بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا > ذکر و منقبت

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Sunday 26 May 2013   #1
هاتف
مهمان

تاريخ ثبت نام: Nov 2007
پاسخ‌ها: 1,801
فرازهایی از مناجات شعبانیه

ماه شعبان از ماه های پربرکت و مقدسی است که منسوب به پیامبر اکرم است. رسول خدا در این ماه دل به عبادت و مناجات معبود می نهاد. روزهای آن را روزه می داشت و شب هایش را به تهجد می گذراند.
گفته اند ماه شعبان مقدمه ای است برای ورود در رمضان که ماه ضیافت الهی و برترین ماه‏هاست.
یکی از اعمال موکد در این ماه خواندن مناجات شعبانیه است که آکنده از مضامین بلند عرفانی و عاشقانه است. هم نوا با امیرالمومنین و فرزندان پاکش فرازهایی از ترجمه این مناجات جان بخش را زمزمه می کنیم:
بارالها بر محمد و خاندان محمد درود فرست. چون تو را می خوانم دعایم را بشنو و چون صدایت می کنم ندایم را شنوا باش و چون نجوایت می کنم به من روی آور. به سوی تو گریخته ام و با حال مسکنت و تضرع در برابرت ایستاده و نسبت به پاداش نزد تو امید بسته‏ام. درونم را نیک می دانی و از نیازم خبرداری و از ضمیر پنهانم آگاه هستی. تحولات درونی و فرجام کارم بر تو پوشیده نیست و نیز آن چه را که می خواهم بدان زبان بگشایم و از تو طلب کنم، می دانی.
آقای من، مقدرات تو بر من جاری گشته است، از آن چه تا پایان عمر بر من خواهد گذشت، از نهان و آشکارم. فزونی و کاستی و سود و زیانم همه به دست توست. بارالها، اگر محرومم کنی چه کسی مرا روزی بخش خواهد بود و اگر خوارم سازی چه کسی مرا یاری خواهد کرد؟
مولای من، اگر اجلم نزدیک شود و کردارم مرا به تو نزدیک نساخته باشد، اقرار به گناهان را وسیله تقرب خود به سوی تو قرار خواهم داد. بارالها بر نفس خود ستم بسیار نموده ام، پس وای بر من اگر مرا نبخشایی. نیکی ات در ایام زنده گانیم بر سرم سایه افکنده است، پس این نیکی را در زمان مرگم از من دریغ مدار. چه گونه از نگاه مرحمتت پس از مرگ نومید گردم، در حالی که در روزگار حیاتم جز زیبایی و نیکویی از تو ندیده ام؟
در دنیا بسیاری از گناهانم را پوشاندی، اما مولای من، در آخرت نیاز بیش تری به ستر معاصی دارم که مرا در برابر شاهدان قیامت و بنده گان شایسته ات رسوا نگردانی. بخششت امید مرا گشوده و بخشایشت برتر از اعمال من است، پس در زمان حکم بر بنده گانت در قیامت، مرا با دیدار خود خشنود ساز.
عذرخواهی من به سوی تو پوزش خواهی کسی است که از پذیرفته شدن عذرش بی‏نیاز نیست، پس پوزشم را پذیرا باش، ای کریم ترین کسی که گنه کاران به سویش عذر می آورند....
بارالها، اگر می خواستی مرا به سقوط بیفکنی از ابتدا هدایتم نمی کردی، و اگر می خواستی رسوایم گردانی هرگز عافیتم نمی بخشیدی، گمان نمی کنم به نیاز من، که سال های عمرم را در طلبش از تو گذرانده ام، پاسخ رد بدهی.
پروردگارا، اگر به گناهانم مواخذه گردانی تو را به بخشایشت مواخذه کنم و اگر به دوزخم درافکنی اهل آتش را به دوستیم با تو آگاه خواهم ساخت! اگر اعمال من در کنف طاعتت کوچک است، لیک در ساحت امیدت، آرزوهایم بس بزرگ است.
الهی، عمر را در هوای غفلت از تو گذرانده ام و جوانیم را در مستی دوری از تو تباه ساخته ام. مرا توان آن نیست که از نافرمانیت برون شوم جز آن زمانی که دلم را به شوق محبتت بیدار نمایی و دلم را از زنگارهای غفلت بپیرایی.
بارالها، به من همچون کسانی بنگر که تو را خوانده اند و اجابتشان کرده‏ای و آنان را یاری نموده ای تا در اطاعت تو گام نهند. ای آن نزدیکی که از شیفته خود دور نمی گردی و ای بخشنده ای که نسبت به آن که امید ثوابت دارد، بخل نمی ورزی.
خدایا، مرا دلی ده که شوقش آن را به تو نزدیک سازد و زبانی عطا بخش که راستیش آن را به سویت فراآورد.
بارالها، من بنده ناتوان و گنه کار تو هستم، اما از آنانم قرار مده که از آن ها روی گردانیده و بخشایشت را از آن ها دریغ نموده ای. الهی، مرا کمال رهایی به سوی خودت ارزانی دار و چشمان دل را با فروغ نظاره به خود، روشنی بخش تا این که چشمان دل، حجاب های نورانی را درنوردد و به معدن عظمت باریابد و جان های ما در شکوه قداستت معلق گردد.
الهی، مرا از آنانی قرار ده که صدای شان کردی و تو را اجابت کردند؛ به آنان نظری کرده ای و مدهوش جلالت گشتند. هم آنانی که در نهان نجوای شان کردی و در عیان برایت به کار پرداختند.
خدایا، اگر غفلت مرا از آماده گی دیدارت بازداشته، اما امید به کرمت مرا بیدار ساخته است. اگر مجازات بزرگت مرا به آتش دوزخ فرامی خواند، لیک پاداش سترگت مرا به بهشت دعوت می‏کند.
بارخدایا، بر محمد و خاندانش درود فرست و از کسانی قرارم ده که دائما در یاد تو هستند و هرگز پیمانت نمی شکنند و از سپاس تو غافل نبوده و امر تو را سبک نمی شمرند.
بارالها، مرا در روشنایی عزتت درآور تا تنها دل به معرفت تو بندم و از غیر تو روی گردانم و تنها خوف تو را در دل داشته باشم، ای صاحب جلالت و کرم....
هاتف حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از هاتف بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 01:57PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه