائی‌ها» است، دو بار نازل شدن یک دو است، اما مثانی جمع دوتائی است، و بعضی دیگر گفتند یعنی سوره حمد در نمازها تکرار میشود، در حالی تکرار شدن دقیقا معنای مثانی نیست، و...

دوست گرامی، من و شما و امت اسلامیه، از روز اول نخواستیم برویم نزد کسانی که خداوند متعال آنها را معرفی کرده برای تعلیم علوم قرآن، حالا هی این در و آن در بزنیم، آیا سبع مثانی معلوم میشود؟ هرگز
.
قديمي Thursday 25 February 2021   #2892
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
دوست گرامی، من و شما و امت اسلامیه، از روز اول نخواستیم برویم نزد کسانی که خداوند متعال آنها را معرفی کرده برای تعلیم علوم قرآن، حالا هی این در و آن در بزنیم، آیا سبع مثانی معلوم میشود؟ هرگز.
امشب شب سیزده رجب است، صاحب میلاد، پیامی به تاریخ داده که ممکن نیست محوش کرد، خداوند متعال میداند چطور پیام حجت خود را ثبت تاریخ کند که امروزه من و شما هم در دریافت این پیام با مشکل مواجه نباشیم، کجا؟ صحیح بخاری اهل سنت! پیامی که خود امام بخاری اهل سنت هم نمیداند چگونه آن را برای تاریخ نگه داشته است! و امیرالمؤمنین ع با چه لطافتی آن را بیان کردند که بخاری حاضر شود در کتابش بیاورد تا نگویند کار با حرف شیعه‌ها نداشته باش، اینها دروغگو هستند، خیر، این پیام با ظرافت و لطافت تمام در صحیح‌ترین کتاب حدیث نزد مسلمین که آن را تالی تلو کتاب الله میدانند ثبت میشود!

ابو جحيفة از حضرت میپرسد آیا از وحی غیر از آنچه در کتاب الله هست چیزی نزد شما هست؟ و در شرح صحیح بخاری میگوید چرا این سؤال را پرسید؟ «لأن جماعة من الشيعة كانوا يزعمون أن عند أهل البيت لا سيما عليا أشياء من الوحي خصهم النبي صلى الله عليه وسلم بها لم يطلع غيرهم عليها»، فتح الباري لابن حجر (1/ 204) ، یعنی چون جماعتی از شیعه گمان میکردند که چیزهایی از وحی نزد اهل بیت ع هست که نزد دیگران نیست، پس ابو جحیفه این را پرسید و حضرت جواب میدهند: خیر، «ما أعلمه إلا فهما يعطيه الله رجلا في القرآن»، صحيح البخاري (4/ 69)، ببین چیزی اختصاصی نزد ما نیست مگر فهم قرآن که خدا به کسی بدهد، تمام! فهم قرآن و بس! و لذا در احتجاج طبرسی نقل میکند که حضرت فرمودند: «و إنما فعل الله ذلك لئلا يدعي أهل الباطل من المستولين على ميراث رسول الله ص من علم الكتاب ما لم يجعل الله لهم و ليقودهم الاضطرار إلى الايتمار لمن ولاه أمرهم»، یعنی خدا کاری کرده در قرآن که همه بدانند محتاج به عالم به قرآن که خودش معرفی فرموده هستند، ادعا داری وارث علم هستی، حروف مقطعه را تفسیر کن! سبع مثانی را معنا کن! اگر رمز بین خدا و پیامبر بود چرا باید خدا در کتابش قرار دهد و ما را سرگردان کند؟ قرار داده تا بگوید بروید سراغ کسانی که به آنها تعلیم دادم و شما محتاج به دانستن این علوم هستید.
قديمي Thursday 25 February 2021   #2893
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
سعید بن علاقه ابوفاخته از اصحاب خاص امیرالمؤمنین ع است، طبق مبنای خود، سبع مثانی را معنا کرده، اما چون مفسرین با مبنای او آشنا نبودند طور دیگری فهمیدند.

ابوفاخته در ذیل آیه ۷ آلعمران میگوید: أمّ الکتاب، فواتح سور است، و در ذیل آیخ ۸۷ حجر میگوید: سبع مثانی، أمّ الکتاب است، و چون أمّ الکتاب اسم سوره مبارکه حمد هم هست گمان کردند میگوید که سبع مثانی سوره حمد است، و حال آنکه نزد او ام الکتاب همان فواتح سور است.

حال فواتح سور و حروف مقطعه را طبق حرف ابوفاخته ملاحظه کنید، بدون تکرار طبق مصحف مجموعا چهارده حرف است، دو هفت تا، و اگر مثلا آنها را زیر همدیگر بنویسیم چنین میشود:

ا - ل - م - ص - ر - ك - ه
ي - ع - ط - س - ح - ق - ن

یعنی هفت تا دوتائی: (ا/ي) (ل/ع) (م/ط) (ص/س) (ر/ح) (ك/ق) ‌(ه/ن)

مبنای ابو فاخته این است که کل قرآن کریم از این هفت تا دو تائی‌ها استخراج میشود که اینها أمّ الکتاب هستند و شبیه سلولهای بنیادین عمل میکنند.
.
قديمي Thursday 25 February 2021   #2894
کنجکاو1
عضو ثابت

نشان کنجکاو1

نقل قول:
مفهوم یک کلام با واقعیت محتوای یک کلام فرق میکند، وقتی میگوییم: «شما نمیتوانید عظمت خلقت آسمانها را درک کنید» این جمله مفهوم روشنی دارد، هر چند واقعیت محتوای آن قابل درک نیست.

آیه بعدی توضیح میدهد: النجم الثاقب

مترجمین گفته اند النجم الثاقب: خرمشاهی: ستاره درخشان است‏
همه می دانند که ستاره درخشان است این چیزی نیست که کسی نداند .
الثاقب درعربی به چه معناست از عرب زبانها بپرس به چه معناست ؟

بگو منظور از الطارق چیست ؟

مگر نمی گویی خداوند متعال کسایی را معرفی کردند که نزد آنها برویم آنها در باره الطارق چه می گویند
نقل قول:
مگر شک داشتید که فقط شما به قرآن عقیده دارید؟
من کجا چنین گفتم ؟
نقل قول:
قطعا غلط است، «هنّ أمّ الکتاب» را از هر عرب‌زبان خواستید سؤال کنید.
چرا شما برای فهم قرآن بدنبال هر عرب زبانی می گردید آیا بهترنیست از خود قرآن جویا شویم ؟

آیا آیه 4 سوره زخرف نمی گوید قرآن در ام الکتاب است ؟

إِنَّا جَعَلْنَاهُ قُرْآنًا عَرَبِيًّا لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ ﴿۳﴾
ما آن را قرآنى عربى قرار داديم باشد كه بينديشيد (۳)
وَإِنَّهُ فِي أُمِّ الْكِتَابِ لَدَيْنَا لَعَلِيٌّ حَكِيمٌ ﴿۴﴾
و همانا كه آن در كتاب اصلى [=لوح محفوظ] به نزد ما سخت والا و پر حكمت است (۴)

نقل قول:
نقل قول:
اولا تعبیر «و ما ادریک» برای تعظیم و بزرگ کردن مطلب است نه جهل پیامبر، مثل و ما ادریک ما العقبة فک رقبه او اطعام...

ثانیا تعبیر «و ما ادریک» همانطور که میتواند ترجمه شود: «تو چه میدانی؟» میتواند افعل تعجب باشد و ترجمه شود: «تو چقدر میدانی!» مثل «قتل الانسان ما أکفره»
یعنی پیامبر می دانسته اما خداوند گفتند تو چه دانی ؟

نقل قول:
بلی قطعا مربوط به قرآن میشود، اما مفهومش چیست؟ آنها که سوره حمد گفتند در توضیحش روشن سخن نمیگویند، «سبعا من المثانی» یعنی «هفت تا از دو تائي‌ها» در حالی که سوره حمد هفت آیه دارد، نه دو تا هفت تا، و لذا گفتند یعنی سوره حمد دو بار نازل شده، در حالی که دو بار نازل شدن غیر از «دوتائی‌ها» است، دو بار نازل شدن یک دو است، اما مثانی جمع دوتائی است، و بعضی دیگر گفتند یعنی سوره حمد در نمازها تکرار میشود، در حالی تکرار شدن دقیقا معنای مثانی نیست، و...

دوست گرامی، من و شما و امت اسلامیه، از روز اول نخواستیم برویم نزد کسانی که خداوند متعال آنها را معرفی کرده برای تعلیم علوم قرآن، حالا هی این در و آن در بزنیم، آیا سبع مثانی معلوم میشود؟ هرگز
.
این بزرگان درباره سبعا من المثانی چه گفته اند ؟ مگر نمی گویی خداوند آنهارا معرفی کرده برای تعلیم قرآن ؟
قديمي Thursday 25 February 2021   #2895
کنجکاو1
عضو ثابت

نشان کنجکاو1

نقل قول:
امشب شب سیزده رجب است، صاحب میلاد، پیامی به تاریخ داده که ممکن نیست محوش کرد، خداوند متعال میداند چطور پیام حجت خود را ثبت تاریخ کند که امروزه من و شما هم در دریافت این پیام با مشکل مواجه نباشیم، کجا؟ صحیح بخاری اهل سنت! پیامی که خود امام بخاری اهل سنت هم نمیداند چگونه آن را برای تاریخ نگه داشته است! و امیرالمؤمنین ع با چه لطافتی آن را بیان کردند که بخاری حاضر شود در کتابش بیاورد تا نگویند کار با حرف شیعه‌ها نداشته باش، اینها دروغگو هستند، خیر، این پیام با ظرافت و لطافت تمام در صحیح‌ترین کتاب حدیث نزد مسلمین که آن را تالی تلو کتاب الله میدانند ثبت میشود!

ابو جحيفة از حضرت میپرسد آیا از وحی غیر از آنچه در کتاب الله هست چیزی نزد شما هست؟ و در شرح صحیح بخاری میگوید چرا این سؤال را پرسید؟ «لأن جماعة من الشيعة كانوا يزعمون أن عند أهل البيت لا سيما عليا أشياء من الوحي خصهم النبي صلى الله عليه وسلم بها لم يطلع غيرهم عليها»، فتح الباري لابن حجر (1/ 204) ، یعنی چون جماعتی از شیعه گمان میکردند که چیزهایی از وحی نزد اهل بیت ع هست که نزد دیگران نیست، پس ابو جحیفه این را پرسید و حضرت جواب میدهند: خیر، «ما أعلمه إلا فهما يعطيه الله رجلا في القرآن»، صحيح البخاري (4/ 69)، ببین چیزی اختصاصی نزد ما نیست مگر فهم قرآن که خدا به کسی بدهد، تمام! فهم قرآن و بس! و لذا در احتجاج طبرسی نقل میکند که حضرت فرمودند: «و إنما فعل الله ذلك لئلا يدعي أهل الباطل من المستولين على ميراث رسول الله ص من علم الكتاب ما لم يجعل الله لهم و ليقودهم الاضطرار إلى الايتمار لمن ولاه أمرهم»، یعنی خدا کاری کرده در قرآن که همه بدانند محتاج به عالم به قرآن که خودش معرفی فرموده هستند، ادعا داری وارث علم هستی، حروف مقطعه را تفسیر کن! سبع مثانی را معنا کن! اگر رمز بین خدا و پیامبر بود چرا باید خدا در کتابش قرار دهد و ما را سرگردان کند؟ قرار داده تا بگوید بروید سراغ کسانی که به آنها تعلیم دادم و شما محتاج به دانستن این علوم هستید.
شما که سراغ این بزرگان برای فهم قرآن رفتید بگو آنها در باره این آیات چه گفته اند ؟
حروف مقطعه قرآن را چه معنی کرده اند ؟

سبع مثانی یعنی چه ؟که این همه مفسرین سردرگم نباشند و با شک نگویند منظور سوره حمد است .
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 10:39PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه