بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > اخبار و سياست

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Wednesday 14 January 2015   #1
SAFA
عضو ثابت

نشان SAFA

تاريخ ثبت نام: Jul 2002
پاسخ‌ها: 6,212
چرا هر پروژه اقتصادی به سپاه منتسب می شود؟

تحلیل ایران

چند سالی است در جامعه و افکار عمومی وقتی سخنی از پروژه های بزرگ اقتصادی به میان می آید گفته می شود متعلق به سپاه است . وقتی کلنگ پروژه ای مسکونی و تجاری زده می شود شایعه می شود کارفرما یا پیمانکار آن سپاه است و هیچ سند و دلیلی برای آن ارایه نمی شود از سوی دیگر هر از گاهی مسئولان ذی ربط در سپاه نیز در خصوص فعالیتهای اقتصادی سپاه مصاحبه ای و اطلاعیه ای صادر کرده و در ان اغلب تاکید می کنند که سپاه فعالیت اقتصادی ندارد و صرفا در عرصه سازندگی فعال است و آن هم در پروژه هایی که دیگر پیمانکاران توان ورود به آنها را ندارند و سرمایه ای بالاتر از 100 میلیارد تومان نیاز دارد اما این توضیحات نیز رفع کننده شبهات نیست . متاسفانه گاهی برخی مقامات اجرایی نیز در سخنان خود با کنایه مطالبی را مطرح می کنند که به این شایعات بیشتر دامن می زند.
در این خصوص باید چند نکته را مطرح و بیان کرد .
1- بسیاری از ادعاهای مطرح در خصوص فعالیتهای اقتصادی سپاه غیر واقعی و ذهنی و با اغراض و اهداف خاص مطرح می شود از جمله اینکه برخی تصور می کنند با این شایعات می توانند برای فعالیت های قانونی یا شبه قانونی خود پوشش امنیتی ایجاد کنند که جا دارد در این خصوص با شفاف سازی اطلاعات درباره سرمایه گذاران و کارفرماها و پیمانکاران جلو این شایعات گرفته شود همچنین مبنا قرار دادن قانون در همه فعالیتها اجازه نخواهد داد که پوشش های امنیتی فرضت قانون گریزی را فراهم سازد.

2- باید بین نهاد سپاه و برخی افراد منتسب به سپاه تفاوت قائل شد . اینکه افرادی با سابقه فعالیت در سپاه امروز که ارتباطی با این نهاد ندارند وارد فعالیت اقتصادی و عمرانی شده اند هیچ ارتباطی با سازمان سپاه ندارد و بی انصافی است که عملکرد آنها چه مثبت و چه منفی به نام سپاه تمام شود . از این رو هم کسانی که سابقه سپاهی دارند و امروز به فعالیت دیگری مشغول هستند باید با هوشیاری از دامن زدن به این مساله پرهیز کنند و هم دیگران نباید مرزهای اخلاق و انصاف را در نوردیده و به این نهاد مقدس تهمت فعالیت اقتصادی توام را رانت خواری بزنند.

3- اما از بعد جامعه شناختی باید توجه کرد چرا باورپذیری جامعه در خصوص این دست شایعات زیاد شده است ؟ نهادی که هم در سالهای دفاع مقدس و هم در سالهای بعد در خط مقدم دفاع از انقلاب اسلامی بعنوان مهمترین دستاورد ملت ایران بوده است نباید مورد اتهام های واهی قرار گیرد . به نظر می رسد این مساله به عملکرد و فعالیتهای بنیاد تعاون سپاه و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و تعاونی های مسکن کارکنان سپاه باز می گردد واینکه فعالیتهای قانونی وگسترده این نهادها نیازمند پیوست های فرهنگی و رسانه ای است تا خدمات ارزشمند این نهاد انقلابی به اسانی در افکار عمومی زیر سوال و شبهه نرود. البته دغدغه اصلی این نوشتار در اینجا مردم هستند وگرنه رسانه های ضد انقلاب و بیمار دلان و معاندان داخلی هر کاری که انجام شود به تخریب نهادهای انقلابی می پردازند و بیان توضیح و دلیل برای آنها ذره ای از عداوت و دشمنی آنها با انقلاب اسلامی کم نخواهد کرد.
قديمي Wednesday 14 January 2015   #2
MSR
Hosein

نشان MSR

تاريخ ثبت نام: May 2007
مكان: hz$
پاسخ‌ها: 6,408
ارسال پيام توسط Yahoo به MSR
ج: چرا هر پروژه اقتصادی به سپاه منتسب می شود؟

شما فرض کنید یکی روش جدید دزدی ابداع کنه و بقیه رو آموزش بده ... بعد هر جا دزدی شد بگه کار من نیست کار کسانی هست که من دیگه باهاشون کار نمی کنم !!
چه ربطی داره؟ هر کی با هر سوادی از سپاه میاد بیرون باید بره کارهای کلفت اقتصادی بکنه یا پروژه انجام بده؟! خودم نمونه سراغ دارم که از صفر تا صد رو از طریق همین سپاه رفتن جلو وگرنه عرضه این حرفا رو نداشتن
ما هنوز دوتا گوش بزرگ بالا سرمون سبز نشده خدا رو شکر
قديمي Wednesday 14 January 2015   #3
SAFA
عضو ثابت

نشان SAFA

تاريخ ثبت نام: Jul 2002
پاسخ‌ها: 6,212

نقل قول:
در اصل توسط MSR نوشته شده است نمايش نوشته
شما فرض کنید یکی روش جدید دزدی ابداع کنه و بقیه رو آموزش بده ... بعد هر جا دزدی شد بگه کار من نیست کار کسانی هست که من دیگه باهاشون کار نمی کنم !!
چه ربطی داره؟ هر کی با هر سوادی از سپاه میاد بیرون باید بره کارهای کلفت اقتصادی بکنه یا پروژه انجام بده؟! خودم نمونه سراغ دارم که از صفر تا صد رو از طریق همین سپاه رفتن جلو وگرنه عرضه این حرفا رو نداشتن
ما هنوز دوتا گوش بزرگ بالا سرمون سبز نشده خدا رو شکر
البته دغدغه اصلی این نوشتار در اینجا مردم هستند وگرنه رسانه های ضد انقلاب و بیمار دلان و معاندان داخلی هر کاری که انجام شود به تخریب نهادهای انقلابی می پردازند و بیان توضیح و دلیل برای آنها ذره ای از عداوت و دشمنی آنها با انقلاب اسلامی کم نخواهد کرد. چه عناد و بیمار دلی بیشتر از این که با چنین احکام مطلقی همه سپاه را بخاطر اینکه مثلا یک نمونه سراغ دارم با یک چوب برانی ... برای این دشمنی و حسادت دوتا گوش بزرگ لازم نیست اندکی عداوت و عناد لازم است . من به هیچ وجه منکر خطاها انحراف ها و سو استفاده ها نیستم .چه اینکه سپاه هم یک سازمان شرقی ایرانی است با همه خصوصیات جامعه شناختی اش ... اما نسبت خطاها و سو استفاده ها به نسبت کارکردها و دست اوردها آنقدر نیست که مانند شمایی ادعا کنی هرکس از سپاه بیرون امده کار کلفت اقتصادی انجام داده ... همه شان هم بی عرضه بودند .... همه شان هم دزد بودند ... همه شان هم از موقعیت شغل قبلی شان سو استفاده کرده اند ... همه سپاه هم در جریان کار همه اینها هستند ... یک خط و نیم نوشتی چهر پنج قضاوت بی سند مطلق کرده ای یعنی قضاوت عام بدون تحقیق کرده ای ... اگر برای ذهنت و باورت و حقیقت طلبی اندک احترامی قائل باشی با این روش به جایی نخواهی رسید

آخرين ويرايش SAFA ، Wednesday 14 January 2015 در 03:40PM.
SAFA حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از SAFA بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 14 January 2015   #4
MSR
Hosein

نشان MSR

تاريخ ثبت نام: May 2007
مكان: hz$
پاسخ‌ها: 6,408
ارسال پيام توسط Yahoo به MSR

نقل قول:
در اصل توسط SAFA نوشته شده است نمايش نوشته
البته دغدغه اصلی این نوشتار در اینجا مردم هستند وگرنه رسانه های ضد انقلاب و بیمار دلان و معاندان داخلی هر کاری که انجام شود به تخریب نهادهای انقلابی می پردازند و بیان توضیح و دلیل برای آنها ذره ای از عداوت و دشمنی آنها با انقلاب اسلامی کم نخواهد کرد. چه عناد و بیمار دلی بیشتر از این که با چنین احکام مطلقی همه سپاه را بخاطر اینکه مثلا یک نمونه سراغ دارم با یک چوب برانی ... برای این دشمنی و حسادت دوتا گوش بزرگ لازم نیست اندکی عداوت و عناد لازم است . من به هیچ وجه منکر خطاها انحراف ها و سو استفاده ها نیستم .چه اینکه سپاه هم یک سازمان شرقی ایرانی است با همه خصوصیات جامعه شناختی اش ... اما نسبت خطاها و سو استفاده ها به نسبت کارکردها و دست اوردها آنقدر نیست که مانند شمایی ادعا کنی هرکس از سپاه بیرون امده کار کلفت اقتصادی انجام داده ... همه شان هم بی عرضه بودند .... همه شان هم دزد بودند ... همه شان هم از موقعیت شغل قبلی شان سو استفاده کرده اند ... همه سپاه هم در جریان کار همه اینها هستند ... یک خط و نیم نوشتی چهر پنج قضاوت بی سند مطلق کرده ای یعنی قضاوت عام بدون تحقیق کرده ای ... اگر برای ذهنت و باورت و حقیقت طلبی اندک احترامی قائل باشی با این روش به جایی نخواهی رسید
ما هم منکر کارهای خوب و مفید سپاه و نقشش در امنیت نیستیم ... اصلا هم منظورم نیست هر کی توی سپاهه اینکارست ، اینکه شما بیای کارهای اشتباه رو تطهیر کنی و مقدس سازی کنی اشتباست ... از همون اول هم بنا نبود سپاه توی اقتصاد و سیاست وارد بشه ولی می بینیم چقدر شیک و تمیز وارد شده و گسترده ست ! پول و قدرت آخرش به فساد میرسه .. این درسی از تاریخه
قديمي Wednesday 14 January 2015   #5
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 34,284
روزنوشته ها: 10

نقل قول:
در اصل توسط MSR نوشته شده است نمايش نوشته
ما هم منکر کارهای خوب و مفید سپاه و نقشش در امنیت نیستیم ... اصلا هم منظورم نیست هر کی توی سپاهه اینکارست ، اینکه شما بیای کارهای اشتباه رو تطهیر کنی و مقدس سازی کنی اشتباست ... از همون اول هم بنا نبود سپاه توی اقتصاد و سیاست وارد بشه ولی می بینیم چقدر شیک و تمیز وارد شده و گسترده ست ! پول و قدرت آخرش به فساد میرسه .. این درسی از تاریخه
شما پس هیچ وقت دولت درست نکن! چون پول و قدرت توشه !!!

مساله این هست که شما در قبال سپاه دروغ می بافید و می گوئید ...

اگر فهم مشترکی بر مبنای راستگوئی از آنچه که به سپاه نسبت می دهید بود، خوب طبیعی بود که ما به شما حق می دهیم. مادامی که به دلیل جناح بندی های سیاسی و عقیدتی نهادی را که خدمات و منافعش بسیار بیشتر از نقصان ها و معایبش هست مورد تهاجم کور اینچنینی و فارغ از راستی و درستی و دقت قرار بدهید حرف شما در فکر وطنی و شرعی ارزشی ندارد.

آخرين ويرايش صبح ، Wednesday 14 January 2015 در 05:56PM.
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Wednesday 14 January 2015   #6
hooshdaran3
عضو ثابت

نشان hooshdaran3

تاريخ ثبت نام: Jan 2009
مكان: شیراز-ایران
پاسخ‌ها: 4,400
روزنوشته ها: 1
ارسال پيام توسط Yahoo به hooshdaran3

تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها
به رغم ادعای مخالفان، این جنبش حق طلبانه و معنوی کوچکترین ارتباطی با خارج ندارد و کاملا داخلی است و ملت ما به خوبی نسبت به اهمیت این فاصله گذاری با بیگانگان آگاه است و بر اساس تجربیات دویست ساله خود نسبت به نیات اجانب با سوءظن برخورد میکند.»
  • میر حسین موسوی در گفتگو با قلم، ۱۰ مرداد ۱۳۸۸

«...أيها الناس إن دماءكم وأعراضكم حرام عليكم إلى أن تلقوا ربكم كحرمة يومكم هذا في شهركم هذا في بلدكم هذا – ألا هل بلغت اللهم فاشهد...»
hooshdaran3 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Wednesday 14 January 2015   #7
saleh57
الاسلام یعلواولایعلی علیه

نشان saleh57

تاريخ ثبت نام: Oct 2006
پاسخ‌ها: 4,438
روزنوشته ها: 6

جالب اینه که خود دولت ها در ادوار مختلف به این متخصصان مجاهد، التماس کرده اند که در عرصه ی اقتصاد وارد شوند چون فلان پروژه ی سنگین را خارجی ها با چندبرابر قیمت اجرا می کنند و همین دولتهای مربوطه پول برای دادن به این موبورهای پورسانت بده را نداشتند و لذا التماس میکردند که ای قرارگاه بازسازی سپاه بیا و این پروژه را بر اساس اجازه ی قانون اساسی، اجرا کن تا بلکه سالی چند پروژه داشته باشیم که باهاش پز بدیم.
حالا دبه در آوردن دیگه خیلی نامردیه.

نامردی وقتی بیشتر میشه که :

از یک طرف امور مهم اقتصاد مملکت معطله مثل پاس جنوبی و بزرگراه های عظیم و آبرسانی ها و گازرسانی های فوق العاده حجیم ووووووو که نه آن آقای تکنوکرات لیبرال عرضه ی کارش را دارد و نه این آقای مسئول جربزه ی استعفا و دست کشیدن از میز مسئولیت و قدرت را دارد.

جالب اینه که در قرار و مدارهای رسمی و در تبلیغات رسمی از این جهادگران عرصه ی اقتصاد دعوت و تقدیر می کنند ولی از سوی دیگه به تیله های سیاست بازشان اجازه و بلکه میدان می دهند که ناسپاسی و بلکه خیانت ورزی کنند..
لیبرال دموکرات بودن کاری نداره ..
ادعا کن اما به جای کارکردن حرف بزن و غر بزن و دو به هم زنی و شلوغکاری کن کسی متوجه نمی شود که تو عرضه ی تدبیرورزی را نداشته ای اینطوری هستش.
نه؟؟
قديمي Wednesday 14 January 2015   #8
Freedom1
عضو

نشان Freedom1

تاريخ ثبت نام: Nov 2002
پاسخ‌ها: 7,034

اینقدر هم علیه السلام نیست دیگه، دولت احمدی نژاد میلیاردها دلار پروژه رو گاهی بدون مناقصه به سپاه میداد، این کارها درست نیست و اصلا قرارگاه خاتم و امکانات عمرانی و فنی سپاه اگر به دولت داده بشه و بعد به بخش خصوصی واگذار بشه برای کشور بهتره. شما پیش خودتون فکر می کنین که این کارها خوبه و درسته، اما این روش ها خطرناکه و میتونه برخلاف ظاهرش، برای کشور و خود سپاه عاقبت بدی داشته باشه.
Freedom1 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Thursday 15 January 2015   #9
saleh57

نشان saleh57

نقل قول:
در اصل توسط Freedom1 نوشته شده است نمايش نوشته
اینقدر هم علیه السلام نیست دیگه، دولت احمدی نژاد میلیاردها دلار پروژه رو گاهی بدون مناقصه به سپاه میداد، این کارها درست نیست و اصلا قرارگاه خاتم و امکانات عمرانی و فنی سپاه اگر به دولت داده بشه و بعد به بخش خصوصی واگذار بشه برای کشور بهتره. شما پیش خودتون فکر می کنین که این کارها خوبه و درسته، اما این روش ها خطرناکه و میتونه برخلاف ظاهرش، برای کشور و خود سپاه عاقبت بدی داشته باشه.
اولا اگر کارشون درست نبود همون دولت سازندگی و بعدش هم اصلاحات و نهم و دهم بهشون پروژه های عظیم را تعارف و بلکه التماس نمی کردند..

ضمنا شما پیشنهاد جالبی می دهید که نه مقدور است و نه صحیح ..

امکانات یک مجموعه ی نظامی در عین اینکه در زمان صلح وبر طبق قانون اساسی می تواند و بلکه می باید به دولت کمک اقتصادی کند اما >>

در عین حال باید استندبای و گوش به زنگ باشد تا در هنگام ضرورت نظامی امنیتی در اولین فرصت به کارکرد های نظامی اش برگردد..

دقت دارید که هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد .. اگر شما به رعایت تلفظ فارسی یک کلمه ی خارجی اینقدر حساسید که به آن احترام می گذارم، لابد مسایل نظامی و امنیتی هم دارای حساسیت هایی فوق تصور ما و شماست.. و این امر عاقلانه است..

نیست؟؟
قديمي Thursday 15 January 2015   #10
Freedom1
عضو

نشان Freedom1

دوران استفاده از لودر و بولدوزر و .. در جنگها گذشته، اما اگر لازم هم بشه تهیه ی اونها وقت گیر نیست، این حجم امکانات برای جنگ نیست بلکه برای همین کارهای عمرانی و پروژه ها کاربرد داره که مناسب یک نهاد نظامی نیست. ببینین ایجاد یک پیمانکار بسیار بزرگ همراه با انحصار و بدون امکان نظارت، حتی از بزرگ شدن دولت هم مخرب تره چون دولت دست کم تحت نظارت مجلس و سازمان بازرسی و غیره هست اما چنین پیمانکار بزرگی با توجه به قدرت نظامی و امنیتی که داره ذاتا و ماهیتا از این موضوع هم مستثنی میشه. چون نمیشه کسی وارد حساب و کتاب یک نهاد نظامی بشه که قاعدتا حساب و کتابش محرمانه ست. من هم میدونم این پیشنهاد ممکن نیست عملی بشه، اما راه درستیه و برای کشور برکات زیادی داره در حالی که ادامه روش فعلی و بزرگتر کردن این پیمانکار خاص، مشکل رو بزرگتر میکنه و عاقبت چنین کاری حتما خوب نیست.
دولتها هم چه ناچار بودن و چه متمایل بودن، کاری که صورت گرفته از اساس کار درستی نبوده و بالاخره یه زمانی باید اصلاح بشه و به بخش خصوصی کمک بشه تا فضای رقابت و کاهش هزینه و افزایش بهره وری شکل بگیره.

ملاک ما عملکرد افراد یا دولتها نیست، ملاک قوانین و سیاستهای اعلام شده ست، بالاخره قراره ما خصوصی سازی کنیم یا دولت و نهادهای شبیه دولت رو توسعه بدیم؟ قراره فضای رقابت ایجاد بشه یا اینکه امکانات و فرصتها محدود بشه به نهادها و ارگان های محدود؟ از این طرف به قضیه نگاه کنین نه از اون طرف.

آخرين ويرايش Freedom1 ، Thursday 15 January 2015 در 12:41AM.
قديمي Thursday 15 January 2015   #11
saleh57

نشان saleh57

نگرانی شما جایی ندارد چرا که طرف حساب قرارگاه سازندگی و بازسازی سپاه شرکت های خارجی بوده اند که دست ما را در تحریم ها در پوست گردو گذاشتند و شما این را نمی بینید و قدردان که نیستید هیچ، بلکه تا بتوانید انذار های انتزاعی می دهید انذارهایی که مشفقانه نیست و بوی طعنه هایی که از آن استشمام می شود آنقدر غیردوستانه و اشمئزاز آور است که حرف حساب هایی نظیر اینکه "می باید نظارت و کنترل انجام بشود" را نمی شود صادقانه تلقی نمود.. و گرنه قانون گراتر از ما پیدا نمی کنید..قول می دهم.. شما قول می دهید صداقت افزایی کنید؟؟
متشکرم.
قديمي Thursday 15 January 2015   #12
Freedom1
عضو

نشان Freedom1

من همچنان فکر میکنم بهتره سپاه یک نهاد نظامی صرف باشه و کارهای امنیتی اون به وزارت اطلاعات و کارهای عمرانی به بخش خصوصی واگذار بشه، به دلایل واضح فکر میکنم این راه درست تره، در عین حال نه من مشاور نظام هستم نه اگر بودم این مشورت شنونده ای داشت، بی حوصلگی شما رو درک میکنم و مطمئنم مقامات مربوطه هم همینقدر یا بیشتر بی حوصله هستن و تقریبا همین برداشتی رو میکنن که شما کردین. اینجوریه دیگه! کلا کشور ما متاسفانه اینجوریه.
قديمي Thursday 15 January 2015   #13
saleh57

نشان saleh57

نقل قول:
در اصل توسط Freedom1 نوشته شده است نمايش نوشته
من همچنان فکر میکنم بهتره سپاه یک نهاد نظامی صرف باشه و کارهای امنیتی اون به وزارت اطلاعات و کارهای عمرانی به بخش خصوصی واگذار بشه، به دلایل واضح فکر میکنم این راه درست تره، در عین حال نه من مشاور نظام هستم نه اگر بودم این مشورت شنونده ای داشت، بی حوصلگی شما رو درک میکنم و مطمئنم مقامات مربوطه هم همینقدر یا بیشتر بی حوصله هستن و تقریبا همین برداشتی رو میکنن که شما کردین. اینجوریه دیگه! کلا کشور ما متاسفانه اینجوریه.
ما که قول دادیم اما متاسفانه شما نخواستید صراحت داشته باشید.. اجازه بدید بارها و بارها تاسف بخوریم از این امر.

موفق باشید
یاعلی
قديمي Saturday 17 January 2015   #14
saleh57

نشان saleh57

"اگر سپاه نبود، کودتای سال 88، به حمام خون مبدل می‌شد و جوخه‌های ترور 30 تیرماه 60 بار دیگر و این بار عظیم‌تر تکرار می‌شد! "
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 08:35PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه