بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Tuesday 27 August 2019   #3211
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 20,184
ج: یا علی

یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Thursday 29 August 2019   #3212
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

اللهم صل علی محمد وآ ل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
یا من هو فی ام الکتاب لدینا لعلی حکیم

لَبيْكَ يٰا عَليْ
یا علی
یا حسین

حضرت امام رضا علیه السلام فرمود:
هر کس که به یاد مصائب ما بیفتد و برای آنچه با ما شد بگرید، روز قیامت در درجۀ ما، همراه ما خواهد بود؛ و هر کس مصیبت ما را به یاد دیگران بیاورد و بگرید و بگریاند، روزی که چشمها گریانند، چشمش گریان نخواهد بود؛ و هر کس در مجلسی که در آن امر ما زنده می‌شود بنشیند، روزی که دل‌ها می‌میرند، دلش نخواهد مرد!
من تذکر مصابنا فبکی لما ارتکب منا کان معنا فی درجتنا یوم القیامة و من ذکر بمصابنا فبکی و أبکی لم تبک عینه یوم تبکي العیون و من جلس مجلسا یحیا فیه أمرنا لم یمت قلبه یوم تموت القلوب
بحارالانوار ج۴۴ ص۲۷۸
الأمالی للصدوق ص۷۳
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Friday 30 August 2019   #3213
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی

یا حسین

http://www.iranclubs.net/forums/showthread.php?t=3959&page=14

قديمي Saturday 31 August 2019   #3214
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

لَبيْكَ يٰا عَليْ
یا علی
یا حسین

امام صادق علیه السّلام
از زمانی كه هلال ماه محرم دیده می شد غم و حزن آن حضرت شدت می گرفت ، و گریه هایش بر مصیبت های جدّش حسین صلوات الله علیه زیاد و شدید میشد ، و مردم از اطراف نزد امام می آمدند و مصیبت امام حسین صلوات الله علیه را به ایشان تسلیت می گفتند و به همراه او بر مصائب جدّش نوحه گری و عزاداری می كردند .

مستدرك سفينة البحار ۷ / ۲۱۲ .
الدمعة الساکبة ۴ / ۱۶۷ .
إكسير العبادات ۱ / ۱۰۳ .

عزای اشرف اولاد آدم است ، بیا
عزیز فاطمه ، ماه محرّم است بیا
هلال ماه عزا می دهد ندا به فلک
که ماه گریه و اندوه و ماتم است بیا
قديمي Monday 2 September 2019   #3215
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

لَبيْكَ يٰا عَليْ
یا علی
یا حسین

قَالَ ابوالحسن الرضا علیه السّلام ؛

كَانَ أَبِي إِذَا دَخَلَ شَهْرُ الْمُحَرَّمِ لَا يُرَى ضَاحِكاً ، وَ كَانَتِ الْكِئَابَةُ تَغْلِبُ عَلَيْهِ حَتَّى يَمْضِیَ مِنْهُ عَشَرَةُ أَيَّامٍ فَإِذَا كَانَ يَوْمُ الْعَاشِرِ كَانَ ذَلِكَ الْيَوْمُ يَوْمَ مُصِيبَتِهِ وَ حُزْنِهِ وَ بُكَائِهِ وَ يَقُولُ هُوَ الْيَوْمُ الَّذِی قُتِلَ فِيهِ الْحُسَيْنُ .

امام رضا عليه السّلام فرمود ؛

هرگاه ماه محرّم فرا می‌رسید ، پدرم خندان دیده نمی‌شد و غم او را فرا می‌گرفت تا اینکه روز دهم محرّم فرا می‌رسید که روز مصیبت و اندوه و گریه او بود و می‌گفت امروز روزی است که حسین در آن کشته شد .

أمالی صدوق مجلس ۲۷ / حدیث ۲

قديمي Wednesday 4 September 2019   #3216
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

لَبيْكَ يٰا عَليْ
یا علی
یا حسین

یا حسین
دعای سیدالشهدا علیه السلام بعد از نماز
10اثراین دعای شریف
رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله و سلّم فرمود:
دعايى به حسین به علی علیه السلام تعليم داده شده است كه اگر کسی آن را بخواند خداوند عزّوجلّ وى را به همراه حسین بن علی علیه السلام محشور می ‏فرمايد ، و در آخرت، حسين علیه السلام‏ شفيع او خواهد بود، و خداوند ناراحتى او را برطرف خواهد كرد، و به واسطه این دعا، دين او را ادا كرده، كارش را آسان می ‏گرداند، و راهش را روشن كرده، او را در مقابل دشمن قوى می ‏گرداند، و عيوب او را آشكار نخواهد كرد. خداوند، با خواندن اين دعا، شرح صدر مرحمت می ‏فرمايد و در زمان مرگ، شهادت به وحدانيّت خود را به او تلقين خواهد كرد. پس بعد از اينكه از نماز فارغ شدى در حالى كه هنوز در جايت نشسته ای، این دعا را بخوان:

«اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِكَلِمَاتِكَ وَ مَعَاقِدِ عَرْشِكَ وَ سُكَّانِ سَمَاوَاتِكَ وَ أَنْبِيَائِكَ وَ رُسُلِكَ أَنْ تَسْتَجِيبَ لِي، فَقَدْ رَهِقَنِي مِنْ أَمْرِي عُسْرٌ، فَأَسْأَلُكَ أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ أَنْ تَجْعَلَ لِي مِنْ عُسْرِي يُسْراً»

عيون أخبار الرضا عليه السلام ؛ ج‏1 ؛ ص59

29- حَدَّثَنَا أَبُو الْحَسَنِ عَلِيُّ بْنُ ثَابِتٍ‏ «3» الدَّوَالِينِيُّ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ بِمَدِينَةِ السَّلَامِ سَنَةَ اثْنَتَيْنِ وَ خَمْسِينَ وَ ثَلَاثِمِائَةٍ «4» قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ عَبْدِ الصَّمَدِ الْكُوفِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا عَلِيُّ بْنُ عَاصِمٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيِ‏ «5» بْنِ مُوسَى عَنْ أَبِيهِ عَلِيِّ بْنِ مُوسَى عَنْ أَبِيهِ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ عَنْ أَبِيهِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِيهِ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍّ عَنْ أَبِيهِ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ عَنْ أَبِيهِ الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ وصلوات الله وسلام الله علیهم اجمعین قَالَ: دَخَلْتُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ وَ عِنْدَهُ أُبَيُّ بْنُ كَعْبٍ فَقَالَ لِي رَسُولُ اللَّهِ مَرْحَباً بِكَ يَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ‏ «6» يَا زَيْنَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرَضِينَ‏ «7» قَالَ لَهُ أُبَيٌّ وَ كَيْفَ يَكُونُ يَا رَسُولَ اللَّهِ زَيْنَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرَضِينَ‏ «8» أَحَدٌ غَيْرُكَ قَالَ‏
(3). هكذا في أكثر النسخ الخطية التي بأيدينا و النسخة الجديدة المطبوعة من العيون و في البحار: أحمد بن عليّ بن ثابت و كذا في بعض النسخ الخطية من العيون و النسخة المطبوعة القديمة و لا بد من التتبع و التأمل في كتب الرجال. و في بعض النسخ الخطية القديمة «الدوالينى» بدل الدواليبى» و هو تصحيف مدينة السلام: بغداد.
(4). خ «حدّثنا محمّد بن الفضل النحوى» و لم يذكر في البحار و لا في أكثر النسخ الخطية.
(5). و هو محمّد التقى الجواد عليه السلام.
(6). و في بعض النسخ القديمة «يا با عبد اللّه بدون الالف».
(7). خ ل «الأرض».
(8). خ ل «الأرض».
عيون أخبار الرضا عليه السلام، ج‏1، ص: 60
يَا أُبَيُّ وَ الَّذِي بَعَثَنِي بِالْحَقِّ نَبِيّاً إِنَّ الْحُسَيْنَ بْنَ عَلِيٍّ فِي السَّمَاءِ أَكْبَرُ مِنْهُ فِي الْأَرْضِ وَ إِنَّهُ لَمَكْتُوبٌ عَنْ يَمِينِ عَرْشِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مِصْبَاحُ هُدًى وَ سَفِينَةُ نَجَاةٍ وَ إِمَامٌ غَيْرُ وَهْنٍ وَ عِزٌّ وَ فَخْرٌ «1» وَ عِلْمٌ وَ ذُخْرٌ وَ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ رَكَّبَ فِي صُلْبِهِ نُطْفَةً طَيِّبَةً مُبَارَكَةً زَكِيَّةً وَ لَقَدْ لُقِّنَ دَعَوَاتٍ مَا يَدْعُو بِهِنَّ مَخْلُوقٌ إِلَّا حَشَرَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ مَعَهُ وَ كَانَ شَفِيعَهُ فِي آخِرَتِهِ وَ فَرَّجَ اللَّهُ عَنْهُ كَرْبَهُ وَ قَضَى بِهَا دَيْنَهُ وَ يَسَّرَ أَمْرَهُ وَ أَوْضَحَ سَبِيلَهُ وَ قَوَّاهُ عَلَى عَدُوِّهِ وَ لَمْ يَهْتِكْ سِتْرَهُ فَقَالَ لَهُ أُبَيُّ بْنُ كَعْبٍ وَ مَا هَذِهِ الدَّعَوَاتُ يَا رَسُولَ اللَّهِ ص قَالَ تَقُولُ إِذَا فَرَغْتَ مِنْ صَلَاتِكَ وَ أَنْتَ قَاعِدٌ اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِكَلِمَاتِكَ‏ «2» وَ مَعَاقِدِ عَرْشِكَ وَ سُكَّانِ سَمَاوَاتِكَ وَ أَنْبِيَائِكَ وَ رُسُلِكَ أَنْ تَسْتَجِيبَ لِي فَقَدْ رَهِقَنِي‏ «3» مِنْ أَمْرِي عُسْراً «4» فَأَسْأَلُكَ أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَجْعَلَ لِي مِنْ‏ «5» أَمْرِي يُسْراً فَإِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يُسَهِّلُ أَمْرَكَ وَ يَشْرَحُ صَدْرَكَ وَ يُلَقِّنُكَ شَهَادَةَ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ عِنْدَ خُرُوجِ نَفْسِكَ

عيون أخبار الرضا عليه السلام ؛ ج‏1 ؛ ص60

(4). في النسخة العتيقة المصحّحة عسرا بالنصب.
(5). كلمة من للبدل.ابن بابويه، محمد بن على، عيون أخبار الرضا عليه السلام، 2جلد، نشر جهان - تهران، چاپ: اول، 1378ق.

و بحارالأنوار، ج36 ،ص204-205و....................

قديمي Wednesday 4 September 2019   #3217
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

لَبيْكَ يٰا عَليْ
یا علی
یا حسین

چهارم محرم

گاه گفته می شود : "ای کاش به جای ریختن اشک بر حسین علیه السلام اشک از چشم مظلومی پاک کنید" .

"امام سجاد علیه السلام چهل سال همه روزها را روزه بودند و شب هایش را (مگر اندکی برای استراحت) به شب زنده داری می گذراندند . وقت افطار وقتی می خواستند غذا تناول کنند طعامشان پر از اشک می شد و تا مدتی نمی توانستند حتی آب را بنوشند . اشک ریخته می فرمودند : چطور بنوشم در حالی که پدرم تشنه شهید شد؟ چگونه بخورم در حالی که پدر را گرسنه کشتند؟"

مگر نمی شود هم بر حسین و گریست و هم اشک از چشمان مظلوم گرفت؟ هم سفره اطعام حسینی گستراند و هم فقیران را طعام داد؟

آنان که می خواهند اشک از چشمان عزا داران حسینی بگیرند و دیگ اطعام فرزند زهرای مرضیه سلام الله علیها را وارونه کنند اشک حسرت بر چشمانشان خواهد نشست و خود وارونه خواهند شد ."

قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم :عنوان صحیفة المؤمن حب علی بن ابی طالب علیه السلام

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Wednesday 4 September 2019 در 03:36PM.
قديمي Thursday 5 September 2019   #3218
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

بحار الأنوار (ط - بيروت) ؛ ج‏44 ؛ ص292

37- أَقُولُ رَأَيْتُ فِي بَعْضِ تَأْلِيفَاتِ بَعْضِ الثِّقَاتِ مِنَ الْمُعَاصِرِينَ‏ رُوِيَ أَنَّهُ لَمَّا أَخْبَرَ النَّبِيُّ ابْنَتَهُ فَاطِمَةَ
بِقَتْلِ وَلَدِهَا الْحُسَيْنِ وَ مَا يَجْرِي عَلَيْهِ مِنَ الْمِحَنِ‏
بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏44، ص: 293
بَكَتْ فَاطِمَةُ
بُكَاءً شَدِيداً وَ قَالَتْ يَا أَبَهْ مَتَى يَكُونُ ذَلِكَ قَالَ فِي زَمَانٍ خَالٍ مِنِّي وَ مِنْكِ وَ مِنْ عَلِيٍّ فَاشْتَدَّ بُكَاؤُهَا وَ قَالَتْ يَا أَبَهْ فَمَنْ يَبْكِي عَلَيْهِ وَ مَنْ يَلْتَزِمُ بِإِقَامَةِ الْعَزَاءِ لَهُ فَقَالَ النَّبِيُّ يَا فَاطِمَةُ إِنَّ نِسَاءَ أُمَّتِي يَبْكُونَ عَلَى نِسَاءِ أَهْلِ بَيْتِي وَ رِجَالَهُمْ يَبْكُونَ عَلَى رِجَالِ أَهْلِ بَيْتِي وَ يُجَدِّدُونَ الْعَزَاءَ جِيلًا بَعْدَ جِيلٍ فِي كُلِّ سَنَةٍ فَإِذَا كَانَ الْقِيَامَةُ تَشْفَعِينَ أَنْتِ لِلنِّسَاءِ وَ أَنَا أَشْفَعُ لِلرِّجَالِ وَ كُلُّ مَنْ بَكَى مِنْهُمْ عَلَى مُصَابِ الْحُسَيْنِ أَخَذْنَا بِيَدِهِ وَ أَدْخَلْنَاهُ الْجَنَّةَ يَا فَاطِمَةُ كُلُّ عَيْنٍ بَاكِيَةٌ يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِلَّا عَيْنٌ بَكَتْ عَلَى مُصَابِ الْحُسَيْنِ فَإِنَّهَا ضاحِكَةٌ مُسْتَبْشِرَةٌ بِنَعِيمِ الْجَنَّةِ.
أقول سيأتي بعض الأخبار في ذلك في باب بكاء السماء و الأرض عليه
.

زندگانى حضرت امام حسن مجتبى عليه السلام ( ترجمه جلد 44 بحار الأنوار) ؛ ؛ ص313

38- مؤلف گويد: در تأليفات بعضى از نويسندگان معاصر كه مورد وثوق است ديدم، روايت شده: هنگامى كه پيغمبر اعظم اسلام صلّى اللَّه عليه و آله فاطمه اطهر را از شهادت فرزندش حسين و آن مصائبى كه دچار آن حضرت شد آگاه نمود آن بانو گريه شديدى كرد و گفت: پدر جان! يك چنين مصائبى در چه موقع رخ ميدهد؟ فرمود در آن زمانى كه من و تو و على در دنيا نباشيم! گريه حضرت زهراء شديدتر شد و گفت: پدر جان! پس چه كسى براى حسينم گريه خواهد كرد و چه كسى متصدى عزادارى وى خواهد شد!؟
پيامبر معظم فرمود: اى فاطمه ! زنان امت من بر زنان اهل بيتم و مردان ايشان بر مردان اهل بيت من گريه خواهند كرد، همه ساله هر گروهى پس از ديگرى عزادارى را تجديد مينمايند. هنگامى كه روز قيامت فرا رسد تو زنان امت من و من مردان آنان را شفاعت خواهيم كرد. هر يكى از ايشان كه در مصيبت امام حسين گريه كند ما دست او را ميگيريم و داخل بهشت مينمائيم.
اى فاطمه ! هر چشمى فرداى قيامت گريان است غير از چشمى كه در مصيبت حسين گريه كند، زيرا صاحب آن چشم خندان و مژده نعمت‏هاى بهشت به وى داده خواهد شد.
مؤلف گويد: در بخش گريه آسمان و زمين بر امام حسين عليه السّلام قسمتى‏
زندگانى حضرت امام حسن مجتبى عليه السلام ( ترجمه جلد 44 بحار الأنوار)، ص: 314
از اين گونه اخبار خواهد آمد.

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Thursday 5 September 2019 در 03:08PM.
قديمي Friday 6 September 2019   #3219
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

لَبيْكَ يٰا عَليْ
یا علی
یا حسین
مدينة معاجز الأئمة الإثني عشر، ج‏4، ص: 227
الثالث و التسعون و مائة علمه- عليه السلام- بأجله بمن يقتل معه و انّ ابنه عليّا- عليه السلام- لا يقتل، و إنّه أبو أئمة ثمانية
1252/ 305- ابن حمدان الحضيني، في هدايته، بإسناده، عن أبي حمزة الثمالي، قال: سمعت عليّ بن الحسين سيّد العابدين- عليه السلام-، يقول: لمّا كان اليوم الذي استشهد فيه أبي- عليه السلام-، جمع أهله و أصحابه في ليلة ذلك اليوم، فقال لهم: يا أهلي و شيعتي اتخذوا هذا الليل جملا لكم، فانجوا بأنفسكم، فليس المطلوب غيري‏ «1»، و لو قتلوني ما فكّروا فيكم. فانجوا رحمكم اللّه، فأنتم في حلّ وسعة من بيعتي و عهدي الذي عاهدتموني عليه.
فقال إخوته و أهله و أنصاره بلسان واحد: و اللّه يا سيدنا يا أبا عبد اللّه لا خذلناك‏ «2» أبدا، أيّ شي‏ء يقول‏ «3» الناس: تركوا إمامهم و كبيرهم و سيّدهم وحده، حتّى قتل، و نبلو بيننا و بين اللّه تعالى‏ «4» عذرا، و لا نخلّيك [و حاش للّه أن يكون ذلك أبدا أو] «5» نقتل دونك.
فقال- عليه السلام- يا قوم! فانّي غدا اقتل، و تقتلون كلّكم معي، حتّى لا يبقى منكم أحد.
(4) في المصدر «المخطوط»: بيننا و بين عدو اللّه.
(5) من المصدر المطبوع.
مدينة معاجز الأئمة الإثني عشر، ج‏4، ص: 228
فقالوا: الحمد للّه الذي أكرمنا بنصرك و شرّفنا بالقتل معك، او لا ترضى أن نكون‏ «1» في درجتك يا بن [بنت‏] «2» رسول اللّه؟
فقال لهم: جزاكم اللّه خيرا، و دعا لهم بخير فأصبح و قتل و قتلوا معه أجمعون.
فقال له القاسم بن الحسن- عليهما السلام-: و أنا فيمن يقتل؟ فأشفق عليه، فقال له: يا بني كيف الموت عندك؟
قال يا عمّ أحلى من العسل.
فقال: أي و اللّه فداك عمّك إنّك لأحد من يقتل من الرجال معي، بعد ان تبلو ببلاء عظيم و ابني عبد اللّه.
فقال يا عم! و يصلون إلى النساء حتى يقتل عبد اللّه و هو رضيع؟
فقال: فداك عمّك، يقتل عبد اللّه إذا جفّت روحي عطشا، و صرت إلى خيمتنا، فطلبت ماء و لبنا فلا أجد، فأقول ناولوني ابني لأشرب من فيه. «3»
و هذا الحديث بطوله قد تقدم بزيادة عن قريب فاتفق تكراره فتمامه يؤخذ مما تقدم.
تم بعون اللّه و حسن توفيقه معاجز سيد الشهداء- عليه السلام- و الحمد للّه رب العالمين‏
و قد تقدّم في المعجزة: 185 من معاجز سيد الشّهداء- عليه السلام-.
مدينة معاجز الأئمة الإثني عشر، ج‏4، ص: 229
بحرانى، سيد هاشم بن سليمان، مدينة معاجز الأئمة الإثني عشر و دلائل الحجج على البشر، 8جلد، مؤسسة المعارف الإسلامية - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1413 ق.
مدينة معاجز الأئمة الإثني عشر ؛ ج‏4 ؛ ص214
الخامس و الثمانون و مائة إخباره- عليه السلام- بأنّ اصحابه يقتلون في غد و ابن اخيه القاسم و ابنه عبد اللّه‏
1242/ 295- روى أبو حمزة الثمالي، قال: سمعت علي بن‏
مدينة معاجز الأئمة الإثني عشر، ج‏4، ص: 215
الحسين زين العابدين- عليه السلام-، يقول: لمّا كان اليوم الذي استشهد فيه أبي- عليه السلام-، جمع أهله و أصحابه في ليلة ذلك اليوم، فقال لهم: يا أهلي و شيعتي اتّخذوا هذا الليل جملا لكم، فانهجوا بأنفسكم، فليس المطلوب غيري، و لو قتلوني ما فكّروا فيكم، فانجوا رحمكم اللّه، فأنتم في حلّ و سعة من بيعتي و عهدي الذي عاهدتموني.
فقال إخوته و أهله و أنصاره بلسان واحد: و اللّه يا سيّدنا يا أبا عبد اللّه، لا خذلناك أبدا، و اللّه لا قال الناس: تركوا إمامهم، و كبيرهم و سيّدهم وحده، حتّى قتل، و نبلو بيننا و بين اللّه عذرا و لا نخلّيك أو «1» نقتل دونك.
فقال لهم- عليه السلام-: يا قوم إنّي في غد اقتل و تقتلون كلكم معي، و لا يبقى منكم واحد.
فقالوا: الحمد للّه الذي أكرمنا بنصرك، و شرّفنا بالقتل معك، أو لا «2» نرضى أن نكون معك في درجتك يا ابن رسول اللّه؟
فقال جزاكم اللّه خيرا، و دعا لهم بخير فأصبح و قتل و قتلوا معه أجمعون.
فقال له القاسم بن الحسن: و أنا فيمن يقتل، فاشفق عليه.
فقال له: يا بنيّ كيف الموت عندك؟!
قال: يا عمّ أحلى من العسل.
فقال: أي و اللّه فداك عمّك إنّك لأحد من يقتل من الرجال معي، بعد أن تبلو ببلاء عظيم، و ابني عبد اللّه.
فقال: يا عمّ و يصلون إلى النساء حتّى يقتل عبد اللّه (و هو رضيع؟
فقال: فداك عمّك يقتل عبد اللّه) «1» إذا جفّت روحي عطشا، و صرت إلى خيمنا فطلبت ماء و لبنا فلا أجد قطّ فأقول: ناولوني ابني، لأشرب من فيه، فيأتوني به، فيضعونه على يدي، فاحمله لادنيه من فيّ، فيرميه فاسق- لعنه اللّه- بسهم فينحره، و هو يناغي، فيفيض دمه في كفي، فارفعه إلى السماء، و أقول: اللهم صبرا و احتسابا فيك، فتعجلني الأسنّة منهم، و النار تستعرّ في الخندق الذي فيه ظهر الخيم، فاكرّ عليهم في أمرّ «2» أوقات في الدنيا، فيكون ما يريد اللّه فبكى و بكينا و ارتفع البكاء و الصراخ من ذراري رسول اللّه- صلّى اللّه عليه و آله- في الخيم، و يسأل‏ «3» زهير ابن القين، و حبيب بن مظاهر، عنّي‏ «4» فيقولون: يا سيدنا فسيّدنا علي- عليه السلام- فيشيرون إلى ما ذا يكون من حاله؟ فيقول: مستعبرا ما كان اللّه ليقطع نسلي من الدنيا، فكيف يصلون إليه و هو أب ثمانية أئمة- عليهم السلام-. «5»

(1) ما بين القوسين ليس في نسخة: «خ».
(2) في المصدر: آخر.
(3) كان في المصدر و الأصل: و يسألني عن علي و القائل هو عليّ بن الحسين- عليه السلام- فاصلحنا العبارة على حسب الحال.
(4) كان في المصدر و الأصل: و يسألني عن علي و القائل هو عليّ بن الحسين- عليه السلام- فاصلحنا العبارة على حسب الحال.
(5) الهداية الكبرى للحضيني: 43 «مخطوط».بحرانى، سيد هاشم بن سليمان، مدينة معاجز الأئمة الإثني عشر و دلائل الحجج على البشر، 8جلد، مؤسسة المعارف الإسلامية - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1413 ق.
قديمي Friday 6 September 2019   #3220
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی

سهمٌ اَتی مِن جانب السقيفه

فما رَماه اِذْ رَماهُ حَرمَله
و انَما رَماهُ مَن مَهَّدَ له

آنگاه که حرمله تیر انداخت، او نبود که تیراندازی کرد بلکه زمینه ساز این حادثه تیر انداخت!

سَهمٌ اَتي مِن جانب السقيفة
و قَوسُه عَلي يَدِ الخليفة

تیری از سوی سقیفه آمد و کمانش به دست خلیفه بود!

و ما اصاب سَهْمُهُ نَحرَ الصّبي
بَل کَبدَ الدينِ و مُهجة النَبي

تیر او نه بر گلوی کودک، بلکه بر دل دین و قلب پیامبر نشست!

اشعار محقق اصفهانی (کمپانی)

مقتل علی اصغر علیه السلام

ابن الجوزی در «تذكرة الخواص» نقل کرده: چون حسين عليه السلام ديد كه در كشتن او اصرار دارند، قرآنی برداشت و آن را گشود و بر سر نهاد و در ميان لشكر ندا داد: ميان من و شما كتاب خدا و جدم محمد رسول خدا، برای چه خون مرا حلال می دانيد؟ آيا من پسر پيغمبر شما نيستم؟ آيا به شما نرسيده كلام جدم درباره من و برادرم که فرمود: هذان سيدا شباب أهل الجنة؟ اگر مرا تصديق نمی كنيد، از جابر و زيد بن ارقم و ابوسعيد خدری بپرسيد.

در اين هنگام كه با آنها احتجاج می نمود، نظرش به طفلی از اولاد خود افتاد كه از شدت تشنگی می گريست. پس طفل را بدست گرفت و فرمود: ای مردم! اگر به من رحم نمی كنيد به اين طفل ترحم كنيد. پس مردی از ايشان تيری به جانب آن طفل افكند و او را ذبح كرد. آن حضرت گريست و فرمود: خدايا! حكم كن بين ما و اين مردمی كه ما را دعوت كردند تا ياری كنند ولی ما را كشتند! پس ندایی از آسمان رسيد كه ای حسين! طفل را به ما واگذار كه برای او در بهشت دايه ای است...

لما رآهم الحسين مصرين على قتله أخذ المصحف و نشره و جعله على رأسه و نادى: بيني و بينكم كتاب اللّه و جدي محمد رسول اللّه، يا قوم! بم تستحلون دمي؟ الست ابن بنت نبيكم؟ ألم يبلغكم قول جدي في و في أخي: هذان سيدي شباب أهل الجنة؟ إن لم تصدقوني فسألوا جابرا و زيد بن أرقم و أبا سعيد الخدري، أليس جعفر الطيار عمي؟... فالتفت الحسين فاذا بطفل له يبكي عطشا فأخذه على يده و قال: يا قوم! إن لم ترحموني فارحموا هذا الطفل؛ فرماه رجل منهم بسهم فذبحه، فجعل الحسين يبكي و يقول: اللهم احكم بيننا و بين قوم دعونا لينصرونا فقتلونا، فنودي من الهوى: دعه يا حسين! فان له مرضعا في الجنة؛ و رماه حصين بن تميم بسهم فوقع في شفتيه فجعل الدم يسيل من شفتيه و هو يبكي و يقول: اللهم اني أشكو اليك ما يفعل بي و بأخوتي و ولدي و أهلي.

تذكرة الخواص ص۲۲۷

قديمي Saturday 7 September 2019   #3221
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پاسخ_به_شبهات

پاسخ به یک شبهه وهابیون که میگویند :
حضرت علی اصغری وجود نداشته است و این ساخته روافض است‼️

((ارائه برخی از اسناد شهادت عبدالله رضیع، که این بزرگوار را به نام حضرت علی‌اصغر می‌شناسیم.))

پاسخ شیعه:

متاسفانه نواصب و دشمنان اهل بیت و مدافعین یزید ملعون از روی بی عقلی و نفهمی تمام و بغض اهل بیت و امام حسین وقتی دستشان از هر چیز و هر کس و هر دلیل علمی واماند و نتوانستند اصل کشتار کربلا و اشتباهات یزید و معاویه را توجیه کنند لذا روی به سخنان مضحک آورده و می‌گویند:
کلا علی اصغری وجود نداشته!

در پاسخ فقط نمونه‌هایی از کلام علمای اهل تسنن را تقدیم میکنیم:

احمد بن یحیی بلاذری که از مشاهیر اهل تسنن میباشد در انسابش چنین میگوید :

ورمى حرملة بْن كاهل الوالبي عَبْد اللَّهِ بْن حسين بسهم فذبحه

حرمله بن کاهل تیری به سمت عبدالله بن حسین رها کرد و گلوی وی را درید.

جمل من أنساب الأشراف بلاذری ، ج 3 ص 201 تحقيق: سهيل زكار ورياض الزركلي

طبری سنی در کتاب تاریخش این چنین میگوید :

قال أبو مخنف قال عقبة بن بشير الأسدي قال لي أبو جعفر محمد بن علي بن الحسين إن لنا فيكم يا بني أسد دما قال قلت فما ذنبي أنا في ذلك رحمك الله يا أبا جعفر وما ذلك قال أتي الحسين بصبي له فهو في حجره إذ رماه أحدكم يا بني أسد بسهم فذبحه فتلقى الحسين دمه فلما ملأ كفيه صبه في الأرض ثم قال رب إن تك حبست عنا النصر من السماء فاجعل ذلك لما هو خير وانتقم لنا من هؤلاء الظالمين

عتبة بن بشير اسدى گويد: ابو جعفر محمد بن على بن حسين به من گفت اى بنى اسد، خونى از ما پيش شما هست گويد: گفتم: اى ابو جعفر خدايت رحمت كناد گناه من در اين ميانه چيست؟ چگونه بود؟
گفت: كودك حسين را پيش وى آوردند كه در بغل گرفت و يكى از شما، اى بنى اسد، تيرى بزد و گلوى او را دريد، حسين خون او را بگرفت و چون كف وى پر شد آن را به زمين ريخت و گفت:
پروردگارا، اگر فيروزى آسمان را از ما بازگرفته ‏اى چنان كن كه به سبب خير باشد و انتقام ما را از اين ستمگران بگير.

تاريخ الطبري ، ج 3 ص 332 ، اسم المؤلف: لأبي جعفر محمد بن جرير الطبري الوفاة: 310 ، دار النشر : دار الكتب العلمية - بيروت

ابن جوزی میگوید:

لَمّا رَآهُمُ الحُسَينُ عليه السلام مُصِرّينَ عَلى قَتلِهِ، أخَذَ المُصحَفَ ونَشَرَهُ، وجَعَلَهُ عَلى رَأسِهِ، ونادى: بَيني وبَينَكُم كِتابُ اللّه، وجَدّي مُحَمَّدٌ رَسولُ اللّه ِ صلى الله عليه و آله، يا قَومِ! بِمَ تَستَحِلّونَ دَمي؟!... فَالتَفَتَ الحُسَينُ عليه السلام فَإِذا بِطِفلٍ لَهُ يَبكي عَطَشاً، فَأَخَذَهُ عَلى يَدِهِ، وقالَ: يا قَومِ ، إن لَم تَرحَموني فَارحَموا هذَا الطِّفلَ، فَرَماهُ رَجُلٌ مِنهُم بِسَهمٍ فَذَبَحَهُ، فَجَعَلَ الحُسَينُ عليه السلام يَبكي ويَقولُ: اللّهُمَّ احكُم بَينَنا وبَينَ قَومٍ دَعَونا لِيَنصُرونا فَقَتَلونا. فَنودِيَ مِنَ الهَوا: دَعهُ يا حُسَينُ؛ فَإِنَّ لَهُ مُرضِعاً فِي الجَنَّةِ.

وقتى امام حسين عليه السلام ديد كه آنها بر كُشتن او پافشارى مى كنند، قرآنى را گرفت و آن را باز كرد و بر سرش نهاد و ندا داد: «كتاب خدا و نيز جدّم محمّد ، فرستاده خدا، ميان من و شما [ داورى كند] . اى مردم ! براى چه خونم را حلال مى شمريد ؟ ! ...»
سپس امام حسين عليه السلام، به سوى يكى از كودكانش كه از تشنگى مى‌گريست رفت . او را بر سرِ دست گرفت و گفت: «اى قوم ! اگر بر من رحم نمى كنيد، بر اين كودك رحم كنيد». در اين حال مردى از آنان تيرى به سوى او انداخت و ذبحش كرد.
حسين عليه‌السلام مى گريست و مى گفت: «خدايا ! ميان ما و گروهى كه ما را دعوت كردند تا ما را يارى دهند، امّا ما را كُشتند داورى كن» در اين هنگام از آسمان ندايى رسيد: « ای حسین، او را وا گذار كه در بهشت او را شير مى دهند»

تذكرة الخواص، جوزی، ص ٢٥٢

ابن صباغ مالکی متوفی 855 هجری

وقُتل عبد الله رضيع الحسين ( عليه السلام )

و عبدالله – شیرخواره حسین علیه السلام – نیز کشته شد.

الفصول المهمّة في معرفة الأئمّة ، ج 2 ص 848 ، اسم المؤلف: عليّ بن محمّد بن أحمد المالكي المكي الوفاة: 855 ، دار النشر : دار الحديث للطباعة والنشر - قم 1422هـ

ابن کثیر متوفی 774 هجری

ثم إن الحسين أعيا فقعد على باب فسطاطه وأتى بصبى صغير من أولاده اسمه عبد الله فأجلسه فى حجره ثم جعل يقبله ويشمه ويودعه ويوصى أهله فرماه رجل من بنى أسد يقال له ابن موقد النار بسهم فذبح ذلك الغلام فتلقى حسين دمه فى يده وألقاه نحو السماء وقال رب إن تك قد حبست عنا النصر من السماء فاجعله لما هو خير وانتقم لنا من الظالمين

سپس حسین علیه السلام خسته شده و به سمت درب خیمه اش آمد و طفل کوچکش به نام عبدالله را در آغوش گرفت و او را می بوسید و می بوئید و با او وداع میکرد و به خانواده اش نیز وصیت میکرد . در همین هنگام مردی از بنی اسد به نام بن موقد النار ، تیری به سمت آن طفل رها کرد و گلویش را درید .
حسین خون آن طفل را در دست گرفت و به آسمان پرتاب کرد و گفت :
«پروردگارا، اگر فيروزى آسمان را از ما بازگرفته‏اى چنان كن كه به سبب خير باشد و انتقام ما را از اين ستمگران بگير.»

البداية والنهاية ، ج 8 ص 186 ، اسم المؤلف: إسماعيل بن عمر بن كثير القرشي أبو الفداء الوفاة: 774 ، دار
النشر : مكتبة المعارف – بيروت

جالب است بدانید که ابن کثیر این جریان را در بابی از کتابش می آورد به نام :

وهذه صفة مقتله مأخوذة من كلام أئمة هذا الشأن لا كما يزعمه أهل التشيع من الكذب
و این داستان مقتل حسین است برگرفته از کلام بزرگان و امامان خُبره ی این شان (=یعنی تاریخ) نه آنچنان که شیعیان به دروغ گمان میکنند .

‍ ابن اعثم کوفی متوفی 314 هجری:

وله ابن آخر يقال له علي في الرضاع ، فتقدم إلى باب الخيمة فقال : ناولوني ذلك الطفل حتى أودعه ! فناولوه الصبي ، فجعل يقبله وهو يقول : يا بني ! ويل لهؤلاء القوم إذ كان غدا خصمهم جدك محمد صلى الله عليه وآله وسلم . قال : وإذا بسهم قد أقبل حتى وقع في لبة الصبي قتله ، فنزل الحسين رضي الله عنه عن فرسه وحفر له بطرف السيف ورماه بدمه وصلى عليه ودفنه .

و حسین علیه السلام پسر دیگری داشت به نام علی که شیرخواره بود . پس حسین علیه السلام به درب خيمه آمده و فرمود: اين طفل را به من دهيد تا با او وداع كنم! پس او را غرق بوسه ساخته در حالى كه می‌فرمود: اى پسركم واى بر حال اين قوم وقتى محمّد صلّى اللَّه عليه و آله با آنان مخاصمه كند!.
راوی گفت: ناگهان تيرى بيامد و بر بالاى سينه آن طفل نشسته و او را كشت، پس حسین عليه السّلام از اسب پایین آمده و با غلاف شمشير قبرى كند و در حالی که طفل ،خونی شده بود بر او نماز خواند و او را دفن کرد.

كتاب الفتوح، ج 5 ص 115 ، اسم المولف : أبي محمد أحمد بن أعثم الكوفي الوفاه : 314هـ، تحقيق: علي شيري (ماجستر في التاريخ الإسلامي)، ناشر: دار الأضواء للطباعة والنشر والتوزيع ـ بيروت، الطبعة: الأولى، 1411هـ

قديمي Saturday 7 September 2019   #3222
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

قديمي Saturday 7 September 2019   #3223
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

قديمي Saturday 7 September 2019   #3224
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

قديمي Saturday 7 September 2019   #3225
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

گفتگوهاي مشابه
گفتگو آغازگر گفتگو تالار پاسخها عنوان آخرين گفتگو
برادری پیامبر (ص) و علی (ع) دلیلی روشن بر خلافت او -آزاد- دين و دنيا 1 Sunday 27 October 2019 10:46AM
علی اللهی ها !!!! zxcv دين و دنيا 266 Sunday 28 June 2009 12:15PM
درباره «تجاوز» چه می‌دانیم؟ (حتمن بخونيد!) mahdi1060 سلامت و پزشكي 16 Monday 22 September 2008 08:46PM
همگی بخونند !!!!!! (فتوای ...) امیر دين و دنيا 187 Tuesday 3 April 2007 01:40PM

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 04:44PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه