بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Saturday 18 November 2017   #16
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 24,139
ج: چرائی سانسور وبی رنگ کردن اربعین در رسانه ها

کد خبر: ۱۵۲۴۹۳
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۸

صفحه نخست » بین الملل > فرهنگی

به گزارش«شیعه نیوز»، *اسکات پیترسون در کریستین ساینس مانیتور نوشت: در طی سالیان، زیارت حرم امام حسین (علیه السلام) در اربعین از سوی زائران شیعه- که به اجتماعی بزرگتر از حج تبدیل شده است- هدف مکرر گروهک های تروریستی از جمله داعش بوده است. اما زائران باایمان باز هم به زیارت می آیند و داعش در انزوا به سر می برد.

برای عراق تامین امنیت میلیون ها مومن شیعه در ایام اربعین حسینی همواره یک چالش بزرگ بوده است.

بزرگترین زیارت مذهبی سالیانه بر روی زمین

این پیاده روی که بزرگترین زیارت مذهبی سالیانه بر روی زمین است، در مقابله با ناامنی دیرینه عراق و تلاش های مکرر گروهک های تروریستی که جدیدترین آنها داعش است و تلاش می کنند این رویداد را به خشونت بکشند، انجام می شود.

امسال با شکست داعش در ماه های اخیر توسط نیروهای امنیتی عراق با حمایت نظامیان شیعه ایرانی و یک کمپین بمباران به رهبری آمریکا، زیارت حرم امام حسین (علیه السلام) افزایش قابل توجهی داشت.

علاوه بر پیکرنگاری اعتراض آمیز امام حسین (علیه السلام) به عنوان «سیدالشهدا»، امسال در مسیر زائران پوسترهایی از شهدای شیعه مذهب عراق نصب شده بود که در نبرد با داعش به شهادت رسیدند؛ این آمیزه ای از مفاهیم مذهبی و سیاسی است که در باور مدرن شیعی مرسوم گردیده است.

خطر حمله زیاد بود اما به همان اندازه پاداش میلیون ها زائر شیعه که ایمانشان بر ترسشان غلبه کرد، زیاد بود. در روزهای اوج پیاده روی در مسیرهایی که با حضور حدود ۱۴ میلیون نفر مومن مسدود می شود، وقتی زائران برای نخستین بار گنبد طلایی ومناره های حرم امام حسین (علیه السلام) را می بینند، دست های خود را به احترام بالا می آورند . داخل حرم نیز شور و هیجان این گردهمایی بسیار زیاد است.

زائران از تروریست ها نمی ترسند

زائران اربعین بارها هدف گروهک داعش قرارگرفته اند که با دیدگاه افراطی خود شیعیان را کافر می داند. این خطرات از ژوئن ۲۰۱۴، زمانی که داعش از سوریه به سمت مرز عراق متمایل شد و اعلام کرد دولت شیعه بغداد و حرم ائمه شیعه در نجف و کربلا را ویران می کند، افزایش یافت.

اما خشونت آنها هرگز از اشتیاق شیعیان برای اربعین نکاست. هرچند حوادثی نیز رخ داد؛ مانند انفجار یک بمب انتحاری در اتومبیلی در ماه نوامبر ۲۰۱۶ که منجر به کشته شدن دست کم ۱۲۵ زائر ایرانی شد که در راه بازگشت به کشور خود بودند.

پیاده روی امسال که در یک بازه زمانی دو هفته ای در جریان بود و در روز دهم نوامبر به اوج خود رسید، بدون حادثه جدی سپری گردید. ۵۵ هزار نیروی امنیتی برای تامین امنیت به کار گرفته شدند و قوانین سختگیرانه مانع از ورود وسایل نقلیه غیررسمی به حریم ۲۰ مایلی حرم می شد.

اجتماعی بزرگتر از حج

عقیل الطریحی- استاندار کربلا می گوید: «مطمئنا مردم نگرانی هایی درباره امنیت دارند و این نگرانی صحیح است. دوربین هایی با تکنولوژی پیشرفته در غرب کربلا نصب و فعال گردیده زیرا احتمال می رفت دشمن از بیابان حمله کند. دو سال پیش نیروهای امنیتی در همین مکان با داعش درگیر شدند. چهار یا پنج هواپیمای بدون سرنشین نیز جاده ها و مزارع را رصد می کنند.»

حفاظت امنیتی ارتقاء یافته اما هنوز چالش برای بزرگترین گردهمایی سالانه در نوع خود بر روی کره زمین، وجود دارد. بنابر اعلام مقامات کربلا حدود ۱۳٫۸ میلیون زائر امسال در پیاده روی اربعین شرکت کردند. بیشتر از ۲ میلیون ایرانی با اخذ ویزا به عراق رفتند. حدود ۳۰ هزار افغان از مرز هوایی و ۳۰ هزار نفر دیگر نیز از مرز زمینی ایران وارد عراق شدند. بیش از ۲۰۰ هزار نفر از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و ۵۰ هزار لبنانی نیز خود را به این پیاده روی رساندند.

در مقایسه، مناسک سالیانه حج که در شهر مکه در عربستان سعودی برگزار می شود، با توجه به حضور ۱٫۸ میلیارد مسلمان بر روی کره زمین که هر یک می بایست حداقل یک بار در زندگی خود در این مناسک حضور یابد، هرسال با گردهمایی کمتر از ۳ میلیون نفر برگزار می گردد.

در عراق، این آمار بدون احتساب صدها هزار نفر داوطلبی اعلام می شود که خدمات لجستیک گسترده ای شامل غذا، آب، مسکن و خدمات بهداشتی در طی مسیری به طول بیش از ۱۰۰ مایل ارائه می دهند. تمامی این خدمات به طور رایگان در اختیار زائران قرار می گیرد.

اتحادی برای تهدید

الطریحی می گوید: «خطر داعش به جای اینکه زائران را بترساند، شیعیان عراق را متحد کرده است. برای شیعیان این چالش بزرگی است که حضور خود را ثابت کنند. بسیاری از آنها معتقدند با حضور در این مراسم آمرزیده می شوند. حسین (علیه السلام)، نماد انقلاب است زیرا در مقابل بی عدالتی به پاخاست و این اصل تبدیل به جزئی از ناخودآگاه شیعیان شده است.»

با این حال برای بسیاری از زائران اربعین، در ارتباط آنها با باورهای دینیشان، سیاست در درجه دوم اهمیت قرار دارد. امال حسین، دختر دانشجویی که بارها با خانواده خود به کربلا سفر کرده است، می گوید: «رسیدن به حسین (علیه السلام)، همواره احساس شگفت آوری است؛ مانند رسیدن به بهشت است.»

*اسکات پیترسون گزارشگر ااخبار خاورمیانه پایگاه خبری تحلیلی کریستین ساینس مانیتور و عکاس گتی ایمیج است. وی طی بیش از دو دهه گذشته به ویژه به رصد اخبار ایران، عراق و سوریه از ترکیه اشتغال داشته است. پیترسون تاکنون ۳۰مرتبه به ایران سفر کرده که چکیده آن در کتاب «بگذار شمشیرها مرا احاطه کنند: سفری از ورای عناوین خبری» (۲۰۱۰) آمده است.

منبع: شفقنا

اخبار ویژه

بیداری شیعیان حکومت‌های آمریکایی مستبد عرب را تهدید می‌کند

بحرین در رأس ناقضان آزادی بیان در منطقه عربی قرار دارد

محرومیت ها و ستم هایی که بر شیعیان پشتون پاکستان می رود

مطالب مرتبط
خبرنگار هافینگتون پست درباره اربعین چه نوشت؟
حرم مطهر امام علی در آستانه ۲۸ صفر سیاهپوش شد+ تصاویر
آستان مقدس حسینی برای مستند سازی اربعین برنامه ریزی می‌کند
راه‌پیمایی اربعین با حضور شهردار و اهتزاز پرچم امام حسین در آسمان لس آنجلس+ فیلم
گروهی از مستبصرین شبه جزیره بالکان به حرم امیرالمؤمنین مشرف شدند
هیئتی ۴۰۰ نفره از مغرب به زیارت حرم امام حسین مشرف شدند
مراسم اربعین حسینی در استانبول برگزار شد
مردم عراق اینگونه از زوار ایرانی پذیرایی کردند+ تصویر
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Sunday 21 October 2018   #17
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است
نکته زیبایی راجع به اربعین از آیة الله بهجت قدّس سرّه نقل میشود که مربوط به ندای روز ظهور حضرت بقیة الله است، که: ألا یا اهل العالم! إنّ جدّي الحسین قتلوه عطشانا.

ایشان میگفتند: معلوم میشود در زمان ظهور، اهل عالم به خوبی امام حسین را میشناسند، و حضرت با عنوان (جدّي) به وسیله سید الشهداء خود را به عالم معرفي میکنند، و شکی نیست که یکی از مهمترین عوامل معرفي امام حسین به دنیا، همین راهپیمایی اربعین است، و لذا در روایت معروف از امام عسکري ، زیارت اربعین از علائم مؤمن به حساب آمده، و معلوم است که علامت، باید یک نحو ظهور و بروز داشته و حالت شعاریت داشته باشد.
.

رضوان الله تعالی علیه
یا حسین
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Monday 22 October 2018   #18
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ۱۴:۴۵

صفحه نخست » جهان تشیع

مجموعه اشعار جورج شکور، شاعر مسیحی لبنانی، در کتاب «ملحمه امام حسین(علیه السلام)» منتشر و به سه زبان (از جمله فارسی) ترجمه شده است. «ملحمه» در عربی به معنای «حماسه» است. وی برخی زوایای پیدا و پنهان این اثر را شرح داده است.
به گزارش «شیعه نیوز»، «جورج شکور» شاعر و نویسنده مسیحی لبنانی در روستای شیخان جبل عالم متولد شد و در دانشگاه سن‌ژوزف بیروت به تحصیل در ادبیات عرب و تاریخ تمدن پرداخت. وی در سال 1971 نخستین مجموعه شعرش را با مقدمه‌ای ستایش‌آمیز از «اخطل صغیر» شاعر بزرگ لبنانی منتشر کرد. پس از آن نیز در کنار انتشار چند مجموعه شعر به تصحیح و انتشار دیوان برخی شعرای بزرگ عرب همچون «احمد شوقی» و «سعید عقیل» پرداخت. شکور از نخستین کسانی است که در اشعار خود به موضوع مقاومت و مبارزه با اشغالگران صهیونیست پرداخته است و از بنیانگذاران ادبیات و شعر مقاومت در لبنان به حساب می‌آید.

گذشته از فعالیت‌های ادبی معمول، شکور را باید از دسته شاعرانی به شمار آورد که آزادگی را سرلوحه خود در زندگی قرار داده و بدون نگاه تعصب‌آمیز نسبت به دین، زبان به ثنای اهل بیت(علیه السلام) نیز پرداخته است. هرچند این رویه در کشوری مانند لبنان که ادیان ابراهیمی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، دور از ذهن نیست، اما خود مایه فخر است که انسانی در جهان کنونی که تعصبات کوردلانه، نگاه حقیقت‌بین را تاریک و کور کرده است، به انسانیت می‌نگرد.

شکور در کشوری بزرگ شده که در خانه بسیاری از مسیحیانش تصویری از امام علی(علیه السلام) بر دیوارها نقش بسته و دل‌بستگی بسیاری به اهل بیت(علیه السلام) وجود دارد. جاری بودن همین فرهنگ در نهاد بسیاری از شاعران و نویسندگان این دیار تأثیر گذاشته و زمینه را برای خلق آثاری ماندگار و عمدتاً عمیق فراهم کرده است. یکی از سؤالات پرتکرار حول شخصیت این نویسندگان و شاعران این است که آیا آنها شیعه شده‌اند یا نه؟ حتی اگر پاسخ این سؤال منفی باشد، مهم این است که انسانیت و آزادگی در نگاه این دسته از ادبا، فراتر از مرزهای کیش و مذهب تعریف می‌شود.

همزمان با فرارسیدن ایام اربعین حسینی، با جورج شکور به بهانه نگارش اثری با عنوان «ملحمه حسین(علیه السلام)» که چندی پیش در لبنان منتشر شد. شکور می‌گوید هرگاه برای امام حسین(علیه السلام) اثری نوشته و یا از این بزرگوار مطلبی خوانده، احساس عزت داشته است. به گفته او، امام حسین (علیه السلام) پدر هر مقاومت شریف، از جمله مقاومت لبنان است. این گفت‌وگو به شرح ذیل است:

*تسنیم: آقای شکور، جامعه لبنان، آنچه که از گفته‌ها و شنیده‌ها برمی‌آید، با شخصیت علی(علیه السلام) بیش از دیگر ائمه اطهار(علیه السلام) و شخصیت‌های تأثیرگذار تاریخ اسلام آشناست که بخشی از این امر مرهون تلاش شاعران و نویسندگانی چون شما و جرداق و دیگران است. شما هم برای علی(علیه السلام) اثری نوشته‌اید و هم در میان آثارتان کتابی هم راجع‌ به امام حسین(علیه السلام) دارید که مورد استقبال هم قرار گرفته است. درباره نحوه آشنایی تان با امام حسین(علیه السلام) بفرمایید.

زمانی آقای محمد یوسف بیضون، نماینده پارلمان لبنان و رئیس جمعیت عاملیه من را دعوت کرد تا در عاشورا درباره شخصیت امام حسین (علیه السلام) و این واقعه سخنرانی کنم. من ابتدا این کار را نپذیرفتم و انجام آن را سه سال به تعویق انداختم تا از این طریق فرصت مناسبی برای من فراهم شود و درباره امام امامان، حضرت امام حسین (علیه السلام) سخن بگویم. سه سال از این ماجرا گذشت که یکی از دوستان به من متذکر شد زمان آنچه که پیش‌تر تعیین کرده بودی، گذشته است و امسال را باید به سخنرانی بپردازی. این دوستم تعدادی کتاب مرجع با محوریت زندگی امام حسین(علیه السلام) به من داد تا با مطالعه آنها شناخت نسبی‌ای درباره شخصیت این امام بزرگوار حاصل کنم.

«حماسه امام حسین(علیه السلام)» چگونه خلق شد؟

به دوستم گفتم من امام علی(علیه السلام) را دوست دارم و درباره ایشان زیاد مطالعه کرده‌ام، اما درباره امام حسین (علیه السلام) مطلب زیادی نمی‌دانم. شروع به مطالعه آثار کردم. در این هنگام که درباره تحولات و سیر زندگی ایشان مطالعه می‌کردم، گریستم. هر چه می‌خواندم، به شخصیت ایشان شیفته‌‌تر می‌شدم. در حالی که کتاب‌ها در کنارم روی تخت بودند، به خواب می‌رفتم. کتاب‎ها در این ایام همواره با من بودند و من لحظه‌ای از آنها دور نمی‌شدم. شدت علاقه‌ام به خواندن و دانستن زندگی حسین (علیه السلام) به گونه‌ای بود که همسرم از من سوال می‌کرد این کتاب‌ها چه هستند؟ من در پاسخ به او می‌گفتم این آثار درباره امام حسین(علیه السلام) است، من سخت شیفته ایشان شده‌ام و به خواست خداوند بزرگ‌ترین حماسه را درباره وی خواهم نوشت. این‌گونه بود که من «حماسه امام حسین(علیه السلام)» را نوشتم.

*تسنیم: از بازخورد این کتاب در لبنان و دیگر کشورها بفرمایید.

این اثر بازخوردهای خوبی به همراه داشت. به زبان‌های فرانسه، فارسی و انگلیسی ترجمه شد و شهرتی جهانی یافت. بخش‌هایی از آن را اماکن مختلف و مقابل شخصیت‌های گوناگون اعم از سیاسی و فرهنگی قرائت کردم. در لبنان و ایران خواندم. من چندبار به ایران آمده‌ام. در سفر قبلی‌ام به این کشور، این حماسه را مقابل رئیس جمهور پیشین قرائت کردم. او با شنیدن ابیات این حماسه گریست.

اگر شیعه بودن یعنی طرفداری از حق، من شیعه‌ام

زمانی که از نگارش این شعر فارغ شدم آن را به بزرگ شعرای لبنان، سعید عقل، نشان دادم و عرضه کردم. او پس از مطالعه به من گفت که این اثر را تأیید می‌کنم و حاضرم برای تأیید، کتاب را امضا کنم، شهادت می‌دهم که این زیباترین شعری بوده که تا به حال شنیده‌ام، حتی می‌توانم بگویم که از اشعار من هم زیباتر است. ارادت تو به امام حسین(علیه السلام) در این کتاب به گونه‌ای است که بعد از گذشت بیست سال، درباره تو خواهند گفت که تو شیعه شده بودی. به او گفتم اگر قرار باشد هر کس در کنار حق و ارزش‌ها بایستد، شیعه است؛ پس من هم شیعه هستم. به او گفتم این موضوع برای هر کسی که برای ائمه(علیهم السلام) شعر گفته باشند، صدق می‌کند، اما مهم این است که شاعر از حق طرفداری کرده است.

درست است که شعرم در حدّ حماسه نیست، ولی ارزشی کمتر از حماسه‌سرایی ندارد. تلاش کرده‌ام تا با نگاهی ژرف به این موضوع نگاه کنم. همسر نبیه بری، رئیس مجلس نمایندگان لبنان، با خواندن «حماسه امام حسین(علیه‌السلام)» درباره آن گفته است: شاعر بزرگ، جورج شکور، حماسه‌سرایی نکرده است، بلکه او معجزه‌ای خلق کرده است. اثری که شعرای جهان اسلام، از صدر تا به امروز، هم چنین شعری را نسروده‌اند! البته این نشان محبت ایشان به من بوده است. شاید شایسته این مقدار از ستایش نباشم، اما او خود چنین گفته است.

سیدحسن نصرالله مرد وعده‌های صادق است

بعد از «حماسه امام حسین(علیه‌السلام)»، حماسه‌ای دیگر در حق امام علی(علیه‌السلام) نوشتم. نوشتن این کتاب مصادف بود با حمله اسرائیل به لبنان و تلاش و مجاهدت سیدحسن نصرالله برای دفع این حمله. در آن زمان بود که باور کردم این مرد، مرد وعده‌های صادقانه است. در آن هنگام منزل من میزبان جمعی از شیعیان بود که به دلیل جنگ خانه و کاشانه خود را از دست داده بودند. با دیدن این وقایع، با خود اندیشیدم که من علاقه دارم با اسرائیل بجنگم، اما چگونه؟ تصمیم گرفتم با قلم به جنگ این دشمن دیرینه بروم؛ از این رو تصمیم گرفتم سروده‌ای را در مدح امام علی(علیه‌السلام) بسرایم.

اگر علی(علیه السلام) نبود، اسلام هم نبود

«حماسه امام علی(علیه‌السلام)» را ظرف 30 روز نوشتم و در سازمان یونسکو به ثبت رساندم. با پولی که از این ثبت دریافت کرده بودم، نهال انجیری خریدم و آن را «کرم امام علی(علیه‌السلام)» نامیدم. هرکس به نزد من بیاید او را به این درخت راهنمایی می‌کنم و می‌گویم این درخت امام علی(علیه‌السلام) است. امام علی(علیه‌السلام) مرد بزرگی بود. اگر ایشان نبودند، اسلام هم نبود.

نگارش «حماسه امام حسین(علیه السلام)» توفیق خدا بود

بعد از این تصمیم گرفتم حماسه‌ای در وصف رسول‌الله(صلی الله علیه واله) بسرایم. این حماسه بسیار بزرگ‌تر از دو حماسه قبلی است، البته این آخری از دو حماسه قبلی رواجی بیشتر یافت. من پیش از نگارش هریک از این آثار مطالعات زیادی انجام دادم و این لازمه کار من بود؛ چراکه رویه من این است که اگر دانشم درباره موضوعی کم باشد، اصلاً به نگارش کتابی درباره آن روی نمی‌آورم. بنابراین خداوند به ما توفیق داد و موفق به نگارش این کتاب‌ها شدم.

*تسنیم: در آن زمان که از امام حسین(علیه‌السلام) می‌نوشتید، چه احساسی داشتید؟

بعضی از مردم کربلا و حادثه کربلا را فاجعه می‌دانند، البته در زمان خودش یک فاجعه بوده است، اما می‌توان از نگاه دیگر آن را روز سرور برای شهادت و عروج ملکوتی امام حسین(علیه‌السلام) و یاران باوفایش به جوار حق است؛ از این رو در روز شهادت امام حسین(علیه‌السلام) اشک‌های خود را ریختم، اما شهادت بزرگان روز ماتم نسیت، روز سرور است از آن جهت که آنان عروج کرده و به ملکوت الهی رسیده است. همانطور که شریف رضی فرموده، این روز نمادی برای چنین هدف و پیام مهمی است.

شهادت در راه حسین(علیه السلام) برایم مایه شرف و مباهات است

من هنگامی که «حماسه امام حسین(علیه‌السلام)» را می‌نوشتم، خوشحال بودم، می‌گریستم و افتخار می‌کردم، چرا که من تحفه‌ای جدید تقدیم به ایشان کردم. من درباره موضوعی که به آن علاقه نداشته باشم، نمی‌نویسم. در جلسه‌ای که کتابم را به سعید عقل عرضه کردم، به او گفتم که بالای سر همگی ما خداوند قرار دارد، او ناظر اعمال و گفتار ماست، من او را شاهد می‌گیرم که اگر در آن روز من در کنار امام حسین(علیه‌السلام) می‌بودم و با او به شهادت می‌رسیدم، برایم مایه شرف و مباهات می‌بود.

خلافت، شرافتش را از امام حسین(علیه السلام) وام می‌گیرد

من مردانگی را دوست دارم، حسین(علیه‌السلام) حامی حق بود. او نیازی به خلافت نداشت تا برایش مایه شرف و مباهات باشد، او خود برای خلافت مایه مباهات بود. او به خلافت نیازی نداشت. او از یک اصل و اساس حمایت می‌کرد و در همین راه به شهادت رسید. او سفارش کرد که خلافت نزد آل بنی‌سفیان نباید باشد، هرگز شهد خلافت را بنی‌سفیان نباید استفاده کند، این رسالت از آن خاندان پیامبر(صلی الله علیه واله) است.

انتهای پیام/ ز.ح

مطالب مرتبط
حقیقت حمله به زوار حضرت زینب(سلام‌الله علیها) در روز اربعین چه بود؟
بحرین زائران کربلا را بازداشت کرد
بازتاب اربعین حسینی در کربلا در رسانه‌ های جهان
60 هزار شیعه بحرینی درمیان 20 میلیون داوطلب آماده دفاع از کیان شیعه + تصاویر
آخرين اخباراربعين حسيني دركربلا و تحولات عراق
رمز و رازهای اربعین حسینی!

برچسب ها: لبنان ، مسیح ، شیعه ، شیعه نیوز
قديمي Tuesday 23 October 2018   #19
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی ای یگانه مظلو ماسوی
یا حسین
زیارت اربعین از شعائر الهی است

مرحوم آیت الله بهجت
گزارش یک مسلمان انگلیسی از زیارت اربعین

لهجه غلیظ بریتیش و کفش گرانقیمت نایک ای که پایم بود، باعث می شد نگاه ها به من کمی با تعجب و کنجکاوانه باشد. اما همین که چشم در چشم کسی می شدم، لبخند گرمی تحویلم می داد. هر کسی سعی می کرد هر طور که شده، کاری برایم بکند.

مثلا برای اینکه سبک بار باشم، چند دست لباس و اسپری و چند مدل اسنک گذاشته بودم توی کوله ام و آمده بودم. اما هیچ کدام این ها لازم نشد! در مسیر پر بود از چادرهایی که در آن می توانستی غذای گرم بخوری و با تشک و پتوی تمیز و حتی نو، استراحت کنی، حتی یک عده می آمدند و با اصرار می خواستند که اجازه دهی پاهایت را ماساژ دهند.

یک بار از جمعمان دور افتاده بودم که ناگهان یک پیرمرد عرب مرا کشید کنار و نشاند روی صندلی، بدون حرف کفش ها و جورابم را با ملایمت در آورد و یک ظرف آورد که در آن آب گرم و پر از کف بود. آرام روی پاهایم آب می ریخت و ماساژ می داد. از سنش خجالت می کشیدم، اما آنقدر خسته بودم و اینکارش آنقدر به من آرامش می داد که حرفی نمی زدم و گذاشتم کارش را بکند. پیرمرد اشک در چشمانش بود و لبخند می زد به روی من، و مرتب خدا را شکر می کرد که به او توفیق داده پاهای مرا ماساژ بدهد... چند کیلومتر دیگر که رفتم، مردی ایستاده بود و مردم را راهنمایی می کرد که بروند داخل یک چادر بزرگ. نماز عصر را که خواندیم، خواستم بروم بیرون که نگهم داشتند غذا بخورم. یک ساعت قبلش یک ساندویچ فلافل با سس پرتقال خورده بودم و واقعا گرسنه نبودم. اما اصرار کردند که بمانم و کمی بخورم. دویست نفر آدم داخل چادر بود و پنج نفر که خالصانه پذیرایی می کردند و لبخند از لبشان دور نمی شد. مردی که دعوتمان کرده بود داخل، با اصرار از من خواست در خانه ای که آدرسش را می دهد در کربلا اقامت کنم. نپذیرفتم. خواست به من پول بدهد، گفتم به اندازه کافی همراهم هست. خواهش کرد که تی شرت نو را از او بگیرم تا حداقل وظیفه میزبانی از زائر امام را به جا آورده باشد...

در این مسیر من کودکانی را دیدم که قدم برداشتنشان هنوز قوی و سریع نشده بود. و کسانی را دیدم که بچه به بغل راه می رفتند یا از بچه دارها می خواستند که اجازه دهند کمی هم آنها بچه شان را بغل کنند و راه ببرند. کسانی بودند آنقدر پیر که آرام آرام راه می رفتند، و بعضی ها روی ویلچر یا با عصا راه می رفتند. پیرزنی را دیدم که از جنوب عراق راه افتاده بود با ویلچر، به زائرانی که ویلچرش را هل می دادند اصرار می کرد که فقط تا زمانی اینکار را بکنند که خسته نشده اند و بعد رها کنند. می گفت که می داند نفر بعدی ای خواهد بود. می گفت اگر این سفر در اربعین را نمی آمدم هیچ جور دیگر نمی توانستم به کربلا برسم، و امیدوار بود که نه روز دیگر به کربلا برسد... سخاوت و بخشندگی کلمات خوبی نیستند برای آنچه من در اربعین دیدم! کجای دیگر در این سیاره کسی می تواند چنین چیزهایی را ببیند؟! ندیدن خود و این همه مهربانی با غریبه ها از هر جای دنیا و با هر شکل و قیافه ای؟!!

بعد از هشتاد کیلومتر پیاده روی، سه روز راه رفتن و خوردن یک عالمه چای شیرین، نگاهم که به گنبد افتاد، حس کردم که بهشت روی زمین را می بینم! بعد از این سفر، قلبم طور دیگری گواهی می دهد که حسین مردی است که قلب هر بشری را گرم می کند و هر کس با او آشنا شود، بلندی هایی از انسانیت را نشان او خواهد داد، که هرگز و هیچ کجا نخواهد دید.

قديمي Sunday 13 October 2019   #20
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

- یکبار زلزله هائیتی و توزیع ۶ میلیون وعده غذایی و ثبت در گینس،
اربعین و توزیع سالانه ۷۰۰ میلیون وعده غذایی و عدم ثبت در گینس!!
قديمي Sunday 13 October 2019   #21
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

کد خبر: ۱۳۰۷۹۳
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۶

صفحه نخست » بین الملل > فرهنگی

صدای رسانه‌های غربی در پوشش خبری بزرگترین گردهمایی شیعیان

رسانه های غربی از تعامل گزینشی در پوشش خبرهای راهپیمایی و زیارت اربعین حسینی به شدت انتقاد کرده، آن را بزرگ ترین تجمع مسالمت آمیز بشری در جهان دانستند.
به گزارش «شیعه نیوز»، رسانه های غربی از تعامل گزینشی در پوشش خبرهای راهپیمایی و زیارت اربعین حسینی به شدت انتقاد کرده، آن را بزرگ ترین تجمع مسالمت آمیز بشری در جهان دانستند.

روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» با تاکید بر اینکه زیارت اربعین حسینی بزرگ ترین تجمع بشری در جهان شمرده می شود، نحوه تعامل رسانه های غربی با این زیارت میلیونی را مورد انتقاد قرار داد و خاطر نشان کرد که این تجمع میلیونی فراتر از جشنواره «کام میلا» هندوها که سه سال یک بار برگزار می شود و همچنین شمار شرکت کنندگان در آن 5 برابر مراسم حج است.

نویسنده مقاله حکایت جوان استرالیایی را نقل می کند که شیفته او شده است. وی پیاده به زیارت بارگاه امام حسین علیه السلام مشرف شده و همان جا اسلام می آورد.

در بخشی از این مقاله نویسنده به نقل از این جوان استرالیایی می نویسد: برآورد شده بیش از 2 میلیون وعده غذایی رایگان افراد و نیروهای داوطلب مردمی به زائران ارائه می دهند که بسیار بیشتر از میزان غذایی است که وزارت دفاع آمریکا به زلزله زدگان کشور «هائیتی» کمک کرد و 4 میلیون وعده را شامل می شد.

در این راستا، نویسنده مقاله صمن انتقاد از نحوه تعامل رسانه های غربی با این رخداد عظیم، این رسانه ها را به تلاش برای فریب و تحریف افکار عمومی و پنهان کردن عمدی حقیقت آنچه در عراق جریان دارد، متهم می کند.

روزنامه ایندیپندنت با تاکید بر اینکه زیارت اربعین به خاطر سه نماد بزرگ ترین تجمع بشری در جهان، بزرگ ترین گروه داوطلب مردمی در دنیا و بزرگ ترین سفره گسترده و رایگان در جهان، باید در کتاب رکوردهای «گینس» ثبت شود، در حالی که آنچه در کربلا طی زیارت اربعین در جریان دارد، نماد و نمودی از اخلاق عالی انسانی و جلوه تسامح و همزیستی مسالمت آمیز جوامع بشری و کشتن منیت‌ ها و خودخواهی ها و تلاش برای یاری مظلومان و ستم دیدگان است و این همان دین «محمد» (صلی الله علیه وآله) است که گروه تروریستی تکفیری «داعش» به مخالفت با آن پرداخت و وارد مبارزه با آن شد.

این اولین بار نیست که رسانه های غربی از نحوه تعامل این رسانه ها با رخ داد عظیم «زیارت و راهپیمایی اربعین حسینی» انتقاد و آن را گناهی غیر قابل بخشایش توصیف می کند.

«رادیو اوستون» از زیارت و راهپیمایی اربعین به عنوان بزرگ ترین تجمع و راهپیمایی دینی و سیاسی در جهان یاد و آن را بی مانند و بی نظیر توصیف کرده و تاکید می نماید، رسانه های غربی با نادیده گرفتن این تجمع بزرگ بشری از بیش از 80 کشور جهان و با حضور و مشارکت بیش از 20 میلیون نفر، مرتکب اشتباه و خطای حرفه ای می شود.

به گفته این رادیو اروپایی آنچه گزارشگران و خبرنگاران وابسته به آن تهیه کرده اند، نشان می دهد، آنچه در عراق جریان دارد، با هیچ تجمع و رخ دادی در جهان قابل قیاس نیست و پیام های سیاسی و امنیتی و دینی بسیاری در سطح منطقه ای به همراه دارد.

رادیو اوستون تاکید می کند که غرب و در راس آن، آمریکا و انگلیس باید دچار کور رنگی شده باشند که این پیام ها را نمی بینند، پیام هایی که در قالب های گوناگون و به اشکال مختلف به کاخ سفید و متحدان منطقه ای و بین المللی اش داده می شود.

نشریه آمریکایی «هافینگتن پست» نیز یکی دیگر از این رسانه های غربی است که به شدت از پوشش سیاسی این مراسم توسط این رسانه های انتقاد کرده، از اصحاب رسانه در غرب می خواهد به این سوال پاسخ دهند که چگونه است، آنها کوچک ترین تجمع و راهپیمایی در انگلیس و یا صدها تجمع محدود در کشورهای مخنلف جهان را نادیده نگرفته و از آن ده ها فیلم و گزارش و تحلیل و تفسیر تهیه می کنند، در حالی که این تجمع خروشان و مسالمت آمیز بشری را نادیده گرفته از آن بی تفاوت و در سکوت مطلق می گذرند.

هافینگتن پست در گزارش خود با اشاره به اینکه در طول راهپیمایی اربعین حسینی می توان تجسم عینی ارزش هایی چون صبر، خویشتنداری، فداکاری، از خودگذشتگی، بخشش و اخوت و برادری را مشاهده کرد، تاکید می کند: قهرمانان واقعی این افراد هستند که ترسیم کننده و به وجود آورنده بزرگ ترین حماسه بشری هستند، نه قهرمانان واهی و پوشالی که هالیوود در استودیوهای خود خلق می کند.

این نشریه آمریکایی یادآور می شود: اگر حقیقتا می خواهید با اسلام واقعی و حقیقی آشنا شوید، به شما زیارت اربعین توصیه می شود، چراکه جشنواره و همایش ارزش هایی است که محمد (صلی الله علیه وآله) آنها را به بشریت عرضه کرد و تکفیری های افراطی تلاش می کنند، آن را تحریف کنند، همان کسانی که سلاله قاتلان حسین (علیه السلام) در روز عاشورا هستند؟

هافینگتن پست در پایان تاکید می کند، اگر می خواهید، با ریشه ها و اصول اعتقادی «داعش» آشنا شوید، باید دشمنان این گروه را بشناسید.

منبع: مشرق

قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم :عنوان صحیفة المؤمن حب علی بن ابی طالب علیه السلام
قديمي Wednesday 23 October 2019   #22
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

رسانه های جهان چشمان خود را بر زیارت اربعین بسته اند

حجت الاسلام و المسلمین کشمیری، بقای شیعه را در شعائر حسینی با دو بخش مجالس عزاداری و زیارت امام حسین (علیه السلام) آن و مرجعیت دینی در طول زمان دانست.
کد خبر: ۲۰۰۷۵۰

۱۶:۱۵ - ۳۰ مهر ۱۳۹۸

به گزارش «شیعه نیوز»، حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی کشمیری نماینده آیت الله سیستانی طی سخنانی در مرکز فرهنگی و اجتماعی الزهراء در شهر "بخارست" رومانی، بقای شیعه را در شعائر حسینی با دو بخش مجالس عزاداری و زیارت امام حسین (علیه السلام) آن و مرجعیت دینی در طول زمان دانست.
وی ادامه داد: مجالس عزاداری حسینی در طی عصر های مختلف موجب گسترش اندیشه محمدی شده و ائمه اطهار (علیه السلام) نیز بر برپایی آن در تمامی مکان ها و زمان ها تاکید کرده اند.
سید کشمیری افزود: در این مجالس درس هایی از قرآن کریم، سیره حضرت محمد مصطفی و ائمه اطهار (علیه السلام) گفته می شود و این مسئله موجب هدایت و ارشاد بندگان می گردد.
نماینده آیت الله سیستانی با بیان اینکه بخش دوم شعائر حسینی که موجب بقای تشیع می شود، زیارت امام حسین (علیه السلام) است، گفت: ائمه اطهار (علیهم السلام) علی رغم خطراتی که برای زائران وجود داشت، آنان را به زیارت امام حسین (علیه السلام) تشویق کرده و با احادیث و دعای خود از زائران حمایت می کردند.
زیارت امام حسین(علیه السلام) یکی از ارکان مذهب تشیع است
وی با اشاره به اینکه زیارت امام حسین (علیه السلام) بیانگر ابعاد اعتقادی، مبارزه با باطل، ظلم و ستم است، گفت: این زیارت یکی از ارکان مذهب تشیع است و امام حسین (علیه السلام) به منزله پیکر اسلام و قرآن است که بنی امیه توانست با شمشیر و سُم اسب ها پیکرش را پاره پاره کند و سر مبارکش را به روی نیزه ها قرار دهد، امّا نتوانست اندیشه، اعتقادات و مبانی امام حسین (علیه السلام) را از بین ببرد.
سید مرتضی کشمیری با بیان اینکه در طول تاریخ تلاش های بسیاری برای از میان بردن زیارت امام حسین (علیه السلام) انجام شد که از جمله آن ها آب بستن به روی قبر امام حسین (علیه السلام)، شخم زدن آن و مبارزه اعتقادی بود، گفت: علی رغم تمام این خطرات مردم به سوی حرم امام حسین (علیه السلام) رهسپار می شوند و عشق امام حسین (علیه السلام) هر ساله در قلوب مومنین بیشتر می شود.
وی تصریح کرد: متأسفانه رسانه های جهانی و عربی عامدانه این راهپیمایی میلیونی که تعداد آن از حجاج بیت الله الحرام بیشتر است را نادیده می گیرند.
نماینده آیت الله سیستانی با اشاره به گزارش روزنامه انگلیسی ایندپندت، گفت: این روزنامه در گزارش خود گفته که زیارت از جشنواره "کوم میلا" بزرگتر است؛ چرا که این جشنواره هر سه سال یکبار برگزار می شود، امّا زیارت اربعین هر ساله برگزار می شود و پیام مسالمت آمیز و اصلاحگرانه به همراه دارد.
هیچ رهبری اسلامی در جهان با نفوذ تر از مرجعیت دینی نیست
سید کشمیری در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه مرجعیت دینی رکن دیگری است که تشیع را تا امروز حفظ کرده است، گفت: هیچ رهبری اسلامی در جهان با نفوذ تر از مرجعیت دینی شیعه نیست؛ به گونه ای که امر و نهی آن بیشترین تأثیر را دارد و راز این قدرت به هیبت مقدس آن بر می گردد.
وی افزود: این تقدس در امتداد مقام امام معصوم (علیه السلام) است و کسب این تقدس با تسلط به معارف اهل بیت (علیهم السلام) و تقوا امکان پذیر است، لذا دشمنان دین و مذهب همیشه به دنبال تشکیک در تقدس و پاکی آن بودند.
قديمي 3 هفته پيش   #23
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا حسین
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 04:01AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه