نمايش تك نوشته ( اين نوشته بخشي از يك رشته گفتگو است - براي مشاهده گفتگوي اصلي بر عنوان گفتگو در قسمت مقابل كليك نمائيد )
قديمي Sunday 6 August 2017   #6
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 23,974
ج: معنای تمسک به قرآن ، نفی سنت نیست

پست 115
نقل قول:
در اصل توسط طارق نوشته شده است نمايش نوشته
شما باید آیه ای را بیاورید که از اول نزول از متشابهات بوده باشد ؟

hosyn متسک به ثقلین

دوست گرامی، آیة‌ای که فعلا در این تاپیک نقد است همین آیة شریفه است:

أَقِمِ الصَّلاةَ لِدُلُوكِ الشَّمْسِ إِلى‏ غَسَقِ اللَّيْلِ وَ قُرْآنَ الْفَجْرِ إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كانَ مَشْهُوداً (الإسراء 78)

به قدری این آیه شریفه زیبا و جذاب است! و مشتمل بر معارف حکمی و فلسفی است! و در عین حال یک بلکه چند حکم فقهی را هم بیان میکند، بلکه وقت چند نماز را با هم میگوید! اگر به این سؤالات دقت کنید میبینید که چه عرض میکنم:

۱- چرا تعبیر فرمود (لدلوک) ؟ قاعدتا باید بفرماید: من دلوک، چون باید گفته شود: نماز را اقامة کن از دلوک خورشید تا غسق شب، نه اینکه بفرماید: نماز را اقامه کن برای دلوک خورشید تا غسق شب؟ هر چند در استفاده این حکم فقهی تعبیر لام و من هیچ تفاوتی از حیث مقصود نمیکند اما در مقصود چندین منظوره قرآن کریم، خیلی تفاوت میکند، قرآن میخواهد از این واژه (شمس) در چندین نظام آکسیوماتیک استفاده کند، و نیز میخواهد کل عالم تکوین را تدوین فرماید، و در اینجاست که لام با من تفاوت از زمین تا آسمان میکند!

۲- چرا از واژه (دلوک) ( که مفهوم نامشخصی دارد استفاده شده؟ چون قاعدتا در مقام تعیین وقت چیزی، نباید از واژه‌های مبهم و قابل انعطاف استفاده شود، مثلا اگر در فارسی بگویند چه زمانی نماز بخوانیم؟ جواب دهند: وقتی که خورشید میخرامد! آیا این یک تعیین وقت روشن عرفی است؟! دلوک شمس در عرف عرب شبیه واژه خرامیدن در عرف فارس است.

۳- همین تعبیر منعطف برای پایان وقت هم به کار رفته است، غسق اللیل چه وقتی از شب است؟ اگر میگفتند الی نصف اللیل چقدر واضحتر بود؟! چرا قران کریم که افصح و ابلغ کلام است این مسیر نرفته است؟ آیا میخواهد با عوام عرب (نعوذ بالله) قلمبه صحبت کند یا اینکه میخواهد با تمام بشر در طول تاریخ در زمینه‌های مختلف سخن بگوید و اشارات لطیف داشته باشد؟

۴- چرا از نماز صبح تعبیر میفرماید به قرآن الفجر؟ مگر نمیشد بگوید: صلاة الفجر؟

۵- مشهود بودن نماز فجر یعنی چه؟ کدام عالم و عامی است که تا میشنود نماز صبح مشهود بود فورا بفهمد که مقصود چیست؟ به ترجمه‌ها در نرم افزار مراجعه کنید، هر کدام مشهودا را طوری معنا کرده‌اند!
؟ قاعدتا باید بفرماید: من دلوک، چون باید گفته شود: نماز را اقامة کن از دلوک خورشید تا غسق شب، نه اینکه بفرماید: نماز را اقامه کن برای دلوک خورشید تا غسق شب؟ هر چند در استفاده این حکم فقهی تعبیر لام و من هیچ تفاوتی از حیث مقصود نمیکند اما در مقصود چندین منظوره قرآن کریم، خیلی تفاوت میکند، قرآن میخواهد از این واژه (شمس) در چندین نظام آکسیوماتیک استفاده کند، و نیز میخواهد کل عالم تکوین را تدوین فرماید، و در اینجاست که لام با من تفاوت از زمین تا آسمان میکند!

۲- چرا از واژه (دلوک) ( که مفهوم نامشخصی دارد استفاده شده؟ چون قاعدتا در مقام تعیین وقت چیزی، نباید از واژه‌های مبهم و قابل انعطاف استفاده شود، مثلا اگر در فارسی بگویند چه زمانی نماز بخوانیم؟ جواب دهند: وقتی که خورشید میخرامد! آیا این یک تعیین وقت روشن عرفی است؟! دلوک شمس در عرف عرب شبیه واژه خرامیدن در عرف فارس است.

۳- همین تعبیر منعطف برای پایان وقت هم به کار رفته است، غسق اللیل چه وقتی از شب است؟ اگر میگفتند الی نصف اللیل چقدر واضحتر بود؟! چرا قران کریم که افصح و ابلغ کلام است این مسیر نرفته است؟ آیا میخواهد با عوام عرب (نعوذ بالله) قلمبه صحبت کند یا اینکه میخواهد با تمام بشر در طول تاریخ در زمینه‌های مختلف سخن بگوید و اشارات لطیف داشته باشد؟

۴- چرا از نماز صبح تعبیر میفرماید به قرآن الفجر؟ مگر نمیشد بگوید: صلاة الفجر؟

۵- مشهود بودن نماز فجر یعنی چه؟ کدام عالم و عامی است که تا میشنود نماز صبح مشهود بود فورا بفهمد که مقصود چیست؟ به ترجمه‌ها در نرم افزار مراجعه کنید، هر کدام مشهودا را طوری معنا کرده‌اند!
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Tuesday 28 April 2020 در 05:12AM.
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول