بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Wednesday 16 June 2021   #2296
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 23,963
ج: به نیت سلامتی وظهور وفرج صاحب العصر والزمان صلوات

یا علی ای یگانه مظلوم ماسوی
یا حسین
اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم

نقل قول:
در اصل توسط عبدالعلی69 نوشته شده است نمايش نوشته
نقل قول:
در اصل توسط عبدالعلی69 نوشته شده است نمايش نوشته

یا علی ای یگانه مظلوم ماسوی
یا حسین
زیارت اربعین از شعائر الهی است

مرحوم آیت الله بهجت
گزارش یک مسلمان انگلیسی از زیارت اربعین

لهجه غلیظ بریتیش و کفش گرانقیمت نایک ای که پایم بود، باعث می شد نگاه ها به من کمی با تعجب و کنجکاوانه باشد. اما همین که چشم در چشم کسی می شدم، لبخند گرمی تحویلم می داد. هر کسی سعی می کرد هر طور که شده، کاری برایم بکند.

مثلا برای اینکه سبک بار باشم، چند دست لباس و اسپری و چند مدل اسنک گذاشته بودم توی کوله ام و آمده بودم. اما هیچ کدام این ها لازم نشد! در مسیر پر بود از چادرهایی که در آن می توانستی غذای گرم بخوری و با تشک و پتوی تمیز و حتی نو، استراحت کنی، حتی یک عده می آمدند و با اصرار می خواستند که اجازه دهی پاهایت را ماساژ دهند.

یک بار از جمعمان دور افتاده بودم که ناگهان یک پیرمرد عرب مرا کشید کنار و نشاند روی صندلی، بدون حرف کفش ها و جورابم را با ملایمت در آورد و یک ظرف آورد که در آن آب گرم و پر از کف بود. آرام روی پاهایم آب می ریخت و ماساژ می داد. از سنش خجالت می کشیدم، اما آنقدر خسته بودم و اینکارش آنقدر به من آرامش می داد که حرفی نمی زدم و گذاشتم کارش را بکند. پیرمرد اشک در چشمانش بود و لبخند می زد به روی من، و مرتب خدا را شکر می کرد که به او توفیق داده پاهای مرا ماساژ بدهد... چند کیلومتر دیگر که رفتم، مردی ایستاده بود و مردم را راهنمایی می کرد که بروند داخل یک چادر بزرگ. نماز عصر را که خواندیم، خواستم بروم بیرون که نگهم داشتند غذا بخورم. یک ساعت قبلش یک ساندویچ فلافل با سس پرتقال خورده بودم و واقعا گرسنه نبودم. اما اصرار کردند که بمانم و کمی بخورم. دویست نفر آدم داخل چادر بود و پنج نفر که خالصانه پذیرایی می کردند و لبخند از لبشان دور نمی شد. مردی که دعوتمان کرده بود داخل، با اصرار از من خواست در خانه ای که آدرسش را می دهد در کربلا اقامت کنم. نپذیرفتم. خواست به من پول بدهد، گفتم به اندازه کافی همراهم هست. خواهش کرد که تی شرت نو را از او بگیرم تا حداقل وظیفه میزبانی از زائر امام را به جا آورده باشد...

در این مسیر من کودکانی را دیدم که قدم برداشتنشان هنوز قوی و سریع نشده بود. و کسانی را دیدم که بچه به بغل راه می رفتند یا از بچه دارها می خواستند که اجازه دهند کمی هم آنها بچه شان را بغل کنند و راه ببرند. کسانی بودند آنقدر پیر که آرام آرام راه می رفتند، و بعضی ها روی ویلچر یا با عصا راه می رفتند. پیرزنی را دیدم که از جنوب عراق راه افتاده بود با ویلچر، به زائرانی که ویلچرش را هل می دادند اصرار می کرد که فقط تا زمانی اینکار را بکنند که خسته نشده اند و بعد رها کنند. می گفت که می داند نفر بعدی ای خواهد بود. می گفت اگر این سفر در اربعین را نمی آمدم هیچ جور دیگر نمی توانستم به کربلا برسم، و امیدوار بود که نه روز دیگر به کربلا برسد... سخاوت و بخشندگی کلمات خوبی نیستند برای آنچه من در اربعین دیدم! کجای دیگر در این سیاره کسی می تواند چنین چیزهایی را ببیند؟! ندیدن خود و این همه مهربانی با غریبه ها از هر جای دنیا و با هر شکل و قیافه ای؟!!

بعد از هشتاد کیلومتر پیاده روی، سه روز راه رفتن و خوردن یک عالمه چای شیرین، نگاهم که به گنبد افتاد، حس کردم که بهشت روی زمین را می بینم! بعد از این سفر، قلبم طور دیگری گواهی می دهد که حسین مردی است که قلب هر بشری را گرم می کند و هر کس با او آشنا شود، بلندی هایی از انسانیت را نشان او خواهد داد، که هرگز و هیچ کجا نخواهد دید.

یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Friday 18 June 2021   #2297
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی
اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم

زيارت حضرت ولیّ عصر إمام زمان أرواحنا لِتُرابِ مَقْدَمِهِ الفِداء در روز جمعه ؛

السَّلامُ عَلَيْكَ يا حُجَّةَ اللهِ فى أرْضِهِ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ يا عَيْنَ اللهِ فى خَلْقِهِ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ يا نُورَ اللهِ الَّذى يَهْتَدى بِهِ الْمُهْتَدُونَ وَ يُفَرَّجُ بِهِ عَن الْمُؤْمِنينَ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ أيُّهَا الْمُهَذَّبُ الْخائِفُ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ أيُّهَا الْوَلِىُّ النّاصِحُ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ يا سَفينَةَ النَّجاةِ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ يا عَيْنَ الْحَياةِ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ صَلَّى اللهُ عَلَيْكَ وَ عَلى آلِ بَيْتِكَ الطَّيِّبينَ الطّاهِرينَ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ عَجَّلَ اللهُ لَكَ ما وَعَدَكَ مِنَ النَّصْرِ وَ ظُهُورِ الأمْرِ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ يا مَوْلاىَ ، أنـَا مَوْلاكَ عارِفٌ بِاُوليكَ و أُخْراكَ ، أَتَقَرَّبُ إلَى اللهِ تَعالى بِكَ وَ بِآلِ بَيْتِكَ ، وَ أنْتَظِرُ ظُهُورَكَ وَ ظُهُورَ الْحَقِّ عَلى يَدَيْكَ ، وَ أسْئَلُ اللهَ أنْ يُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أنْ يَجْعَلَنی مِن الْمُنْتَظِرينَ لَكَ ، وَ التّابِعينَ وَ النّاصِرينَ لَكَ عَلى أعْدائِكَ ، وَ الْمُسْتَشْهَدينَ بَيْنَ يَدَيْكَ فى جُمْلَةِ أوْلِيائِكَ ، يا مَوْلاىَ يا صاحِبَ الزَّمانِ صَلَواتُ الله عَلَيْكَ وَ عَلى آلِ بَيْتِكَ ، هذا يَوْمُ الْجُمُعَةِ ، وَ هُوَ يَوْمُكَ الْمُتَوَقَّعُ فيه ظُهُورُكَ وَ الْفَرَجُ فيهِ لِلْمُؤْمِنينَ عَلى يَدَيْكَ ، وَ قَتْلُ الْكافِرينَ بِسَيْفِكَ ، وَ أنَا يا مَوْلاىَ فيهِ ضَيْفُكَ وَ جارُكَ ، وَ أنْتَ يا مَوْلاىَ كَريمٌ مِنْ أوْلادِ الْكِرامِ ، وَ مَأْمُورٌ بِالضِّيافَةِ وَ الإجارَةِ ، فَأضِفْنى وَ أَجِرْنى ، صَلَواتُ اللهِ عَلَيْكَ وَ عَلى أهْلِ بَيْتِكَ الطّاهِرينَ .
اللَّـهُمَّ اِنّا نَشْكوُ إلَيْكَ فَقْدَ نَبِيِّنا صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ آلِهِ ، وَ غَيْبَةَ وَلِيِّنا ، وَ كَثْرَةَ عَدُوِّنا ، وَ قِلَّةَ عَدَدِنا ، وَ شِدّةَ الْفِتَنِ بِنا ، وَ تَظاهُرَ الزَّمانِ عَلَيْنا ، فَصَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِهِ ، وَ أعِنّا عَلی ذلِكَ بِفَتْح مِنْكَ تُعَجِّلُهُ ، وَبِضُرٍّ تَكْشِفُهُ ، وَ نَصْرٍ تُعِزُّهُ ، وَ سُلْطانِ حَقٍّ تُظْهِرُهُ ، وَ رَحْمَةٍ مِنْكَ تَجَلِّلُناها ، وَ عافِيَةٍ مِنْكَ تُلْبِسُناها ، بِرَحْمَتِكَ يا أرْحَمَ الرّاحِمينَ.

خدايا از نبودِ پيامبرمان كه درودهای تو بر او و خاندانش ،
و از ناپيدائیِ إماممان ،
و بسياریِ دشمنانمان ،
و كمیِ نفراتمان ،
و سختیِ فتنه ها واردِ بر ما ،
و از جريانِ زمان بر زيانمان ،
به درگاه تو شكْوِه میآوريم ،
پس بر محمّد و خاندانش درود فرست و ما را در برابرِ همه این مصیبتها ياری فرما ، به گشايشی از جانب خود كه زود برسانی ، و بدحالی كه برطرف كنی ، و پيروزی با عزّت برايمان قرار دهی ، و سلطنت حقی كه آشكارش فرمائی ، و به رحمتی كه از سويت ما را فرا گيرد ، و به سلامتی كاملی كه از جانبت ما را بپوشاند ، ای مهربانترين مهربانان.
يَرَوْنَهُ بَعيداً وَ نَريهُ قَريباً ، بِرَحْمَتِـكَ يـا أرْحَمَ الرّاحِمينَ ، اَلْعَجَلَ اَلْعَجَلَ يا مَوْلایَ يا صاحِبَ الزَّمانِ.

خدايا اين اندوه را از اين امّت به حضور آن حضرت برطرف كن ،
و در ظهورش برای ما شتاب فرما ، كه ديگران ظهورش را دور می بينند ، و ما نزدیک.
تعجيل کن و شتاب فرما ای مولایِ من ای صاحب الزمان ، تعجيل کن و شتاب فرما ای مولایِ من ای صاحب الزمان.

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي 4 هفته پيش   #2298
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
یا علی
یا صاحب الزمان و
قديمي 4 هفته پيش   #2299
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم وفرجنا بهم والعن من عاداهم
قديمي 4 هفته پيش   #2300
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

بشارة المصطفى لشيعة المرتضى (ط - القديمة) ؛ ج‏2 ؛ ص154

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه وآله وسلم ‏: عُنْوَانُ صَحِيفَةِ الْمُؤْمِنِ حُبُّ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ علیه السلام ‏
نبی مکرم صلی الله وآله وسلم فرمود " عنوان صحیفه مومن حب امیرالمومنین علیه السلام است
1-اولین چیزی که از کتابی به چشم می خورد عنوان کتاب است
2- نویسنده خوش ذوق عنوانی برای کتابش انتخاب می کند که نشان دهنده محتوی کتابش باشد
و...................................

الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏1، ص: 10
كِتَابُ الْعَقْلِ وَ الْجَهْلِ‏
1- أَخْبَرَنَا «1» أَبُو جَعْفَرٍ مُحَمَّدُ بْنُ يَعْقُوبَ قَالَ حَدَّثَنِي عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا مِنْهُمْ مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى الْعَطَّارُ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْحَسَنِ بْنِ مَحْبُوبٍ عَنِ الْعَلَاءِ بْنِ رَزِينٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ علیه السلام قَالَ: لَمَّا خَلَقَ اللَّهُ الْعَقْلَ‏ «2» اسْتَنْطَقَهُ ثُمَّ قَالَ لَهُ أَقْبِلْ فَأَقْبَلَ ثُمَّ قَالَ لَهُ أَدْبِرْ فَأَدْبَرَ «3» ثُمَّ قَالَ وَ عِزَّتِي وَ جَلَالِي مَا خَلَقْتُ خَلْقاً هُوَ أَحَبُّ إِلَيَّ مِنْكَ وَ لَا أَكْمَلْتُكَ إِلَّا فِيمَنْ أُحِبُّ أَمَا إِنِّي إِيَّاكَ آمُرُ وَ إِيَّاكَ أَنْهَى وَ إِيَّاكَ أُعَاقِبُ وَ إِيَّاكَ أُثِيبُ.
2- عَلِيُّ بْنُ مُحَمَّدٍ عَنْ سَهْلِ بْنِ زِيَادٍ عَنْ عَمْرِو بْنِ عُثْمَانَ عَنْ مُفَضَّلِ بْنِ صَالِحٍ عَنْ سَعْدِ بْنِ طَرِيفٍ‏ «4» عَنِ الْأَصْبَغِ بْنِ نُبَاتَةَ عَنْ عَلِيٍّ علیه السلام قَالَ: هَبَطَ جَبْرَئِيلُ عَلَى آدَمَ علیه السلام فَقَالَ يَا آدَمُ إِنِّي أُمِرْتُ أَنْ أُخَيِّرَكَ وَاحِدَةً مِنْ ثَلَاثٍ فَاخْتَرْهَا وَ دَعِ اثْنَتَيْنِ
فَقَالَ لَهُ آدَمُ يَا جَبْرَئِيلُ وَ مَا الثَّلَاثُ؟
فَقَالَ الْعَقْلُ وَ الْحَيَاءُ وَ الدِّينُ
فَقَالَ آدَمُ إِنِّي قَدِ اخْتَرْتُ الْعَقْلَ
فَقَالَ جَبْرَئِيلُ لِلْحَيَاءِ وَ الدِّينِ انْصَرِفَا وَ دَعَاهُ-
فَقَالا يَا جَبْرَئِيلُ إِنَّا أُمِرْنَا أَنْ نَكُونَ مَعَ الْعَقْلِ حَيْثُ كَانَ قَالَ فَشَأْنَكُمَا وَ عَرَجَ‏ «1».
3

(كتاب عقل و جهل)
1-
امام باقر عليه السّلام فرمايد: چون خدا عقل را آفريد از او بازپرسى كرده باو گفت پيش آى پيش آمد، گفت بازگرد، بازگشت، فرمود بعزت و جلالم سوگند مخلوقى كه از تو بپيشم محبوبتر باشد نيافريدم و ترا تنها بكسانى كه دوستشان دارم بطور كامل دادم. همانا امر و نهى كيفر و پاداشم متوجه تو است.
أصول الكافي / ترجمه مصطفوى، ج‏1، ص: 11
شرح‏
- مراد بعقل چنانچه از جميع روايات اين باب استفاده مى‏شود همان قوه تشخيص و ادراك و واداركننده انسان به نيكى و صلاح و بازدارنده او از شر و فساد ميباشد چنانچه در روايت سوم عقل وسيله پرستش خدا و بدست آوردن بهشت معرفى شده و در حديث چهارم 75 خاصيت و اثر آن بنام لشكر عقل توضيح داده شده است پس عاقل كامل كسى است كه آن اثر در او باشد، و مراد به پيش آمدن و بازگشتن عقل اينست كه اين موجود در برابر اوامر و نواهى خالقش كاملا منقاد و مطيع است و جمله آخر حديث در روايات ديگر توضيح داده مى‏شود كه كيفر پاداش مردم در روز جزا بمقدار عقل ايشانست.
2-
اصبغ بن نباته از على عليه السلام روايت ميكند كه جبرئيل بر آدم نازل شد و گفت: اى آدم من مأمور شده‏ام كه ترا در انتخاب يكى از سه چيز مخير سازم پس يكى را برگزين و دوتا را واگذار. آدم گفت چيست آن سه چيز؟ گفت: عقل و حياء و دين آدم گفت عقل را برگزيدم، جبرئيل بحياء و دين گفت شما بازگرديد و او را واگذاريد، آن دو گفتند اى جبرئيل ما مأموريم هرجا كه عقل باشد با او باشيم. گفت خود دانيد و بالا رفت.
شرح-
از مجموع اين روايت چنين استفاده مى‏شود كه عقل باحياء و دين لازم و ملزومند و از يك ديگر جدا نشوند پس خداوند بهر كس عقل عنايت كند حياء و دين هم عنايت كرده است و كسيرا كه باحياء و متدين يافتيم بايد او را عاقل هم بدانيم.
تاویل دین "
تأويل الآيات الظاهرة في فضائل العترة الطاهرة ؛ ؛ ص820

قَالَ مُحَمَّدُ بْنُ الْعَبَّاسِ حَدَّثَنَا الْحَسَنُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ زَكَرِيَّا بْنِ عَاصِمٍ عَنْ الْهَيْثَمِ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ الرَّمَادِيِ‏ «1» قَالَ حَدَّثَنَا عَلِيُّ بْنُ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ عَنْ أَبِيهِ عَنْ جَدِّهِ علیه السلام‏ فِي قَوْلِهِ عَزَّ وَ جَلَ‏ أَ رَأَيْتَ الَّذِي يُكَذِّبُ بِالدِّينِ‏ قَالَ بِوَلَايَةِ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ عَلِيٍّ علیه السلام ‏
وَ رَوَى مُحَمَّدُ بْنُ جُمْهُورٍ عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ كَثِيرٍ عَنْ أَبِي جَمِيلَةَ عَنْ أَبِي أُسَامَةَ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام ‏ فِي قَوْلِهِ عَزَّ وَ جَلَ‏ أَ رَأَيْتَ الَّذِي يُكَذِّبُ بِالدِّينِ‏ قَالَ بِالْوَلَايَةِ

تأويل الآيات الظاهرة في فضائل العترة الطاهرة ؛ ؛ ص800

وَ ذلِكَ دِينُ الْقَيِّمَةِ قَالَ هِيَ فَاطِمَةُ علیها سلام الله ‏
تأويل الآيات الظاهرة في فضائل العترة الطاهرة ؛ ؛ ص801

وَ رَوَى عَلِيُّ بْنُ أَسْبَاطٍ عَنِ ابْنِ أَبِي حَمْزَةَ عَنْ أَبِي بَصِيرٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام ‏ فِي قَوْلِهِ عَزَّ وَ جَلَ‏ وَ ذلِكَ دِينُ الْقَيِّمَةِ قَالَ إِنَّمَا هُوَ وَ ذَلِكَ‏ «1» دِينُ الْقَائِمِ علیه السلام وعجل الله تعالی فرجه الریف .
هرکس با عقل رفیق وسلم است با دین وحیاء وولایت امیرالمومنین علی علیه السلام ، وبا حضرت فاطمه صلوات الله وسلام الله علیها ودین امام زمان علیه السلام و عجل الله تعالی فرجه الشریف رفیق وسلم است
وهرکس که با عقل در ستیز وجنگ است با دین وحیاء وولایت امیرالمومنین علی علیه السلام ، وبا حضرت فاطمه صلوات الله وسلام الله علیها ودین امام زمان علیه السلام و عجل الله تعالی فرجه الشریف در ستیز وجنگ است
قديمي 4 هفته پيش   #2301
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

سؤال: فرق فاعل ما به الوجود و فاعل ما منه الوجود که در کلمات برخی بزرگان مطرح است چیست؟ وجه اختصاص فاعل ما منه الوجود به خداوند متعال چیست؟ آیا نمی توان اسماء و صفات و ظهورات الهی را نیز به وجهی فاعل ما منه الوجود دانست؟

جواب:استاد حفظه الله تبارک وتعالی

فاعل ما به الوجود، واسطه فیض وجود است و چون ما بالعرض باید به ما بالذات برگردد و وجود در غیر واجب الوجود بالذات نیست پس هر کجا اثری از وجود باشد، باید از (یعنی همان منه) واجب الوجود باشد، ولو واسطه (یعنی همان به) و کانال رسیدن فیض وجود داشته باشد
قديمي 4 هفته پيش   #2302
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

بسم الله الرحمن الرحیم والحمد لله رب العالمین وصلی الله علی سیدنا محمد وآله الطیبین الطاهرین لا سیما بقیه الله فی السموات والارضین ولعنت الله علی اعدائهم اجمعین لاسیما الجبت والطاغوت ومن مال الیهما

سؤال: فرق فاعل ما به الوجود و فاعل ما منه الوجود که در کلمات برخی بزرگان مطرح است چیست؟ وجه اختصاص فاعل ما منه الوجود به خداوند متعال چیست؟ آیا نمی توان اسماء و صفات و ظهورات الهی را نیز به وجهی فاعل ما منه الوجود دانست؟

جواب:استاد حفظه الله تبارک وتعالی

فاعل ما به الوجود، واسطه فیض وجود است و چون ما بالعرض باید به ما بالذات برگردد و وجود در غیر واجب الوجود بالذات نیست پس هر کجا اثری از وجود باشد، باید از (یعنی همان منه) واجب الوجود باشد، ولو واسطه (یعنی همان به) و کانال رسیدن فیض وجود داشته باشد
قديمي 4 هفته پيش   #2303
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی
ابدان مطهر وطهر واطهر 14 معصوم علیهم السلام والصلاه و.....نمی پوسد و..................
کتاب اجساد جاویدان اثر صدیق واستاد گرامی آقای مهدی پور حفطه الله تعالی در رابطه با سالم بودن اجساد عده ای از دوستان امیرالمومنین علیه السلام از علماء صلحاء وشهداء وافراد بحسب ظاهر عادی است ، مثل شهدای اردهال و.....................مطالعه این اثر خالی از لطف نیست
اذْهَبا إِلى‏ فِرْعَوْنَ إِنَّهُ طَغى‏ (43)
فَقُولا لَهُ قَوْلاً لَيِّناً لَعَلَّهُ يَتَذَكَّرُ أَوْ يَخْشى‏ (44)سوره مبارکه طه

نهج البلاغة (للصبحي صالح) ؛ ؛ ص120
خطبه 87
ِ أَيُّهَا النَّاسُ خُذُوهَا عَنْ خَاتَمِ النَّبِيِّينَ صلی الله علیه وآله وسلم إِنَّهُ يَمُوتُ مَنْ مَاتَ مِنَّا وَ لَيْسَ بِمَيِّتٍ وَ يَبْلَى مَنْ بَلِيَ مِنَّا وَ لَيْسَ بِبَال‏
نهج البلاغه / ترجمه انصاريان ؛ ؛ ص177

اى مردم، اين سخن را از خاتم انبياء صلّى اللّه عليه و آله و سلّم بگيريد: «مى‏ميرد كسى كه از ما مرده ولى مرده نيست، و كهنه مى‏شود از ما آن كه كهنه مى‏شود ولى كهنه نيست.»
محمد بن حسين، شريف الرضي / انصاريان، حسين، نهج البلاغه / ترجمه انصاريان، ترجمه و شرح نهج البلاغة (فيض الإسلام) ؛ ج‏1 ؛ ص216

مردم اين روايت را از خاتم النّبيّين صلّى اللّه عليه و آله و سلّم فرا گيريد (در مدح و بزرگوارى عترت خود فرموده: در ظاهر) مرده است آنكه از ما مى‏ميرد و حال آنكه نمرده (بعد از مرگ «كه براى همه خلائق حتّى براى پيغمبر و عترت او حتمى است» با بدن مثالى، بلكه با بدن اصلى هم در اين عالم زنده‏اند و مانند زمان حيات مى‏بيند و مى‏شنود و سخن مى‏گويد) و (بر طبق عقيده نادرست نادانان) پوسيده شده است آنكه از ما پوسيده ميشود و حال آنكه پوسيده نشده (بدنش باقى‏
ترجمه و شرح نهج البلاغة (فيض الإسلام)، ج‏1، ص: 217
و برقرار است‏
شريف الرضى، محمد بن حسين - فيض الاسلام اصفهانى، على نقى، ترجمه و شرح نهج البلاغة (فيض الإسلام)،
قديمي 4 هفته پيش   #2304
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

رجال الكشي - إختيار معرفة الرجال ؛ النص ؛ ص341

غلات و مقصره در کلام امام صادق علیه السلام

نمی دانیم آیا تنها جهالت است یا علاوه بر جهالت ، بچگی ، نا پختگی ویا خدای نکرده مطالب دیگری هم هست
که کلام معصوم علیه السلام روتقطیع می کنیم وتعلیل حضرت علیه السلام رو که بسیار مهم است در فهم روایت عمداً نمی اوریم؟

قُلْ هَلْ مِنْ شُرَكائِكُمْ مَنْ يَهْدي إِلَى الْحَقِّ قُلِ اللَّهُ يَهْدي لِلْحَقِّ أَ فَمَنْ يَهْدي إِلَى الْحَقِّ أَحَقُّ أَنْ يُتَّبَعَ أَمَّنْ لا يَهِدِّي إِلاَّ أَنْ يُهْدى‏ فَما لَكُمْ كَيْفَ تَحْكُمُونَ (35)
سوره مبارکه یونس

1349- 12- وَ عَنْهُ، قَالَ: أَخْبَرَنَا الْحُسَيْنُ بْنُ عُبَيْدِ اللَّهِ، قَالَ: أَخْبَرَنَا أَحْمَدُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ يَحْيَى الْعَطَّارُ، قَالَ: حَدَّثَنَا أَبِي، عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ، عَنْ الْعَبَّاسِ بْنِ مَعْرُوفٍ، عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ مُسْلِمٍ، عَنْ فُضَيْلِ بْنِ يَسَارٍ، قَالَ: قَالَ الصَّادِقُ (عَلَيْهِ السَّلَامُ): احْذَرُوا عَلَى شَبَابِكُمْ الْغُلَاةَ لَا يُفْسِدُونَهُمْ،
فَإِنَّ الْغُلَاةَ شَرُّ خَلْقِ اللَّهِ،
يُصَغِّرُونَ عَظَمَةَ اللَّهِ،
وَ يَدَّعُونَ الرُّبُوبِيَّةَ لِعِبَادِ اللَّهِ،
وَ اللَّهِ إِنَّ الْغُلَاةَ شَرٌّ مِنَ الْيَهُودِ وَ النَّصارى‏ وَ الْمَجُوسَ وَ الَّذِينَ أَشْرَكُوا.
ثُمَّ قَالَ (عَلَيْهِ السَّلَامُ):
إِلَيْنَا يَرْجِعُ الْغَالِي فَلَا نَقْبَلُهُ،
وَ بِنَا يَلْحَقُ الْمُقَصِّرُ فَنَقْبَلُهُ.
فَقِيلَ لَهُ:
كَيْفَ ذَلِكَ، يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ قَالَ علیه السلام :
لِأَنَّ الْغَالِيَ
قَدِ اعْتَادَ تَرْكَ الصَّلَاةِ وَ الزَّكَاةِ وَ الصِّيَامِ وَ الْحَجِّ، فَلَا يَقْدِرُ عَلَى تَرْكِ عَادَتِهِ، وَ عَلَى الرُّجُوعِ إِلَى طَاعَةِ اللَّهِ (عَزَّ وَ جَلَّ) أَبَداً،
وَ إِنَّ الْمُقَصِّرُ إِذَا عَرَفَ عَمِلَ وَ أَطَاعَ.

الأمالی(للطوسي) ؛ النص ؛ ص650
مجلس 33

بترسید از اینکه #غالیان جوانانتان را گمراه و #فاسد کنند( دین جوانانتان را ) .
غالیان #شرورترین خلق #خدایند.
کوچک می کنند عظمت خداوند را،
و برای بندگان خدا، ادعای #ربوبیت وخدایی می‌کنند.
به خدا قسم، غلات از #یهود، #نصاری، #مجوسیان و #مشرکان بدتر هستند.
سپس آن حضرت فرمود:
#غالی به سمت ما برمی‌گردد؛ اما آن‌ها را نمی‌پذیریم؛
اما کسانی که در حق ما کوتاهی کرده اند (#مقصر) برمی‌گردند، ما آن‌ها را می‌پذیریم.
راوی عرض کرد چگونه هست این مطلب ای پسر #رسول_خدا صلی الله علیه واله وسلم ؟(که غالی پذیرفته نمی شود اما مقصر پذیرفته می شود )
حضرت علیه السلام فرمود "به خاطر اینکه غالی به تحقیق عادت کرده به نماز نخواندن و به ندادن زکات و به روزه نگرفتن ونرفتن حج ، پس غالی قدرت ندارد براینکه عادت خود را ترک و رها کند و غالی هرگز و ابداً نمی تواند برگردد ورجوع به طاعت وبندگی خدا کند
وبه درستیکه مقصر وقتی برگشت وفهمید عمل می کند واطاعت خدا می نماید.
دراین روایت شریفه علامات غالی رو بیان می فرمایند
در این روایت نورانی ، رئیس مذهب ، صفات غلاة را بیان فرمود ،
۱) خدا را از مرتبه خدائی تنزّل میدهند.
۲) قائل به ربوبیّت غیر خدا هستند.
۳) تارک الصلاة هستند.
۴) تارک صوم واجب هستند.
۵) تارک حجّ هستند.
ودر روایت دیگر "

632 رُوِيَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ أَحْمَدَ، عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْحُسَيْنِ، عَنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِيٍّ الصَّيْرَفِيِّ، عَنْ صَالِحِ بْنِ سَهْلٍ، قَالَ‏، كُنْتُ أَقُولُ فِي أَبِي عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام بِالرُّبُوبِيَّةِ، فَدَخَلْتُ عَلَيْهِ فَلَمَّا نَظَرَ إِلَيَّ قَالَ: يَا صَالِحُ إِنَّا وَ اللَّهِ عَبِيدٌ مَخْلُوقُونَ لَنَا رَبٌّ نَعْبُدُهُ وَ إِنْ لَمْ نَعْبُدْهُ عَذَّبَنَا.
راوی گوید قائل به ربوبیت امام صادق علیه السلام بودم پس خدمت حضرت رسیدم پس وقتی مرا دید فرمود علیه السلام "
ای صالح ما بخدا قسم بندگان مخلوق خدا هستیم وبرای ما ربی هست که او را می پرستیم واگراو را بندگی نکنیم ونپرستیم ،ما رو عذاب می فرماید
كشى، محمد بن عمر، رجال الكشي - إختيار معرفة الرجال، 1جلد، مؤسسة نشر دانشگاه مشهد - مشهد، چاپ: اول، 1409 ق.
#امام_صادق_علیه_السلام
#روایت
#غلات
#غلو
#تقصیر
#مقصره
#نماز
#روزه
#حج
#زکات
#عبادت
#الوهیت
#بندگی
#ربوبیت
#عقل
#افراط
#تفریط

#هیئت
#امالی
#شیخ_مفید
قديمي 3 هفته پيش   #2305
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

چطوره هر درسی وحرفه ای رو باید شاگردی کرد ویاد گرفت
اما معارف اهل البیت علیهم السلام "کتاب الله و روایات واحادیث عترتی رو همه بحمد الله بلدیم واستادیم وهمه مجتهد مادر زا وهمه صاحب نظر یقینی که احتمال یک در ملیارد خطا هم نمی دهیم ؟!
آیا این از مهجوریت ومظلومیت کتاب الله
وَ يَوْمَ يَعَضُّ الظَّالِمُ عَلى‏ يَدَيْهِ يَقُولُ يا لَيْتَنِي اتَّخَذْتُ مَعَ الرَّسُولِ سَبيلاً (27)
يا وَيْلَتى‏ لَيْتَني‏ لَمْ أَتَّخِذْ فُلاناً خَليلاً (28)
لَقَدْ أَضَلَّني‏ عَنِ الذِّكْرِ بَعْدَ إِذْ جاءَني‏ وَ كانَ الشَّيْطانُ لِلْإِنْسانِ خَذُولاً (29)
وَ قالَ الرَّسُولُ يا رَبِّ إِنَّ قَوْمِي اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً (30)سوره مبارکه فرقان

ومهجوریت ومظلومیت عترتی "
الكافي (ط - الإسلامية) ؛ ج‏8 ؛ ص27
خطبه وسیله
َ يَتَبَرَّأُ كُلُّ وَاحِدٍ مِنْهُمَا مِنْ صَاحِبِهِ يَقُولُ لِقَرِينِهِ إِذَا الْتَقَيَا يا لَيْتَ بَيْنِي وَ بَيْنَكَ بُعْدَ الْمَشْرِقَيْنِ‏ فَبِئْسَ الْقَرِينُ‏ فَيُجِيبُهُ الْأَشْقَى عَلَى رُثُوثَةٍ «6»
يَا لَيْتَنِي لَمْ أَتَّخِذْكَ خَلِيلًا لَقَدْأَضْلَلْتَنِي‏ عَنِ الذِّكْرِ بَعْدَ إِذْ جاءَنِي‏ وَ كانَ الشَّيْطانُ‏ لِلْإِنْسانِ خَذُولًا
فَأَنَا الذِّكْرُ الَّذِي عَنْهُ ضَلَّ
وَ السَّبِيلُ الَّذِي عَنْهُ مَالَ
وَ الْإِيمَانُ الَّذِي بِهِ كَفَرَ
وَ الْقُرْآنُ الَّذِي إِيَّاهُ هَجَرَ
وَ الدِّينُ الَّذِي بِهِ كَذَّبَ
وَ الصِّرَاطُ الَّذِي عَنْهُ نَكَب‏
نیست ؟
قديمي 3 هفته پيش   #2306
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی
اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم وفرجنا بهم
الأمالي (للطوسي) ؛ النص ؛ ص157
مجلس ششم
260- 12- أَخْبَرَنَا مُحَمَّدُ بْنُ مُحَمَّدٍ، قَالَ: أَخْبَرَنَا أَبُو بَكْرٍ مُحَمَّدُ بْنُ عُمَرَ الْجِعَابِيُّ، قَالَ: حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ سَعِيدٍ، قَالَ: حَدَّثَنَا جَعْفَرُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ عُبَيْدٍ، قَالَ: حَدَّثَنَا الْحَسَنُ بْنُ مُحَمَّدٍ، قَالَ: حَدَّثَنَا أَبِي، عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْمُثَنَّى الْأَزْدِيُّ:
أَنَّهُ سَمِعَ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ جَعْفَرَ بْنَ مُحَمَّدٍ (عَلَيْهِما السَّلَامُ) يَقُولُ :
نَحْنُ السَّبَبُ بَيْنَكُمْ وَ بَيْنَ اللَّهِ (عَزَّ وَ جَلَّ).
قديمي 2 هفته پيش   #2307
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
قديمي 2 هفته پيش   #2308
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

قديمي يه هفته پيش   #2309
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی
تحف العقول، النص، ص: 325
كلامه علیه السلام في وصف المحبة لأهل البيت علیهم السلام و التوحيد و الإيمان و الإسلام و الكفر و الفسق‏
دَخَلَ عَلَيْهِ رَجُلٌ فَقَالَ علیه السلام لَهُ مِمَّنِ الرَّجُلُ؟
فَقَالَ مِنْ مُحِبِّيكُمْ وَ مَوَالِيكُمْ
فَقَالَ لَهُ جَعْفَرٌ علیه السلام لَا يُحِبُّ اللَّهَ عَبْدٌ حَتَّى يَتَوَلَّاهُ وَ لَا يَتَوَلَّاهُ حَتَّى يُوجِبَ لَهُ الْجَنَّةَ
ثُمَّ قَال َعلیه السلام لَهُ مِنْ أَيِّ مُحِبِّينَا أَنْتَ ؟
فَسَكَتَ الرَّجُلُ
فَقَالَ لَهُ سَدِيرٌ «1» وَ كَمْ مُحِبُّوكُمْ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ صلی الله علیه وآله وسلم
فَقَالَعلیه السلام عَلَى ثَلَاثِ طَبَقَاتٍ
طَبَقَةٌ أَحَبُّونَا فِي الْعَلَانِيَةِ وَ لَمْ يُحِبُّونَا فِي السِّرِّ
وَ طَبَقَةٌ يُحِبُّونَا فِي السِّرِّ وَ لَمْ يُحِبُّونَا فِي الْعَلَانِيَةِ
وَ طَبَقَةٌ يُحِبُّونَا فِي السِّرِّ وَ الْعَلَانِيَةِ هُمُ النَّمَطُ الْأَعْلَى‏ «2»
شَرِبُوا مِنَ الْعَذْبِ الْفُرَاتِ
وَ عَلِمُوا تَأْوِيلَ الْكِتَابِ‏ «3»
وَ فَصْلَ الْخِطَابِ
وَ سَبَبَ الْأَسْبَابِ
فَهُمُ النَّمَطُ الْأَعْلَى
الْفَقْرُ وَ الْفَاقَةُ وَ أَنْوَاعُ الْبَلَاءِ أَسْرَعُ إِلَيْهِمْ مِنْ رَكْضِ الْخَيْلِ‏ «4»
مَسَّتْهُمُ الْبَأْسَاءُ وَ الضَّرَّاءُ وَ زُلْزِلُوا وَ فُتِنُوا
فَمِنْ بَيْنِ مَجْرُوحٍ وَ مَذْبُوحٍ مُتَفَرِّقِينَ فِي كُلِّ بِلَادٍ قَاصِيَةٍ
بِهِمْ يَشْفِي اللَّهُ السَّقِيمَ
وَ يُغْنِي الْعَدِيمَ‏ «5»
وَ بِهِمْ تُنْصَرُونَ
وَ بِهِمْ تُمْطَرُونَ
وَ بِهِمْ تُرْزَقُونَ
وَ هُمُ الْأَقَلُّونَ عَدَداً
الْأَعْظَمُونَ عِنْدَ اللَّهِ قَدْراً وَ خَطَر
تحف العقول / ترجمه كمره ‏اى ؛ متن ؛ ص340

سخن آن حضرت در وصف محبت اهل بيت و توحيد و ايمان و اسلام و كفر و فسق‏
(2) مردى حضورش آمد و آن حضرت علیه السلام باو گفت: اين مرد از چه كسانيست؟ در پاسخ عرض كرد از دوستان و مواليان شما.
امام صادق علیه السلام فرمود: خدا بنده‏اى را دوست ندارد تا او را بخود راه دهد، و او را بخود راه ندهد تا بهشت را برايش واجب كند.
سپس باو فرمود: تو از كدام دوستان ما هستى؟
آن مرد ساكت شد و سدير (نام يكى از اصحاب است) باو گفت: دوستان شما چند طبقه ‏اند يا ابن رسول اللَّه؟
فرمود: سه طبقه:
يك طبقه كه ما را آشكارا دوست دارند، و نهانى دوست ندارند،
و يك طبقه كه ما را نهانى دوست دارند و آشكارا دوست ندارند،
و يك طبقه هم ما را در نهان و آشكارا هر دو دوست دارند
اينان طراز اولند آب صافى را نوشيدند
و تفسير و تأويل كتاب را دانستند
و فصل الخطاب و سبب سببها را دانستند
و اينان طراز اولند، و فقر و فاقه و انواع بلا شتابانتر از دويدن اسب بر سرشان بريزند و سختى و تنگدستى آنها فرا گيرد و لرزان شوند و بياشوبند، زخم دارو سر بريده و پراكنده در هر ديار دور افتاده باشند
بوسيله آنها خدا بيمار را شفا دهد،
و ندار را توانگر كند،
و بدانها شما يارى شويد
و باران گيريد و روزى خوريد،
و آنها كمترين شماره ‏اند،
و نزد خدا قدر و منزلت بزرگتر را دارند
قديمي يه هفته پيش   #2310
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 08:59PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه