بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Saturday 1 May 2021   #3076
hosyn
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2008
پاسخ‌ها: 2,179
ج: انکار شرک

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 نوشته شده است نمايش نوشته
39|42|
خداوند اکتسابان انسانهارا هنگام مرگ بایگانی می کند همانطور هنگام خواب
دوست گرامی، گفتم یک کلمه جواب دهید خداوند چه چیزی را نگه میدارد و چه چیزی را رها میکند؟ حالا با این جواب طولانی چه کنم؟ چند بار مرور کردم تنها جمله‌ای که مربوط میشد این بود: «خداوند اکتسابان انسانهارا هنگام مرگ بایگانی می کند همانطور هنگام خواب» شما را به خدا این جواب است؟ فقط بایگانی را میگویید؟! پس رها کردن چه شد؟ «و یرسل الاخری» چه شد؟

بحث چه فایده؟ من اگر قبول نداشته باشم که اکنون مرده‌ها در عالم دیگر حضور دارند، اما نزدیکترین کس من که مرده، خودش بیاید و با من سخن بگوید و بگوید بدن من خاک شده و روز حشر زنده میشود اما روح من نمرده و در عالم ارواح با بدنهای متعدد حضور دارد، آیا با اینکه خودم چنین ببینم خلاصه قبول میکنم یا خیر؟ قرآن کریم دقیقا همین سؤال را جواب میفرماید، حال من و شما:

6|111|ولو أننا نزلنا إليهم الملائكة وكلّمهم الموتى وحشرنا عليهم كل شيء قبلا ما كانوا ليؤمنوا إلا أن يشاء الله ولكن أكثرهم يجهلون
ترجمه مصباح‌زاده:
و اگر آنكه ما فرو فرستاده بوديم بايشان فرشتگان را و سخن كرده بود با ايشان مردگان و جمع آورده بوديم بر ايشان همه چيز را روبرو نبودند كه ايمان آورند مگر آنكه خواسته باشد خدا و ليكن بيشترين ايشان نادانانى ميكنند (111)

البته اینجا مصباح‌زاده دقیق ترجمه نکرده است، ماضی معنا کرده و حال آنکه ماضی نیست، ولی به هر حال آیه میفرماید اگر مرده‌ها با منکرین سخن بگویند فایده ندارد و قبول نمیکنند تا خدا نخواهد.

در قرآن هر دو فرضش آمده، مرده‌ها با ما سخن بگویند=کلّمهم الموتی، و ما با مرده‌ها سخن بگوییم=أو کلّم به الموتی.
hosyn حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از hosyn بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Saturday 1 May 2021   #3077
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
برای فهم مفهوم روح در آیه 85 اسرا چه منبعی بهتراز خود قرآن است ؟

خداوند در سوره شورا آیه 52 می فرمایند :
وَكَذَلِكَ أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ رُوحًا مِنْ أَمْرِنَا مَا كُنْتَ تَدْرِي مَا الْكِتَابُ وَلَا الْإِيمَانُ وَلَكِنْ جَعَلْنَاهُ نُورًا نَهْدِي بِهِ مَنْ نَشَاءُ مِنْ عِبَادِنَا وَإِنَّكَ لَتَهْدِي إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ ﴿۵۲﴾
وهمين گونه روحى از امر خودمان به سوى تو وحى كرديم تو نمى‏ دانستى كتاب چيست و نه ايمان [كدام است] ولى آن را نورى گردانيديم كه هر كه از بندگان خود را بخواهيم به وسيله آن راه مى ‏نماييم و به راستى كه تو به خوبى به راه راست هدايت مى ‏كنى (۵۲)

در آیه 52 به روشنی می توان فهمید که روحی که به امر خداوند بر پیامبر وحی شده قرآن است .
در این باره بعضی از مفسرین نیز عقیده دارند که روح در این آیه وحی الهی قرآن است
.
ویا در سوره نحل آیه 2 خداوند می فرمایند :

يُنَزِّلُ الْمَلَائِكَةَ بِالرُّوحِ مِنْ أَمْرِهِ عَلَى مَنْ يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ أَنْ أَنْذِرُوا أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاتَّقُونِ ﴿۲﴾
فرشتگان را با روح به فرمان خود بر هر كس از بندگانش كه بخواهد نازل مى ‏كند كه بيم دهيد كه معبودى جز من نيست پس از من پروا كنيد (۲)

بازهم در این آیه نشان میدهد که روحی که برهرکس از بندگانش که بخواهد ناز می کند همان وحی الهی یا همان کتابهای آسمانی است
ما نباید به خاطر چیزهایی که نمیدانیم از واضحاتی که روشن است دست برداریم، این آیه میفرماید:

«فأرسلنا إليها روحنا فتمثل لها بشرا سويا»

چه بیانی روشن‌تر از این؟ آیا یعنی قرآن را به سوی او فرستادیم و به صورت یک انسان برای او متمثل شد؟
قديمي Saturday 1 May 2021   #3078
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
من کاری به فهم عرفی بشر ندارم مهم آنچیزی است که خداوند می خواهد به ما بفهماند
پناه بر خدا، نوبر است! خوب، مگر خداوند نمیفرمایند «و یرسل الأخری»، چرا حاضر نیستید سخن خداوند را بپذیرید؟
قديمي Saturday 1 May 2021   #3079
کنجکاو1
عضو ثابت

نشان کنجکاو1

تاريخ ثبت نام: Jun 2012
پاسخ‌ها: 1,573

نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
دوست گرامی، گفتم یک کلمه جواب دهید خداوند چه چیزی را نگه میدارد و چه چیزی را رها میکند؟ حالا با این جواب طولانی چه کنم؟ چند بار مرور کردم تنها جمله‌ای که مربوط میشد این بود: «خداوند اکتسابان انسانهارا هنگام مرگ بایگانی می کند همانطور هنگام خواب» شما را به خدا این جواب است؟ فقط بایگانی را میگویید؟! پس رها کردن چه شد؟ «و یرسل الاخری» چه شد؟

[/COLOR].

وَهُوَ الَّذِي يَتَوَفَّاكُمْ بِاللَّيْلِ وَيَعْلَمُ مَا جَرَحْتُمْ بِالنَّهَارِ ثُمَّ يَبْعَثُكُمْ فِيهِ لِيُقْضَى أَجَلٌ مُسَمًّى ثُمَّ إِلَيْهِ مَرْجِعُكُمْ ثُمَّ يُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ ﴿۶۰﴾
و اوست كسى كه شبانگاه روح شما را [به هنگام خواب] مى‏ گيرد و آنچه را در روز به دست آورده‏ ايد مى‏ داند سپس شما را در آن بيدار مى ‏كند تا هنگامى معين به سر آيد آنگاه بازگشت‏ شما به سوى اوست‏ سپس شما را به آنچه انجام مى‏ داده‏ ايد آگاه خواهد كرد (۶۰)
وَهُوَ الْقَاهِرُ فَوْقَ عِبَادِهِ وَيُرْسِلُ عَلَيْكُمْ حَفَظَةً حَتَّى إِذَا جَاءَ أَحَدَكُمُ الْمَوْتُ تَوَفَّتْهُ رُسُلُنَا وَهُمْ لَا يُفَرِّطُونَ ﴿۶۱﴾
و اوست كه بر بندگانش قاهر [و غالب] است و نگهبانانى بر شما مى‏ فرستد تا هنگامى كه يكى از شما را مرگ فرا رسد فرشتگان ما جانش بستانند در حالى كه كوتاهى نمى كنند (۶۱)
ترجمه فولادوند
اگر به این آیات توجه کنید خداوند می فرمایند بر بندگانش نکهبانانی می فرستد .
این نگهبانان قرار است چکار کنند آیا غیر از این است که اعمال بندگان را می نویسند همانطور که در سوره انقطار دراین بارمی فرمایند :
وَإِنَّ عَلَيْكُمْ لَحَافِظِينَ ﴿۱۰﴾
و قطعا بر شما نگهبانانى [گماشته شده]اند (۱۰)
كِرَامًا كَاتِبِينَ ﴿۱۱﴾
[فرشتگان] بزرگوارى كه نويسندگان [اعمال شما] هستند (۱۱)

شما پرسیدید خداوند چه چیزی را نگه میدارد و چه چیزی را رها می کنند ؟

کسایی که مر گشان رسیده دیگر نیاری به کاتبان ندارد و آن پرونده آنهارا نگه میدارد و آنهایی که مرگشان نرسیده پروندهشان را رها می کنند

یه سوالی پرسیدم پاسخ ندادید يَتَوَفَّا به چه معناست که جناب مصباح زاده متوفی معنی کردند اما دیگر مترجمین روح معنی کردند ؟

ترجمه مصباح‌زاده:
و او است كه متوفى كند شما را بشب و ميداند آنچه كسب كرديد بروز پس بر ميانگيزاند شما را در روز تا تمام كرده شود اجل نام برده شده پس بسوى او است مرجع شما پس خبر دهد شما را بانچه بوديد كه مى‏كرديد (60)
کنجکاو1 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Saturday 1 May 2021   #3080
کنجکاو1
عضو ثابت

نشان کنجکاو1

نقل قول:
بحث چه فایده؟ من اگر قبول نداشته باشم که اکنون مرده‌ها در عالم دیگر حضور دارند، اما نزدیکترین کس من که مرده، خودش بیاید و با من سخن بگوید و بگوید بدن من خاک شده و روز حشر زنده میشود اما روح من نمرده و در عالم ارواح با بدنهای متعدد حضور دارد، آیا با اینکه خودم چنین ببینم خلاصه قبول میکنم یا خیر؟ قرآن کریم دقیقا همین سؤال را جواب میفرماید، حال من و شما:

6|111|ولو أننا نزلنا إليهم الملائكة وكلّمهم الموتى وحشرنا عليهم كل شيء قبلا ما كانوا ليؤمنوا إلا أن يشاء الله ولكن أكثرهم يجهلون
ترجمه مصباح‌زاده:
و اگر آنكه ما فرو فرستاده بوديم بايشان فرشتگان را و سخن كرده بود با ايشان مردگان و جمع آورده بوديم بر ايشان همه چيز را روبرو نبودند كه ايمان آورند مگر آنكه خواسته باشد خدا و ليكن بيشترين ايشان نادانانى ميكنند (111)

البته اینجا مصباح‌زاده دقیق ترجمه نکرده است، ماضی معنا کرده و حال آنکه ماضی نیست، ولی به هر حال آیه میفرماید اگر مرده‌ها با منکرین سخن بگویند فایده ندارد و قبول نمیکنند تا خدا نخواهد.

در قرآن هر دو فرضش آمده، مرده‌ها با ما سخن بگویند=کلّمهم الموتی، و ما با مرده‌ها سخن بگوییم=أو کلّم به الموتی.
حوب است خودتان هم آیه ای آوردید که می گوید اگر مردگان سخن بگویند

آیا شما تابحال دیده اید که مرده باکسی سخن بگوید ؟

کجا خداوند گفته اند اگر روح با آنها سخن بگوید در صورتی که همیشه روح دارد با مردم سخن می گوید البته در عالم خواب . یعنی معاذالله خداوند نمی دانستند که ارواح هرموقع که دلشان بخواهد می توانند خبر اون دنیا و حتی از این دنیا به ما خبر بدهند
آیا خواب از منظر شما می شود سند قابل اعتماد واستناد ؟
قديمي Saturday 1 May 2021   #3081
کنجکاو1
عضو ثابت

نشان کنجکاو1

نقل قول:
ما نباید به خاطر چیزهایی که نمیدانیم از واضحاتی که روشن است دست برداریم، این آیه میفرماید:

«فأرسلنا إليها روحنا فتمثل لها بشرا سويا»

چه بیانی روشن‌تر از این؟ آیا یعنی قرآن را به سوی او فرستادیم و به صورت یک انسان برای او متمثل شد؟
وَكَذَلِكَ أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ رُوحًا مِنْ أَمْرِنَا مَا كُنْتَ تَدْرِي مَا الْكِتَابُ وَلَا الْإِيمَانُ وَلَكِنْ جَعَلْنَاهُ نُورًا نَهْدِي بِهِ مَنْ نَشَاءُ مِنْ عِبَادِنَا وَإِنَّكَ لَتَهْدِي إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ ﴿۵۲﴾
وهمين گونه روحى از امر خودمان به سوى تو وحى كرديم تو نمى‏ دانستى كتاب چيست و نه ايمان [كدام است] ولى آن را نورى گردانيديم كه هر كه از بندگان خود را بخواهيم به وسيله آن راه مى ‏نماييم و به راستى كه تو به خوبى به راه راست هدايت مى ‏كنى (۵۲)

یعنی شما می گوئید آن روحی که به پیامبر وحی شده همان روحی است که بشکل جوان خوش اندام برمریم ظاهر شده است ؟

شما بگو آن روحی که به امر خداوند به پیامبر وحی کرده چه بوده است ؟

وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الرُّوحِ قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبِّي وَمَا أُوتِيتُمْ مِنَ الْعِلْمِ إِلَّا قَلِيلًا ﴿۸۵﴾

و در باره روح از تو مى ‏پرسند بگو روح از فرمان پروردگار من است و به شما از دانش جز اندكى داده نشده است (۸۵)

روح از فرمان پروردگاراست و دانش ما خیلی دراین باره کم است مگر آنچیزی را که خود خداوند بیان فرموده باشند
قديمي Saturday 1 May 2021   #3082
کنجکاو1
عضو ثابت

نشان کنجکاو1

نقل قول:
پناه بر خدا، نوبر است! خوب، مگر خداوند نمیفرمایند «و یرسل الأخری»، چرا حاضر نیستید سخن خداوند را بپذیرید؟
سخن خداوند یا باورشمارا نسبت به روح بپذیرم ؟
قديمي Saturday 1 May 2021   #3083
asad39
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2019
پاسخ‌ها: 1,178

چرا راجع به چیزی بحث میکنید که خدا خودش میفرماید دانش کمی در این زمینه به شما داده ام؟
asad39 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Saturday 1 May 2021   #3084
کنجکاو1
عضو ثابت

نشان کنجکاو1

نقل قول:
در اصل توسط asad39 نوشته شده است نمايش نوشته
چرا راجع به چیزی بحث میکنید که خدا خودش میفرماید دانش کمی در این زمینه به شما داده ام؟
خودشما به روح انسان اعتقاددارید؟
قديمي Saturday 1 May 2021   #3085
asad39
عضو ثابت

نقل قول:
خودشما به روح انسان اعتقاددارید؟
قطعا انسان فقط جسم نیست.
قديمي Saturday 1 May 2021   #3086
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 23,963

نقل قول:
سخن خداوند یا باورشمارا نسبت به روح بپذیرم ؟
مأبون زنیم مشرک ملحد کافر دشمن خدا وماانزل الله اگه قرار بود سخن خدا رو به پذیری وقتی فرمود "ایات قران کریم دودسته هست "محکم ومتشابه ، می پذیرفتی
نه اینکه بگی ایات متشابه القائات شیطان هست (العیاذ بالله العلی العظیم عما یقول المأبون الزنیم )
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از عبدالعلی69 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Saturday 1 May 2021   #3087
کنجکاو1
عضو ثابت

نشان کنجکاو1

نقل قول:
در اصل توسط asad39 نوشته شده است نمايش نوشته
قطعا انسان فقط جسم نیست.
شما چطور باقاطعیت درباره روح سخن می گویی با اینکه میدانی دانشد درباره آن اندک است ؟
قديمي Saturday 1 May 2021   #3088
asad39
عضو ثابت

نقل قول:
شما چطور باقاطعیت درباره روح سخن می گویی با اینکه میدانی دانشد درباره آن اندک است ؟
انسان قطعا فقط جسم نیست. حالا اون من واقعی انسان هر چی اسمش هست، برای من مهم نیست. نفس ، روح ، من واقعی.
قديمي Sunday 2 May 2021   #3089
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
شما پرسیدید خداوند چه چیزی را نگه میدارد و چه چیزی را رها می کنند ؟

کسایی که مر گشان رسیده دیگر نیاری به کاتبان ندارد و آن پرونده آنهارا نگه میدارد و آنهایی که مرگشان نرسیده پروندهشان را رها می کنند
کلمه «التي» در آیه به نفوس برمیگردد، شما یک مورد در آیات یا حتی در سراسر لغت عرب نشان دهید که نفوس به معنای پرونده اعمال به کار رفته باشد، مگر قرآن عربی نیست و برای تمام بشر نیامده است؟ به تمام بشر از عرب و غیر عرب، مسلمان و کافر، این آیه یا ترجمه‌اش را نشان دهید، ببینید چه میفهمند؟

نقل قول:
یه سوالی پرسیدم پاسخ ندادید يَتَوَفَّا به چه معناست که جناب مصباح زاده متوفی معنی کردند اما دیگر مترجمین روح معنی کردند ؟
ترجمه الميزان، ج‏16، ص: 376
كلمه توفى به معناى اين است كه چيزى را به طور كامل دريافت كنى، مانند توفى حق، و توفى قرض از بدهكار، كه معنايش تا دينار آخر حق و طلب را گرفتن است ....... و به هر تقدير اين آيه پاسخى است از احتجاج كفار كه مى‏گفتند ما بعد از مردن در زمين گم مى‏شويم، و مى‏خواستند اين حرف را دليل بر نبودن معاد بگيرند، و معلوم است كه صرف اين كه ملك الموت انسانها را مى‏ميراند جواب از دليل ايشان نمى‏شود ... خداى تعالى به رسول گرامى خود دستور داده كه در پاسخ از استبعاد ايشان به ايشان بگو كه حقيقت مرگ بطلان و نابود شدن انسان نيست، و شما انسانها در زمين گم نمى‏شويد، بلكه ملك الموت شما را بدون اينكه چيزى از شما كم شود، بطور كامل مى‏گيرد، (چون گفتيم كلمه توفى گرفتن بطور كامل را مى‏رساند)، ..... پس از آنچه گذشت دو مطلب روشن گرديد، اول ..... ليكن بعضى از مفسرين كه كلمه" توفى" را به معناى مطلق ميراندن گرفته‏‌اند، و متوجه نكته‌‏اى كه در اين تعبير هست نشده‏‌اند و در تفسير آيه دچار اشكال شده، و در توجيه اتصال آن به آيه قبل دست و پا كرده‌‏اند، و توجيهى كرده‏‌اند كه عقل سليم پذيراى آن نيست و آن را نمیپسندد.
قديمي Sunday 2 May 2021   #3090
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
حوب است خودتان هم آیه ای آوردید که می گوید اگر مردگان سخن بگویند

آیا شما تابحال دیده اید که مرده باکسی سخن بگوید ؟
بلی بلاواسطه میگویم که مادر پسر عموی بنده که در ۲۲ سالگی در تصادف درگذشت، خودش به من گفت که در نیمه ماه رجب عمل ام داود را انجام دادم فقط به این نیت که خداوند اجازه دهد یک بار دیگر پسرم صدایم زند مامان! و فردایش در حالی که تمام شاگردانم (شاگردان خیاطی‌اش) شنیدند از پشت در حال صدایم زد مامان! در حالی هیچ مردی در خانه نبود و صدا دقیقا صدای حمیدم بود که قبلا شاگردانم هم شنیده بودند.

آیا جواب شما آماده نیست؟:

15|14|ولو فتحنا عليهم بابا من السماء فظلوا فيه يعرجون
15|15|لقالوا إنما سكرت أبصارنا بل نحن قوم مسحورون

دوست گرامی، این را جدي میگویم، کلمه مختصر «لم» در آیه ۱۷۰ سوره مبارکه آلعمران را خداوند متعال قرار داده تا فردا نتوانید هیچ توجیهی برای گرایش خودتان داشته باشید:

3|169|ولا تحسبن الذين قتلوا في سبيل الله أمواتا بل أحياء عند ربهم يرزقون
3|170|فرحين بما آتاهم الله من فضله ويستبشرون بالذين لم يلحقوا بهم من خلفهم ألا خوف عليهم ولا هم يحزنون
3|171|يستبشرون بنعمة من الله وفضل وأن الله لا يضيع أجر المؤمنين
ترجمه مصباح‌زاده:
و نپنداريد البته آنان را كه كشته شدند در راه خدا مردگان بلكه زندگانند نزد پروردگارشان روزى داده ميشوند (169)
شادمانانند بانچه دادشان خدا از فضل خود و شادمانى ميكنند بكسانيكه ملحق نشده‏‌اند بايشان از بعد ايشان اينكه نيست خوفى بر ايشان و نه ايشان اندوهناك شوند(170)
شادمانى ميكنند بنعمتى از خدا و فضلى و بدرستى كه خدا ضايع نمى‏كند مزد گروندگان را (171)

ملحق شدن کلمه «لم» در «لم یلحقوا بهم من خلفهم» یعنی «هنوز به ایشان ملحق نشده‌اند» هیچ راهی باقی نمیگذارد که بخواهید با توجیهات عجیب خودتان، همه آیات را به صحنه قیامت و پس از حشر ببرید، چون در قیامت همه جمع میشوند و معنا ندارد بگویند هنوز به ایشان ملحق نشده‌اند، این آیه به روشنی میفرماید که با اینکه بدن آنها از کار افتاده اما «فرحین» خوشحال هستند، و نیز متوجه حال کسانی هستند که هنوز به آنها ملحق نشده‌اند، اگر قرار بود پس از مردن دفعتا خود را در صحنه قیامت ببینند تمام این حرفها بی معنا میشود، شما میروید سراغ آیاتی که حال مجرمین را بیان میکند و به همه اموات شامل میکنید، خود آیه میگوید حال الذین اوتوا العلم و الایمان این نیست اما متاسفانه شما نمیبیند، و قبلا مفصل مثال زدم که چگونه انسان از خواب عمیق بیدار میشود و گمان میکند همین لحظه خواب رفتن او در شب قبل است اما ده ساعت خواب بوده و میگوید فقط یک لحظه گذشته است، اما فردا در خیابان چیزی را میبیند و دفعتا تمام آنچه دیشب در خواب دیده را به یاد میآورد، پس حال بیدار شدن و احساس لحظه کردن منافاتی با خواب مفصل دیدن و سپس فراموش کردن در وقت بیدار شدن ندارد.

بسیار جالب است که فیلم مصاحبه روز ۸ اردیبهشت شبکه چهار را گذاشتند که خانم صادقی میگوید تا چهار ماه گمان میکردم که لحظه تصادف با هوش آمدن من در بیمارستان یک لحظه بیشتر نبوده و هیچ چیز یادم نبود، اما بعد از چهار ماه کاغذی دیدم که نوشته بود زنی با لباس سبز به آسمان پرواز کرد دفعتا تمام آنچه در حال کما دیده بودم به تفصیل یادم آمد!
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 05:45PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه