باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان

باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان (http://www.iranclubs.org/forums/index.php)
-   دين و دنيا (http://www.iranclubs.org/forums/forumdisplay.php?f=3)
-   -   نظرات مردم دنیا در مورد قمه زنی! (http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=147926)

صبح Sunday 23 November 2014 02:06PM

نظرات مردم دنیا در مورد قمه زنی!

سلام

همۀ مراجع و علمای شیعه معترفند که هر عملی که (وهن‌ دین) باشد حرام است. معنای وهن معادل تحقیر و کوچک‌نمائی دین در اذهان خودی‌ و غیرخودی است.

شعائر حسینی، به معنای آئین‌های حسینی کارهائی‌هستند که شیعیان برای تبلیغ و اشاعۀ دین خدا و رسول و اهلبیت انجام می‌دهند و به سبب این نیّت با ثواب همراهند. یعنی قصد اصلی و هدف تعظیم و گرامیداشت راه حسین و اهل بیت هدی ((ع)) است و اگر در این آئین‌ها این شرط رعایت نشود و بلکه به عکس به تحقیر و وهن بیانجامد، اصولا با هدف اصلی مغایر و ثواب و اجری هم نخواهد داشت. کیاست مؤمنین شیعه به معنای سنجش دقیق و علمی کاری است که انجام می‌دهند و هنگامی عملی عامل تخریب و ویرانی اذهان مردم دنیاست، بدیهی است که اجتناب از آن تکلیف شرعی است.

در حدیث صحیح و موثقی در اصول کافی هنگامی که یکی از اصحاب امام صادق(ع) از او تکلیف شیعه با کسانی که هم‌کیش شیعه نیستند را سوال می‌کند، امام صادق به روشنی پاسخ می‌دهد : برای ما زینت باشید و مایۀ شرم ما نشوید ...

این که ما اهل‌بیت را با رفتارهای زننده متنوع خود بعنوان پیروان و نمونه‌های تربیتی آنان زشت نکنیم و مایۀ ننگ و عار آنها نشویم یک تکلیف بسیار مهم است.

برخی جریان‌هائی که به قمه‌زنی اصرار دارند، هنگام مواجهه با این منطق و این فرمان صریح، در نقطۀ آخر ادعا می‌کنند که «قمه‌زنی»، خیلی هم زیبا و خیلی هم محبوب خلق‌الله در جهان و مایۀ متحول شدن مخاطبان جهانی است و اصولا یک نوع تبلیغ خیلی خوب برای گسترش رسم و سیره و یاد حسین(ع) هست ... و گوئی که حس می‌کنند همچنان مانند دویست سال پیش ارتباطات در حد چاپار است معترضین و شبهه‌داران را به دنبال چنین نخود سیاهی می‌فرستند تا مگر آنان با خود فکر کنند، شاید هم این حضرات درست می‌گویند و دیگران الکی شلوغش کرده‌اند ...

قبل از بهانه‌جوئی، لازم است تاکید کنیم قمه‌زنی یک امر ابداعی بشری است، و عضوی از شریعت الهی، نبوی و اهلبیتی نیست و هیچ دستور مؤکد و مستقیمی برای عمل به آن از هیچ معصومی صادر نشده است. شریعت الهی چیزی را فرمان می‌دهد که عقل نیز بر آن صحّه می‌گذارد اما ابداعات و اختراعات بشری الزاما مثل شریعت الهی مطلقا معادل عقل و منطق نیستند. لذا نگاه و نظر «مردم دنیا» به «قمه زنی» بعنوان یک ابداع تبلیغی، ناظر است اما به نصوص فرامین شریعت الهی نه... و اصولا چون بخش مهمّی از قمه‌زنی برای ابلاغ توحید و رسالت و امامت به «دیگران» است، این «دیگران» در تشخیص این موضوع «سهیمند». بله، نظرات مردم شیعه هم در این امر «سهیم» است، که در صورت آسیب‌زا بودن این امر در داخل جامعۀ شیعی نیز، عمل به آن غلط و حرام تلقی خواهد شد. اما فعلا ما شق «خارجی» را در این تاپیک بررسی می‌کنیم و اگر فرصتی بود، دنبال شواهد «داخلی» نیز خواهیم گشت.

برای این‌که راست بگوئیم، یک تحقیق میدانی در سایت‌های «دیگران» در نظرات مردم جهان کافی است تا متوجه بشویم قمه زنی «وهن دین» هست یا نیست ... در این تاپیک قصد داریم به ترجمۀ واکنش‌های مردم در سایتهای اینترنتی نسبت به اخبار قمه زنی بپردازیم تا عیار صداقت مدعیان قمه زنی را مشخص کنیم و ببینیم آنها واقعا چقدر دلشان به حال اهل بیت((ع)) سوخته است ...

حسینی Sunday 23 November 2014 02:40PM

ج: نظرات مردم دنیا در مورد قمه زنی!

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام
به نظر بنده تنها بحثی که در زمینه قمه زنی در سطح اعضای باشگاه قرار دارد همین بحث است.
یعنی از آنجاییکه کاربران باشگاه همگی مکلف هستند و تقلید می کنند نه فقیه لذا تنها مطلبی که که می توانند در مورد آن به بحث و تبادل نظر بپردازند همین موضوع وهن بودن یا نبودن قمه زنی است.
نه جایز یا نبودن آن (فی نفسه) که متاسفانه بحث های عریض و طویلی در این مورد هم در باشگاه در جریان بود.

لذا با تشکر از جناب صبح انشاء الله دوستان موافق و مخالف نیز در این بحث مشارکت کنند.
اما ابتدا از دو طرف درخواست دارم که مطالبشان حالت ارشادی داشته باشد نه تمسخر و ... و از ابتدا نیز با این دید که حرف خود را به کرسی بنشانند وارد نشوند و واقعا اگر حقی به نظرشان رسید از ابراز آن استنکاف نورزند.

والله العالم

صبح Sunday 23 November 2014 02:55PM

دیلی میل Daily Mail یک رسانۀ انگلیسی است، در سال 2012 در این نشانی گزارشی در خصوص "عزاداری شیعیان در هند" مخابره می‌کند با این عنوان :
مراسم خونین و عزاداری دردآور: فدائیان زمین مسجد را با تازیانه‌زنی (قمه زنی) دستجمعی سرخ کردند تا به سوگ شهید شیعه بپردازند.
این سایت در ادامۀ می‌آورد :
هشدار محتوای زننده : آنان با جاری کردن خون خود به پیامبر محمّد {ص} و نوۀ شهیدش ادای احترام می‌کنند.

با این که خبر مخابره شده اصلا مغرضانه نیست و به روشنی اطلاع می‌دهد که این کار برای ادای احترام و سوگواری است، با هم به مطالعۀ نظرات بینندگان این سایت می‌پردازیم :

• من چنین چیزی رو در اردوی مدرسۀ انجیلی یادم نمی‌یاد، حدس می‌زنم اون اسقف‌ها حداقل بر دین کشتار نبودند. ( موافق : 283 ، مخالف 80 )
  • نظرات خوبی اینجا هست. زندگی مقدس است، به جای این "نمایش" جان دیگران رو حفظ کنید، اگر می‌خواهید خیلی خالص باشید. ( 87 موافق، 28 مخالف)
  • من فکر می‌کنم این خارق‌العاده است، من مذهبی نیستم و در این خصوص که کاری که این‌ها می‌کنند باعث حمله به مسلمان‌ها میشه ندارم، اما اگر این باعث می‌شه اونها احساس خوبی داشته باشند و احترام‌شون رو نشون بدند، برای اونها مناسبه! من شوکه شدم که تعداد زیادی از مردم به شکل منفی با این برخورد می‌کنند. این قلب دین هست! (300 مخالف، 79 موافق)
  • نه دوستان، این اسلام است. جامانده در قرون وسطی ( 280 موافق، 52 مخال )
  • دیوانه! ( 162 موافق، 22 مخالف )
  • سربازگیری برای دین‌شان باید خیلی مشکل باشد. یک شروع بسیار مشکل! ( 124 موافق ، 21 مخالف )
  • این فقط بیماری است، اسلام ضربه زدن بر خود را حرام می‌داند. (مریم). ( 136 موافق، 50 مخالف )
  • هیچ حیوانی این کار را با خودش انجام نمی‌دهد، اما انسان چرا. مغزشان علیل است اگر روح آنان بزرگ بود، درمیافتند که اگر خداوند معادل عشق است، چرا باید بخواهد این کار را با خودشان انجام دهند؟ (211 موافق، 18 مخالف)
  • احمق‌ها! (195 - 23)
  • ما در چه قرنی زندگی می‌کنیم؟ ( 222 - 21 )
  • این اسلام نــــیست! ( 16 - 14 )
  • من یک مسلمانم، این از اسلام نیست و اسلام ضربه زدن به خود را حرام می‌داند ( 14 - 13 )
  • متون مقدس نه تنها چیزی ندارند که حتی تا توصیه به انجام چنین کاری می‌کنند. این کاملا منزجر کننده است و میان این‌ها و بت‌پرست‌هائی که دختران و پسران خود را قربانی می‌کردند فرقی نیست با این فرق که این جاهلیت از متون مقدس سرچشمه می‌گیرد. این چیزی است که از ذهن بشر خارج است که انجامش بدهد. ( 11 - 3 )
  • واقعا به ما چه ربطی دارد که این‌ها چه کار انجام می‌دهند؟ ( 16 - 0 )
  • مثال بارزی از این‌که دین هر طوری قابل تفسیر است ( 10 - 1 )
  • چگونه ممکن‌ است فردی به این صحنه‌ها نگاه کند و معتقد باشد خداوند رحیم از این {گناه} خواهد گذشت. و "کشتن" با نام خدا، مطلقا احمقانه و وحشیانه است. من متاسفم ولی اینها کاملا فریب خورده اند و این مسخره است. من شرط می‌بندم که شیطان و اذناب او در میان این جمع است و این کار را دوست دارد. (10 - 1)
  • بذار ببینم، منظور از این مقاله چیست؟ آهااااا .... گرفتم... چون ما باید ایران رو بمباران کنیم، چون... خوب مسلمانها دیوانه‌اند. پس بمباران‌شان کنیم. مردم، آیا می‌دانید که چه موقع بازیچه می‌شود؟ آیا می‌دانید بسیاری از نظردهندگان صهیونیستند؟ ( 9 - 12 )
  • در مقولۀ (انتخاب طبیعی) و (برتری بهترین) این چه تاثیری دارد؟ {نویسنده مشغول تمسخر سطح بررسی‌های علمی در غرب با این وضعیت است} ( 6 - 0 )
  • مشکلی با "معنویت" نیست و من خود به "معنویت" علاقمندم ولی این افراد با عقاید خرافی فریب داده شده‌اند. هیچ خدائی اینقدر احمق نیست که بشر را بسازد و از آن‌ها بخواهد به خودشان آسیب برسانند. حواس‌تان باشد، از این‌کارها چیزی عاید شما نمی‌شود، در واقع، خداوند احتمالا شما را بابت آسیب رساندن به بدنی که به شما داده است مجازات خواهد کرد. ( 8 - 1 )
  • بسیاری از آنان خلند! ( 10 - 1 )
  • مضطرب العقلند یا چی؟ ( 7 - 0 )
  • این دل خدای من رو می‌شکنه ( 7 - 2 )
  • ما این کار رو به حساب سنی‌ها نمی‌گذاریم، این مراسم شیعی هست، پس کار این گروه رو به حساب اون گروه نباید گذاشت. (5 - 3)
  • یا مسیح! الله ساخته نشده تا ما به خودمون آسیب بزنیم آدمهای احمق! ( 5 - 2 )
  • من فکر می کنم اکثر مسلمانان شیعه و سنی با این اعمال مخالند، فرهنگ و مذهب دو جزو لاینفک هستند و گاهی به جای یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. حسین پدر مردمان آزاده بود. او علیه ظلم و بی عدالتی ایستاد و مفاهیم انسانیت رو ارتقا داد، به همراه 72 یار خود. او در مقابل سپاهی 3000 نفری ایستاد. مهاتما گاندی در خصوص او گفت: "من یاز حسین یافتم که چگونه در مظلومیت پیروزی به دست آورم". ( 2 - 8 اینجا ببینید پیام اصلی را هم چگونه ویران می کنند)
  • چه احمق‌های خونینی!( 7 - 0 )
  • بسیار غم‌انگیز است که در این زمان حساس در سیاست خاورمیانه‌ای، گفتگوهای تغییرات آب و هوا در قطر، بحران سیاسی در سوریه و لیبی و اولین تجمع امن 2 میلیون شیعه در کربلای عراق، دیلی میل خبری را انتخاب می‌کند تا فعالیتهای یک بخشی جزئی و اقلیتی یک مذهب را اعلام کند! ( 0 - 6 )
  • خانم واپلاش، یادداشت کن، تو فقط یک آماتوری!!!
  • در اسلام توحش حتی در خصوص خود یک ایده‌آل برتر است و کشتن کافران (مثل مسیحیان، یهودیان، هندوها، سیک‌ها بودائی ها و غیره) طی خودکشی، بهترین ایده آل همۀ آن‌هاست و بعنوان شهید مقدس تلقی می‌شود که به بهشت می‌رود. ( با مفهوم یهودی-مسیحی بهشت قاطی نشود) ( 10 - 3 )
  • یک عده مازوخیست، اگر من یک سادیست بودم آنها را از این عمل باز میداشتم. ( 4 - 2 )
  • اوه...آره ... من مطمئنم شیطان از این مراسم تحقیر آمیز ممنون هست ( 8 - 1 )
  • این دیوانه ها باعث شدند یک مقدار احساس مریضی کنم ( 4 - 1 )
  • مردمی که هنوز در قرون وسطی زندگی می کنند، آنها به زودی از شما خواهند خواست که این کار را انجام بدهید! یکی از دلایل متعددی که باید از رشد این دین در جهان جلوگیری کنیم، قبل از اینکه از کنترل خارج شود. از شوق قمه زنی نمی‌توانم صبر کنم، به زودی نزدیکی شما روی صحنه خواهد رفت، اگر اجازه بدهید؟ (10-2)
  • وقتی که جهان متمدن به جنگ این متعصّبان مذهبی می‌رود ما باید قادر باشیم که آنان را بعنوان وحوش غیرمتمدن طبقه بندی کنیم و بنا بر این به هر وسیلۀ ضروری‌ کار آنان را تمام کرده، بدون اینکه نیازی به فرستادن و به خطر انداختن نیروهای اشغالگر باشیم! و وقتی این کار دست آخر تمام شد، یک پایگاه بزرگ خواهیم ساخت و متعصبان را در آن قفس خواهیم انداست. از اسپانیاردها بپرسید چگونه بر یک عده غلبه باید کرد. ( 6 - 0 )
  • نقل از استو "نقص عضو عمدی نباید در دنیای متمدن وجود داشته باشد، قبلا گفته شده!" : نمی‌توانم بیشتر از این موافق باشم، به این ختنۀ اجباری مردان را هم اضافه کن. و هم‌چنین زنانه ... سیستم عقاید بربری (وحشیانه). ( 6 - 1 )
  • کارهای مطلقا احمقانه ! ( 8 - 0 )
  • نگو طبیعی است! در چه دنیائی زندگی می‌کنیم، عده ای می‌خواهند به جلو حرکت کنند و عده ای مثل این‌ها کاملا دیوانه‌اند. چه ترسنک! ( 4 - 0)
  • و در تولد چه کسی اینها مراسم قمه زنی دارند؟ ( 3 - 0 )
  • بدتر از شراب نوشیدن به حد مرگ که نیست ( 1 - 3 )
  • این یک مثال از عقاید قرن 6 آنان است (ظهور اسلام)، عدم توان آنها برای حرکت به تمدن قرن 21 دلیل آن است که ژاپن به آنها اجازۀ سکونت در کشورش را نمی‌دهد. ( 7 - 1 )
  • من به این رای دادم، من موضع دید شما را دوست داشتم : بیشتر از این، آنها حیوانات را به نام دین شکنجه می‌دهند، که اهمیت این کار کمتر از کاری که با خودشان می‌کنند نیست. ( 7 - 2 )
  • نجات مناسب ترین؟ هان؟ ... ( 2 - 0 ) ( تردید مفاهیم داروینیسم!)
  • مممم...... این افراد به خاطر آسیب رساندن به خودشان به دلایل دینی مورد انتقاد قرار گرفتند ولی جوانهای بسیاری احتمالا در خانوادۀ شما ابروهای خود را سوراخ می‌کنند، زبان‌شان، سر پستان‌شان، ناف‌شان، آلت رجولیت‌شان یا دستگاه تناسلی زنانه شان و غیره را ، نه حتی برای چنین هدف شرافت‌مندانه‌ای. باضافه، آنان تاتو می‌کنند، مواد شیمیائی می‌خورند، از هواپیماها و ساختمان ها می‌پرند و جان شان را در ماشین‌مسابقه در خطر می‌اندازند. این با آن به نظرم فرقی نمی‌کند، جز در احتمال وجود خدای رحمان. ( 6 - 5 )
  • عمل مخوفی است، من خوشحالم که می‌شنوم مسلمانان این عمل را تقبیح می‌کنند و اصرار می‌کنند که این یک عمل اسلامی نیست اما افرادی که این عمل را عامدانه و کور به دین ربط می‌دهند مرا مأیوس می‌کنم. دوستان این کار شما خوب نیست و کسی را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. (3-2)
  • احمقانه است، بعنوان یک مسلمان در قرآن به ما گفته نشده که خودمان را بزنیم. آنها باید این کار که مربوط به چیز دیگری است متوقف کنند زیرا چهرۀ مسلمانان را بد نشان می‌دهند.

این تقریبا 1 صفحه از 9 صفحه ای است که نظرات مشابهی در آن وجود دارد. ان شاء الله بعدا یک مقدار دیگر از این نظرات را اضافه خواهم کرد.

توجه : نظرات منتقل شده، به همان ترتیب و بدون گزینش و سلیقه ترجمه و درج شده‌اند، مگر یکی دو نظر مختلقی که اصلا نسبت به موضوع پرت بوده است.

=============================

نظرات فوق طبق نمایش معمولی سایت مذکور، با ترتیب جدید به قدیمی ترجمه شد، با توجه به این که نظرات بسیار زیادند و ترجمه و خواندن آن طول می‌کشد، با استفاده از امکانات سایت که می‌توان نظرات را بر حسب محبوبیت فهرست کرد، این بار نظرات را بر حسب بیشترین تائید فهرست کرده و ترجمه می‌کنیم :

• سال 2012 است، یکی به اینها بگوید. ( 3796 موافق، 189 مخالف)
  • من مسلمانم و باید بگوئیم این یک مراسم اسلامی یا اجبار اسلامی نیست. این یک سنت منطقه‌ای است که اکنون از دست ما خارج است. مسلمانانی که این کار را می‌کنند از اسلام صحیح و درست منحرف شده‌اند. ( 3628 موافق، 443 مخالف)
  • عذاب آور است، یک تمدن قرن هشتم(تمدن اسلام)، در جهان قرن 21، رفتار وحشیانه ... ( 2640 - 181 )
  • اسلام نه این را آموزش می‌دهد و نه توسعه می‌دهد ( 2198 - 474)
  • این یک عمل تندروانه است، چرا یک شهید با عملی مهربانانه یا یک کار مثبت گرامی داشته نمی‌شود؟ ( 2082 - 42 )
  • این‌همه صرف انرژی برای چه؟ بهتر آن است که این افراد انرژی و سرسختی و تمرکزشان را برای کمک به یک بیمار، گستردن خیابان، کاشتن درخت، رنگ کردن خانه‌ها برقراری ارتباط با حیوانات صرف کنند. سگ‌ها و گربه‌های زیادی هستند که مقداری کمی غذا یا یک سرپناه می‌خواهند و در پاسخ محبت غیر مشروط ارائه می‌کنند. منطقا این قبیل کارها استواری و رشادت بهتری نسبت به زخمی کردن خود نشان می‌دهند. اینجا فداکردنی که در برداشتن یک تکه آشغال از زمین یا یک لیوان آب دادن به یک درخت وجود دارد در این نیست، حتی این کارها یک میلیارد بار بهتر از آن چیزییست که این افراد انجام می‌دهند. (1896 - 91)
  • ترسناک و مخوف ( 1486 - 66 )
  • یکی به من توضیح بده چرا خدا باید چنین چیزی بخواد؟ ما در مورد خدای "خود" چی فکر می کنیم؟ او ما را دوست دارد؟ کسی که شما را دوست دارد، علاقمند است که چنین بکنید؟ خیلی خیلی غم انگیز است ... ( 1296 - 75)
  • عکسهای خوبی برای سال 1256 هست ... اوه ... الآن امروز است!!! ببخشید (1262 - 47 )
  • قابل فهم نیست ( 1148 - 39 )
  • این سال 2012 هست یا 2012 قبل از میلاد؟ (987 - 33)
  • یک دلیل دیگر برای فرستادن مذهب به سطل آشغال (891 - 164)
  • گوسفندهای بی مغز (828 - 44)
  • روانی! سال‌هائی که برای نژاد آدم ظهور می‌کند (که سرانجام درخواهد یافت، خدا انسان را نساخت، بلکه انسان خدا را ساخت) انسان با نگاه به این تصاویر متعجب شده و از همۀ باورهای مذهبی بیزاری می‌جوید، از برخی بیشتر از دیگری. (824-189)
  • لعنتی .... احمقانه ... ( 757 - 75 )
  • چه اهمیتی دارد، بگذار انجامش بدهند. حداقل این کار را روی خودشان انجام می‌دهند (666-35)
  • قبل از اینکه مقاله بنویسید و آن را منتشر کنید، الفاظ درست برای آن انتخاب کنید چون نباید میلیونها نفر را متهم کنید، این مراسم در اسلام حرام است، یک گروه از مسلمانان سنت‌های غریب و دیوانه‌وار دارند و شما باید بین دین و سنت تفاوت قائل شوید، اگر شما در خصوص این مراسم علاقمندید، در خصوص آن بخوانید و تحقیق کنید چرا، و چه کسانی، و سپس حرف خود را با لفظ "مسلمانان" شروع کنید. متشکرم. (665-192)
  • چه خدائی آسیب رساندن به خود را مجاز می‌داند؟ (650-33)
  • من متوجه نمی‌شوم قمه زدن، چگونه احترام به امام حسین محسوب می‌شود که خون دشمنان خود را ریخت، به جای اینکه خون خود را بریزد و به هیچ هدفی نرسد. این مثل این است که فردی به یاد مادری که بخاطر بچه‌اش خود را جلوی ماشین انداخت، ما هم خود را جلوی ماشین بیاندازیم. این اعمال کپی‌کارانه، هدف را گم کرده است! چرا آنها کاری فایده دار مثل رفتن به بیمارستان و اهدای خون نمی‌کنند؟ من و مردم عادی دیگر روز یادآوری امسال را با خاطرۀ همۀ کشته‌های جنگ و حمایت از نجات یافتگان گرامی داشتیم و به رزمندگان جنگ کمک مالی کردیم. ما به همدیگر تیر نزدیم. این روش بی‌شرمانه‌ای برای جلب توجه است، "به من نگاه کن، همانطور که قهرمانان من رنج کشیدند، من هم رنج می‌کشم!"، با این فرق که من برای هیچ چیز مفیدی رنج نمی‌کشم! (644-13)
  • مادامی که اینها به خودشان ضربه می‌زنند و خود را مجروح می‌کنند چه اهمیتی دارد؟ ( 644 - 13 )
  • لطفا دقیق صحبت کنید، منظور شما این است که شیعیان جهان مانند سایر مسلمانان جهان به خود آسیب نمی‌زنند! آنها به عزای شهادت بستگان محبوب پیامبر (ص) حسن و حسین ((ع)) می‌نشینند اما نیازی به این توحش نیست، ترسناک است. (608-75)
  • من مسلمان و شیعه هستم و می‌توانم به شما بگویم که این چیزی نیست که حسین(ع) همان شخصی که تصور می‌شود این حرکات برای او انجام می‌شود، این چیزی نیست که او برای آن ایستاد و جنگید. حسین به ما یاد دادند تا علیه ظلم بایستیم حتی اگر این کار ناممکن به نظر برسد. اگر فکر می کنید که خیزش جهان عرب یک دستآورد است، در خصوص کاری که حسین(ع) کرد مطالعه کنید. چیزی که اینجا می‌بینید مختص به یک گروه خاص است و اکثریت شیعه را نمایندگی نمی کند، شیعه که به تحمل و تفکر میانه شناخته می‌شود. (592-188)
  • مطمئنا یک کار مهربانانه بهتر از یک کار شکنجه‌گرانه برای گرامی‌داشت یک شهید بهتر است. (588-10)
  • به اندازۀ کافی گفته شده که آسیب رساندن به خود در جهان مدرن باید از بین برود (583-20)
  • مطلقا شوک آور (556-27)
  • اکثر مسلمانان سنی چنین مراسمی را نمی‌شناسند (526-94)
  • این اسلام نیست و از سایت مچکریم که چنین چیزی در عنوان موضوع نیاورده (470-114)
  • وحشیانه (467-34)
  • شنیع است (360-23)
  • الفاظ نمی‌توانند چیزی که در ذهنم می‌گذرد را بیان کنند(355-26)
  • با نام من نه ! (یک مسلمان گفته) (355-26)
  • عجیب و غریب، هیچ چیز به عجیب و غریبی اینها نیست. (307-19)
  • چرا؟ چه چیز به دست می‌آید؟ در طرف دیگر مسیحیت هم دوران خود را در شکنجه و سوزاندن و مرگ‌های رعب آور را همه به نام دین داشت. تعجبی نیست که تعداد زیادی به چنین چیزی ایمان نیاوردند. (300-71)
  • دین مخصوص احمق‌هاست، به اندازۀ کافی گفته شد. (290-94)

خیرالبریه Sunday 23 November 2014 03:27PM

سلام
از نظر وهن بودن که فکر نکنم کسی که عقل وفکر سالمی داشته باشد مخالف باشد .

از نظر حکم اولی هم بین علما اختلاف است وبعید هم نیست که فی نفسه هم حرام باشد زیرا افرادی بودند که قمه زدند ومردند ! علم بلند کردند و فتق گرفتند و....

میخواستم موضوعی بزنم با عنوان آیا کسی با دیدن قمه زنی مسلمان یا شیعه شده است یا بعکس ؟!

https://sites.google.com/site/hojjah...edirects=0&d=1

صبح Sunday 23 November 2014 04:26PM

نقل قول:

در اصل توسط خیرالبریه نوشته شده است (نوشته 2280341)
سلام

از نظر حکم اولی هم بین علما اختلاف است وبعید هم نیست که فی نفسه هم حرام باشد زیرا افرادی بودند که قمه زدند ومردند ! علم بلند کردند و فتق گرفتند و....

میخواستم موضوعی بزنم با عنوان آیا کسی با دیدن قمه زنی مسلمان یا شیعه شده است یا بعکس ؟!

سلام:) یکی از خصوصیات خوب غربی‌ها در یافتن راه حل علوم این است که حتی بدیهی‌ را هم قید می‌کنند و بسط می‌دهند.

عبدالعلی69 Sunday 23 November 2014 04:33PM

سلام
جناب خیرالبریه فکر نمی کنید این عبارت توهین به علما وفقهائی باشد که قائل به جواز قمه بودنند اقلا در زمان خودمان
اقای تبریزی
اقای بهجت
اقای نجفی مرعشی
و........
دوتا از بزرگوان را بنده سالهای بسیار قبل در درسشان ونمازشان شرکت داشته
واگر بنا به هتاکی وبی ادبی وجسارت باشه بنده خلیلی بهتر از شما بلد م

عبدالعلی69 Sunday 23 November 2014 04:37PM

خوبه ادم خودش را وزن کنه غلط و.....به اندازه وزن وقدش بخوره نه بیشتر

خیرالبریه Sunday 23 November 2014 04:40PM

کسی میداند اولین بار چه کشوری وشهری قمه زدند ؟! سابقه قمه زنی به چند سال قبل برمیگردد ؟!

خیرالبریه Sunday 23 November 2014 07:23PM

سلام

زمانیکه روباه پیر بریتانیای کبیر فرق انگلیسی وهابیه وبابیه و...را در عمق جهان اسلام کاشت دقیقا در همانزمان قمه زنی نیز مانند قارچ سر براورد البته سابقه این عمل در بین مسیحیان نیز وجود داشت :

الف- نقش استعمار انگلیس
تا حدود قرن هیجدهم سه امپراطوری بزرگ شرقی؛ هند، ایران و عثمانی مسلمان بودند که بر تمام جهان متمدن شرقی در آن روز، حکومتهای مرفه و مقتدری پدید آورده بودند. اسپانیا و فرانسه و هلند و انگلیس به رهبری زرسالاران یهودی و مسیحیان صلیبی، به فکر افتادند که مقاومت مسلمین را بشکنند. انگلیسی ها، برای رسیدن به این هدف به چاره جویی پرداختند؛ از جمله در هند و ایران که هسته اصلی مقاومت را شیعیان تشکیل می دادند. اینان از شیعیان هندوستان شروع کردند که از مرکز تشیع و مرجعیت نجف به دور بودند. انگلیسی ها از جهل و سادگی شیعه و عشق زیاد آنان به امام حسین (ع) سوء استفاده کردند و قمه و شمشیرزنی بر پیشانی را جعل کرده و به آنان آموختند... متاسفانه برخی شیعیان هند، این بدعت را بدون مجوز علما و نواب امام زمان (ع) پذیرفتند!
کوبیدن شمشیر بر سرو پیشانی در سوگ سیدالشهدا (ع) در روز عاشورا، توسط استعمار انگلیس، از هند به ایران و عراق رخنه نمود.
تا گذشته ای نه چندان دور، سفارت های بریتانیا در تهران و بغداد، هیئت های عزاداری را که به آن صورت انزجار آور و زشت در کوچه و خیابان ها ظاهر می شدند، تامین می کردند. غرض از سیاست استعماری انگلیس از کمک به رشد این مراسم زشت، به دست آوردنِ دلیلی معقول برای استعمارش بود که همواره با معارضه ی مردم بریتانیا و برخی نشریات آن کشور روبرو می شد.
استعمار انگلیس می خواست ثابت کند که مردمان مستعمره هند و کشورهای اسلامی دیگر که به آن صورت وحشیانه در خیابان ها ظاهر می شوند، احتیاج به ولی و قیمی دارند که آنان را از جهل و توحش موجود برهاند. در نتیجه، عکس و تصاویر دسته های عزاداری که در روز عاشورا به زنجیر به پشت خود نواخته و با شمشیر و قمه بر سر خود می کوفتند و خون های جاری شده در نتیجه ی این جریانات، در روزنامه های بریتانیا و اروپا به چاپ می رسید؛ و سیاستمداران استعمارگر در نتیجه این تصویرها، استعمارِ این کشورها را به عنوان ضرورتی انسانی اعلام می کردند که می تواند مردم آن کشورها را از جهل و توحش رهانیده و به جاده ی تمدن و تقدم رهنمون سازد.
نقل شده است، هنگامی که «یاسین هاشمی» نخست وزیر عراق در عهدِ استعمار انگلیس برای گفتگو جهت پایان دادن استعمار، به لندن رفته بود، انگلیسی ها به او گفتند: ما به خاطر کمک به مردم عراق به آنجا آمده ایم تا آنان را از توحش و حماقت خارج ساخته و مزه سعادت را به آنان بچشانیم!
این سخن، خشم یاسین هاشمی را بر می انگیزد و باعث می گردد با عصبانیت از جلسه خارج شود؛ اما انگلیسی ها از او عذر خواهی کرده و او را به دیدن فیلمی مستند از عراق دعوت می کنند. این فیلم که از هیئت های حسینی به راه افتاده در خیابان های نجف، کربلا و کاظمین تهیه شده بود، حاوی مشاهده مهیب و نفرت آور از شمشیر کوبی و قمه زنیِ مردمِ عزادار بود. گویی انگلیسی ها می خواستند بگویند: «آیا مردمانی روشنفکر که از تمدن بویی برده اند، با خود چنین می کنند؟‍!» (43)
ب- نقشه ی سیا در رابطه با فرهنگ عاشورا
اخیراً کتابی به نام نقشه ای برای جدایی مکاتب الهی در آمریکا انتشار یافته که در آن گفتگوی مفصلی با دکتر مایکل برانت یکی از معاونان سابق سیا (سازمان اطلاعاتی مرکزی آمریکا) انجام شده است. (44) او در این زمینه می گوید:
بعد از مدت ها تحقیق، به این نتیجه رسیدیم که قدرت رهبر مذهبی ایران و استفاده از فرهنگ شهادت، در انقلاب ایران تأثیرگذار بوده است. ما همچنین به این نتیجه دست یافتیم که شیعیان، بیشتر از دیگر مذاهب اسلامی فعال و پویا هستند. در این گردهمایی تصویب شد که بر روی مذهب شیعه تحقیقات بیشتری صورت گیرد. و طبق این تحقیقات، برنامه ریزی هایی داشته باشیم. به همین منظور، چهل میلیون دلار بودجه برای آن اختصاص دادیم و این پروژه در سه مرحله به ترتیب زیر انجام شد. پس از نظرسنجی ها و جمع آوری اطلاعات از سراسر جهان، به نتایج مهمی دست یافتیم؛ متوجه شدیم که قدرتِ مذهبِ شیعه در دست مراجع و روحانیت می باشد... این تحقیقات ما را به این نتیجه رساند که به طور مستقیم نمی توان با مذهب شیعه رو در رو شد و امکان پیروزی بر آن بسیار سخت است و باید پشت پرده کار کنیم. ما به جای ضرب المثل انگلیسی «اختلاف بیانداز، حکومت کن!» از سیاست «اختلاف بیانداز، نابود کن!» استفاده کردیم و درهمین راستا برنامه ریزی های گسترده ای را برای سیاست های بلند مدت خود طرح کردیم. حمایت از افرادی که با مذهب شیعه اختلاف نظر دارند و ترویج کافر بودن شیعیان به گونه ای که در زمان مناسب علیه آنها توسط دیگر مذاهب اعلام جهاد شود. همچنین باید تبلیغات گسترده ای را علیه مراجع و رهبران دینی شیعه صورت دهیم تا آنها مقبولیت خود را در میان مردم از دست بدهند.
یکی دیگر از مواردی که باید روی آن کار می کردیم، موضوع فرهنگ عاشورا و شهادت طلبی بود که هر ساله شیعیان با برگزاری مراسمی این فرهنگ را زنده نگه می دارند. ما تصمیم گرفتیم با حمایت های مالی از برخی سخنرانان و مداحان و برگزار کنندگان اصلی اینگونه مراسم که افراد سودجو و شهرت طلب هستند، عقاید و بنیان های شیعه و فرهنگ شهادت طلبی را سست و متزلزل کنیم و مسائل انحرافی در آن به وجود آوریم؛ به گونه ای که شیعه یک گروه جاهل و خرافاتی در نظرآید. در مرحله ی بعد، باید مطالب فراوانی علیه مراجع شیعه جمع آوری شده و به وسیله ی مداحان و نویسندگانِ سودجو انتشار دهیم و تا سال 1389 مرجعیت را - که سد راه اصلی اهداف ما می باشند - تضعیف کرده و آنان را به دست خود شیعیان و دیگر مذاهب اسلامی نابود کنیم و در نهایت تیر خلاص را بر این فرهنگ و مذهب بزنیم. (45)

http://www.tebyan.net/newmobile.aspx...aspx?pid=61290

خیرالبریه Sunday 23 November 2014 07:29PM

آیا میدانستید فقها وعلمای بزرگ شیعه مانند شیخ طائفه طوسی و مقدس اردبیلی و ابوالحسن اصفهانی و... چه نظری داشتند :

ويستحب لقرابة الميت وجيرانه أن يعملوا طعاما لأرباب المصيبة ثلاثة أيام كما أمر النبي صلى الله عليه وآله لأهل جعفر رحمة الله عليه -. البكاء ليس به بأس، وأما اللطم والخدش وجز الشعر والنوح فإنه كله باطل محرم إجماعا، وقد روي جواز تخريق الثوب على الأب والأخ ولا يجوز على غيرهم وكذلك يجوز لصاحب الميت أن يتميز من غيره بإرسال طرف العمامة أو أخذ مئزر فوقها على الأب والأخ فأما على غيرهما فلا يجوز على حال .
الكتاب : المبسوط-
المؤلف : الشيخ الطوسي

فتوای مشهور سید ابوالحسن اصفهانی

به حمایت از سید محسن امین پرداخت وگفت : :
انّ استعمال السّیوف و السلاسل و الطبول و الابواق و ما یجری الیوم أمثاله فی مواکب العزاء بیوم عاشورا انّما هو مُحرم و هو غیر شرعی.
یعنی «به کاربردن شمشیرها (=قمه‌زنی) و زنجیرها و طبل‌ها و بوق‌ها و کارهایی مانند این امور که امروزه در دسته‌های عزاداری و در روز عاشورا معمول است همه حرام و غیر شرعی است» ...

عالمی مثل «مقدس اردبیلی» به خاطر مخالفت با این نوع حرکات در عزای امام حسین (ع) از سوی اکثریت جامعه طرد می شود!
میرزا عبدالله افندی - از علمای شیعه ی معاصر شاه سلطان حسین - در بخشی از کتاب «تحفه فیروزیه» خود به این مخالفت ها اشاره می کند... مطابق روایت جاسم حسن شبر در «ارشاد الخطیب»، داستان از این قرار است که مقدس اردبیلی چندی از حرکات ناشایستی که بعضی مردم در امر عزاداری امام حسین (ع) مرتکب می شده اند، رنجیده خاطر شده و با این استدلال که این اعمال جزو رسوم اقامه عزا نیست و در سیره ی اهل بیت (ع) نیز وجود ندارند، آنان را از این کار نهی می کند لکن مردم به منع او وقعی ننهاده، بر شدت و گستره ی عمل خود افزودند. تا آنجا که وی آزرده شده، حتی در مقام اعتراض، ترک آن دیار (اردبیل) کرده و به یکی از قریه های اطراف می رود تا صدای عزاداری مردم به آن شیوه را نشنود
.

mehrdad_123 Sunday 23 November 2014 07:33PM

سلام

جناب حسینی

بسیاری از فقها مطلق قمه زنی را جایز می دانند و ورود و با عدم ورود وهن به مطلق شعایرحسینی را مخالف بوده و اینها را در حیطه استنباطات شرعی می دانند و نظر مکلف را در اینجا نافذ نمی دانند

شما به فتوای نایینی و تمام کسانی که از فقها زیر آن را امضا کرده اند بنگرید بحث بر سر جواز آن است

کاربر صبح :
فارغ از تفاسیر من عندی شما از احکام شرعیه و نفوذ وهن و تعریف وهن بنده همچنان که سعی کرده ام در مباحث استنباطی بقدر و توان خود پاسخگوی سوالات باشم در این مورد شما نیز صرفا در مقام رد بر تحمیلات شما و نقض گفته هایتان وارد می شوم و الا اساسا این قضیه را در خصوص شعایرحسینی بر عهده مرجع تقلید می دانم نه اشخاص عادی.

ا...هم عجل لولیک الفرج

Hosein- Sunday 23 November 2014 07:39PM

نقل قول:

در اصل توسط عبدالعلی69 نوشته شده است (نوشته 2280345)
سلام
جناب خیرالبریه فکر نمی کنید این عبارت توهین به علما وفقهائی باشد که قائل به جواز قمه بودنند اقلا در زمان خودمان
اقای تبریزی
اقای بهجت
اقای نجفی مرعشی
و........
دوتا از بزرگوان را بنده سالهای بسیار قبل در درسشان ونمازشان شرکت داشته
واگر بنا به هتاکی وبی ادبی وجسارت باشه بنده خلیلی بهتر از شما بلد م

سلام علیکم
با پوزش از اینکه وارد نزاع بزرگان می شوم
آن اندازه که بنده می فهمم «وهن» بودن یا نبودن یک عمل در بسیاری از موارد از سنخ عناوین ثانویه است که متناسب با زمان و مکان ممکن است عوض می شود. لذا بنده معتقدم هم کاربر خیرالبریه درست گفته و هم کاربر عبدالعلی69؛
دقت کنید
خیلی از اعمال هست که اگر درون یک گروه خاص انجام شود نزد خودشان وهنی برداشت نمی شود اما همان عمل در مرئی و منظر دیگران کاملا برداشت وهن می شود. اگر برخی علما قائل به جواز بوده اند در زمانی قائل بوده اند که وسائل ارتباط جمعی نبود و طبیعتا در محدوده مربوطه مصداق وهن شمرده نمی شده است؛ و اگر امروز وهنش واضح است با توجه به همین وسائل ارتباط جمعی است.
دقت کنید سنخ استدلالهای دوستانی که قائل به وهن هستند ارجاع به فضای رسانه های جمعی است، نه ارجاع به احساسات شخصی یا گروهی خاص از شیعیان، و البته ضابطه درستی است زیرا اساسا وهن ناظر به حیث جمعی مخاطبین می باشد وگرنه بعید می دانم که عملی پیدا شود که عاملش آگاهانه و با اذعان به وهن بودن آن مرتکب آن شود.

التماس دعا از همگان

mehrdad_123 Sunday 23 November 2014 07:49PM

نقل قول:

در اصل توسط خیرالبریه نوشته شده است (نوشته 2280341)
سلام

رجوع کن به فتوای نایینی
بوده اند کسانی که روزه گرفته و مرده اند
پس فی نفسه حرام می شود باسواد؟!

آیا دیده اید کسی از دیدن قطع ید سارق پی به عدالت طلبی اسلام برده و مسلمان شود؟!
آیا تا بحال تمسخر کفار در خصوص حج را شنیده اید؟!
آیا حکم حج باید تغییر یابد ؟!
در این مورد هم شاید شیعه شده باشد و شاید نشده باشد اما الزامی ندارد که اگر نشده است حکمش تغییر یابد

خیرالبریه Sunday 23 November 2014 08:13PM

نزد سیدی بزرگوار بودم به اسم سید جعفر... ایشان میگفت در عراق قمه زنان معمولا انسانهای بی موالات که فقط روز عاشورا هارت وپورت دارند ووو یکی از ایشان که مشروب خوار وبی نماز بود قمه زده بود ومن داشتم از کنارش رد میشدم خودم را کنار کشیدم تا خون نجسش روی من نریزد میگفت تا فهمید شروع کرد به خدا و رسولش فحش دادن که چرا از خون عزای حسین کنار رفتی ؟؟!!!!!

چرا عکس قمه زنان عاشورا تیتر اول یاهو میشود ؟!

صبح Sunday 23 November 2014 08:26PM

نقل قول:

در اصل توسط خیرالبریه نوشته شده است (نوشته 2280396)

نزد سیدی بزرگوار بودم به اسم سید جعفر... ایشان میگفت در عراق قمه زنان معمولا انسانهای بی موالات که فقط روز عاشورا هارت وپورت دارند ووو یکی از ایشان که مشروب خوار وبی نماز بود قمه زده بود ومن داشتم از کنارش رد میشدم خودم را کنار کشیدم تا خون نجسش روی من نریزد میگفت تا فهمید شروع کرد به خدا و رسولش فحش دادن که چرا از خون عزای حسین کنار رفتی ؟؟!!!!!

چرا عکس قمه زنان عاشورا تیتر اول یاهو میشود ؟!

سلام
آقای خیر البریة...

من از یکی از مبارزین عراقی می‌شنیدم که خود با قمه زنی مخالف بود و آن را کاری نادرست می‌دانست اما می‌گفت همین قمه‌زن‌های لات‌ و احتمالا شراب خور که شما می‌گوئید و او تائید می‌کرد، در فعالیت‌های سیاسی علیه صدام همیشه در میان صف اول بودند، آن روزی که بیشتر مدعیان علم و کتاب، عمدتا در خانه‌های خودشان دنبال سوراخی برای پنهان شدن می‌گشتند.

بحث ما هویت قمه زنان نیست، کسی که به حبّ حسین (ع) قمه بزند ذاتا فعل و هویتش در آن مقوله ذاتی محترم است و شایسته نیست که چنین الفاظی در خصوص او به کار ببریم. بله واقفیم که برخی از این احساسات سوء استفاده می‌کنند و دکان باز کرده‌اند اما بحث فردی قمه‌زنان با این دکان‌ها جداست.

از آنجا که واضح است دغدغۀ قمه زن و قمه نزن، دفاع از حریم اهل بیت ((ع)) هست این صرفا جستجوی یک تفاهم برای تعامل با دنیای پیرامون است. این که قمه‌زدن منطقا و عقلا برای ابلاغ پیام حسین(ع) مفید هست یا نه.

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 02:22AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه