بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > اخبار و سياست

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي 2 هفته پيش   #211
hosyn
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2008
پاسخ‌ها: 2,188
ج: پسر دوازده ساله، در انباری خانه، رآکتور هسته‌ای ساخت!

نقل قول:
در اصل توسط Freedom1 نوشته شده است نمايش نوشته
اگر از سریال devs خوشتون اومد یا حتی خوشتون نیومد و حتی اگر اون رو ندیدین، پیشنهاد می کنم این گفتگو رو ببینید:

https://www.aparat.com/v/nZwFg/
مناظره جالبی است، سه راز پن‌رز که بعد میگوید در حقیقت یک راز منظورش است، شاید بتوان گفت که به زبان دیگر از قدیم مطرح بوده، یعنی همان تقسیم ثلاثی عوالم در فلسفه مشاء که بعدا در حکمت متعالیه تقسیم رباعی شد، عالم عقل و نفس و جسم، با تعریف خاصی که ارائه میدهند، و عالم مثال و تجرد میانه را هم ملاصدرا در فضای فلسفه افزود.

پن‌رز سه جهت ذهنی و فیزیکی و انتزاعی را مطرح میکند، و میگوید باید فراتر از معادلات ریاضی به کل ریاضیات توجه کنیم، و این خیلی خوب است، و پیشنهاد میکنم اگر ما نیز اشکال هندسی را، (منظور خود اشکال هندسی است نه علم هندسه) مورد تدقیق قراز دهیم به راز چهارم هم میرسیم، دایره یک شکل هندسی است و با مفهوم دایره به روشنی تفاوت دارد، عدد پی یک ثابت ریاضی و نسبت محیط به قطر است، عدد پی نسبتی در شکل دایره است نه در مفهوم دایره، اما این شکل از درجه‌ای از تجرد برخوردار است، یعنی هیچ کس نمیپرسد که ما کدام دایره و با چه شعاع و قطری در نظر گرفتیم، نوعا میگوییم با قطر واحد در نظر گرفتیم، و مشکلی نداریم که این واحد چند متر یا چند سانتیمتر است؟ اما به هر حال باید دارای بعد باشد و باید شکل باشد، همان شکلی که همگی تصور روشنی از آن داریم، و در حقیقت، این شکل دایره، طفلی در دامن دایره عقلی است بدون اینکه گرفتار بعد فیزیکی شده باشد.

به هر حال برای من خیلی لذت‌بخش است که آنچه به طور غیر حسی مطمئن بودم و هستم را با حس هم ببینم، چند بار قبلا عرض کردم که آینده جهان علم راهی جز افلاطونگرایی ندارد، در پست ۱۰۱ گفتم: «اختاپوس رفت!» و ببینید که پن‌رز با بیوگرافی و زمینه بیطرف ذهنی که از خود معرفی میکند چگونه دقیقا به این سو حرکت میکند، یعنی پیشرفت ریاضیات، غفلت جمعی را از بین برده و میبرد، همان غفلتی که قبلا هر فرد به تنهایی از آن دور میشد رازهای پن‌رز برایش جلوه‌گر میشد هر چند زبان ریاضی نداشت تا به دیگران منتقل کند.

اما کریگ که مدافع خداباوری است، راه حل پیشنهادیش این است که حوزه ذهن را مرجع دو حوزه دیگر قرار دهیم، با توضیحی که در ناتوانی دو حوزه دیگر میدهد، یعنی یک ذهن دانای مطلق که آگاهی نامتناهی دارد را مبدء دو حوزه دیگر قرار دهیم، و معنای این سخن این است که خدا را نفس کلی بگیریم، و این از واقعیت مبدء مطلق بسیار دور است، و بلکه موضعگیری خطرناکی در معارف الهیه است، خدا از حوزه ذهن نیست، و لذا در اینجا پن‌رز به خوبی پاسخ او را میدهد که چرا وحدت زیرین را چیزی غیر از این سه حوزه قرار ندهیم؟ و سؤال او یک مصداق از: «لابتغوا الی ذی العرش سبیلا» است که خدای معرفی شده در قرآن است.

و سریال devs را ندیدم و نظری ندارم.
hosyn حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
پاسخ

Bookmarks

کلیدواژه ها
احمدی نژاد, انرژی هسته‌ای

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 04:47PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه