بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي 3 روز پيش   #31
ناقد
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2013
پاسخ‌ها: 2,846
ج: چرا اسم 12 امام در قران نيامده و...؟!

نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
این عطف به ادعای قبلی شماست :
این ادعا کاملا درست است، اما دال بر این نیست که قرآن تنها مرجع است. بلکه بحث آن است که در سند اصلی و دست اول، اصول باید به طور صریح و خدشه ناپذیر ذکر شود. اما فروع معمولا به اسناد دست پایین واگذار می شود. نمی دانم این گونه امور بدیهی چطور مورد تشکیک شما قرار می گیرد؟
ناقد الأن بر روي خط است   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي 2 روز پيش   #32
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 33,084
روزنوشته ها: 10

نقل قول:
در اصل توسط ناقد نوشته شده است نمايش نوشته
این ادعا کاملا درست است، اما دال بر این نیست که قرآن تنها مرجع است. بلکه بحث آن است که در سند اصلی و دست اول، اصول باید به طور صریح و خدشه ناپذیر ذکر شود. اما فروع معمولا به اسناد دست پایین واگذار می شود. نمی دانم این گونه امور بدیهی چطور مورد تشکیک شما قرار می گیرد؟
با کلمات بازی نکنید ، و خودتان را دور لقمه و لقمه را دور خودتان نپیچانید.

سند اصلی و دست اولی که به معنای "تنها سند" باشد، چیزی نیست که در اسلام باشد. چیزی است که خیال شما ساخته و پرداخته است. شما تعریف لفظی دیگری می کنید ولی توقعتان این است که این "تنها سند" باشد.

قرآن یکی از اسناد اسلام است. که به روشنی خودش به منابع "اصلی و دست اول" دیگری هم اشاره می کند. لذا مسیر سوال شما خطاست چون از قرآن توقع دارید همه چیز را گفته باشد! چنین چیزی را اسلام نگفته. حتی خود قرآن هم نگفته.
من نمی توانم اینجا چندان حکم صادر کنم - می ترسم - ولی خوب اگر قرار باشد سند اصلی و دست اولی تعیین کنیم، آن خود رسول الله است که بدون او نمی توان به هیچ قرائتی از قرآن اعتماد کرد. او طرف وحی و امین وحی است و وحی در مورد او می گوید : لا ینطق عن الهوی ....

آخرين ويرايش صبح ، 2 روز پيش در 10:54AM.
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي يك روز پيش   #33
ناقد
عضو ثابت

باز هم تکرار می کنم من هیچ گاه واژه «تنها سند» را به کار نبردم. اما ظاهر این شما هستید که با کلمات بازی می کنید.
بلی، کسی از قرآن توقع ندارد همه چیز را گفته باشد. اما توقع بیان اصول در قرآن یک توقع کاملا بجا و منطقی است. دلیلش هم آن است که به هر حال قرآن فصل الخطاب و خدشه ناپذیر است. یعنی اگر آیه ای بشنوید هیچ گاه از سندش نمی پرسید، در حالی در مورد احادیث پیامبر می توانید مطالبه سند و راوی کنید. با این وصف اگر موضوع مهمی مانند امامت در قرآن نیاید، اما فقط در کلام پیامبر بیاید، قابل قبول است؛ اما بی تردید درجه اتمام حجت آن نازلتر است و همه بحث و سوال من هم همین است که چرا قرآن از این اقدام بسیار ساده و ابتدایی و مورد توقع عقلانی آن هم در یک امر اصولی و سرنوشت ساز کوتاهی کرده است؟

ضمنا آیه "ما ینطق عن الهوی" شاهد درستی نیست که به آن استناد کرده اید، چون مربوط به آیات قرآن است چون در ادامه آمده: "ان هو الا وحی یوحی" یعنی پیامبر از سر هوا و هوس آیه ای از طرف خودش نمی آورد، بلکه هر چه می گوید وحی است و وحی هم چیزی نیست جز واژه های بین الدفتین.
قديمي يك روز پيش   #34
خیرالبریه
علی وشیعته

نشان خیرالبریه

تاريخ ثبت نام: Jul 2007
پاسخ‌ها: 3,568

نقل قول:
در اصل توسط ناقد نوشته شده است نمايش نوشته
باز هم تکرار می کنم من هیچ گاه واژه «تنها سند» را به کار نبردم. اما ظاهر این شما هستید که با کلمات بازی می کنید.
بلی، کسی از قرآن توقع ندارد همه چیز را گفته باشد. اما توقع بیان اصول در قرآن یک توقع کاملا بجا و منطقی است. دلیلش هم آن است که به هر حال قرآن فصل الخطاب و خدشه ناپذیر است. یعنی اگر آیه ای بشنوید هیچ گاه از سندش نمی پرسید، در حالی در مورد احادیث پیامبر می توانید مطالبه سند و راوی کنید. با این وصف اگر موضوع مهمی مانند امامت در قرآن نیاید، اما فقط در کلام پیامبر بیاید، قابل قبول است؛ اما بی تردید درجه اتمام حجت آن نازلتر است و همه بحث و سوال من هم همین است که چرا قرآن از این اقدام بسیار ساده و ابتدایی و مورد توقع عقلانی آن هم در یک امر اصولی و سرنوشت ساز کوتاهی کرده است؟

ضمنا آیه "ما ینطق عن الهوی" شاهد درستی نیست که به آن استناد کرده اید، چون مربوط به آیات قرآن است چون در ادامه آمده: "ان هو الا وحی یوحی" یعنی پیامبر از سر هوا و هوس آیه ای از طرف خودش نمی آورد، بلکه هر چه می گوید وحی است و وحی هم چیزی نیست جز واژه های بین الدفتین.
حداقل روي يك مطلب مستند بمانيد وشرح دهيد بجاي انشاء مثلا :

بزرگترين فقيه حنبلي ومفتي بزرگ وامام زمان خويش وشيخ الاسلام بقول ذهبي ، ابن قدامه حنبلي درقرن ششم در كتاب معروف خودش چنين نوشته :

وكان الصحابة رضي الله عنهم قبل جمع عثمان المصحف يقرأون بقراءات لم يثبتها في المصحف ويصلون بها لا يرى أحد منهم تحريم ذلك ولا بطلان صلاتهم به"المغني

یعنی صحابه قبل از جمع مصحف عثمان در نمازشان بقرائاتی خارج از مصحف قرائت میکردند و هیچکس آنرا حرام وموجب بطلان نماز نمیدانست !!!!!

يك نفر شرح دهد اين مطلب را !!!!!!

کانال تلگرامی اینجانب :
https://telegram.me/kamelee
وگروه شيعه واقعي ومناظره فرهيختگان :
https://telegram.me/joinchat/BlQSjz1xYw1i8ik1P98FQg
خیرالبریه حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي 19 ساعت پيش   #35
ناقد
عضو ثابت

بحث تحریف لفظی قبلا مطرح شده و ربطی به موضوع بحث جاری (عدم ذکر نام ائمه در قرآن) ندارد.
پاسخ

Bookmarks

کلیدواژه ها
امامت, سنت, قرآن, كفر

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 02:08PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه