بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Wednesday 16 August 2017   #1441
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 23,965
ج: به نیت سلامتی وظهور وفرج صاحب العصر والزمان صلوات

السلام علیک ایهاالصراط المستقیم
السلام عليك يا قسيم الجنه والنار يا اميرالمومنين
اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
لعن الله قاتلیک وظالمیک یا فاطمة الزهراء سلام الله
لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم
وعلی علیه السلام هو صراط المستقیم

داستان_های_بحار_الانوار

بی توجهی به بنده ای از بندگان خدا!

علی بن یقطین از بزرگان صحابه و مورد توجه امام موسی بن جعفر علیه السلام و وزیر مقتدر هارون الرشید بود. روزی ابراهیم جمال (ساربان) خواست به حضور وی برسد. علی بن یقطین اجازه نداد. در همان سال علی بن یقطین برای زیارت خانه خدا به سوی مکه حرکت کرد و خواست در مدینه خدمت موسی بن جعفر علیه السلام برسد. حضرت روز اول به او اجازه ملاقات نداد. روز دوم محضر امام علیه السلام رسید. عرض کرد:
آقا! تقصیر من چیست که اجازه دیدار نمی دهی؟
حضرت فرمود:
- به تو اجازه ملاقات ندادم، به خاطر اینکه تو برادرت ابراهیم جمال را که به درگاه تو آمده و تو به عنوان اینکه او ساربان و تو وزیر هستی اجازه ملاقات ندادی. خداوند حج تو را قبول نمی کند مگر اینکه ابراهیم را از خود، راضی کنی.
می گوید عرض کردم:
- مولای من! ابراهیم را چگونه ملاقات کنم در حالیکه من در مدینه‌ام و او در کوفه است. امام علیه السلام فرمود:
- هنگامی که شب فرا رسید، تنها به قبرستان بقیع برو، بدون اینکه کسی از غلامان و اطرافیان بفهمد. در آنجا شتری زین کرده و آماده خواهی
دید. سوار بر آن می‌شوی و تو را به کوفه می‌رساند.
علی بن یقطین به قبرستان بقیع رفت. سوار بر آن شتر شد. طولی نکشید در کوفه مقابل در خانه ابراهیم پیاده شد. درب خانه را کوبیده و گفت:
- من علی بن یقطین هستم.
ابراهیم از درون خانه صدا زد: علی بن یقطین، وزیر هارون، در خانه من چه کار دارد؟
علی گفت: مشکل مهمی دارم.
ابراهیم در را باز نمی کرد. او را قسم داد در را باز کند. همین که در باز شد، داخل اتاق شد. به التماس افتاد و گفت:
- ابراهیم! مولایم امام موسی بن جعفر مرا نمی پذیرد، مگر اینکه تو از تقصیر من بگذری و مرا ببخشی.
ابراهیم گفت: خدا تو را ببخشد.
وزیر به این رضایت قانع نشد. صورت بر زمین گذاشت. ابراهیم را قسم داد تا قدم روی صورت او بگذارد؛ ولی ابراهیم به این عمل حاضر نشد. مرتبه دوم او را قسم داد. وی قبول نمود، پا به صورت وزیر گذاشت. در آن لحظه ای که ابراهیم پای خود را روی صورت علی بن یقطین گذاشته بود، علی می‌گفت:
- (اللهم أشهد). خدایا! شاهد باش.
سپس از منزل بیرون آمد. سوار بر شتر شد و در همان شب، شتر را بر در خانه امام در مدینه خواباند و اجازه خواست وارد شود. امام این دفعه اجازه داد و او را پذیرفت.

بحارالانوار الجامعة لدرر اخبار الائمة الاطهار

کانال برهان : نشر داستان های منتخب از کتاب شریف بحارالانوار

ارائهء110سند از کتب اهل سنت دراثبات ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام

سند شماره 65
متقی هندی متوفای سال ۹۷۵ هجری قمری ،۳ نقل قول از رسول خدا صلی الله علیه و آله را از ۳ راوی نقل می‌کن

32946_خدایا هرکس من مولای او هستم پس علی مولای او است خدایا یار کسی باش که یار او باشد و دشمن کسی باش که دشمن او باشد و ناصر کسی باش که ناصر او باشد و کمک کسی کن که کمک حال او باشد.

32949_ای بریده آیا من سزاوارتر از مومنین به خودشان نیستم ؟
پس هرکس من مولای او هستم پس علی مولای او است.

32951_هرکس من مولای او هستم پس علی نیز مولای او است خدایا یار کسی باش که یار او باشد و ناصر کسی باش که ناصر او باشد و ناامید کن آنکه ناامیدش کرد و کمک کن آنکه کمکش نمود‌.

کنزالعمال فی سنن الأقوال و الأفعال ، علاء الدين علي المتقي بن حسام الدين الهندي ، ج ١١ ح٣٢٩٤٦ ، ح٣٢٩٤٩ ، ح٣٢٩٥١

کانال برهان و ارائه ۱۱۰ سند در اثبات ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام تا روز عید بزرگ غدیر خم

ارائهء 110 سند از کتب اهل سنت در اثبات ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام

سند شماره 66

شمس الدین ذهبی ، از استوانه های علمی اهل سنت ،متوفای سال ۷۴۸ چنین روایت می‌کند:

فطر ابن خلیفه از ابی طفیل گفت :
علی علیه السلام مردم را در رحبه جمع کرد سپس به آن ها گفت: قسم می دهم به خدا چه کسی شنیده است که رسول خدا صلی الله علیه و آله در روز غدیر خم چه فرمود؟
مردم زیادی بلند شده و شهادت دادند که رسول خدا دست علی را گرفتند و به مردم فرمودند:
هر کس من مولای او هستم پس این علی مولای اوست ؛
خدایا یاور , یاورانش باش و دشمن , دشمنانش باش ,
سپس زید ابن ارقم به من گفت که من نیز همین را از رسول خدا صلی الله علیه و آله شنیدم.

تاریخ الاسلام و وفیات المشاهیر و الاعلام ، للحافظ المورخ شمس الدين محمد بن احمد بن عثمان الذهبي ، عهد خلفاء الراشدين ص٦٣

@borrhan
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Friday 18 August 2017   #1442
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم

سند شماره 69

احمد حنبل متوفای سال ۲۴۱ هجری قمری چنین روایت می کند :

از زاذان ابی عمر گفت شنیدم علی در رحبه مردم را سوال میکرد که چه کسی از شما شنید رسول خدا(صلی الله علیه و آله) در غدیر خم چه فرمودند ؟
سپس سیزده مرد از آنها بلند شدند و شهادت دادند که از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) شنیدند که فرمودند :
هرکس من صاحب اختیارش هستم پس علی صاحب اختیارش است خدایا یاورانش را یاری کن و دشمنانش را دشمنی بدار.

فضائل الصحابه ، احمد بن حنبل ، باب فضائل علی علیه السلام ج۳ ص۵۸۵

کانال برهان و ارائه ۱۱۰ سند در اثبات ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام تا روز عید بزرگ غدیر خم

@borrhan

کانال برهان,
احتجاج امیرالمؤمنین علی علیه السلام به حدیث غدیر و شهادت ۱۳ نفر از صحابه بر حدیث غدیر

@borrhan

سند شماره 70

فرهنگ خلفا در استعمال واژهء "ولیّ"

به این اعتراف مهم ابن حبان متوفای سال ۳۵۴ هجری قمری توجه کنید :

(ابوبکر) سپس به عثمان گفت بنویس :
این وصیت نامه ابوبکر ابن قحافه برای مسلمانان
و اما بعد از هوش رفت و دوباره به هوش آمد ،
و عثمان نوشت عمر ابن خطاب را خلیفهء شما گماشتم و برای شما جز خوبی نخواستم ،
و دوباره به هوش آمد و گفت :
هرچه نوشتی بخوان و نام عمر که برای او ذکر شد تکبیر گفت و گفت : خدا به حق اسلام خوبی به تو عنایت فرماید ؛
آنگاه دستانش را بلند کرد و گفت : خدایا ! او را به غیر دستور پیامبر تو گماشتم و جز صلاح آنها چیزی نخواستم و از چیرگی فتنه بر آنها ترسیدم و کاری کردم که خود داناتری و اجل من زود یا دیر خواهد رسید و فکر صلاح آنها کردم و خوبترین آنها را و قویترین آنها بر خودشان و حریصترین آنها به راه هدایتشان را انتخاب کردم و سرپرست آنها کردم و من نخواستم پشتیبانی عمر بکنم ؛
پس او را از خلفای راشدین خود قرار بده که راه هدایت پیامبرت را طی میکند و راه صالحان را و مردم او را اصلاح کن ؛
و همین نامه را برای فرماندهان سربازان در شام نوشت.

کتاب الثقات ، للإمام الحافظ محمد بن‌حبان بن احمد ابی حاتم ، ص۱۹۲ و ۱۹۳ بار ائتلاف عمر بن الخطاب

@borrhan

کانال برهان,
[ Photo ]
خلیفهء اول و استفاده از واژه "ولیّ" در مقام جانشینی و خلافت!

چگونه است که اهل سنت ، عبارت "ولی" در کلام رسول خدا صلی الله علیه و آله را "دوستی" معنا میکنند؟

@borrhan
[/CENTER]
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Friday 18 August 2017   #1443
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم

سند شماره 69

احمد حنبل متوفای سال ۲۴۱ هجری قمری چنین روایت می کند :

از زاذان ابی عمر گفت شنیدم علی در رحبه مردم را سوال میکرد که چه کسی از شما شنید رسول خدا(صلی الله علیه و آله) در غدیر خم چه فرمودند ؟
سپس سیزده مرد از آنها بلند شدند و شهادت دادند که از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) شنیدند که فرمودند :
هرکس من صاحب اختیارش هستم پس علی صاحب اختیارش است خدایا یاورانش را یاری کن و دشمنانش را دشمنی بدار.

فضائل الصحابه ، احمد بن حنبل ، باب فضائل علی علیه السلام ج۳ ص۵۸۵

@borrhan

کانال برهان,
احتجاج امیرالمؤمنین علی علیه السلام به حدیث غدیر و شهادت ۱۳ نفر از صحابه بر حدیث غدیر

@borrhan

سند شماره 70

به این اعتراف مهم ابن حبان متوفای سال ۳۵۴ هجری قمری توجه کنید :

(ابوبکر) سپس به عثمان گفت بنویس :
این وصیت نامه ابوبکر ابن قحافه برای مسلمانان
و اما بعد از هوش رفت و دوباره به هوش آمد ،
و عثمان نوشت عمر ابن خطاب را خلیفهء شما گماشتم و برای شما جز خوبی نخواستم ،
و دوباره به هوش آمد و گفت :
هرچه نوشتی بخوان و نام عمر که برای او ذکر شد تکبیر گفت و گفت : خدا به حق اسلام خوبی به تو عنایت فرماید ؛
آنگاه دستانش را بلند کرد و گفت : خدایا ! او را به غیر دستور پیامبر تو گماشتم و جز صلاح آنها چیزی نخواستم و از چیرگی فتنه بر آنها ترسیدم و کاری کردم که خود داناتری و اجل من زود یا دیر خواهد رسید و فکر صلاح آنها کردم و خوبترین آنها را و قویترین آنها بر خودشان و حریصترین آنها به راه هدایتشان را انتخاب کردم و سرپرست آنها کردم و من نخواستم پشتیبانی عمر بکنم ؛
پس او را از خلفای راشدین خود قرار بده که راه هدایت پیامبرت را طی میکند و راه صالحان را و مردم او را اصلاح کن ؛
و همین نامه را برای فرماندهان سربازان در شام نوشت.

کتاب الثقات ، للإمام الحافظ محمد بن‌حبان بن احمد ابی حاتم ، ص۱۹۲ و ۱۹۳ بار ائتلاف عمر بن الخطاب

@borrhan

کانال برهان,
[ Photo ]
خلیفهء اول و استفاده از واژه "ولیّ" در مقام جانشینی و خلافت!

چگونه است که اهل سنت ، عبارت "ولی" در کلام رسول خدا صلی الله علیه و آله را "دوستی" معنا میکنند؟

@borrhan
[/CENTER]
قديمي Friday 18 August 2017   #1444
سپهسالار
وَأَعِدُّواْ لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّة

نشان سپهسالار

تاريخ ثبت نام: Apr 2009
پاسخ‌ها: 2,374

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
سپهسالار حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از سپهسالار بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Saturday 19 August 2017   #1445
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم

نکاتی پیرامون آیهء تطهیر(۹)
به صریح آیهء تطهیر خداوند اهل بیت علیهم السلام را از هر گونه رجسی پاک نموده است؛

آلوسی از بزرگان اهل سنت "رجس" را چنین معنا میکند:

والرجس في الأصل الشيء القذر وأريد به هنا عند كثير الذنب مجازا،وقال السدي: الإثم وقال الزجاج: الفسق وقال ابن زيد: الشيطان، وقال الحسن: الشرك، وقيل: الشك، وقيل: البخل والطمع، وقيل: الأهواء والبدع، وقيل: إن الرجس يقع على الإثم وعلى العذاب وعلى النجاسة وعلى النقائص، والمراد به هنا ما يعم كل ذلك ولا يخفى عليك ما في بعض هذه الأقوال من الضعف وأل فيه للجنس أو للاستغراق"

ترجمه: رجس در اصل، شی پلید است و در این آیه نزد بسیاری، مجازا به معنی گناه است. و سدی گفته است: منظور گناه است. و زجاج گفته: فسق است و ابن زید گفته: شیطان است. و حسن گفته: شرک است. وهمچنین گفته شده به معنی شک و بخل و طمع و هوا و بدعت است. وهمچنین گفته شده: رجس بر گناه و عذاب و نجاست و نقائص واقع میشود.
و مراد از رجس در اینجا (آیه تطهیر) آن چیزی است که شامل همه اینها میشود. و بر تو مخفی نیست که در بعضی از این اقوال ضعف وجود دارد. و الف لام در آن، برای جنس یا استغراق است.

روح المعاني للآلوسی

لذا به اعتراف آلوسی الف لام رجس در آیه ی تطهیر الف لام جنس است. یعنی مراد از رجس، همه ی انواع رجس است و طبق این اعتراف در کتب اهل سنت و این روایت بسیار زیبا عصمت اهل بیت علیهم السلام ثابت میشود و باز هم مهر تاییدی بر عقیده شیعه است.

کانال برهان بستر نشر حقایق مکتب تشیع از کتب مخالفین

سند شماره 71

اعتراف ابوبکر به عدم صلاحیت خویش

متقی هندی متوفای سال ۹۷۵ هجری قمری درباره اولین خطبه ابوبکر چنین می‌نویسد:

از عروه منقول است که گفت:

وقتی ابوبکر "ولیّ" مردم شد خطبه خواند و حمد و سپاس خدا فرمود و گفت :
ای مردم من"سرپرست"شما شده‌ام و در حالی که بهترین شما نیستم ،
ولی قرآن نازل شده است و پیامبر سنت خود را کامل نمود ، سنن خود را برقرار نموده‌اند ، و به ما آموختند ، ما نیز یاد گرفتیم آنچه را که به ما آموختند ؛
پس بدانید که بالاترین هوشمندی و نادان ترین نادان ها فجور است و قویترین شما نزد من شخص ضعیفی است تا آن که حق او را بستانم و ضعیفترین شما نزد من شخص قوی است تا حق را از او بگیرم ؛
ای مردم من دنباله رو هستم و اهل بدعت نمی باشم و تابع نیستم پس اگر از من به نیکی رفتار کردم مرا یاری کنید و اگر دچار انحراف شدم مرا به راه درست بازگردانید ، و اگر بد شدم ،از من کناره گیری کنید و من این حرف خود را زدم و استغفار خدا میکنم برای خود و شما

کنزالعمال في سنن الأقوال و الأفعال ، للعلامة علاءالدين علي المتقي بن حسام الدين الهندي ، ج٥ ص٦٠٧ و ٦٠٨

كنند

سند شماره 72

ابن عساکر متوفای سال ۵۷۱ هجری قمری و نقل اعتراف جالب ابوبکر در هنگام به خلافت رسیدن :

راوی می‌گوید :
از حسن شنیدم :

وقتی بیعت ابوبکر انجام شد برخاست و خطبه خواند‌ ، بخدا که مانند خطبه او کسی نخواند
حمد و سپاس خدا را بجای آورد سپس گفت : من "سرپرستی" اینکار به اکراه به دست گرفتم و دوست دارم که یکی از شما اینکار به عهده بگیرد , شما مرا مسئول کردید که مانند عمل رسول خدا با شما عمل کنم و رسول خدا کرامتی از خدا داشتند که به وسیله وحی از خطاها عصمت داشتند ،
و من بشری هستم و بهتر از شما نیستم پس مرا رعایت فرمایید؛
اگه مرا بر راه راست یافتید همراهی من کنید و اگر دیدید که خطا کردم و کج راه رفتم از کنار من پراکنده شوید و بدانید که
شیطانی افسار مرا گرفته و اگر دیدید عصبانی و ناراحت هستم از کنار من پخش شوید تا به شما صدمه نزنم!

تاریخ مدينة دمشق ، الإمام العالم الحافظ ابي القاسم علي بن الحسن بن هبةالله بن عبدالله الشافعي ، ج٣٠ ص٣٠٣

قديمي Sunday 20 August 2017   #1446
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

لَبيْكَ يٰا عَليْ
حجره فقاهت .
‍ (http://modir-robot.ir/axnegar/iJfgQU...Pt/4895045.jpg) #تشرف_یافتگان

احترام به پدر موجب رضایت حضرت ولی عصر "سلام الله علیه"

ماجرای تشرّف فرد دلّاک به محضر امام زمان "سلام الله علیه" در مسجد سهله

مرحوم شیخ عباس قمّی به واسطه یکی از علماء معروف نجف نقل میکند:

▫️شخص راستگویی دلّاک بود و پدر پیری داشت كه کوتاهی نمى‏كرد در #خدمتگزارى او حتّى آن كه خود براى او آب، در مستراح حاضر مى‏كرد و مى‏ايستاد منتظر او كه بيرون آيد و به مكانش برساند.

▪️همیشه در خدمت او بود مگر در شب چهارشنبه كه به مسجد سهله مى‏رفت، اما پس از مدتی، رفتن به مسجد را ترک کرد، پس پرسيدم از او سبب این عمل را؟ گفت: #چهل_شب چهارشنبه به آنجا رفتم، چون شب چهارشنبه آخر شد ميسّر نشد براى من رفتن مگر نزديك مغرب.

▫️پس تنها رفتم و شب شد، و من مى‏رفتم تا آن كه یک سوم راه باقى ماند و شب ماهتابى بود. پس شخص اعرابى را ديدم كه بر اسبى سوار است و رو به من كرده پس در نَفسِ خود گفتم: زود است كه اين مرا برهنه كند.

▪️چون به من رسيد به زبان عربی با من سخن گفت و از مقصد من پرسيد؟ گفتم: مسجد سهله. فرمود: با تو چيزى هست از خوردنى؟ گفتم: نه. فرمود: دست خود را داخل در جيب خود كن.

▫️گفتم: در آن چيزى نيست. باز آن سخن را مكرّر فرمود به تندى، پس دست در جيب خود داخل كردم در آن مقدارى كشمش يافتم كه براى طفل خود خريده بودم و فراموش كردم كه بدهم پس در جيبم ماند.

آن‏گاه به من فرمود اوصيك بالعود! اوصيك بالعود! سه مرتبه.

و «عود» به لسان عرب بدوى «پدر پير» را مى‏گويند يعنى: وصيت مى‏كنم تو را به #پدر پير تو!

▪️ آن‏گاه از نظرم غايب شد. پس دانستم كه او مهدى عليه السّلام است و اين كه آن جناب #راضى نيست به مفارقت من از پدرم حتّى در شب چهارشنبه، پس ديگر نرفتم به مسجد.

منبع: با اقتباس از منتهى الآمال فى تواريخ النبى و الآل عليهم السلام،ج‏۳، ص: ۲۰۸۲.

همراه با عالمان شیعه| حجره فقاهت

⭕️ خدایی که در اثر ریاضتهای شیطانی از دهان خارج گردید!

عالم بزرگوار سید علی اکبر خوئی (پدر مرجع شیعه ) فرمود: در زمان جوانی، رفیقی به نام ملا عبدالصمد معلم داشتم که پیوسته اوقات خود را صرف ختم ها و اوراد و اذکار می نمود...

- تا آنکه به بیابان رفته و برای خود صومعه ای بنا کرد و دیگر به شهر نیامد.

روزی من با دو نفر از محصلین، به قصد دیدن ملا عبدالصمد از شهر خارج شدیم، در وسط راه، یک نفر از ما که چیزی را فراموش کرده بود به شهر بازگشت و ما دو نفر به طرف صومعه عبدالصمد روانه شدیم.

هنگامی که به صومعه نزدیک شدیم، ناگهان صدای او را از میان حجره شنیدیم که گفت: در را باز کنید، سید علی اکبر و فلانی است.

ما تعجب کردیم که چگونه از پشت دیوار ما را دیده و از کجا دانست که ماییم؟! در را باز كرد و ما داخل شديم.

- گفت: شما سه نفر بوديد و در فلان محل، يك نفر از شما جدا شد و برگشت كه فلان چيز را بياورد. الآن به مدرسه رسيد و در اطاق را باز كرد، آن چيز را برداشت، در اتاق را بست و روان شد، از مدرسه خارج گرديد.

مانند كسى كه او را میبيند، پيوسته از او خبر مى ‏داد، تا آن كه گفت: از شهر خارج شد و به فلان جا رسيد، الآن سوره ياسين را شروع كرد تا به فلان محل رسيد.

- سوره را تمام كرد، آمد و آمد، الآن به فلان محل رسيده... تا آن كه گفت: الآن در را مى‏ كوبد. صداى كوبيدن در بلند شد!

بسيار تعجّب كرديم كه از رياضت، انسان به چه مقاماتى مى ‏رسد! به هر حال، از نزد او خارج شديم و پس از گردش، وارد شهر و مدرسه شديم، اما متحيّر بوديم.

چند ماه از اين قضيه گذشت. روزى ملا عبدالصمد را در شهر ديدم. تعجب كردم و گفتم: چه شده، شما را در شهر مى ‏بينم؟!

- شما هرگز به شهر نمى‏ آمديد و با اهل دنيا آميزش نداشتيد. مقام و مرتبه خود را به كجا رسانديد؟!

گفت: خدا لعنت كند #شيطان را و خدا لعنت كند مجد الاشراف را...

پدر شما گاهى به من مى‏ گفت: اين رياضت‏ها عاقبت خوشى ندارد. ولى ‏من قبول نمى‏ كردم و اكنون #توبه كرده ‏ام.

- گفتم: براى چه؟! شما كه به مقاماتى رسيده بوديد! گفت: بلى، همه روزه مجد الاشراف را در شيراز مى‏ ديدم و با من سخن مى ‏گفت و دستوراتى به من مى ‏داد...

و [در اين ايام] اشخاصى بر من ظاهر مى‏ شدند و مطالبى را به من مى‏ گفتند و من پيوسته به اوراد و اذكار مشغول بودم و چيزهايى بر من مكشوف مى‏ شد.

روزى مجد الاشراف به نظر من آمد و گفت: ملا عبدالصمد! اكنون كامل شده‏ اى و به مقاماتى رسيده ‏اى... فردا مولود نفسى بر تو ظاهر خواهد شد.

⭕️ چون فردا شد و من مشغول اوراد بودم، ناگاه ديدم از دهان من طفلى ‏خارج شد و برابر من ايستاد و به من خطاب كرد: اكنون كامل شدى، منم خداى تو، مرا سجده نما تا تو را به مقام مجد الاشراف برسانم!

⁉️ من به شگفت آمدم و به فكر فرو رفتم؛ خدا ديدنى و تصور كردنى نيست! چگونه از دهان من بيرون مى‏ آيد.

پس معلوم مى‏شود كه شيطان است. گفتم: خدا لعنت كند شيطان را...

- ناگاه حال من متغير شد و غشوه به من روى داد. چون به حال آمدم، فهميدم تمام اين رياضت‏ها شيطانى بوده!

انسان نبايد براى چند روز دنيا و رياست و بزرگى و مريد خواهى، تا ابد خود را دچار #عذاب_الهى گرداند! لذا توبه كردم و تمام اوضاع را به هم زدم. اكنون چيزى در دست ندارم و از خدا خواهانم توبه مرا قبول نمايد.

منبع: مناظره با دانشمندان، آيت ‏اللَّه سيد على علم الهدى، مناظره ۱۹، ص ۱۳۰، انتشارات سجده‏.

همراه با عالمان شیعه| حجره فقاهت

@hojre_feghahat
قديمي Sunday 20 August 2017   #1447
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم

کانال برهان,
پاسخ_به_شبهات

پاسخ به شبهات غدیر: اگر مراد رسول خدا صلی الله علیه و آله از حديث غدير ، ولايت امير مؤمنان علیه السلام بود چرا در "سقيفه" به آن احتجاج نشد؟

1⃣ حاضران در سقيفه ، متخلفان از جيش اسامه بودند:

همانطور که در کتب تاريخي شيعه و سني به تواتر آمده است رسول خدا در اواخر عمر شريف خويش به اسامة بن زيد دستور دادند لشکري آماده نمايد و به مسلمانان نيز دستور دادند که به آن لشکرگاه رفته و تحت امر اسامه آماده حمله به دشمنان اسلام شوند . وي نيروهاي خويش را جمع کرده و در منطقه جرف در سه ميلي مدينه اردوگاه زد .

ابن سعد در اين زمينه مينویسد:

فلما أصبح يوم الخميس عقد لأسامة لواء بيده ثم قال أغز بسم الله في سبيل الله فقاتل من كفر بالله فخرج بلوائه وعقودا فدفعه إلى بريدة بن الحصيب الأسلمي وعسكر بالجرف فلم يبق أحد من وجوه المهاجرين الأولين والأنصار إلا انتدب في تلك الغزوة فيهم أبو بكر الصديق وعمر بن الخطاب وأبو عبيدة بن الجراح وسعد بن أبي وقاص وسعيد بن زيد وقتادة بن النعمان وسلمة بن أسلم بن حريش

صبح روز پنجشنبه رسول خدا پرچم را به دست اسامه داده و فرمودند با نام خدا در راه خدا جهاد نما و با کفار بجنگ . وي با پرچم خويش بيرون آمده و چند پرچم آماده کرده و آنها را به بريده بن حصيب اسلمي داد و در جرف اردو زد ، هيچ يک از بزرگان مهاجر و انصار باقي نماند مگر آنکه به آن لشگر مأمور شد که در بين ايشان ابوبکر و عمر و ابوعبيده و سعد بن ابي وقاص و سعيد بن زيد و قتاده بن نعمان و سملة بن اسلم بن حريش بودند .

الطبقات الكبرى ؛ ج: 2 ، ص: 190 .

اما عده ای با دستور رسول خدا مخالفت کرده و از اين دستور سرپيچي نمودند ؛ رسول خدا از اين کار خشمگين شده و به نقل علماي شيعه و گروهي از علمای اهل سنت ايشان را لعنت فرمودند :

أنه قال جهزوا جيش أسامة لعن الله من تخلف عنه فقال قوم يجب علينا امتثال أمره واسامة قد برز من المدينة وقال قوم قد اشتد مرض النبي عليه الصلاة والسلام فلا تسع قلوبنا مفارقته والحالة هذه فنصبر حتى نبصر أي شىء يكون من أمره

رسول خدا فرمودند : لشكر اسامه را تكميل کنيد ؛ خداوند لعنت کند کسانی را که از حضور در اين لشکر امتناع می‌کنند ؛ به همين سبب عده ای گفتند بر ما لازم است که از دستور رسول خدا اطاعت کرده و اسامه بيرون از مدينه است (ما نيز به او ملحق شويم) و عده ای گفتند : مريضی رسول خدا سخت شده است ؛ و ما طاقت نداريم که در اين حال از ايشان دور باشيم ؛ صبر می کنيم تا ببينيم کار ايشان به کجا می‌کشد !!!

الملل والنحل ؛ ج: 1 ، ص: 23 .

پس اولا تمامی انصار و آن‌هایی كه ايمان قلبی به رسول خدا صلي الله عليه وآله داشتند ، اصلاً در سقيفه حضور نداشتند و در جيش اسامه بودند.
ثانياً : آن‌ها كه در سقيفه جمع شده بودند ، كسانی بودند كه از فرمان رسول خدا سرپيچی كرده و در مدينه مانده بودند ؛
بنابراين از چنين كسانی هرگز نبايد انتظار داشت كه حديث غدير را مطرح و فرمان رسول خدا در روز غدير را به ياد بياورند . اگر آن‌ها مطيع فرمان رسول خدا بودند ، اصلاً نبايد در مدينه حضور داشته باشند .

2⃣ تمام وقايع سقيفه نقل نشده است :

بي‌ترديد كسی نمی‌تواند به صورت قطعی ادعا كند كه حتماً در سقيفه به حديث غدير احتجاج نشده است ؛
زيرا در طول اين چهارده قرن علمای سنی تمام تلاش خود را وقف اين مسأله كرده‌اند كه آثار ولايت اهل بيت عليهم السلام را از كتاب‌های سنی حذف نمايند . و نيز اين مسأله ثابت است كه نقل مشاجرات صحابه از گناهان نابخشودني در مذهب سنی است ؛ به طوری كه برخي از آن‌ها ادعای اجماع كرده‌اند كه واجب است تمام آن‌چه در باره مشاجرات صحابه نقل شده حذف شود . ما به اعتراف يكی از علمای وهابيت در اين باره بسنده می‌كنيم :

������ابن تيميه حرّاني كتمان مشاجرات صحابه را از مذهب اهل سنت مي‌داند :

كان من مذاهب أهل السنة الإمساك عما شجر بين الصحابة

پرهيز از نقل درگيري های بين صحابه از مذهب اهل سنت بوده است

منهاج السنة ؛ ج: 4 ، ص: 448 .

حال با در نظر گرفتن اين سانسور شديد ، آيا توقع بی جایی نيست كه انتظار داشته باشيم اهل سنت تمام وقايع سقيفه را نقل و چيزهایی را بنويسند كه خلاف اعتقادات آن‌ها باشد⁉️
پس از كجا معلوم كه در سقيفه به حديث غدير نيز احتجاج شده باشد ؛
اما توسط علمای امانت دار سنی محو شده باشد⁉️⁉️

《1》
3⃣ طرح غدير ، مخالف فلسفه تشكيل سقيفه :

با توجه به آن چه درباره حاضرين در مدينه در زمان رحلت رسول گرامی اسلام و شرکت کنندگان در سقيفه و نيز انگيزه جمع شدن انصار گفتيم ، روشن می شود كه انصار و مهاجرين ، در سقيفه جمع شده بودند كه شخصی از قوم و قبيله آن‌ها به خلافت برسد ؛
بنابراين طرح غدير مخالف فلسفه حضور آنان در سقيفه بود و اصل اجتماع آنان را زير سؤال می‌برد . اگر آن‌ها میخواستند بحث غدير را پی بکشند ، هرگز در سقیفه جمع نمی شدند.

4⃣ هیچ یک از یاران اميرمؤمنان علیه السلام در سقيفه حضور نداشتند :

امير مؤمنان علیه السلام و هيچ يك از بنی هاشم و نيز كسانی كه از ياران خاص آن حضرت به حساب می‌آمدند ، در سقيفه حضور نداشتند ؛ بلكه يا در جيش اسامه و يا به همراه امير مؤمنان علیه السلام مشغول غسل و كفن رسول خدا صلی الله علیه و آله بودند .
وقتی هيچ يك از آن‌ها حضور نداشته‌اند چگونه می‌توانسته‌اند كه به حديث غدير احتجاج نمايند⁉️⁉️

5⃣ احتجاج به حديث غدير بعد از سقيفه :

وقتي امير مومنان و گروه معدودي از اصحاب با ايمان ، جسم رسول خدا صلی الله علیه و آله را به خاک سپردند ، و ساير اصحاب که در لشکرگاه اسامه بودند به مدينه بازگشتند ،
در اين هنگام بود که احتجاجات به حديث غدير شروع شد . ما به چند نمونه اشاره می‌كنيم :

انصار مي‌گفتند : جز با علی علیه السلام با كسی ديگر بيعت نمی‌كنيم :
طبق برخی از روايات ، بسياری از مردم در همان سقيفه تأكيد می‌كردند كه جز با امير مؤمنان علیه السلام با كس ديگری بيعت نخواهند كرد ؛
ولی پيش دستی عمر باعث شد كه مردم در برابر يك عمل انجام شده قرار بگيرند .

طبري مي‌نويسد :
فبايعه عمر وبايعه الناس فقالت الأنصار أو بعض الأنصار لا نبايع إلا عليا

پس از آنکه كه عمر با ابوبکر بيعت کرد و گروهي از مردم نيز با او بيعت کردند ، انصار و يا گروهی از ايشان گفتند : تنها با علي بيعت می‌کنيم !!!

تاريخ الطبري ؛ ج: 2 ، ص: 233 .

ابن أثير نيز مي‌نويسد :
لما توفي رسول الله اجتمع الأنصار في سقيفة بني ساعدة ليبايعوا سعد بن عبادة فبلغ ذلك أبا بكر فأتاهم ومعه عمر وأبو عبيدة بن الجراح فقال ما هذا فقالوا منا أمير ومنكم أمير فقال أبو بكر منا الأمراء ومنكم الوزراء ثم قال أبو بكر قد رضيت لكم أحد هذين الرجلين عمر وأبا عبيدة أمين هذه الأمة فقال عمر أيكم يطيب نفسا أن يخلف قدمين قدمهما النبي فبايعه عمر وبايعه الناس . فقالت الأنصار أو بعض الأنصار لا نبايع إلا عليا قال وتخلف علي وبنو هاشم والزبير وطلحة عن البيعة وقال الزبير لا أغمد سيفا حتى يبايع علي فقال عمر خذوا سيفه واضربوا به الحجر ثم أتاهم عمر فأخذهم للبيعة .

وقتی رسول خدا صلی الله علیه و آله از دنيا رفتند انصار در سقيفه بنی ساعده جمع شدند تا با سعد بن عبادة بيعت کنند ؛
اين خبر به ابوبکر رسيد و به همراه عمر و ابوعبيده جراح به نزد ايشان آمد و گفت : چه خبر است؟ در پاسخ گفتند : يکي از ما امير باشد و يکی از شما . ابوبکر گفت : امير از ما باشد و وزير از شما . و سپس ابوبکر گفت :‌من قبول می کنم که يکی از اين دو نفر ، عمر و ابوعبيده امين اين امت خليفه شما شود . عمر گفت : چه کسی می‌تواند کسی را که رسول خدا صلی الله علیه و آله آن ها را مقدم کرده است خليفه نکند ؟ عمر با او بيعت کرده و مردم نيز بيعت کردند .
پس از آن انصار يا گروهي از انصار گفتند : تنها با علي بيعت مي کنيم و علي و بنی هاشم و زبير و طلحه از بيعت امتناع کردند . زبير گفت : شمشير خود را در غلاف نمي گذارم تا اينکه با علي بيعت شود .عمر گفت : شمشير او را بگيريد و آن را به سنگ بزنيد (تا بشکند) ؛ سپس عمر به نزد ايشان آمد تا ايشان را به زور برای بيعت ببرد .

الكامل في التاريخ ؛ ج: 2 ، ص: 189 .

6⃣ و نکته آخر استدلال به حديث غدير در كتاب‌های شيعه :

️همان طور كه ذكر شد ، نبايد انتظار داشته باشيم كه تمام حقائق در كتاب‌هاي اهل سنت يافت شود ؛
زيرا تمام تلاش آن‌ها اين بوده است كه آثار ولايت اميرمؤمنان را محو نمايند ؛ هرچند كه گوشه‌هاي از حقائق از زبان برخی از انصار و صديقه شهيده در كتاب‌های آن‌ها نيز يافت شد . حال در اين جا فقط به ذكر چند مورد از كتب شيعه در اين باره بسنده می‌كنيم .

(البته درممنابع اهل سنت هم بخشی از این احتجاجات موجود است که در ذیل "اسناد غدیر" ارائه گردید.)

ددفاع بريده از امير مؤمنان
(كتاب سليم بن قيس هلالي ؛ ص: 388)
http://lib.eshia.ir/70632/1/388

دفاع سلمان از حق غصب شده امير مؤمنان (كتاب سليم بن قيس هلالي ؛ ص: 388)
http://lib.eshia.ir/70632/1/388

دفاع ابوذر و مقداد (كتاب سليم بن قيس هلالي ؛ ص: 389)
http://lib.eshia.ir/70632/1/389

دفاع أم ايمن (كتاب سليم بن قيس هلالي ؛ ص: 389)
http://lib.eshia.ir/70632/1/389

کانال برهان و پاسخگویی مستدل و مستند به شبهات و سوالات

سند شماره 73

ابن اثیر الجزری متوفای سال ۶۰۶ ھ۔ق چنین می نویسد:

و برای فرماندهان سربازان نامه نوشت :
عمر را "سرپرست" شما گماشتم و برای مسلمانان و خودم جز خوبی نخواستم و سپس مرد و شبانه دفن شد.

جامع الاصول فی احادیث الرسول ،
الامام مجدالدین ابي سعادات المبارك بن محمد ، ابن الأثير الجزري ، با تصحيح الارناووط ، ج٤ ص١٠٩

سند شماره 74

ابوالفداء الدمشقی متوفای سال ۷۷۴ هجری قمری چنین می نویسد:

ثُمَّ تَكَلَّمَ أَبُو بَكْرٍ فَحَمِدَ اللَّهَ وَأَثْنَى عَلَيْهِ بِالَّذِي هُوَ أَهْلُهُ، ثُمَّ قَالَ: أَمَّا بَعْدُ، أَيُّهَا النَّاسُ، فَإِنِّي قَدْ وُلِّيتُ عَلَيْكُمْ وَلَسْتُ بِخَيْرِكُمْ

و چون ابوبکر به خلافت رسید برای مردم سخنرانی کرد و پس از حمد و ثنای الهی گفت :
ای مردم من سرپرست شما شدم ولی بهترین شما نیستم!

البداية والنهاية ج5 ص269 و ج6 ص333 المؤلف: أبو الفداء إسماعيل بن عمر بن كثير القرشي البصري ثم الدمشقي (المتوفى: 774هـ)، المحقق: علي شيري، الناشر: دار إحياء التراث العربي، الطبعة: الأولى 1408، هـ - 1988 م

@borrhan
قديمي Monday 21 August 2017   #1448
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم
السلام عليك يا اول مظلوم يااميرالمومنين ياعلي بن ابيطالب
امیرالمومنین علیه السلام

dare-akherat.ir دار آخرت,
سجیتکم الکرم...

بزنطی می‌گوید در نامۀ امام رضا علیه‌ السلام به امام جواد علیه ‌السلام خواندم: «ای ابا جعفر! به من خبر داده‌اند که وقتی سوار می‌شوی، خدمتگزاران تو را از در کوچک بیرون می‌برند؛ این از بخل آنان است تا کسی از تو خیری ببیند! به حقی که بر تو دارم، از تو می‌خواهم که رفتن و آمدنت تنها از در بزرگ باشد! زمانی هم که سوار شدی، طلا و نقره همراهت باشد و هر کس که از تو درخواست کرد به او عطا کن. اگر از عموهایت کسی از تو خواست که به او احسان کنی، کمتر از پنجاه دینار به او نده، بیشتر از آن به اختیار خودت است؛ اگر کسی از عمه‌هایت از تو درخواست کرد، به او کمتر از بیست و پنج دینار نده، بیشتر از آن به اختیار خود تو است. من می‌خواهم که با این کار خداوند تو را بلند گرداند، پس انفاق کن کن و نترس که خداوند بر تو روزی را تنگ بگیرد!»

فی کتاب ابی الحسن [الرضا] الی ابی جعفر علیه السلام یا ابا جعفر! بلغنی ان الموالی اذا رکبت اخرجوک من الباب الصغیر، فانما ذلک من بخل منهم، لئلا ینال منک احد خیرا. و اسالک بحقی علیک لایکن مدخلک و مخرجک الا من الباب الکبیر، فاذا رکبت، فلیکن معک ذهب و فضه، ثم لا یسالک احد شیئا الا اعطیته و من سالک من عمومتک ان تبره فلا تعطه اقل من خمسین دینارا و الکتیر الیک و من سالک من عماتک فلا تعطها اقل من خمسه و عشرین دینارا و لکثیر الیک. انی انما ارید بذلک ان یرفعک الله، فانفق ولا تخش من ذی العرش اقتاراً.

کافی ج۴ ص۴۳
عیون اخبار الرضا ج۲ ص۸
بحارالانوار ج۵۰ ص۱۰۲

صلوات خاصه جواد الائمه علیه السلام
@dareakherat

آخر ذی القعده ۲۲۰ سالروز شهادت امام جواد علیه السلام

امام محمد بن علی جواد الائمه علیه السلام در ماه رجب سال صد و نود و پنج پای به عرصه جهان گذاشتند و در آخرین روز از ماه ذی القعده سال ۲۲۰ به شهادت رسیدند. در عظمت ایشان سخن بسیار و قلم ناتوان است تا آن جا که در زمان ولادت ایشان، پدر بزرگوارشان حضرت رضا علیه السلام ایشان را مولودی خواندند که هیچ مولود دیگری برای شیعه با برکت تر از ایشان نبوده است. نکته دیگری که در زندگی سراسر نور و خیر و رحمت و برکت آن حضرت به چشم می خورد، رسیدن ایشان به امامت در سنّ نه سالگی است. آری در مناصب الهیِ نبوت و امامت، شرط سنّی وجود ندارد و خدای قادر متعال می تواند علم و عصمت و تمام خصوصیات یک پیامبر یا امام را به کودکی خردسال یا نوزادی تازه به دنیا آمده عطا کند. (همان گونه که حضرت عیسی در گهواره سخن گفتند و از نبوت خویش خبر دادند) امام جواد علیه السلام نیز در کودکی و پس از شهادت پدر بزرگوارشان به امامت رسیدند.

با آن که دست ظلم و بیداد کین به آن حضرت مهلت چندانی نداد و جواد الائمه علیه السلام در سنّ بیست و پنج سالگی به شهادت رسیدند اما مکارم اخلاق و فضائل و کرامات و مناقب بسياري از آن حضرت در کتب شیعه و سنّی نقل شده است از جمله آن که: مأمون عباسی، مجلسی با حضور بزرگان علمای اهل سنّت تشکیل داد تا از آن حضرت که به ظاهر کم سنّ و سال بودند، سوالاتی پرسيده شود. یحیی بن اکثم، عالم بزرگ دربار، سؤالی در بحث حجّ از آن حضرت پرسید و با جواب دقیق و محکم امام جواد علیه السلام مواجه شد، از علم و دانش امام متحیّر گردید و در چهره او عجز و ناتوانی و شکست دیده می شد.

سرانجام در آخرین روز ذی القعده سال ۲۲۰ آن حضرت با توطئه خلیفه عباسی و زهری که امّ الفضل همسر ایشان با آن، ایشان را مسموم کرد به شهادت رسیدند. مرقد مطهر ايشان در كنار جد بزرگوارشان امام موسي ابن جعفر عليهما السلام در شهر كاظمين، زيارتگاه دوستداران اهل بيت عليهم السلام است.

برگرفته از مقدمه منهاج الصالحین

@dareakherat

چند نمونه از کلمات نورانی امام محمد تقی علیه السلام

1⃣ من أطاع هواه أعطی عدوّه مناه؛ هرکس از هوی و هوس خویش پیروی کند، آرزوی دشمنش را برآورده کرده است.

2⃣ قد عاداک من ستر عنک الرشد اتّباعا لمن تهواه؛ کسی که راه صحیح و درست را از تو بپوشاند بخاطر آنکه طبق هوی و میل تو رفتار کرده باشد با تو دشمنی کرده است.

3⃣ عزّ المومن فی غناه عن الناس؛ عزّت مومن در بی نیازی او از مردم است.

4⃣ الثقه بالله ثمن لکل غال و سُلّم الی کلّ عال؛ اعتماد به خداوند بهای هر گرانبهائی است و نردبانی برای هر بلند پايه ای است.

5⃣ المؤمن يحتاج الي ثلاث خصال، توفيق من الله و واعظ من نفسه و قبول ممن ينصحه؛ مؤمن به سه ويژگی نيازمند است: توفيق الهی، موعظه كننده ای درونی، پذيرش نصيحت از كسی كه او را نصيحت می كند.

مسند الامام الجواد ص۲۴۳
کلمه الامام الجواد ص۸۱
بحارالأنوار ج۷۵ ص۱۰۹
مسند الامام الجواد ص۲۴۴
بحارالأنوار ج۷۲ ص۶۵

@dareakherat
قديمي Tuesday 22 August 2017   #1449
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم
امیرالمومنین علیه السلام

مردی به امام جواد علیه السلام عرض کرد: سفارشی به من بفرما. حضرت فرمود: آیا می پذیری؟ عرض کرد: آری. فرمود: در زندگى، صبر را تكیه گاه خود، و تنگدستى را همنشین خود قرار بده و با هواهاى نفسانى مخالفت كن. و بدان كه هیچگاه از دید خداوند پنهان و مخفى نخواهى ماند، پس مراقب باش كه در چه حالتى خواهى بود.

«تَوَسَّدِ الصَّبْرَ وَ اعْتَنِقِ الْفَقْرَ وَ ارْفَضِ الشَّهَوَاتِ وَ خَالِفِ الْهَوَى وَ اعْلَمْ أَنَّكَ لَنْ تَخْلُوَ مِنْ عَيْنِ اللَّهِ فَانْظُرْ كَيْفَ تَكُون‏»

تحف العقول ص۴۵۵

عبد العظيم حسنى گويد: بر مولاى خود امام جواد عليه السّلام وارد شدم و مى‏ خواستم از قائم پرسش كنم كه آيا قائم همان مهدى است يا غير او؟ امام قبل از پرسش من سخن آغاز كرد و فرمود: اى ابو القاسم! قائم ما همان مهدى است. كسى كه بايد در غيبتش، او را انتظار كشند و در ظهورش او را فرمان برند و او سومين از فرزندان من است... سپس فرمود: برترين اعمال شيعيان ما انتظار فرج است.

«أَفْضَلُ أَعْمَالِ شِيعَتِنَا انْتِظَارُ الْفَرَجِ»

كمال الدين ج‏۲ ص۳۷۷

ابراهیم بن محمد هَمَذانی می گوید: به امام جواد علیه السلام در مورد ازدواج نامه نوشتم، نامه حضرت به خط مبارکش به دستم رسید که نوشته بود: رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمود: هرگاه كسى كه اخلاق و دينش را می پسندید برای خواستگارى نزد شما آمد، به او زن بدهيد كه اگر چنين نكنيد در روى زمين فتنه و فساد بزرگى پديد آيد.

«إِذَا جَاءَكُمْ مَنْ تَرْضَوْنَ خُلُقَهُ وَ دِينَهُ فَزَوِّجُوهُ‏، إِلَّا تَفْعَلُوهُ تَكُنْ فِتْنَةٌ فِي الْأَرْضِ وَ فَسادٌ كَبِيرٌ»

كافی ج‏۵ ص۳۴۷

طی الارض و نجات مرد شامی از زندان

شیخ مفید و طبرسی و دیگران روایت کرده اند از علی بن خالد که گفت: زمانی در عسکر یعنی در سر من رای بودم شنیدم که مردی را از شام در قید و بند کرده اند و آورده اند در اینجا حبس نموده اند و می گویند او ادعای نبوت و پیغمبری کرده، گفت من رفتم در آن خانه که او را در آنجا حبس کرده بودند و با پاسبانان او مدارا و محبت کردم تا مرا به نزد او بردند. چون با او تکلم کردم یافتم او را صاحب فهم و عقل، پس از او پرسیدم که ای مرد بگو قصه تو چیست؟ گفت: بدان که من مردی بودم که در شام در موضع معروف به رأس الحسین علیه السلام یعنی موضعی که سر امام حسین علیه السلام را در آنجا گذاشته یا نصب کرده بودند عبادت خدا را می نمودم. شبی در محراب عبادت مشغول به ذکر خدا بودم که ناگاه شخصی را دیدم که نزد من است و به من فرمود: برخیز! پس برخاستم و مرا کمی راه برد ناگاه دیدم در مسجد کوفه می باشم، فرمود: این مسجد را می شناسی؟ گفتم: بلی این مسجد کوفه است، پس نماز خواند و من با او نماز خواندم. پس بیرون رفتیم و مرا کمی راه برد دیدم که در مسجد رسول خدا صلی اللَّه علیه و آله و سلم می باشم پس سلام کرد بر رسول خدا صلی اللَّه علیه و آله و سلم و نماز کرد و من هم نماز کردم پس با هم بیرون آمدیم پس قدر کمی راه رفتیم دیدم که در مکه می باشم پس طواف کرد و طواف کردم با او و بیرون آمدیم و کمی راه آمدیم دیدم که در همان محراب عبادت خود در شام می باشم و آن شخص از نظر من غائب شد. پس من در تعجب ماندم تا یکسال، چون سال دیگر شد باز آن شخص را دیدم که نزد من آمد، من از دیدن او مسرور شدم پس مرا خواند و با خود برد به همان موضعی که در سال گذشته برده بود، چون مرا برگردانید به شام و خواست از من مفارقت کند با او گفتم که ترا قسم می دهم به حق آن خدایی که این قدرت و توانایی را به تو داده بگو تو کیستی؟ فرمود: منم محمّد بن علی بن موسی بن جعفر علیهم السلام. پس من این حکایت را برای شخصی نقل کردم، این خبر کم کم به گوش وزیر معتصم محمّد بن عبدالملک زیات رسید، فرستاد مرا در قید و بند کردند و آوردند مرا به عراق و حبس نمودند چنانکه می بینی و بر من بستند که من ادعای پیغمبری کرده ام.

راوی گفت: به آن مرد گفتم میل داری که من قصه ترا برای محمّد بن عبدالملک بنویسم تا بر حقیقت حال تو مطلع گردد و ترا رها کند؟ گفت: بنویس. پس من نامه ای به محمّد بن عبدالملک نوشتم و شرح حال آن مرد محبوس را در آن درج کردم چون جواب آمد دیدم همان نامه خودم است در پشت آن نوشته که به آن مرد بگو که بگوید به آن کسی که او را در یک شب از شام به کوفه و مدینه و مکه برده و از مکه به شام برگردانیده بیاید او را از زندان بیرون برد. راوی گفت من از مطالعه جواب آن نامه خیلی مغموم شدم و دلم بر حال آن مرد سوخت. روز دیگر صبح زود گفتم بروم و او را از جواب نامه اطلاع دهم و امر کنم او را به صبر و شکیبایی، چون به در زندان رسیدم دیدم پاسبانان زندان و لشکریان و مردمان بسیاری به سرعت تمام گردش می کنند و جستجو می نمایند. گفتم مگر چه خبر است؟ گفتند: آن مردی که ادعای نبوت می کرد و در زندان حبس بود دیشب مفقود شده و هیچ اثری از او نیست نمی دانیم به زمین فرو رفته یا مرغ هوا او را ربوده علی بن خالد گفت فهمیدم که حضرت امام محمّد تقی علیه السلام به اعجاز او را بیرون برده است و من در آن وقت زیدی مذهب بودم چون این معجزه را دیدم امامی مذهب شدم و اعتقادم نیکو شد.

الارشاد ج۲ ص۲۸۹
الکافی ج۱ ص۴۹۲
بحارالانوار ج۵۰ ص۳۸

@dareakherat
قديمي Thursday 24 August 2017   #1450
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم
امیرالمومنین علیه السلام

سند شماره 81

⬅️ اعتراف بزرگان اهل سنت به نزول آیهء تبلیغ (۶۷/مائده) در شان امیرالمومنین علی علیه السلام و روز غدیر

ابن عساکر متوفای سال چنین می‌نویسد:

...از ابو سعید خدری گفت : آیه "ای رسول آنچه که بر تو از پروردگارت نازل شده ابلاغ کن" بر رسول خدا صلی الله علیه و آله در روز غدیر خم در حق علی ابن ابیطالب نازل گشت.

تاریخ مدينة دمشق ، الإمام العالم الحافظ ابي القاسم علي بن الحسن بن هبةالله بن عبدالله الشافعي،ج ٤٢

نزول آیهء تبلیغ در شان امیرالمومنین علیه السلام

@borrhan

سند شماره 82

⬅️ اعتراف بزرگان اهل سنت به نزول آیهء تبلیغ (۶۷/مائده) در شان امیرالمومنین علی علیه السلام و روز غدیر

شیخ ابی الحسن الواحدی النیسابوری چنین نقل می‌کند :

...از ابو سعید خدری گفت :
آیه "ای رسول آنچه که بر تو از پروردگارت نازل شده ابلاغ کن" بر رسول خدا صلی الله علیه و آله اسباب النزول ، الشیخ الإمام ابي الحسن علي بن احمد الواحدي النيسابوري ، ص١٥٠

@borrhan
قديمي Friday 25 August 2017   #1451
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

‎السلام علیک ایهاالصراط المستقیم
لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم
امیرالمومنین علیه السلامa

شب جمعه شب زيارتي ارباب بي كفن

السلام عليك يا اباعبدالله الحسين / السلام عليك يا ثارالله وابن ثاره والوتر الموتور

احترام امام زمان عجل الله تعالي به زوار امام حسین (عليه السلام)

مرحوم آیة اللّه حاج میرزا محمّد علی گلستانه اصفهانی در آن وقتی که ساکن مشهد بودند برای یکی از علماء بزرگ مشهد نقل فرموده بودند که، عموی من مرحوم آقای سید محمّد علی از که مردان صالح و بزرگوار بود نقل میکرد، در اصفهان شخصی بود به نام جعفر نعلبند که او حرفهای غیر متعارف، از قبیل آن که من خدمت امام زمان عجل الله تعالي رسیده ام وطی الارض کرده ام میزد و طبعاً با مردم هم کمتر تماس میگرفت و گاهی مردم هم پشت سر او به خاطر آن که چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند، حرف می زدند. روزی به تخت فولاد اصفهان برای زیارت اهل قبور میرفتم، در راه دیدم، آقا جعفر به آن طرف میرود، من نزدیک او رفتم و به او گفتم دوست داری باهم راه برویم؟ گفت مانعی ندارد، در ضمن راه از او پرسیدم مردم درباره شما حرفهائی می زنند آیا راست می گویند که تو خدمت امام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف)رسیده ای؟ اول نمی خواست جواب مرابدهد، لذا گفت آقا از این حرفها بگذریم و باهم مسائل دیگری را مطرح کنیم، من اصرار کردم و گفتم: من انشاءاللّه اهلم. گفت: بیست و پنج سفر کربلا مشرف شده بودم تا آنکه در همین سفر بیست و پنجم شخصی که اهل یزد بود در راه بامن رفیق شد چند منزل که باهم رفتیم، مریض شد و کم کم مرضش شدت کرد تا رسیدیم به منزلی که قافله به خاطر نا امن بودن راه دو روز در آن منزل ماند تا قافله دیگری رسید و باهم جمع شدند و حرکت کردند و حال مریض هم رو به سختی گذاشته بود وقتی قافله می خواست حرکت کند من دیدم به هیچ وجه نمی توان اورا حرکت داد لذا نزد او رفتم و به او گفتم من می روم و برای تو دعاء میکنم که خوب شوی و وقتی خواستم با او خدا حافظی کنم، دیدم گریه می کند، من متحیر شدم از طرفی روز عرفه نزدیک بود و بیست و پنج سال همه ساله روز عرفه در کربلا بوده ام و از طرفی چگونه این رفیق را در این حال تنها بگذارم و بروم؟! به هرحال نمی دانستم چه کنم او همینطور که اشک می ریخت به من گفت: فلانی من تا یک ساعت دیگر می میرم این یک ساعت را هم صبر کن، وقتی من مُردم هرچه دارم از خورجین و الاغ و سایر اشیاء مال تو باشد، فقط جنازه مرا به کربلا برسان و مرا در آنجا دفن کن. من دلم سوخت و هر طور بود کنار او ماندم، تا او ازدنیا رفت قافله هم برای من صبر نکرد و حرکت نمود. من جنازه او را به الاغش بستم و به طرف مقصد حرکت کردم، از قافله اثری جز گرد و غباری نبود و من به آنها نرسیدم حدود یک فرسخ که راه رفتم، هم خوف مرا گرفته بود و هم هرطور که آن جنازه را به الاغ می بستم، پس از آنکه یک مقدار راه می رفت باز می افتاد و به هیچ وجه روی الاغ آن جنازه قرار نمی گرفت. بالاخره دیدم نمی توانم او را ببرم خیلی پریشان شدم ایستادم و به حضرت سید الشهداء (عليه السلام) سلامی عرض کردم و با چشم گریان گفتم:
آقا من با این زائر شما چه کنم؟ اگر او را در این بیابان بگذارم مسئولم و اگر بخواهم بیاورم می بینید که نمی توانم درمانده ام و بی چاره شده ام. ناگهان دیدم، چهار سوار که یکی از آنها شخصیت بیشتری داشت پیدا شدند و آن بزرگوار به من گفت: جعفر بازائرما چه میکنی؟ عرض کردم: آقا چه کنم؟ در مانده شده ام نمی دانم چه بکنم؟ در این بین آن سه نفر پیاده شدند، یکی از آنها نیزه ای در دست داشت با آن نیزه زد چشمه آبی ظاهر شد آن میّت را غسل دادند و آن آقا جلو ایستاد، وبقیّه کنار او ایستادند و بر او نماز خواندند و بعد او را سه نفری برداشتند و محکم به الاغ بستند و ناپدید شدند. من حرکت کردم با آنکه معمولی راه می رفتم دیدم به قافله ای رسیدم که آنها قبل از قافله ما حرکت کرده بودند، از آنها عبور کردم پس از چند لحظه باز قافله ای را دیدم، که آنها قبل از این قافله حرکت کرده بودند از آنها هم عبور کردم بعد از چند لحظه دیگر به پل سفید که نزدیک کربلا است رسیدم و سپس وارد کربلا شدم و خودم از این سرعت سیر تعجب می کردم. بالاخره او را بردم در وادی ایمن (قبرستان کربلا) دفن کردم، من در کربلا بودم، پس از بیست روز رفقائی که در قافله بودند به کربلا رسیدند آنها از من سئوال میکردند توکی آمدی؟ و چگونه آمدی؟ من برای آنها به اجمال مطالبی را میگفتم و آنها تعجب می کردند، تا آنکه روز عرفه شد وقتی به حرم حضرت سیدالشهداء اباعبداللّه الحسین (عليه السلام )رفتم دیدم بعضی از مردم را بصورت حیوانات مختلف می بینم از شدت وحشت به خانه برگشتم باز دو مرتبه از خانه در همان روز بیرون آمدم، باز هم آنها را به صورت حیوانات مختلف دیدم.
‎ عجیب تر این بود که بعد از آن سفر چند سال دیگر هم ایام عرفه به کربلا مشرف شده ام و تنها روز عرفه بعضی از مردم را به صورت حیوانات می بینم ولی در غیر آن روز آن حالت برایم پیدا نمی شود. لذا تصمیم گرفتم دیگر روز عرفه به کربلا مشرف نشوم و من وقتی این مطالب را برای مردم در اصفهان می گفتم آنها باور نمی کردند و یا پشت سر من حرف می زدند. تا آنکه تصمیم گرفتم که دیگر باکسی از این مقوله حرف نزنم و مدتی هم چیزی برای کسی نگفتم، تا آنکه یک شب باهمسرم غذا می خوردیم، صدای در حیاط بلند شد، رفتم در را باز کردم دیدم شخصی می گوید: جعفر حضرت صاحب الزمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف) تو را میخواهد. من لباس پوشیدم و در خدمت او رفتم مرا به مسجد جمعه در همین اصفهان برد، دیدم آن حضرت در صفحه ای که منبر بسیار بلندی در آن هست نشسته اند و جمعیّت زیادی هم خدمتشان بودند من با خودم میگفتم: در میان این جمعیت چگونه آقا را زیارت کنم و چگونه خدمتش برسم؟ ناگهان دیدم به من توجّه فرمودند و صدا زدند جعفر بیا، من به خدمتشان مشرّف شدم فرمودند چرا آنچه در راه کربلا دیده ای برای مردم نقل نمی کنی؟ عرضکردم ای آقای من آنها را برای مردم نقل میکردم ولی از بس مردم پشت سرم بدگوئی کردند ترکش نمودم، حضرت فرمودند توکاری به حرف مردم نداشته باش تو آن قضیّه را برای آنها نقل کن تا مردم بدانند که ما چه نظر لطفی به زوّار جدّمان حضرت امام حسين عليه السلام داريم

https://t.me/yaaliyaaliyaaliyaali
قديمي Friday 25 August 2017   #1452
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم
امیرالمومنین علیه السلام

اللهم إنّ هذا دينك قد أصبح باكيا لفقد وليّك...

آیت الله سيد علی میلانی از استادش مرحوم آیت الله سید نصرالله مستنبط نقل کرده که: از مومن ثقه مرحوم شيخ محمد كوفی شنیدم که امام زمان عجل الله فرجه فرمود: به مؤمنین بگو این چنین برای من دعا کنند:

اللهم إنّ هذا دينك قد أصبح باكيا لفقد وليّك فصلّ على محمد و آل محمد و عجّل لوليك الفرج رحمةً لدينك، و هذا كتابك قد أصبح باكيا لفقد وليّك فصلّ على محمد و آل محمد و عجّل لوليك الفرج رحمةً لكتابك، و هذه عيون المؤمنين قد أصبحت باكيةً لفقد وليّك فصلّ على محمد و آل محمد و عجّل لوليّك الفرج رحمةً لعيون المؤمنين

@dareakherat
قديمي Saturday 26 August 2017   #1453
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم
امیرالمومنین علیه السلام

ارائهء 110 سند از کتب اهل سنت در اثبات ولایت امیرالمؤمنین علیه‌السلام

سند شماره 85

اعتراف بزرگان اهل سنت به نزول آیهء تبلیغ در شان امیرالمومنین علیه السلام و روز غدیر

شوکانی از علمای بزرگ اهل تسنن، متوفای سال ۱۲۵ هجری قمری ، چنین روایت می‌کند:

از ابو سعید خدری گفت: آیهء" ای رسول خدا ابلاغ کن آنچه که بر تو نازل شده , بر رسول نازل شد" ،
در روز غدیر خم در حق علی ابن ابیطالب نازل شده ؛
و ابن مردویه از ابن مسعود گفت: در زمان رسول خدا اینطور میخواندیم که : ای رسول ابلاغ کن آنچه که بر تو نازل شده که علی ابن ابیطالب سرور وصاحب اختیار مومنان شده و اگر آن را انجام ندهی رسالت خود را ابلاغ نکردی و خدا تورا از مردم محفوظ نگه میدارد ,
ابن ابی حاتم نیز آورده از عنتره گفت:
پیش ابن عباس بودم و مردی آمد و گفت :
بعضی از مردم پیش ما می آیند و میگویند که نزد شما چیزی است که رسول خدا آنرا ابلاغ نکرده گفت: مگر نمیدانی خدا فرموده ای رسول خدا ابلاغ کن آنچه که بر تو نازل شده ؟
بخدا ما هیچ سیاهی در سفیدی را از رسول خدا ارث نبردیم.

فتح القدیر ؛ محمد بن علي بن محمد الشوكاني ؛ ج٢ ص٨٦

@borrhan

اشاره به نزول آیهء تبلیغ در شان امیرالمومنین علیه السلام

سند شماره 86

اعتراف مهم شهرستانی متوفای سال۵۴۸ هجری قمری :

امامت فقط به نص و انتخاب آشکاری , و معین مشخص می‌شود ؛
و پیامبر نوشتند بر امامت علی ابن ابیطالب بر مواقع مختلف و آن را واضح و آشکارا ظاهر نمودند ،
تا اینکه عمر آنرا مخفی کرد و او باعث بیعت با ابوبکر در سقیفه شد.

الملل و النحل ، ابي الفتح محمد بن عبدالكريم بن ابي بكر احمد شهرستاني ، ج۱ ص۷۱

امامت فقط به نص مشخص می‌شود و رسول خدا صلی الله علیه و آله بارها برای امیرالمؤمنین بر آن تصریح نمود ، ولی عمر آن نص را مخفی کرد و باعث بیعت مردم با ابوبکر شد!

. ۱۴ روز به عید غدیر خم ، عید اهل بیت محمد علیهم السلام باقی است ..(۱)

در روز دوشنبه ۴ ذی الحجه سال ۱۰ ھ۔ق ؛ ۱۶ اسفند سال ۱۰ ھ۔ش ، ۴ مارس سال ۶۳۲ میلادی ؛ چه اتفاقی افتاد ⁉️

.. امروز ، کاروان پیامبر صلی الله علیه و آله به " مَرُّ الظَّهران " رسید و تا شب در آنجا توقف کرد ؛

آنگاه کاروانیان شبانه به سوی " سَرِف " حرکت کردند و به جایی رسیدند که منزل بعد از آن ، مکهء معظمه بود ؛
...حاجیان دیگری در بین راه به جمع مسافران حرم امن الهی ملحق شده اند ؛

اینک کاروان ✨ رسول خدا پذیرای بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر است ؛

فراق مدینه از یار به دهمین روز خود رسیده است و مسجد زیبایی نبوی ۱۰ شبانه روز است که بی فروغ مانده ؛ نه پیامبری ... نه وصی پیامبر و نه خاندان پاک و مطهر او ؛

.... سالها پیش ، پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله ، با ورود به مدینه ، شروع به ساختن مسجدی کردند ، که قبر شریف آن حضرت در همین مسجد قرار دارد ؛

قسمت شمالی مسجد ، محل عبادت و صُفّه های جنوبی آن ، آسایشگاه مهاجرانی بود که از مکه با رسول خدا کوچ کرده بودند و در مدینه منزلی نداشتند یا محل خواب انصار فقیر و بی بضاعت بود ؛

آری ؛ ... مسجد ✨ رسول خدا در مدینه ، استراحتگاه ۴۰۰ فقیر و بینوا بود که هر یک از آنها از طریق کسب و کار یا با کمک از بیت المال مسلمانان و غنایم جنگی ، به تدریج ، سرمایه ای به دست می آوردند و منزلی می گرفتند ؛

در کنار مسجد پیامبر ، خانه های جمعی از مهاجرین و انصار قرار داشت که برخی از ایشان برای افتخار ، از خانه های خود روزنه ها و درهایی به این مسجد باز کرده بودند ....

✨ جبرییل نازل شد و چنین پیامبر آورد :

درهای این خانه ها به مسجد ، همگی بسته شود ؛ جز درِ خانهء علی ؛

جماعتی به اعتراض سخنانی گفتند ، این سخنان به گوش پیامبر صلی الله علیه و آله رسید ؛ پس فرمودند :

ای مردم ! بدانید که من فرمان یافته ام جز درِ خانهء ✨علی ، درِ خانهء همهء مهاجران و انصار را به مسجد ببندم ؛ شنیده ام برخی از شما سخنانی گفته اید ! به خدا سوگند من از خود نه دری را بستم و نه دری را گشودم ؛ بلکه این فرمانی از سوی خداوند است که باید پیروی کنم . (۲)

1⃣ اشاره به حدیثی از امام رضا علیه السلام : عوالم العلوم ۲۲۳/۱۵
2⃣ صحيح ترمذی ۳۰۱/۲
مستدرک الصحیحین ۱۱۶/۳ ، ۱۲۵/۳

#نقل_فضایل_از_کتب_مخالفین

اشاره به حدیث سدالابواب

#نقل_فضایل_از_کتب_مخالفین

اشاره به حدیث سدالابوب

روایت صحیح السند در موضوع سدالابواب

یا علی
@borrhan
قديمي Sunday 27 August 2017   #1454
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم
امیرالمومنین علیه السلام
.. ۱۳ روز به عید غدیر خم ، روز "عهد معهود" باقی است ..(۱)

در روز سه شنبه ۵ ذی الحجه سال ۱۰ ھ۔ق ؛ ۱۷ اسفند سال ۱۰ ھ۔ش ، ۵ مارس سال ۶۳۲ میلادی ؛ چه اتفاقی افتاد ⁉️

...کاروان رسول رحمت در نزدیکی مکه است و تا رسیدن به حرم ، راهی نمانده است ؛

✨ امیرمؤمنان علیه‌السلام - که برای دیدن پیامبر بی تاب اند - فرماندهی سربازان همراه خود را به جانشینشان سپرده ، خود را به پیامبر می رسانند ؛

....دیدگان پیامبر پیش از رسیدن به مکه به دیدار ✨ برادرشان روشن می شود....

از او می پرسند :

چگونه و با چه نیتی احرام بستی ؟

مولا پاسخ می دهند :

چون نمی دانستم که شما چه نیتی کرده اید ، من به همان نیتی احرام بستم که رسول خدا احرام بسته است .

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند :

علی جان! تکلیف تو در این حج همان تکلیف من است ، حال به سوی سربازانت باز گرد و با آنان به مکه بیا.

...اینک کعبه بی تاب از شوق حضورِ بهترین مهمان در حریمش ، رسیدن او را لحظه شماری می کند ؛
امروز بیت الله الحرام ، ✨ میهمانی را در طواف خود خواهد دید که تا برپایی قیامت ؛ عزیزتر از او به زیارتش نخواهد آمد ؛

... قافله و قافله سالار به حرم می رسند ؛

صدای لبیک قطع می شود و مکه ، فرزند یگانهء خویش را در آغوش می گیرد ؛ ✨ رسول الله رو به سوی کعبه پیش می روند و در حالیکه زبان به حمد و ثنای پروردگار و درود و صلوات بر حضرت ابراهیم گشوده اند ،
از باب بنی شَيْبه به مسجد وارد می شوند ؛

لحظات نیک بختی حجر الأسود فرا رسیده است ....

حبیب خدا ابتدا بر حجر دست می سایند و آن گاه در گرداگرد کعبه به طواف مشغول می شوند ؛
نماز عبودیت در پس مقام ابراهیم ادا می شود و سپس نوبت به سعی میان صفا و مروه می رسد ؛
همان جا که روزی دویدن هاجر را به خود دیده است ؛

...کعبه � بر خویش می بالد که سرور عالم ، ✨ رسول اکرم صلی الله علیه و آله بر گرد او به طواف می چرخد ....

و کعبه خود یادآور فضیلتی دیگر از امیرمؤمنان است ؛
آن گاه که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند :
ای علے ! تو همانند کعبه هستی ، که مردم به سوی تو می آیند و اگر نیامدند تو را تکلیفی نیست . (۳)

1⃣ اشاره به حدیثی از امام صادق عليه السلام که فرمودند : نام عید غدیر در آسمان ها روز عهد معهود است : عوالم العلوم ۲۱۴/۱۵
2⃣ بحارالانوار ۳۸۴/۲ ، ۳۹۲/۲
3⃣ اسدالغابه ۳۱/۴
کنوزالحقائق ص۱۸۸
(هر دو از مدارک اهل تسنن)

کانال برهان...

با کاروان آخرین رسول الهے ، هم دوش خیل عظیم حاجیان راهے " آبگیر خُم " مےشویم؛

در این سفر با ما همراه باشید....

@borrhanر

این سخن را باید حاضران به غایبان تا برپایی روز رستاخیز برسانند.

13 روز تا غدیر باقیست

فراز《۴۸》:

معاشِرَ النّاسِ، إِنّى قَدْ بَيَّنْتُ لَكُمْ وَ أَفْهَمْتُكُمْ، وَ هذا عَلِىٌ يُفْهِمُكُمْ بَعْدى.
أَلا وَ إِنِّى عِنْدَ انْقِضاءِ خُطْبَتى أَدْعُوكُمْ إِلى مُصافَقَتى عَلى بَيْعَتِهِ وَ الإِقْرارِ بِهِ ، ثُمَّ مُصافَقَتِهِ بَعْدى.
أَلا وَ إِنَّى قَدْ بايَعْتُ اللَّهَ وَ عَلِىٌّ قَدْ بايَعَنى. وَ أَنَا آخِذُكُمْ بِالْبَيْعَةِ لَهُ عَنِ اللَّهِ عَزَّوَجَلَّ . إِنَّ الَّذينَ يُبايِعُونَكَ إِنَّما يُبايِعُونَ اللَّهَ ، يَدُاللَّهِ فَوْقَ أَيْديهِمْ. فَمَنْ نَكَثَ فَإِنَّما يَنْكُثُ عَلى‏ نَفْسِهِ ، وَ مَنْ أَوْفى بِما عاهَدَ عَلَيْهُ اللَّهَ فَسَيُؤْتيهِ أَجْراً عَظيماً .…

▪️هان مردمان !
من پیام خدا را برایتان آشکار کرده ، تفهیم نموده ام ؛
و این علے است که پس از من شما را آگاه مےکند ؛
اینک شما را مےخوانم کہ پس از پایان خطبہ براے انجام بیعت با او و اقرار بہ امامتش ، با من و سپس با او دست دهید ؛
هشدار !
من با خدا بیعت کرده ام و سپس علے با من پیمان بسته است،
و اکنون از سوے خداوند عزوجل بر امامت او از شمایان پیمان مےگیرم ؛
"…(اے پیامبر !) آنان که با تو بیعت کنند ، هر آینه با خدا بیعت کرده اند ، دست خدا بر فراز دست آنان است و آن کس که بیعت بشکند ، بہ زیان خود شکستہ و خداوند آن را کہ بر پیمان الاهے وفادار باشد , پاداش بزرگے خواهد داد…"
(فتح/۱).…

مبلغ غدیر باشیم !

سند شماره 87

اعتراف بزرگان اهل سنت به نزول آیهء تبلیغ در شان امیرالمومنین علیه السلام و روز غدیر

آلوسی از علمای بزرگ اهل تسنن متوفای ۱۲۷۰ هجری قمری ، چنین روایت می‌کند :

از ابن عباس نقل شده که این آیه (آیه ابلاغ) در حق علی ابن ابیطالب کرم الله وجهه نازل شده ،
وقتیکه خداوند به رسول خود صلی الله علیه و آله دستور داد که باید ولایت علی ابن ابیطالب را ابلاغ کنی ،
و رسول خدا صلی الله علیه و آله ترسیدند که مبادا مردم بگویند که برای پسر عم خود دفاع میکند و به او طعنه بزنند و خداوند به وسیله این آیه به او وحی کرد و
در روز غدیر خم ولایت علی را ابلاغ کرد .

و سیوطی در الدرالمنثور از ابی حاتم و ابن مردویه و ابن عساکر از ابو سعید خدری نقل کردند :

که این آیه بر رسول خدا در روز غدیر خم نازل در حق علی ابن ابیطالب کرم الله وجهه شده ؛
و ابن مردویه از ابن مسعود نقل کرد گفت در زمان رسول خدا صلی الله علیه و آله میخواندیم
که ای رسول خدا ابلاغ کن آنچه که بر تو نازل شده که علی ابن ابیطالب سرور وصاحب اختیار مومنان است و اگر ابلاغ نکردی رسالت خود را ابلاغ نکردی و

خبر غدیر بیشترین دلیل آنها بر خلافت امیر کرم الله وجهه است.

روح المعاني في تفسير القرآن العظيم و السبع المثاني ؛ العلامة ابي الفضل شهاب الدين السيد محمود الآلوسي البغدادي ، ج٦، ص ١٩٣

و نقل واقعهء غدیر و حدیث غدیر و اذعان به این امر که خبر غدیر از مهمترین ادله خلافت امیرالمؤمنین است.

ارائهء 110 سند از کتب اهل سنت در اثبات ولایت امیرالمؤمنین علیه‌السلام

سند شماره 88

ابن ابی حاتم متوفای سال هجری قمری در شان نزول آیهء تبلیغ چنین می‌نویسد:

.از ابو سعید خدری گفت آیهء تبلیغ در حق علی ابن ابیطالب نازل شده است.

تفسیر القرآن العظيم ، الإمام العالم الحافظ عبدالرحمن بن محمد بن ادريس الرازي ابن ابي حاتم ، ص١١٧٢ ح٦٦٠٩

@borrhan
قديمي Monday 28 August 2017   #1455
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی

لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم
امیرالمومنین علیه السلام

نقل_فضایل_از_کتب_مخالفین

ازدواج الهی و آسمانی

در کتب اهل سنت ذکر شده است که ابابکر و عمر از حضرت زهرا سلام الله علیها خواستگاری کردند و آن حضرت دست رد بر سینه آنان زد و عمر وقتی جواب رد شنید به ابوبکر گفت: پیامبر صلی الله علیه و آله در این ازدواج منتظر وحی الهی است. هنگامی که امیرالمؤمنین علیه السلام از آن حضرت خواستگاری نمودند رسول خدا صلی الله علیه و آله بدون وقفه دخترشان را به ازدواج آن حضرت درآوردند که خود نشان از این دارد که این ازدواج بر اساس وحی الهی صورت گرفته است؛ چنان چه ابن حبان در کتاب «صحیح ابن حبان» چنین نقل می کند:

... فَرَجَعَ إلَى أَبِی بَکْرٍ فَقَالَ لَهُ إِنَّهُ یَنْتَظِرُ أَمْرَ اللَّهِ فِیهَا قُمْ بِنَا إِلَى عَلِیٍّ حَتَّى نَأْمُرَهُ یَطْلُبُ مِثْلَ الَّذِی طَلَبْنَا قَالَ عَلِیٌّ فَأَتَیَانِی .... حَتَّى أَتَیْتُ النَّبِیَّ صلى الله علیه وسلم فَقَعَدْتُ بَیْنَ یَدَیْهِ فَقُلْتُ یَا رَسُولَ اللَّهِ قَدْ عَلِمْتَ قِدَمِی فِی الإسْلامِ وَمُنَاصَحَتِی و إنِّی و إِنِّی قَالَ وَمَا ذَاکَ قُلْتُ تُزَوِّجُنِی فَاطِمَةَ قَالَ وَعِنْدَکَ شَیْءٌ قُلْتُ فَرَسِی وَبَدَنِی قَالَ أَمَّا فَرَسُکَ فَلا بُدَّ لَکَ مِنْهُ وَأَمَّا بَدَنُکَ فَبِعْهَا.

ترجمه: عمر نزد ابوبکر برگشت و گفت :‌پیامبر صلی الله علیه و آله برای ازدواج دخترش منتظر دستور الهی است بیا نزد علی برویم از او درخواست کنیم که پیش پیامبر برود و همانند ما از ایشان درخواست ازدواج کند؛ امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود : آن دو پیش من آمدند .... من نزد پیامبر رفتم و در مقابل ایشان نشسته و عرضه داشتم شما سابقه من و خیر اندیشی ام را برای اسلام می دانید و من و من !! رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند برای چه آمده ای؟ عرضه داشتم تقاضا دارم فاطمه سلام الله علیها را به ازدواج من در آورید. حضرت رسول صلی الله علیه و آله فرمودند: آیا چیز با ارزشی نزدت هست؟ عرض نمودم : اسب و زره ام هست، ایشان فرمودند : اسب را ناگزیر نیاز داری اما زره­ات را بفروش ... .

صحیح ابن حبان، ج 15، ص 394، ح 6944

کانال برهان بستر نشر حقایق مکتب تشیع از کتب مخالفین

از جمله فضائل حضرت زهرای مرضیه سلام الله عليها محبوبیت ایشان نزد رسول خدا صلی الله عليه و آله می باشد چنان چه نسائي در خصائص چنين نقل مي کند:

✳️ عن ابْن بُرَيْدَة قَالَ جَاءَ رجل إِلَى أبي فَسَأَلَهُ أَي النَّاس كَانَ أحب إِلَى رَسُول الله صلى الله عَلَيْهِ وَسلم من النِّسَاء فَقَالَ كَانَ احب النَّاس إِلَى رَسُول الله صلى الله عَلَيْهِ وَسلم من النِّسَاء فَاطِمَة وَمن الرِّجَال عَليّ.

✴️ بريده مي گويد : فردی به نزد پدرم آمد و از او سوال کرد که محبوب ترین مردم نزد رسول خدا چه کسی است؟
پدرم پاسخ داد:
محبوب ترین مردم از زنان [حضرت] فاطمه [سلام الله علیها] و از مردان [حضرت] على [سلام الله علیه] بود.

خصائص أمير المؤمنين علي بن أبي طالب، ص 108 ، االمحقق: ابو اسحاق الحويني

ابو اسحاق الحويني از محققين مشهور وهابي نيز به صحت سند اين روايت اعتراف مي کند.

در 6ذالحجه چه اتفاقی افتاد
..در چنین روزی ،
بنا بر بیشترین و معتبر ترین اقوال ، در سال ۲ ھ۔ق ، بعد از رجوع از جنگ بدر (۱) ، آقا و سرور ما خاتم الأنبياء صلی الله علیه و آله ،
امیرالمؤمنین علیه السلام را به سیدهء نساء عالمیان فاطمه زهرا سلام الله علیها تزویج نمود ...(۲)...

امام صادق عليه السلام فرمودند:

اگر خداوند متعال امیرالمؤمنین را خلق نمی کرد ، در تمام زمین ، انسانی که کفو و شایستهء همسری با حضرت فاطمه باشد ، یافت نمی شد ؛ از آدم ابوالبشر و بعد از او . (۳)

▪️هنگامی که سن مبارک حضرت صدیقهء طاهره علیها السلام ، ۹ سال کامل شد از اطراف و اکناف اهل مدینه و عظمای قبایل و رؤساء عشایر و صاحبان مکنت و ثروت به خواستگاری حضرت آمدند...
حتی عده ای از منافقین نیز این جرأت را به خود دادند که با کمال بی شرمی به خواستگاری آن حضرت بیابند !

...هنگام خواستگاری بعضی از آنها رسول
اکرم بسیار ناراحت شدند و به عده ای از منافقین که اعتراض کردند ، فرمودند :

من شما را رد نکردم ، بلکه خدا شما را رد کرده است و امر فاطمه از جانب خداوند متعال معین می شود .(۴)

از امام حسین علیه السلام روایت شده که فرمود :

روزی حضرت رسول در خانهء ام سلمه بود ، فرشته ای با هیبت خاصی بر آن حضرت نازل شد که با لغات گوناگون که به یکدیگر شباهتی نداشت مشغول تسبیح و تقدیس خداوند بود ؛
او عرض کرد : من صرصائیلم ؛ خداوند مرا فرستاده که با شما بگویم :

✨ نور را با نور تزویج کن ؛

حضرت فرمود :
چه کسی را با چه کسی ؟

گفت :
✨ فاطمه را با علی بن ابی طالب.

لذا پیامبر صلی الله علیه و آله ، ✨فاطمه را در حضور جبرئیل و میکاییل و صرصائیل به عقد ✨ علی درآورد ..(۵)

《1》
هنگامی که حضرت فاطمه را در شب ازدواج به خانهء امیرمؤمنان علیه‌السلام می بردند ،
پیامبر از جلوی ایشان ، جبرئیل در سمت ادامه داشت ...(۶)

و آنگاه پیامبر ایشان را به مسجد طلبید و دست ✨فاطمه را در دست ✨ علی نهاد و فرمود :

بارك الله في إبنة رسول الله .

و نيز فرمود :
هذه وَديعَتي . (او امانت من است)

و بعد از مراسمی مخصوص ، پیامبر در حق آنها و نسل ایشان دعا کرد و سپس فرمود :

مرحباً بِبَحرَینِ یَلتَقیان وَ نَجمَينِ يَقتَرِنان.

....سپس در هنگام خروج از نزد ایشان چهارچوب در را گرفت و فرمود :

طَهَّرَ كَما اللّه وَ طَهَّرَ نَسلكُما ، أنا سِلمٌ لِمَن سالمكُما وَ حربٌ لِمَن حاربكُما ، أستودعكم الله و أستَخلفه عليكما. (٧)

(١) امالی طوسی ۴۲/۱ ؛ بشارة المصطفی ص۲۶۷
(٢) بحارالانوار ج۴۳ صفحات ۶ ، ۹۲ ، ۹۶ ، ۱۱۰ ؛ امالی طوسی ص۴۳ ؛ مصباح المجتهد ص۶۱۳ ؛ مناقب آل ابیطالب ۳۹۸/۳ ؛ مصباح کفعمی ۶۰۰/۲ و ...
(٣) بحارالانوار ۴۳/۱۰
(٤) معجم الکبیر ۵۷/۳ (از منابع اهل تسنن)
(٥) بحارالانوار ۱۱۱/۴۳
(٦) بحارالانوار ۹۲/۴۳
(٧) بحارالانوار ۱۱۴/۴۳

این سخن را باید حاضران به غایبان تا برپایی روز رستاخیز برسانند.

12 روز تاغدیر باقیست …

فراز《۴۹》:

✨معاشِرَ النّاسِ ، إِنَّ الْحَجَّ وَ الْعُمْرَةَ مِنْ شَعائرِ اللَّهِ ، فَمَنْ حَجَّ الْبَيْتَ أَوِ اعْتَمَرَ فَلاجُناحَ عَلَيْهِ أَنْ يَطَّوَّفَ بِهِما وَ مَنْ تَطَوَّعَ خَيراً فَإنَّ اللهَ شاکِرٌ عَليمٌ .
مَعاشِرَ النّاسِ ، حِجُّوا الْبَيْتَ ، فَما وَرَدَهُ أَهْلُ بَيْتٍ إِلاَّ اسْتَغْنَوْا وَ اُبْشِروا ، وَ لاتَخَلَّفوا عَنْهُ إِلاّ بَتَرُوا وَ افْتَقَرُوا.…

▪️هان مردمان !
همانا حج و عمره ، از شعائر و آداب الاهے است ؛
"…پس زائران خانهء خدا و عمره کنندگان ،
بر صفا و مروه بسیار طواف کنند و آن کس که در انجام کار خیر فرمان بردارے کند حتماً خداوند سپاس گزار داناست ."
(بقره/۱۵۸) ؛
هان مردمان !
در خانہء خدا حج بہ جا آورید ؛
هيچ خاندانے داخل آن نشد مگر بےنیاز شد و مژده گرفت ؛
و آنکه روے از آن برتافت ، بےبھره و نیازمند گشت .…

گنجی شافعی متوفای سال چنین روایت می‌کند :

از عکرمه از ابن عباس گفت:

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) از جنگ حنین بازگشت ، که این آیه نازل شد "اذ جاء نصر الله و الفتح" :هنگامیکه یاری خدا و پیروزی رسید ؛
و رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند:

ای علی و ای فاطمه دختر محمد؛ به قطع که یاری خدا و پیروزی آمد و دیدم که مردم گروه گروه وارد دین خدا میشوند , پاک‌و منزه است پرودگارم و شکرش را به جای آوردم و او را استغفار نمودم که او تواب است ؛

و یا علی ابن ابیطالب بعد از من در بین مومنین جهادی اتفاق می افتد ؛
علی(علیه السلام) فرمود : این چه جهادی است برای مومنینی که گفته‌اند ایمان آوردیم؟!
رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمودند :
به جهت بدعت هایی که در دین صورت میگیرد چون به رای خود عمل میکنند نه به رای دین , و همانا دین امر و نهی از جانب پروردگار است ,

علی(علیه السلام) فرمود : آیا بر ما امری پیش می‌آید که در قرآن چیزی در موردش نازل نشده باشد و یا سنتی است که آن را انجام نداده باشید ؟

رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمودند :
آن را شورای بین عابدین قرار میدهند

و از منفعت مردم به جز گروه خاصی نقض میکنند

و اگر کسی را بعد از خود جانشین سازم آن فرد کسی نیست جز تو ،
برای حقی که برای پیشتازی در اسلام آوردن داری ،
و قبل از آن بلائی است که بر پدرت ابوطالب نازل شده وقتیکه قرآن نازل شد ,
و من سعی میکنم و اصرار میورزم که قرآن در نزد پسران او بعد از او نگهداری کنم...

آن را ننوشتیم فقط برای این جهت که این حدیث ربطی به خلافت(خلفا) ندارد
ولی حدیث غدیر خم دلیلی بر خلافت و ولایت است و این حدیث یعنی حدیث غدیر خم ناسخ است چون در زمان آخر حیات رسول خدا(صلی الله علیه و آله) بود.

[منظور نویسنده این است که اگر عده ای بخواهند از این روایت و پیشگویی رسول خدا صلی الله علیه و آله مبنی بر شورا استفاده کنند و توجیهی برای خلافت شورایی دست و پا کنند نمیتوانند ، زیرا حدیث غدیر ناسخ این روایت است و این روایت را منسوخ کرده است

کفایة الطالب في مناقب علي بن ابيطالب ،للحافظ محمد بن علي الگنجي الشافعي ، ب٣٦ ص١٦٥، ١٦٦

⬅️ احتجاج حضرت صدیقه کبری سلام الله علیها به حدیث غدیر و حدیث منزلت

الإمام اصبهاني متوفای سال ۵۸۱ هجری قمری از قول صدیقهء کبری سلام الله علیها چنین روایت می‌کند:

....از فاطمه(سلام الله علیها) دختر رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمودند :
آیا گفتار رسول خدا در روز غدیر خم را فراموش کردید که هرکس من مولای او هستم پس علی نیز مولای او هست ؛
و فرمایش او به علی(علیه السلام) : تو برای من همانند هارون هستی نسبت به موسی

و این حدیث از یک شکل دیگر این است که فواطم از عمه خود نقل میکنند ؛
و این روایتی است از پنج دختر برادر که هر کدام از عمه خود نقل میکند.

نزهة الحفاظ، الإمام ابي موسي محمد بن عمر الإصبهاني المديني ، ص١٠١ و ١٠٢

]
#امام_زمان علیه السلام

#مکیال_المکارم

بخش چهارم 6️⃣3️⃣
❇️ویژگی هایی که در امام زمان عجل اللَّه فرجه هست و مایه لزوم دعا برای آن حضرت است

♦️حتی اگر یکی از این امور در شخصی باشد، سبب می شود تا ما برای آن شخص دعا کنیم؛ چه برسد به امام زمان علیه السلام که تمام این ویژگی ها در ایشان جمع است.

حمایت آن حضرت از اسلام

✅عن أبي جعفر (عليه السلام) أنه قال: كأني بدينكم هذا لا يزال موليا يفحص بدمه ثم لا يرده عليكم إلا رجل منا أهل البيت

✔️ از حضرت امام ابوجعفر باقر علیه السلام روایت شده که فرمود : گویا می بینم دین شما پیوسته رو به ضعف و از بین رفتن خواهد نهاد ، و در خون خود دست و پا خواهد زد و کسی آن را بر شما بازنمی گرداند مگر مردی از ما اهل البیت.

[آیا کسی که حامی حقیقی اسلام است و اسلامی که در خون دست و پا میزند را نجات میدهد، سزاوار دعای مومنین نیست؟]

مکیال المکارم فی فوائد الدعاء للقائم ( عجل الله فرجه الشریف) / جلد اول / بخش چهارم / ص145

کانال برهان : مرور روایات مهم مهدوی

@borrhan
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 02:40PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه