بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي يه هفته پيش   #1
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 16,911
شجاعت بی نظیر معاویه وعمروعاص به نقل اتباع سقیفه

گوشه‌هایی از جنگ صفین به نقل از کتاب المحاسن و المساوی!

هــــــــــل من مبارز طلبیدن حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام و خیس شدن شلوار معاویه و لخت شدن عمروعاص .........

ولما کان حرب صفین کتب أمیر المؤمنین ، رضوان الله علیه ، إلى معاویه بن أبی سفیان : ما لک یقتل الناس بیننا ؟ ابرز لی فإن قتلتنی استرحت منی وإن قتلتک استرحت منک . فقال له عمرو بن العاص : أنصفک الرجل فابرز إلیه . قال : کلا یا عمرو ، أردت أن أبرز له فیقتلنی وتثب على الخلافه بعدی ! قد علمت قریش أن ابن أبی طالب سیدها وأسدها ….

وقتی جنگ صفین اتفاق افتاد ، امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) به معاویه بن ابی سفیان نامه نوشت : تو را چه شده ؟ مردم مقابل ما کشته می شوند . خودت به میدان بیا تا با هم دو نفری ، بجنگیم . اگر مرا کشتی ، از دست من برای همیشه راحت می شوی و اگر من تو را کشتم ، از دست تو برای همیشه راحت می شوم . عمرو بن عاص گفت : واقعا حرف منصفانه ای زده ، به میدان برو .

معاویه گفت : عمرو بن عاص ! تو برای من نقشه داری . می خواهی مرا به جنگ با علی بن ابیطالب (علیه السلام) بفرستی که من کشته شوم و تو فورا خلافت را تصاحب کنی . قریش همه می دانند که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) آقای تمام قریش و شیر قریش است .

عن الشعبی أن عمرو بن العاص دخل على معاویه وعنده ناس فلما رآه مقبلا استضحک فقال : یا أمیر المؤمنین أضحک الله سنک وأدام سرورک وأقر عینک ، ما کل ما أرى یوجب الضحک ! فقال معاویه : خطر ببالی یوم صفین یوم بارزت أهل العراق فحمل علیک علی بن أبی طالب ، رضی الله عنه ، فلما غشیک طرحت نفسک عن دابتک وأبدیت عورتک کیف حضرک ذهنک فی تلک الحال …
أما إنی قد رأیتک یوم دعاک إلى البراز فاحولت عیناک وأزبد شدقاک وتنشر منخراک وعرق جبینک وبدا من أسفلک ما أکره ذکره ….

عمرو بن عاص بر معاویه وارد شد ، در حالی که افرادی در اطراف معاویه بودند . وقتی معاویه دید که عمرو بن عاص به طرفش می آید ، خندید . عمرو بن عاص پرسید : چرا خندیدی ؟ معاویه می گوید : یاد روزی افتادم که به سمت مردم عراق رفتی و امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) به تو حمله کرد . وقتی به تو نزدیک شد ،
خودت را از اسب پایین انداختی و عورت خودت را نشان دادی تا این که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) از خون تو بگذرد. این فکر چه زمانی به ذهنت رسید؟

عمرو بن عاص می گوید : یادت می‌آید زمانی که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) تو را به میدان خواست و گفت بیا دو نفر باهم بجنگیم . اگر کشته شدم ، از من راحت می شوی و اگر تو کشته شدی ، من از دست تو راحت می شوم . چرا باید مردم کشته شود ؟

در آن زمان یادت هست که چشمانت از حدقه بیرون زده بود . دهانت باز مانده بود ، سوراخ های بینی ات گشاد شده بود ، پیشانی ات هم عرق کرده بود و از پاچه شلوارت
چیزی می‌آمد که دوست ندارم بگم چی بود.

محمد بن ابراهیم بیهقی ، المحاسن و المساوی ، ص ۵۱

یــــــــــاعــــــــــڸے مــــــــــدد

یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
پاسخ

Bookmarks

کلیدواژه ها
شجاعت معاویه عمروعاص

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 08:07PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه