نمايش تك نوشته ( اين نوشته بخشي از يك رشته گفتگو است - براي مشاهده گفتگوي اصلي بر عنوان گفتگو در قسمت مقابل كليك نمائيد )
قديمي Thursday 2 July 2020   #3
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 24,655
ج: در حکومت امیرالمومنین علیه السلام، شکنجه وجود نداشت

امیرالمؤمنین علیه السلام و عدالتش

امير مؤمنان عليه السلام پس از جنگ جمل وارد كوفه شد و به منبر رفت، و پس از حمد و ثناى الهى فرمود: به درستی که مردانی از شما از یاری من فروگذاری کردند، و من بر آنان نکوهش و عیب می گیرم. پس از آنان کناره جویید و آنچه خوش ندارند به آنان بگویید تا پشیمان شوند یا مورد رضایت قرار گیرند.

يكى از افسران آن حضرت به نام مالك بن حبيب تميمى يربوعى برخاست و گفت: به خدا سوگند که کناره گرفتن و سخنان ناخوشايند گفتن برای آنان كم است، به خدا سوگند اگر دستور دهی همه را خواهيم كشت. امير مؤمنان عليه السلام فرمود: اى مالك، از اندازه بیرون شدى و از حد گذشتى و مبالغه بيش از حد نمودى!

مالك گفت: اى امير مؤمنان، اندكى ستم و سخت گيرى تو بر مخالفان در امورى كه پايه هاى حكومت تو را مى لرزاند از سازگارى و كوتاه آمدن با دشمنان كارسازتر است! امير مؤمنان عليه السلام فرمود: اما خداوند چنين حكمى نفرموده است اى مالك! خداوند فرموده: «النفس بالنفس»، پس ديگر چه جاى اندكى ستم؟ و نيز فرموده است: «ومن قتل مظلوما فقد جعلنا لوليه سلطانا فلا يسرف في القتل إنه كان منصورا».

1وقعة صفين ص۴
2أمالي المفيد ص۱۲۸
3شرح نهج البلاغة ج٣ ص۱۰۳
4بحار الأنوار ج۳۲ ص۳۵۳

الإمام علي بن أبي طالب ص۶۷۶

یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول