بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > اخبار و سياست

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Monday 25 July 2016   #151
کبیری22
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Feb 2015
پاسخ‌ها: 1,163
ج: باربا پاپا عوض می شود!!!

چرا هاشمی درباره فیش‌های نجومی سکوت کرده است؟

با توجه به سوابق اشرافی‌گری هاشمی و خانواده‌اش، ورود رئیس دولت سازندگی به این مسئله سبب می‌شود تمامی اتهامات و قصورها، از سوی روحانی به سمت هاشمی و کارگزاران تغییر جهت بدهد.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از مشرق، بحران فیش‌های نجومی یا غارتگری بیت‌المال توسط مدیران دولتی، افکار عمومی را بدجور درگیر خودکرده است و دولت نیز نسبت به افشای اخبار و اطلاعات مختلف در مورد فیش‌های حقوق نامتعارف مدیرانش سیاست‌های مختلفی را اجرا کرده تا شاید بتواند از این بحران به سلامت عبور کند.

سیاست دولت از تکذیب، نسبت دادن به دولت قبل، عذرخواهی‌های مکرر وزرا و مقامات ارشد و صدور بیانیه‌های مختلف تا استعفای اجباری مدیران نجومی، گسترده بوده است و البته همنگان منتظر برخورد با مدیران و مسؤولان غارتگر هستند.

به نظر می‌رسد شدت بحران فیش‌های نجومی آن‌قدر زیاد است که باعث شده تا شخصیت‌های حامی دولت که در بزنگاه‌های مختلف به کمک روحانی می‌آمدند پا پس کشیده و از بازی با آتش اجتناب کنند.

ازاین‌رو می‌توان به سکوت معنادار هاشمی رفسنجانی اشاره کرد. هاشمی رفسنجانی جز در یک مورد که یکی از منتقدین ریشه فیش‌های حقوقی را دولت سازندگی معرفی کرده بود، آن‌هم از طریق صدور اطلاعیه دفتری نه سخنرانی رسمی نسبت به فیش‌های حقوقی موضع‌گیری نکرده است. در اطلاعیه دفتر هاشمی ضمن اشاره به نحوه قانون‌گذاری در دوره سازندگی مطرح‌شده که اعطای پول‌های کلان با صفرها و رقم‌های متعدد در دولت سازندگی مرسوم نبوده است.

دفتر هاشمی دراین‌باره اعلام کرد: «متأسفانه جناح‌های سیاسی با بزرگ‌نمایی و اغراق‌گویی سعی در تخطئه رقیب سیاسی خوددارند که بنا نبوده برای رعایت مصالح و منافع نظام و پرهیز از سیاه نمایی که نتیجه‌ای جز ناامیدی و یأس در مردم ندارد، پاسخی داده شود، ولی با توجه به اینکه متأسفانه یک مقام مسؤول به طور رسمی از تریبون‌های خبری نظام، اقدام به زیر سؤال بردن بحث پرداخت‌ها در دوران دولت سازندگی کرده، جهت تنویر افکار عمومی و مزید اطلاع ایشان، خاطرنشان می‌سازد.»

جالب اینجاست اگر به متن اطلاعیه کوتاه دفتر هاشمی رفسنجانی مراجعه کنیم کمتر نشانی از حمایت وی ازدولت تدبیر و امید که همواره سایه این حمایت بر سر آن گسترده بود را شاهدیم.

درباره سکوت هاشمی نکات زیر به نظر می‌رسد:

1- بحران فیش‌های نجومی که با واکنش منفی و گسترده در افکار عمومی مواجه شده است از جمله موضوعاتیست که کمتر کسی علاقه داشته باشد خود را درگیر آن کند و هاشمی رفسنجانی نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ بدین‌جهت این سیاستمدار کهنه‌کار در این راستا سکوت پیشه کرده است.

2- موضع بی‌طرفی یا سکوت درباره بحران و رسوایی فیش حقوقی در دولت یازدهم به حدی بزرگ است که اگر حامیان دیروز روحانی وارد عرصه شوند، خود در ردیف اول اتهام قرار می‌گیرند، لذا سکوت و عبور از این بحران، بهترین تاکتیک است.

3- آشکار شدن غارتگری بیت المال در دولتی که مدعی پاکدستی و مقابل با فساد بود، به حدی بر افکار عمومی تأثیر گذاشته است که کوچکترین حمایتی از این خوی اشرافی، با سیلی ملت روبرو خواهد شد، لذا هاشمی می‌بایست خود را از منجلاب بحران اقتصادی در سال آخر دولت روحانی نجات دهد تا برای اقدامات بعدی، راه در رویی داشته باشد.

در این راستا حتی می‌بینیم که محمد هاشمی برادر کوچک‌تر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام آخرین حقوق دریافتی برادرش را 7 میلیون تومان اعلام می‌کند تا شک و شبهه‌ای در مورد حقوق هاشمی رفسنجانی ایجاد نشود.

4- با توجه به سوابق اشرافی‌گری هاشمی و خانواده‌اش، ورود رئیس دولت سازندگی به این مسئله سبب می‌شود تمامی اتهامات و قصورها، از سوی روحانی به سمت هاشمی و کارگزاران تغییر جهت بدهد، لذا هاشمی و خاندانش باید در این برهه سکوت کنند.

5- از سوی دیگر باید گفت که شاید هاشمی در حوزه‌های دیگر ازجمله برجام برای دولت یازدهم کارت‌های خود را خرج کرده است و از این به بعد وی قرار نیست بیشتر از این برای دولت روحانی مایه بگذارد. این موضوع شاید به این معنی است که دولت با توجه به سطح مشکلاتی که دارد بایستی سال آخر را بدون حامیان پیشین خود سپری کند.
از سکوت هاشمی دلایل و پیام‌های دیگری هم دریافت می‌شود که در آینده به آن‌ها اشاره خواهد شد.
کبیری22 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Monday 25 July 2016   #152
کبیری22
عضو ثابت

فائزه هاشمی: دین مردم را تضعیف می کند/ با حکومت دینی مخالفم+فیلم
دختر هاشمی رفسنجانی در محفل اپوزیسیون نظام در سخنان قابل تأملی بیان داشت که دین اسلام را دین کاملی می بینم اما حکومت دینی را نفی می کنم.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از باشگاه خبرنگاران، فائزه هاشمی اخیرا در اجتماع برخی از فعالان فتنه سال 88 با حمله به حکومت دینی گفته است: «من معتقدم که حکومت ها به دلیل اینکه خطاهایی که دارند را به پای دین می نویسند به دین آسیب می زنند و به خاطر همین که دین آسیب نبیند و مردم حالت دین زدگی پیدا نکنند حکومت اگر دینی نباشد بهتر است. من خیلی با حکومت دینی به این دلیل موافق نیستم.»(تشویق حضار) به گزارش تابناک، فائزه هاشمی در محفل سرای قلم و اواخر تیرماه می گوید: «شاید در ابتدای انقلاب گفته می شد که این حکومت با حکومت های دیگر فرق دارد و می تواند اسلام واقعی را پیاده کند ولی در مرور زمان دیدم نه؛ نه تنها حاکمان ما اسلام واقعی را پیاده نکردند بلکه جامعه ما هم نسبت به دین به خاطر عملکرد حاکمیت گریزان شد. مصداق خیلی بارز این موضوع هم حجاب است. اگر ما حجاب خانم ها را با 10 الی 15 سال پیش مقایسه کنیم و برگردیم به اول انقلاب می بینیم سال به سال حجاب کم رنگ تر شده است.»

دختر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در سایر مسائل هم اگر نگاه کنید همین رویه است. به نظر من این نشان دهنده تاثیر یک حکومت دینی است که ارزش های مردم را به طوری در معرض خطر قرار می دهد و آن دینی که مردم به آن باور دارند آن نیز ضعیف شده است.

فرزند رئیس دولت سازندگی با ارائه آماری که مشخص نیست از چه منبعی دریافت نموده است، می گوید: در ماه رمضان واقعا چند درصد از جوانان ما روزه می گرفتند. ما در دانشگاه خودمان که بودیم از 80 نفر کارمند من و چند نفر از کارمندان روزه می گرفتیم. در مجموع اگر بشماریم 100 تا از 8 هزار دانشجو هم روزه بودند. بیشتر از این هم نیستند. اینها آثار حکومت دینی است.

وی تاکید می کند: مردم به خاطر عملکرد غلطی که به پای دین و به عنوان دین اعمال شده، فکر می کنند که دین آن جامعیت را ندارد و دین مشکلاتی دارد، درحالی که این طور نیست. من اعتقاد دارم اسلام دین کامل است، حتی در موضوعات حقوق بشر که بعضی ها معتقدند حقوق بشر مدرن و امروزی است، در زمان اسلام نبوده، اما مهم نیست که اسم حقوق بشر بوده یا نبوده اگر بگردیم محتویات حقوق بشر در قرآن و در سیره پیامبر و تمام مبانی دینی ما وجود دارد.

حکومت دینی دین مردم را تضعیف می کند/ من دین اسلام را دین کاملی می دانم اما حکومت دینی را نفی می کنم

دخترمنتخب اول مردم تهران، با بیان اینکه معتقد است اسلام دین کاملی است و ایرادی به آن وارد نمی داند، گفت: دین به شرطی که به روز باشد و مجتهدین ما به وظیفه خود عمل کنند و فتواهای به روز و منطبق با عقل بدهند و از منابع دینی و بخصوص عقل نهایت بهره برداری بشود، می تواند دین کاملی باشد و آن هایی که دین اسلام را می شناسند می توانند دریابند که اسلام دین کاملی است اما متاسفانه حکومت های دینی نتوانستد عملکرد خوبی در حمایت از دین و تربیت دین داشته باشند. به همین دلیل من فکر می کنم حکومت دینی بیشتر دین را خراب می کند و سو مدیریت ها و ظلم ها را به نام دین تقویت می کند که اثر منفی در اذهان عمومی می گذارد.

فائزه هاشمی چندی پیش نیز در خانه یکی از محکومان امنیتی بهایی حضور یافت و بعد از اینکه اکبر هاشمی رفسنجانی از فرزندش خواست که در مقابل این کار خود عذرخواهی کند از این مسئله سرباز زد و پا روی حرف پدرش نهاد.

وی در گفتگو با یورونیوز در خصوص دیدار با اعضای فرقه ضاله بهائیت گفته که هیچ کار خلافی نکرده، پشیمان نیست و کسانی که به این دلیل به او حمله می کنند دغدغه دین ندارند.

قائزه هاشمی می گوید: کجای اسلام گفته می توانیم نسبت به بهایی ها و اصلاح طلب ها و سایر گروه ها چنین رفتارهایی بکنیم و دایره غیرخودی را مدام افزایش دهیم؟ اینها کارکرد سیاسی است کارکرد مذهبی و دینی نیست.

http://www.598.ir/fa/news/386303/فائ...لفمفیلم
قديمي Tuesday 26 July 2016   #153
کبیری22
عضو ثابت

رابطه میان ویژه‌خواری خاندان هاشمی و سخنان فائزه

به گزارش بی‌باک،

فائزه هاشمی چندی پیش نیز در خانه یکی از محکومان امنیتی بهایی حضور یافت و بعد از اینکه اکبر هاشمی رفسنجانی از فرزندش خواست که در مقابل این کار خود عذرخواهی کند از این مسئله سرباز زد و پا روی حرف پدرش نهاد.
فائزه هاشمی در گفتگو با یورونیوز در خصوص دیدار با اعضای فرقه ضاله بهائیت گفته که هیچ کار خلافی نکرده، پشیمان نیست و کسانی که به این دلیل به او حمله می‌کنند دغدغه دین ندارند.

وی می‌گوید: کجای اسلام گفته می‌توانیم نسبت به بهایی‌ها و اصلاح‌طلب‌ها و سایر گروه‌ها چنین رفتارهایی بکنیم و دایره غیرخودی را مدام افزایش دهیم؟ اینها کارکرد سیاسی است کارکرد مذهبی و دینی نیست.
اما سخنان اخیر فائزه هاشمی نمونه دیگری از دین‌گریزی و ارتباط داشتن با دوستان بهائی را نشان می‌دهد. دخترمنتخب اول مردم تهران، با بیان اینکه معتقد است اسلام دین کاملی است و ایرادی به آن وارد نمی‌داند، گفت: دین به شرطی که به روز باشد و مجتهدین ما به وظیفه خود عمل کنند و فتواهای به روز و منطبق با عقل بدهند و از منابع دینی و بخصوص عقل نهایت بهره‌برداری بشود، می‌تواند دین کاملی باشد و آن‌هایی که دین اسلام را می شناسند می توانند دریابند که اسلام دین کاملی است اما متاسفانه حکومت‌های دینی نتوانستد عملکرد خوبی در حمایت از دین و تربیت دین داشته باشند. به همین دلیل من فکر می کنم حکومت دینی بیشتر دین را خراب می‌کند و سو مدیریت‌ها و ظلم‌ها را به نام دین تقویت می‌کند که اثر منفی در اذهان عمومی می‌گذارد.

«اظهارات جدید فائزه هاشمی روایتی آشنا و قابل مناقشه از سنت سینه کارگزارانی است که تا در حکومت‌اند مبتلا به خویش کامی‌اند و در فردای بیرون ماندن از حکومت مبتلا به آزادی‌طلبی می‌شوند.»

داریوش سجادی همکار سابق نشریات اصلاح‌طلب با بیان مطلب فوق نوشت: فائزه هاشمی با بضاعتی نحیف از مبانی و معرفت دینی در مقام نقد حکومت دینی اظهار داشته: من با حکومت دینی مخالفم! و در ادامه مخالفت خود را مستظهر به آن کرده که تجربه حکومت دینی در ایران بعد از انقلاب اسلامی موجبات گسترش رفتارهای دین‌ستیزانه و دین‌گریزانه را در جامعه فراهم آورد.

وی می‌افزاید: جمهوری اسلامی اسباب برون ریخت ماهیت «ایمان ویترینی» و «دین مخنث» مردمانی شد که تا قبل از این با تعریف مدالیومی و مینی‌مال و کاریکاتوری از دین «فکر می‌کردند» مسلمانند. دینی که در مسامحه‌آمیزترین قرائت ممکن «بود و نبودش» علی‌السویه است و کمترین بروز و نمود و ظهوری در تعیین و تبیین رفتارهای فردی و اجتماعی مومنانش ندارد.

اما در این میان اظهارات فائزه هاشمی نیز از آن جهت مناقشه‌پذیر است که دوز صداقت در آن فاقد غلظت است! تنزه‌طلبی فائزه از آن جهت غیرقابل وثوق و فاقد جذابیت است که عنصر ابن الوقتی در آن مشهود است.

در واقع جنس و جنم تنزه‌طلبی فائزه لطیفه‌ای را می‌ماند که طی آن ایشان می‌کوشند با «ژاندارک بازی» و «ژاندارک نمایی» مانع از قابل رویت شدن پیوستن خود به شامیان بعد از محروم شدن‌شان از خزانه امیرالمومنین شوند!

سجادی تصر‌یح کرد: تنزه‌طلبی خلق‌الساعه فائزه هاشمی و برائت امروزین ایشان از حکومت دینی را چگونه می‌توان باور کرد در حالی که تا وقتی «آقاجون» بر سر کار بود و ایام به کام بود و مخالف هاشمی دشمن پیغمبر بود و ویلای لواسان به راه بود و جولان «مهدی بابا» مهیا بود و رعیت نیز مشغول ثناگویی و استقبال بود! حکومت دینی خوب بود و اکنون که اسباب سوروسات و ویژه‌خواری و اشرافیگری برای ایشان(!) کم‌فروغ شده مشارالیها به صرافت بد بودن و نالازم و نامفید بودن حکومت دینی افتاده‌اند؟!

یادآور می‌شود فائزه هاشمی عضو مرکزیت کارگزاران چند ماه پیش به ملاقات سران بدنام حزب صهیونیستی بهائیت رفت.
قديمي Wednesday 10 August 2016   #154
کبیری22
عضو ثابت

هاشمی رفسنجانی: در دوره دوم دولت روحانی مشکلات حل خواهد شد

قرار بود مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم در 100 روز نخست دولت یازدهم سروسامان بگیرد. دولت وارد سال چهارم خود شد و خبری از عمل به آن وعده‌ها نیست. حالا پدرخوانده دولت می‌گوید کلید حل مشکلات در دولت دوم آقای روحانی است.

روز گذشته هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در سومین روز از سی و سومین اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش دفاعی تمام قد از برجام کرد و گفت: از کارهای بسیار ارزشمندی که در دولت یازدهم صورت گرفت رفع تحریم‌های طولانی و خطرناک بود، تا قبل از برجام در اکثر رشته‌های حساس از ایران کسی پذیرفته نمی‌شد اما امروز این مسئله حل شده است.
وی تاکید کرد: دولت با برجام پایه بزرگی را گذاشت و اگر بنای عوام‌فریبی باشد خیلی حرف‌ها را می‌شود زد. در حالی که ما باید بتوانیم به دانش و تحقیقات جهانی دسترسی داشته باشیم، از این رو معلمان آثار برجام را ببینند و برای بچه‌های مردم آن را روشن کنند.
سخنان آقای هاشمی در دفاع از برجام و ادعای رفع تحریم‌ها در حالی است که حتی دست اندرکاران و اعضای تیم مذاکره‌کننده نیز به بدعهدی آمریکا و رفع نشدن تحریم‌ها اذعان کرده‌اند. در همین رابطه چندی پیش عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه در اظهاراتی گفت تحریم‌ها رفع شده‌اند اما روی کاغذ! رئیس کل بانک مرکزی نیز در مصاحبه‌ای گفته بود عایدی ایران از برجام «تقریبا هیچ» بوده است.
در همین حال بلومبرگ طی گزارشی با بیان اینکه ناامیدی طرفداران روحانی در ایران رو به افزایش است، نوشت: میزان محبوبیت روحانی طی یک سال اخیر به‌شدت کاهش یافته و اگر وی نتواند نتایج ملموس حاصل از برجام را به افکار عمومی نشان دهد، در انتخابات سال آینده به مشکل برمی‌خورد..
مرتضی 35ساله به بلومبرگ گفت: روحانی به وعده‌هایش عمل نکرد... وی گفته بود شغل ایجاد می‌کند و در استان‌ها سرمایه گذاری بییشتری صورت خواهد گرفت. اما ما هیچ تغییری از زمان انعقاد توافق هسته‌ای احساس نمی‌کنیم. من در دور قبلی به او رأی دادم، اما در انتخابات بعدی به روحانی رأی نخواهم داد.
به گزارش فارس، بلومبرگ ادامه داده است: ناامیدی طرفداران روحانی در ایران رو به افزایش است، زیرا فرصت‌های شغلی و پرداخت‌های بهتری که دولت وعده داده بود بعد از اجرای توافق هسته‌ای محقق شود، هنوز از راه نرسیده است. این مشکل روحانی در آستانه انتخابات سال آینده ریاست جمهوری است و مایه نگرانی عمده‌ای برای جامعه بین‌المللی است که او را بهترین امید خود برای ایجاد گشایش در تجارت و سیاست خارجی همکارانه می‌بیند.
این گزارش نوشت: براساس نظرسنجی‌ای که در ماه جولای توسط مؤسسه ایران پل، مستقر در تورنتو و به‌ سفارش مرکز مطالعات امنیتی و بین‌المللی دانشگاه مریلند انجام گرفت، 74 درصد از پاسخ دهندگان گفتند شرایط زندگی آنها بهبود نیافته است. تنها 42 درصد معتقد بودند که وضعیت اقتصاد در حال بهبود است، در حالی که این رقم در سال گذشته 57 درصد بود.
بنابراین گزارش حدود سه‌چهارم مردم گفته بودند روحانی در کاهش بیکاری «تا حدودی یا خیلی ناموفق» بوده است. در حالی که پس از امضای توافق هسته‌ای، 61 درصد نظر «بسیار مساعدی» نسبت به روحانی داشتند، این رقم اکنون به 38 درصد کاهش یافته است. با این حال، اکثریت قابل توجهی همچنان به‌طور کلی از وی حمایت می‌کنند، و کمتر از 20 درصد نظری «نامساعد» نسبت به روحانی دارند. ایران پل این نظرسنجی را به‌صورت تلفنی از 1007 نفر انجام داده است. ضریب خطای این نظرسنجی 3.2 درصد بوده است.
بلومبرگ ادامه داده است: یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که اگر رقبای محافظه‌کار بتوانند کاندیدای محبوبی بیابند، احتمالاً وضعیت روحانی در انتخابات آسیب پذیر و شکننده خواهد بود.
قديمي Tuesday 6 September 2016   #155
کبیری22
عضو ثابت

جای خالی عزت ملی؛
هاشمی 62: عربستان قارون دنیا است/ هاشمی 95: می‌توانیم دست اول را ما به سمت عربستان دراز کنیم
هاشمی درحالی از دست دراز کردن به سمت عربستان برای رابطه مسالمت آمیز سخن می‌گوید که فراموش کرده در دولت یازدهم بارها این موضوع اتفاق افتاده و نتیجه‌ مثبتی حاصل نشده است.

سرویس سیاست مشرق - چند روزی به عید سعید قربان نمانده است؛ عیدی که از سال گذشته با تمامی یمن و مبارکی که دارد در دل و ذهن مسلمانان به‌ویژه ایرانیان به سبب بی لیاقتی و عدم مسئولیت‌پذیری سعودی‌ها فاجعه‌ای را یادآور می‌شود که باعث شد بسیاری از مسلمانان در راه به جا آوردن فرائض حج آسمانی شوند.

یکسال از این فاجعه سپری شده است اما سعودی‌ها مسئولیت آن را نپذیرفتند. در آن زمان نیز با وجود اینکه قریب به 500 نفر از حجاج ایرانی قربانی شدند و اجسادشان در میان خیل اجساد حجاج دیگر بر زمین مانده بود، سعودی‌ها از حضور وزیر ارشاد و مقامات ایرانی دیگر به این کشور جلوگیری کردند و رفتار ناشایستی با وزیر خارجه ایران که در نیویورک به همراه رئیس‌جمهور حضور داشت، انجام دادند.

این حادثه و به‌ویژه بی‌اخلاقی‌های سعودی‌ها که مسئولیت برگزاری این مراسم معنوی بزرگ را برعهده دارند از ذهن هیچ یک از ایرانیان خارج نمی‌شود اما بعد از این موضوع نیز کارشکنی‌ سعودی‌ها ادامه یافت تا حج امسال بدون ایرانی‌ها برگزار شود و چادرهای خالی ایرانیان در سرزمین منا و صحرای عرفات سوژه شبکه العربیه سعودی شود. [1]

مقامات دولتی نیز تا به اینجای کار نتوانستند در زمینه پیگیری حقوقی این حادثه اقدام مثبتی انجام دهند تا جایی که سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت در این زمینه آب پاکی را روی دست مردم ریخت و با بیان این که رسیدگی به مسائل حقوقی شهدای منا بر عهده وزارت خارجه است گفت: «از آنجایی که کشور عربستان عضو هیچ یک از کنوانسیون‌های حقوقی بین‌المللی نیست نمی توانیم در هیچ مرجعی علیه این دولت شکایت کنیم.»[2]

این درشرایطی است که هاشمی رفسنجانی با نادیده گرفتن همه کارشکنی‌های طرف مقابل از دست دراز کردن ایران به طرف سعودی‌ها سخن گفته است. وی بیان داشته که « اگر من رئیس‌جمهور بودم -البته نه الان آن موقع رئیس جمهور بودم – مشکلی را جلوی خودم نمی‌دیدم. وقتی چیزی را می فهمیدم که مصلحت است، عمل می کردم. الان آقای روحانی به آن وضعی که من بودم، نیست. این کار عملی است و من فکر می‌کنم عربستان را خاضع کردن خیلی سخت نیست. عربستان هم می فهمد که مقابله با ایران برایش سودی ندارد.»

هاشمی در پاسخ به این سئوال که آیا بایستی بازهم دست اول را ما به سمت عربستان دراز کنیم،‌ گفت:« اگر لازم باشد،‌چه اشکالی دارد؟ قبلا این کار را کردیم. آقای ظریف مکرر گفته که ما آماده‌ایم هر جا که لازم باشد، مذاکره کنیم. ولی آن گونه که من می‌کردم، یک مقدار فرق داشت. من خودم می‌کردم و گفتن هم لازم نداشت.»

این اظهار نظر بی موقع و ساده انگارانه هاشمی در حالی مطرح شده است که وی در دهه شصت، نظر دیگری درباره عربستان سعودیاین مط داشته است.

هاشمی سال 62 در مصاحبه‌ای درباره نقش عربستان در منطقه می‌گوید: ارتجاع منطقه تاکنون تنها پول خرج کرده است ولی اگر منطقه به بحران کشیده شود، ارتجاع منطقه دچار بلا می‌شود و ناچار است مستقیماً وارد جنگ شود.
وی در ادامه این مصاحبه می‌افزاید: روزی که تنگه هرمز بسته شود و جنگ گسترده شود بندرهای کشورهای خلیج‌فارس غیرقابل استفاده و راه‌شان بسته می‌شود و دیگر نمی‌توانند نفس بکشند این کشورها از سبزی‌خوردن‌شان تا هواپیمای‌شان را باید از خارج بیاورند و از راه همین بندرها باید بیاورند و بستن بندرها برای ما مثل آب خوردن است؛ و در آن صورت کارهای ما برای کشورهای منطقه مانند کبریت کشیدن به انبار باروت است. آنجاست که مزه جنگ را خواهند چشید... در صورت بالا رفتن قیمت نفت کارخانه‌ای که بخواهد با نفت صددلاری بگردد چه کشوری می‌تواند از محصولش استفاده کند؟ تنها قارون دنیا عربستان سعودی می‌تواند محصول آن کارخانه را بخرد و لا غیر. (مصاحبه‌های هاشمی رفسنجانی، سال 1362، صفحه 141-142)

هاشمی در همین رابطه در مصاحبه دیگری بیان می‌کند: «در طرف مقابل ما عراقی‌ها از امکانات دنیا استفاده می‌کنند. آمریکا، شوروی و اقمار آمریکا همکاری می‌کنند... ارتجاع عرب که در حقیقت بانک دنیاست بدون حساب به عراق کمک می‌کند... عربستان سعودی که می‌توان گفت قارون دنیای امروز است با جمعیت کم و آن‌هم منابع عظیم نفت... پشتوانه جنگ عراق است. کویت یک‌وجبی باآن‌همه ثروت، بقیه شیخ‌نشین‌ها همه به عراق کمک می‌کنند. (مصاحبه‌های هاشمی رفسنجانی، سال 1362، صفحه 132)

آیا هاشمی درباره رفتار خصمانه سعودی‌ها علیه ایران دچار فراموشی شده است؟

حال معلوم نیست هاشمی‌ای که در دهه 60 می‌گوید عربستان از صدام در جنگ ایران و عراق حمایت می‌کند و قارون دنیا است، چگونه با ساده‌نگری می‌گوید دست به سوی عربستانی دراز کنیم که عامل به آتش کشیدن غرب آسیا است! هاشمی با کدامین مبنای تحلیلی چشم خود را نسبت به حمایت‌های علنی سعودی از تکفیری‌های سوریه و عراق بسته است و با کدامین توجیه، به دنبال ذلیل کردن غیرت ایرانی است؟

دیدار هاشمی رفسنجانی با سفیر عربستان سعودی که در اثنای این دیدار آقای سفیر بوسه‌ای به پیشانی هاشمی می‌زند باعث شد تا عربستان فورا به سبب عدم رعایت پروتکل‌های حکومت عربستان درباره ایران سفیر خود را به ریاض فرابخواند.

عبداللهیان که در آن زمان معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه بود، دراین باره مطرح می‌گوید: سفیر عربستان بعد از معرفی، استوارنامه خودشان را گرفتند و وارد کشور شدند و کارشان را شروع کردند. آنچه مقامات عربستان در مورد ترک تهران توسط ایشان به‌طور رسمی به ما گفتند، این بود که ایشان برای ماموریت دیگری تعیین شدند و از این تاریخ ماموریتشان در تهران خاتمه پیدا می‌کند.[3]

این موضوعی است که بیشتر از پیش مساله نگاه عربستان به مناسبات سیاسی با ایران را مشخص می‌کند و نشان دهنده موضع خصمانه سعودی‌ها درباره جمهوری اسلامی حتی درباره افرادی چون هاشمی رفسنجانی است که ساز دوستی را با این حکومت می‌زنند. البته پیش از این رسانه‌های جریان اصلاح‌طلب با تحلیلی ساده‌نگرانه در زمینه نقش و نفوذ هاشمی برای حل مشکلات روابط ایران و عربستان مانور بسیاری می‌دادند و نفوذ هاشمی را کلید حل رابطه با عربستان قلمداد می‌کردند که با وجود این ماجرا و حادثه منا این موضوع منتفی شد.

آیا هاشمی درباره رفتار خصمانه سعودی‌ها علیه ایران دچار فراموشی شده است؟عربستان سعودی در حوزه‌های مختلف از جمله حین مذاکرات هسته‌ای هم برای ایجاد خلل در توافق ایران و قدرتهای جهانی تحرکات زیادی انجام داد و پول‌های زیادی برای به ثمر نشستن مذاکرات هسته‌ای خرج کرد. این تحرکات با ایجاد جنگ نفت علیه ایران با به حراج گذاشتن نفت عربستان شکل تازه‌ای به خود گرفت. درواقع سعودی‌ها با به آتش کشیدن چاه نفت خود سعی کردند ایران را مرعوب و مغلوب کنند که این موضوع نشان دهنده شدت نگاه خصمانه و دشمنی سعودی‌ها علیه ایران است که حتی حاضر است با ضرر زدن به خود به اهداف خود برسد. این موضوع در تطمیع کشورهای ذره‌ای نظیر جیبوتی که رابطه سیاسی خود را با ایران به کلی قطع کردند نیز به خوبی مشهود است.

این تحرکات با تقویت تروریسم علیه ایران توسط سعودی‌ها توام شد و بارها مقامات ایران اعلام کرده‌اند که عربستان برای ضربه زدن به امنیت کشورمان به گروه‌های تروریستی در شرق کشور کمک مالی می‌کند.[4] اوج این همراهی نیز به رسمیت شناختن منافقین توسط مقامات سعودی بود. از دیرباز با توجه به رابطه نزدیک عربستان سعودی با گروهک منافقین، واقعیت حمایت مالی حکام آل سعود از آنان بر هیچ‌کس پوشیده نبود اما حضور ترکی فیصل شاهزاده سعودی در همایش سال جاری فصل الخطابی بر تمامی تکذیب‌های صورت گرفته از سوی مقامات وهابی سعودی بود.[5]

با این اوصاف آنچه از واقعیت ماجرا مشخص است عربستان به طور راهبردی سیاست خصمانه علیه ایران را در دستور کار خود قرار داده تا جایی که در این راه با دشمنان کشورمان نیز مراوداتی داشته است. این درحالی است که جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از مواقع با صبوری و تحمل رفتار خصمانه طرف مقابل برای ایجاد رابطه مسالمت‌آمیز تلاش کرده است اما هر بار با لجاجت سعودی‌ها برای مقابله با خود روبرو شده است که به نظر نمی‌رسد فراموش کردن این مسائل و دراز کردن دوباره دست به سمت عربستان، حلال مشکل سیاست‌های مخرب و خصمانه همراه با رفتار ناشایست سعودی‌ها درباره ایران باشد و حتی تغییری در این نوع عملکرد سعودی‌ها که خود را در رقابت شدید با ایران می‌بینند، ایجاد کند.
قديمي Tuesday 13 September 2016   #156
کبیری22
عضو ثابت

به نام خدا و برای خدا
سخنان ساختار شکنانه هاشمی رفسنجانی علیه مبانی انقلاب اسلامی و امام در یک دهه گذشته، موجب شده که بسیاری از مردم سئوال کنند؛ چگونه فردی با داشتن مسئولیتهای مهم و کلیدی در کشور، برای رسیدن به اهداف نفسانی و شیطانی خود، اینقدر سقوط کند که از آقای حسن روحانی -که قبل از رأی مردم از زیر عبایش برای ریاست جمهوری سال 96 بیرون آمده- بخواهد؛ که بر اساس نقشه راه آمریکائی-صهیونیستی، خلع سلاح سپاه پاسداران را در دستور کار خود قرار دهد و به مدیران و رؤسای آموزشت و پرورش درمورخ 28 مرداد 95 سفارش کند و بگوید: «اگر می بینید که آلمان و ژاپن این روزها هنوز محکمترین اقتصاد دنیا را دارند اینها بعد از جنگ جهانی دوم و محروم و ممنوع شدن از اینکه نیرویع نظامی داشته باشند، خوب نیروهای نظامی بیشترین خرج های را در کشورهای در حال جنگ می بردند، پول هایشان آزاد شد و رفت دنبال کارهای علمی تا اقتصادی علمی و دانش بنیان برای خودشان درست کردند، این راه الان باز شده در ایران، شما معلمان شما مدیران شما دلسوزان کشور و مربیان باید وارد این فضا بشوید مطمئنم که دوره دوم دولت آقای روحانی می تواند ما را به آنجا برساند.»

البته جناب رفسنجانی مدتی قبل هم پس از اینکه رئیس جمهورمان نتوانست جلوی آزمایش موشکی سپاه پاسداران را برای رضایت کدخدا(آمریکا) بگیرد!، هاشمی رفسنجانی به میدان آمد و در صفحه توئیتری خود نوشت: «دنیای فردا، دنیای گفتمانها است، نه موشکها»! هاشمی رفسنجانی وقتی با موضع گیری قاطعانه رهبر معظم انقلاب روبرو شد، ذلیلانه تقصیر را به گردن تنظیم کننده توئیتر خود انداخت!!!
حقیر در مطالعات سیاسی خود، شباهت زیادی بین سخنان هاشمی رفسنجانی و ابوسفیان در آغاز خلافت خلیفه سوم دیدم!، آنجا که ابوسفیان سیاست مدار کهنه کار بنی امیه، در دوران پیری و نابینائی، با شادی تمام به فرزاندان و نوادگانش گفت: «خلافت را مانند یک گوی بین خود دست بدست کنید. قسم به کسی ابوسفیان به او قسم یاد می کند، همواره چنین موقعیتی را برای شما آرزو می کردم، این مقام را برای فرزندانتان به ارث بگذارید.»ن
نکته مهمی که مردم تیزبین و نکته سنج کشورمان و بخصوص خواص و عمارها باید به آن توجه کنند، این است، که در آن زمان، کمتر کسی به عمق سخنان منافقانه ابوسفیان پی برد، ولی انگشت شمارانی مانند عمار یاسر، مالک اشتر، محمدبن ابی بکر خطر بنی امیه را برای امت اسلامی جدی قلمداد کردند و لذا عمار یاسر با بصیرت انقلابی خود، چهره خطرناک و محوف دشمنان واقعی مسلمانان، یعنی بنی امنیه را افشاء کرده و بلافاصله بعد از شورش مردم در مدینه و قتل عثمان، حرکت مردمی را بسوی بیعت با امیرالمومنین علیه السلام هدایت کردند.
بعدها عمار یاسر در گرما گرم جنگ صفین هم از بصیرت افزائی غافل نشد و قبل از شهادت خود، اینگونه رجز خواند: نحـن ضـربناکم علی تنزیلـه / الیــوم ضربناکم علی تأویلـه (انساب الاشراف،ج2ص310)
قديمي Friday 16 September 2016   #157
کبیری22
عضو ثابت

مخالفت و ناراحتی رهبر انقلاب از مذاکره مهدی هاشمی با سعودی‌ها
رهبر انقلاب از اینکه مطلع می‌شوند پسر هاشمی رفسنجانی به صورت غیر رسمی برای مذاکره با طرف عربستانی اعزام‌شده، ناراحت شده و می‌فرمایند: اینکه پسر آقای هاشمی برای مذاکره اعزام‌شده، کار بدی بوده است.
سرویس سیاست مشرق - آیت الله ری‌شهری در کتاب خاطراتش، به مخالفت و ناراحتی رهبر انقلاب از دخالت و مذاکره فرزند هاشمی رفسنجانی با مقامات سعودی اشاره کرده و می‌نویسد:

مقام معظم رهبری نکته‌ای را فرمودند که بعدها ما در ملاقات خود با مقامات سعودی از آن بهره می‌گرفتیم:

«به اعتقاد ما محل اصلی برگزاری مراسم برائت در خود مسجدالحرام است. ما می‌توانیم به سعودی‌ها بگوییم: اصلاً چرا این مراسم در خیابان‌ها برگزار شود که موجب بروز مشکلاتی در رفت‌وآمدها گردد؟ شما خودتان مراسم برائت را در مسجدالحرام برگزار کنید و ماهم در همان مراسم شما شرکت خواهیم کرد و هیچ‌گونه مراسم جداگانه‌ای نیز نخواهیم گرفت، اما اگر آن‌ها خودشان اقدام به این کار نکردند و به ماهم اجازت برگزاری مراسم در مسجدالحرام ندادند، آن‌وقت این مراسم را در نزدیکی مسجدالحرام برگزار خواهیم کرد و اگر بازهم اجازه ندادند، عقب‌تر می‌رویم تا آنجا که مقدور باشد.»

ایشان در ادامه فرمودند:

«سعودی‌ها گفته‌اند درصورتی‌که ما بخواهیم مراسم را در محلی سرپوشیده مثل ساختمان بعثه انجام دهیم، آن‌ها مخالفتی نخواهند داشت، اما چنانچه این مراسم بخواهد در فضای باز برگزار شود، اجازه نخواهند داد.»

بنده در آن جلسه عرض کردم: «آقای مهدی هاشمی نقل کرده است که شما با برگزار نشدن مراسم برائت موافقت کرده‌اید.»

غرض من از بیان این سخن آن بود که گویی تنها مانع در این زمینه بنده هستم و ازنظر شما اشکالی در عدم برگزاری مراسم برائت وجود ندارد.

ایشان در پاسخ تصریح فرمودند: «خیر، این حرف درست نیست و مطلب همان است که الآن گفتم.»

در ادامه پرسیدم: آیا شما دستور داده‌اید مذاکره با مقامات سعودی از طرق غیررسمی مانند ملاقات فرزند آقای هاشمی رفسنجانی قطع شود؟

فرمودند: «اینکه چنین چیزی را گفته باشم یادم نیست، اما اینکه پسر آقای هاشمی برای مذاکره اعزام‌شده، کار بدی بوده است.»

درواقع ازآنجاکه سیاست سعودی‌ها پیگیری این مسائل از طرق غیررسمی بود و اساساً پیشنهاد انجام این مذاکره از سوی آن‌ها صورت گرفته بود، مقام معظم رهبری از این کار به‌شدت ناراحت بودند و فرمودند: «عبدالله غلط کرده که این روش را برای مذاکره درباره روابط دو کشور انتخاب کرده است. مگر روش مذاکره را آن‌ها باید تعیین کنند.»
سپس افزودند: «عبدالله از روی تکبر و غرور می‌خواهد طریق موردنظر خود را تحمیل کند، اما ما نباید آن را بپذیریم. آن‌ها می‌خواهند زور بگویند و ما نباید زیر بار آن برویم.»
قديمي Saturday 17 September 2016   #158
کبیری22
عضو ثابت

مبدع نظریه «‌اشغال ایران برای پیشرفت» چه در سر دارد؟
هاشمی رفسنجانی از آغاز سال جاری نظریه‌ای را با پایه تضعیف نظامی برای پیشرفت مطرح کرده که با هیچ یک از اصول نظامی، سیاست خارجی و حتی دینی همخوانی ندارد.
سرویس سیاست مشرق - به تازگی در سیاست داخلی کشورمان باب شده تا طی ژست‌های سیاسی و بدون پشتوانه علمی و عملی موضوع نظامی‌گری را منکوب و از سوی دیگر به دیپلماسی بدون پشتوانه پر و بال دهند. حاصل این پروبال‌ دادن‌ها نیز نظریه اخیر هاشمی رفسنجانی مبنی بر کاهش نیروی نظامی برای رسیدن به رشد اقتصادی است.

هاشمی به دنبال ژاپنیزه و آلمانیزه کردن ایران است؛ البته ژاپن و آلمانی که بعد از جنگ جهانی دوم از داشتن نیروی نظامی بالاجبار محروم شده‌اند؛ این همان مفهومی است که در توئیتر عیدانه هاشمی رفسنجانی که «دنیای امروز را دنیای گفتمان است نه موشک‌» وجود داشت که البته بعد از مدتی آن را تکذیب کرد. اما این نظریه از سوی هاشمی با سخنرانی در جمع معلمان و مدیران آموزش و پرورش که بیان داشت از هزینه نظامی برای رسیدن به اقتصاد دانش بنیان باید صرف‌نظر کرد به گونه دیگری مطرح شد که دیگر قابل تکذیب نیست.

توئیت دیگر هاشمی که «‌محمد جواد ظریف را به عنوان الگوی انقلابی‌گری معرفی می‌کرد» نیز در همین راستا معنا می‌یابد که مانند پازلی می‌توان این موارد را کنار هم قرار داد و تصویری از نظریه خاص روزهای کهولت سن هاشمی رفسنجانی را از آن استخراج کرد؛ نظریه «اشغال برای پیشرفت»‌ که بر اساس آن هاشمی با کنار گذاشتن نظامی‌گری مطرح می‌کند، زمینه نفوذ و اشغال و تسلیم‌پذیری را در کشور بایستی فراهم نمود و در این راه هزینه نظامی را کاهش داده و از موشک صرف‌نظر کنیم تا به پیشرفت برسیم.

نگاهی تک بعدی و به اصطلاح صلح‌طلبی که به شرایط خاص ایران در خاورمیانه پرتنش و هیاهو نگاه نمی‌کند و خطر تروریسم و افراطی‌گری و تخریب کشور را برای پیشرفت به جان می‌خرد. این درحالی است که این فرمول خطرناک بیشتر می‌رود ایران را به کشورهایی مانند عراق و افغانستان تبدیل کند تا آلمان و ژاپن پیشرفته. دوقطبی سازی کاذبی که اینطور وانمود می‌کند که هزینه‌های سنگین نظامی باعث عقب‌ماندگی کشور شده است که اگر یک دو دوتا چهارتای ساده بکنیم می‌توانیم به بطلان آن به خوبی برسیم و به این سوال پاسخ بدهیم که چرا حتما برای پیشرفت باید از بودجه نظامی و امنیت کم کنیم؟ آیا سایر موارد هدر رفت در کشور نمی‌تواند این نقیصه را پر کند؟

از سوی دیگر صرف‌نظر کردن از امنیت خود به معنای صرف‌نظر کردن از پیشرفت اقتصادی است؛ چراکه در مفهوم مصطلح اقتصادی، سرمایه‌ ترسوست و هر جا که سرمایه‌گذار احساس کند که مال و منالش دچار خسران می‌شود از سرمایه‌گذاری اجتناب می‌کند و همین موضوع به فرار سرمایه که پایه و اساس اقتصاد پویاست می‌انجامد.

اشغال برای پیشرفت؛ قماری با حد نصاب بالای سوختن و شکست خوردن است. چشم پوشی از امنیت برای پیشرفت از جمله نسخه‌های شاذی است که با هیچ یک از اصول اقتصادی، سیاسی، نظامی و دیپلماسی همخوانی ندارد. نه با اصل سرمایه و امنیت سازگار است و نه با دیپلماسی و بازدارندگی که یکی از اصول اساسی سیاست خارجی امروز جهان است، همخوانی دارد. این روزها در همین راستا اهداف برجام نیز به شدت تقلیل داده شده و به جای رفع تحریم‌ها و گشایش اقتصادی که پیشتر دولت وعده آنرا داده بود موضوع رفع شدن سایه جنگ از سر ایران به مدد برجام مطرح می شود که اصل بازدارندگی و پشتوانه دیپلماسی ظریف را انکار می‌کند و این سئوال منطقی را ایجاد می‌کند که اگر آمریکایی‌ها با سد نظامیان ایران روبرو نمی‌شدند، چه نیازی به چانه زنی برای این منظور بود؟!

از سوی دیگر این نظریه با کدام اصل شرعی و دینی حکومت اسلامی همخوانی دارد و کجای اسلام آمده است که مسلمانان باید به تضعیف نظامی خود بپردازند تا پیشرفت کنند؟ به هر جهت این نگاه تک بعدی که سعی دارد مانند یک تعمیرکار ناشی با یک ابزار و نه جعبه ابزار تمامی پیچ و مهره‌های مختلف را باز کند، بیشتر از پیش منسوخ و شکست خورده می‌نماید و اهداف پنهانی در خود دارد که نتیجه آن جز تضعیف ایران نیست.
قديمي Saturday 17 September 2016   #159
کبیری22
عضو ثابت

اظهارات کالین پاول شاهد دیگری بر ضرورت افزایش توان نظامی

سرویس سیاسی-
به تازگی ایمیلی از کالین پاول منتشر شده است که در آن وی به وجود 200 کلاهک هسته‌ای رژیم صهیونیستی اذعان می‌کند که به سمت ایران نشانه گرفته شده است؛ در چنین شرایطی چه چیزی جز توان دفاعی و تهاجمی ایران مانع شلیک این موشک‌هاست؟!
«شلیک موشک‌های بالستیک ایران با روح سازنده توافق هسته‌ای بین تهران و قدرت‌های جهانی، همخوانی ندارد ولی این وظیفه شورای امنیت سازمان ملل است تا درباره اینکه آیا شلیک این موشک‌ها نقض قطعنامه بوده است، تصمیم‌گیری کند.» اینها سخنان بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل است که رویترز آن را منتشر کرد.
در اینکه غرب و خاصه آمریکا به دنبال تضعیف توان دفاعی ایران هستند شکی نیست، این برخورد تبعیض آمیز در حالی است که برخی کشورهای منطقه به صورت علنی کلاهک هسته‌ای در اختیار دارند و یا حتی آزمایش‌های هسته‌ای انجام می‌دهند.
پاول: اسرائیل 200 کلاهک اتمی در اختیار دارد
اخیرا یک گروه هکری، مجموعه‌ای از ایمیل‌های شخصی «کالین پاول» وزیر خارجه اسبق آمریکا را به صورت عمومی منتشر کرده‌اند. برخی از این ایمیل‌ها حاوی اطلاعات حساس و بعضا جنجال‌برانگیز است. پاول در یکی از این ایمیل‌های افشا شده، تائید می‌کند که رژیم صهیونیستی دست کم 200 کلاهک اتمی دارد.
به گزارش فارس پاول این مسئله را پارسال در ایمیلی به یکی از همکارانش گفته و مدعی شده است که این موشک‌ها ایران را نشانه رفته‌اند.
به نوشته پایگاه «لوبلاگ»، وی در ایمیلی به «جفری لیدز» از حامیان مالی حزب دموکرات، در مورد موضع «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در قبال ایران، نوشته است: «مذاکرات به چیزی که او می‌خواهد، نمی‌رسد.»
وی می‌افزاید: «به هر حال، ایرانی‌ها اگر هم یک (بمب اتم) بسازند، نمی‌توانند از آن استفاده کنند. کسانی که در تهران هستند، می‌دانند که اسرائیل 200 تا دارد و همه آنها هم به سمت تهران نشانه رفته است. ما هم که چند هزار تا داریم.»
پاول در این ایمیل مدعی شده است که ایران می‌داند در صورت استفاده از بمب اتم، آمریکا به جنگ با این کشور پرداخته و موجودیت نظام ایران به خطر می‌افتد. اینکه اسرائیل بمب اتم دارد، پیش از این هم از سوی منابع مختلف تائید شده بود، اما این یکی از معدود دفعاتی است که یک مقام آمریکایی این مسئله را تائید می‌کند.
اگر توان نظامی و دفاعی ایران نبود
دشمن برجام را مقدمه کاهش توان موشکی و مقابله با جبهه مقاومت طراحی کرده و اکنون این مسئله به وضوح بر همگان روشن است که آمریکائی‌ها برای لغو تحریم‌ها، توان موشکی و حمایت از جبهه مقاومت توسط نظام اسلامی ایران را اقدامات تحریک‌آمیز در منطقه می‌دانند، لذا آنها به هرشکلی به دنبال بدعهدی و نقض پیمان هستند.
علی‌اکبر صالحی، رئیس‌سازمان انرژی اتمی می‌گوید که این روزها در لندن به سر می‌برد نیز گفته است: «گاه و بیگاه شاهد این هستیم که طرف دیگر درخواست‌هایی مطرح می‌کند که فراتر از برجام هستند. در عین حال، می‌بینیم که طرف دیگر خودش به طور کامل تعهداتی را که داده، مثلا در مورد رابطه بانک‌های بزرگ با ایران، انجام نداده است... طرح درخواست‌های زیاده‌خواهانه، اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند.»
رهبر معظم انقلاب نیز در هفتم شهریور ماه جاری در دیدار فرماندهان قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء ارتش با معظم‌له، مخالفت و جنجال گسترده درخصوص سامانه‌ موشکی اس۳۰۰ و یا تأسیسات حفاظت‌شده فردو را نمونه‌هایی از خباثت دشمن ملت ایران خواندند و افزودند: «سامانه‌ اس۳۰۰ ابزاری دفاعی است نه تهاجمی، اما آمریکایی‌ها تمام تلاش خود را کردند که جمهوری اسلامی از این امکان برخوردار نشود.» ایشان با ذکر این نمونه به نادیده گرفته شدن کمترین حق ملت ایران توسط غرب که همان حق دفاع از خویش است، اشاره کردند.
گفتنی است شهریور سال جاری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با مسئولان و متخصصان وزارت دفاع با اشاره به محدودیت کشور درباره سلاح‌های کشتار جمعی بر اساس مبانی اعتقادی و دینی فرمودند: به غیر از این محدودیت‌ها، در بقیه‌ زمینه‌ها هیچ محدودیتی برای افزایش توان دفاعی و نظامی وجود ندارد و پیشرفت در این عرصه‌ها یک وظیفه است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به موقعیت راهبردی جمهوری اسلامی ایران و همچنین حساسیت منطقه‌ غرب آسیا و طمع دائمی قدرت‌های سلطه‌گر خاطرنشان کردند: برای تأمین امنیت ملت، کشور و آینده، باید علاوه بر توان دفاعی، توان تهاجمی را نیز افزایش داد.
به یقین اگر توان نظامی و دفاعی ایران نبود رژیم صهیونیستی لحظه‌ای در هدف قرار دادن ایران شک نمی‌کرد. یعنی همان اتفاقی برای ایران می‌افتاد که برای صدام و حزب بعث رخ داد. حال در چنین حالی چگونه است که برخی در داخل آمال آمریکا را تکرار می‌کنند و حرف از توقف توان دفاعی کشور می‌زنند؟
قدرت‌ها تا اقتدار کشور را احساس نکنند، امنیت تأمین نخواهد شد
توان موشکی و قدرت بازدارنده جمهوری اسلامی ایران رو به افزایش است و این همان هراسی است که در دل آمریکائی‌ها و صهیونیست‌ها به وجود آورده، لذا این توان هیچ‌گاه قابل مذاکره و مصالحه قرار نمی‌گیرد. مصداق آیه 60 از سوره مبارکه انفعال: «هر نیرویی در قدرت دارید، برای مقابله با آنها [= دشمنان‌]، آماده سازید! و (همچنین) اسب‌های ورزیده (برای میدان نبرد)، تا به وسیله آن، دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید! و (همچنین) گروه دیگری غیر از اینها را، که شما نمی‌شناسید و خدا آنها را می‌شناسد» نه تنها توان دفاعی کشور بلکه توان تهاجمی آن نیز باید افزایش یابد.
نه تنها توان نظامی کشور بلکه توان نظامی گروه‌های مقاومت نیز باید در راه جلوگیری از نفوذ نظام سلطه بالا برده شود کما اینکه در ادامه این آیه شریفه آمده است: «و هر چه در راه خدا (و تقویت بنیه دفاعی اسلام) انفاق کنید، به طور کامل به شما بازگردانده می‌شود، و به شما ستم نخواهد شد!»
مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل دفاعی همان قدرت تهاجمی کشور است که می‌تواند در دل دشمنان رعب و وحشت ایجاد کند. رهبر انقلاب اسلامی در دهم شهریور ماه جاری در جمع وزیر، مسئولان، محققان و متخصصان وزارت دفاع، افزایش توامان توان «دفاعی و تهاجمی» را حق مسلم و قطعی کشور دانستند و با تأکید بر لزوم ادامه‌ مسیر افزایش توان دفاعی گفتند: «در دنیایی که قدرت‌های «زورگو، سلطه‌گر و دارای کمترین جوهره‌ اخلاق، وجدان و انسانیت» حاکم هستند، و از تجاوز به کشورها و کشتار انسان‌های بی‌گناه هیچ ابایی ندارند، توسعه‌ صنایع دفاعی و تهاجمی کاملاً طبیعی است، زیرا این قدرت‌ها تا اقتدار کشور را احساس نکنند، امنیت تأمین نخواهد شد.»
توان تهاجمی کشور؛ عامل بازدارنده
قطعا پس از ایمان به امداد خداوند، عمق استراتژیک، ایمان و اعتقاد بالای نیروهای نظامی و بسیج مردمی و توان دفاعی و تهاجمی جمهوری اسلامی ایران اصلی‌ترین عوامل بازدارنده دشمنان از تجاوز به این مرز و بوم است. آیت‌الله موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران نیز در 12 شهریور ماه جاری با اشاره به بیانات رهبری بر افزایش توان دفاعی و تهاجمی گفت: «با تلاش‌های وزارت دفاع دستاوردهایی در زمینه طراحی و ساخت انواع سامانه‌ها، تجهیزات پیشرفته موشکی، راداری، دریایی، زرهی، پهپاد و مراکز ارتباطی و همچنین سامانه‌های پدافند موشکی در بردهای مختلف داشته‌ایم. برخورداری از توان دفاعی و تهاجمی باعث رعب و وحشت دشمنان می‌شود.»
تل‌آویو و حیفا را
با خاک یکسان می‌کنیم
اوج این اقتدار را در سخنان فرمانده کل قوا در حرم مطهر رضوی در نخستین روز سال 1392 شاهد بودیم. ایشان در آن سخنرانی با اشاره به دشمنان اصلی جمهوری اسلامی ایران فرمودند: «مرکز توطئه و اساس دشمنی با ملت ایران، دولت آمریکا است و بعد از 34 سال وقتی هنوز نام دشمن برده می‌شود ذهن ملت ایران متوجه آمریکا می‌شود.»
سپس مقام معظم رهبری در ادامه با بیان اینکه رژیم صهیونیستی در قواره و اندازه‌ای نیست که در صف دشمنان ملت ایران قرار بگیرد در پاسخ به تهدیدات سران این رژیم گفتند: «اگر غلطی از آنها سر بزند ایران، تل آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد.»
کمک بی‌سابقه آمریکا
به رژیم صهیونیستی
اما دلیل اینکه رهبر انقلاب رژیم غاصب قدس را در قواره و اندازه‌ای نمی‌دانند که بخواهد در صف دشمنان جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرد را در اخباری که این اواخر منتشر شد به خوبی می‌توان مشاهده کرد.
24 شهریور ماه جاری رسانه به نقل از دویچه‌وله گزارش دادند: «آمریکا و رژیم صهیونیستی در مورد یک قرارداد ده ساله کمک تسلیحاتی به توافق رسیدند. بر اساس این قرارداد، اسرائیل سالانه سه میلیارد و 800 میلیون دلار کمک از آمریکا دریافت می‌کند. این توافق، حاوی برخی امتیازهای اسرائیل به آمریکاست.»
بر اساس قراردادی که بنا بر داده‌های وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه 24 شهریور امضا خواهد شد، اسرائیل از سال 2018 به بعد سالانه از آمریکا کمک نظامی به مبلغ سه میلیارد و 800 میلیون دلار دریافت خواهد کرد که بزرگترین کمک نظامی آمریکا است. این مبلغ تاکنون بر سه میلیارد و صد میلیون دلار بالغ می‌شده و دولت اسرائیل در تلاش بوده که آن را به چهار و نیم میلیارد دلار برساند.
بنا به این گزارش، دولت اسرائیل در قبال دریافت این مبلغ بی‌سابقه برخی امتیازها به واشینگتن داده است. از جمله به‌رغم رابطه سرد بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل با باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا، قرارداد یادشده قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و در دوران اوباما امضا خواهد شد.
FATF کجا را نشانه گرفته است؟
کارشناسان از همان ابتدای مطرح شدن قرارداد با کارگروه اقدام مالی بر این باور بودند که آمریکا از ابتدای مذاکرات به دنبال طرح مسائلی در خصوص توان دفاعی ایران و تولیدات موشکی کشور بوده تا بتواند قدرت ایران را در منطقه به شدت کاهش داده و کشور را به حاشیه ببرد که به نظر می‌رسد توافق با FATF هم در همین جهت است.
اشراف بر تبادلات بانکی کشور و الزام بانک‌های داخلی به خودتحریمی نهادهای انقلابی و خاصه نظامی کشور از جمله اهداف این قرارداد هستند که به تبع آن غرب به دنبال آن است تا عمق استراتژیک ایران و بازوهای قدرتمند آن را در منطقه کند. همان بازوهایی که از جمله عوامل بازدارنده در تهاجم دشمنان به خاک میهن است.
قديمي Thursday 22 September 2016   #160
کبیری22
عضو ثابت

اظهاراتی که سیاست های دولت را هم زیر سوال برد/
هاشمی در سال 95، هاشمی سال 63 را نقض کرد!/نمایش سیاسی رفسنجانی برای انتخابات 96
تغییرات هاشمی از دورانی که صنعت موشکی را یک صنعت لازم برای کشور می دانست به امروز که توان موشکی کشور را زیر شوال می برد بیشتر به خاطر جلب آرای برخی در آستانه انتخابات است.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ قدرت دفاعی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به همت نیروهای امنیتی و دفاعی روز به روز افزایش یافت و همین عامل یکی از عوامل بازدارنده در سال های اخیر بود.

لزوم تقویت قدرت دفاعی کشور بر هیچ کسی پوشیده نیست اما مرداد ماه امسال در سی و سومین اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش، هاشمی رفسنجانی درباره لزوم تعطیلی صنایع دفاعی و نظامی گفت: «اگر می‌بینید آلمان و ژاپن این روزها محکم‌ترین اقتصاد دنیا را دارند، اینها بعد از جنگ جهانی دوم از اینکه نیروی نظامی داشته باشند، محروم شدند. نیروهای نظامی بیشترین خرج کشورهای در حال جنگ را می‌بردند و از این رو با این اقدام پول‌هایشان آزاد شد و به دنبال کارهای علمی و تولیدی رفته و اقتصاد دانش بنیان برای خود درست کردند لذا دیگر آسیب‌پذیر هم نیستند، این راه در ایران باز شده است و مدیران و دلسوزان و معلامان باید وارد این فضا شوند؛ مطمئنم دوره دوم دولت روحانی می‌تواند ما را به آنجا برساند.»
پیش از این هم هاشمی با انتشار توئیت "دنیای امروز دنیای گفتگوست نه دنیای موشک" به تقویت بنیه دفاعی کشور حمله کرد که در ادامه رهبر انقلاب فرمودند اینکه بگویند فردای دنیا، فردای مذاکره است، دنیای موشک نیست این اگر از روی ناآگاهی گفته شود که ناآگاهی است؛ اما اگر از روی آگاهی باشد خیانت است.

بعد از بیانات رهبر انقلاب، هاشمی در یک واکنش دیرموقع در فروردین ماه 95 در واکنش به توئیت جنجالی منتسب به خود مبنی بر دنیای مذاکره نه دنیای موشک گفت: اولاً به‌عنوان کسی که در طول دوران زندان ستمشاهی، قرآن تفسیر می‌کردم، مصداق و تفسیر عملی آیه‌ «وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَمِن رِباطِ الخَیلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُم» را در شرایط موجود که دشمنان، انقلاب، ایران و اسلام را تهدید می‌کنند، تجهیز قوای نظامی کشور، از جمله تقویت قدرت موشکی کشور را لازم می‌دانم. ثانیاً اگر عامه مردم هم ندانند، مسئولان به‌ویژه نظامی‌ها، به‌خوبی می‌دانند که صنایع موشکی در زمان جنگ که من فرماندهی آن را داشتم، از صفر توسط نیروهای جهاد سازندگی، سپاه پاسداران و ارتش شروع شد و بعدها در زمان ریاست‌جمهوری‌ام تقویت شد و من همیشه بر ضرورت تکمیل و تقویت پروژه موشکی ایران به‌عنوان قدرت دفاعی و بازدارنده تأکید داشته و دارم.

تغییرات هاشمی از دورانی که صنعت موشکی را یک صنعت لازم برای کشور می دانست به امروز که توان موشکی کشور را زیر شوال می برد ناشی از تغییرات سیاسی وی است.

در حالی که کمتر از یک سال به انتخابات مانده است، هاشمی چراغ سبز انتخاباتی خود را نشان داده و با این اظهارات به دنبال جذب حمایت های انتخاباتی از سوی برخی از افراد داخلی و خارجی است.

این اظهارات در حالی که گذشته خود هاشمی را زیر سوال برده است، بیشتر از آنکه رنگ و بوی واقعیت داشته باشد، نمایشی سیاسی برای انتخابات آتی ریاست جمهوری است.

از طرف دیگر بررسی نظرات روحانی به عنوان رئیس جمهور کشور نشان می دهد که وی اساساً تقویت دفاعی کشور را یکی از اصلی ترین مسائل کشور می داند.

این رویکرد تا جایی است که رئیس جمهور در مراسم رژه نیروهای مسلح در 31 شهریور ماه 93 گفت: نیروهای مسلح ما توانسته اند با ابتکار، اختراع و ساخت سلاح های جدید و از آن مهمتر با ایمان و انگیزه امروز قوی ترین نیروهای مسلح را در منطقه به وجود آورند. ما به این نیرو افتخار می کنیم و دولت با همه توان از نیروهای مسلح حمایت کرده و برای تقویت آنها در حد توان قدم خواهد برداشت.

روحانی اندکی بعد از توئیت جنجالی هاشمی درباره توان دفاعی کشور در نخستین جلسه هیأت دولت در 8 فروردین 95 گفت: هر اقدامی که برای تقویت بنیه دفاعی کشور لازم باشد، دنبال می کنیم و این یک سیاست راهبردی ماست اما در عین حال بایستی مراقب باشیم که دشمنان ایران هیچ بهانه ای برای سوء استفاده پیدا نکنند.

از طرف دیگر چند ماه قبل از انتشار توئیت جنجالی هاشمی و یک سال پیش از افاضات آیت ا... در جمع مدیران آموزش و پرورش، روحانی در دستوری به حسین دهقان وزیر دفاع در دهم دی ماه سال 94 گفت: رییس جمهوری با اشاره به تداوم سیاست‌های خصمانه و دخالت نامشروع و غیرقانونی آمریکا در زمینه حق تقویت قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران، به وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دستور داد که در چارچوب سیاست‌های دفاعی مصوب، برنامه تولید انواع موشک‌های مورد نیاز نیروهای مسلح با سرعت و جدیت بیشتری ادامه یابد.

تأکیدات روحانی بر روی فعالیت های دفاعی کشور تا جایی بود که وی در مراسم روز صنعت دفاعی در 31 مرداد 95 اعلام کرد که برای خرید سلاح از کسی اجازه نمی‌گیریم و اگر لازم باشد بدون توجه به هیچ قطعنامه‌ای سلاح خود را می‌فروشیم؛ چرا که قدرت نظامی‌ ما باید تقویت شود تا توافق هسته‌ای پایدار بماند.

اظهارات ضد و نقیض هاشمی حتی با سیاست های کلان دولت در سال های اخیر نیز مخالفت داشته و نشان می دهد این اظهارات علاوه بر ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی و خوشحال کردن دشمنان کشور، بر خلاف سیاست های کلان دولت نیز بوده است.

تغییرات هاشمی در سال های اخیر مشهود بوده است و برخی از موضع گیری های وی بیشتر از همه، هاشمی در دهه های گذشته را زیر سوال می برد تا جایی که هاشمی 3 تیر 63 در خاطره ای می گوید: برای انجام مصاحبه مطبوعاتی به سفارت (ایران در دمشق ) رفتم و با خبرنگاران صحبت کردم و به سوالات پاسخ دادم . نزدیک غروب برای بار دوم با حافظ اسد ملاقات کردیم . بیشتر بحث ما درباره گرفتن موشکهای سام و اسکاد بود. از شوروی ها می ترسند که به ما(موشک ) بدهند. ما هم دست از اصرار و مطالبه برنداشتیم و گفتیم شرکت با ما در جنگ نیاز به این مقدار مخاطره دارد: قرار شد بیشتر رسیدگی کنند.

خاطرات هاشمی در روز ۱۷ فروردین ۱۳۶۵، گویای دو نکته اساسی است، نخست آنکه لیبی به ایران ادوات جنگی داده بوده و دیگر اینکه احتمالا این ادوات روسی بودند. وی در خاطرات خود می‌نویسد: «عصر برای دیدن سایت موشک ضد هوایی سام۲ که از لیبی گرفته‌ایم، در منطقه پرندک به جنوب تهران رفتیم و تا مغرب طول کشید. خیلی وسیع و پر دردسر است. موشک‌های‌ هاک آمریکایی، خیلی جمع و جورتر است. از همان جا به خانه رفتیم. در طول راه با دکتر روحانی، مسائل جنگ را مورد بحث و مذاکره قرار دادیم.»

در واپسین روزهای آبان ۱۳۵۹، ‌هاشمی رفسنجانی ایران را به مقصد لیبی ترک کرد.‌ هاشمی در سفر خود به لیبی با معمر قذافی، جلود و سایر مقامات لیبی دیدارهای مفصلی داشت طوری که‌ تنها با نخست وزیر لیبی چند بار دیدار کرد. در این سفر جلود آمادگی کشورش را برای همکاری همه جانبه با ایران اعلام کرد. لیبی همواره در جنگ ایران و عراق از جمهوری اسلامی دفاع و حمایت کرد. دیدار سفرا، دیپلمات‌ها، اعضای تشکل‌ها و... دو کشور با یکدیگر در سطح بالایی تا پایان سال ۵۹ و از آن تاریخ تا اواسط دهه شصت به همین کیفیت ادامه داشت. اما در این دیدارها، خبر رسمی‌ در خصوص رد و معامله سلاح منتشر نمی‌شد. موضوعی که سال‌ها بعد در مورد آن سخن گفته شد.

اطرافیان هاشمی هم از گذشته تا کنون هیچ کدام از حرف های اخیر هاشمی را باور نداشته اند و اظهارات آنها ناقض حرف های اخیر هاشمی است به طوری که میرزاده در فروردین ماه 95 گفت: سال 1375 و زمانی که بنده مسئولیت سازمان برنامه و بودجه را برعهده داشتم و در جلسات هیات دولت که تمامی مسئولین به دنبال اخذ بودجه برای برنامه های خود بودند، آقای مهندس کیانی مدیر عامل وقت سازمان صنایع دفاعی گفتند که موشک های ما برد کمی دارد، و با توجه به شرایط تحریم و تهدید نیاز به موشک هایی داریم که برد بالای 1500 کیلومتر داشته باشند و در اگر بودجه تامین بشود ما می توانیم این موشک ها با نام شهاب را تولید کنیم. از او سوال کردم که چه قدر بودجه نیاز دارید، پاسخ داد 15 میلیارد تومان.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: با توجه به اینکه مبلغ فوق در آن زمان خیلی زیاد بود، به وی گفتم که باید از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای پرداخت این مبلغ اجازه بگیرم و در این خصوص نیز با وزیر دارایی وقت مذاکره نمودم. همین که مسئله را با ایشان در میان گذاشتم آقای هاشمی گفتند که ساخت این موشک نظر بنده است به آنها بودجه مورد نیاز را بدهید. بعد از آن هم آقای کیانی تعهد کرد که این موشک ها به زودی ساخته خواهد شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: پس از آن در مراجعه فرد مذکور و تضمین از ایشان بابت انجام آن طرح گفت من مردانه قول می‌دهم که کار انجام شود و من نیز به وی گفتم چون آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تأکید داشتند، مردانه تعهد می کنم تا ریال آخر این پول را پرداخت ‌نمایم.

محسن هاشمی به عنوان پسر آیت ا... هم موضع هایی خلاف پدر خود گرفته و در دوم مهر سال 90 مدعی شده است: اگر در حال حاضر پیشرفت علمی در صنایع موشکی رخ داده به این خاطر است که پایه های آن در سالهای قبل گذاشته شده است بنابراین صرف تبلیغات یک دولت در مقطع فعلی، افراد نباید گول بخورند که تمام دستاوردها در یک زمان کوتاه انجام شده است و دولت های پیشین تلاشی نکردند. به عبارت بهتر مدت زمان زیادی طول می کشد که یک کشور بتواند به یک جایگاه خوبی در علم دست پیدا می کنند همچنانکه در مورد راه اندازی یک موشک نیز این مساله صدق می کند.

این مطلب گویای آن است که هاشمی برای تقویت سیستم دفاعی کشور اقداماتی انجام داده و حتی از اقدامات خود دفاع هم کرده است؛ باید از هاشمی پرسید اگر صنایع موشکی و دفاعی بد بوده است چرا در سال های گذشته به این امر اهتمام داشته و با جدیت از اقدامات خود در این راستا دفاع می کرده است؟

چگونه است که روزگاری که هاشمی مسئولیت اجرایی در کشور داشته، به دنبال خرید سلاح برای کشور بوده اما امروز که دانشمندان زیادی توانسته اند، سلاح مورد نیاز کشور را تا حد زیادی تأمین کنند، فعالیت های موشکی و دفاعی مذموم و ناپسند تلقی می شود؟
پاسخ

Bookmarks

کلیدواژه ها
رفسنجانی, ضد انقلاب, ضد ولایت فقیه, فتنه گران سبز, مهدی هاشمی

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 12:44PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه