بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Tuesday 22 September 2009   #1
akbar20
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Sep 2009
پاسخ‌ها: 212
حدیث و سنت پیام خدای توانا نیست

سلام

بنام خدا بخشنده مهربان

این سوالات را توی یک تاپیک دیگر مطرح کردم اما گفتن که باید توی یک تاپیک جداگانه نوشته بشه تا جواب داده بشه. حالا اینجا ذکر کردم .

1- اگه يك مسيحي از شما بپرسد كه نظر پيامبر محمد راجع به مسيح چيست؟ چه جوابي بهش ميديد/ سوره مريم را بهش ميگيد يا روايات را؟
2- هر پيامبري بايد خودش پيام خودش را بگه . پس چرا پيامبر محمد احاديث را خودش ننوشت؟ چرا؟
3- چرا در قرآن خدا فرموده اطيعوا الرسول و نفرموده اطيعوا محمد؟
4- چرا فكر مي كنيد كه پيامبر همان حديث و سنت است؟
5- چرا ما شما را به سمت قرآن ميخوانيم ، اما شما ما را به سمت حديث ميخوانيد؟
6- چرا ما وقتي ميگيم خدا محور همه چيز است ، شما آشفته ميشيد؟ مگه شما هدفتون خدا نيست؟
7- چرا ما وقتي ميگوييم فقط از خدا طلب كمك كنيد ، شما احساس ميكنيد ما خونمان مباح است؟ مگر ما از شما پول ميخايم/ مگه ما از شما مقام ميخوايم. مگه ما به خونه شما تعرض كرده ايم ؟ مگه طلب كمك از فقط خدا چيز بديه؟
8- چرا ما وقتي ميگوييم حديث و سنت رده ، شما فكر ميكنيد كه ما پيامبر را رد ميكنيم . ما ميگوييم حديث و سنت پيامبر نيست. در عوض حديث و سنت دشمن پيامبره.
9- اگر پيامبر همين حالا زنده شود و به شما بگويد كه فقط از قرآن پيروي كنيد آيا شما به حرف او گوش ميكنيد و احاديثي را كه جمع كرده ايد را دور ميريزيد؟
akbar20 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 6 كاربر از akbar20 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 22 September 2009   #2
عبد من عبادالله
اللهم عجل فی فرج صاحب الأمر

نشان عبد من عبادالله

تاريخ ثبت نام: Nov 2008
مكان: تحت عنایات خدایم
پاسخ‌ها: 3,572
روزنوشته ها: 3
ارسال پيام توسط Yahoo به عبد من عبادالله
ج: حدیث و سنت پیام خدای توانا نیست

گروهک باصطلاح فقط قرآن! از خدا بترسید!

×××
اثبات عقلی خدای متعال(1 و 2)
در اثبات عقلی تشیع (1 و 2 و 3)
فرجام تلخ اخلاق و جهانبینی سکولار
شیعیان ایران! پیش به سوی استقرار حکومت جهانی اسلام
عبد من عبادالله حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Tuesday 22 September 2009   #3
akbar20
عضو ثابت

نقل قول:
در اصل توسط عبد من عبادالله نوشته شده است نمايش نوشته
خاالصانه حرف دل مو بهت میزنم:

کسی که از خدا بترسه بدون بهانه حرف او را قبول میکنه و سخنان گذشتگان خویش را بر کتاب خدا ترجیح نمیدهد.
تعداد 3 كاربر از akbar20 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 22 September 2009   #4
عبد من عبادالله

نشان عبد من عبادالله

نقل قول:
در اصل توسط akbar20 نوشته شده است نمايش نوشته
سلام

بنام خدا بخشنده مهربان

این سوالات را توی یک تاپیک دیگر مطرح کردم اما گفتن که باید توی یک تاپیک جداگانه نوشته بشه تا جواب داده بشه. حالا اینجا ذکر کردم .

با نام خدا
لطف فرمودید کاربر تازه وارد!
نقل قول:
1- اگه يك مسيحي از شما بپرسد كه نظر پيامبر محمد راجع به مسيح چيست؟ چه جوابي بهش ميديد/ سوره مريم را بهش ميگيد يا روايات را؟
از آنچه خداوند نازل کرده به او پاسخی می دهیم. یعنی کتاب و میزان

لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَينَاتِ وَأَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَالْمِيزَانَ لِيقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ وَأَنْزَلْنَا الْحَدِيدَ فِيهِ بَأْسٌ شَدِيدٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَلِيعْلَمَ اللَّهُ مَنْ ينْصُرُهُ وَرُسُلَهُ بِالْغَيبِ إِنَّ اللَّهَ قَوِي عَزِيزٌ(الحديد/25)
ما رسولان خود را با دلايل روشن فرستاديم، و با آنها کتاب (آسماني) و ميزان (شناسايي حق از باطل و قوانين عادلانه) نازل کرديم تا مردم قيام به عدالت کنند؛ و آهن را نازل کرديم که در آن نيروي شديد و منافعي براي مردم است، تا خداوند بداند چه کسي او و رسولانش را ياري مي‌کند بي‌آنکه او را ببينند؛ خداوند قوي و شکست‌ناپذير است!

نقل قول:
2- هر پيامبري بايد خودش پيام خودش را بگه . پس چرا پيامبر محمد احاديث را خودش ننوشت؟ چرا؟
برای اینکه خداوند برای هر زمانی امام زمانی قرار داد و حضرت محمد صل الله علیه و اله و سلم تنها امام زمان خودشان بودند.
ازاین گذشته پیامبر دستور اکید به نوشتن احادیث داده بودند که خلفای بعدی دستور به سوزاندن آنان دادند!
نقل قول:
و الله یعلم و انتم لا تعلمون
و الله یقول الحق و هو یهدی السبیل

لَا يسْأَلُ عَمَّا يفْعَلُ وَهُمْ يسْأَلُونَ(الأنبياء/23)

نقل قول:

خیر کسی چنین ادعایی نکرده است.
خداوند دستور به اطاعت از صاحبان فرمان الهی داده است و فرموده است که تاویل حقیقی قرآن را جز خودشو استواران در علم کسی نمی داند.

نقل قول:
برای اینکه قرآن ما را به سوی رسول و اهل ذکر و راسخون فی العلم و اولی الامر می خواند و شما گریزانید.
وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ تَعَالَوْا إِلَى مَا أَنْزَلَ اللَّهُ وَإِلَى الرَّسُولِ رَأَيتَ الْمُنَافِقِينَ يصُدُّونَ عَنْكَ صُدُودًا(النساء/61)
و هنگامي که به آنها گفته شود: «به سوي آنچه خداوند نازل کرده، و به سوي پيامبر بياييد»، منافقان را مي‌بيني که (از قبول دعوت) تو، اعراض مي‌کنند!

نقل قول:
6- چرا ما وقتي ميگيم خدا محور همه چيز است ، شما آشفته ميشيد؟ مگه شما هدفتون خدا نيست؟
بله! در تاپیکهای مختلف این مسئله را دیده ایم!!!(از جمله لینک پست قبل!)
کلمة حق یراد بها الباطل
نقل قول:
7- چرا ما وقتي ميگوييم فقط از خدا طلب كمك كنيد ، شما احساس ميكنيد ما خونمان مباح است؟
کلمة حق یراد بها الباطل

به تاپیک "آیا ما شفیعان را می پرستیم " مراجعه کنید وا گر مطلبی اضافه داشتید بیان کنید اگر دنبال حق هستید!
نقل قول:
مگر ما از شما پول ميخايم/ مگه ما از شما مقام ميخوايم. مگه ما به خونه شما تعرض كرده ايم ؟ مگه طلب كمك از فقط خدا چيز بديه؟
شما به حریم الهی تعرض می کنید و هیچ غیرتمندی را سکوت روا نیست.
نقل قول:
8- چرا ما وقتي ميگوييم حديث و سنت رده ، شما فكر ميكنيد كه ما پيامبر را رد ميكنيم . ما ميگوييم حديث و سنت پيامبر نيست. در عوض حديث و سنت دشمن پيامبره.
این دشمنی را از کجا اوردید؟ آیا خداوند فرموده؟ از کجا می دانید منظور خداوند را فقط شما درست می فهمید؟! و یک میلیاترد مسلمان نفهمیده اند؟! معیار حقانیت تاویل شما از قرآن چیست؟
هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آياتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ زَيغٌ فَيتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِيلِهِ وَمَا يعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلَّا اللَّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنَا وَمَا يذَّكَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ(آل عمران/7)
او کسي است که اين کتاب (آسماني) را بر تو نازل کرد، که قسمتي از آن، آيات «محکم» [= صريح و روشن‌] است؛ که اساس اين کتاب مي‌باشد؛ (و هر گونه پيچيدگي در آيات ديگر، با مراجعه به اينها، برطرف مي‌گردد.) و قسمتي از آن، «متشابه» است [= آياتي که به خاطر بالا بودن سطح مطلب و جهات ديگر، در نگاه اول، احتمالات مختلفي در آن مي‌رود؛ ولي با توجه به آيات محکم، تفسير آنها آشکار مي‌گردد.] اما آنها که در قلوبشان انحراف است، به دنبال متشابهاتند، تا فتنه‌انگيزي کنند (و مردم را گمراه سازند)؛ و تفسير (نادرستي) براي آن مي‌طلبند؛ در حالي که تفسير آنها را، جز خدا و راسخان در علم، نمي‌دانند. (آنها که به دنبال فهم و درک اسرار همه آيات قرآن در پرتو علم و دانش الهي) مي‌گويند: «ما به همه آن ايمان آورديم؛ همه از طرف پروردگار ماست.» و جز صاحبان عقل، متذکر نمي‌شوند (و اين حقيقت را درک نمي‌کنند).

از این صریح تر چه می خواهید ؟
نقل قول:
9- اگر پيامبر همين حالا زنده شود و به شما بگويد كه فقط از قرآن پيروي كنيد آيا شما به حرف او گوش ميكنيد و احاديثي را كه جمع كرده ايد را دور ميريزيد؟
ما تنها از قرآن پیروی می کنیم! و قرآن خود دستور به اطاعت از صاحبان امر الهی(روسل و اوصیائشان(علیهم السلام) داده است. ولکن انی ارئکم قوم تجهلون

پیامبر اکرم جز وحی و سخن خداوند چیزی نمی فرمایند و محال است که مخالف قرآن کریم حکم کنند!
شمایی که اینقدر فعال هستید که یک مطلبی که هزاران بار پاسخ داده شده است را چندین جا تکراری مکیند و با لجاجت و تکرار ادعای حقانیت دارید چرا در برابر سواالات واضح ما از ماهها و سالها پیش سکوت کرده اید!!؟!
نمونه اش:
گروهک باصطلاح فقط قرآن! از خدا بترسید!
فاتقوا الذی انتم الیه ترجعون

×××
تعداد 2 كاربر از عبد من عبادالله بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 22 September 2009   #5
shaahiin
الْحَمْدُ للّهِ

نشان shaahiin

تاريخ ثبت نام: Feb 2008
پاسخ‌ها: 401

نقل قول:
در اصل توسط عبد ... نوشته شده است نمايش نوشته

...
هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آياتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ زَيغٌ فَيتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِيلِهِ وَمَا يعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلَّا اللَّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنَا وَمَا يذَّكَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ(آل عمران/7)

...
ترجمه:

او است آنكه کتاب را بر تو فروفرستاده است از آن است آيه هاى استوارى كه ام الكتاب هستند و بخش ديگر متشابهات, پس آنان كه در دلهاشان كجى هست آنچه را متشابه است براى فتنه‏جوئى و از پى تاويل آن پيروىمی كنند درحالیكه تاويل آن را جز خدا کسی نمى‏داند و فرورفتگان در علم میگويند ايمان آورديم بدان همه از جانب پروردگار ما است و يادآور نشوند جز خردمندان‏.

آخرين ويرايش shaahiin ، Tuesday 22 September 2009 در 07:42PM.
shaahiin حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از shaahiin بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 22 September 2009   #6
shaahiin
الْحَمْدُ للّهِ

نشان shaahiin

نقل قول:
سلام

بنام خدا بخشنده مهربان

7- چرا ما وقتي ميگوييم فقط از خدا طلب كمك كنيد ، شما احساس ميكنيد ما خونمان مباح است؟ مگر ما از شما پول ميخايم/ مگه ما از شما مقام ميخوايم. مگه ما به خونه شما تعرض كرده ايم ؟ مگه طلب كمك از فقط خدا چيز بديه؟
قديمي Tuesday 22 September 2009   #7
عبد من عبادالله

نشان عبد من عبادالله

نقل قول:
در اصل توسط shaahiin نوشته شده است نمايش نوشته
ترجمه:

او است آنكه کتاب را بر تو فروفرستاده است از آن است آيه هاى استوارى كه ام الكتاب هستند و بخش ديگر متشابهات, پس آنان كه در دلهاشان كجى هست آنچه را متشابه است براى فتنه‏جوئى و از پى تاويل آن پيروىمی كنند درحالیكه تاويل آن را جز خدا کسی نمى‏داند و فرورفتگان در علم میگويند ايمان آورديم بدان همه از جانب پروردگار ما است و يادآور نشوند جز خردمندان‏
با سلام
2 سوال!
اول اینکه از کجا یقین دارید که ترجمه شما صحیح است و آن واو، واو عطف نیست؟
و ثانیا در هر دو صورت ترجمه تقاواتی نخواهد داشت!
چرا که خداوند این قرآن را برای ما فرستاده است و اگر قرار باشد هیچ کس تاویل و مفهوم آن را نفهمد این تنزیل کاری عبث است و خداوند ما منزه است از آن.
پس -در این حالت- نتیجه می دهد که تنها خداوند می داند، اما خداوند آن را به برخی گفته است که ما باید ازآنها بپرسیم. مانند شخص رسول الله و اوصائیشان(علیهم السلام)، همان اهل الذکر و همان مطهرون و همان الصادقون و ... که اطاعتشان بر ما فرض شده است.

×××
قديمي Tuesday 22 September 2009   #8
shaahiin
الْحَمْدُ للّهِ

نشان shaahiin

نقل قول:
... اگر قرار باشد هیچ کس تاویل و مفهوم آن را نفهمد این تنزیل کاری عبث است...

سلام
در هر مقطع زمانی تاويل برخی آيات را فقط خدا ميداند ولی به مرور زمان خداوند به تدريج معنی آنها را برای مردم آشکار کرده از آن پس آن آيات جزو محکمات به حساب ميآيند.
مثالی ساده:
تا پيش از داده شدن علم حرکت وضعی زمين از جانب خدا به انسانها تاويل آيه مربوط به حرکت ابر مانند کوه ها را فقط خدا ميدانست با اين وجود راسخان در علم پس از رسيدن به اين آيه در قران ميگفتند "ما يقين داريم که همه اين کتاب از جانب خداست هرچند ما فعلاً معنی آن را نميدانيم" ولی افرادی که در قلوبشان مرض بود ميگفتند" ببينيد اينجا چی نوشته همه ميدونن که کوه ها ثابت هستند "و پس از داده شدن اين علم به انسانها اين آيه از محکمات محسوب ميشود و اين آشکار شدن معنی آيات تا قيامت ادامه خواهد داشت .

آخرين ويرايش shaahiin ، Tuesday 22 September 2009 در 08:28PM.
تعداد 4 كاربر از shaahiin بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 22 September 2009   #9
عبد من عبادالله

نشان عبد من عبادالله

نقل قول:
سلام
در هر مقطع زمانی تاويل برخی آيات را فقط خدا ميداند ولی به مرور زمان خداوند به تدريج معنی آنها را برای مردم آشکار کرده از آن پس آن آيات جزو محکمات به حساب ميآيند.

جناب آقا یا خانم شاهین!
چقدر باید یک مطلب را تکرار کنم! ما همین امروز به دستورات خداوند نیاز داریم! گرد بودن زمین چه مشکلی را از زندگی من حل میکند! من می خواهم امروز بدانم فرمان مولایم چیست! جنگ است یا صلح!؟ قیام است یا قعود؟! حق این است یا آن! در همه زمینه ها .....(اعم از اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و سایسی و ....) عین فرمان و دستور خدایم چیست تا اطاعت کنم و بدین وسیله تنها او را بندگی نمایم(نه اهوا و ظنونم را!)

×××
قديمي Tuesday 22 September 2009   #10
hady
يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ

نشان hady

تاريخ ثبت نام: Dec 2006
پاسخ‌ها: 1,060
ارسال پيام توسط Yahoo به hady

نقل قول:
سلام
مثالی ساده:
تا پيش از داده شدن علم حرکت وضعی زمين از جانب خدا به انسانها تاويل آيه مربوط به حرکت ابر مانند کوه ها را فقط خدا ميدانست با اين وجود راسخان در علم پس از رسيدن به اين آيه در قران ميگفتند "ما يقين داريم که همه اين کتاب از جانب خداست هرچند ما فعلاً معنی آن را نميدانيم" ولی افرادی که در قلوبشان مرض بود ميگفتند" ببينيد اينجا چی نوشته همه ميدونن که کوه ها ثابت هستند "و پس از داده شدن اين علم به انسانها اين آيه از محکمات محسوب ميشود و اين آشکار شدن معنی آيات تا قيامت ادامه خواهد داشت .

با سلام خدمت شما جناب شاهین

در آيه 125 سوره انعام نیز خداوند از سختى ودشوارى زندگى گمراهان سخن مى‏گويد و آنان را به کسى‏ تشبيه مى‏کند که در حال صعود بهلايه‏هاى بالايى جو است و در اثر اين صعوددچار تنگى نفس و فشار سخت‏بر سينه خودمى‏گردد.

و من يرد ان يضله يجعل صدره ضيقا حرجا کانما يصعد فى السماء

مفسران پيشين در وجه تشبيه،در آيه فوق اختلاف نظر دارند.برخى براين باور بوده‏اند که مقصود تشبيه به کسى است که بيهوده مى‏کوشد تا پرواز کند ومانندپرندگان در آسمان به پرواز در آيد،چون اين کار برايش مقدور نيست ناراحت‏مى‏شودو از شدت ناراحتى نفس کشيدن بر او دشوار مى‏گردد.

در تفسير قمي اين تشبيه همانند حالتى است که درختان نو نهال بخواهند درجنگل‏هاى انبوه رشد يابند،اما درختان کهن سر درهم کرده راه سر بر افراشتن را مسدود مى‏کنند و اين درختان تازه رشد به سختىو دشوارى راه خود را به فضاى‏آزاد باز مى‏کنند.
در مجمع البیان ميخوانيم که:جمله (( حرجا کانما يصعد فى السماء )) به منزله تفسير است براى کلمه (( ضيقا )) و اشاره است به اينکه امتناع دلهاى گمراهان از قبول حق شبيه است به امتناعظرفى که بخواهند چيزى را که حجمش بيشتر از حجم آن است در آن جاى دهند.

همانطوري که مي بينيد هيچ کدام از مفسرين نتوانسته اند معناي درستي از اينآيه را بيان کنند و محال است تفسير درستي در کتب حديثي برايش پيدا کرد . ولى امروزهبا پى بردن به پديده فشار هوا در سطح زمين و تناسب آن با فشاردرجه خون از داخلبدن،که موجب تعادل فشار بيرونى و دروني است،وجه تشبيه در آيه بهتر روشن شده است.
و اگر [اين كتاب را] قرآنى غير عربى گردانيده بوديم قطعا مى‏گفتند چرا آيه‏هاى آن روشن بيان نشده كتابى غير عربى و [مخاطب آن] عرب زبان بگواين [كتاب] براى كسانى كه ايمان آورده‏اند رهنمود و درمانى است و كسانى كه ايمان نمى‏آورند در گوشهايشان سنگينى است و قرآن برايشان نامفهوم است و [گويى] آنان را از جايى دور ندا مى ‏دهند(44/فصلت)

آخرين ويرايش hady ، Tuesday 22 September 2009 در 08:07PM.
hady حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 4 كاربر از hady بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 22 September 2009   #11
shaahiin
الْحَمْدُ للّهِ

نشان shaahiin

نقل قول:
...
در همه زمینه ها ...
...عین فرمان و دستور خدایم چیست تا اطاعت کنم...
يَسْأَلُكَ أَهْلُ الْكِتَابِ أَن تُنَزِّلَ عَلَيْهِمْ كِتَابًا مِّنَ السَّمَاء فَقَدْ سَأَلُواْ مُوسَى أَكْبَرَ مِن ذَلِكَ فَقَالُواْ أَرِنَا اللّهِ جَهْرَةً فَأَخَذَتْهُمُ الصَّاعِقَةُ بِظُلْمِهِمْ ثُمَّ اتَّخَذُواْ الْعِجْلَ مِن بَعْدِ مَا جَاءتْهُمُ الْبَيِّنَاتُ فَعَفَوْنَا عَن ذَلِكَ وَآتَيْنَا مُوسَى سُلْطَانًا مُّبِينًا 4:153

اهل كتاب از تو مى‏خواهند كتابى از آسمان بر آنها نازل كنى‏؛ آنها از موسى‏، بزرگتر از اين را خواستند، و گفتند: خدا را آشكارا به ما نشان ده‏! و بخاطر اين ظلم و ستم‏، صاعقه آنها را فرا گرفت‏. سپس گوساله را، پس از آن همه دلايل روشن كه براى آنها آمد، انتخاب كردند، ولى ما از آن درگذشتيم و به موسى‏، برهان آشكارى داديم‏.

آن فقط يک مثال بود درباره موضوع مورد بحث. اينکه فکر ميکنی آوردن حرکت ابر مانند کوه ها در قران دردی را از تو دوا نميکند و حکمت آن چه بوده است را بعد از ايمان آوردن به خدا و تقوی و سپس ايمان قلبی به قران از خود قران بگير. ولی همه چيز قدم به قدم.

آخرين ويرايش shaahiin ، Tuesday 22 September 2009 در 08:41PM.
قديمي Tuesday 22 September 2009   #12
عبد من عبادالله

نشان عبد من عبادالله

نقل قول:
يَسْأَلُكَ أَهْلُ الْكِتَابِ أَن تُنَزِّلَ عَلَيْهِمْ كِتَابًا مِّنَ السَّمَاء فَقَدْ سَأَلُواْ مُوسَى أَكْبَرَ مِن ذَلِكَ فَقَالُواْ أَرِنَا اللّهِ جَهْرَةً فَأَخَذَتْهُمُ الصَّاعِقَةُ بِظُلْمِهِمْ ثُمَّ اتَّخَذُواْ الْعِجْلَ مِن بَعْدِ مَا جَاءتْهُمُ الْبَيِّنَاتُ فَعَفَوْنَا عَن ذَلِكَ وَآتَيْنَا مُوسَى سُلْطَانًا مُّبِينًا 4:153

اهل كتاب از تو مى‏خواهند كتابى از آسمان بر آنها نازل كنى‏؛ آنها از موسى‏، بزرگتر از اين را خواستند، و گفتند: خدا را آشكارا به ما نشان ده‏! و بخاطر اين ظلم و ستم‏، صاعقه آنها را فرا گرفت‏. سپس گوساله را، پس از آن همه دلايل روشن كه براى آنها آمد، انتخاب كردند، ولى ما از آن درگذشتيم و به موسى‏، برهان آشكارى داديم‏.

با سلام
من فعلا خیلی فرصت ندارم
اما ارتباط آیه شما با نوشته ام جالب بود!!!!

آنها قولی زور می خواستند اما من حق طبیعی بشر را می خواهم کهبا دلیل متقن عقلی پشتیبانی می شود. آی ممکن است خداوند ما را به اطاعت از باطل فرمان دهد؟! آیا ممکن است که خدایی که توحید را بر ما واجب میکند امکان آن را برای بشر مهیا نکرده باشد؟آیا ممکن است خدایی که از ما انتظار انجام عمل صالح دارد آن را برای بشر محال قرار داده باشد؟!
لطف بفرمایید نوشته های امضای مرا مورد بازبینی و دقت بیشتر قرار دهید تا متوجهع منظورم شوید
هر چند که
أَرَاكُمْ قَوْمًا تَجْهَلُونَ

×××
كاربران ذيل از عبد من عبادالله بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 23 September 2009   #13
akbar20
عضو ثابت

1
نقل قول:
- اگه يك مسيحي از شما بپرسد كه نظر پيامبر محمد راجع به مسيح چيست؟ چه جوابي بهش ميديد/ سوره مريم را بهش ميگيد يا روايات را؟

از آنچه خداوند نازل کرده به او پاسخی می دهیم. یعنی کتاب و میزان

لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَينَاتِ وَأَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَالْمِيزَانَ لِيقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ وَأَنْزَلْنَا الْحَدِيدَ فِيهِ بَأْسٌ شَدِيدٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَلِيعْلَمَ اللَّهُ مَنْ ينْصُرُهُ وَرُسُلَهُ بِالْغَيبِ إِنَّ اللَّهَ قَوِي عَزِيزٌ(الحديد/25)
ما رسولان خود را با دلايل روشن فرستاديم، و با آنها کتاب (آسماني) و ميزان (شناسايي حق از باطل و قوانين عادلانه) نازل کرديم تا مردم قيام به عدالت کنند؛ و آهن را نازل کرديم که در آن نيروي شديد و منافعي براي مردم است، تا خداوند بداند چه کسي او و رسولانش را ياري مي‌کند بي‌آنکه او را ببينند؛ خداوند قوي و شکست‌ناپذير است!
اما واقعا اين جواب سوال من نبود. من پرسيدم كه چي بهش ميگوييد؟ سوره مريم را به عنوان نظر پيامبر ميگوييد يا روايات را؟ آيا منظورت از كتاب و ميزان قرآن است يا احاديث ؟ بهتر اينه كه دقيقا نظرش را راجع به مسيح بگوييد كه تكليف ما مشخص شود؟ يادمه چند سال پيش فيلم محمد رسول الله را ديدم . مسلماناني كه به حبشه رفته بودند مورد بازخواست قرار گرفتند. پادشاه حبشه از آنها پرسيد كه نظر پيامبر جديد شما راجع به مسيح چيست؟ رئيس گروه مسلمانان هم سوره مريم را برايش خواند. پادشاه حبشه هم خيلي خوشش اومد.

2
نقل قول:
- هر پيامبري بايد خودش پيام خودش را بگه . پس چرا پيامبر محمد احاديث را خودش ننوشت؟ چرا؟

برای اینکه خداوند برای هر زمانی امام زمانی قرار داد و حضرت محمد صل الله علیه و اله و سلم تنها امام زمان خودشان بودند.
ازاین گذشته پیامبر دستور اکید به نوشتن احادیث داده بودند که خلفای بعدی دستور به سوزاندن آنان دادند!
اين سخن شما با عقيده ابراز شده توسط گروه شما تناقض دارد. پس با اين گفته شما پيامبر محمد فقط مربوط به زمان خويش بود و بعد از او كساني ديگر وظيفه او را انجام ميدهند. سوالي كه پيش ميايد اينه كه حالا امام زمان كيست . آنموقع اگر مشكلي پيش ميامد به رسول رجوع ميشد ولي حالا امام زمان كيه؟ پس چرا توي مشكلات بهش رجوع نميشه؟ در ضمن اتفاقا پيامبر دستور اكيد به عدم نوشتن سخني غير از قرآن داده بود.

نقل قول:
و الله یعلم و انتم لا تعلمون
و الله یقول الحق و هو یهدی السبیل

لَا يسْأَلُ عَمَّا يفْعَلُ وَهُمْ يسْأَلُونَ(الأنبياء/23)
بگو بلد نيستم چرا ديگه از قرآن دليل مياريد براي بلد نبودن. اما من بهت ميگم چرا؟ خداي توانا نفرموده اند اطيعوا محمد و هميشه گفته اند اطيعوا الرسول. زيرا منظورشان اين بوده است كه پيروي از محمد تا جايي منطقي است كه مربوط به رسالتش است. بنابراين پيامبر محمد در مسائل شخصي زندگيش نبايد پيروي شود. مثلا پيامبر محمد ممكن است كه عادت داشته و از شير شتر خيلي خوشش آمده باشد واين نبايد به عنوان يك حكم ديني پذيرفته شود. زيرا اين مورد فقط سليقه شخصي او بوده باشد. پس نتيجه مي گيريم كه اسوه قراردادن يك شخص در تمام موارد به معناي بت قراردادن اوست. رسول باید رسالت و ÷یام خویش را ابلاغ کند. نباید دیگران از رفتار و کردار رسول پیام استخراج کنند. مثل جمع آوری کنندگان حدیث که سرخود برای رسول پیام میسازند

نقل قول:

خیر کسی چنین ادعایی نکرده است.
خداوند دستور به اطاعت از صاحبان فرمان الهی داده است و فرموده است که تاویل حقیقی قرآن را جز خودشو استواران در علم کسی نمی داند.
چطور كسي ادعا نكرده است. دوستانتان ميگويند كه حالا پيامبر مرده است و حديث و سنت نمايشگر نظرات اوست. همانطور كه پيامبر قرآن را تعليم ميداد ، اين احاديث به عنوان تعليم و حكمت بغل قرآن قرار دارد. اونها مي گويند كه قرآن كليات را گفته است و احاديث جزئياتش را گفته است .

نقل قول:

برای اینکه قرآن ما را به سوی رسول و اهل ذکر و راسخون فی العلم و اولی الامر می خواند و شما گریزانید.
وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ تَعَالَوْا إِلَى مَا أَنْزَلَ اللَّهُ وَإِلَى الرَّسُولِ رَأَيتَ الْمُنَافِقِينَ يصُدُّونَ عَنْكَ صُدُودًا(النساء/61)
و هنگامي که به آنها گفته شود: «به سوي آنچه خداوند نازل کرده، و به سوي پيامبر بياييد»، منافقان را مي‌بيني که (از قبول دعوت) تو، اعراض مي‌کنند!
همين جواب شما متناقض با جواب قليت بود. شما در جواب سوال قبلي فرموديد كه پيامبر حديث و سنت نيست اما حالا توي اين سوال ميفرمائيد كه خدا خودش دستور به پيروي از حديث داده است زيرا خدا خودش به اطاعت از رسول دستور داده است. در ضمن ما هيچوقت رسول را رد مي كنيم. ما معتقديم كه اطاعت از رسول را ما با پيروي و تدبر و تعمق در قرآن (پيام رسول) كامل به جا مياوريم.
نقل قول:

بله! در تاپیکهای مختلف این مسئله را دیده ایم!!!(از جمله لینک پست قبل!)
کلمة حق یراد بها الباطل
اصلا متوجه جواب شما نشدم. من ميگم ما وقتي ميگوييم كه محور همه چيز بايد خدا باشد شما چرا ناراحت ميشيد؟

نقل قول:
7- چرا ما وقتي ميگوييم فقط از خدا طلب كمك كنيد ، شما احساس ميكنيد ما خونمان مباح است؟

کلمة حق یراد بها الباطل

به تاپیک "آیا ما شفیعان را می پرستیم " مراجعه کنید وا گر مطلبی اضافه داشتید بیان کنید اگر دنبال حق هستید!
مگر ما از شما پول ميخايم/ مگه ما از شما مقام ميخوايم. مگه ما به خونه شما تعرض كرده ايم ؟ مگه طلب كمك از فقط خدا چيز بديه؟

شما به حریم الهی تعرض می کنید و هیچ غیرتمندی را سکوت روا نیست.
پرستش غیر خدا شاخ و دم ندارد. بله شما شفيعان را پرستش مي كنيد. شما به خودتون مشكوكي. از خودتون پرسيده ايد كه "آیا ما شفیعان را می پرستیم " . هر چيزي ويا هر كسي كه بيشتر وقت در ذهن شما تقدس دارد خداي شماست. شما كه از زمين بر ميخيزيد ، ميگيد ياعلي . اتوبوس كه به سرگردنه ميرسه فورا ميگيد يا رسول الله . شب قدر كه بايد شب عبادت خدا باشد ، تا صبح به فكر مقدسين خويش هستيد. آيا اينها به نظر شما پرستش نيست. شما جاي خدا را به مقدسين خويش داده ايد. شما ميگوييد كه مقدسين شما مثل خدا همه را مي بينند ، مثل خدا همه جا هستند ، مثل خدا خواسته هاي ما را ميشنوند . آيا اينها شرك نيست؟ اگر اينها شرك نيست پس چي شركه؟

8-
نقل قول:
چرا ما وقتي ميگوييم حديث و سنت رده ، شما فكر ميكنيد كه ما پيامبر را رد ميكنيم . ما ميگوييم حديث و سنت پيامبر نيست. در عوض حديث و سنت دشمن پيامبره.

این دشمنی را از کجا اوردید؟ آیا خداوند فرموده؟ از کجا می دانید منظور خداوند را فقط شما درست می فهمید؟! و یک میلیاترد مسلمان نفهمیده اند؟! معیار حقانیت تاویل شما از قرآن چیست؟
هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آياتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ زَيغٌ فَيتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِيلِهِ وَمَا يعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلَّا اللَّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِيقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنَا وَمَا يذَّكَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ(آل عمران/7)
او کسي است که اين کتاب (آسماني) را بر تو نازل کرد، که قسمتي از آن، آيات «محکم» [= صريح و روشن‌] است؛ که اساس اين کتاب مي‌باشد؛ (و هر گونه پيچيدگي در آيات ديگر، با مراجعه به اينها، برطرف مي‌گردد.) و قسمتي از آن، «متشابه» است [= آياتي که به خاطر بالا بودن سطح مطلب و جهات ديگر، در نگاه اول، احتمالات مختلفي در آن مي‌رود؛ ولي با توجه به آيات محکم، تفسير آنها آشکار مي‌گردد.] اما آنها که در قلوبشان انحراف است، به دنبال متشابهاتند، تا فتنه‌انگيزي کنند (و مردم را گمراه سازند)؛ و تفسير (نادرستي) براي آن مي‌طلبند؛در حالي که تفسير آنها را، جز خدا و راسخان در علم، نمي‌دانند. (آنها که به دنبال فهم و درک اسرار همه آيات قرآن در پرتو علم و دانش الهي) مي‌گويند: «ما به همه آن ايمان آورديم؛ همه از طرف پروردگار ماست.» و جز صاحبان عقل، متذکر نمي‌شوند (و اين حقيقت را درک نمي‌کنند).
از این صریح تر چه می خواهید ؟
آقاي محترم از شما يك سوال دارم كه اميدوارم جوابش را بگيرم. در آيه زير "الصلوة الوسطي" منظور كدام نماز است؟

حفظوا على الصلوت والصلوة الوسطى وقوموا لله قنتين

نقل قول:

ما تنها از قرآن پیروی می کنیم! و قرآن خود دستور به اطاعت از صاحبان امر الهی(روسل و اوصیائشان(علیهم السلام) داده است. ولکن انی ارئکم قوم تجهلون

پیامبر اکرم جز وحی و سخن خداوند چیزی نمی فرمایند و محال است که مخالف قرآن کریم حکم کنند!
شمایی که اینقدر فعال هستید که یک مطلبی که هزاران بار پاسخ داده شده است را چندین جا تکراری مکیند و با لجاجت و تکرار ادعای حقانیت دارید چرا در برابر سواالات واضح ما از ماهها و سالها پیش سکوت کرده اید!!؟!
اتفاقا دور ريختن احاديث دستور خود خداست. آيا قبول داريد كه احاديث نصفش بيتشرش مخالف قرآن است؟ آيا تا حالا فردي را ديده اي كه انواع كارهاي بد انجام ميده ، ريا مي كنه ، دروغ ميگه ، به خدا و پيامبر دروغ مي بنده و ... ؟ آيا چنين فردي قابل اعتماد است؟ آيا مي توان براي رفع اختلافات دين به چنين فردي رجوع كرد؟ آيا ميتوان احكام دين را از چنين فردي اخذ كرد؟ فردي كه نصفش دروغ است ، فردي كه نصفش شرك است ، چطوري ميشه به او اعتماد كرد؟ احاديث با هم تناقض دارند . چيزي كه توسط خدا نازل شود با هم تناقض ندارند . آيه 82 سوره 4 را مشاهده كنيد:

"""چرا قرآن را با دقت مطالعه نمى كنند؟ اگر از جانب غير خدا بود، در آن ضد و نقيضهاي بسيار پيدا مي كردند."""

احاديث پر از ضد و نقيضه ، پس از طرف خدا نيست. اي به ظاهر مسلمانان آيا همين آيه شما را كفايت نمي كند كه به طرف قرآن برگرديد؟؟ دوستانه و بدون هيچگونه غرضي به شما عرض ميكنم كه تا دير نشده دست از لجاجت دست برداريد. ما نميگوييم كه دست از حديث و سنت برداريد و تابع ما شويد ، ما ميگوييم كه به طرف خدا برويد. ما هيچكدوم همديگرو نمي شناسيم. پيروان واقعي خدا اتوماتيك همديگرو پيدا مي كنند ، چون دلشون باهمه. داستان ياران غار را مطالعه كنيد ميبينيد كه يك چوپان ساده دل با وزير و فرمانده و غيره همديگرو پيدا مي كنند. نه به زور بلكه خدا آنها را به هم ميرساند. اما در ايران فعلي كه 70 ميليون زندگي ميكنند با يك اتفاق ساده براحتي كل كشور به چندين دسته تقسيم ميشود. لازم نيست كه مردان خدا را با هم متحد كنيد بلكه آنها خود به خود (بدون اينكه اصلا خود متوجه باشند) متحدند. اتحاد واقعي اينه. اگه ما و شما هر دو گروه يكتاپرست بشيم و خدا را محور زندگي خويش قراردهيم. بدون اينكه خودمون متوجه بشيم ، با هم متحديم. تنها راه اتحاد اينه همه ما در يك چيز مشترك باشيم و آن هم يگانه پرستي است بدون ذره اي غل و غش.
تعداد 2 كاربر از akbar20 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 23 September 2009   #14
عبد من عبادالله

نشان عبد من عبادالله

نقل قول:
1اما واقعا اين جواب سوال من نبود. من پرسيدم كه چي بهش ميگوييد؟ سوره مريم را به عنوان نظر پيامبر ميگوييد يا روايات را؟ آيا منظورت از كتاب و ميزان قرآن است يا احاديث ؟ بهتر اينه كه دقيقا نظرش را راجع به مسيح بگوييد كه تكليف ما مشخص شود؟ يادمه چند سال پيش فيلم محمد رسول الله را ديدم . مسلماناني كه به حبشه رفته بودند مورد بازخواست قرار گرفتند. پادشاه حبشه از آنها پرسيد كه نظر پيامبر جديد شما راجع به مسيح چيست؟ رئيس گروه مسلمانان هم سوره مريم را برايش خواند. پادشاه حبشه هم خيلي خوشش اومد.

2
اين سخن شما با عقيده ابراز شده توسط گروه شما تناقض دارد. پس با اين گفته شما پيامبر محمد فقط مربوط به زمان خويش بود و بعد از او كساني ديگر وظيفه او را انجام ميدهند. سوالي كه پيش ميايد اينه كه حالا امام زمان كيست . آنموقع اگر مشكلي پيش ميامد به رسول رجوع ميشد ولي حالا امام زمان كيه؟ پس چرا توي مشكلات بهش رجوع نميشه؟ در ضمن اتفاقا پيامبر دستور اكيد به عدم نوشتن سخني غير از قرآن داده بود.

بگو بلد نيستم چرا ديگه از قرآن دليل مياريد براي بلد نبودن. اما من بهت ميگم چرا؟ خداي توانا نفرموده اند اطيعوا محمد و هميشه گفته اند اطيعوا الرسول. زيرا منظورشان اين بوده است كه پيروي از محمد تا جايي منطقي است كه مربوط به رسالتش است. بنابراين پيامبر محمد در مسائل شخصي زندگيش نبايد پيروي شود. مثلا پيامبر محمد ممكن است كه عادت داشته و از شير شتر خيلي خوشش آمده باشد واين نبايد به عنوان يك حكم ديني پذيرفته شود. زيرا اين مورد فقط سليقه شخصي او بوده باشد. پس نتيجه مي گيريم كه اسوه قراردادن يك شخص در تمام موارد به معناي بت قراردادن اوست. رسول باید رسالت و ÷یام خویش را ابلاغ کند. نباید دیگران از رفتار و کردار رسول پیام استخراج کنند. مثل جمع آوری کنندگان حدیث که سرخود برای رسول پیام میسازند

چطور كسي ادعا نكرده است. دوستانتان ميگويند كه حالا پيامبر مرده است و حديث و سنت نمايشگر نظرات اوست. همانطور كه پيامبر قرآن را تعليم ميداد ، اين احاديث به عنوان تعليم و حكمت بغل قرآن قرار دارد. اونها مي گويند كه قرآن كليات را گفته است و احاديث جزئياتش را گفته است .

همين جواب شما متناقض با جواب قليت بود. شما در جواب سوال قبلي فرموديد كه پيامبر حديث و سنت نيست اما حالا توي اين سوال ميفرمائيد كه خدا خودش دستور به پيروي از حديث داده است زيرا خدا خودش به اطاعت از رسول دستور داده است. در ضمن ما هيچوقت رسول را رد مي كنيم. ما معتقديم كه اطاعت از رسول را ما با پيروي و تدبر و تعمق در قرآن (پيام رسول) كامل به جا مياوريم.

اصلا متوجه جواب شما نشدم. من ميگم ما وقتي ميگوييم كه محور همه چيز بايد خدا باشد شما چرا ناراحت ميشيد؟

پرستش غیر خدا شاخ و دم ندارد. بله شما شفيعان را پرستش مي كنيد. شما به خودتون مشكوكي. از خودتون پرسيده ايد كه "آیا ما شفیعان را می پرستیم " . هر چيزي ويا هر كسي كه بيشتر وقت در ذهن شما تقدس دارد خداي شماست. شما كه از زمين بر ميخيزيد ، ميگيد ياعلي . اتوبوس كه به سرگردنه ميرسه فورا ميگيد يا رسول الله . شب قدر كه بايد شب عبادت خدا باشد ، تا صبح به فكر مقدسين خويش هستيد. آيا اينها به نظر شما پرستش نيست. شما جاي خدا را به مقدسين خويش داده ايد. شما ميگوييد كه مقدسين شما مثل خدا همه را مي بينند ، مثل خدا همه جا هستند ، مثل خدا خواسته هاي ما را ميشنوند . آيا اينها شرك نيست؟ اگر اينها شرك نيست پس چي شركه؟

8-
آقاي محترم از شما يك سوال دارم كه اميدوارم جوابش را بگيرم. در آيه زير "الصلوة الوسطي" منظور كدام نماز است؟

حفظوا على الصلوت والصلوة الوسطى وقوموا لله قنتين

اتفاقا دور ريختن احاديث دستور خود خداست. آيا قبول داريد كه احاديث نصفش بيتشرش مخالف قرآن است؟ آيا تا حالا فردي را ديده اي كه انواع كارهاي بد انجام ميده ، ريا مي كنه ، دروغ ميگه ، به خدا و پيامبر دروغ مي بنده و ... ؟ آيا چنين فردي قابل اعتماد است؟ آيا مي توان براي رفع اختلافات دين به چنين فردي رجوع كرد؟ آيا ميتوان احكام دين را از چنين فردي اخذ كرد؟ فردي كه نصفش دروغ است ، فردي كه نصفش شرك است ، چطوري ميشه به او اعتماد كرد؟ احاديث با هم تناقض دارند . چيزي كه توسط خدا نازل شود با هم تناقض ندارند . آيه 82 سوره 4 را مشاهده كنيد:

"""چرا قرآن را با دقت مطالعه نمى كنند؟ اگر از جانب غير خدا بود، در آن ضد و نقيضهاي بسيار پيدا مي كردند."""

احاديث پر از ضد و نقيضه ، پس از طرف خدا نيست. اي به ظاهر مسلمانان آيا همين آيه شما را كفايت نمي كند كه به طرف قرآن برگرديد؟؟ دوستانه و بدون هيچگونه غرضي به شما عرض ميكنم كه تا دير نشده دست از لجاجت دست برداريد. ما نميگوييم كه دست از حديث و سنت برداريد و تابع ما شويد ، ما ميگوييم كه به طرف خدا برويد. ما هيچكدوم همديگرو نمي شناسيم. پيروان واقعي خدا اتوماتيك همديگرو پيدا مي كنند ، چون دلشون باهمه. داستان ياران غار را مطالعه كنيد ميبينيد كه يك چوپان ساده دل با وزير و فرمانده و غيره همديگرو پيدا مي كنند. نه به زور بلكه خدا آنها را به هم ميرساند. اما در ايران فعلي كه 70 ميليون زندگي ميكنند با يك اتفاق ساده براحتي كل كشور به چندين دسته تقسيم ميشود. لازم نيست كه مردان خدا را با هم متحد كنيد بلكه آنها خود به خود (بدون اينكه اصلا خود متوجه باشند) متحدند. اتحاد واقعي اينه. اگه ما و شما هر دو گروه يكتاپرست بشيم و خدا را محور زندگي خويش قراردهيم. بدون اينكه خودمون متوجه بشيم ، با هم متحديم. تنها راه اتحاد اينه همه ما در يك چيز مشترك باشيم و آن هم يگانه پرستي است بدون ذره اي غل و غش.
با نام خدا
جناب اکبربیست
من به هیچ وجه قصد وارد شدن دوباره در جدال بیهوده و تکراری که هزاران بار پاسخ آنها را شخصا داده ام ندارم. در همان لینکی در بالا گذاشته ام به صورت مبنایی مرام شما مطرح و رد شده است. اگر سخنی دارید به صورت واضح و مستدل بیایید و آنجا بگویید و این جدالهای بیهوده را وانهید که آنقدر یک مطلب را تکرار کرده ام که حوصله ام سر رفته است!
اگر حرفتان حساب و حق است بیایید آنجا و اگر هم نیست مانند همکارتان زد ایکس سی وی زحمت را کم نمایید و گناه بزرگ دشمنی با دین خدا را بر گردن خود بیش از این نفشارید.

عبد من عبادالذی لعن الکافرین و المنافقین و اعد لهم جهنم و ساءت مصیرا

×××
كاربران ذيل از عبد من عبادالله بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 23 September 2009   #15
akbar20
عضو ثابت

حقيقتا من هم از جدال بيهوده خوشم نمياد و همين حالا هم كه براتون مينويسم از وقت كاريم مايه گذاشته ام. اين پست را به درخواست يكي از دوستان ديگه تون گذاشتم. اما حالا او پيدايش نيست تا جواب سوالات را بدهد. من هدفم اين نيست كه يكي را محكوم كنم . مهم اين است كه ما در بحثهايمان چقدر خدا را در نظر داريم.

پيروي از رسول به چه معناست؟

حافظوا علي الصلوت و الصلوة الوسطي و قوموا لله قنتين

خداي مهربان در آيه بالايي ميفرمايد كه از نمازها و نماز مياني محافظت كنيد. اين در حالي است كه نماز وسطي جزو و زيرمجموعه نمازهاست . اما خداي مهربان آن را جداگانه ذكر ميكند(الصلوت و الصلوة الوسطي). مثل اينه كه دوست شما يك كتاب به شما بده و بگويد كه اين كتاب و فصل هفتمش را مطالعه كنيد. فصل هفتم داخل كتاب است اما او جهت تاكيد و اهميت دادن بيشتر فصل هفتم را جداگانه ذكر ميكند. پس داريم:

نماز وسطي زيرمجموعه نمازها است
فصل هفتم زيرمجموعه كتاب است

زماني كه خدا ميفرمايد از خدا و رسول اطاعت كنيد به اين معنا نيست كه خدا داراي كتاب است و رسول هم داراي يك كتاب جداگانه به اسم حديث و سنت است. بلكه به اين معناست كه پيام رسول زيرمجموعه پيام خداست همانند آيه بالايي كه نماز وسطي زيرمجموعه نمازهاست.

الصلوت و الصلوة الوسطي
اطيعوالله و اطيعوا الرسول

پيام خدا بسيار گسترده تر از پيام رسول است زيرا خدا فقط از طريق رسول انساني پيام نميفرستد. بلكه حوادث و بلاياي طبيعي ، خواب ، تاريخ گذشتگان ، و ... همه از طرف خدا براي ما پيام دارند. اما رسول پيامي را ابلاغ مي كند كه مربوط به زمان خويش و جامعه خويش است.پيام خدا فقط قرآن نيست اما پيامبر محمد پيامش در قرآن است. زماني كه يكتاپرستي را براي ابولهب و ساير مشركين توضيح ميداد ، ممكن است كه پيامبر از استدلالهايي استفاده ميكرده مربوط به زمان خويش و ممكن است كه اين پيام را به جاي يكبار ، هزار بار براي ابولهب تكرار ميكرده است و حتي ممكن است كه به ابولهب چنين گفته باشد:

اي ابولهب تو فاميل مني . چه كسي بهتر از توست براي پذيرفتن پيام خدا ، پس بهتر است كه اولين مسلمان باشي.

خدا از ما نميخواهد كه برويم و خودمان پيامش را از رفتار و سنت ضبط شده پيامبر استخراج كنيم زيرا پيامبر خودش صراحتا و به روشني و واضح بايد پيامش را بگويد. و در اصل و واقعا تنها در اين صورت حجت بر همه تمام مي شود. تصور كنيد كه پيامبر پيامش را واضح نگويد و عده اي در آينده بيايند و اعلام كنند كه پيامبر فلان روز در فلان مكان اينچنين گفت و به اين طريق هرفردي آن سخن را جوري نقل ميكند و به همين خاطر است كه احاديث ضد و نقيض مثل مور و ملخ فراوان يافت ميشود زيرا خود پيامبر آنها را به عنوان پيام ابلاغ نكرد و به همين خاطر است كه سالم برجاي نمانده است. خداي مهربان بعد از نزول قرآن پيامش را كامل كرد و آن را بر عهده قال قال نگذاشت. اين سنت خداست. پيروي از پيامبر به معناي استخراج پيام از سنت پيامبرنيست. به همين خاطر است كه خداي مهربان هيچوقت در قرآن از كلمه حديث و سنت استفاده نكرده است. اين حكمت خداست ، خداي قادر توانا كلمات را دقيق استفاده ميكند و بيهوده كلمه نميگويد. پيامبر ممكن است كه در يكي از جنگها از يك تاكتيك استفاده كرده باشد اما او اعلام و ابلاغ (توجه كنيد ابلاغ) نكرده است كه تاكتيك اسلام اينه. پس اين پيام پيامبر نيست براي جهانيان. پيام پيامبر محمد همانهايي است كه در قرآن ذكر شده است و پس واقعا بسيار منطقي است كه بگوييم پيامبر محمد پيامش به تمام و كمال در قرآن است. زماني كه خدا ميفرمايد كتاب و حكمت ، به اين معنا نيست كه كتاب منظور قرآن است و حكمت منظور حديث و سنت است. همانطور كه خدا ميفرمايد الصلوت و الصلوة الوسطي ، همانطور هم ميفرمايد كتاب و حكمت. همانطور كه الصلوة الوسطي جزو نمازهاي پنجگانه است ، همانطور هم حكمت جزو كتاب است. يعني حكمت خارج از قرآن نيست بلكه حكمت نكات مهم قرآن است. مگر نمي دانيد كه يكي از اسامي قرآن ، حكيم است. خدا ميفرمايد قرآن حكيم. يعني قرآن پر از حكمت.
پس به هيچ وجه نميتوان منبع مستقل از قرآن براي رسول تعريف كرد . بلكه منبع همان قرآن است. پيام محمد رسول خدا هم نميتواند خارج از قرآن باشد زيرا او خود كتابي غير از قرآن ننوشته است. اينكه ديگران در آينده بيايند و يك كتاب بنويسند و نوشته هاي آن را به پيامبر محمد نسبت دهند ، حيله شيطان است زيرا پيامبر بايد خودش با زبان خودش بگويد كه اين پيام من است . همانطور كه در مورد قرآن اين كار را كرد و قرآن را جمع و جور و نوشته شده تحويل آيندگان داد.
تعداد 5 كاربر از akbar20 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 09:28PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه