بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي يه هفته پيش   #1966
ghanet
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Mar 2016
پاسخ‌ها: 889
ج: دین مادری؛ حق یا ناحق؟

عبارت: وَادْخُلُوا الْبَابَ سُجَّدًا فقط یک اصطلاح است و اشاره به هیچ در خاصی ندارد. در همین سوره اعراف وقتی خداوند می فرمایند:

وَلَمَّا سُقِطَ فِي أَيْدِيهِمْ - منظور این نیست که گوساله سامری از جایی در دستانشان افتاد! منظور این است که دستگیرشان شد که فریب خورده اند.

وقتی گفته می شود؛ طرف از در نا سازگاری در آمد، ابلهانست اگر کسی به دنبال خصوصیات این در بگردد!
وَادْخُلُوا الْبَابَ سُجَّدًا – یعنی از در تسلیم و فرمانبرداری در آمدن و این اصطلاحی است که ما نیز مشابه آن را در زبان خود داریم. بعضی از مفسرین و مترجمین چون دیده اند، شخص نمی تواند در حال سجده از در وارد شود لذا در اینجا سجده را به معنای حقیقی خودش بکار برده اند نه معنای کذایی پیشانی بر زمین گذاشتن، در قرآن هیچگاه سجده به این معنی نیامده است:

ghanet حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي يه هفته پيش   #1967
hosyn
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2008
پاسخ‌ها: 1,283

نقل قول:
در اصل توسط ghanet نوشته شده است نمايش نوشته
این همان چیزی است که من اولین بار به شما گفتم و شما کلی پیچ و تابش دادید تا آن را نپذیرید چون این من بودم که داشتم آن را می گفتم و شما بنا ندارید چیزی را از من بپذیرید!
دوست گرامی، در بحث علمی، جای یک کلمه عوض شود، زمین تا آسمان، بحث عوض میشود، نمیدانم بنده خواستم حرف شما را نپذیرم یا شما اصلا عبارت من را نخوانده جواب میدهید؟ قسمتی از عبارت شما را که مقصود من بود رنگی کردم، خوشبختانه موجود است! حالا بعد از این همه گفتگو، برمیگردید نقطه اول که گویا هیچ چیزی بین من و شما، رد و بدل نشده است!!:

http://www.iranclubs.org/forums/show...postcount=1954

در عبارت شما قسمت (یکی از آنها رب العالمین است) را رنگی کردم، و در جواب هم دو باره مقصود را تکرار کردم و گفتم: (رب العالمین قرآن را نشناختیم که میگوییم او یکی از اینهاست)

لذا حرف بنده با شما، زمین تا آسمان تفاوت دارد، به جای اینکه جواب حرف من را بدهید میگویید من هم همین را گفتم! خدای حقیقی که یکی از خدایان مردم باشد مثل آنها خدای خیالی است، به لفظ حقیقی که کار درست نمیشود، باید ذو العرش بودن او را فهمید تا دریافت که چگونه نه تنها همه اشیاء بلکه تمام حقائق و بلکه حتی یک سیستم صوری محض ساده هم مسبوق به اوست، تکرار لفظ رقیب (به معنای فارسی آن) در قبال لفظ قاهر و قهار را تماما نادیده گرفتید و میگویید من هم همین را گفتم!.

نقل قول:

فرعون خدا را باور داشت و به زعم خود نه تنها او را می پرستید بلکه تصور می کرد فقط خدای او حقیقی است و خدای موسی حقیقت ندارد و گمان می کرد موسی دارد به او دروغ می گوید و قصد گمراهی مردم راکرده و کسی است که آمده دین حق و برتر آنها را بر اندازد.
چگونه فرعون خدا را باور داشت و تصور می کرد فقط خدای او حقیقی است که در سوره نازعات فرعون میگوید: أنا ربکم الاعلی، و در سوره مبارکه قصص، فرعون به ملأ ، خطاب میکند و میگوید من خدائی غیر از خودم برای شما نمیشناسم:

وَ قالَ فِرْعَوْنُ يا أَيُّهَا الْمَلَأُ ما عَلِمْتُ لَكُمْ مِنْ إِلهٍ غَيْري فَأَوْقِدْ لي‏ يا هامانُ عَلَى الطِّينِ فَاجْعَلْ لي‏ صَرْحاً لَعَلِّي أَطَّلِعُ إِلى‏ إِلهِ مُوسى‏ وَ إِنِّي لَأَظُنُّهُ مِنَ الْكاذِبينَ(القصص 38)

و در سوره مبارکه شعراء بعد از چند رفت و برگشت و توضیح حضرت موسی ع (رب السموات و الارض-ربکم و رب آبائکم-رب المشرق و المغرب)، فرعون میگوید:

قالَ لَئِنِ اتَّخَذْتَ إِلهَاً غَيْري لَأَجْعَلَنَّكَ مِنَ الْمَسْجُونينَ(الشعراء 29)

و اما آیه: ۱۲۷ سوره اعراف:

وَ قالَ الْمَلَأُ مِنْ قَوْمِ فِرْعَوْنَ أَ تَذَرُ مُوسى‏ وَ قَوْمَهُ لِيُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ وَ يَذَرَكَ وَ آلِهَتَكَ قالَ سَنُقَتِّلُ أَبْناءَهُمْ وَ نَسْتَحْيي‏ نِساءَهُمْ وَ إِنَّا فَوْقَهُمْ قاهِرُونَ

پس از زمان صحابه تا کنون بحث بوده است که فرعون آلهه نداشته است، و در زمانهای متاخر مفسرین ظاهر کلمه آلهه را گرفتند، و گرنه صحابه میگفتند به جای قرائت آلهتک، إلهتک (إلاهتک) است، یعنی خدائی تو، نه به معنای خدایان تو، و شاهدش آنکه بعد یذرک آمده است.

و به هر حال، جمله شما با هیچ کدام جور در نمیآید، یعنی یا فرعون خودش را خدا میدانست، و یا خدایان داشت، نه اینکه خدا داشت و او را میپرستید، حتی در المیزان از تفسیر کبیر نقل میکنند که به این نتیجه رسیده که فرعون دهری بوده و اصلا خدا قائل نبوده است.

و بر خلاف آنکه گفتید گمان میکرد موسی دروغ میگوید، جالب است که در باطن ریاست مانع بود، لقد علمت ما انزل هؤلاء الا رب السموات و الارض بصائر -- و جحدوا بها و استیقنتها انفسهم ظلما و علوا.

نقل قول:
در قرآن هیچگاه سجده به این معنی نیامده است:
در همین سوره مبارکه اعراف که بحث میکنید آمده:

وَ أُلْقِيَ السَّحَرَةُ ساجِدينَ(الأعراف 120)

و در سوره طه و شعراء هم تکرار شده، اگر نمیخواهید تدلیس کنید و خود و مخاطب خود را به قعر جهنم ببرید، کلمه (القي) را ترجمه کنید، بلکه بالاتر، این آیه را به هزاران نفر از کافر و مسلمان، نشان دهید، بلکه بالاتر، این آیه را در طول تاریخ در کتب بشر، پی جویی کنید، ببینید آن را چگونه معنا کردند؟ بعد بگویید: (در قرآن هیچگاه سجده به این معنی نیامده است) و جحدوا بها و استیقنتها انفسهم ظلما و علوا.
.

آخرين ويرايش hosyn ، يه هفته پيش در 11:37AM.
hosyn حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي يه هفته پيش   #1968
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 13,627

سلام علیکم این لائیک هست یا یهودی یا بهائی که فقط قصدش تخریب قرا ن کریم است
وکوچکترین تصوری (نه تصدیقی ) از فرما یشات شما ندارد
منتهی فرمایشات شما برای کسانی که از طیب المولد اول نعمت خدا بهره دارند مفید است وقابل استفاده
ملتمس دعا

یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 الأن بر روي خط است   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي يه هفته پيش   #1969
hosyn
عضو ثابت

شاید فایده بحث علمی این باشد که لبخندی بر لبان میش مظلوم بنشاند و دندان تیزش آشکار شود.
كاربران ذيل از hosyn بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي يه هفته پيش   #1970
ghanet
عضو ثابت

نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
دوست گرامی، در بحث علمی، جای یک کلمه عوض شود، زمین تا آسمان، بحث عوض میشود، نمیدانم بنده خواستم حرف شما را نپذیرم یا شما اصلا عبارت من را نخوانده جواب میدهید؟ قسمتی از عبارت شما را که مقصود من بود رنگی کردم، خوشبختانه موجود است! حالا بعد از این همه گفتگو، برمیگردید نقطه اول که گویا هیچ چیزی بین من و شما، رد و بدل نشده است!!:

http://www.iranclubs.org/forums/show...postcount=1954

در عبارت شما قسمت (یکی از آنها رب العالمین است) را رنگی کردم، و در جواب هم دو باره مقصود را تکرار کردم و گفتم: (رب العالمین قرآن را نشناختیم که میگوییم او یکی از اینهاست)

لذا حرف بنده با شما، زمین تا آسمان تفاوت دارد، به جای اینکه جواب حرف من را بدهید میگویید من هم همین را گفتم! خدای حقیقی که یکی از خدایان مردم باشد مثل آنها خدای خیالی است، به لفظ حقیقی که کار درست نمیشود، باید ذو العرش بودن او را فهمید تا دریافت که چگونه نه تنها همه اشیاء بلکه تمام حقائق و بلکه حتی یک سیستم صوری محض ساده هم مسبوق به اوست، تکرار لفظ رقیب (به معنای فارسی آن) در قبال لفظ قاهر و قهار را تماما نادیده گرفتید و میگویید من هم همین را گفتم!.
بهتر است این مبحث را در همینجا به خیر و خوشی تمام کنیم چون اگر ادامه پیدا کند می ترسم مثل بحث گذشته که درباره آدم و چهار گروه تحت امرش بود، آخرش با لعن و نفرین تمام شود.
قديمي يه هفته پيش   #1971
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
بهتر است این مبحث را در همینجا به خیر و خوشی تمام کنیم چون اگر ادامه پیدا کند می ترسم مثل بحث گذشته که درباره آدم و چهار گروه تحت امرش بود، آخرش با لعن و نفرین تمام شود.
ترس به جایی است، چون دروغ و افتراء بر خداوند متعال، ختم به لعن أشهاد در روز قیامت میشود:

وَ مَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرى‏ عَلَى اللَّهِ كَذِباً أُولئِكَ يُعْرَضُونَ عَلى‏ رَبِّهِمْ وَ يَقُولُ الْأَشْهادُ هؤُلاءِ الَّذينَ كَذَبُوا عَلى‏ رَبِّهِمْ أَلا لَعْنَةُ اللَّهِ عَلَى الظَّالِمينَ (هود 18)

ستمكارتر از آن كس كيست كه بخدا نسبت دروغ بدهد؟ آن گروه به پروردگارشان عرضه ميشوند و گواهان ميگويند: همينها بودند كه به پروردگارشان نسبت دروغ ميدادند. آگاه باشيد كه لعنت خدا بر ستمكاران است. (18)

و نه تنها ختم به لعن میشود، بلکه ابتدا هم! یعنی در دنیا و آخرت ملعون هستند:

إِنَّ الَّذينَ يُؤْذُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فِي الدُّنْيا وَ الْآخِرَةِ وَ أَعَدَّ لَهُمْ عَذاباً مُهيناً (الأحزاب 57)

كسانى كه خدا و پيامبرش را میرنجانند، خدا آنان را در دنيا و آخرت لعنت كرده و عذابى رسوا كننده براى آنها آماده كرده است. (57)
.
قديمي يه هفته پيش   #1972
ghanet
عضو ثابت

نقل قول:

چگونه فرعون خدا را باور داشت و تصور می کرد فقط خدای او حقیقی است که در سوره نازعات فرعون میگوید: أنا ربکم الاعلی، و در سوره مبارکه قصص، فرعون به ملأ ، خطاب میکند و میگوید من خدائی غیر از خودم برای شما نمیشناسم:

وَ قالَ فِرْعَوْنُ يا أَيُّهَا الْمَلَأُ ما عَلِمْتُ لَكُمْ مِنْ إِلهٍ غَيْري فَأَوْقِدْ لي‏ يا هامانُ عَلَى الطِّينِ فَاجْعَلْ لي‏ صَرْحاً لَعَلِّي أَطَّلِعُ إِلى‏ إِلهِ مُوسى‏ وَ إِنِّي لَأَظُنُّهُ مِنَ الْكاذِبينَ(القصص 38)

و در سوره مبارکه شعراء بعد از چند رفت و برگشت و توضیح حضرت موسی ع (رب السموات و الارض-ربکم و رب آبائکم-رب المشرق و المغرب)، فرعون میگوید:

قالَ لَئِنِ اتَّخَذْتَ إِلهَاً غَيْري لَأَجْعَلَنَّكَ مِنَ الْمَسْجُونينَ(الشعراء 29)
من در صفحات گذشته درباره معنای قرآنی اله به تفصیل صحبت کرده ام و فایده ای در تکرار آن نمی بینم

نقل قول:

و اما آیه: ۱۲۷ سوره اعراف:

وَ قالَ الْمَلَأُ مِنْ قَوْمِ فِرْعَوْنَ أَ تَذَرُ مُوسى‏ وَ قَوْمَهُ لِيُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ وَ يَذَرَكَ وَ آلِهَتَكَ قالَ سَنُقَتِّلُ أَبْناءَهُمْ وَ نَسْتَحْيي‏ نِساءَهُمْ وَ إِنَّا فَوْقَهُمْ قاهِرُونَ

پس از زمان صحابه تا کنون بحث بوده است که فرعون آلهه نداشته است، و در زمانهای متاخر مفسرین ظاهر کلمه آلهه را گرفتند، و گرنه صحابه میگفتند به جای قرائت آلهتک، إلهتک (إلاهتک) است، یعنی خدائی تو، نه به معنای خدایان تو، و شاهدش آنکه بعد یذرک آمده است.

و به هر حال، جمله شما با هیچ کدام جور در نمیآید، یعنی یا فرعون خودش را خدا میدانست، و یا خدایان داشت، نه اینکه خدا داشت و او را میپرستید، حتی در المیزان از تفسیر کبیر نقل میکنند که به این نتیجه رسیده که فرعون دهری بوده و اصلا خدا قائل نبوده است.

و بر خلاف آنکه گفتید گمان میکرد موسی دروغ میگوید، جالب است که در باطن ریاست مانع بود، لقد علمت ما انزل هؤلاء الا رب السموات و الارض بصائر -- و جحدوا بها و استیقنتها انفسهم ظلما و علوا.
بنده این را در سابقه تان ثبت کرده ام ؛ شما خوب نقطه صعفهای بحثتان را تشخیص می دهید و پیشا پیش ، قبل از اینکه از طرف من مطرح شوند، خودتان مطرحش می کنید و سعی می کنید وا نمود کنید معنای آن غیر از چیزی است که به نظر می رسد. اگر من چنین کاری کنم پنجاه تا ترجمه را به شهادت می گیرید که نشان دهید اشتباه کرده ام اما من چون شما عمل نمی کنم چون واقعاً ممکن است پنجاه تا ترجمه اشتباه باشند. بنده این راه را انتخاب نمی کنم در عوض راه بهتری را سراغ دارم هرچند بعید می دانم شما از آن بروید.
قديمي يه هفته پيش   #1973
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

زکی
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي يه هفته پيش   #1974
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
... چون واقعاً ممکن است پنجاه تا ترجمه اشتباه باشند...
دوست گرامی، چون حوصله طول و تفصیل نه شما دارید و نه من، فقط یک کلمه عرض میکنم:

ممکن است پنجاه تا ترجمه اشتباه باشد در فهم مراد، اما ممکن نیست پنجاه تا ترجمه اشتباه باشد در ترجمه دیکشنری یک لغت، که هر بچه و بزرگ عرب زبان، این واژه را چنین میفهمد.

و نکته بسیار مهم دیگر اینکه فرق است بین اینکه پنجاه ترجمه، اشتباه باشد، و بین اینکه پنجاه ترجمه، بر طبق یک قرائت قرآن باشد، اگر پنجاه قرائت، بر طبق قرائت رایج حفص از عاصم باشد، همگی صحیح است، اما بر طبق این قرائت، صحیح است، و منافات ندارد که طبق قرائت دیگر، تمام این پنجاه ترجمه اشتباه باشد، مثلا واژه آلِهَتَک طبق قرائت مشهور باید ترجمه شود: خدایان تو، و اگر غیر این ترجمه شود اشتباه است، اما طبق قرائت إِلَهَتَک، باید ترجمه شود: خدائی تو، و اگر ترجمه شود خدایان تو، اشتباه است.
.

آخرين ويرايش hosyn ، يه هفته پيش در 10:09PM.
قديمي يه هفته پيش   #1975
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

جوابهای بی پاسخ اقای حسین به مقاله قسم به ستاره در حال نابودی و مقاله دین مادری ؛حق یا ناحق !
اینجا"
http://www.iranclubs.net/forums/showthread.php?t=155695
قديمي يه هفته پيش   #1976
ghanet
عضو ثابت

نقل قول:

تَدْعُونَنِي لِأَكْفُرَ بِاللَّهِ وَأُشْرِكَ بِهِ مَا لَيْسَ لِي بِهِ عِلْمٌ وَأَنَا أَدْعُوكُمْ إِلَى الْعَزِيزِ الْغَفَّارِ(40:42)

مرا دعوت مى‌كنيد كه به خدا كافر شوم و چيزى را كه نمى‌شناسم شريك او قرار دهم، حال آنكه من شما را به خداى پيروزمند آمرزنده دعوت مى‌كنم.

کسی که دارد این حرف را می زند به مومن آل فرعون معروف است و از خاندان فرعون بشمار می رود. اگر فرعون و خاندانش به الله اعتقاد نداشتند پس چرا از آن شخص چنین درخواستی می کردند؟
یعنی ممکن است کسی الله را ( ولو به زعم خود) باور نداشته باشد بعد دیگران را به امثال ابناء الله، بنات الله و آل الله دعوت کند؟! نه، ممکن نیست چون در آن سوی شرک همواره الله نشسته است و به باور مشرکین، شرکا مقربین درگاه الهی محسوب می شوند، به همین خاطر است که خداوند از آنها بعنوان قُرْبَانًا آلِهَةً – آلهه ای که به زعم مشرکین موجب تقرب به آستان الهی می شوند، یاد کرده است.

اگر فرعون به الله اعتقاد نداشت پس چرا درباره موسی چنین می گوید:

فَلَوْلَا أُلْقِيَ عَلَيْهِ أَسْوِرَةٌ مِنْ ذَهَبٍ أَوْ جَاءَ مَعَهُ الْمَلَائِكَةُ مُقْتَرِنِينَ(43:53)

اگر راست می‌گوید) چرا دستبندهای طلا به او داده نشده، یا اینکه چرا فرشتگان دوشادوش او نیامده‌اند (تا گفتارش را تأیید کنند)؟!-مکارم شیرازی

این همان چیزی است که قوم پیامبر( که ملائکه را با خدا شریک می ساختند ) نیز درباره او می گفتند:

وَقَالُوا لَوْلَا أُنْزِلَ عَلَيْهِ مَلَكٌ ۖ وَلَوْ أَنْزَلْنَا مَلَكًا لَقُضِيَ الْأَمْرُ ثُمَّ لَا يُنْظَرُونَ(6:8)

(از بهانه‌های آنها این بود که) گفتند: «چرا فرشته‌ای بر او نازل نشده (تا او را در دعوت مردم به سوی خدا همراهی کند؟!)» ولی اگر فرشته‌ای بفرستیم، (و موضوع، جنبه حسی و شهود پیدا کند،) کار تمام می‌شود؛ (یعنی اگر مخالفت کنند،) دیگر به آنها مهلت داده نخواهد شد (و همه هلاک می‌شوند).- مکارم شیرازی
قديمي يه هفته پيش   #1977
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
تَدْعُونَنِي لِأَكْفُرَ بِاللَّهِ وَأُشْرِكَ بِهِ مَا لَيْسَ لِي بِهِ عِلْمٌ وَأَنَا أَدْعُوكُمْ إِلَى الْعَزِيزِ الْغَفَّارِ(40:42)

مرا دعوت مى‌كنيد كه به خدا كافر شوم و چيزى را كه نمى‌شناسم شريك او قرار دهم، حال آنكه من شما را به خداى پيروزمند آمرزنده دعوت مى‌كنم.

کسی که دارد این حرف را می زند به مومن آل فرعون معروف است و از خاندان فرعون بشمار می رود. اگر فرعون و خاندانش به الله اعتقاد نداشتند پس چرا از آن شخص چنین درخواستی می کردند؟
این آیه در سیاق آیاتی از سوره مبارکه غافر است که بیش از ۲۰ آیه میشود، شما این حدود سی آیه را نگاه کنید، ببینید مدعای شما، که فرعون، الله را قبول داشت، حتی یک شاهد بر آن پیدا میکنید یا همه شواهد بر خلاف آنست؟

بسیار واضح است که فرعون که ادعای انا ربکم الاعلی دارد نمیتواند فرهنگ ریشه‌دار و تراث هزاران ساله مردم مصر را عوض کند، و لذا وقتی مؤمن آل فرعون به این تراث عظیم، استشهاد میکند، فرعون فورا بر علیه عناصر آن فرهنگ، موضع میگیرد، در آیه ۲۸ که قرآن کریم نقل قول مؤمن آل فرعون میکند، و دنباله سخن او را در آیه ۲۹ ذکر میکند، هنوز آیه ۲۹ تمام نشده، ردّیة فرعون را نقل میکند که هر چه من میگویم صحیح است، قال فرعون ما أریکم الا ما أری، اما مؤمن آل فرعون از تراث مردم مصر از زمان حضرت نوح تا حضرت یوسف کمک میگیرد، و میگوید انی أخاف علیکم مثل یوم الاحزاب مثل دأب قوم نوح و عاد و ثمود و الذین من بعدهم، و سپس تصریح میکند که حتی حضرت یوسف ع که برای شما مردم مصر بینات آورد شما دائم در شک بودید نسبت به او، و گفتید الله (خدای یوسف) هرگز پس از او پیامبری را مبعوث نخواهد کرد، یعنی اصل خدای او نزد ما مشکوک بود، نمیگوید در خود یوسف شک داشتید، بلکه دقیقا میگوید: فما زلتم فی شک مما جاءکم به، یعنی در محتوای دعوت او شک داشتید، و لذا اگر این حدود سی آیه در سوره غافر (مؤمن) را مرور کنید، تمام شواهد، دال بر این است که فرعون، منکر الله تبارک و تعالی بود، و لذا در همین آیات به وزیرش میگوید: ساختمانی بساز بروم ببینم آیا خدای موسی در آسمان هست؟ من گمان میکنم که او دروغ میگوید! آیا این تعبیرات با آنچه شما راجع به فرعون ادعا میکنید توافق دارد؟
.
قديمي يه هفته پيش   #1978
مهبد
مهمان

تاريخ ثبت نام: Aug 2017
پاسخ‌ها: 1

نقل قول:
این آیه در سیاق آیاتی از سوره مبارکه غافر است که بیش از ۲۰ آیه میشود، شما این حدود سی آیه را نگاه کنید، ببینید مدعای شما، که فرعون، الله را قبول داشت، حتی یک شاهد بر آن پیدا میکنید یا همه شواهد بر خلاف آنست؟

بسیار واضح است که فرعون که ادعای انا ربکم الاعلی دارد نمیتواند فرهنگ ریشه‌دار و تراث هزاران ساله مردم مصر را عوض کند، و لذا وقتی مؤمن آل فرعون به این تراث عظیم، استشهاد میکند، فرعون فورا بر علیه عناصر آن فرهنگ، موضع میگیرد، در آیه ۲۸ که قرآن کریم نقل قول مؤمن آل فرعون میکند، و دنباله سخن او را در آیه ۲۹ ذکر میکند، هنوز آیه ۲۹ تمام نشده، ردّیة فرعون را نقل میکند که هر چه من میگویم صحیح است، قال فرعون ما أریکم الا ما أری، اما مؤمن آل فرعون از تراث مردم مصر از زمان حضرت نوح تا حضرت یوسف کمک میگیرد، و میگوید انی أخاف علیکم مثل یوم الاحزاب مثل دأب قوم نوح و عاد و ثمود و الذین من بعدهم، و سپس تصریح میکند که حتی حضرت یوسف ع که برای شما مردم مصر بینات آورد شما دائم در شک بودید نسبت به او، و گفتید الله (خدای یوسف) هرگز پس از او پیامبری را مبعوث نخواهد کرد، یعنی اصل خدای او نزد ما مشکوک بود، نمیگوید در خود یوسف شک داشتید، بلکه دقیقا میگوید: فما زلتم فی شک مما جاءکم به، یعنی در محتوای دعوت او شک داشتید، و لذا اگر این حدود سی آیه در سوره غافر (مؤمن) را مرور کنید، تمام شواهد، دال بر این است که فرعون، منکر الله تبارک و تعالی بود، و لذا در همین آیات به وزیرش میگوید: ساختمانی بساز بروم ببینم آیا خدای موسی در آسمان هست؟ من گمان میکنم که او دروغ میگوید! آیا این تعبیرات با آنچه شما راجع به فرعون ادعا میکنید توافق دارد؟
.
باسلا خدمت جناب آقای حسین
سوالی برایم پیش آمده
زمانی که ساحران به خدای موسی ایمان آوردند فرعون دست وپای آنهارا برید و به دار آویخت
حالا چگونه امکان دارد کسی در حضور فرعون سخن از خداوند بگوید ودر امان باشد
یا در 34 سوره غافر خداوند می فرمایند
وَلَقَدْ جَاءَكُمْ يُوسُفُ مِنْ قَبْلُ بِالْبَيِّنَاتِ فَمَا زِلْتُمْ فِي شَكٍّ مِمَّا جَاءَكُمْ بِهِ حَتَّى إِذَا هَلَكَ قُلْتُمْ لَنْ يَبْعَثَ اللَّهُ مِنْ بَعْدِهِ رَسُولًا كَذَلِكَ يُضِلُّ اللَّهُ مَنْ هُوَ مُسْرِفٌ مُرْتَابٌ ﴿۳۴﴾غافر
و به يقين يوسف پيش از اين دلايل آشكار براى شما آورد و از آنچه براى شما آورد همواره در ترديد بوديد تا وقتى كه از دنيا رفت گفتيد خدا بعد از او هرگز فرستاده‏ اى را برنخواهد انگيخت اين گونه خدا هر كه را افراطگر شكاك است بى راه مى‏ گذارد (۳۴)
این سخنان مرد مومن آل فرعون خطاب به آل فرعون و فرعون است
آل فرعون گفتند که خداوند بعد از فر عون هرگز فرستا ده ای نفرستاد
یعنی به خداون ایمان داشتند
اگر بگویی که این آیه ربطی به فرعون نداشتته که فکرنمی کنم در حضور فرعون چنین جراتی داشته باشد که ایمان به خداوند را قبول کند
مهبد حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي يه هفته پيش   #1979
ghanet
عضو ثابت

نقل قول:

.
چیزی را که باید می گفتم ، گفتم. اینکه شما آن را بپذیرید یا نپذیرید نه دست من است و نه شما.
قديمي يه هفته پيش   #1980
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

ترشی میل نکنی شاید یه روزی خدای متعال بهت رحم کنه سر سوزن نفهمید رو بهت حالی کنه والا رفت تا ان الفجار لفی جحیم یصلونها یوم الدین وماهم عنها بغافلین گرمیش رو یوم الدین می چشی واز اول سقط شدن والان در جهنمی که عقیده وحرف جهنمی می زنی ان الجهنم لمحیطه بالکافرین

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، يه هفته پيش در 02:09PM.
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 07:16PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه