بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Sunday 1 December 2019   #1
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 22,108
4 ربیع الثانی ، سالروز ولادت ، کریم ابن الکریم، حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام تهنیت

۴ ربیع الثانی ، سالروز ولادت ، کریم ابن الکریم، حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام تهنیت

پیام بسیار مهم امام رئوف حضرت رضا علیه السلام

بسم الله الرحمن الرحیم

از : آقا علی بن موسی الرضا

به : عبدالعظیم حسنی

ای عبدالعظیم!

#سلام مرا به دوستدارانم برسان و
به آنان بگو :
در #دلهای خویش برای #شیطان راهی نگشایند .
و آنان را به #راستگویی در گفتار و #ادای_امانت و #سکوت پرمعنا و #ترک درگیری و #جدال در کارهای بیهوده و بی‌فایده، فرا خوان!
و به #صله_رحم و رفت و آمد با یکدیگر و رابطه گرم و دوستانه با هم دعوت کن ، چرا که این کار باعث #تقرب به خدا و من و دیگر اولیاء اوست .
دوستان ما نباید فرصتهای گرانبهای زندگی و وقت ارزشمند خود را به #دشمنی با یکدیگر تلف کنند ؛
من با خود عهد کرده‌ام که هر کس مرتکب اینگونه امور شود یا به یکی از دوستانم و رهروانم #خشم کند و به او آسیب رساند از خدا بخواهم که او را به سخت ‌ترین کیفر دنیوی #مجازات کند و در آخرت نیز اینگونه افراد از #زیانکاران خواهند بود .
به دوستان ما توجه ده که خدا #نیکوکرداران آنان را مورد بخشایش خویش قرار داده و بدکاران آنان را به جز ،
آنهایی که بدو شرک ورزند
و یا یکی از دوستان ما را #برنجانند،
و یا در دل نسبت به آنان #کینه
بپرورند، همه را مورد #عفو قرار خواهد داد .
اما از آن سه گروه نخواهد گذشت و آنان را مورد بخشایش خویش قرار نخواهد داد ؛جز اینکه از نیت خود #بازگردند و اگر از این اندیشه و عمل زشت خویش بازگردند ،مورد #آمرزش خواهند بود ؛
اما اگر همچنان باقی باشند ،
خداوند روح #ایمان را برای همیشه از دل آنان خارج مینماید.
و از ولایت من بیرون خواهد رفت و از ولایت ما اهل بیت هیچ بهره ای نخواهد برد و من از این به خدا پناه می برم .

《رُوِیَ عَنْ عَبْدِ الْعَظِیمِ عَنْ أَبِی الْحَسَنِ الرِّضَا قَالَ یَا عَبْدَ الْعَظِیمِ أَبْلِغْ عَنِّی أَوْلِیَائِیَ السَّلَامَ وَ قُلْ لَهُمْ أَنْ لَا یَجْعَلُوا لِلشَّیْطَانِ عَلَی أَنْفُسِهِمْ سَبِیلًا وَ مُرْهُمْ بِالصِّدْقِ فِی الْحَدِیثِ وَ أَدَاءِ الْأَمَانَةِ وَ مُرْهُمْ بِالسُّکُوتِ وَ تَرْکِ الْجِدَالِ فِیمَا لَا یَعْنِیهِمْ وَ إِقْبَالِ بَعْضِهِمْ عَلَی بَعْضٍ وَ الْمُزَاوَرَةِ فَإِنَّ ذَلِکَ قُرْبَةٌ إِلَیَّ وَ لَا یَشْتَغِلُوا أَنْفُسَهُمْ بِتَمْزِیقِ بَعْضِهِمْ بَعْضاً فَإِنِّی آلَیْتُ عَلَی نَفْسِی إِنَّهُ مَنْ فَعَلَ ذَلِکَ وَ أَسْخَطَ وَلِیّاً مِنْ أَوْلِیَائِی دَعَوْتُ اللَّهَ لِیُعَذِّبَهُ فِی الدُّنْیَا أَشَدَّ الْعَذَابِ وَ کَانَ فِی الْآخِرَةِ مِنَ الْخاسِرِینَ* وَ عَرِّفْهُمْ أَنَّ اللَّهَ قَدْ غَفَرَ لِمُحْسِنِهِمْ وَ تَجَاوَزَ عَنْ مُسِیئِهِمْ إِلَّا مَنْ أَشْرَکَ بِهِ أَوْ آذَی وَلِیّاً مِنْ أَوْلِیَائِی أَوْ أَضْمَرَ لَهُ سُوءاً فَإِنَّ اللَّهَ لَا یَغْفِرُ لَهُ حَتَّی یَرْجِعَ عَنْهُ فَإِنْ رَجَعَ وَ إِلَّا نَزَعَ رُوحَ الْإِیمَانِ عَنْ قَلْبِهِ وَ خَرَجَ عَنْ وَلَایَتِی وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ نَصِیباً فِی وَلَایَتِنَا وَ أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ ذَلِکَ》

اختصاص، شیخ مفید، صفحه ۲۴۷
بحار الانوار جلد ۷۴ صفحه ۲۳۰
http://lib.eshia.ir/11008/74/230
یا کریم بن کریم

یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از عبدالعلی69 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 1 December 2019   #2
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

ج: 4 ربیع الثانی ، سالروز ولادت ، کریم ابن الکریم، حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام تهنیت

سیدالکریم از عالمان سادات حسنی و از راویان حدیث است . نسب ایشان با چهار واسطه به امام حسن مجتبی (علیه‌السلام)می‌رسد.
شیخ صدوق، مجموعه روایات وی را با عنوان <<جامع اخبار عبدالعظیم>>
گردآوری کرده است.
جناب عبدالعظیم حسنی، امام رضا(علیه‌السلام) و امام جواد(علیه‌السلام) و امام هادی(علیه‌السلام) را درک کرده است.

امام هادی سلام الله علیه به حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام فرمودند:

تو به حقیقت از دوستان و یاران ما هستی.

توحید صدوق ص ۱۱۶

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Sunday 1 December 2019   #3
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

ج: 4 ربیع الثانی ، سالروز ولادت ، کریم ابن الکریم، حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام تهنیت

قديمي Sunday 1 December 2019   #4
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

قديمي Sunday 1 December 2019   #5
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

اعتقادات صحیح حضرت عبدالعظیم حسنی رحمت الله علیه و جایگاه رفیع وی نزد اهل بیت علیهم السلام

اعتقادات خود را در توحید و نبوت و امامت و معاد محک بزنید!

عبد العظیم بن عبد الله حسنی نقل می‌کند که خدمت امام هادی علیه السلام (حضرت علی بن محمد بن علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابی طالب سلام الله علیه و علیهم السلام) داخل شدم و
چون ایشان مرا دید به من فرمودند:

که مرحبا به تو و خوش آمدی ای أبو القاسم تو دوست مائی از روی راستی و درستی؛

عبد العظیم میگوید که به آن حضرت عرض کردم : یا ابن رسول الله به درستی که من اراده دارم که دین خود را بر تو عرضه دارم پس اگر پسندیده باشد بر آن ثابت بمانم تا آن هنگام که خدای عز و جل را ملاقات کنم ؛

حضرت هادی (علیه السلام) فرمود که ای ابو القاسم آنها را بیاور یعنی اعتقادات خود را بیان کن!

عرض کردم که :
من میگویم و به این قائلم و اعتقاد دارم که خدای تبارک و تعالی #واحد است که چیزی مثل و مانند او نیست بیرونست از دو حد که یکی حد ابطال است و دیگری حد تشبیه ؛ و میگویم که آن- جناب نه جسم است و نه صورت و نه عرض و نه جوهر بلکه او است که جسمها را جسم ساخته و صورتها را تصویر نموده و نگاشته و آفریننده عرض ها و جوهرها است و پروردگار هر چیزی و مالک و خالق و مخترع و پدید آورنده آن است؛
و میگویم که محمد بنده و رسول او است و خاتم پیغمبران است که بعد از او هیچ پیغمبری نیست تا روز قیامت و میگویم که شریعت آن حضرت خاتمه شریعتها است که بعد از آن تا روز قیامت شریعت دیگری نخواهد بود؛
و میگویم که امام و خلیفه و ولی امر بعد از آن حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب است بعد از آن امام حسن بعد از آن امام حسین بعد از آن علی بن الحسین بعد از آن محمد بن علی بعد از آن جعفر بن محمد بعد از آن موسی بن جعفر بعد از آن علی بن موسی بعد از آن محمد بن علی بعد از آن تو ای آقای من ،

حضرت هادی (علیه السلام) فرمود : بعد از من پسرم حسن پس از برای مردم چه حال خواهد بود با خلف بعد از او ؟

عبد العظیم میگوید که عرض کردم :
ای آقای من این چگونه است و چرا این را به این طریق فرمودی؟
فرمود : زیرا که شخص او دیده نمیشود و یاد کردن او به اسمش حلال نباشد تا وقتی که بیرون آید و زمین را از عدل و داد پر کند چنان که از جور و ستم پر شده باشد.
عبد العظیم میگوید عرض کردم: اقرار نمودم و میگویم که دوست ایشان دوست خدا است و دشمن ایشان دشمن خدا و فرمانبرداری ایشان فرمانبرداری خدا و نافرمانی ایشان نافرمانی خدا است و میگویم که معراج (یعنی بالا رفتن پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) به آسمان در حال بیداری با همان بدن شریف و عنصر لطیف در شب معراج )، حق است سؤال منکر و نکیر در قبر حق است و میگویم که بهشت حق است و دوزخ حق است و صراط حق است و ترازوی اعمال حق است و میگویم که قیامت آمدنی است و در آن هیچ شکی نیست و میگویم که خدا بر خواهد انگیخت آنها را که در قبرهایند و میگویم که فریضه‌های واجب بعد از ولایت، نماز است و زکاة و روزه و حج و جهاد و امر بمعروف و نهی از منکر.

حضرت علی بن محمد (علیه السلام) فرمود :
ای ابو القاسم به خدا سوگند که این دین ، دین خدا است که آن را از برای بندگانش پسندیده پس بر آن ثابت باش خدا تو را به قول ثابت در زندگی دنیا و در آخرت ثابت بدارد.
〰️〰️〰️〰️〰️〰️

التوحید للصدوق ص ۱۱۶

https://bit.ly/2pynfEi
http://lib.eshia.ir/27045/1/116

روایتی دیگر منقول از حضرت عبدالعظیم علیه السلام در نفی #تجسیم و اشاره به مبانی اعتقادی ناب توحیدی مکتب اهل بیت علیهم السلام را حتما مطالعه کنید::

مقایسه‌ای بین اعتقاد #اهل_سنت + #یهود با مکتب حقه اهل بیت علیهم السلام ، در باور به
#نزول_خدا :::::
https://t.me/borrhan/30772

قديمي Sunday 1 December 2019   #6
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

اعتقادات صحیح حضرت عبدالعظیم حسنی رحمت الله علیه و جایگاه رفیع وی نزد اهل بیت علیهم السلام

اعتقادات خود را در توحید و نبوت و امامت و معاد محک بزنید!

عبد العظیم بن عبد الله حسنی نقل می‌کند که خدمت امام هادی علیه السلام (حضرت علی بن محمد بن علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابی طالب سلام الله علیه و علیهم السلام) داخل شدم و
چون ایشان مرا دید به من فرمودند:

که مرحبا به تو و خوش آمدی ای أبو القاسم تو دوست مائی از روی راستی و درستی؛

عبد العظیم میگوید که به آن حضرت عرض کردم : یا ابن رسول الله به درستی که من اراده دارم که دین خود را بر تو عرضه دارم پس اگر پسندیده باشد بر آن ثابت بمانم تا آن هنگام که خدای عز و جل را ملاقات کنم ؛

حضرت هادی (علیه السلام) فرمود که ای ابو القاسم آنها را بیاور یعنی اعتقادات خود را بیان کن!

عرض کردم که :
من میگویم و به این قائلم و اعتقاد دارم که خدای تبارک و تعالی #واحد است که چیزی مثل و مانند او نیست بیرونست از دو حد که یکی حد ابطال است و دیگری حد تشبیه ؛ و میگویم که آن- جناب نه جسم است و نه صورت و نه عرض و نه جوهر بلکه او است که جسمها را جسم ساخته و صورتها را تصویر نموده و نگاشته و آفریننده عرض ها و جوهرها است و پروردگار هر چیزی و مالک و خالق و مخترع و پدید آورنده آن است؛
و میگویم که محمد بنده و رسول او است و خاتم پیغمبران است که بعد از او هیچ پیغمبری نیست تا روز قیامت و میگویم که شریعت آن حضرت خاتمه شریعتها است که بعد از آن تا روز قیامت شریعت دیگری نخواهد بود؛
و میگویم که امام و خلیفه و ولی امر بعد از آن حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب است بعد از آن امام حسن بعد از آن امام حسین بعد از آن علی بن الحسین بعد از آن محمد بن علی بعد از آن جعفر بن محمد بعد از آن موسی بن جعفر بعد از آن علی بن موسی بعد از آن محمد بن علی بعد از آن تو ای آقای من ،

حضرت هادی (علیه السلام) فرمود : بعد از من پسرم حسن پس از برای مردم چه حال خواهد بود با خلف بعد از او ؟

عبد العظیم میگوید که عرض کردم :
ای آقای من این چگونه است و چرا این را به این طریق فرمودی؟
فرمود : زیرا که شخص او دیده نمیشود و یاد کردن او به اسمش حلال نباشد تا وقتی که بیرون آید و زمین را از عدل و داد پر کند چنان که از جور و ستم پر شده باشد.
عبد العظیم میگوید عرض کردم: اقرار نمودم و میگویم که دوست ایشان دوست خدا است و دشمن ایشان دشمن خدا و فرمانبرداری ایشان فرمانبرداری خدا و نافرمانی ایشان نافرمانی خدا است و میگویم که معراج (یعنی بالا رفتن پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) به آسمان در حال بیداری با همان بدن شریف و عنصر لطیف در شب معراج )، حق است سؤال منکر و نکیر در قبر حق است و میگویم که بهشت حق است و دوزخ حق است و صراط حق است و ترازوی اعمال حق است و میگویم که قیامت آمدنی است و در آن هیچ شکی نیست و میگویم که خدا بر خواهد انگیخت آنها را که در قبرهایند و میگویم که فریضه‌های واجب بعد از ولایت، نماز است و زکاة و روزه و حج و جهاد و امر بمعروف و نهی از منکر.

حضرت علی بن محمد (علیه السلام) فرمود :
ای ابو القاسم به خدا سوگند که این دین ، دین خدا است که آن را از برای بندگانش پسندیده پس بر آن ثابت باش خدا تو را به قول ثابت در زندگی دنیا و در آخرت ثابت بدارد.

التوحید للصدوق ص ۱۱۶

https://bit.ly/2pynfEi
http://lib.eshia.ir/27045/1/116

روایتی دیگر منقول از حضرت عبدالعظیم علیه السلام در نفی #تجسیم و اشاره به مبانی اعتقادی ناب توحیدی مکتب اهل بیت علیهم السلام را حتما مطالعه کنید::

مقایسه‌ای بین اعتقاد #اهل_سنت + #یهود با مکتب حقه اهل بیت علیهم السلام ، در باور به
#نزول_خدا :::::
https://t.me/borrhan/30772

قديمي Sunday 1 December 2019   #7
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

چهارم ربیع الثانی سال ۱۷۳هجری قمری مصادف با دوازدهم شهریور سال ۱۶۸هجری شمسی، حضرت سیدالکریم، جناب شاه عبدالعظیم حسنی علیهماالسلام در مدینه به دنیا آمدند.

حضرت عبدالعظیم علیه السلام در زمان امام هفتم حضرت موسی بن جعفر علیهماالسلام زاده شدند. پدرشان جناب عبدالله و مادرشان حضرت فاطمه نام داشتند.
نام و نسب کامل ایشان اینطور است: حضرت ابوالقاسم، عبدالعظیم بن عبدالله بن علی بن حسن بن زید بن علی بن حسن بن علی بن ابیطالب علیهم السلام یعنی نسل پنجم از اولاد امام مجتبی علیه السلام هستند.
همسر حضرت عبدالعظیم علیه السلام نیز جناب خدیجه دختر قاسم بن حسن بن زید بن حسن مجتبی علیهم السلام یعنی دخترِ پسر عموی پدرشان است.

جناب عبدالعظیم علیه السلام از ترس دشمنان حکومتی به شهر ری وارد شده و در پنهانی زندگی میکردند. روزها را روزه و شبها تا صبح به نماز می ایستادند و به زیارت حضرت حمزة بن جعفر علیهماالسلام فرزند بلاواسطه امام صادق علیه السلام میرفتند که بعد خودشان نیز همانجا دفن شدند.
حرم مطهر این امامزاده بزرگوار حضرت عبدالعظیم علیه السلام در همان شهر ری نزدیک حرم مطهر حضرت. زبیده خاتون دختر والا مقام سیدالشهداء علیهماالسلام است.
و همچنین در کنار قبرمطهر حضرت حمزه بن موسی علیهماالسلام هستند. و یکی از نوادگان امام سجاد بنام. طاهر بن زین العابدین علیهماالسلام در نزدیکی ایشان مدفونند.

محقق بزرگ مرحوم علامه شیخ آقا بزرگ تهرانی بنابر نقل کتاب الخصائص العظیمیه ولادت حضرت عبدالعظیم علیه السلام را در روز پنجشنبه چهارم ربیع الثانی سال ۱۷۳هجری قمری نقل کرده است.

در فضیلت وجود مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام حدیثی معروف درخشان است که امام هادی سلام الله علیه به یکی از اهالی ری فرمودند:
"إِنَّكَ لَو زُرتَ قبرَ عبدِالْعَظيمِ عِندَكُم لَكُنْتَ كَمَن زَارَالْحُسَيْنَ علیه السلام"
اگر تو قبر عبدالعظیم که در شهرتان است را زیارت کنی مانند این است که قبر امام حسین علیه السلام را زیارت کرده باشی.

همچنین در فضیلت والای ایشان همین بس که ایشان بر امام هادی علیه السلام وارد شد هنگامی که حضرت او را دیدند فرمودند:
"مَرْحَباً بِكَ يَا أَبَا الْقَاسِمِ أَنْتَ وَلِيُّنَا حَقّا..."
خوش آمدی ای اباالقاسم! تو از دوستداران حقیقی ما هستی.

کفایة الأثر ص۲۸۶
فهرست نجاشی ج۲ ص۶۷
کامل الزیارات ص۵۳۷ ح۸۲۸
زندگانی حضرت عبدالعظیم علیه السلام ص۲۷
قديمي Sunday 1 December 2019   #8
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

امام رضا علیه السلام فرمودند ؛

يَا عَبْدَ الْعَظِيمِ أَبْلِغْ عَنِّی أَوْلِيَائِیَ السَّلَامَ و ... مُرْهُمْ بِالصِّدْقِ فِی الْحَدِيثِ وَ أَدَاءِ الْأَمَانَةِ ، وَ مُرْهُمْ بِالسُّكُوتِ وَ تَرْكِ الْجِدَالِ فِيمَا لَا يَعْنِيهِمْ وَ إِقْبَالِ بَعْضِهِمْ عَلَى بَعْضٍ وَ الْمُزَاوَرَةِ فَإِنَّ ذَلِكَ قُرْبَةٌ إِلَیَّ .

ای عبد العظيم سلام مرا به دوستانم برسان ... و دستورشان ده كه راستگو وامانت دار باشند ، و دستورشان ده كه خاموشی گزينند ، و از مجادلات بيهوده بپرهيزند ، و به هم روى آورند و با يكديگر ديدار كنند ، كه موجب نزديكى به من است .

الاختصاص / ۲۴۷ .

يكى از اهالى رى میگوید ، به زیارت امام حسن عسکری علیه السّلام رفته و بر ايشان وارد شدم . حضرتش فرمود كجا بوده اى ؟ عرض كردم به زيارت سيّد الشهداء مشرّف بودم و الحال خدمت شما رسيده ام .
فقال عليه السّلام أَما لوْ زُرْتَ قَبْرَ عَبْدَ الْعَظيمِ عِنْدَكُمْ ، لَكُنْتَ كَمَنْ زارَ الْحُسَيْنَ .
حضرت فرمود ، آگاه باش که اگر به زیارت قبر عبد العظیم حسنی که در شهرتان است رفته بودی ، همانند کسی بودی که حسین بن علیّ را زیارت کرده .

کامل الزیارة باب ۱۰۷ / حدیث ۱ .

قديمي Sunday 1 December 2019   #9
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

قديمي Sunday 1 December 2019   #10
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

حضرت عبد العظيم حسنى‏]
و عبد العظيم مكنّى به ابو القاسم است، و قبر شريفش در رى معروف و مشهور است، و به علو مقام و جلالت شأن معروف و از اكابر محدثين و اعاظم علماء و زهّاد و عبّاد بوده، و از اصحاب حضرت جواد و هادى عليهما السّلام است. و محقّق داماد در رواشح فرموده كه: احاديث بسيار در فضيلت و زيارت حضرت عبد العظيم روايت شده و وارد شده كه هر كه زيارت كند قبر او را بهشت بر او واجب مى‏شود. «1»
ابن بابويه و ابن قولويه روايت كرده‏اند كه: مردى از اهل رى به خدمت حضرت علىّ نقى عليه السّلام رفت، حضرت از او پرسيد كه كجا بودى؟ عرض كرد كه: به زيارت امام حسين عليه السّلام رفته بودم، فرمود كه: اگر زيارت مى‏كردى قبر عبد العظيم را كه نزد شما است هرآينه مثل كسى بودى كه زيارت امام حسين عليه السّلام كرده باشد. «2»
و بالجمله احاديث در فضيلت او بسيار است و حقير در تحيّة الزّائر و هديّة الزّائرين «3» به برخى از آن اشاره كردم، و صاحب بن عبّاد رساله مختصره در احوال آن حضرت نوشته و شيخ مرحوم محدّث متبحّر نورى- نوّر اللّه مرقده- آن رساله را
منتهى الآمال فى تواريخ النبى و الآل عليهم السلام(فارسى)، ج‏1، ص: 585
در خاتمه مستدرك نقل فرموده، «1» و من حاصل آن را در مفاتيح ذكر كردم.
و جناب عبد العظيم را پسرى بود به نام محمّد، او نيز مردى بزرگ قدر و با زهادت و كثرت عبادت معروف بود.
مكشوف باد كه احقر در ايّام مجاورت ارض اقدس غرىّ و اوان استفاده از شيخ جليل علّامة عصره، و فريد دهره، جناب آقا ميرزا فتح اللّه مشهور به شريعت اصفهانى- دام ظلّه العالى- از جناب ايشان شنيدم كه فرمودند: يكى از علماى نسّابه كتابى تأليف نموده موسوم به منتقله و در آن كتاب شرح داده احوال هر يك از سادات را كه از جايى به جايى منتقل شدند. از جمله نوشته كه محمّد «2» بن عبد العظيم منتقل شد به جانب سامره و در اراضى بلد دجيل وفات يافت، و چون درست عبارات كلام ايشان را مستحضر نيستم به حاصل آن پرداختم.
و بالجمله جناب ايشان از نقل اين قضيّه در منتقله استظهار فرمودند كه اين قبر معروف به امامزاده سيّد محمّد كه در نزديكى بلد يك منزلى سامره واقع است و به جلالت شأن و بروز كرامات معروف همان قبر محمّد بن عبد العظيم حسنى باشد، لكن مشهور آن است كه آن قبر محمّد بن علىّ الهادى عليه السّلام است كه به جلالت شأن ممتاز است و اوست كه حضرت امام حسن عسكرى عليه السّلام به جهت مرگ او گريبان چاك زد، و همين بود معتقد شيخ مرحوم علّامه نورى- طاب ثراه- و عامّه علماء بلكه علماء عصر سابق، چنان كه حموى در معجم البلدان در «بلد» گفته: و قال عبد الكريم بن طاووس: بها قبر ابى جعفر محمّد بن على الهادى عليه السّلام به اتّفاق.
سيّم از پسران حسن بن زيد بن الحسن عليه السّلام ابو طاهر زيد است، و زيد را سه فرزند است:
(2) در اين كه آيا محمد داراى فرزند بوده يا نه اختلافى وجود دارد. نك: منتقلة الطالبية، ص 157؛ در عمدة الطالب، ص 71 او را بلا عقب معرفى كرده است و در بعضى كتاب‏ها آمده كه نسل حضرت عبد العظيم از همين محمد باقى ماند (منتقلة الطالبية ص 157 به نقل از سى مقاله حضرت آقاى استادى، ص 62.)
منتهى الآمال فى تواريخ النبى و الآل عليهم السلام(فارسى)، ج‏1، ص: 586
1- طاهر، مادرش اسماء دختر ابراهيم مخزوميّه است، و او را دو فرزند است به نام محمّد و على، و محمّد را سه دختر بود: خديجه و نفيسه و حسناء و اولاد ذكور نداشت، و مادر اين سه دختر از اهل صنعاء بوده، و ايشان در صنعاء ساكن شدند.
2- على بن زيد 3- امّ عبد اللّه.
چهارم از اولاد حسن بن زيد بن الحسن عليه السّلام، اسحاق است. و اسحاق معروف بود به كوكبى، و او را سه پسر بوده: حسن و حسين و هارون. و هارون را پسرى بود جعفر نام، و جعفر را پسرى بود محمّد نام داشت و او را در شهر آمل مازندران، رافع بن ليث شهيد كرد، و قبرش گويند زيارتگاه است.
پنجم از اولاد حسن بن زيد بن الحسن عليه السّلام ابراهيم است، ابراهيم زنى از سادات حسينى گرفت و از وى پسرى آورد مسمّى به نام خود ابراهيم، و پسرى ديگر آورد مسمّى به علىّ، و از امة الحميد كه امّ ولدى بود و نسبش به عمر منتهى مى‏گشت، گفته‏اند فرزندى آورد او را زيد نام نهاد. و ابراهيم بن ابراهيم را دو پسر بود: محمّد و حسن، و محمّد را سه پسر بود از سلمه دختر عبد العظيم مدفون به رى، و اسامى ايشان حسن و عبد اللّه و احمد است.
ششم از اولاد حسن بن زيد بن الحسن عليه السّلام عبد اللّه است، عبد اللّه را پنج پسر بود بدين ترتيب: على و محمّد و حسن بن زيد و اسحاق.
ابو نصر بخارى گفته كه: جز زيد هيچ يك را فرزند نبوده، و مادر زيد امّ ولد است و او اشجع اهل زمان خويش بود، و او در خارج كوفه با ابو السّرايا بود و چون كار بر وى سخت افتاد به اهواز گريخت و در آنجا مأخوذ شد و صبرا مقتول گشت.
زيد را چهار پسر بود: محمّد و على و حسين و عبد اللّه. و مادر ايشان از سادات علوى بود، و محمّد بن زيد سه پسر آورد مسمّى به حسن و علىّ و عبد اللّه، و ايشان در حجاز سكون فرمودند. «1»
هفتم از پسران حسن بن زيد بن الحسن عليه السّلام ابو محمّد اسماعيل است،
اسماعيل آخرين فرزندان حسن بن زيد است و او را جالب الحجاره مى‏گفتند، و او را سه پسر بود: 1- حسن 2- على و او كوچكترين اولاد اسماعيل است، و او را شش پسر بود بدين اسامى: حسين و حسن، اسماعيل، محمّد، قاسم، احمد.
پسر سيّم اسماعيل محمّد است و مادر او از سادات حسينى است و او را چهار فرزند است:
1- احمد و او به بخارا سفر كرد و در آنجا فرزند آورد و هم در آنجا مقتول گشت.
2- على و او بلا عقب بود.
3- اسماعيل، مادرش خديجه دختر عبد اللّه بن اسحاق بن قاسم بن اسحاق بن عبد اللّه بن جعفر بن علىّ بن ابى طالب عليه السّلام بود و ملقّب بود به ابيض البطن و او را نيز فرزندى نبود.

4- زيد بن محمّد و به روايت عمرى مادرش از اولاد عبد الرّحمن شجرى است، و او را دو پسر بود يكى امير حسن ملقّب به داعى كبير، و ديگرى محمّد او نيز بعد از برادر ملقّب به داعى شد.
قديمي Sunday 1 December 2019   #11
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

دوم امامزاده لازم التعظيم جناب شاهزاده عبد العظيم‏
كه نسب شريفش به چهار واسطه به سبط جليل حضرت خير الورى امام حسن مجتبى عليه السلام منتهى مى‏شود بدين طريق عبد العظيم بن عبد الله بن علي بن الحسن بن زيد بن الحسن بن على بن ابى طالب عليهم السلام و قبر شريفش در رى معلوم و مشهور و ملاذ و معاذ عامه مخلوق است و علو مقام و جلالت شأن آن حضرت اظهر من الشمس است چه آن جناب بعلاوه آنكه در دودمان حضرت خاتم النبيين صلى الله عليه و آله است از اكابر محدثين و اعاظم علما و زهاد و عباد و صاحب ورع و تقوى است و از اصحاب حضرت جواد و حضرت هادى عليهما السلام است و نهايت توسل و انقطاع به خدمت ايشان داشته و احاديث بسيار از ايشان روايت كرده و او است صاحب كتاب خطب امير المؤمنين عليه السلام و كتاب يوم و ليلة و او است كه دين خود را بر امام زمانش حضرت هادى عليه السلام عرض كرد و حضرت تصديق او نمود (و فرمود:
يَا أَبَا الْقَاسِمِ هَذَا وَ اللَّهِ دِينُ اللَّهِ الَّذِي ارْتَضَاهُ لِعِبَادِهِ فَاثْبُتْ عَلَيْهِ ثَبَّتَكَ اللَّهُ بِالْقَوْلِ الثَّابِتِ فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ
) و صاحب بن عباد رساله‏اى مختصره در احوال آن جناب نوشته كه شيخ ما مرحوم ثقه الاسلام نورى در خاتمه مستدرك آن را نقل فرموده و در آنجا و در رجال شيخ نجاشى است كه حضرت عبد العظيم از سلطان زمان خويش ترسيد و گريخت و در شهرها گردش مى‏كرد بعنوان آنكه قاصد و پيك است تا به رى آمد و مخفى شد در ساربانان و به روايت نجاشى در سردابى در خانه مردى از شيعيان در سكه الموالى و در آنجا عبادت خدا مى‏كرد و روزها روزه مى‏داشت و شبها به نماز مى‏ايستاد و پنهان بيرون مى‏آمد و زيارت مى‏كرد قبرى را كه در مقابل قبر او است و راه در ميان است و مى‏گفت اين قبر مردى از فرزندان حضرت امام موسى عليه السلام است و پيوسته در آنجا مى‏بود و يك و دو از شيعه خبر مى‏شدند از احوال او تا آنكه اكثر مردم رى او را شناختند پس شخصى از شيعه‏
كليات مفاتيح الجنان، ص: 565
حضرت رسالت پناه صلى الله عليه و آله را در خواب ديد كه فرمود مردى از فرزندان مرا از سكه الموالى برخواهند داشت و مدفون خواهند كرد نزد درخت سيب در باغ عبد الجبار بن عبد الوهاب و اشاره فرموده به همان مكان كه در آنجا مدفون شد پس آن شخص رفت كه آن درخت و مكان را از صاحب باغ بخرد صاحب باغ گفت كه از براى چه مى‏خرى اين درخت و جاى آن را آن شخص خواب خود را نقل كرده صاحب باغ گفت من نيز چنين خواب ديده‏ام و موضع اين درخت را با جميع باغ وقف كرده‏ام بر آن سيد و ساير شيعيان كه در آنجا مرده‏هاى خود را دفن كنند پس عبد العظيم بيمار شد و برحمت ايزدى واصل گشت چون او را برهنه كردند كه غسل بدهند در جيبش رقعه‏اى يافتند كه در آنجا نسب شريف خود را نوشته بود كه منم ابو القاسم عبد العظيم پسر عبد الله پسر على پسر حسن پسر زيد پسر امام حسن پسر على بن ابى طالب عليهم السلام و نيز صاحب بن عباد در وصف علم عبد العظيم گفته كه (روايت كرده ابو تراب رويانى كه گفت شنيدم از ابو حماد رازى كه مى‏گفت: وارد شدم بر حضرت امام على نقى عليه السلام در سر من راى پس سؤال كردم از آن حضرت جمله‏اى از مسائل حلال و حرام خود و جواب فرمود مسايل مرا پس زمانى كه وداع كردم با آن حضرت براى بيرون آمدن از آنجا حضرت با من فرمود اى حماد هر گاه مشكل شد بر تو چيزى از امور دينت در ناحيه خود يعنى در بلد رى پس سؤال كن آن را از عبد العظيم بن عبد الله حسنى و سلام مرا به او برسان) و محقق داماد در كتاب رواشح گفته كه احاديث بسيار در فضيلت زيارت عبد العظيم روايت شده و وارد شده كه هر كه زيارت كند قبر او را بهشت بر او واجب شود و شيخ شهيد ثانى رحمة الله عليه در حواشى خلاصه همين روايت را از بعض نسابين نقل فرموده (و ابن بابويه و ابن قولويه به سند معتبر روايت كرده‏اند كه: مردى از اهل رى به خدمت حضرت امام على نقى عليه السلام رفت حضرت از او پرسيد كه كجا بودى عرض كرد كه به زيارت امام حسين عليه السلام رفته بودم فرمود كه اگر زيارت مى‏كردى قبر عبد العظيم را كه نزد شما است هر آينه مثل كسى بودى كه زيارت امام حسين عليه السلام كرده باشد) فقير گويد كه علما از براى آن بزرگوار زيارتى نقل نكردند مگر آنكه فخر المحققين آقا جمال الدين در مزار خود فرموده كه زيارت آن حضرت به اين نحو مناسب است:
السَّلَامُ عَلَى آدَمَ صِفْوَةِ اللَّهِ السَّلَامُ عَلَى نُوحٍ نَبِيِّ اللَّهِ السَّلَامُ عَلَى إِبْرَاهِيمَ خَلِيلِ اللَّهِ السَّلَامُ عَلَى مُوسَى كَلِيمِ اللَّهِ السَّلَامُ عَلَى عِيسَى رُوحِ اللَّهِ السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا رَسُولَ اللَّهِ السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا خَيْرَ خَلْقِ اللَّهِ السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا صَفِيَّ اللَّهِ السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا مُحَمَّدَ بْنَ عَبْدِ اللَّهِ خاتَمَ النَّبِيِّينَ‏
كليات مفاتيح الجنان، ص: 566
السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ عَلِيَّ بْنَ أَبِي طَالِبٍ وَصِيَّ رَسُولِ اللَّهِ السَّلَامُ عَلَيْكِ يَا فَاطِمَةُ سَيِّدَةَ نِسَاءِ الْعَالَمِينَ السَّلَامُ عَلَيْكُمَا يَا سِبْطَيِ الرَّحْمَةِ وَ سَيِّدَيْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا عَلِيَّ بْنَ الْحُسَيْنِ سَيِّدَ الْعَابِدِينَ وَ قُرَّةَ عَيْنِ النَّاظِرِينَ السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا مُحَمَّدَ بْنَ عَلِيٍّ بَاقِرَ الْعِلْمِ بَعْدَ النَّبِيِّ السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا جَعْفَرَ بْنَ مُحَمَّدٍ الصَّادِقَ الْبَارَّ الْأَمِينَ السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا مُوسَى بْنَ جَعْفَرٍ الطَّاهِرَ الطُّهْرَ السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا عَلِيَّ بْنَ مُوسَى الرِّضَا الْمُرْتَضَى السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا مُحَمَّدَ بْنَ عَلِيٍّ التَّقِيَّ السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا عَلِيَّ بْنَ مُحَمَّدٍ النَّقِيَّ النَّاصِحَ الْأَمِينَ السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا حَسَنَ بْنَ عَلِيٍّ السَّلَامُ عَلَى الْوَصِيِّ مِنْ بَعْدِهِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى نُورِكَ وَ سِرَاجِكَ وَ وَلِيِّ وَلِيِّكَ وَ وَصِيِّ وَصِيِّكَ وَ حُجَّتِكَ عَلَى خَلْقِكَ السَّلَامُ عَلَيْكَ أَيُّهَا السَّيِّدُ الزَّكِيُّ وَ الطَّاهِرُ الصَّفِيُّ السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا ابْنَ السَّادَةِ الْأَطْهَارِ السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا ابْنَ الْمُصْطَفَيْنَ الْأَخْيَارِ السَّلَامُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ وَ عَلَى ذُرِّيَّةِ رَسُولِ اللَّهِ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُهُ السَّلَامُ عَلَى الْعَبْدِ الصَّالِحِ الْمُطِيعِ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِأَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا أَبَا الْقَاسِمِ ابْنَ السِّبْطِ الْمُنْتَجَبِ الْمُجْتَبَى السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا مَنْ بِزِيَارَتِهِ ثَوَابُ زِيَارَةِ سَيِّدِ الشُّهَدَاءِ يُرْتَجَى السَّلَامُ عَلَيْكَ عَرَّفَ اللَّهُ بَيْنَنَا وَ بَيْنَكُمْ فِي الْجَنَّةِ وَ حَشَرَنَا فِي زُمْرَتِكُمْ وَ أَوْرَدَنَا حَوْضَ نَبِيِّكُمْ وَ سَقَانَا بِكَأْسِ جَدِّكُمْ مِنْ يَدِ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَيْكُمْ أَسْأَلُ اللَّهَ أَنْ يُرِيَنَا فِيكُمُ السُّرُورَ وَ الْفَرَجَ وَ أَنْ يَجْمَعَنَا وَ إِيَّاكُمْ فِي زُمْرَةِ جَدِّكُمْ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ وَ أَنْ لَا يَسْلُبَنَا مَعْرِفَتَكُمْ إِنَّهُ وَلِيٌّ قَدِيرٌ أَتَقَرَّبُ إِلَى اللَّهِ بِحُبِّكُمْ وَ الْبَرَاءَةِ مِنْ أَعْدَائِكُمْ وَ التَّسْلِيمِ إِلَى اللَّهِ رَاضِياً بِهِ غَيْرَ مُنْكِرٍ وَ لَا مُسْتَكْبِرٍ وَ عَلَى يَقِينِ مَا أَتَى بِهِ مُحَمَّدٌ نَطْلُبُ بِذَلِكَ وَجْهَكَ يَا سَيِّدِي اللَّهُمَّ وَ رِضَاكَ وَ الدَّارَ الْآخِرَةَ يَا سَيِّدِي وَ ابْنَ سَيِّدِي اشْفَعْ لِي فِي الْجَنَّةِ فَإِنَّ لَكَ عِنْدَ اللَّهِ شَأْناً مِنَ الشَّأْنِ اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ أَنْ تَخْتِمَ لِي‏
كليات مفاتيح الجنان، ص: 567
بِالسَّعَادَةِ فَلَا تَسْلُبْ مِنِّي مَا أَنَا فِيهِ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ اللَّهُمَّ اسْتَجِبْ لَنَا وَ تَقَبَّلْهُ بِكَرَمِكَ وَ عِزَّتِكَ وَ بِرَحْمَتِكَ وَ عَافِيَتِكَ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ أَجْمَعِينَ وَ سَلَّمَ تَسْلِيماً يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ‏
پس محقق مذكور فرموده كه در بعضى اخبار مذكور است كه امامزاده عبد العظيم در اوقات توقف در رى از منزل پنهان بيرون مى‏آمد و قبرى كه در مقابل قبر او است و راه در ميان است زيارت مى‏كرد و مى‏فرمود كه اين قبر مردى از اولاد موسى بن جعفر عليهما السلام است و الحال قبرى در آنجا است كه به امامزاده حمزه فرزند امام موسى عليه السلام منسوب است و ظاهر آن است كه همان قبرى باشد كه امامزاده عبد العظيم زيارت آن مى‏نمود إن شاء الله او را نيز زيارت بايد نمود و همين زيارت را مى‏توان خواند [162] و فقره‏
السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا أَبَا الْقَاسِمِ‏
و فقره بعد از آن را نبايد خواند انتهى مخفى نماند كه در صحن امامزاده حمزه قبر شيخ جليل سعيد قدوة المفسرين جمال الدين ابو الفتوح حسين بن على خزاعى رحمة الله عليه صاحب تفسير معروف است بايد آن جناب را زيارت نمود و همچنين از زيارت جناب شيخ صدوق رئيس المحدثين معروف به ابن بابويه كه در نزديكى بلد شاهزاده عبد العظيم است غفلت نبايد نمود
مطلب سوم در زيارت قبور مؤمنين رضي الله عنهم أجمعين است‏

http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=137082

قديمي Sunday 1 December 2019   #12
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

سيزدهم‏
: شيخ صدوق روايت كرده از جناب عبد العظيم بن عبد اللّه حسنى رحمه اللّه كه گفت: گفتم به حضرت امام محمّد تقى عليه السّلام اى پسر رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله و سلّم، حديث كن مرا به حديثى كه از پدران بزرگوارت نقل شده باشد، فرمود:
حدّثنى ابى، عن جدّى، عن آبائه عليهم السّلام، قال: قال امير المؤمنين عليه السّلام: لا يزال النّاس بخير ما تفاوتوا، فاذا استووا هلكوا.
يعنى: حديث كرد مرا پدرم، از جدّم، از پدرانش عليهم السّلام كه امير المؤمنين-
صلوات اللّه عليه- فرموده: پيوسته مردم به خير و خوبى هستند مادامى‏كه تفاوت داشته باشند، پس هرگاه مساوى شدند هلاك شوند.
گفتم: زيادتر بگو يا بن رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله و سلّم! باز حضرت از پدران خود از امير المؤمنين عليه السّلام نقل كرد كه فرمود: و لو تكاشفتم ما تدافنتم. اگر آشكار شود عيب هر يك از شماها بر ديگرى همديگر را دفن نخواهيد كرد.
گفتم: زيادتر بفرما يا بن رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله و سلّم، باز نقل كرد از حضرت امير المؤمنين عليه السّلام كه فرمود:
انّكم لن تسعوا النّاس بأموالكم فسعوهم بطلاقة الوجه و حسن اللّقاء.
بدرستى كه اموال شما گنجايش مردم را ندارند، گنجايش بدهيد ايشان را به گشاده رويى و خوش برخوردى. همانا شنيدم از رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله و سلّم كه مى‏فرمود:
انّكم لن تسعوا النّاس باموالكم فسعوهم باخلاقكم.
جناب عبد العظيم گفت: گفتم به حضرت جواد عليه السّلام كه زيادتر بفرما يا بن رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله و سلّم، فرمود: امير المؤمنين عليه السّلام فرمود: من عتب على الزّمان طالت معتبته.
هر كه خشم گيرد بر زمان، طول خواهد كشيد خشم او. (يعنى ناملايمات زمانه يكى دو تا نيست كه خشم آدم زود بر طرف شود، بلكه آن بسيار و متجاوز از حدّ است لاجرم خشم بر او طولانى خواهد شد).
(فقير گويد كه): به همين معنى است فرمايش آن حضرت نيز: اغض على القذى و الّا لن ترض ابدا.
يعنى: چشم بپوش بر خار. (كنايه از آن كه از مكاره و رنج و بلاى دنيا و ناملايمات از دوستان بى‏وفا چشم بپوش و تحمّل آن كن و اگر نه خشنود نشوى هرگز و هميشه به حالت خشم و تلخى زندگى كنى چه آن كه طبيعت دنيا مشوب است به مكاره).
جناب عبد العظيم گفت: گفتم زيادتر بفرما. فرمود كه: حضرت امير المؤمنين عليه السّلام فرمود:
منتهى الآمال فى تواريخ النبى و الآل عليهم السلام(فارسى)، ج‏3، ص: 1793
مجالسة الأشرار تورث سوء الظّنّ بالاخيار.
مجالست و همنشينى با اشرار و مردمان بد، سبب بد گمانى شود به اخيار و مردمان خوب.
گفتم: زيادتر بفرما. فرمود كه: امير المؤمنين عليه السّلام فرمود:
بئس الزّاد الى المعاد العدوان على العباد. [1]
بد توشه‏اى است براى سفر قيامت ستم كردن بر بندگان خداى.
فقير گويد كه: نيز از كلمات آن حضرت است: البغى آخر مدّة الملوك.
و شايسته است كه من اين چند شعر را در ذيل اين كلمه شريفه از حكيم فردوسى نقل نمايم:
به رستم چنين گفت دستان كه كم [2] كن اى پور بر زير دستان ستم‏
اگر چه تو را زير دستان بسى است فلك را در اين زير دستان بسى است‏
مكن تو توانى دل خلق ريش و گر مى‏كنى مى‏كنى بيخ خويش‏
مكن تا توانى ستم بر كسى ستمگر به گيتى نماند بسى [3]
گفت: گفتم زيادتر بفرما يا بن رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله و سلّم، فرمود: كه حضرت امير المؤمنين عليه السّلام فرموده: قيمة كلّ امرئ ما يحسنه، [4] قيمت هر مردى و مرتبه هر شخصى همان چيزى است كه نيكو مى‏دارد آن را از هنر و علم و عرفان.
غرض تحريص و ترغيب بر كسب كمالات نفسانيّه و صناعات و نحو آن است.
خليل بن احمد [5] گفته كه: بهتر كلمه‏اى كه ترغيب كند آدمى را به سوى طلب علم و معرفت، قول امير المؤمنين عليه السّلام است كه فرموده: قدر هر مردى همان چيزى است كه نيكو مى‏دارد او را.
[4] نهج البلاغه، حكمت 81.
[5] صاحب كتاب العين و استاد سيبويه كه در سال 170 در گذشته است.
منتهى الآمال فى تواريخ النبى و الآل عليهم السلام(فارسى)، ج‏3، ص: 1794
جناب عبد العظيم گفت: گفتم زيادتر بفرما يا بن رسول اللّه.
فرمود: امير المؤمنين عليه السّلام فرمود:
المرء مخبوء تحت لسانه.
مرد پنهان است در زير زبان خويشتن قيمت و قدرش ندانى تا نيايد در سخن‏
و از اينجا است كه نيز فرموده:
تكلّموا تعرفوا، [1] تكلّم كنيد تا شناخته شويد.
چو در بسته باشد چه داند كسى كه گوهرفروش است يا پيله‏ور
گفتم: زيادتر بفرما يا بن رسول اللّه.
فرمود: حضرت امير المؤمنين عليه السّلام فرمود: ما هلك امرؤ عرف قدره. هلاك نشد مردى كه شناخت قدر خود را.
گفتم: زيادتر بفرما يا بن رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله و سلّم.
فرمود كه: امير المؤمنين عليه السّلام فرمود: التّدبير قبل العمل يؤمنك من النّدم، يعنى:
تدبير تو پيش از عمل و اقدام در امرى ايمن خواهد ساخت تو را از پشيمانى آن.
ندانسته در كار تندى مكن بينديش و بنگر ز سر تا به بن‏
(فقير گويد كه): در فصل مواعظ حضرت صادق عليه السّلام قريب به همين نقل شده و ما اين دو شعر را از نظامى كه مناسب با اين كلمه شريفه است نيز نقل كرديم.
در سر كارى كه درآيى نخست رخنه بيرون شدنش كن درست‏
تا نكنى جاى قدم استوار پاى منه در طلب هيچ كار
گفت: گفتم زيادتر بفرما يا بن رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله و سلّم.
فرمود: حضرت امير المؤمنين عليه السّلام فرمود: من وثق بالزّمان صرع. هر كه اعتماد كند بر زمان بر زمين افكنده خواهد شد.
فرمود: حضرت امير المؤمنين عليه السّلام فرمود: خاطر بنفسه من استغنى برأيه، در خطر
عرض كردم: زيادتر بفرما يا بن رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله و سلّم.
فرمود كه: حضرت امير المؤمنين عليه السّلام فرموده: قلّة العيال احدى اليسارين. كمى اهل و عيال، يكى از دو توانگرى است در مال، زيرا كه هر كه را اندك باشد عيال او عيشش آسان‏تر باشد و معيشتش اوسع، هم چنان كه در كثرت مال حال بر اين منوال است.
فرمود: كه: امير المؤمنين عليه السّلام فرمود: من دخله العجب هلك. هر كه داخل شد بر او عجب و خودپسندى هلاك شد.
فرمود كه: امير المؤمنين عليه السّلام فرموده: من ايقن بالخلف جاد بالعطيّة. كسى كه يقين كند كه عوض آنچه مى‏دهد جايش مى‏آيد جوانمردى خواهد كرد در عطا كردن زيرا كه مى‏داند بدل اين عطا به او مى‏رسد.
(فقير گويد كه): به همين مطلب اشاره كرده بعض شعرا در مدح حضرت امير المؤمنين عليه السّلام كه گفته:
جاد بالقرص و الطّوى ملأ جن- - بيه و عاف الطّعام و هو سغوب‏
فأعاد القرص المنير عليه ال- - قرص و المقرص الكرام كسوب [1]
نقل است كه جناب امير المؤمنين عليه السّلام سقايت نخلى فرمود در عوض يك مدّ از جو، پس آن را برايش دستاس [2] كردند و نان پختند، چون خواست بر آن افطار فرمايد سائلى بر در خانه‏اش آمد، آن حضرت نانش را به سائل داد و شب گرسنه خوابيد؛ شاعر گفته كه حضرت امير المؤمنين عليه السّلام بخشش كرد قرص نان خود را در
حالى كه از گرسنگى پهلوهاى نازنينش پر بود و كراهت داشت از خوردن طعام به ملاحظه سائل با آن كه گرسنه بود، پس چون قرص نان به سائل داد، در عوض قرص خورشيد برايش به آسمان برگشت، و قرص دهنده كريم كسب‏كننده و نفع به دست آورنده است.
جناب عبد العظيم گفت: گفتم: زيادتر بفرما يا بن رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله و سلّم.
فرمود: حضرت امير المؤمنين عليه السّلام فرموده: من رضى بالعافية ممّن دونه رزق السّلامة ممّن فوقه.
كسى كه راضى و خشنود شد به عافيت و سلامت از كسانى كه پايين‏تر از او است، روزى او خواهد شد سلامتى از كسانى كه بالاتر از او است.
اين وقت جناب عبد العظيم گفت: گفتم به حضرت جواد عليه السّلام: بس است آنچه فرمودى مرا. [1]
(مؤلّف گويد كه): اين روايت مشتمل است بر شانزده كلمه از كلمات شريفه حضرت امير المؤمنين- صلوات اللّه عليه- كه حضرت جواد عليه السّلام هر كدام را از پدران بزرگواران خود عليهم السّلام از آن حضرت نقل فرموده، اينك من نيز اقتدا به حضرت جواد عليه السّلام نموده دوازده كلمه از كلمات آن حضرت كه در نهج البلاغه است نقل مى‏كنم كه مجموع آن‏ها به آن دوازده كلماتى كه از خود حضرت جواد عليه السّلام نقل شده چهل كلمه شود كه هر كس آن‏ها را حفظ كند شامل شود او را حديث شريف:
من حفظ من شيعتنا اربعين حديثا بعثه اللّه عزّ و جلّ يوم القيامة عالما فقيها و لم يعذّبه. [2]
1- قال امير المؤمنين عليه السّلام: اذا تمّ العقل نقص الكلام. [3]
فرمود حضرت امير المؤمنين عليه السّلام: چون تمام و كامل شد عقل آدمى، كم شد
منتهى الآمال فى تواريخ النبى و الآل عليهم السلام(فارسى)، ج‏3، ص: 1797
كلام او. [1]
2- قال عليه السّلام: اكبر العيب آن تعيب ما فيك مثله. [2]
بزرگ‏ترين عيب تو آن است كه عيب كنى مردم را به چيزى كه مثل آن در تو باشد.
پس احمق آن كسى است كه خود به هزار عيب آلوده و سر تا پاى او را معصيت فرو گرفته چشم از عيوب خود پوشيده و زبان به عيب مردم گشوده.
همه حمّال عيب خويشتند طعنه بر عيب ديگران چه زنند
و آن جناب عليه السّلام در يكى از كلمات خود چنين مردمانى را كه جستجوى عيب مردم مى‏كنند و آن را نقل مى‏نمايند، و از خوبى ايشان نقل نمى‏كنند تشبيه فرموده به مگس كه جستجوى جاهاى فاسد و كثيف بدن آدمى را مى‏كنند و بر روى آن مى‏نشينند و جاهاى صحيح بدن را كارى ندارند. [3]
3- قال عليه السّلام: رأى الشّيخ احبّ الىّ من جلد الغلام. [4]
يعنى: انديشه پير كهن سال دوست‏تر است نزد من از جلادت و مردانگى نوجوان.
شايد نكته‏اش آن باشد كه رأى پير صاحب تدبير صادر مى‏شود از روى عقل و تجربه و آن سبب اصلاح فتنه بلكه موجب اطفاى بسيارى از فتنه‏ها است، به‏
يك دسته گل دماغ‏پرور از خرمن صد گياه بهتر
لاف از سخن چه در توان زد آن خشت بود كه پرتوان زد

[2] نهج البلاغه، حكمت 361، ص 732.
[3]
همه عيب خلق ديدن نه مروت است و مردى نگهى به خويشتن كن كه همه گناه دارى‏
ره طالبان عقبى كرم است و فضل و احسان تو چه در نشان مردى به جز از كلاه‏دارى‏
تو حساب خويشتن كن نه حساب خلق سعدى كه بضاعت قيامت عمل تباه دارى‏

[4] نهج البلاغه، حكمت 86، ص 669 و يروى: من مشهد الغلام.
منتهى الآمال فى تواريخ النبى و الآل عليهم السلام(فارسى)، ج‏3، ص: 1798
خلاف جلادت نوجوان كه غالبا مبنى است بر تهوّر و القاء نفس در مهلكه و كارهاى ناآزموده كه غالبا سبب اشتعال نار حرب و هلاك جمعى شود.
و لهذا ابو الطّيب گفته:
الرّأي قبل شجاعة الشّجعان هو أوّل و هى المحلّ الثّانى‏
فاذا هما اجتمعا لنفس حرّة بلغت من العلياء كلّ مكان‏
4- قال عليه السّلام: فوت الحاجة اهون من طلبها الى غير اهلها. [1]
فرمود: فوت شدن حاجت آسان‏تر است از طلب نمودن حاجت از غير اهلش. [2]
و لقد اجاد من قال:
اقسم باللّه لمصّ النّوى و شرب ماء القلب المالحة
أحسن بالانسان من ذلّة و من سؤال الأوجه الكالحة
فاستغن باللّه تكن ذا الغنى مغتبطا بالصّفقة الرّابحة
طوبى لمن يصبح ميزانه يوم يلاقى ربّه راجحة
5- قال عليه السّلام: القناعة مال لا ينفد. [3]
قناعت- كه مساهله در اسباب معاش باشد- مالى است كه فانى نمى‏شود و
اگر گويى غم دل با كسى گوى كه از رويش بنقد آسوده گردى‏
آلوده منّت كسان كم شو تا يك شبه در وثاق تو نان است‏
اى نفس برشته قناعت شو كانجا همه چيز نيك ارزان است‏
تا بتوانى حذر كن از منّت كاين منّت خلق كاهش جان است‏
شك نيست كه هر كه چيز دارد و آن را بدهد طريق احسان است‏
امّا چو كسى بود كه نستاند احسان اين است اين نه آسان است‏
چندان كه مروّتست در دادن در ناستدن هزار چندان است‏

قديمي Sunday 1 December 2019   #13
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

[3] نهج البلاغه، حكمت 57، ص 664.
منتهى الآمال فى تواريخ النبى و الآل عليهم السلام(فارسى)، ج‏3، ص: 1799
گنجى است كه تمام نمى‏شود.
(فقير گويد كه): بيايد در فصل معجزات حضرت هادى عليه السّلام كلامى در قناعت.
6- قال عليه السّلام: كفاك ادبا لنفسك اجتناب ما تكرهه لغيرك. [1]
بس است تو را از براى ادب كردن نفس خود دورى كردن از آنچه مكروه مى‏شمرى از غير خودت.
پس هر كه طالب باشد سعادت نفس و تهذيب اخلاق را بايد ديگران را آيينه عيوب خود قرار دهد و آنچه از ايشان سر زند تأمّل در حسن و قبح آن كند و به قبح هر چه برخورد بداند كه چون اين عمل از خود او سر زند نيز قبيح است و به حسن هر چه برخورد بداند كه اين عمل از او نيز حسن است، پس در ازاله قبايح خود بكوشد و در تحصيل اخلاق حسنه سعى بليغ نمايد.
7- قال عليه السّلام: كم من اكلة منعت [تمنع- خ. ل‏] اكلات. [2]
بسا يك بار خوردنى يا خوردن يك لقمه كه مانع شد از خوردن‏هاى بسيار.
و فى معنى كلامه عليه السّلام: كم من شهوة ساعة اورثت حزنا طويلا. [3]
يعنى: بسا شهوت يك ساعت كه سب حزن‏هاى طولانى شود.
و حريرى در مقامات از كلام حضرت اخذ كرده قول خود را: يا ربّ أكلة هاضت الاكل، و منعته مآكل. [4]
8- قال عليه السّلام: كن فى الفتنة كابن اللّبون، لا ظهر فيركب، و لا ضرع فيحلب. [5]
باش در زمان فتنه مانند شتر بچه‏اى كه داخل در سنّ سه سالگى شده باشد كه نه پشتى است او را كه به سوارى آن كوشند و نه پستانى كه از آن شير دوشند.
حاصل آن كه در فتنه داخل مشو و به قوّت بازو و مال در آن همراهى مكن و
[4] مقامات حريرى، المقامة الكوفية، ص 41.
[5] نهج البلاغه، حكمت 1، ص 653.
منتهى الآمال فى تواريخ النبى و الآل عليهم السلام(فارسى)، ج‏3، ص: 1800
چنان باش كه از تو انتفاعى نبرند چه بسا شود كه خون‏ها ريخته شود و مال‏ها غارت شود و عرض‏ها به باد رود و تو در آن شريك شوى و خسران دنيا و آخرت برى.
9- قال عليه السّلام: ما عال من اقتصد. [1]
فقير و درويش نگشت كسى كه در مخارج خود ميانه روى كرد.
10- قال عليه السّلام: ما قال النّاس لشى‏ء: «طوبى له»، الّا و قد خبأ له الدّهر يوم سوء. [2]
نگفتند مردمان براى چيزى اين كلمه را كه «خوشا به حال او»، مگر آن كه پنهان كرد روزگار غدّار از براى او روز بدى.
خويشتن آراى مشو در بهار تا نكند در تو طمع روزگار
11- قال عليه السّلام: من تذكّر بعد السّفر استعدّ. [3]
كسى كه ياد كند دورى سفر خود را استعداد و تهيّه آن راه دور خود را بيند. پس اشخاصى كه در تهيّه توشه و زاد آخرت نيستند جهتش غفلت آن‏ها است از آن سراى، پس آماده سفر خود باش و به غفلت مگذران و خود را خطاب كن و بگو:
خاك من و تو است كه باد بهار مى‏بردش سوى يمين و شمال‏
عمر به افسوس برفت آنچه رفت ديگرش از دست مده بر مآل‏
بسكه در آغوش لحد بگذرد بر من و تو روز و شب و ماه و سال‏
اى كه درونت به گنه تيره شد ترسمت آيينه نگيرد صقال‏
زنده دلا مرده ندانى كه كيست آن كه ندارد به خدا اشتغال‏
مالك فى الخيمة مستلقيا قد نهض القوم و شدّوا الرّحال‏
قد وعر المسلك يا ذا الفتى افلح من هيّأ زاد المال‏
لا تك تغترّ بمعمورة يعقبها الهدم او الانتقال‏
مالك تعصى و منادى القبول من قبل الحقّ ينادى تعال‏
منتهى الآمال فى تواريخ النبى و الآل عليهم السلام(فارسى)، ج‏3، ص: 1801
12- قال عليه السّلام: ما اكثر العبر و اقلّ الاعتبار. [1]
چه بسيار است عبرت و پند، و كم است پند گرفتن.
كاخ جهان پر است ز ذكر گذشتگان لكن كسى كه گوش دهد اين ندا كم است‏
قديمي Sunday 1 December 2019   #14
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

كاخ جهان پر است ز ذكر گذشتگان لكن كسى كه گوش دهد اين ندا كم است‏
[چهار سر بريده در يك مكان‏]
در تواريخ مسطور است كه چون عبد الملك مروان، مصعب بن زبير را كشت و عراق را تسخير كرد و به كوفه رفت و داخل دار الأماره شد و بر سرير سلطنت تكيه داد و سر مصعب را در مقابل خود نهاد و در كمال فرح و انبساط بود كه ناگاه يك تن از حاضرين را كه عبد الملك بن عمر مى‏گفتند، لرزه فرو گرفت و گفت: امير به سلامت باد، من قصّه عجيبى از اين دار الأماره به خاطر دارم و آن چنان است كه من با عبيد اللّه بن زياد در اين مجلس بودم، سر مبارك امام حسين عليه السّلام را براى او آوردند و در نزد او نهادند، پس از چندى كه مختار كوفه را تسخير كرد با او در اين مجلس نشستم و سر ابن زياد را در نزد او ديدم، پس از مختار با مصعب صاحب اين سر در اين مجلس بودم كه سر مختار را در نزد او نهاده بودند و اينك با امير در اين مجلس مى‏باشم و سر مصعب را در نزد او مى‏بينم! و من در پناه خدا در مى‏آورم امير را از شرّ اين مجلس.
عبد الملك مروان تا اين قصّه را شنيد لرزه او را فرو گرفت و امر كرد تا قصر الأماره را خراب كردند، [2] و اين قصّه را بعضى از شعراء به نظم آورده و چه خوب گفته:
يك سره [3] مردى ز عرب هوشمند گفت به عبد الملك از روى پند:
منتهى الآمال فى تواريخ النبى و الآل عليهم السلام(فارسى)، ج‏3، ص: 1802
روى همين مسند و اين تكيه‏گاه زير همين قبّه و اين بارگاه‏
بودم و ديدم بر ابن زياد آه چه ديدم كه دو چشمم مباد
تازه سرى چون سپر آسمان طلعت خورشيد ز رويش نهان‏
بعد ز چندى سر آن خيره سر بد بر مختار به روى سپر
بعد كه مصعب سر و سردار شد دست كش [1] او سر مختار شد
اين سر مصعب به تقاضاى كار تا چه كند با تو ديگر روزگار [2]
(مؤلّف گويد كه): در كشف الغمّه در احوال حضرت جواد عليه السّلام كلمات بسيار از حضرت امير المؤمنين عليه السّلام نقل شده كه حضرت جواد عليه السّلام از آن حضرت نقل فرموده، چون مقام گنجايش تطويل نداشت ما ذكر ننموديم هر كه طالب است آنجا رجوع نمايد.
قديمي Sunday 1 December 2019   #15
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

چهارم: حضرت عبد العظيم‏
بن عبد اللّه بن علىّ بن الحسن بن زيد بن الحسن بن علىّ بن ابى طالب عليهم السّلام است.

منتهى الآمال فى تواريخ النبى و الآل عليهم السلام(فارسى)، ج‏3، ص: 1899
كه از اكابر محدّثين، و اعاظم علما و زهّاد و عبّاد و صاحب ورع و تقوى است، و از اصحاب حضرت جواد و هادى عليهم السّلام است و نهايت توسّل و انقطاع به خدمت ايشان داشته و احاديث بسيار از ايشان روايت كرده و من در ذكر اولاد حضرت امام حسن عليه السّلام از اين كتاب و در مفاتيح الجنان مختصرى از حال آن جناب را نگاشتم و در اينجا اكتفا مى‏كنم به همان حديثى كه مشتمل است بر عرض كردن دينش را بر امام زمانش حضرت هادى عليه السّلام.
شيخ صدوق و غير او روايت كرده‏اند از جناب عبد العظيم كه فرمود: وارد شدم بر آقاى خودم حضرت امام علىّ نقى عليه السّلام، چون آن حضرت مرا ديد فرمود: مرحبا به تو اى ابو القاسم، تو ولىّ ما هستى از روى حقيقت. پس عرض كردم خدمت آن جناب كه: اى فرزند رسول اللّه! صلّى اللّه عليه و آله و سلّم من مى‏خواهم كه دين خود را بر شما عرضه دارم پس هرگاه مرضىّ و پسنديده است بر آن ثابت بمانم تا خداوند عزّ و جلّ را ملاقات كنم، فرمود: بياور اى ابو القاسم. (يعنى عرض كن دين خود را).
گفتم: من مى‏گويم كه: خداوند تبارك و تعالى واحد است و مثلى براى او نيست و از حدّ ابطال و حدّ تشبيه خارج است و جسم و صورت و عرض و جوهر نيست، بلكه پديدآورنده اجسام و صورت‏ها و خلق كننده عرض‏ها و جوهرها است، و پروردگار و مالك هر چيزى است و هر چيزى را جعل و احداث كرده.
و مى‏گويم من كه: محمّد صلّى اللّه عليه و آله و سلّم بنده و رسول او و خاتم پيغمبران است و بعد از آن پيغمبرى نخواهد بود تا روز قيامت، و شريعت آن حضرت آخر همه شرايع است و شريعتى نيست بعد از آن تا روز قيامت.
و مى‏گويم من كه: امام و خليفه و ولىّ امر بعد از پيغمبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم امير المؤمنين علىّ بن ابى طالب عليه السّلام است، و بعد از آن حضرت حسن، بعد از آن حسين، بعد علىّ بن الحسين، بعد محمّد بن علىّ، بعد جعفر بن محمّد، بعد موسى بن جعفر، بعد علىّ بن موسى، بعد محمّد بن علىّ عليهم السّلام. بعد از اين بزرگواران تويى اى مولاى من.
پس امام علىّ نقى عليه السّلام به جناب عبد العظيم فرمود: بعد از من حسن پسر من‏
منتهى الآمال فى تواريخ النبى و الآل عليهم السلام(فارسى)، ج‏3، ص: 1900
است، پس چگونه باشند مردم در زمان خلف بعد از او؟
گفتم: و چگونه است اين اى مولاى من؟
فرمود: براى اين كه ديده نمى‏شود شخص او و حلال نباشد بر زبان آوردن نام او تا آن كه خروج كند و پر كند زمين را از عدل و داد هم چنان كه پر شده باشد از جور و ظلم.
گفتم: اقرار كردم. (يعنى به امامت حضرت حسن عسكرى و خلف آن حضرت قايل شدم).
پس گفتم: و مى‏گويم دوست اين بزرگواران دوست خدا است و دشمن ايشان دشمن خداست و اطاعت ايشان اطاعت خدا است و معصيت ايشان معصيت خدا است.
و مى‏گويم كه: معراج حقّ است، و سؤال در قبر حقّ است، و بهشت حقّ است، و دوزخ حقّ است، و صراط حقّ است، و ميزان حقّ است، و آن كه قيامت آمدنى است و شكّى در آن نيست و خداوند زنده مى‏كند و انگيخته مى‏كند كسانى را كه در قبرها جا دارند.
و مى‏گويم كه: فرايض واجبه بعد از ولايت (يعنى دوستى خدا و رسول و ائمه عليهم السّلام) نماز است و زكات و روزه و حجّ و جهاد و امر به معروف و نهى از منكر است.
پس حضرت امام علىّ نقى عليه السّلام فرمود: اى ابو القاسم! اين است به خدا سوگند دين خدا كه پسنديده است آن را براى بندگانش، ثابت بمان بر همين اعتقاد، خداوند ثابت دارد تو را به قول ثابت در حيات دنيا و در آخرت. [1]
[1] بحار الأنوار، ج 69، ص 1 به نقل از كمال الدين، ج 2، ص 379.

http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=137082
پاسخ

Bookmarks

کلیدواژه ها
عبد العظیم حسنی

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 04:48PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه