نمايش تك نوشته ( اين نوشته بخشي از يك رشته گفتگو است - براي مشاهده گفتگوي اصلي بر عنوان گفتگو در قسمت مقابل كليك نمائيد )
قديمي Monday 7 August 2017   #9
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 23,974
ج: معنای تمسک به قرآن ، نفی سنت نیست

نقل قول:
در اصل توسط طارق نوشته شده است نمايش نوشته
باسلام

خداوند در آیه 44فصلت می فرمایند
وَلَوْ جَعَلْنَاهُ قُرْآنًا أَعْجَمِيًّا لَقَالُوا لَوْلَا فُصِّلَتْ آيَاتُهُ ۖ أَأَعْجَمِيٌّ وَعَرَبِيٌّ ۗ قُلْ هُوَ لِلَّذِينَ آمَنُوا هُدًى وَشِفَاءٌ ۖ وَالَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ فِي آذَانِهِمْ وَقْرٌ وَهُوَ عَلَيْهِمْ عَمًى ۚ أُولَٰئِكَ يُنَادَوْنَ مِنْ مَكَانٍ بَعِيدٍ ﴿٤٤﴾

و اگر [اين كتاب را] قرآنى غير عربى گردانيده بوديم قطعا مى‏گفتند چرا آيه‏هاى آن روشن بيان نشده كتابى غير عربى و [مخاطب آن] عرب زبان بگواين [كتاب] براى كسانى كه ايمان آورده‏اند رهنمود و درمانى است و كسانى كه ايمان نمى‏آورند در گوشهايشان سنگينى است و قرآن برايشان نامفهوم است و [گويى] آنان را از جايى دور ندا مى‏دهند(44)

خداوند می فر مایند .قر آن برای کسایی که ایمان آورده اند رهنمود ودرمان است
ولی برای کسایی که ایمان نمی آورند نامفهوم است .
جواب متمسک به ثقلین

سلام علیکم
دوست گرامی، بنده ادعای ایمان ندارم، و اگر آنطوری که شما از مقصود من فهمیدید مراد من هم بوده است از پیشگاه قرآن کریم و نازل کننده آن جلّت عظمته، عذرخواهی میکنم، و استغفار میکنم، ولی به گمان خودم این چیزی که شما فهمیدید نمیخواستم بگویم.

نقل قول:
جناب ghanet به زیبایی جواب شما را برطبق قرآن دادند

جواب متمسک به ثقلین

دوست گرامی، جناب ghanet جواب بنده را ندادند، اینجا فضای اینترنت است، و صدها ناظر خبیر نظاره گرند، ایشان باید معنای دلوک را مستند از عرف عرب طبق همین آیه‌ای که شما آوردید بیان کنند، باید بفهمیم عرب از این آیه چه میفهمد؟ نه اینکه در فارسی دلّاک میگوییم یا نه؟ به نظر شما از دلّاک شاهد آوردن، به زیبایی جواب من را برطبق قرآن دادن است؟! مگر خودشان نگفتند دلوک جز یک مورد در قرآن نیامده است؟ چرا جواب من از آیات صلاة وسطی و حین تظهرون و قبل غروبها را ندادند و دوباره همان حرفهای خودشان را تکرار کردند؟

نقل قول:
الَر كِتَابٌ أُحْكِمَتْ آيَاتُهُ ثُمَّ فُصِّلَتْ مِن لَّدُنْ حَكِيمٍ خَبِيرٍ ﴿۱﴾ هود
لف لام راء كتابى است كه آيات آن استحكام يافته سپس از جانب حكيمى آگاه به روشنى بيان شده است (۱)

خداوند می فرمایند
آیات قرآن استحکام یافته و به روشنی بیان شده ولی شما می گویی مفهوم نامشخص دارد
آیا باید سخن شمارا بپذیریم یا سخن خداوند ر
ا ؟

جواب متمک به ثقلین
دوست گرامی، شما به جای (ثمّ) در آیة شریفة، (و) گذاشتید، و صحیح معنا نکردید، به ترجمه‌ای که آوردید دقت کنید به کلمه (سپس) ، لذا حرف من را در مقابل حرف خدا قرار دادید! بنده این آیه شریفه را مدتها قبل در اینجا توضیح دادم:

http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=125944

نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
بسم الله الرحمن الرحيم

.....
۱- قرآن چيست؟

در يك كلمه: قرآن محكمي است به تفصيل آمده، و اين توضيح خود قرآن كريم راجع به خودش است:

بسم الله الرحمن الرحيم
الر كتاب أحكمت آياته ثم فصّلت من لدن حكيم خبير (سوره مباركة هود-۱)

ميبينيم آشكارا اين آية ميفرمايد قرآن دو مرحله مترتّب بر هم دارد: مرحله إحكام، و سپس مرحله به تفصيل آمدن.

آيا معقول است بين محكم و تفصيل آن، رابطه برقرار نباشد؟ اگر به تفصيل آمدن جزاف باشد چگونه مرجع ضمير مقدّر در كلمه (فصّلت) ميتواند به كلمه (آياته) بازگردد؟! يعني دقيقا همين آيات كتاب است كه محكم است و سپس همين آيات به تفصيل در ميآيد، و محكم و مفصّل، دو چيز نيست.

ساده‌ترين مثالي كه ميتوانم عرض كنم جدول ضرب است، ميگوييم فرمول جدول ضرب اين است: (ab=c) با ملاحظه اينكه مثلا a نمايانگر ستون اول و b نمايانگر رديف اول و c نمايانگر سل محل تلاقي براي حاصل ضرب است، اگر بپرسيم مرحله إحكام جدول ضرب چبست؟ ميگوييم همين فرمول كه از دل آن جدول پديد ميآيد، اوست كه مرحله وحدت و احكام و استحكام و مصدريت ترسيم جدول است، اوست كه تعيين ميكند در هر سل خاص چه عددي بايد نوشته شود، و اوست كه اگر اشتباها عددي در غير جاي خود نوشته شد صحيح آن را نشان ميدهد.

و واضح است كه اين مثال، فقط يك جدول دو بعدي است، اگر جدولي داشته باشيم سه بعدي با فرمول: (abc=d) امر پيچيده‌تر ميشود اما روش به تفصيل آمدن يك محكم تغييري نميكند، و جالب است كه هر چند جدول نمايانگر اين فرمول تا بيتهايت ادامه دارد اما در مقام كاربردي، تعيين مقدار جدول ترسيمي، دلخواه خواهد بود.

و نيز واضح است كه تا اين فرمول معلوم نشود جدول ضرب نزد ناآگاه، يك سلسله اعداد نامنظم است! اين ديگر چيست كه نظم اعداد را به هم زده! مثلا بعد از ۳۶ نوشته ۴۲ !!
....
.
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Monday 7 August 2017 در 09:23AM.
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول