بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Friday 7 June 2019   #31
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 21,438
ج: مرز توحید وشرک و.......

پست 185
قل قول:
در اصل توسط کنجکاو1همان کثافت آشغال غانت هالک ملحد کافر بالله وانبیائه ورسله وکتبه وحججه بهائی ملحد زنیم مابون شیطان پرست بی سواد مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و........ نوشته شده است نمايش نوشته
ملیاردها مسیحی به صلیب عیسی معتقد هستند وخیلی از ارکان دین خودرا بر این عقیده پایه گذاری کرده اند ولی خداوند می فرمایند اشتباه فکر می کنند
hosyn
دوست گرامی، چرا مغالطه میکنید؟ معتقد بودن میلیاردها مسیحی غیر از فهم میلیاردها انسان قطع نظر از دین و آیین از یک عبارت است، آیه ۷ آلعمران را میلیاردها انسان غیر مسلمان هم خواندند، و همگی تردید ندارند که این آیه و لو معتقد باشند قرآن کلام خدا نیست اما این آیه میگوید آیات قرآن دو نوع است، نه اینکه آیات قران همگی محکمات است و غیر قرآن متشابهات است، هیچ کافری چنین چیزی از معنای این جمله که به آن نگاه میکند نمیفهمد، و ربطی به اعتقاد ندارد، بلکه مربوط به ضوابط هرمنوتیک بین المللی است.
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Monday 10 June 2019   #32
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست187

نقل قول: در اصل توسط کنجکاو1همان کثافت آشغال غانت هالک ملحد کافر بالله وانبیائه ورسله وکتبه وحججه بهائی ملحد زنیم مابون شیطان پرست بی سواد مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و........... نوشته شده است
چند درصد این میلیاردها نفر که معتقد به دو دستگی درآیات قرآن است به دانابودن راسخون از تاویل متشابهات بجز خداوند هستند ؟

hosyn
ربطی ندارد، در اینکه این آیه میگوید دو جور آیات داریم همگی متفق القول هستند، اما در بخش خاص آیه که عطف والراسخون چگونه است اختلاف فهم پیدا میکنند، و یکی از مهمترین مباحث قراء قرآن کریم، بحث وقف و ابتدا است که اهمیت خاص خود دارد.

اتفاقا این ظرافت‌کاری‌ها در آیات است که واضح میکند که چگونه یک آیه میتواند معانی متعدد داشته باشد و همگی صحیح باشد.
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Wednesday 12 June 2019   #33
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 190و191
http://www.iranclubs.net/forums/show...157496&page=13
سعید
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام بر اهل تقوی و آنان که تمسک به آیات الهی را سرلوحه کار خود قرار داده‌اند و از تحمیل توهمات خود به آیات خدا پرهیز دارند.
با آرزوی قبولی طاعات و عبادات اهل ایمان.
به نوبه خود سعی کردم تا تمامی مطالب نگاشته شده را مطالعه و بررسی نمایم و از بزرگوارانی که برای خدا مطالبی را نگاشته‌اند کمال تشکر را دارم که خدای متعال ایشان را جزای خیر عنایت فرماید.
مسأله توحید و شرک از مطالب اساسی تمامی ادیان الهی بوده و هست و البته از مسائل بسیار دقیق است که نیاز است روی آن تأمل جدی صورت گیرد و چه در مقام نظر و چه در مقام عمل، نسبت به آموزه‌های دینی مربوط به آن تحفظ داشته باشیم.
ابتدای امر که با عنوان این بحث مواجه شدم، انتظارم از ایجادکننده آن این بود که انصاف را سرلوحه کار قرار دهد، چه اینکه در مقام عمل، اگر غیر از این باشد، قطعاً شخص مرتکب شرک شده و چیزی جز خدای متعال و رضای او را در کار خود در نظر گرفته، پس اگر بنای توحید داریم، خوب است هر کدام از ما از خود شروع کنیم.
و اما در ادامه، آنچه که متوجه شدم، تلاش ایجادکننده بحث در پرش از این شاخه به آن شاخه بود که البته ممکن است شگرد بحثی این فرد باشد یا اینکه از روی عصبانیت متوجه نیست که چه می‌کند که در این صورت توصیه می‌شود اگر از استناداتی که به آیات الهی می‌شود، خشمگین شده، قدری از بحث کردن دوری نماید و سپس بعد از تأمل بیشتر، در صورتی که از پاسخ‌های مطرح شده قانع نشد، با رعایت انصاف به ابهاماتی که برایش مطرح شده بپردازد و همچنین به سؤالات دیگران پاسخ گوید.
یک نکته روشی هم به نظر می‌رسد که لازم است در مباحثه رعایت شود و آن هم اینکه تا موضوعی رسیدگی نشده، موضوع دیگری مطرح نشود.
از ایجادکننده این بحث تقاضا می‌کنم که قدری بیشتر در آنچه نوشته می‌شود دقت نماید، چرا که مسؤولیت این شخص نسبت به دیگران شاید بیشتر باشد.
در این خصوص نیز حداقل دو مورد را دیدم که برایم عجیب بود. اول اینکه ایجادکننده بحث مدعی مراجعه به قرآن و استفاده از آن است و حال آنکه می‌گوید که: «شاید من به دستورات زبان عربی زیاد آشنا نباشم ...». آیا برای مراجعه به قرآن نیازی به آشنایی با دستورات زبان عربی نیست؟
بدتر از آن اینکه در جایی که به خیال خود با حالت پیروزمندانه از تصور ترک بحث توسط یکی از افراد مشارکت کننده در بحث، پرچم پیروزی به اهتزاز درمی‌آورد که:
«وقتی دربرابر آیات قرآن جوابی ندارد کنارمی کشد»
و سپس این پاسخ را دریافت می‌کند که:
«وَ قَدْ نَزَّلَ عَلَيْكُمْ فِي الْكِتابِ أَنْ إِذا سَمِعْتُمْ آياتِ اللَّهِ يُكْفَرُ بِها وَ يُسْتَهْزَأُ بِها فَلا تَقْعُدُوا مَعَهُمْ حَتَّى يَخُوضُوا في‏ حَديثٍ غَيْرِهِ إِنَّكُمْ إِذاً مِثْلُهُمْ إِنَّ اللَّهَ جامِعُ الْمُنافِقينَ وَ الْكافِرينَ في‏ جَهَنَّمَ جَميعاً (النساء 140) »

که در صدد بیان دلیل عدم مشارکت در ادامه بحث برای مدتی بوده، باز هم حاضر نیست که نسبت به خطای تصور خود، صادقانه اعتراف کند!
در خصوص آیات قرآن کریم، صرف اینکه آیه آورده شود، بدون اینکه قصد فهم باشد و وقتی بنا این باشد که گزاره‌ای از پیش تصور شده را به نحوی به آیات ببندند و مقصود خود را بر آیات شریفه تحمیل نمایند، تمسک به قرآن نیست بلکه تحمیل به قرآن است و آنگاه اگر با این بیانات و تطبیقات غلط مقابله شود، آن را مقابله با قرآن تلقی کردن، نهایت ناجوانمردی و ملعنت و پلیدی است.
پست191
و اما در خصوص مسأله محکم و متشابه:
آیا ایجادکننده این بحث، منکر وجود محکم و متشابه در قرآن است؟ یا اینکه معتقد است اگر چیزی در قرآن اثبات شده بود و خدای متعال فرموده بود که چنین چیزی هست ولی ما پیدا نکردیم، نعوذ بالله آیه قرآن اشتباه است یا ما نتوانسته‌ایم مصداقی از آن را پیدا کنیم؟
قديمي Wednesday 12 June 2019   #34
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 193
نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 همان کثافت آشغال غانت هالک ملحد کافر بالله وانبیائه ورسله وکتبه وحججه بهائی ملحد زنیم مابون شیطان پرست بی سواد مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و..........نوشته شده است
یعنی از نگاه شما اهمیتی ندارد که راسخون تاویل بدانند یا ندانند ؟

hosyn
بسیار اهمیت دارد، اما میدان فهم است، چه مانعی داشت تا خداوند متعال عبارت را تغییر میداد و میفرمود: و لا یعلم تاویله الا الله و یقول الراسخون فی العلم آمنا به کل من عند الله؟ به نظر شما چرا خدا، قراء و مفسران و مترجمان را سرگردان کرده و طوری واو عطف آورده که قطعا نمیتوان گفت کدامیک منظور است؟ شما دو ترجمه آوردید که دو جور بود، کدامیک میخواهند نعوذ بالله قرآن را تغییر دهند؟

آنچه به ذهن من میرسد و اطمینان نسبت به آن دارم اینکه خداوند متعال جمله را طوری آورده که دو نوع راسخون در علم معرفی کند، امیرالمؤمنین ع در روایت فرمودند: سمّی ترکهم التعمق رسوخا، یعنی خداوند کسانی که وارد چالشهای متشابهات نمیشوند را راسخ نامیده است، و این معنای خوب و روشنی است، اما در روایت دیگر آمده: ما راسخ در علم هستیم و ما میدانیم.

راستی اگر گفتن اینکه: (ایمان به قرآن آوردیم و تمامش از ناحیه خداست) را رسوخ در اعتقاد بنامیم مانعی دارد؟ آیا مگر رسوخ در علم، محتاج علم نیست؟ آیا میشود راسخ در علم باشد اما آنچه مورد آیه است را جاهل باشد؟ از این تلنگرهای ذهنی، میتوان معنای دومی را حدس زد، یعنی هر چند یک نوع از راسخون در علمِ صیانت اعتقاد میگویند: (ایمان به قرآن آوردیم و تمامش از ناحیه خداست)، اما نوع دیگر راسخون در علمِ به حقائق، خداوند آنها را به تاویل، آگاه فرموده است، کما اینکه حضرت خضر ع فرمود: سأنبئك بتأويل ما لم تستطع عليه صبرا، و همچنین: يجتبيك ربك ويعلمك من تأويل الأحاديث، نظیر اینها آیه اشاره میفرماید که در امت اسلامی هم هستند راسخون در علم که خدا تاویل قرآن را به آنها آموخته است.

قديمي Monday 17 June 2019   #35
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 199
نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 همان کثافت آشغال غانت هالک ملحد کافر بالله وانبیائه ورسله وکتبه وحججه بهائی ملحد زنیم مابون شیطان پرست بی سواد مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و.........نوشته شده است
کجا من منکر محکمات قرآن شدم

سخن سراین بود که درترجمه آیه دست برده شده وگرنه همه آیات الهی محکم است و متشابهاد احادیث وروایاتی است که از روی آیات قرآن شبیه سازی شده و از دوستان خواستم که آیات متشابه را معرفی کنند

عبدالعلی69
واقعا خدا وقتی فهم رو می گیره این جونور 4دست وپا چطور میشه وکارش بکجا می رسه؟
هو الذي أنزل عليك الكتاب منه آيات محكمات هن أم الكتاب وأخر متشابهات فأما الذين في قلوبهم زيغ فيتبعون ما تشابه منه ابتغاء الفتنة وابتغاء تأويله وما يعلم تأويله إلا الله والراسخون في العلم يقولون آمنا به كل من عند ربنا وما يذكر إلا أولو الألباب (آلعمران7)
قديمي Monday 17 June 2019   #36
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 202
http://www.iranclubs.net/forums/show...157496&page=14

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 نوشته شده است

هیچ خیال پیروزمندانه ای نیست آن سخن را درجواب فحاشی بنده علی گفتم
ودر باره آیه از جناب حسین تقاضا کردم اگر آیات قرآنرا به ریشخند گرفتم نقل قولی به آن ریشخند بزنید اگر صادقید
اما ادعای که کرده بودند چیزی جز دروغ نبود وگرنه نقل قولی میزدند

در اصل توسط کنجکاو1 نوشته شده است
کجا من منکر محکمات قرآن شدم

سخن سراین بود که درترجمه آیه دست برده شده وگرنه همه آیات الهی محکم است و متشابهاد احادیث وروایاتی است که از روی آیات قرآن شبیه سازی شده و از دوستان خواستم که آیات متشابه را معرفی کنند

.....................................................
عبدالعلی69

بچه مزّلف سخریه گرفتن غیر از انکار ایات قران کریم هست ؟

خداوند می فرماید بعض ایات قران متشابه هستند وتوی جونور(البته از همه جونورا عذر خاهی می کنم ) می گی نداریم متشابه

جناب احمیق سخریه گرفتن غیر اینه؟

هو الذي أنزل عليك الكتاب منه آيات محكمات هن أم الكتاب وأخر متشابهات فأما الذين في قلوبهم زيغ فيتبعون ما تشابه منه ابتغاء الفتنة وابتغاء تأويله وما يعلم تأويله إلا الله والراسخون في العلم يقولون آمنا به كل من عند ربنا وما يذكر إلا أولو الألباب (آلعمران7)

قديمي Monday 17 June 2019   #37
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 204
نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 همان کثافت آشغال غانت هالک ملحد کافر بالله وانبیائه ورسله وکتبه وحججه بهائی ملحد زنیم مابون شیطان پرست بی سواد مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و......نوشته شده است
و اما راسخون علم چه كساني هستند؟ آيا اين عبارت اختصاص به افراد ويژه اي دارد؟

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 همان کثافت آشغال غانت هالک ملحد کافر بالله وانبیائه ورسله وکتبه وحججه بهائی ملحد زنیم مابون شیطان پرست بی سواد مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و......نوشته شده است

ودر باره آیه از جناب حسین تقاضا کردم اگر آیات قرآنرا به ریشخند گرفتم نقل قولی به آن ریشخند بزنید اگر صادقید
اما ادعای که کرده بودند چیزی جز دروغ نبود وگرنه نقل قولی میزدند

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1همان کثافت آشغال غانت هالک ملحد کافر بالله وانبیائه ورسله وکتبه وحججه بهائی ملحد زنیم مابون شیطان پرست بی سواد مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و...... نوشته شده است
درترجمه آیه دست برده شده وگرنه همه آیات الهی محکم است و متشابهاد احادیث وروایاتی است که از روی آیات قرآن شبیه سازی شده و از دوستان خواستم که آیات متشابه را معرفی کنند

hosyn
دوست گرامی، چندین بار توضیح دادم که نه تنها مسلمین بلکه میلیاردها بشر که معتقد به قرآن نبودند و در طول تاریخ آیه ۷ سوره آلعمران را دیدند هیچکدام در اینکه این آیة دو جور آیه برای قران اثبات میکند تردید نکردند، و شما چون هیچ جوابی برای این ندارید به خیال خودتان ترفند میزنید و مرتب بحث را به راسخون در علم میبرید تا بعد فورا تکرار کنید که در ترجمه آیه دست برده شده و قران اصلا آیات متشابه ندارد و متشابهات چیزی جز روایات نیست که شبیه سازی قران شده است!

آیا این چیزی جز تمسخر آیات قرآن هست؟ شما ریشخند میکنید و حال آنکه تمام بشر که عبارت آیة را میفهمند به شما ریشخند میکنند، و وقتی میبینند میگویید این هدایت خدا برای من است، نگاه ترحم میکنند.
قديمي Wednesday 19 June 2019   #38
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست205
نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 1همان کثافت آشغال غانت هالک ملحد کافر بالله وانبیائه ورسله وکتبه وحججه بهائی ملحد زنیم مابون شیطان پرست بی سواد مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و.....نوشته شده است
دلیل که واوراسخون را عطف میدانند در اعتقادآنهاجا دارد بگفته نوشته ای که از http://www.matquran.com/fa/Defaultاین مرکز است
....
بله از نظر آنها مهم سخنی است که به آن معتقد هستند
آیه قرآن باید طبق عقیده آنها ترجمه وتفسیر شود

امام صادق(علیه السلام) فرمود: «نحن الراسخون فى العلم و نحن نعلم تأویله»:3 «ما راسخان در علم مى باشیم و ما از تأویل «متشابه» یا قرآن آگاهیم».

hosyn
دروغ آشکار! خود شما دو ترجمه متفاوت که آوردید هر دو از شیعه نبود؟ اینکه: وقف بر الله شود یا بر العلم؟ از صدر اسلام تا کنون در کتب تفسیر همه مسلمین شیعه و سنی مطرح است، به تفسیر طبری که قدیمی‌ترین و معروفترین تفسیر اهل سنت است مراجعه کنید تا ببینید ربطی به عقیده ندارد و دو قول را نقل میکند و طرفداران هر کدام از اهل سنت را نقل میکند، و همچنین به تفسیر ابن کثیر سلفی مراجعه کنید که ببینید چگونه سه قول از اهل سنت نقل میکند که سومی این است که تاویل در قرآن دو معنا دارد و یکی را راسخون میدانند و دیگری را نمیدانند.

اگر شما حدیث امام صادق میآورید، طبری و ابن کثیر هم از ابن عباس نقل میکنند که میگوید من از راسخین علم هستم که تاویل قرآن را میدانم:

تفسير ابن كثير(2/ 8)
ومنهم من يقف على قوله: والراسخون في العلم، وتبعهم كثير من المفسرين وأهل الأصول، وقالوا: الخطاب بما لا يفهم بعيد، وقد روى ابن أبي نجيح عن مجاهد، عن ابن عباس أنه قال: أنا من الراسخين الذين يعلمون تأويله، وقال ابن أبي نجيح، عن مجاهد: والراسخون في العلم يعلمون تأويله ويقولون آمنا به، وكذا قال الربيع بن أنس.
قديمي Saturday 22 June 2019   #39
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 209

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 1همان کثافت آشغال غانت هالک ملحد کافر بالله وانبیائه ورسله وکتبه وحججه بهائی ملحد زنیم مابون شیطان پرست بی سواد مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و....نوشته شده است
آیا این میلیاردها نفر به این اعتقاد داشتند که بجز خداوند راسخون هم تاویل متشابهات را می دانند ؟

نگو ربطی ندارد فقط جواب بده تاربطش را بگم

hosyn
وَ إِذا رَأَيْتَ الَّذينَ يَخُوضُونَ في‏ آياتِنا فَأَعْرِضْ عَنْهُمْ حَتَّى يَخُوضُوا في‏ حَديثٍ غَيْرِهِ وَ إِمَّا يُنْسِيَنَّكَ الشَّيْطانُ فَلا تَقْعُدْ بَعْدَ الذِّكْرى‏ مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمينَ (الأنعام 68)
قديمي Monday 24 June 2019   #40
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

http://www.iranclubs.net/forums/show...157496&page=15

پست212
نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 1همان کثافت آشغال غانت هالک ملحد کافر بالله وانبیائه ورسله وکتبه وحججه بهائی ملحد زنیم مابون شیطان پرست بی سواد مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و..نوشته شده است
وَمَا عَلَى الَّذِينَ يَتَّقُونَ مِنْ حِسَابِهِمْ مِنْ شَيْءٍ وَلَكِنْ ذِكْرَى لَعَلَّهُمْ يَتَّقُونَ ﴿۶۹﴾انعام

hosyn

صَدَقَ اللَّهُ العليّ العظيم
قديمي Friday 28 June 2019   #41
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 214

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 همان کثافت آشغال غانت هالک ملحد کافر بالله وانبیائه ورسله وکتبه وحججه بهائی ملحد زنیم مابون شیطان پرست بی سواد مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و......................نوشته شده است
قُلْ لِلَّهِ الشَّفَاعَةُ جَمِيعًا لَهُ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ ثُمَّ إِلَيْهِ تُرْجَعُونَ﴿۴۴﴾زمر
بگو شفاعت‏ يكسره از آن خداست فرمانروايى آسمانها و زمين خاص اوست‏ سپس به سوى او باز گردانيده مى ‏شويد (۴۴)
وَإِذَا ذُكِرَ اللَّهُ وَحْدَهُ اشْمَأَزَّتْ قُلُوبُ الَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ وَإِذَا ذُكِرَ الَّذِينَ مِنْ دُونِهِ إِذَا هُمْ يَسْتَبْشِرُونَ ﴿۴۵﴾
و چون خدا به تنهايى ياد شود دلهاى كسانى كه به آخرت ايمان ندارند منزجر مى‏ گردد و چون كسانى غير از او ياد شوند بناگاه آنان شادمانى مى كنند (۴۵)
لَيْسَ اللَّهُ بِكَافٍ عَبْدَهُ وَيُخَوِّفُونَكَ بِالَّذِينَ مِنْ دُونِهِ وَمَنْ يُضْلِلِ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِنْ هَادٍ ﴿۳۶﴾
: آیا خدا برای بنده اش [در همه امور] کافی نیست؟ و مشرکان [به پندار خود] تو را از کسانی که غیر خدا هستند، می ترسانند و هر که را خدا به کیفر [کفر و عناد] ش گمراه کند، او را هیچ هدایت کننده ای نخواهد بود؛

hosyn
إِنَّ الَّذينَ يُحَادُّونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ أُولئِكَ فِي الْأَذَلِّينَ (20) كَتَبَ اللَّهُ لَأَغْلِبَنَّ أَنَا وَ رُسُلي‏ إِنَّ اللَّهَ قَوِيٌّ عَزيزٌ (المجادلة 21)
قديمي Saturday 6 July 2019   #42
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست246

http://www.iranclubs.net/forums/show...157496&page=17

hosyn

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاوهمان کثافت آشغال غانت هالک ملحد کافر بالله وانبیائه ورسله وکتبه وحججه بهائی ملحد زنیم مابون شیطان پرست بی سواد مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و.....................1 نوشته شده است
یکی از انصاریان بود ودیگری مکارم شیرازی آیااینها شیعه نیستند؟

انصاریان: اوست که این کتاب را بر تو نازل کرد که بخشی از آن کتاب، آیات محکم است [که دارای کلماتی صریح و مفاهیمی روشن است] آنها اصل و اساس کتاب اند، و بخشی دیگر آیات متشابه است [که کلماتش غیر صریح و معانی اش مختلف و گوناگون است و جز به وسیله آیات محکم و روایات استوار تفسیر نمی شود] ولی کسانی که در قلوبشان انحراف [از هدایت الهی] است برای فتنه انگیزی و طلب تفسیرِ [نادرست و به تردید انداختن مردم و گمراه کردن آنان] از آیات متشابهش پیروی می کنند، و حال آنکه تفسیر واقعی و حقیقی آنها را جز خدا نمی داند. و استواران در دانش [و چیره دستان در بینش] می گویند: ما به آن ایمان آوردیم، همه [چه محکم، چه متشابه] از سوی پروردگار ماست. و [این حقیقت را] جز صاحبان خرد متذکّر نمی شوند
...

آیا اینها شیعه نیستند ؟

خرمشاهی: او كسى است كه كتاب را بر تو نازل كرد كه بخشى از آن محكمات است كه اساس كتاب است، و بخش ديگر متشابهات است، اما كج‏دلان، براى فتنه جويى و در طلب تاويل، پيگير متشابهات مى‏شوند، حال آنكه تاويل آن را جز خداوند و راسخان در علم كه مى‏گويند به آن ايمان آورده‏ايم، همه از پيشگاه خداوند است نمى‏دانند، و جز خردمندان كسى پند نمى‏گيرد
.....

مشخص کنید که بجز خداوند راسخون نیز تاویل متشابهات می دانند یا نه ؟

hosyn
دوست گرامی، شما که متاسفانه قصد تفاهم ندارید، هر چه خودتان میگویید، ولی برای اینکه دروغهای شاخدار شما جا نیفتد و بحمد الله تعالی در عصر اطلاعات هستیم به طوری که با یک لینک میتوانیم دروغ را آشکار کنیم، وظیفه است که این لینک را اینجا برای طالبین ترجمه قرآن که توسط یک عالم بزرگ اهل سنت (دهلوي) در قرن ۱۲ صورت گرفته و چاپخانه قران عربستان (ملک فهد) آن را در سایت خود گذاشته، بگذارم تا معلوم شود تدلیس و دروغ کسانی که از نور الهی متاسفانه جز تاریکی نصیبشان نشده است: وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنينَ وَ لا يَزيدُ الظَّالِمينَ إِلاَّ خَساراً (الإسراء 82)

دوست گرامی، اگر علامت نقطه در کتاب را نمیفهمید پس دوباره به نیمکت دبستان برگردید، چند بار ترجمه انصاریان را آوردید برای اینکه ایشان گفته راسخون، تاویل متشابهات را میدانند:

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 همان کثافت آشغال غانت هالک ملحد کافر بالله وانبیائه ورسله وکتبه وحججه بهائی ملحد زنیم مابون شیطان پرست بی سواد مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و.....................نوشته شده است

انصاریان: .... و حال آنکه تفسیر واقعی و حقیقی آنها را جز خدا نمی داند. و استواران در دانش [و چیره دستان در بینش] می گویند: ما به آن ایمان آوردیم....

آیا اینها شیعه نیستند ؟
hosyn
واقعا مایه تاسف است، و چقدر درست گفتند که حب الشیء یعمي و یصمّ، وقتی میخواهید بگویید شیعه به خاطر عقیده خود دست در ترجمه بردند حق دارید نقطه را نبینید، حالا به این صفحه در سایت رسمی سعودی بروید و ترجمه اهل سنت را ببینید که حتی همین نقطه را نگذاشته است:

حال به ترجمه انصاریان نگاه کنید و به این ترجمه هم نگاه کنید، چه تفاوتی دارد؟

حالا جالبتر را نگاه کنید، ترجمه عالم سنی شافعی متوفای ۴۷۱ یعنی حدود ۱۰۰۰ سال پیش در کتابش: تاج التراجم في تفسير القرآن للأعاجم، که در سایتهای اهل سنت ذکر شده است:

https://al-maktaba.org/book/31618/33241

http://k-tb.com/manuscrit/99989-%D8%...A7%D8%AC%D9%85

تاج التراجم في تفسير القرآن للأعاجم، ج‏1، ص: 335
هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيْكَ الْكِتابَ مِنْهُ آياتٌ مُحْكَماتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتابِ وَ أُخَرُ مُتَشابِهاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ ما تَشابَهَ مِنْهُ ابْتِغاءَ الْفِتْنَةِ وَ ابْتِغاءَ تَأْوِيلِهِ وَ ما يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلَّا اللَّهُ وَ الرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنا وَ ما يَذَّكَّرُ إِلَّا أُولُوا الْأَلْبابِ
اوست آن كه فرو فرستيده «1» است بر تو يا محمّد قرآن را، اندرو «2» آيتها مبيّن و پيدا، آن را حاجت تأويل نه، كه آنست اصل كتاب اندر احكام شريعت، و آيتهاى ديگر، پوشيده [و] ملتبس كه آن را به تأويل حاجت است. پس آن كسانى كه اندر دلهاى ايشان شكى بود، متابعت همى كنند آنچه متشابه بود از ان و جستن مضرّت كفر را، و جستن تأويل كه آن باطل بود، چون جهودان كه حروف مقطع را بر حساب جمل نهادند، و ندانند تأويل آن، مگر خداى تعالى و آن كسانى كه ايشان ثابت باشند در علم و تعليم و تعلّم.
همى گويند ايمان آورديم، هر يكى از ان از نزد خداوند ماست، نپذيرد به قرآن مگر خداوند خرد
بدان كه بيشترين مفسّران بر آن‏اند كه هر چه متشابه است از قرآن كه آن را به تأويل «3» حاجت است ناچار، گروهى از علما و امّت آن دانند، از بهر آنكه خداى- عزّ و جلّ- گفت: «نداند «4» تأويل آن مگر خداى تعالى و راسخان اندر علم».
ابن عبّاس گفت: من از جمله راسخان‏‌ام اندر علم. يعنى كه من آن دانم.
مجاهد گفت: من از جمله آنم كه دانم. و اگر چنين نبودى، فضلى نبودى راسخان را بر ديگران، از بهر آنكه همگنان همى گويند: آمنّا.
و گروهى گفتند كه: تأويل آن نداند مگر خداى- عزّ و جلّ- و راسخان همى گويند: ايمان آورديم. و پيشين درستر «5» است. چنانكه ياد كرديم.
(4). باد: نمى‏داند
(5). باد: درست‏تر [.....]
---------
ابو المظفر عماد الدين شاهفور( شهفور) بن طاهر بن محمد اسفراينى متوفى 471 ق- 1078 م

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 همان کثافت آشغال غانت هالک ملحد کافر بالله وانبیائه ورسله وکتبه وحججه بهائی ملحد زنیم مابون شیطان پرست بی سواد مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و.....................نوشته شده است
مشخص کنید که بجز خداوند راسخون نیز تاویل متشابهات می دانند یا نه ؟
hosyn
معلوم است که جز تکرار کاری ندارید، مگر از تفسیر اهل سنت ابن کثیر نیاوردم که تاویل و متشابه دو جور است، و توضیح داد، و گفت یک جور ان را راسخان میدانند و نوع دیگر را نمیدانند.
بگذریم از اینکه تک تک واژه‌ها چند جور هستند، یعنی خود متشابهات یک جور نیستند، تاویل هم یک جور نیست، راسخون هم همگی یک جور نیستند و درجات متفاوت دارند.

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Friday 3 April 2020 در 11:34PM.
قديمي Friday 3 April 2020   #43
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 270
http://www.iranclubs.net/forums/show...157496&page=18

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاومزدور منافق ....................1 نوشته شده است
اتَّبِعُوا مَا أُنْزِلَ إِلَيْكُمْ مِنْ رَبِّكُمْ وَلَا تَتَّبِعُوا مِنْ دُونِهِ أَوْلِيَاءَ قَلِيلًا مَا تَذَكَّرُونَ ﴿۳﴾
آنچه را از جانب پروردگارتان به سوى شما فرو فرستاده شده است پيروى كنيد و جز او از معبودان [ديگر] پيروى مكنيد چه اندك پند مى‏ گيريد (۳)

چگونه ممکن است خداوندی که امر به تبعیت کل کتاب می کند و کتاب خود را نور معرفی می نماید به یک باره امر کند نباید از بعضی آیات آن تبعیت کرد چرا که موجب فتنه و گمراهی می شوند!
hosyn
دوست گرامی، متاسفانه دروغ پشت دروغ! کجا آیه ۷ آلعمران میگوید: (نباید از بعضی آیات آن تبعیت کرد چرا که موجب فتنه و گمراهی می شوند!) و شکی نیست که آیه ۳ اعراف هم منظور کل قرآن کریم است البته هر جا امر و نهی است و اتباع معنا دارد.

به آیه ۷ آلعمران نگاه کنید، سر سوزن اسمی از نهی از اتباع متشابهات نیست، بلکه توصیف رفتار کسانی است که مرض قلبی دارند، میفرماید: آنها به انگیزه فتنه و دستیابی به تاویل، سراغ متشابهات میروند، نمیگوید اصلا نباید دنبال متشابهات رفت، اتفاقا خداوند متعال متشابهات را آورده برای اینکه به امثال من و شما که این بحثها را میکنیم مثل خورشید بفهماند که باید نزد کسانی بروید که خدا به آنها متشابهات را تعلیم کرده است و گرنه ول معطلید!

از آیه ۷ آلعمران به آیه ۵۳ همین سوره بروید، جواب شما به وضوح موجود است، میفرماید: به همه ما انزل الله باید ایمان داشت، کل من عند ربنا، اما خود خداوند فرموده متشابهات دارد، با آنها چه کنیم؟ فورا راه حل را ارائه میدهد:

رَبَّنا آمَنَّا بِما أَنْزَلْتَ وَ اتَّبَعْنَا الرَّسُولَ فَاكْتُبْنا مَعَ الشَّاهِدينَ (آل‏عمران 53)

یعنی وقتی با متشابهات روبرو شدیم فورا سراغ پیامبر ص میرویم و از او اتباع میکنیم که هر جور آیه متشابه را معنا کرد همان مراد خداوند نازل کننده قرآن است.

و اما اینکه میگویید: (و کتاب خود را نور معرفی می نماید) قطعا همینطور است اما نه نور برای هر کس! هدی للمتقین، یهدی به الله من اتبع رضوانه سبل السلام، اما برای ظالمین: لا یزید الا خسارا، و برای فاسقین: یضل به کثیرا و ما یضل به الا الفاسقین.

پس اگر خودمان سراغ اتباع متشابه رفتیم به انگبیزه فتنه و تاویل، مرض قلب داریم، اما اگر برای اتباع متشابه سراغ پیامبر خدا رفتیم با گردن کشیده میگوییم: و اتبعنا الرسول فاکتبنا مع الشاهدین.
.
قديمي Thursday 9 April 2020   #44
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 273
http://www.iranclubs.net/forums/show...157496&page=19

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاومزدور منافق دروغگو نوشته شده است
شما لطف کنید واین سخن را به دوستتان بگوئید که می گویند
خداوند هرگز نمی گویند از بعضی ماانزل الله پیروی نکنید
hosyn
دوست گرامی، خیلی جالب است، دو قسمت عبارت ایشان را رنگی میکنید و قید بین آن دو را نمیبینید؟!

قید را من رنگی میکنم:

در کجا امر به تبعیت کل کتاب کرده به آن نحوی که زاییده ذهن شماست؟

ایشان در اینجا تصریح کرد که مقصودش چیست:

نقل قول:
در اصل توسط saeed_s58 نوشته شده است
هر کلامی محتوایی دارد که اصل مقصود ایجادکننده کلام است و پیکره ایجادشده برای بیان مقصود،‌ با اصل مقصود تفاوت دارد. آنچه ما را به تبعیت از آن مأمور کرده‌اند، مقاصد خدای متعال از کلمات و آیات است و طبیعی است که شفا و رحمت بودن برای مؤمنین در تبعیت از طرق مورد تأیید و دارای حجت است والا اگر قرار باشد از هر مسیر من درآوردی سراغ کلمات و آیات بروند لا یزید الظالمین الّا خساراً و اینها مسائلی است که به اندک تعقلی معلوم می‌شود.
در خصوص برداشت و فهم عرفی از یک کلام هم اگر در این حد درک ندارید و آن را با صرف اعتقاد بدون پشتوانه قاطی می‌کنید که جای تأسف است و توصیه می‌کنم اندکی در پشتوانه مباحث ظهورات الفاظ مطالعه و تأمل کنید تا اندکی از مبادی مورد نیاز را فرا بگیرید و تا این حد بر سر مطالب واضح نزد عقلاء مجادله واهی نکنید.

و اما آیات متشابه، پس تبعیت از آنچه مقصود خدای متعال از ایجاد آنهاست قطعاً اتباع ما انزل الله است و آنچه که اتباع از آن منهی عنه است اخذ به آن برای فتنه است نه مطلق اتباع.

هو الذي أنزل عليك الكتاب منه آيات محكمات هن أم الكتاب وأخر متشابهات فأما الذين في قلوبهم زيغ فيتبعون ما تشابه منه ابتغاءَ الفتنة وابتغاء تأويله وما يعلم تأويله إلا الله والراسخون في العلم يقولون آمنا به كل من عند ربنا وما يذكر إلا أولو الألباب (آل عمران7)
اعراب نصب ابتغاء به جهت نقش مفعول لأجله برای آن است چنانکه در کریمه وَمِنَ النَّاسِ مَن يَشْرِي نَفْسَهُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ رَءُوفٌ بِالْعِبَادِ
و همچنین:

وَمَا تُنفِقُونَ إِلَّا ابْتِغَاءَ وَجْهِ اللَّهِ

نیز چنین است.
پس ابتغاء برای فتنه حرام است اما اتباعی که با راهنمایی ثقلین که اتباع مقصود نازل‌کننده است، واجب است، چنانکه فرمود:
رَبَّنا آمَنَّا بِما أَنْزَلْتَ وَ اتَّبَعْنَا الرَّسُولَ فَاكْتُبْنا مَعَ الشَّاهِدينَ

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Thursday 9 April 2020 در 01:58PM.
قديمي Thursday 9 April 2020   #45
کنجکاو1
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Jun 2012
پاسخ‌ها: 898

نقل قول:
در اصل توسط عبدالعلی69 نوشته شده است نمايش نوشته
پست 270

دوست گرامی، متاسفانه دروغ پشت دروغ! کجا آیه ۷ آلعمران میگوید: (نباید از بعضی آیات آن تبعیت کرد چرا که موجب فتنه و گمراهی می شوند!) و شکی نیست که آیه ۳ اعراف هم منظور کل قرآن کریم است البته هر جا امر و نهی است و اتباع معنا دارد.

[/COLOR].
.
نقل قول:
در اصل توسط عبدالعلی69 نوشته شده است نمايش نوشته
پست 273

در کجا امر به تبعیت کل کتاب کرده به آن نحوی که زاییده ذهن شماست؟

ایشان در اینجا تصریح کرد که مقصودش چیست:

جناب حسین تکلیف خودتان را روشن کنید بالاخره باید از کل قرآن تبعیت کرد یا نباید از کل قرآن تبعیت کرد ؟
کنجکاو1 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
پاسخ

Bookmarks

کلیدواژه ها
شرک توحید

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 12:24AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه