بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Thursday 24 October 2019   #1126
کنجکاو1
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Jun 2012
پاسخ‌ها: 658
ج: انکار شرک

نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
دوست گرامی، به ترجمه‌ای که آوردید نگاه کنید، آشکارا اشتباه است! اصلا کلمه الوسیلة را از ترجمه آیه حذف کرده است و به جای آن تقرب گذاشته!

سؤال: الوسیلة مؤنث است، چرا به جای أیّها أقرب، أیّهم أقرب آمده؟
.
این اشکال از مترجمین و علمای شما هست که نمی دانم چرا بعضی وقتها آن چیزی را که درآیه هست نادیده می گیرند شاید به نقعشان نیست یا شاید از نگاه آنها اهمیت چندانی ندارد خداوند بهترمی داند
درکل باید ازجناب فولادوند پرسید که چرا در این امر به این مهمی که پایه هدایت انسانها درمیان است اشتباه می کنند

اما اگر توجه کرده باشی من چنین اشتباهی نکردم و به وسیله اشاره کردم حال مونث بودن آن چه نقشی ایفا می کند باید از شما پرسید که فقط بدنبال ضمایر مونث یا مذکر هستید
مثال وقتی درباره اهل بیت سخن می گوئیم که درباره زنان پیامبر هستند می گویید ضمیر مذکر است اما وقتی از همان اهل بیت که درباره زن ابراهیم آمده می گویم چیز دیگری می گویید
کنجکاو1 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Thursday 24 October 2019   #1127
hosyn
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2008
پاسخ‌ها: 1,913

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 نوشته شده است نمايش نوشته
این اشکال از مترجمین و علمای شما هست که نمی دانم چرا بعضی وقتها آن چیزی را که درآیه هست نادیده می گیرند شاید به نقعشان نیست یا شاید از نگاه آنها اهمیت چندانی ندارد خداوند بهترمی داند
فولادوند ترجمه آیه دیگر وسیله را هم چنین آورده:

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسيلَةَ وَ جاهِدُوا في‏ سَبيلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ (المائدة 35)
اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد، از خدا پروا كنيد و به او [توسل و] تقرب جوييد و در راهش جهاد كنيد، باشد كه رستگار شويد. (35)

که آشکارا اشتباه است، نمیدانم چرا؟ اگر کسی شاگرد ایشان بوده و چیزی میداند باید بپرسیم که آیا خود ایشان توضیحی داده است یا خیر؟

نقل قول:
درکل باید ازجناب فولادوند پرسید که چرا در این امر به این مهمی که پایه هدایت انسانها درمیان است اشتباه می کنند
ترجمه ایشان که مورد پسند شماست، اصلا همه را از بحث بر سر کلمه وسیله راحت کرده است!

نقل قول:
اما اگر توجه کرده باشی من چنین اشتباهی نکردم و به وسیله اشاره کردم حال مونث بودن آن چه نقشی ایفا می کند باید از شما پرسید که فقط بدنبال ضمایر مونث یا مذکر هستید
دوست گرامی، اینجا که میرسد باید از من پرسید؟! من قبلا در این انجمن توضیح مفصل دادم، شما اگر جواب دهید کفر میشود؟! ضمیر مؤنث و مذکر در زبان عربی، نقش ایفا میکند، و نمیتوانید در قران از نقش ضمائر صرف نظر کنید، بخصوص اینجا که «هم» فقط برای اشخاص است، اما «ها» میتواند برای اعمال به کار رود، یعنی اگر آیه بود: «أیّها أقرب» به وضوح میگفتید یعنی «طلب میکنند تا ببینند کدامین اعمال صالح آنها را به خدا نزدیکتر میکنند»، اما آیه میگوید: «طلب میکنند تا ببینند کدامین ایشان نزدیکتر است»، این تعبیر همان است که گفتید مسأله هدایت مهم است، و ره یافتن به سوی مطلوب خدا و اولیاء در وسیله است.

نقل قول:
مثال وقتی درباره اهل بیت سخن می گوئیم که درباره زنان پیامبر هستند می گویید ضمیر مذکر است اما وقتی از همان اهل بیت که درباره زن ابراهیم آمده می گویم چیز دیگری می گویید
دوست گرامی، این پرت کردن بحث است برای اینکه جواب من در ضمیر «أیّهم» را ندهید، و این زیبنده یک بحث قرآنی که در صدد فهم قرآن هستیم نیست، و ضمیر مذکر جمع خطاب به زن حضرت ابراهیم ع قبلا توضیح دادم، خطاب زوجیت نیست بلکه خطاب خانوادگی است که دختر عمو بود، و به قول یک عالم اگر آیه تطهیر مربوط به زنان پیامبر ص بود روی پیشانی شتر در جنگ جمل مینوشتند! چندین سال است این را شنیدم هر وقت تا کنون فکرش میکنم میبینم بسیار حرف متینی است، هر منصفی میفهمد که برداشت خود صحابه از آیه تطهیر، زوجات نبود، چطور گرداگرد شتر عایشه میچرخیدند و میگفتند: يا معشر الناس عليكم أمكم -- فإنها صلاتكم وصومكم، نماز و روزه شما مادر شماست، ببینید به آیه ازواجه امهاتکم چگونه استناد میکردند، اما اثری نیست که بگویند: این رهبر جنگ جمل خدا او را تطهیر کرده است پس خاطر جمع باشید.
.
hosyn حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از hosyn بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Thursday 24 October 2019   #1128
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 20,301

نقل قول:

باید از شما پرسید که فقط بدنبال ضمایر مونث یا مذکر هستید
چون کسی که مذکر ومونث رو رعایت نکنه میشه دشمن امیرالمومنین وخدا وال محمد

وهو کما تری فی نفس اعداءالله ونفس موش310 و...........
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Thursday 24 October 2019 در 02:56PM.
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Thursday 24 October 2019   #1129
asad39
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2019
پاسخ‌ها: 612

نقل قول:
دوست گرامی، این پرت کردن بحث است برای اینکه جواب من در ضمیر «أیّهم» را ندهید، و این زیبنده یک بحث قرآنی که در صدد فهم قرآن هستیم نیست، و ضمیر مذکر جمع خطاب به زن حضرت ابراهیم ع قبلا توضیح دادم، خطاب زوجیت نیست بلکه خطاب خانوادگی است که دختر عمو بود، و به قول یک عالم اگر آیه تطهیر مربوط به زنان پیامبر ص بود روی پیشانی شتر در جنگ جمل مینوشتند! چندین سال است این را شنیدم هر وقت تا کنون فکرش میکنم میبینم بسیار حرف متینی است، هر منصفی میفهمد که برداشت خود صحابه از آیه تطهیر، زوجات نبود، چطور گرداگرد شتر عایشه میچرخیدند و میگفتند: يا معشر الناس عليكم أمكم -- فإنها صلاتكم وصومكم، نماز و روزه شما مادر شماست، ببینید به آیه ازواجه امهاتکم چگونه استناد میکردند، اما اثری نیست که بگویند: این رهبر جنگ جمل خدا او را تطهیر کرده است پس خاطر جمع باشید.
این آیه کسی را معصوم و مطهر معرفی نکرده است، بلکه گفته است که این طوری و آنطوری باشید تا که از گناهان پاک بشید.
مثلا من به شما میگویم ای حسین ، این کارها را نکنید تا از گناهان پاک شوید . اما معلوم نیست که شما عمل کنید یا نکنید.

آخرين ويرايش asad39 ، Thursday 24 October 2019 در 10:04PM.
asad39 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Thursday 24 October 2019   #1130
کنجکاو1
عضو ثابت

فَادْعُوا اللَّهَ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ ﴿۱۴﴾ غافر
(تنها) خدا را بخوانيد و دين خود را براي او خالص كنيد، هر چند كافران ناخشنود باشند. (۱۴)
قديمي Thursday 24 October 2019   #1131
علوی
اللهمَّ العن اولَ ظالم ظلمَ حقَّ محمد و ال محمد و اخِرَ تابِع له علی ذالکَ

نشان علوی

تاريخ ثبت نام: Jan 2013
مكان: در زمین خدا زیر سایه پیامبر(ص) و علی(ع)
پاسخ‌ها: 1,687

نقل قول:
فَادْعُوا اللَّهَ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ ﴿۱۴﴾ غافر
(تنها) خدا را بخوانيد و دين خود را براي او خالص كنيد، هر چند كافران ناخشنود باشند. (۱۴)
سلام کنجکاو چطوری ؟؟
خوبی ؟؟
این چند وقت که نبودم چیکار میکردی ؟؟

آخرین سوالم چی بود که جواب ندادی ؟؟؟؟
یا فاطمه الزهرا
علوی حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Thursday 24 October 2019   #1132
کنجکاو1
عضو ثابت

نقل قول:
در اصل توسط علوی نوشته شده است نمايش نوشته
سلام کنجکاو چطوری ؟؟
خوبی ؟؟
این چند وقت که نبودم چیکار میکردی ؟؟

آخرین سوالم چی بود که جواب ندادی ؟؟؟؟
سلام ممنون از لطقتون.

در خدمت دوستان بودم جای شما خالی .

نمی دانم از منظر شما که من به هیچ یک ازسوال های شما جواب ندادم خودتان بگوئید .
قديمي Friday 25 October 2019   #1133
hosyn
عضو ثابت

وَ إِذْ قَالَ عِيسىَ ابْنُ مَرْيمَ‏َ يَبَنىِ إِسْرَ ءِيلَ إِنىّ‏ِ رَسُولُ اللَّهِ إِلَيْكمُ مُّصَدِّقًا لِّمَا بَينْ‏َ يَدَىَّ مِنَ التَّوْرَئةِ وَ مُبَشِّرَا بِرَسُولٍ يَأْتىِ مِن بَعْدِى اسمُْهُ أَحْمَدُ فَلَمَّا جَاءَهُم بِالْبَيِّنَاتِ قَالُواْ هَاذَا سِحْرٌ مُّبِينٌ(6)
وَ مَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْترََى‏ عَلىَ اللَّهِ الْكَذِبَ وَ هُوَ يُدْعَى إِلىَ الْاسْلَامِ وَ اللَّهُ لَا يهَْدِى الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ(7)
يُرِيدُونَ لِيُطْفُِواْ نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ(8)
هُوَ الَّذِى أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالهُْدَى‏ وَ دِينِ الحَْقّ‏ِ لِيُظْهِرَهُ عَلىَ الدِّينِ كلُِّهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ(الصف 9)

ترجمه فولادوند، ص: 552
و هنگامى را كه عيسى پسر مريم گفت: «اى فرزندان اسرائيل، من فرستاده خدا به سوى شما هستم. تورات را كه پيش از من بوده تصديق مى‏كنم و به فرستاده‏اى كه پس از من مى‏آيد و نام او «احمد» است بشارتگرم.» پس وقتى براى آنان دلايل روشن آورد، گفتند: «اين سحرى آشكار است.» (6)
و چه كسى ستمگرتر از آن كس است كه با وجود آنكه به سوى اسلام فراخوانده مى شود، بر خدا دروغ مى‏بندد؟ و خدا مردم ستمگر را راه نمى‏نمايد. (7)
مى‏خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند و حال آنكه خدا- گر چه كافران را ناخوش افتد- نور خود را كامل خواهد گردانيد. (8)
اوست كسى كه فرستاده خود را با هدايت و آيين درست روانه كرد، تا آن را بر هر چه دين است فائق گرداند، هر چند مشركان را ناخوش آيد. (9)
تعداد 3 كاربر از hosyn بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Friday 25 October 2019   #1134
کنجکاو1
عضو ثابت

نقل قول:
وَ إِذْ قَالَ عِيسىَ ابْنُ مَرْيمَ‏َ يَبَنىِ إِسْرَ ءِيلَ إِنىّ‏ِ رَسُولُ اللَّهِ إِلَيْكمُ مُّصَدِّقًا لِّمَا بَينْ‏َ يَدَىَّ مِنَ التَّوْرَئةِ وَ مُبَشِّرَا بِرَسُولٍ يَأْتىِ مِن بَعْدِى اسمُْهُ أَحْمَدُ فَلَمَّا جَاءَهُم بِالْبَيِّنَاتِ قَالُواْ هَاذَا سِحْرٌ مُّبِينٌ(6)
وَ مَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْترََى‏ عَلىَ اللَّهِ الْكَذِبَ وَ هُوَ يُدْعَى إِلىَ الْاسْلَامِ وَ اللَّهُ لَا يهَْدِى الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ(7)
يُرِيدُونَ لِيُطْفُِواْ نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ(8)
هُوَ الَّذِى أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالهُْدَى‏ وَ دِينِ الحَْقّ‏ِ لِيُظْهِرَهُ عَلىَ الدِّينِ كلُِّهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ(الصف 9)

ترجمه فولادوند، ص: 552
و هنگامى را كه عيسى پسر مريم گفت: «اى فرزندان اسرائيل، من فرستاده خدا به سوى شما هستم. تورات را كه پيش از من بوده تصديق مى‏كنم و به فرستاده‏اى كه پس از من مى‏آيد و نام او «احمد» است بشارتگرم.» پس وقتى براى آنان دلايل روشن آورد، گفتند: «اين سحرى آشكار است.» (6)
و چه كسى ستمگرتر از آن كس است كه با وجود آنكه به سوى اسلام فراخوانده مى شود، بر خدا دروغ مى‏بندد؟ و خدا مردم ستمگر را راه نمى‏نمايد. (7)
مى‏خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند و حال آنكه خدا- گر چه كافران را ناخوش افتد- نور خود را كامل خواهد گردانيد. (8)
اوست كسى كه فرستاده خود را با هدايت و آيين درست روانه كرد، تا آن را بر هر چه دين است فائق گرداند، هر چند مشركان را ناخوش آيد. (9)

قديمي Friday 25 October 2019   #1135
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

وَ إِذا قيلَ لَهُمْ تَعالَوْا يَسْتَغْفِرْ لَكُمْ رَسُولُ اللَّهِ لَوَّوْا رُؤُسَهُمْ وَ رَأَيْتَهُمْ يَصُدُّونَ وَ هُمْ مُسْتَكْبِرُونَ (5)

لعنت ازلی خدا بر منافیقن مأبونین زنیمی که در مقابل خدا و استغفار رسول خدا سرهاشون رو برمی گردونند واستکبار می کنند و.............
لعنهم الله خذلهم الله معادن الأبن واولاد ادعیا رو
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Friday 25 October 2019   #1136
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:
حال مونث بودن آن چه نقشی ایفا می کند باید از شما پرسید که فقط بدنبال ضمایر مونث یا مذکر هستید
وقتی به مأبونین زنیم مزدور یهودی گفته می شود فقط وفقط هدفتان تمسخر خدای متعال و قران کریم هست حاشا می کنند

لعنت ازلی وابدی خدا بر معادن الابن واولاد ادعیا

الا یابن الدعی بن الدعی
قديمي Friday 25 October 2019   #1137
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
در اصل توسط asad39 نوشته شده است نمايش نوشته
این آیه کسی را معصوم و مطهر معرفی نکرده است، بلکه گفته است که این طوری و آنطوری باشید تا که از گناهان پاک بشید.
مثلا من به شما میگویم ای حسین ، این کارها را نکنید تا از گناهان پاک شوید . اما معلوم نیست که شما عمل کنید یا نکنید.
این که اختصاصی به اهل البیت ندارد، و مهمتر اینکه باید گفته میشد: انما یرید الله لیذهب عنکنّ اهل البیوت و یطهرکنّ تطهیرا، نگاه کنید کلمه البیت بین دو بیوت بلکه سه بیوت قرار گرفته و بین بیش از بیست ضمیر جمع مؤنث، قرن فی بیوتکن ... عنکم اهل البیت ... ما یتلی فی بیوتکن ... لا تدخلوا بیوت النبي
كاربران ذيل از hosyn بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Friday 25 October 2019   #1138
کنجکاو1
عضو ثابت

نقل قول:
این که اختصاصی به اهل البیت ندارد، و مهمتر اینکه باید گفته میشد: انما یرید الله لیذهب عنکنّ اهل البیوت و یطهرکنّ تطهیرا، نگاه کنید کلمه البیت بین دو بیوت بلکه سه بیوت قرار گرفته و بین بیش از بیست ضمیر جمع مؤنث، قرن فی بیوتکن ... عنکم اهل البیت ... ما یتلی فی بیوتکن ... لا تدخلوا بیوت النبي
آیا آیه درباره همسر ابراهیم است یا نه ؟

قَالُوا أَتَعْجَبِينَ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ رَحْمَتُ اللَّهِ وَبَرَكَاتُهُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ الْبَيْتِ إِنَّهُ حَمِيدٌ مَجِيدٌ ﴿۷۳﴾
گفتند آيا از كار خدا تعجب مى ‏كنى رحمت‏ خدا و بركات او بر شما خاندان [رسالت] باد بى‏ گمان او ستوده‏ اى بزرگوار است (۷۳)
قديمي Friday 25 October 2019   #1139
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

قَالُوا أَتَعْجَبِينَ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ رَحْمَتُ اللَّهِ وَبَرَكَاتُهُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ الْبَيْتِ إِنَّهُ حَمِيدٌ مَجِيدٌ ﴿۷۳﴾
گفتند آيا از كار خدا تعجب مى ‏كنى رحمت‏ خدا و بركات او بر شما خاندان [رسالت] باد بى‏ گمان او ستوده‏ اى بزرگوار است (۷۳)
بچه مزلف چن تا نقطعه ای مفصل جواب فرمودن به ملحدین ومشرکین و.........

http://www.iranclubs.net/forums/showthread.php?t=157188

رمز وجود دو ضمیر ناهماهنگ بین ۲۴ ضمیر هماهنگ، بدون تغییر خطاب چیست ؟

http://www.iranclubs.net/forums/showthread.php?t=157188
قديمي Friday 25 October 2019   #1140
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:

خیر، آیه راجع به دختر عموی حضرت ابراهیم ع است، هر چند همسر ایشان هم بود، و اگر همسری بود که رابطه نسبی نداشت به او اهل البیت گفته نمیشد، نشنیدید استدلال معروف صحابی پیامبر ص در مهمترین کتب اهل سنت که گفت: «زن شخص، اهل البیت او نیست، چرا؟ چون مرد، او را طلاق میدهد و به اهل بیت خودش برمیگردد، اهل بیت پیامبر کسانی هستند که صدقه بر انها حرام است» یعنی اگر پیامبر یکی از زنهای خود را طلاق داده بودند آیا احدی میگفت آن زن اهل البیت است؟

شاهد آنکه، خطاب برای خود ساره، مؤنث آمده، أتعجبین، اما در رحمت، ضمیر جمع مذکر آمده، علیکم، در حالی که هنوز اصلا فرزندی نداشتند، و باید گفته میشد: علیکما اهل البیت.

آخرين ويرايش hosyn ، Friday 25 October 2019 در 02:20PM.
كاربران ذيل از hosyn بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 10:58PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه