بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > جریان زندۀ تالارها

نکات

چی تو فکرته؟

[140]

نمایش دیوارۀ asad39
asad39 به سرنگار نکات قرآنی پاسخ داد.
" یوسف یک خواب می بیند و او و پدرش به آن ایمان می آورند؛ حتی جوری که یعقوب به یوسف توصیه میکند که این خواب را پیش برادرانت تعریف نکن؛ تا که حسودی نکنند و آسیبی به تو نرسانند.
اما سالها بعد وقتی که یعقوب دوباره یوسف را پیدا میکند. یوسف عزیز مصر است و قدرت مصر در دستان اوست. یوسف میگوید که ای پدر این تاویل همان رویای من در دوران کودکی است.
یعنی تاویل یک چیز ممکن است به سالها بعد در آینده بیفتد. اما یعقوب و یوسف به خوابشان ایمان دارند و میدانند که از طرف خداست.

رَفَعَ أَبَوَيْهِ عَلَى الْعَرْشِ وَخَرُّوا لَهُ سُجَّدًا وَقَالَ يَا أَبَتِ هَذَا تَأْوِيلُ رُؤْيَايَ مِنْ قَبْلُ قَدْ جَعَلَهَا رَبِّي حَقًّا وَقَدْ أَحْسَنَ بِي إِذْ أَخْرَجَنِي مِنَ السِّجْنِ وَجَاءَ بِكُمْ مِنَ الْبَدْوِ مِنْ بَعْدِ أَنْ نَزَغَ الشَّيْطَانُ بَيْنِي وَبَيْنَ إِخْوَتِي إِنَّ رَبِّي لَطِيفٌ لِمَا يَشَاءُ إِنَّهُ هُوَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ ﴿۱۰۰﴾
و پدر و مادرش را به تخت برنشانيد و [همه آنان] پيش او به سجده درافتادند و [يوسف] گفت اى پدر اين است تعبير خواب پيشين من به يقين پروردگارم آن را راست گردانيد و به من احسان كرد آنگاه كه مرا از زندان خارج ساخت و شما را از بيابان [كنعان به مصر] باز آورد پس از آنكه شيطان ميان من و برادرانم را به هم زد بى گمان پروردگار من نسبت به آنچه بخواهد صاحب لطف است زيرا كه او داناى حكيم است (۱۰۰)

خیلی از آیات قرآن هم در ظاهر بخاطر عدم احاطه علمی در زمان حاضر، قابل تاویل نیستند؛ اما بعدا همه چیز روشن میشود.

بَلْ كَذَّبُوا بِمَا لَمْ يُحِيطُوا بِعِلْمِهِ وَلَمَّا يَأْتِهِمْ تَأْوِيلُهُ كَذَلِكَ كَذَّبَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَانْظُرْ كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الظَّالِمِينَ ﴿۳۹﴾
بلكه چيزى را دروغ شمردند كه به علم آن احاطه نداشتند و هنوز تاويل آن برايشان نيامده است كسانى [هم] كه پيش از آنان بودند همين گونه [پيامبرانشان را] تكذيب كردند پس بنگر كه فرجام ستمگران چگونه بوده است (۳۹)

وَمِنْهُمْ مَنْ يُؤْمِنُ بِهِ وَمِنْهُمْ مَنْ لَا يُؤْمِنُ بِهِ وَرَبُّكَ أَعْلَمُ بِالْمُفْسِدِينَ ﴿۴۰﴾
و از آنان كسى است كه بدان ايمان مى ‏آورد و از آنان كسى است كه بدان ايمان نمى ‏آورد و پروردگار تو به [حال] فسادگران داناتر است (۴۰)

"

8 ساعت پيش

"
نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 نوشته شده است نمايش نوشته
بادلایل قرآنی نشان داد که متشابهات کدام است حالا شما می خواهید قبول کن می خواهی نکن و همش استناد کن به مورچگان ،آخه با آیه مورچگان چه فتنه ای می شود به پاکرد که شما می گویید مورچگان متشابهات هستند مگر غیرازاین است که بیماردلان برای فتنه به پاکردن می روند سراغ متشابهات ؟

شما می گویید متشابهات قابل فهم هستند درصورتی که آنهایی که می گویند بعضی آیات قران متشابهات هستند وجزراسخون نمی دانند بخاطر قابل فهم نبودن آیه آن را متشابه می دانند
شما میگوئید با دلایل قرآنی نشان داد، اما ایراداتی که گرفتم را جواب بده. منم از خود قرآن دلیل آوردم . یک فردی یک حرفی زده است؛ حرف او آیه قرآن که نیست. ایراداتی که گرفتم را جواب بده.

حرف زدن مورچه فقط یک مثال بود. اما یک عده ممکن است بخاطر این آیه، قرآن را مسخره کنند و حتی قرآن را اساطیر باستانی مینامند. متشابهات یعنی این. خدا از غیر قابل فهم بودن متشابهات صحبت نمی کند، بلکه از ندانستن تاویل متشابهات صحبت میکند. "

8 ساعت پيش

"
نقل قول:
قبلا درهمین تالار درباره متشابهات زیاد صحبت شده که من بهترازاین نمی توانم توضیح بدهم به همین خاطر آدرس لینک را میدهم
http://www.iranclubs.org/forums/show...55542&page=117

اشتباهاتی که قانت در فهم محکم و متشابه کرده است:

1- او جایی ذکر میکند که غیر ممکن است که کتاب قرآن بعضی آیاتش غیر قابل فهم باشند، پس متشابهات نداریم!
جواب : اولا متشابهات به معنای غیر قابل فهم بودن نیست. بلکه ایات متشابه قابل فهمند ولی تاویل آن آیات مشخص نیست. قابل فهم نبودن با تاویل ندانستن خیلی فرق دارند. اساسا بشر با علم محدود و نسبی خویش نمی تواند همه نکات قرآنی را متوجه شود. مثلا همان حرف زدن مورچه که ده بار در این گفتمان تکرار شد. آیه قابل فهم است ولی تاویلش تا زمانی برای مردم مشخص نبود.

2- قانت میگوید که متشابهات ، کتابهای دیگر است مثل حدیث و سنت ونه ایات قرآن

جواب: بهتر است خود آیه را یکبار دیگر بررسی کنیم.

هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ

خدا میفرماید که : کتابی را بر تو نازل کرده است که تعدادی از آن (منه) محکمند و تعدادی دیگر متشابه.
علیک یعنی بر تو ای محمد
منه به کتاب بر میگردد یعنی تعدادی از آیات این کتاب که بر تو نازل شدست محکمند. پس با توجه به کلمه منه، نمیتوان گفت که کل آیات قرآن محکم هستند. خدا آیات محکم را ام الکتاب می نامد و بقیه را متشابه.

3- در نهایت راسخون فی العلم میگویند که ما به همه (محکم و متشابه) ایمان داریم. این نشان میدهد که متشابهات حدیث و سنت نیست. آیا راسحون فی العلم به حدیث و سنت ایمان دارند!!!
"

10 ساعت پيش

"
نقل قول:

تاویل هم خبری است که دراینده به وقوع می انجامد
مثلا می گویند کسی جز مسیحی یا یهودی با....به بهشت نمی رود تاویل این را چه کسی بجز خداوند می داند که در روز رستاخیز کی نجات یافته است فقط خداوند است که این را می داند که از آخرت خبردارد نه کس دیگر
و یا شاید تاویل، تحقق یک فرضیه علمی هم است. مثلا اکنون تحقیقات ثابت کرده است که مورچه ها حرف میزنند و حتی کلمات آن را هم یافته اند، اما فرکانس و دسیبل آن در آستانه شنوایی ما نیست. یا اینکه اصحاب غار بمدت 300 سال خوابیدند و این خودش سفر در زمان بوده است. با کشف نظریه نسبیت عام ، سفر در زمان و خیلی از آیات قرآن از حالت مجهولی در آمدند. به این میگویند تاویل و تحقق یک فرضیه. البته برای ما انسانها فرضیه است زیرا ما آن را نمیدانیم ولی اگر طریقه آن کشف شد، دیگر فرضیه نیست و یک واقیت علمی است. "

يك روز پيش

"
نقل قول:
دوست گرامی درباره محکمات ومتشابهات در تایپیک انکار شرک مفصل با جناب حسین گفتگو داشتیم و با استنادبه آیات قران نشان دادم که متشابهات همان القائات شیطانی است که ازروی قرآن شبیه سازی شده نمی دانم آن مطالب را خواندی یانه ،

تاویل هم خبری است که دراینده به وقوع می انجامد
مثلا می گویند کسی جز مسیحی یا یهودی با....به بهشت نمی رود تاویل این را چه کسی بجز خداوند می داند که در روز رستاخیز کی نجات یافته است فقط خداوند است که این را می داند که از آخرت خبردارد نه کس دیگر
لطفا یکبار دیگر نشان بده که متشابهات در قرآن وجود ندارد. من آن موضوع را نمی یابم. ولی تا اینجا که رد آیات متشابه مخالف گفته مستقیم آیه قرآن است. مگر تو دلیل از قرآن را توجه نمی کنی ؟ و در عوض من را به استدلالهای قبلیت حواله میدهی؟ "

يك روز پيش

" آیات متشابه به گفته آیه؛ برخی براساس آن خود را گمراه میکنند و دنبال تاویلات نادرست آن میروند. با این حال باید تاویل درست آیه قابل تحقیق باشد تا بتوان جواب گمراهان را داد. وقتی یک فرد بی خدا حرف زدن مورچه در قرآن را مسخره میکند و از آن ایراد میگیرد؛ راسخون در علم با نشان دادن واقعیت و تحقیق علمی در مورد آن؛ جواب آن گروه را میدهند. برای فهمیدن این آیه، نباید در خیالات سیر کنیم، بلکه باید به واقعیتها نگاه کنیم. بنابراین آیات متشابه نه تنها گمراه کننده نیستند، بلکه جزو بزرگترین راز و رمزهای قرآن هستند که به مرور زمان تاویل آن آیات کشف میشوند. تنها کسانی با آیات متشابه گمراه میشوند که غرض و مرض دارند.
اگر حتی آیه را اینطوری معنا کنیم که تاویل آیات را فقط خدا میداند و راسخون درعلم نمیدانند؛ باز نمیتوان منکر وجود آیات متشابه شد. زیرا در این حالت راسخون در علم چه نقشی دارند؟ آیا فقط میگویند که ما به هر دو نوع ایمان داریم. در حالیکه کلمه علم در راسخون فی العلم نشان از اهمیت علم در درک و تاویل آیات دارد. هر چند از این جهت که فقط خدا تاویل آیات را میداند، باز ایه بدرستی بیان شده ست. در این حالت خدا خودش هر وقت لازم باشد تاویل آیات متشابه را در دل راسخون در علم قرار میدهد و آن را برای مردم اشکار میسازد. شاید از این بعد به قضیه نگاه کنیم، معنای آیه جالبتر یشود. حتی بزرگترین کشفیات علمی هم بدون الهام از طرف خدا امکان پذیر نبوده است. این خداست که باعث کشفیات مهم تاریخ است. "

يك روز پيش

"
نقل قول:
جناب اسد می شود بگویی تاویل به چه معناست ؟
مثلا تاویل یک خواب یعنی واقعیت و چگونگی آن را متوجه شدن. حرف زدن مورچه تاویلش این است که چگونه است؟ اگر کسی طریقه حرف زدن مورچه را بفهمد؛ یعنی تاویل آن آیه را میداند.

اما کنجکاو تو چرا جواب سوال من را ندادی ؟

خدا در آیه می فرماید :
هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ

خدا خودش در آیه میفرماید که تعدادی از آیات قرآن محکم و تعدادی متشابه است. در این آیه از کتابهای حدیث و سنت صحبت نمیشود. از خود قرآن و آیات آن صحبت میکند. با این دلیل محکم چرا باز میگوئید قرآن آیات متشابه ندارد؟ چرا ؟

هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِيلِهِ وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلَّا اللَّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنَا وَمَا يَذَّكَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ ﴿۷﴾
اوست كسى كه اين كتاب [=قرآن] را بر تو فرو فرستاد پاره‏ اى از آن آيات محكم [=صريح و روشن] است آنها اساس كتابند و [پاره‏ اى] ديگر متشابهاتند [كه تاويل‏ پذيرند] اما كسانى كه در دلهايشان انحراف است براى فتنه ‏جويى و طلب تاويل آن [به دلخواه خود] از متشابه آن پيروى مى كنند با آنكه تاويلش را جز خدا و ريشه‏ داران در دانش كسى نمى‏ داند [آنان كه] مى‏ گويند ما بدان ايمان آورديم همه [چه محكم و چه متشابه] از جانب پروردگار ماست و جز خردمندان كسى متذكر نمى ‏شود (۷) "

يك روز پيش

"
نقل قول:
در اصل توسط علوی نوشته شده است نمايش نوشته
حرف شما صحیح است یا نص صریح قرآن ؟ ؟ ؟ ؟ ؟
من طبق نص صریح قرآن گفتم. کدام قسمت از حرف من مطابق نص صریح قرآن نیست؟ "

يك روز پيش

" خدای مهربان در این آیه نفرموده است که فقط راسخون در علم قرآن را میغهمند. بلکه قرآن را همه میفهمند و راسخون در علم تاویل آیات متشابه را میدانند. اما محکمات قرآن را همه می فهمند و متشابهات آن را هم میفهمند، فقط افراد غیر راسخ در علم تاویل متشابهات را نمی دانند. این آن مطلبی است که آیه میفرماید. آیا غیر از این است؟ "

يك روز پيش

"
نقل قول:
شما پس اعتراف دارید که جز راسخون در علم هستی ؟ ؟ ؟ ؟ ؟
خب جناب اسد عزیز اگر راسخ هستید چرا نمی دانید ؟ ؟ ؟ مگر آیه نگفته آنها که می دانند راسخ هستند .
این که تضاد با آیه قرآن است .
شما در پیشفرضیات قبلی خودت گیر کرده ای و نمی خواهید جور دیگری به مساله نگاه کنید. من میگویم که:

1- بعضی آیات قرآن متشابه و بعضی محکمند و این بسته به هر فردی و سطح اطلاعاتش فرق میکند.
یعنی ممکن است که آیه ای برای من متشابه باشد و برای یکی دیگر نباشد. آنوقت تو مدام از من می پرسید که ایا شما راسخون در علم هستی؟؟؟!!

2- متشابهات را میتوان با توجه به محکمات و مطالعات علمی در مورد آن فهمید. بنابراین راسخون در علم یعنی کسانی که برای فهم آیات متشابه به خود قرآن رجوع میکنند و همچنین اطلاعات علمی خویش را بالا می برند.

3- من فرضی نمی دانم که مورچه ها چطوری حرف می زنند و حرف زدن مورچه را هم ندیده ام. بنابراین این آیه را تاویلش را نمی دانم. اما معنایش را می فهمم. پس آیات متشابه قابل فهمند ولی تاویلش را هر کسی نمیداند.

4- اما یک زیست شناس و یا کسی که در این زمینه اطلاعات علمی کسب کرده است، وقتی آیه حرف زدن مورچه ها را میخواند، آن را میفهمد و از نظر علمی هم طریقه حرف زدن مورچه ها را هم میداند. بنابراین همین آیه برای این زیست شناس به یک نقطه قوت برای او تبدیل میشود و او را هدایت میکند. زیرا او آیه ای از آیات خدا را درک کرده است .

5- اما فرد اولی که مطالعات علمی ندارد، آیه را میخواند و به آن ایمان دارد که مورچه ها حرف میزنند و آن کلام خداست.

6- اما یکی دیگر که دنبال بهانه است تا ثابت کند که قرآن کتاب اوهام است؛ همین آیه حرف زدن مورچه ها را به عنوان یک ایراد در قرآن در نظر می گیرد و نظر میدهد که قرآن کلام خدانیست و ساخته پرداخته پیامبر محمد است و خود را گمراه میکند.

7- یا یکی دیگر میاید و از آیات متشابه در جهت اثبات فرقه مادرزادی استفاده میکند و بی توجه به آیات محکم دیگر ، همچنان حرف خود را میزند. این فرد هم مثل فرد قبلی راه گمراهی را میرود.

حالا شما از من مدام سوال میکنی که آیات تو راسخ در علم هستی و اگر نیستی حق نداری آیات قرآن را معنا کنید!
خوب اگر اصل مساله را خوانده باشید، باید متوجه تناقض در ایده خود شده باشید. به همین خاطر میگویم که سوالت از اساس اشتباه است. من قرآن را میخوانم و آن را میفهمم و بعضی آیاتش هم هنوز دلیل علمی برای آن نیافته ام و تاویلش را نمی دانم؛ ولی به آن ایمان دارم. دیگر از من بشر چه کار دیگری بر میاید. دیگر نمی دانم راسخ در علم است یا نیست یا بود یا نبود ... "

يك روز پيش

" 25. بعضی مسلمانان، زمان روزه ماه رمضان را تغییر میدهند، مثلا میگویند که اکنون تابستان است و هوا گرم است و فصل کارهای ماست و ما نمیتوانیم روزه بگیریم، بنابراین آن را به بعد از فصل کاری موکول میکنیم. شاید باور نکنید که این طریق روزه داری در جاهای مختلفی اتفاق افتاده است و می افتد. در زمان جاهلیت هم ، در حین حج؛ جابجایی ماههای قمری توسط مشرکین انجام می پذیرفت. زمانی که هوا گرم میشد و موسم حج به آن ماههای گرم می افتاد؛ اعراب جاهلیت، ماهها را جابجا میکردند و به این ترتیب حج را به چند ماه بعد که هوا خنک تر بود؛ منتقل میکردند.

إِنَّمَا النَّسِيءُ زِيَادَةٌ فِي الْكُفْرِ يُضَلُّ بِهِ الَّذِينَ كَفَرُوا يُحِلُّونَهُ عَامًا وَيُحَرِّمُونَهُ عَامًا لِيُوَاطِئُوا عِدَّةَ مَا حَرَّمَ اللَّهُ فَيُحِلُّوا مَا حَرَّمَ اللَّهُ زُيِّنَ لَهُمْ سُوءُ أَعْمَالِهِمْ وَاللَّهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ ﴿۳۷﴾
جز اين نيست كه جابجا كردن [ماههاى حرام] فزونى در كفر است كه كافران به وسيله آن گمراه مى ‏شوند آن را يكسال حلال مى ‏شمارند و يكسال [ديگر] آن را حرام مى‏ دانند تا با شماره ماههايى كه خدا حرام كرده است موافق سازند و در نتيجه آنچه را خدا حرام كرده [بر خود] حلال گردانند زشتى اعمالشان برايشان آراسته شده است و خدا گروه كافران را هدايت نمى ‏كند (۳۷)

"

2 روز پيش

" 24. تعداد ماههایی که حج در آن میتواند انجام شود، چهار ماه است و این را خدا خودش در قرآن فرموده است. در چهار ماه از دوازده ماه سال؛ جنگ و خونریزی حرام است و حج در این چهار ماه میتواند انجام شود.

إِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِنْدَ اللَّهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْرًا فِي كِتَابِ اللَّهِ يَوْمَ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ مِنْهَا أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ فَلَا تَظْلِمُوا فِيهِنَّ أَنْفُسَكُمْ وَقَاتِلُوا الْمُشْرِكِينَ كَافَّةً كَمَا يُقَاتِلُونَكُمْ كَافَّةً وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقِينَ ﴿۳۶﴾
در حقيقت‏ شماره ماه ‏ها نزد خدا از روزى كه آسمانها و زمين را آفريده در كتاب [علم] خدا دوازده ماه است از اين [دوازده ماه] چهار ماه [ماه] حرام است اين است آيين استوار پس در اين [چهار ماه] بر خود ستم مكنيد و همگى با مشركان بجنگيد چنانكه آنان همگى با شما مى ‏جنگند و بدانيد كه خدا با پرهيزگاران است (۳۶)

در حالیکه حج کنونی، به ده روز تقلیل یافته است. چهار ماه یعنی 120 روز. دقیقا یعنی یک دوازدهم آن زمانی که خدا حج اکبر را در آن مجاز فرموده است. چند سال پیش به علت ازدحام جمعیت در حج، طبق آمارهای غیر رسمی نزدیک 7700 نفر فوت کردند. اگر حج در چهار ماه اجرا شود؛ دیگر این جور مشکلات هم پیش نمی آید. خدای مهربان لطیف است و دقیق حرف میزند. خود خدا در قرآن میفرماید که حج در ماههای معینی (أَشْهُرٌ مَعْلُومَاتٌ) انجام میشود. خدا نمی فرماید الْحَجُّ شهرٌ مَعْلُومَاتٌ؛ بلکه آن را با ضمیر جمع بکار میبرد (أَشْهُرٌ). ینی حج در ماههایی انجام میشود و نه در ده روز .

الْحَجُّ أَشْهُرٌ مَعْلُومَاتٌ فَمَنْ فَرَضَ فِيهِنَّ الْحَجَّ فَلَا رَفَثَ وَلَا فُسُوقَ وَلَا جِدَالَ فِي الْحَجِّ وَمَا تَفْعَلُوا مِنْ خَيْرٍ يَعْلَمْهُ اللَّهُ وَتَزَوَّدُوا فَإِنَّ خَيْرَ الزَّادِ التَّقْوَى وَاتَّقُونِ يَا أُولِي الْأَلْبَابِ ﴿۱۹۷﴾
حج در ماههاى معينى است پس هر كس در اين [ماه]ها حج را [برخود] واجب گرداند [بداند كه] در اثناى حج همبسترى و گناه و جدال [روا] نيست و هر كار نيكى انجام مى‏ دهيد خدا آن را مى‏ داند و براى خود توشه برگيريد كه در حقيقت بهترين توشه پرهيزگارى است و اى خردمندان از من پروا كنيد (۱۹۷)
"

2 روز پيش

" 23. ماه رمضان چه وقت شروع ميشود؟ مسلمانان سنتی در پيدا كردن روز اول ماه رمضان و روز آخر ماه رمضان هميشه دچار مشكل شده اند و جالب است که خدای مهربان این اختلاف را پیش بینی نموده است و یک آیه راجع به همین مورد نازل فرموده است. اين مشكل به خاطر تمسك آنان به كتابهاي حديث و علوم قدیمی در این مورد بوجود آمده است. بیشتر مسلمانان سنتی، دنبال قمر ماه میگردند و تا قمر را با چشمان خود نبینند، رمضان را شروع نمی کنند. حال آنکه خدای مهربان برای شروع رمضان حرفی از دیدن قمر نزده است.

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ وَمَنْ كَانَ مَرِيضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَيَّامٍ أُخَرَ يُرِيدُ اللَّهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلَا يُرِيدُ بِكُمُ الْعُسْرَ وَلِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا اللَّهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ ﴿۱۸۵﴾
ماه رمضان [همان ماه] است كه در آن قرآن فرو فرستاده شده است [كتابى ] كه مردم را راهبر و [متضمن] دلايل آشكار هدايت و [ميزان] تشخيص حق از باطل است پس هر كس از شما اين ماه را مشاهده کند بايد آن را روزه بدارد و كسى كه بيمار يا در سفر است [بايد به شماره آن] تعدادى از روزهاى ديگر [را روزه بدارد] خدا براى شما آسانى مى‏ خواهد و براى شما دشوارى نمى‏ خواهد تا شماره [مقرر] را تكميل كنيد و خدا را به پاس آنكه رهنمونيتان كرده است به بزرگى بستاييد و باشد كه شكرگزارى كنيد (۱۸۵)

همانطور كه در آيه بالايي ميبينيد خدای لطیف ميفرمايد : فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ؛ خداي بزرگ نميفرمايد : فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ القمرَ فَلْيَصُمْهُ

زيرا كه قمر خود كره ماه است اما شهر به معنای ماه منطقي است كه از طريق علمي محسابه ميشود. اما مسلمانان بعد از 1400 سال هنوز دنبال قمر هستند. و در اين مورد قوانين عجيبي ساخته اند. اين در حالي است كه تقويم صد سال آينده قمرهاي مريخ و سایر سیارات منظومه شمسی و حتی دورتر از آن هم تعيين شده است چه برسد به زمين. حتی دانشمندان مسلمان در قرن چهارم و پنجم هجری، تقویمهای دقیقی طراحی کردند که هنوز هم استفاده میشود. اما سنت و حدیث باعث میشود که آنان ابداعی از خود انجام ندهند. حتی پیشرفت علمی بین مسلمانان تا وقتی ادامه یافت که کتابهای حدیث و سنت بین مردم شایع نشده بود. به همین خاطر کسانی مثل ابن سینا، خوارزمی، بیرونی، ابن هیثم، خیام و ... همگی قبل از گسترش کتابهای حدیث رشد کردند. اما بعد از گسترش حدیث و سنت، رشد علوم در بین مسلمانان متوقف شد. تنها چیزی که رشد کرد استخراج سخنان پیامبر از میان میلیونها سخن که همگی بر مبنای حدس و گمان و شک ساخته شده بود؛ در حالیکه کتاب مکتوب خدا در میان آنان بود.
"

2 روز پيش

"
نقل قول:
سلام علیکم
مگر خود قرآن مشخص نکرده که چه کسانی محکم و متشابه قرآن را میدانند و چه کسانی نمی دانند ؟ ؟ ؟ ؟ ؟
اول باید این مشخص شود که راسخون هستی یا خیر ؟ ؟ ؟
بعد به تمامی مطالب می پردازیم .
قبلا هم گفتم که آیاتی برای من متشابه است که تاویلش را نمیدانم. ولی به محتوای آن ایمان دارم. در ایاتی که تاویلش را میدانم، راسخ هستم.

حالا جواب سوال من را بده. "

2 روز پيش

asad39 به سرنگار افراطی گری پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
مگر نفرمودید بهتر است منطقی باشیم؟! کجای این آیه تصریح میکند که موسی ع و عیسی ع افضلیت دارند؟ ده بار آیه و ترجمه آن را نگاه کنید، تصریح به افضلیت اصلا ندارد، بلکه در آیات دیگر حضرت ابراهیم ع را بالاتر میداند:

النساء : 125 وَ مَنْ أَحْسَنُ ديناً مِمَّنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلَّهِ وَ هُوَ مُحْسِنٌ وَ اتَّبَعَ مِلَّةَ إِبْراهيمَ حَنيفاً وَ اتَّخَذَ اللَّهُ إِبْراهيمَ خَليلاً

البقرة : 135 وَ قالُوا كُونُوا هُوداً أَوْ نَصارى‏ تَهْتَدُوا قُلْ بَلْ مِلَّةَ إِبْراهيمَ حَنيفاً وَ ما كانَ مِنَ الْمُشْرِكينَ

الأنعام : 161 قُلْ إِنَّني‏ هَداني‏ رَبِّي إِلى‏ صِراطٍ مُسْتَقيمٍ ديناً قِيَماً مِلَّةَ إِبْراهيمَ حَنيفاً وَ ما كانَ مِنَ الْمُشْرِكينَ
من نگفتم عیسی و موسی بالاترند. بلکه تمام رسولان هیچکدام بر دیگری برتری ندارند و ما بین هیچکدام فرق قائل نمیشویم. چیزی که در آیه صحبت میکند مربوط است به فضل. به بعضی رسولان فضل بیشتری داده است. خود آن آیه در ادامه از موسی و عیسی صحبت میکند. یعنی با موسی صحبت کرده است و این را فضل بزرگی بحساب می آورد و با کسی دیگر از پیامبران تکلیم نکرده است. البته نشانه برتری موسی نیست. بلکه نشانه این است که خدا فضل بیشتری به موسی داده است. بنابر این آیه اصلا راجع به برتر بودن رسول خاصی صحبت نمی کند؛ بلکه از نعمت و فضل خدا صحبت میکند که به بعضی رسولان بیشتر داده است.
در آیه دیگری خدا می گوید که ای بنی اسرائیل من شما را بر تمام جهانیان فضیلت بخشیدم؛ به نظر شما آیه به آن معناست که بنی اسرائیل از بقیه مردم بالاترند؟

لَقَدْ آتَيْنَا بَنِي إِسْرَائِيلَ الْكِتَابَ وَالْحُكْمَ وَالنُّبُوَّةَ وَرَزَقْنَاهُمْ مِنَ الطَّيِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَى الْعَالَمِينَ ﴿۱۶﴾و به يقين فرزندان اسرائيل را كتاب [تورات] و حكم و پيامبرى داديم و از چيزهاى پاكيزه روزيشان كرديم و آنان را بر مردم روزگار فضیلت بخشیدیم(۱۶) "

3 روز پيش

"
نقل قول:
سلام علیکم
اول مشخص کن راسخون هستی بعد به این مسئله میرسیم که چه کسی ! ! !
منتهی اول اثباب ! ! ! !
سوالت از اساس اشتباه است . تو اول مشخص کن که آیا ما میتوانیم کتاب قرآن را بخوانیم و متوجه شویم؟ "

3 روز پيش

"
نقل قول:
سؤال را فعلا به من برنگردانید، جواب من را طبق مبنای خودتان بدهید، آیا چگونه آیه ۷ آلعمران واضح است که هر دوی شما که با سنت و روایات ضد هستید یکی میگوید متشابهات داریم و دیگری میگوید نداریم؟ اگر جواب من را طبق دیدگاه خودتان دادید من هم بعدا طبق دیدگاه خود جواب میدهم.
بهتر است که از خود کنجکاو بپرسید. دلایل من واضح است و هیچ گنگیی در قرآن وجود ندارد. کنجکاو هم معتقد است که متشابهات داریم ولی خارج از قرآن است و به قرآن تحمیل میشود.

اما با توجه به آیه 7 سوره آل عمران؛ بعضی آیات قرآن برای بعضی افراد متشابه است و من شکی در آن ندارم. البته خیلی از متشابهات بخاطر دخالت پیش فرضهای دهنی قبلی بوجود می آید. "

3 روز پيش

"
نقل قول:
حرف شما درست است، ولی طرف بحث شما هم خود را منطقی میداند، و در عین حال اختلاف دارید، حال آیا آیه ۷ آلعمران معنای واضح دارد که اختلاف در آن نکنند؟ چگونه فرمودید تمام آیات قرآن معنای واضح و روشن دارند؟
یعنی از نظر شما آیات قرآن معنای واضح و روشن ندارند؟ "

4 روز پيش

"
نقل قول:
شما دوست عزیز اول باید ثابت کنی راسخون در علم هستی بعد ادعا کنی به توحید و خداپرستی کسی را دعوت می کنی چون بر پایه آیه واضح و روشن قرآن شما جز راسخون نیستی که قرآن را بشناسی ! ! !
اتفاقا دقیقا میدانم دیگران چه چیزی میگویند و قصدشان را می دانم که فقط وفقط فرار از جواب است چون ...
بر طبل می کوبم که پاسخی دریافت کنم چون شما فرار می کنید دوست عزیز ! ! !

1-پس چرا طبق قرآن در انحصار افراد مشخصی است ؟ ؟ ؟
2-پس دعوت شما به توحید و یکتاپرستی کار بیهوده و بیخودی چون کتاب هدایت را نمی شناید و از روی ناشناخته ها سخن میگوید و این کار دقیقا خود گمراه کردن دیگران است و...
پس چه کسی میتواند قرآن را تبلیغ کند؟ "

4 روز پيش

asad39 به سرنگار افراطی گری پاسخ داد.
"
نقل قول:
حرف من را خوب تایید کردید، طبق حرف شما این آیه میفرماید موسی ع و عیسی ع از همه بالاترند، (البته قبول ندارم که آیه چنین میگوید) خوب در آیه‌ای که آوردم میگوید مهیمنا علیه، پس صاحب قرآن از هر دوی آنها افضل هستند.
شما گفتی بر طبق این آیه ، بعضی رسولان را بر دیگری برتر میدانیم. این آیه بالافاصله بعد از افضلیت از پیامبران موسی و عیسی صحبت میکند. حالا میگوئید که این دو را برتر نمی دانم. به ایه ای که خودت آوردی ، کوچکترین اعتقادی نداری و فقط برای مجادله از ایات قرآن بهره می برید.

حال آنکه من میگویم که ما موظفیم بگوییم لا نفرق بین احد من رسله
و باید عملا هم اجرا کنیم. یعنی نمیتوان چیزی گفت و عملا بین رسولان اختلاف گذاشت. در یک فیلم همه پیامبران را نمایش دهیم و یکی را از بقیه مقدس تر بدانیم و او را نمایش ندهیم. "

4 روز پيش

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 08:15AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه