بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

گفتگوي بسته شده

ابزار گفتگو
قديمي Monday 30 May 2016   #811
فربد
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Aug 2004
پاسخ‌ها: 2,707
ج: دین مادری؛ حق یا ناحق؟

نقل قول:
هیچ کس حق ندارد احدی غیر از الله را عبادت کند یعنی مطلقاً اطاعت کند اگر شخص کسی را مطلقاً اطاعت کند او را رب و اله خود قرار داده است . البته اینها مربوط به حوزه دین و شریعت هستند نه هر حوزه ای
یعنی اگر در هر حوزه‌ای غیر از شریعت از دیگری اطاعت مطلق هم نمایید پرستش محسوب نمی‌شود؟
آنوقت مرزبندی بین شریعت و سایر حوزه‌ها را چه کسی انجام می‌دهد؟
مثلا یک دستور نظامی هم ممکن است جنبه شرعی جهاد داشته باشد، و هم جنبه قانونی و امنیتی
فربد حاضر نيست  
كاربران ذيل از فربد بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 31 May 2016   #812
saeed_s58
عضو ثابت

نشان saeed_s58

تاريخ ثبت نام: May 2008
پاسخ‌ها: 457
ارسال پيام توسط Yahoo به saeed_s58

باسمه تعالی
نقل قول:
در اصل توسط فربد نوشته شده است نمايش نوشته
یعنی اگر در هر حوزه‌ای غیر از شریعت از دیگری اطاعت مطلق هم نمایید پرستش محسوب نمی‌شود؟
مثلا یک دستور نظامی هم ممکن است جنبه شرعی جهاد داشته باشد، و هم جنبه قانونی و امنیتی
سلام علیکم
البته گویا شما هم در لیست کذایی باشید و انتظار جوابی نباید داشته باشید، اما به هر حال نتیجه این نظریه بدیع تا اینجای کار این است که جایی برای اطاعت مطلق ار ابلیس در بعض حوزه‌ها باز شد و بالاخره چون عبادت غیر خدا نیست، بهتر از کار ما مشرکین کذایی است که با اطاعت اشتباهی از آنان که خیال می‌کردیم خدا اطاعتشان را واجب کرده مطلقاً، عبادت غیرخدا کردیم و مرتکب شرک شدیم. البته شاید هم از نظر ایجادکننده این بحث، مشکلی هم نداشته باشد که اگر اشکال داشته باشد، باید دلیلی از قرآن برای آن آورده شود.
saeed_s58 حاضر نيست  
تعداد 3 كاربر از saeed_s58 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 31 May 2016   #813
طارق
مهمان

تاريخ ثبت نام: Mar 2016
پاسخ‌ها: 355
روزنوشته ها: 4

نقل قول:
اتَّخَذُوا أَحْبَارَهُمْ وَرُهْبَانَهُمْ أَرْبَابًا مِنْ دُونِ اللَّهِ وَالْمَسِيحَ ابْنَ مَرْيَمَ وَمَا أُمِرُوا إِلَّا لِيَعْبُدُوا إِلَٰهًا وَاحِدًا ۖ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ۚ سُبْحَانَهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ31توبه
- ترجمه استاد انصاریان :
آنان دانشمندان و راهبانشان و مسيح پسر مريم را به جاي خدا به خدايي گرفتند؛ در حالي كه مأمور نبودند مگر اينكه معبود يگانه را كه هيچ معبودي جز او نيست بپرستند؛ منزّه و پاك است از آنچه شريك او قرار مي دهند.

در این آیه به غیراز پرستش مسیح از پرستش دانشمندان و راهبان هم خداوند سخن می گویند

این پرستش دانشمندان وراهبان به چه صورت است ؟

آیا برای آنها نیز نماز می خوانند ودر مقابلشان به سجده می افتند ؟

یانه اطاعت بدون چونو چرا می کنند ؟
طارق حاضر نيست  
قديمي Tuesday 31 May 2016   #814
علوی
اللهمَّ العن اولَ ظالم ظلمَ حقَّ محمد و ال محمد و اخِرَ تابِع له علی ذالکَ

نشان علوی

تاريخ ثبت نام: Jan 2013
مكان: در زمین خدا زیر سایه پیامبر(ص) و علی(ع)
پاسخ‌ها: 1,919

نقل قول:
در اصل توسط طارق نوشته شده است نمايش نوشته
اتَّخَذُوا أَحْبَارَهُمْ وَرُهْبَانَهُمْ أَرْبَابًا مِنْ دُونِ اللَّهِ وَالْمَسِيحَ ابْنَ مَرْيَمَ وَمَا أُمِرُوا إِلَّا لِيَعْبُدُوا إِلَٰهًا وَاحِدًا ۖ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ۚ سُبْحَانَهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ31توبه
- ترجمه استاد انصاریان :
آنان دانشمندان و راهبانشان و مسيح پسر مريم را به جاي خدا به خدايي گرفتند؛ در حالي كه مأمور نبودند مگر اينكه معبود يگانه را كه هيچ معبودي جز او نيست بپرستند؛ منزّه و پاك است از آنچه شريك او قرار مي دهند.

در این آیه به غیراز پرستش مسیح از پرستش دانشمندان و راهبان هم خداوند سخن می گویند

سلام
می شود شرک و توسل را توضیح دهید ؟؟؟؟؟(هر کدام جداگانه)
یا فاطمه الزهرا
علوی حاضر نيست  
تعداد 3 كاربر از علوی بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 31 May 2016   #815
abotorab
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Dec 2015
پاسخ‌ها: 419

نقل قول:
در اصل توسط ghanet نوشته شده است نمايش نوشته
بله پرستش یعنی اطاعت بی چون و چرا و فرمانبرداری مطلق از بند بند آیات قرآن و ایمان و عمل به آنها.
نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
اولا: قرآن نمیفرماید آدم و حوا پرستش شیطان کردند، بیاورید تعبیر پرستش را.

ثانیا: پس از این اشتباه، قرآن میفرماید به وسیله توسل به کلمات الهی توبه آنها قبول شد: فتلقی آدم من ربه کلمات فتاب علیه.

ثالثا: سابق گفته شد که قرآن میفرماید: و صدّها ما کنت تعبد من دون الله، بلقیس برای خورشید سجده میکرد و قرآن نعبیر میکند او را میپرستید، بلقیس چگونه از خورشید اطاعت مطلق میکرد؟

.

پاسخ این سخنان چه شد ؟ بلقیس چگونه از خورشید اطاعت میکرد ؟
abotorab حاضر نيست  
تعداد 4 كاربر از abotorab بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 31 May 2016   #816
alavee
يا اميرالمؤمنين حيدر(ع)

نشان alavee

تاريخ ثبت نام: Jul 2008
مكان: ايران اسلامي
پاسخ‌ها: 1,449

نقل قول:
در اصل توسط ghanet نوشته شده است نمايش نوشته
نقطه تمایز اطاعت با پرستش در مطلق بودن یا مشروط بودن آن است ، اطاعت وقتی مطلق باشد می شود عبادت. در فرهنگ قرآن اله کسی است که مطلقاً اطاعت می شود به همین خاطر خداوند عبادت را فقط و فقط مخصوص خود می داند و هیچ کس حق ندارد احدی غیر از الله را عبادت کند یعنی مطلقاً اطاعت کند اگر شخص کسی را مطلقاً اطاعت کند او را رب و اله خود قرار داده است . البته اینها مربوط به حوزه دین و شریعت هستند نه هر حوزه ای

بفرمایید چگونه از پیامبر اطاعت کنیم.

قديمي Tuesday 31 May 2016   #817
ghanet
عضو ثابت

پاسخ‌ها: 1,226

نقل قول:
در اصل توسط alavee نوشته شده است نمايش نوشته

با پرستش قرآن
ghanet حاضر نيست  
قديمي Tuesday 31 May 2016   #818
فربد
عضو ثابت

نقل قول:
نقل قول:
با پرستش قرآن
ابتدا شاگردتان خداوند را به قرآن محدود می‌نماید و مدعی می‌شود:
نقل قول:
خدا=قرآن
بعد خودتان به جای پرستش خداوند ، دستور به پرستش قرآن می‌نمایید؟
آنگاه تنها تفسیری را که معتبر معرفی‌ می‌نمایید و مبنی عمل قرار داده‌اید، دریافت‌های ذهنی خودتان از قرآن می‌باشد

آیا برای بندگان خدا چاره ای جز پرستش ذهنیات خویشتن باقی گذاشته‌اید؟
فربد حاضر نيست  
تعداد 2 كاربر از فربد بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 31 May 2016   #819
فربد
عضو ثابت

نقل قول:
اتَّخَذُوا أَحْبَارَهُمْ وَرُهْبَانَهُمْ أَرْبَابًا مِنْ دُونِ اللَّهِ
نقل قول:
نقل قول:
راه رستگاری (کند و کاوی در باب ایمان و اسلام)

نویسنده : آیة الله سید عزالدین حسینی زنجانی

ب) در اطاعت:

برای نیل به این نوع از توحید باید طاغوتیهای مزبور در نوع اول را نفی نمود برای این است که قرآن می فرماید:
اتخذوا احبارهم و رهبانهم اربابا من دون الله و المسیح ابن مریم و ما امروا الا لیعبدوا الها واحدا لا اله الا هو سبحانه عما یشرکون(106)؛
یهود و نصارا دانشمندان و راهبان خود را در برابر خداوند به خدایی گرفتند، در حالی که مامور نبودند جز این که خدای یگانه را پرستش نمایند. خداوند منزه و برتر از آن است که برای او شریک قرار دهند.
در روایات اسلامی - از طریق اهل سنت و شیعه - وارد شده است، که مراد از آیه شریفه، پرستش احبار و رهبان نیست، بلکه چون آنان در برابر قانون تورات و انجیل، قانون جعل می کردند و یهود و نصارا به این قوانین مجعول، در برابر دو کتاب آسمانی گردن می نهادند، مشرک تلقی شدند.
در تفسیر در منثور از ترمذی و ابن منذر و ابن ابی حاتم و ابو الشیخ و ابن مردویه و بیهقی و دیگران به نقل از عدی بن حاتم نقل شده است که گفت:
اتیت النبی و هو یقرا فی سوره برائه: (اتخذوا احبارهم و رهبانهم اربابا من دون الله) فقال: اما! انهم لم یکونوا یعبدونهم، و لکنهم کانوا اذا احلوا لهم شیئا استحلوه، و اذا حرموا علیهم شیئا حرموه(107).
نزد پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) رفتم، آن حضرت سوره برائت را می خواند و به آیه شریفه اتخذوا... رسید. پس از تلاوت این آیه فرمودند: آنان علمای خود را پرستش نمی کردند، ولی هرگاه این علما چیزی را از پیش خود حلال می کردند، مردم آن را حلال می شمردند و اگر چیزی را از پیش خود حرام اعلام می کردند مردم نیز آن را حرام می شمردند.
ابن کثیر می گوید:
و روی احمد و الترمذی و ابن جریر من طرق عن عدی بن حاتم، انه لما بلغته دعوه رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم)، فر الی الشام، و کان قد تنصر فی الجاهلیه، فاسرت اخته و جماعه من قومه، ثم من رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) علی اخته و اعطاها، فرجعت الی اخیها فرغبته فی الاسلام، و فی القدوم علی رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم)، فتقدم عدی الی المدینه، و کان رئیسا فی قومه طی، و ابوه حاتم الطائی المشهور بالکرم، فتحدث الناس بقدومه، فدخل علی رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) و فی عنق عدی صلیب من فضه، و هو یقرا هذه الآیه: (اتخذوا احبارهم و رهبانهم اربابا من دون الله) قال: فقلت: انهم لم یعبدوهم، فقال: بلی انهم حرموا علیهم الحلال و احلوا لهم الحرام فاتبعوهم فذلک عبادتهم ایاهم(108)؛
از عدی بن حاتم نقل شده است که وقتی آوازه دعوت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) به گوش او رسید به شام گریخت. او در دوره جاهلیت به دین مسیحیت در آمده بود. خواهر عدی و عده ای از نزدیکانش به دست سپاه اسلام اسیر شدند و پیامبر بر خواهر عدی منت گذاشت و او را همراه عطایایی آزاد ساخت. خواهر عدی نزد برادر رفت و او را برای مسلمان شدن و رفتن خدمت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) ترغیب کرد. عدی بن حاتم رئیس قبیله طی و پدرش حاتم طایی مشهور به کرم و بخشندگی بود. او به مدینه آمد، مردم آمدن او را بازگو کردند تا این که نزد پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) رسید در حالی که در گردنش صلیبی از نقره بود. پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) این آیه را می خواند: یهود و نصارا احبار و رهبان خود را به جای خدا، اولیا دانستند. عدی می گوید: به پیامبر گفتم: آنان که احبار و رهبان خود را بندگی نمی کردند. پیامبر فرمود: درست است؛ مردم عبادتشان نمی کردند، ولی آنها حلال خدا را برای مردم حرام و حرام او را حلال می کردند و مردم نیز از آنها پیروی می نمودند و معنای عبادت احبار و رهبان، همین است.
در مجمع البیان(109) از طریق امامیه به طور عموم و خصوص روایاتی در این باره با اسناد صحیح از ائمه معصومین - (صلوات الله علیهم) - وارد شده است.
به طور عموم مانند روایت ابن ابی عمیر از امام صادق (علیه السلام) که فرمود:
من اطاع المخلوق فی معصیه الخالق فقد عبده(110)؛
هر کس در راه معصیت خدا، از کسی فرمان ببرد، او را عبادت کرده است.
در اصول کافی از ابو بصیر روایت شده است که گفت:
سالت ابا عبدالله عن قول الله عز و جل: (اتخذوا احبارهم و رهبانهم اربابا من دون الله) فقال: اما والله ما دعوهم الی عباده انفسهم، و لو دعوهم الی عباده انفسهم لما اجابوهم، ولکن احلوالهم حراما، و حرموا علیهم حلالا، فعبدوهم من حیث لا یشعرون(111)؛
از امام صادق (علیه السلام) درباره معنای آیه اتخذوا... پرسیدم، فرمود: به خدا سوگند! آن احبار و رهبان، مردم یهود و نصارا را به پرستش خودشان نخواندند و اگر هم می خواندند، کسی به آنها پاسخ مثبت نمی داد، بلکه آنها حلال خدا را حرام و حرام او را حلال کردند و به این ترتیب، مردم بی آن که متوجه شوند آنها را پرستش نمودند.
هم چنین در تفسیر عیاشی از ابو بصیر از امام صادق (علیه السلام) روایت شده است:
فی قول الله تعالی: (اتخذوا احبارهم و رهبانهم اربابا من دون الله) قال: اما والله، ما صاموالهم و لا صلوا، ولکنهم احلوالهم حراما، و حرموا علیهم حلالا فاتبعوهم - و قال فی خبر آخر -: ولکنهم اطاعوهم فی معصیه الله(112).
امام (علیه السلام) در تفسیر آیه شریفه اتخذوا... می فرماید: آنها برای علمای خودشان روزه نگرفتند و نماز نخواندند، ولی این علما حلال را حرام و حرام را حلال اعلام نمودند و مردم نیز اطاعت کردند. در خبر دیگری امام فرمود: این مردم از علمای خود در معصیت خداوند پیروی کردند.

ج) در تشریع:

یکی دیگر از شوون توحید، (به نص آیه قرآن و بیان شارع) توحید در تشریع و قانوگذاری است. ازین رو، تشریع بر خلاف قوانین الهی، از مختصات طاغوت است و اگر کسی بدون به دست آوردن اذن خدا - که از کتاب و سنت استفاده می شود - قانوگذاری کند، طاغوت خواهد بود و برای تمسک به عروه الوثقی باید از این طاغوت دوری جست.
خطیب بغدادی در کتاب تاریخ بغداد و دیلمی در کتاب فردوس از عوف بن مالک روایت کرده اند که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود:
تفترق امتی علی بضع و سبعین فرقه اعظمها فتنه علی امتی قوم یقیسون الامور برایهم، یحرمون الحلال، و یحللون الحرام(113)؛
امت من به هفتاد و اندی فرقه تقسیم خواهد شد که پرفتنه ترین آنها برای این امت، گروهی است که امور (دین) را به رای خو خواهند سنجید، آنان حلال را حرام و حرام را حلال خواهند شمرد.
دیلمی در کتاب فردوس از انس از ابوهریره نقل کرده است که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود:
تعمل هذه الامه برهة بکتاب الله، و برهة بسنه نبیه، ثم تعمل بالرای، فاذا عملوا به فقد ضلوا و اضلوا(114)؛
این امت در یک دوره به کتاب خدا و در دوره ای به سنت پیامبرش عمل خواهد نمود، سپس به رای و نظر خود عمل خواهد کرد. زمانی که مردم به رای خود عمل نمودند، گمراه خواهند شد و دیگران را نیز به گمراهی خواهند کشانید.
در کتاب ابانه بن بطه و مسند هذلی از ابن عباس نقل شده است که: ایاکم و الرای(115)؛ از عمل به رای (در تفسیر متون دینی) بپرهیزید!.
و نیز از ابن عباس نقل شده است:
لو جعل الله الرای لا حد لجعله لرسوله بل قال: (و ان احکم بینهم بما انزل الله(116))؛ و لم یقل بما رایت(117)؛
اگر خداوند رای کسی را در دین حجت قرار می داد، البته رای و نظر رسولش در اولویت بود و حال آن که در قرآن فرموده است: در بین مردم طبق آنچه خداوند نازل کرده حکم کن، و نفرموده است مطابق نظر خودت.

نخستین نو آوری در تشریع:

اولین کسی که در اسلام پس از رحلت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) دست به تشریع زد خلیفه اول بود.
مالک بن نویره سر آمد طایفه بنی تمیم در ردیف سلاطین بود که به اسلام روی آورد و به دنبال وی قبیله او مسلمان شدند و خود، مورد اعتماد رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) گردید تا جایی که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) جمع آوری صدقات را به عهده وی گذاشته بود.
پس از رحلت پیامبر، به لحاظ این که علی بن ابی طالب (علیه السلام) را جانشین پیامبر می دانست از دادن زکات به مامور خلیفه خودداری کرد تا وضع خلافت، کاملا روشن شود (این خودداری، از استحکام ایمان و آگاهی وی ریشه می گرفت) خلیفه اول تصمیم گرفت برای خاموش کردن سر و صداها، مالک بن نویره را سرکوب کند و خالد بن ولید را مامور این کار کرد. خالد هم به طرز رسوایی، (چنان که در همه منابع تاریخی آمده است) بی شرمانه او را به قتل رساند و سرش را سنگ زیر دیگ کرد و شبانه با زن وی -که مشهور به زیبایی بود - بدون مراعات مقررات اسلامی که باید چهار ماه و ده روز عده نگه می داشت، هم بستر گردید و به این هم اکتفا نکرد و زنان مسلمان را اسیر نمود و مال و ناموس قبیله را مباح کرد و خود در حالی که چند تیر به نشانه پیروزی به عمامه اش فرو برده بود، وارد مدینه شد و مستقیما به مسجد النبی رفت، عمر که از جریان فضاحت بار او آگاهی یافته بود، به محض دیدن خالد، تیرها را از عمامه وی بیرون کشید و آنها را شکست و گفت:
قتلت امر مسلما ثم نزوت علی امراته، والله؛ لا رجمنک باحجارک؛
مرد مسلمانی را کشتی و با زنش هم بستر شدی! (که زنان محصنه است) به خدا سوگند! تو را سنگسار خواهم کرد.
و از خلیفه اول خواست تا حد خدا را درباره وی تعطیل نکند؛ اما خلیفه اول جواب داد: تاول فاخطا یعنی مهم نیست، او تاویل و اجتهاد به رای خود کرده؛ اما مرتکب خطا شده است.
عمر گفت: خالد مسلمانی را کشته است. خلیفه گفت:
انی الا اشیم سیفا سله الله علی الکافرین(118)؛
من هرگز شمشیری را که خدا بر اینان (مالک بن نویره و قبیله اش) برافراشته، در نیام نمی کنم.
موری بعدی خلیفه دوم است که در دوره خلافت خود، با کمال صراحت بر خلاف سنت نبی اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) اعلام کرد:
متعتان کانتا علی عهد رسول الله انا احرمهما و اعاقب علیهما؛
دو متعه (نکاح و حج تمتع) را که عهد رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) رایج بودند، من تحریم شان می کنم و مرتکبان آن دو را مجازات می نمایم(119)؛
بخاری و مسلم از عبد الله بن مسعود روایت کرده اند که وی گفت:
کنا نغز و مع النبی فرخص لنا ان ننکح المراه بالثوب الی اجل؛
در حال جنگ، در رکاب پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) بودیم، آن حضرت به ما رخصت فرمود که زنی را با لباسی (به عنوان مهریه) به ازدواج موقت خود در آوریم.
در کتاب الصحیحین روایت شده است که در تمام عهد پیامبر و ابوبکر و بخشی از دوران خلافت عمر، متعه کار معمولی مسلمانان بود.
در کتاب مسند احمد بن حنبل آمده است:
لم ینزل القرآن بحرمتها، و لم ینه النبی عنها، حتی مات؛
آیه ای از قرآن در حرمت متعه نازل نشده است و پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نیز، تا زمان وفاتش از آن نهی نفرموده بودند.
و در کتاب صحیح ترمذی آمده است:
سئل ابن عمر عنها فاحلها، فقیل: ابوک نهی عنها، فقال: النبی وضعها افتترک السنه تتبع قول ابی؛
از عبد الله عمر درباره متعه سوال شد، او حکم به جواز آن داد. به وی گفتند: پدرت از آن نهی کرده بود! گفت: پیامبر آن را وضع کرده است، آیا سنت پیامبر را رها می کنید و از سخن پدرم اطاعت می نمایید(120)؟
و در نتیجه روش این خلفا در امر تشریع، زمینه ای فراهم شد تا پس از آنان، فتوای مبتنی بر قیاس و رای، در برخی از مذاهب اسلامی مشروع شناخته شود.

http://www.ghadeer.org/Book/901/137803

نقل قول:
از طریق اهل سنت و شیعه - وارد شده است، که مراد از آیه شریفه، پرستش احبار و رهبان نیست،
نقل قول:
هر کس در راه معصیت خدا، از کسی فرمان ببرد، او را عبادت کرده است. نه اینکه در امور دینی از افراد آگاه‌تر به دستورات الاهی، اطاعت و تقلید ننماییم

در ضمن در مورد امثال جناب قانت هم که بنا بر تفسیر خود از قرآن عمل می‌نمایند پیامبر اسلام فرمودند :

تفترق امتی علی بضع و سبعین فرقه اعظمها فتنه علی امتی قوم یقیسون الامور برایهم، یحرمون الحلال، و یحللون الحرام(113)؛
امت من به هفتاد و اندی فرقه تقسیم خواهد شد که پرفتنه ترین آنها برای این امت، گروهی است که امور (دین) را به رای خو خواهند سنجید، آنان حلال را حرام و حرام را حلال خواهند شمرد.
فربد حاضر نيست  
قديمي Wednesday 1 June 2016   #820
طارق
مهمان

پاسخ‌ها: 355
روزنوشته ها: 4

نقل قول:
از طریق اهل سنت و شیعه - وارد شده است، که مراد از آیه شریفه، پرستش احبار و رهبان نیست،

هر کس در راه معصیت خدا، از کسی فرمان ببرد، او را عبادت کرده است. نه اینکه در امور دینی از افراد آگاه‌تر به دستورات الاهی، اطاعت و تقلید ننماییم

در ضمن در مورد امثال جناب قانت هم که بنا بر تفسیر خود از قرآن عمل می‌نمایند پیامبر اسلام فرمودند :

پس شما هم قبول دارید که اطاعت بدون چون وچرا همان پرستش است ؟
مطمعنا مردم به خاطر این دانشمندان وراهبان را پرستش می کنند که فکر می کنند فرامین آنها از طرف خداوند است یعنی اینکه سخن آنها سخن خداوند است ؟

شما درباره هفتاد اندی فرقه گفتید و جناب قانت را هم جزء آن فرقها قرار دادی می شود بگویی فرقه قانت که خودش را به آن می نامد چیست و چه حلالی را حرام و چه حرامی را حلال کرده اند ؟
طارق حاضر نيست  
كاربران ذيل از طارق بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 1 June 2016   #821
ghanet
عضو ثابت

می دانید آن عهد و میثاقی که آدم با خداوند بست و شکست چه بود؟ اینکه تنها او را پرستش کند ( مطلقا فرمانبرداری کند). خدا گفت نخور که اگر بخوری چنین می شود و چنان و شیطان حکم خدا را تفسیر و تکذیب کرد و آدم خورد و به حکم شیطان عمل نمود.
خداوند می فرمایند ای بنی آدم! فقط خدا را پرستش کنید و ما نیز عهد می بندیم: ایا ک نعبد اما باز همان می کنیم که پدر کرد.
هر پیامبری که آمد گفت : اعْبُدُوا اللَّهَ رَبِّي وَرَبَّكُمْ – الله را که رب من و رب شماست پرستش کنید ، اگر نمی دانید قرآن را بخوانید ببینید من راست می گویم یا دروغ.
پس چرا پیامبران را اطاعت نمی کنید؟ چرا بین خدا و رسولانش فرق می گذارید؟!
باز می گویید عیسی به دینش موسی به دینش؟ دین موسی و عیسی و محمد یکی بوده چرا این را متوجه نمی شوید؟ آنچه مردمان را به این باور رسانده این است که گمان می کنند رسولان خود صاحب شریعت بوده اند و این یعنی فرق گذاشتن بین خدا و رسولش. این یعنی تفرقه یعنی گرایش به باور عیسی به دینش موسی به دینش .
می دانم اشکال موجود پرستش هرگز از ذهن ما پاک نمی شوند الا با خواندن قرآن ومن تا آنجا که بتوانم سعی می کنم به مدد آیات قرآن این کار را بکنم .
ghanet حاضر نيست  
قديمي Wednesday 1 June 2016   #822
فربد
عضو ثابت

نقل قول:
پس شما هم قبول دارید که اطاعت بدون چون وچرا همان پرستش است ؟
خیر، همانطور که در جواب قبلی هم گفتم: هر کس در راه معصیت خدا، از کسی فرمان ببرد، او را عبادت کرده است. نه اینکه در امور دینی از افراد آگاه‌تر به دستورات الاهی، اطاعت و تقلید ننماییم

نقل قول:
مطمعنا مردم به خاطر این دانشمندان وراهبان را پرستش می کنند که فکر می کنند فرامین آنها از طرف خداوند است یعنی اینکه سخن آنها سخن خداوند است ؟
اینکه گروهی دانشمند، راهب، پاپ، خلیفه و سایر مدعیان نمایندگی از طرف خداوند، به جای هدایت به سمت خداوند، مردم را به معصیت خداوند دعوت می‌نمایند، به این معنی نیست که خداوند در روی زمین هیچ گونه خلیفه راستینی که واجب الاطاعه باشد ندارد، و اطاعت از خلیفه راستین خداوند، در راستای اطاعت از خداوند است نه مغایر با پرستش او

نقل قول:
شما درباره هفتاد اندی فرقه گفتید و جناب قانت را هم جزء آن فرقها قرار دادی می شود بگویی فرقه قانت که خودش را به آن می نامد چیست و چه حلالی را حرام و چه حرامی را حلال کرده اند ؟
متاسفانه ایشان با تفسیر به رای از آیات الهی به طرز عجیبی بدون توجه به معنی عرف و بستر تاریخی آیات، آنان را به گونه‌ای متفاوت از تمامی تفاسیر دیگر تفسیر می‌نمایند.
برای نمونه ایشان نماز را که از واجبات دینی در اسلام است را از معنی خود تهی نموده‌اند، و به عبارت دیگر نماز کنونی مسلمانان را که واجب است را اشتباه و عمل به ارکان آن مانند سجده و رکوع را نفی می‌نمایند
و در مقابل نماز ابداع شده توسط خویش‌تن را که در هیچ کجای متون دینی به عنوان واجب معرفی نگردیده است، و حتی ممکن است تا یک ساعت هم خواندنش طول بکشد را به عنوان نماز صحیح و الهی و واجب معرفی می‌نمایند
فربد حاضر نيست  
قديمي Wednesday 1 June 2016   #823
فربد
عضو ثابت

نقل قول:
اگر نمی دانید قرآن را بخوانید ببینید من راست می گویم یا دروغ.
اگر قرار باشد قرآن را با تفسیر به رای خویش معنی نماییم، ممکن است به این نتیجه برسیم که در آن همیشه خودمان راست می‌گوییم و سایرین دروغ!
فربد حاضر نيست  
قديمي Wednesday 1 June 2016   #824
فربد
عضو ثابت

نقل قول:
پس چرا پیامبران را اطاعت نمی کنید؟ چرا بین خدا و رسولانش فرق می گذارید؟!
از یک طرف پرستش خداوند را محدود به پرستش قرآن می‌نمایید و در جواب سوال: بفرمایید چگونه از پیامبر اطاعت کنیم. می‌گویید:
نقل قول:
با پرستش قرآن
بعد شاکی می‌شوید که چرا از پیامبران اطاعت نمی‌کنید؟ اگر قرار باشد به جای اطاعت از شخص پیامبر تنها به کتاب آن‌ها ، آن‌هم بنابر تفسیر شخصی خویش عمل نمایید، دیگر چه دلیلی برای اطاعت از شخص پیامبر باقی خواهد ماند؟
فربد حاضر نيست  
قديمي Wednesday 1 June 2016   #825
ghanet
عضو ثابت

از امروز تا همیشه ، هر وفت خواستید شکل درست پرستش را به یاد بیاورید ، آدم و همسرش و آن درخت را در ذهن مجسم کنید. خداوند حکم کرد نخورید و شیطان با خدعه و نیرنگ حکم پروردگار را تلبیس نمود و گفت بخورید و آن دو حکم اهریمن را گردن نهادند و از حکم پروردکار سر بر تافتند.
حکم شیطان همیشه مخالف حکم الله است ، اگر الله بگوید نخورید او می گوید بخورید و اگر بگوید بخورید شیطان می گوید نخورید!
اصلاً خود تان بروید قرآن بخوانید بینید من راست می گویم یا دروغ. بروید آیات 168 تا 183 تا 173 سوره بقره را بخوانید تا شباهتشان را با قضیه آدم و همسرش متوجه شوید.
در آنجا خداوند به آن دو امر کرد که از درخت نخورند و گفت شیطان دشمن آشکار آنهاست . در آیه 168 امر می کند از طیبات بخورید و شیطان را تبعیت نکنید که او دشمن آشکار شماست. می گوید او شما را به سیئات و اعمال زشت امر می کند و اینکه از زبان خدا چیزی را که نمی دانید نقل کنید.
اینها گهرهای قرآن هستند که اینچنین به رایگان در اختیارتان قرار می گیرند پس زنهار سهم و رزق خود را از آنها ، تکذیبشان قرار ندهید!
در آیه 172 برای بار دوم می فرمایند: اگر فقط خدا را می پرستید ، اگر فقط حکم او را گردن می نهید از رزقهای حلال و طیب بخورید و در آیه 173 می گوید فقط این و این و این برای شما حرام شده اند .با این وجود اگر ما به صرف دروغی که از زبان خدا نقل شده ، روزی حلال را بر خود حرام کنیم آن کسی را پرستیده ایم که حکم بر حرمت آن داده یعنی فقط خدا را پرستش نمی کنیم یعنی دوگانه پرستیم.
مثلاً وقتی پروردگار به صراحت می فرمایند صید و طعام دریا بر شما حلال شده و کسی بگوید فقط ماهی پولک دار و میگو حلال است و ما حکم او را اجرا کنیم ندانسته پرستشش کرده ایم.
ghanet حاضر نيست  
كاربران ذيل از ghanet بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
گفتگوي بسته شده

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 03:55PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه