بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Saturday 15 September 2018   #16
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 17,190
ج: کربلا

این اشک به اعلی علیین مربوط است

مرحوم آیت الله بهجت:

کسانی که می گویند: این مدّاحی چیست؟ مصیبت خوانی چیست؟ اشک ریختن چیست، این قدر احمق هستند که نمی فهمند این اشک طریقه تمام انبیاء بود برای شوق لقاء الله، برای تحصیل رضوان الله، و مسأله دوستان خدا هم از همین باب است. محبت اینها هم اگر در فرح اینها و مصیبت و حزنشان اشک آورد، این هم همان طور است.

دلیل خیلی است؛ اول اینکه همه انبیاء از خوف خدا بکاء داشتند. آیا از شوق لقای خدا بکاء نداشتند؟ انبیاء کارشان همین بوده است. اگر کسی انبیاء را قبول دارد باید بکاء اینها را هم قبول داشته باشد. و همچنین این مسأله است که وارد شده و منصوص و ثابت است، در اذن دخول حرم سیدالشهداء که «ءادخل یا الله، ءادخل یا رسول الله، ءادخل ...» و از تمام ائمه استیذان می شود، «فان دمعت عینک فتلک علامة الاذن». اگر اشکی از چشم آید، علامت این است که به تو اذن داده اند. این اشک چشم به اعلی علیین مربوط است. اما کیست که این مطلب را بفهمد، کیست که عاقل باشد؟! اما نادان ها می گویند: اشک چیست - نعوذ بالله - خرافات است، اینها چیست؟! این اشک چشم، به آن بالا مربوط است.

عمل «امَ داوود» آن قدر مفصل است که از ظهر تا غروب، بعضی ها آن را تمام نمی توانند بکنند [روایت شده] که در سجده آخر آن، سعی کن اشکی از چشمت بیاید؛ اگر آمد، علامت این است که دعایت مستجاب شده است. عجب شما می گویید این اشک هیچ کاره است؟! نخیر این اشتباه محض است، این اشک به اعلی علیین مربوط است، از آنجا استیذان می کند، از آنجا استجابت دعا می کند. (ذى الحجة الحرام ۱۴۲۰)
یا حسین وو
@dareakherat
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Sunday 16 September 2018   #17
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

گل پای زائر سیدالشهدا شفای درد چشم مرجع تقلید

آیت الله وحید خراسانی:

ما هنوز درک نکردیم قضیه سیدالشهدا چه قضیه ای است. امام حسین کیست؟ گفتن این قضیه سهل است. اما درکش از عهده بزرگان عالم بر نمی آید. مرحوم آخوند [خراسانی]، استاد همه فقهای متأخرین، آن مردی که نابغه علم است در همه حوزه های علمیه شیعه، وقتی خوابش را دیدند گفت ما تا در دنیا بودیم نشناختیم امام حسین کیست. حالا که به این عالم آمدیم فهمیدیم چه خبر است. اگر مثل آخوندی که شاگردانش اعلام مجتهدین و فقهای تشیع اند قاصر از معرفت او باشد دیگران چه حسابی دارند. این را باید دقت کرد مسأله چقدر مهم است...

این آقای بروجردی، مردی فقیه، متبحر در فقه، کسی که دنیای تشیع به دقت نظر، به فقاهت، به علمیت میشناسدش، این صاحب این قضیه است. از همین جا باید دید چه خبر است. این مرد تا سن نود سالگی بدون هیچ عینکی ریزترین خطوط را می خواند و مطالعه می کرد. وقتی قضیه را از او پرسیدند، گفت من به یک درد چشمی مبتلا شدم و هر چه معالجه کردم نتیجه نگرفتم. این قضیه ای است که در همین دوران اخیر است. و صاحب قضیه کسی است که اینجا خوابیده. بعد که بیچاره شدم رفتم به زیارت سیدالشهدا. رسیدم به بصره. آن بدوی ها، عرب های بدوی صحرانشین، اینها برای اربعین پای پیاده می آیند برای زیارت سیدالشهدا. از آنجا سوار قطار می شوند تا برسند به بغداد. از اونجا بعد پیاده بروند به کربلا. خود آقای بروجردی فرمود که من در قطار که سوار بودم بعضی از این عربها آمده بودند توی راهرو خوابیده بودند. حالا معرفت را ببینید. این معرفت مال همچو مردی است. او می داند چه خبر است. گفت همینجور که این عرب خوابیده بود من دست کردم از گل لای انگشت پای او یک کمی برداشتم به چشمم مالیدم. به مجرد اینکه این گل را مالیدم، آن مرض رفع شد. تا این زمان احتیاج به عینک پیدا نکردم.

حالا بهت آور این است که عرب صحرانشین وقتی به عشق آن حضرت با پای برهنه توی گل و لای می رود، این با هیچ قانون حفظ الصحه از نظر قواعد طبیعی وفق نمی دهد. این چه قدرتی است که تمام نوامیس طبیعت را خنثی می کند. آنوقت گل انگشت پای او می شود شفای درد چشم مرجع تقلیدی. دستگاه همچو دستگاهی است. (۱۸ ذی الحجّة ۱۴۲۸)

@dareakherat
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Sunday 16 September 2018   #18
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

خونی که به آسمان رفت!

آیت الله وحید خراسانی:

امیرالمومنین آمد به کربلا، بعد روایت این است: وقتی رسید پاها را از رکاب در آورد اغرورقت عيناه، بعد یک نگاهی به زمین کرد فرمود: طوبی لک. خطاب کرد به زمین کربلا: خوشا به حال تو، طوبی بر تو، تراق علیک دماء الاحبة. این تعبیر باب مدینة العلم است. بر تو خون احبه می ریزد.

آنچه مهم است همه خونشان بر آن زمین ریخت، امّا یک خون بر آن زمین نریخت. آن خون رفت به آسمان. به کجا رفت! چی شد؟ بهتر این است خود عبارت خوانده بشود: ولما فجع الحسين بأهل بيته وولده ولم يبق غيره وغير النساء والذراري نادی: هَلْ مِنْ ذَابٍّ يَذُبُّ عَنْ حَرَمِ الرَسُولِ؟ هَلْ مِنْ مُوَحِّدٍ يَخَافُ اللَّهَ فِينَا؟ هَلْ مِنْ مُغِيثٍ يَرْجُو اللَّهَ فِي إِغَاثَتِنَا؟ وقتی به اینجا رسید: وَارْتَفَعَتْ أَصْوَاتُ النِّسَاءِ بِالْعَوِيلِ فَتَقَدَّمَ إِلَى بَابِ الْخَيْمَةِ فَقَالَ: نَاوِلُونِي ابْنِيَ الطِّفْلَ حَتَّى أُوَدِّعَهُ، فناولوه الصبی وأومأ إليه ليقبّله فرماه حرملة بن الكاهل بسهم فوقع في نحره... تیر رسید خواهرش را خواست داد طفل را به زینب. این است غوغا اینجاست کار اینجا تمام شد: داد طفل را، ثم تلقى الدم بكفيه‏، هر دو دست زیر گلوی طفل، طفل در دست زینب؛ دست ها زیر گلو حتی امتلأت، تا وقتی دست ها پر شد، بعد که دست ها پر شد... اینجا جای کلام امام پنجم است، همه خون ها ریخت روی زمین اما این خون... فرمی نحو السماء، خون را پاشید به طرف آسمان بیان امام این است: لم یسقط من تلک الدم قطرة، یک قطره برنگشت...

بعد، حفر بسیفه، زمین را با شمشیر گود کرد... فرمله بدمائه بعد به خون آغشته کرد، بدن را گذاشت در قبر فصلی علیه حالا چه نمازی بود چه حالی داشت؛ آن تعبیری که عقل هر فقیهی را مبهوت می کند این است اولا از تعبیر معلوم می شود کلام، کلام که بود؛ معلوم می شود از این بیان که نمی توانست دل از این بچه بردارد. فنودی من الهوی: دعه یا حسین! (۱۶ صفر المظفر ۱۴۳۳)

بحارالأنوار ج۴۱ ص۲۹۵
بحارالانوار ج۴۵ ص۴۶
تذکرة الخواص ص۱۴۴

قديمي Sunday 16 September 2018   #19
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

من کان فینا باذلا مهجته...

آیت الله وحید خراسانی:

من‏ كان‏ فينا باذلا مهجته‏، موطّنا على لقاء اللّه نفسه فليرحل معنا. این جمله ای که فرمود، دنیای علم را تکان داد. هر کسی لایق درگاه ما نیست. آن کسی که در ما - فینا، نفرمود: فی سبیلنا، در راه ما، همۀ اینها نکته ها دارد - من کان فینا باذلا مهجته، بذل می کند خون دلش را، موطّنا علی لقاء الله نفسه، نفسش را توطین کرده برای لقاء خدا، فلیرحل معنا، او کوچ کند با ما. هر کسی لایق این دستگاه نیست.

بعد چه سعادت پیدا کردند، به کجا رسیدند، عقل مبهوت است. به جایی رسیدند که نه اولین و نه آخرین، هیچکس به گرد آنها نمی رسد. بعد صد و بیست و چهار هزار پیغمبر در مقابل قبر آن غلام سیاه می ایستند، می گویند: السلام علیکم یا أنصار دین الله، السلام علیکم یا اولیاء الله و أحبائه. یک غلام سیاه به این جا رسید. وقتی آن تقوا و آن از خود گذشتگی پیدا شد، کار یک غلام به این جا رسید. وقتی آمد، گفت: یابن رسول الله! اجازه بده - طرز حرف زدن عقل را مبهوت می کند - رنگ من سیاه است، بوی من بد است - اما با این همه آمده - آیا می پذیری؟ بعد که آمد سر بالینش فرمود: اللَّهُمَ‏ بَيِّضْ‏ وَجْهَهُ‏ وَطيِّبْ‏ رِيحَه‏؛ بارالها! رویش را سفید کن، بویش را خوش کن. ده روز بعد جنازۀ این غلام پیدا شد مثل ماه شب چهارده. این جور رفتند و به این مقامات رسیدند. (۲۵ ذی الحجّه ۱۴۳۳)
یا حسین وو

قديمي Sunday 16 September 2018   #20
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

عنایت امام زمانو به این مملکت فقط برای عاشورا است

آیت الله وحید خراسانی:

ما آن وقتی که بحث مرحوم میرزا [مهدی] می رفتیم، دکتر شیخ حسن خانی بود، مرحوم حاج علی اکبر نوغانی به من گفت که او قضیه ای دارد. قضیه اش مفصل است و حالا وقتش نیست. خلاصه اش این است:

آن زمان، قبل از آمدن رضا خان، روس ها آمده بودند ایران؛ او دکتر بوده است در آن لشگر که رفته اند برای مقابله با روس ها. گفت قضیه اش این است: یک روز همچنان که من نشسته بودم در مطب و جایی که معالجه می کردم سربازها را، یک سربازی آمد امّا این سرباز غیر از بقیه بود. من نگاه کردم، دیدم پیشانی اش اثر سجده دارد. خلاصه قیافه، قیافۀ معمولی نبود، گفت: من تیر خورده ام، آمده ام تیر را بیرون بیاوری. گفتم: این که بازیچه نیست، تیر بیرون آوردن باید مدتی آماده کنیم بدنت را، بعد هم بیهوشت کنیم، بعد بشکافیم، تیر را بیرون بیاوریم. گفت: اینها را نمی خواهد، من خودم، خودم را بی حس می کنم، بعد خودم هم خودم را به هوش می آورم. گفت: ما متحیر ماندیم. خوابید روی تخت، یک نگاهی به سقف کرد، آنقدری که ما شنیدیم گفت: بسم الله النور، بسم الله النور النور، بسم الله نور علی نور. بعد بقیه اش را آهسته گفت، دیگر نفهمیدیم. نگاه کردیم، دیدیم بدن اصلاً روح در آن نیست، مثل چوب خشک است. شروع کردیم به جراحی، تیر را در آوردیم، بخیه زدیم، بعد کنار رفتیم، یک وقت دیدیم چشمها را باز کرد، باز همان کلمات را گفت، برخاست نشست. ما متحیر ماندیم این کیست؟! این چیست؟! پرسیدیم تو کی هستی؟ از کجایی؟ گفت: من اسمم حسین. گفتم: از کدام منطقه ای؟ گفت: از ساوجبلاغ. پرسیدیم: چه مذهبی داری؟ گفت: حنفی. بعد فهمیدیم که مراد از حنفی یعنی ملة ابراهیم حنیفا، بعد فهمیدیم. رفت. دو سه روز دیگر باز آمد، مراجعه ای کرد، پینه ها را باز کردیم و بعد پرسیدیم تو چکاره ای؟ تو سرباز نیستی! معمایی هست. من از زبانم در آمد، گفتم: شما از اصحاب امام زمان هستید؟ تا این را گفتم بدنش لرزید، گفت: این چه غلطی است می کنید؟ ما کجا، او کجا! او کسی است که هفت نفر، فقط می توانند او را ببینند، ما با آن هفت نفر مربوط هستیم. شاهد، این کلمه است... قضیه مفصل است، گفت: ما با آن هفت نفر مربوط هستیم، من مأمور این منطقه ام. بعد ما گفتیم: امام زمان چرا نظر به این مملکت نمی کند که این مردم این جور گرفتار روسها شده اند. گفت: امام زمان دل خوشی از این مملکت ندارد - آن هم آن زمان، حالا چه خبر است؟ - بعد گفت: فقط عنایتی که دارد برای خاطر عاشورا است. عاشورا این است. (۲۵ ذی الحجّة

۱۴۳۳
یا حسین وو
قديمي Sunday 16 September 2018   #21
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

اشکال بر عبارت ابن اثیر درباره نپذیرفتن بیعت بدون ذلت با یزید از سوی سیدالشهدا

مرحوم آیت الله بهجت:

این که ابن اثیر نقل کرده که امام حسین علیه السلام تا آخر با یزید بیعت نکرد یا حاضر به بیعت نشد درست نیست؛ زیرا در آن مجلسی که عمر سعد با امام حسین علیه السلام در کربلا خلوت کردند و ابن سعد دو راه را به حضرت پیشنهاد کرد: اول السله یعنی جنگ و شمشیر، و دوم الذله یعنی ذلت و خواری و تسلیم حکم یزید شدن - نزول بر حکمی که افضح انواع تسلیم است - حضرت راه سوم یعنی بیعت را ذکر نمود، یعنی به شام بروند و با یزید بیعت کنند؛ ولی ابن سعد قبول نکرد و از حضرت تسلیم بدون قید و شرط خواست یعنی دست بسته تسلیم عمر بن سعد شده و او را نزد یزید ببرد و او هر چه خواست با حضرت بکند: بکشد و یا رها کند.

اما این که حضرت در کلامشان میفرمایند: الا و ان الدعی ابن الدعی قد رکز بین اثنتین بین السله و الذله و هیهات منا الذله یابی الله لنا ذلک و رسوله و المومنون[۱] همچنین فرموده حضرت علی اکبر علیه السلام که در رجزهایشان در عاشورا فرمودند: والله لا یحکم فینا ابن الدعی[۲] موید آنست که حضرت سیدالشهدا به بیعت با یزید به نحوی راضی شد ولی میدانست ابن زیاد به نفع حضرت حکم نخواهد کرد، و او را تنها بین دو چیز بین السله و الذله یعنی جنگ یا تسلیم مخیر نموده بودند و بیعت با ذلت و نزول بر حکم را از آن حضرت می خواستند که حضرت زیر بار آن نرفت و فرمود: هیهات منا الذله یابی الله لنا ذلک و رسوله والمومنون و حجور طابت و طهرت و انوف حمیه و نفوس ابیه.[۳]

1⃣ لهوف ص۹۷
2⃣ اقبال الاعمال ص۵۷۴
3⃣ لهوف ص۹۷

در محضر بهجت ج۳ ص۷۳

قديمي Sunday 16 September 2018   #22
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

خون حسین علیه السلام را مال التجاره برای مقام و منصب این و آن نکنید

آیت الله وحید خراسانی:

کامل الزیارات را بخوانید و بفهمید که در آنجا امام علیه السلام چه می‌فرماید... هیچ پیغمبر مرسلی نیست، هیچ ملک مقرّبی نیست، مگر اینکه آرزو دارد که خدا به او اذن بدهد تا به زیارت قبر حسین ‌بن‌ علی علیه السلام بیاید. عبارتِ «هیچ پیغمبر مرسلی نیست، هیچ ملک مقربی نیست»، امر سهل و آسانی نیست. این است سید الشهدا علیه السلام! این است آن کسی که عاشورا را سرپا کرد و «لَا یَوْمَ‏ کَیَوْمِکَ‏ یَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ» را به وجود آورد!

این است آن کسی که هر شب جمعه بدون استثنا از نخستین تا آخرین نبی، از اولین تا آخرین وصی، باید کنار قبر او سلام بدهد. و امیر المؤمنین علیه السلام هر شب جمعه که به زیارتش می‌آید، خصوصیتی که دارد این است که یک فاتحه برای اموات مدفون در کربلا می‌خواند، که آن فاتحه وقتی قسمت می‌شود، به هر کس آنچه می‌رسد بیش از آن است که در بیانی بگنجد و در قلمی تحریر شود. این سید الشهدا علیه السلام است! امام حسین علیه السلام این است!

خون او چنین خونی است! این خون را مال التجاره برای مقام و منصب این و آن نکنید. این خون فقط باید سرمایۀ حق شود و حق هم سه کلمه بیش نیست؛ حق اول: "فتَعَالَى اللَّهُ الْمَلِکُ الْحَقُّ"، خون حسین بن علی علیه السلام در مرحلۀ اول باید در این حق صرف شود. حقّ دوم: "هوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَ دِینِ الْحَقِّ"، این حقّ دومی است که خون آن حضرت باید در آن صرف شود. حقّ سوم هم: "السَّلَامُ عَلَى‏ الْحَقِ‏ الْجَدِید". نتیجه اینکه عاشورا فقط باید در سه کلمه صرف شود: خدا، دین خدا، امام زمان عجل الله تعالی فرجه.

خونی که وقتی ریخته شد، ابا عبد اللّٰه علیه السلام فرمود: "بِسْمِ‏ اللَّهِ‏ وَ بِاللَّهِ‏ وَ فِی سَبِیلِ اللَّه"، این خون را در راه خدا صرف کنید، تا خیر دنیا و آخرت نصیبتان شود و الّا خسر الدنیا و الآخره خواهید شد. "ذلِکَ هُوَ الْخُسْرَانُ الْمُبِینُ". (۲۲ فروردین ۱۳۷۸)

قديمي Sunday 16 September 2018   #23
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نذر مادر آیت الله العظمی خوئی و التزام به سیاه پوشی در محرم و صفر

مرحوم آیت الله سید محمد علی موحد ابطحی نقل کردند: چندى پس از اخراج آقايان علما از نجف در ۱۳۹۴ ق، روزى در ماه صفر به منزل مرحوم آيت اللّه‏ خويى رفتم. آقا تنها بود. از در كه وارد شدم، ايشان به شوخى به من گفت: تو از من اعلم شده ‏اى! چون موى ريش و سرت از من بلندتر شده است!

پس از این شوخى ظريف فرمودند: من هم مثل تو در محرم و صفر از اصلاح سر و صورت خوددارى مى‏ كنم... ولى منشأ اين رسم در من مادرم هست. در بين فرزندان پدرم، من اولين فرزندى هستم كه از گزند بيمارى و مرگ مصون مانده و فرزندانِ قبل از من همگى يك دو سال بيشتر زنده نمانده و مرده ‏اند... لذا مادرم از اين موضوع بسيار ناراحت بود و پس از آن مرگهاى مكرّر، والدينم از اينكه فرزندشان زنده بماند مأيوس شده بودند. در آن احوال يك روز مادرم سفره دلش را براى خانمى مى ‏گشايد و او مى‏ گويد: اگر مى‏ خواهى بچه‏ هايت زنده بمانند، نذر كن چنانچه خدا پسرى به تو داد در ماه محرم و صفر لباس سياه بر او بپوشانى و موى سر و صورتش را اصلاح نكنى. مادرم نذر مى ‏كند و در همان سال من متولد مى ‏شوم و عمل نذر روى من انجام مى‏ گيرد؛ در نتيجه به بركت آن نذر، مرگ سراغ من نمى ‏آيد و جالب اين است بدانيد دو برادرى هم كه دارم بعد از من متولد شده ‏اند! اينك نيز هرچند نذر مادرم براى من واجب و الزام آور نيست ولى روى احترام به نذر ايشان حالا هم كه بزرگ شده‏ ام به آن عمل مى‏ كنم.

انجام اين عمل، براى آقاى خويى بسيار دشوار بود. زيرا ايشان جسماً فردى سَمين و چاق بودند و آشنايان با هواى نجف مى ‏دانند كه در تابستانهاى داغ آن شهر، پوشيدن لباس سياه و پرهيز از اصلاح سر و روى، آن هم در دو ماه متوالى چقدر براى چنين اشخاصى سخت و دشوار است.

سیاهپوشی در سوگ ائمه نور ص۲۴۵

قديمي Sunday 16 September 2018   #24
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

ان یوم الحسین اقرح جفوننا

آیت الله وحید خراسانی:

به مردم عظمت عاشورا را بیان کنید، چه بود؟ چه شد؟ چه کرد؟ یک عدّه نافهم، بیسواد در این مردم پیدا شدند: به سینه نزنید، زنجیر به کمر نزنید که مبادا سرخ شود بدنت. به این بیسواد ها گوش ندهید، برو، ببین، استاد الكلّ‏ في الكلّ عند الكلّ نائینی چه می گوید؟ کسی است نائینی که مراجع آزمایششان این است که کلمات او و مبانی او را در معاملات، لباس مشکوک بتوانند از عمق درک کنند و بیان کنند. همچو کسی فتوایش را ببین، سؤال می کنند از او که ما در عزای سیدالشهداء عزاداری می کنیم، خون ریخته می شود؟ جواب این است: آنچه خون ریخته بشود، مانعی ندارد، مگر خوف بر نفس بشود.

میرزای نائینی، عالم دین و مذهب است، چرا این کلمه را می گوید؟ متن کلام امام هشتم الان این است؛ بحار را نگاه کن: إِنَّ يَوْمَ الْحُسَيْنِ... إِنَّ يَوْمَ الْحُسَيْنِ أَقْرَحَ‏ جُفُونَنَا، این بیان امام هشتم است. از شیخ طوسی تا شیخ انصاری همه شان باید فدای یک نفس امام هشتم بشوند. آن وقت همچو کسی بیانش این است که روز عاشورا کاری کرده که پلک های چشم ما مجروح شده، اگر پلک چشم او مجروح بشود، سینه تو چیست؟ (۲۶ ذی الحجّة ۱۴۳۵)

قديمي Sunday 16 September 2018   #25
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

اگر چشمی بر سید الشهداء به قدر بال مگسی تر بشود...

آیت الله وحید خراسانی:

علامه مجلسی، آن فحل الفحول، این قضیه را نقل می کند [بحار ج۴۴ ص۲۹۴]، می گوید از بعضی از بزرگان: ما مجاور مشهد امام هشتم بودیم. روز عاشورا جمعی از ما جمع شدند. یک نفر شروع کرد به مقتل خواندن. رسید به این روایت - خوب گوش دهید. این لاطائلات را از میان عوام بردارید - رسید به این روایت که روایت سندش صحیح است. این روایت را خواند در آن مقتل که اگر چشمی بر سید الشهداء به قدر بال مگسی تر بشود، تمام گناهانش آمرزیده می شود ولو کانت مثل زبد البحر. یکی از حضار که ادعای علم می کرد - تعبیر مجلسی این است: ولی جاهل مرکب بود - که نمونه اش امروز بسیار است. این سر بر آورد، انکار کرد این حدیث را، گفت: این روایت با عقل جمع نمی شود. اهل مجلس که از علما بودند، با او مذاکره کردند، قانع نشد. بعد مجلس به هم خورد.

بعد که مجلس به هم خورد، همان منکر - این نقل مجلسی است - شب رفت در خانه اش، خوابش برد، بعد که خواب رفت، دید محشر به پاست، همان غوغایی که در آیات و در روایات است. عطش عطشا شدیدا. در نهایت عطش گرفتار شد، بعد نگاه کرد دید حوضی است که نه اولش پیداست و نه آخرش. متوجه شد که این حوض، حوض کوثر است. از عطش پناه برد به حوض، دید سه نفر ایستاده اند: هر سه سیاه پوش، دو تا مرد، یک زن. پرسید اینها کیانند؟ به او گفتند: آن یکی پیغمبر خاتم است، آن سیاه پوش دوم امیرالمؤمنین است، آن زن سیاه پوش فاطمه زهراست. پرسید: چرا سیاه پوش اند؟ این جور حجت تمام می شود. پرسید: چرا اینها سیاه پوشند؟ گفتند: مگر خبر نداری عاشورای حسین است. آمد خودش را رساند، درخواست کرد از بی بی عالم که یک جرعه از این آب به من بده. حضرت زهرا به او نگاهی کرد، فرمود: تو همانی که منکر اجر گریه کنندگان بر مصیبت مهجه قلب منی؟ مجلسی فرمود: این مرد از خواب سراسیمه بیدار شد، دوان دوان آمد، آن جمع را پیدا کرد، گفت استغفار کنید، خدا مرا بیامرزد. (۱۳۹۱/۸/۱۷)

قديمي Sunday 16 September 2018   #26
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

باز این چه شورش است که در خلق عالم است
باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است
باز این چه رستخیز عظیم است کز زمین
بی نفخ صور خاسته تا عرش اعظم است
این صبح تیره باز دمید از کجا کزو
کار جهان و خلق جهان جمله درهم است
گویا طلوع میکند از مغرب آفتاب
کاشوب در تمامی ذرات عالم است
گرخوانمش قیامت دنیا بعید نیست
این رستخیز عام که نامش محرم است
در بارگاه قدس که جای ملال نیست
سرهای قدسیان همه بر زانوی غم است
جن و ملک بر آدمیان نوحه می کنند
گویا عزای اشرف اولاد آدم است
خورشید آسمان و زمین، نور مشرقین
پرورده ی کنار رسول خدا، حسین
قديمي Sunday 16 September 2018   #27
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

مدينة معاجز الأئمة الإثني عشر، ج‏4، ص: 227
الثالث و التسعون و مائة علمه- عليه السلام- بأجله بمن يقتل معه و انّ ابنه عليّا- عليه السلام- لا يقتل، و إنّه أبو أئمة ثمانية
1252/ 305- ابن حمدان الحضيني، في هدايته، بإسناده، عن أبي حمزة الثمالي، قال: سمعت عليّ بن الحسين سيّد العابدين- عليه السلام-، يقول: لمّا كان اليوم الذي استشهد فيه أبي- عليه السلام-، جمع أهله و أصحابه في ليلة ذلك اليوم، فقال لهم: يا أهلي و شيعتي اتخذوا هذا الليل جملا لكم، فانجوا بأنفسكم، فليس المطلوب غيري‏ «1»، و لو قتلوني ما فكّروا فيكم. فانجوا رحمكم اللّه، فأنتم في حلّ وسعة من بيعتي و عهدي الذي عاهدتموني عليه.
فقال إخوته و أهله و أنصاره بلسان واحد: و اللّه يا سيدنا يا أبا عبد اللّه لا خذلناك‏ «2» أبدا، أيّ شي‏ء يقول‏ «3» الناس: تركوا إمامهم و كبيرهم و سيّدهم وحده، حتّى قتل، و نبلو بيننا و بين اللّه تعالى‏ «4» عذرا، و لا نخلّيك [و حاش للّه أن يكون ذلك أبدا أو] «5» نقتل دونك.
فقال- عليه السلام- يا قوم! فانّي غدا اقتل، و تقتلون كلّكم معي، حتّى لا يبقى منكم أحد.
(3) كذا في المصدر «ط» و في الأصل: و اللّه لا قال الناس.
(4) في المصدر «المخطوط»: بيننا و بين عدو اللّه.
(5) من المصدر المطبوع.
مدينة معاجز الأئمة الإثني عشر، ج‏4، ص: 228
فقالوا: الحمد للّه الذي أكرمنا بنصرك و شرّفنا بالقتل معك، او لا ترضى أن نكون‏ «1» في درجتك يا بن [بنت‏] «2» رسول اللّه؟
فقال لهم: جزاكم اللّه خيرا، و دعا لهم بخير فأصبح و قتل و قتلوا معه أجمعون.
فقال له القاسم بن الحسن- عليهما السلام-: و أنا فيمن يقتل؟ فأشفق عليه، فقال له: يا بني كيف الموت عندك؟
قال يا عمّ أحلى من العسل.
فقال: أي و اللّه فداك عمّك إنّك لأحد من يقتل من الرجال معي، بعد ان تبلو ببلاء عظيم و ابني عبد اللّه.
فقال يا عم! و يصلون إلى النساء حتى يقتل عبد اللّه و هو رضيع؟
فقال: فداك عمّك، يقتل عبد اللّه إذا جفّت روحي عطشا، و صرت إلى خيمتنا، فطلبت ماء و لبنا فلا أجد، فأقول ناولوني ابني لأشرب من فيه. «3»
و هذا الحديث بطوله قد تقدم بزيادة عن قريب فاتفق تكراره فتمامه يؤخذ مما تقدم.
تم بعون اللّه و حسن توفيقه معاجز سيد الشهداء- عليه السلام- و الحمد للّه رب العالمين‏
و قد تقدّم في المعجزة: 185 من معاجز سيد الشّهداء- عليه السلام-.
مدينة معاجز الأئمة الإثني عشر، ج‏4، ص: 229
بحرانى، سيد هاشم بن سليمان، مدينة معاجز الأئمة الإثني عشر و دلائل الحجج على البشر، 8جلد، مؤسسة المعارف الإسلامية - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1413 ق.

یا حسین وو
قديمي Sunday 16 September 2018   #28
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

مدينة معاجز الأئمة الإثني عشر ؛ ج‏4 ؛ ص214

الخامس و الثمانون و مائة إخباره- عليه السلام- بأنّ اصحابه يقتلون في غد و ابن اخيه القاسم و ابنه عبد اللّه‏
1242/ 295- روى أبو حمزة الثمالي، قال: سمعت علي بن‏ الحسين زين العابدين- عليه السلام-، يقول: لمّا كان اليوم الذي استشهد فيه أبي- عليه السلام-، جمع أهله و أصحابه في ليلة ذلك اليوم، فقال لهم: يا أهلي و شيعتي اتّخذوا هذا الليل جملا لكم، فانهجوا بأنفسكم، فليس المطلوب غيري، و لو قتلوني ما فكّروا فيكم، فانجوا رحمكم اللّه، فأنتم في حلّ و سعة من بيعتي و عهدي الذي عاهدتموني.
فقال إخوته و أهله و أنصاره بلسان واحد: و اللّه يا سيّدنا يا أبا عبد اللّه، لا خذلناك أبدا، و اللّه لا قال الناس: تركوا إمامهم، و كبيرهم و سيّدهم وحده، حتّى قتل، و نبلو بيننا و بين اللّه عذرا و لا نخلّيك أو «1» نقتل دونك.
فقال لهم- عليه السلام-: يا قوم إنّي في غد اقتل و تقتلون كلكم معي، و لا يبقى منكم واحد.
فقالوا: الحمد للّه الذي أكرمنا بنصرك، و شرّفنا بالقتل معك، أو لا «2» نرضى أن نكون معك في درجتك يا ابن رسول اللّه؟
فقال جزاكم اللّه خيرا، و دعا لهم بخير فأصبح و قتل و قتلوا معه أجمعون.
فقال له القاسم بن الحسن: و أنا فيمن يقتل، فاشفق عليه.
فقال له: يا بنيّ كيف الموت عندك؟!
قال: يا عمّ أحلى من العسل.
فقال: أي و اللّه فداك عمّك إنّك لأحد من يقتل من الرجال معي، بعد أن تبلو ببلاء عظيم، و ابني عبد اللّه.
فقال: يا عمّ و يصلون إلى النساء حتّى يقتل عبد اللّه (و هو رضيع؟
فقال: فداك عمّك يقتل عبد اللّه) «1» إذا جفّت روحي عطشا، و صرت إلى خيمنا فطلبت ماء و لبنا فلا أجد قطّ فأقول: ناولوني ابني، لأشرب من فيه، فيأتوني به، فيضعونه على يدي، فاحمله لادنيه من فيّ، فيرميه فاسق- لعنه اللّه- بسهم فينحره، و هو يناغي، فيفيض دمه في كفي، فارفعه إلى السماء، و أقول: اللهم صبرا و احتسابا فيك، فتعجلني الأسنّة منهم، و النار تستعرّ في الخندق الذي فيه ظهر الخيم، فاكرّ عليهم في أمرّ «2» أوقات في الدنيا، فيكون ما يريد اللّه فبكى و بكينا و ارتفع البكاء و الصراخ من ذراري رسول اللّه- صلّى اللّه عليه و آله- في الخيم، و يسأل‏ «3» زهير ابن القين، و حبيب بن مظاهر، عنّي‏ «4» فيقولون: يا سيدنا فسيّدنا علي- عليه السلام- فيشيرون إلى ما ذا يكون من حاله؟ فيقول: مستعبرا ما كان اللّه ليقطع نسلي من الدنيا، فكيف يصلون إليه و هو أب ثمانية أئمة- عليهم السلام-. «5»
(1) ما بين القوسين ليس في نسخة: «خ».
(2) في المصدر: آخر.
(3) كان في المصدر و الأصل: و يسألني عن علي و القائل هو عليّ بن الحسين- عليه السلام- فاصلحنا العبارة على حسب الحال.
(4) كان في المصدر و الأصل: و يسألني عن علي و القائل هو عليّ بن الحسين- عليه السلام- فاصلحنا العبارة على حسب الحال.
(5) الهداية الكبرى للحضيني: 43 «مخطوط».
مدينة معاجز الأئمة الإثني عشر، ج‏4، ص: 217

قديمي Monday 17 September 2018   #29
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

سوال برای لخت شدن در سینه زنی ؟

« : سپتامبر 08, 2015, 05:43:39 pm »

اقاجون سلام علیکم ورحمه الله بنده دعاگویم ومی دونم دوستان هم دعا
گویند انشالله هر جا هستید سالم و....باشید
سوالی مطرح است که از روایات ویا ......ایا رجحانی برای لخت شدن در سینه زدن هست و......چون مبتلا به هست و..........ویا کلام وجود مقدس حضرت وقتی ظهور عمومی می فرمایند الا یا اهل عالم ان جدی الحسین علیه السلام طرحوه عریانا و......میشه استفاده کرد از باب مواسات و....
ممنون از الطاف شما
اقاجون ممنون از پاسخ شما

پاسخ : سوال برای لخت شدن در سینه زنی ؟

« پاسخ #1 : سپتامبر 09, 2015, 09:19:31 pm »
بسمه تعالی

سلام علیکم و رحمة الله
بنده هم دعاگوی همه دوستان هستم و محتاج دعا میباشم.
از روایات چیزی در خاطرم نیست، و مسأله مواسات یک دلیل خاص نیاز ندارد ولی صدق عرفی نیاز دارد، و بسیاری از عزاداریهای سنتی شیعه به نظر میرسد پشتوانه‌اش همین انواع مواساة است، مثل اینکه در لرستان از قدیم عزاداریشان به نحو در گل غلطیدن بوده، و قهرا لخت هم میشوند ولو در یخبندان باشد، و به هر حال محور و میزان باید تفجّع باشد، پس هر چه آن را مانع باشد یا کمرنگ کند مرجوح است و هر چه سبب تقویت تفجّع میشود راجح است، و هر چه تاثیری ندارد متساوی الطرفین است، و البته واضح است که این مطلب در زمانها و مکانها و شرائط گوناگون، مختلف میشود و ضابطه کلی ندارد، و در هر مورد باید شرائط موجود در همان حال را ملاحظه کرد.

یا حسین
قديمي Monday 17 September 2018   #30
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

⚪️ خون حسین (علیه‌السلام) را مال التجاره مقام این و آن نکنید...

حضرت آیت‌الله وحید خراسانی مدظله:

کامل الزیارات را بخوانید و بفهمید که در آنجا امام علیه‌السلام چه می‌فرماید؟! هیچ پیغمبر مرسلی نیست، هیچ ملک مقرّبی نیست، مگر اینکه آرزو دارد که خدا به او اذن بدهد تا به زیارت قبر حسین ‌بن‌ علی (علیه‌السلام) بیاید.

عبارتِ "هیچ پیغمبر مرسلی نیست، هیچ ملک مقربی نیست"، امر سهل و آسانی نیست. این است سیدالشهدا علیه‌السلام!
این است آن کسی که عاشورا را سرپا کرد و "لَا یَوْمَ‏ کَیَوْمِکَ‏ یَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ" را به وجود آورد! این است آن کسی که هر شب جمعه بدون استثنا از نخستین تا آخرین نبی، از اولین تا آخرین وصی، باید کنار قبر او سلام بدهد.

و امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) هر شب جمعه که به زیارتش می‌آید، خصوصیتی که دارد این است که یک فاتحه برای اموات مدفون در کربلا می‌خواند، که آن فاتحه وقتی قسمت می‌شود، به هر کس آنچه می‌رسد بیش از آن است که در بیانی بگنجد و در قلمی تحریر شود!
این سیدالشهدا (علیه‌السلام) است! امام حسین (علیه‌السلام) این است!

خون او چنین خونی است! این خون را مال التجاره برای مقام و منصب این و آن نکنید! این خون فقط باید سرمایۀ حق شود و حق هم سه کلمه بیش نیست.

حق اول: "فتَعَالَى اللَّهُ الْمَلِکُ الْحَقُّ"، خون حسین بن علی علیه‌السلام در مرحلۀ اول باید در این حق صرف شود.

حقّ دوم: "هوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَ دِینِ الْحَقِّ" این حقّ دومی است که خون آن حضرت باید در آن صرف شود.

حقّ سوم هم: "السَّلَامُ عَلَى‏ الْحَقِ‏ الْجَدِید". نتیجه اینکه عاشورا فقط باید در سه کلمه صرف شود: خدا، دین خدا، امام زمان عجل الله تعالی فرجه!

خونی که وقتی ریخته شد، اباعبداللّٰه (علیه‌السلام) فرمود: "بِسْمِ‏ اللَّهِ‏ وَ بِاللَّهِ‏ وَ فِی سَبِیلِ اللَّه" این خون را در راه خدا صرف کنید، تا خیر دنیا و آخرت نصیبتان شود و الّا خسر الدنیا و الآخره خواهید شد. "ذلِکَ هُوَ الْخُسْرَانُ الْمُبِینُ".

بیانات معظم له در ۲۲ فروردین ۱۳۷۸
یا حسین
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 07:34PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه