بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > اخبار و سياست

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Monday 10 April 2017   #1
a_d
ali

نشان a_d

تاريخ ثبت نام: Dec 2007
مكان: آنجا!
پاسخ‌ها: 8,142
روزنوشته ها: 3
یک بحث در مورد آقای رئیسی

با سلام و احترام.
من این سوال از 20 روز پیش برام بوجود اومده از 1 فردوردین 96. اما چون هنوز مطمین نبودم که ایشون قصد کاندیداتوری ریاست جمهوری رو دارن یا نه گذاشتم تا موضوع کاندیداتوری ایشون مشخص شه.
ایشون از اسفند 94 تولیت استانقدس رو بر عهده گرفتن. امسال عید در مسیر های خروجی و ورودی به مشهد در کل تعطیلات نوروزی تا 14 فروردین مسیر ها بسته بود و بسته های صبحانه شام کیک و نون و پنیر و غیره به خودرو ها اعم از زایر و غیر زایر توزیع میشد.
آیا این موضوع انتخاباتی بوده ؟ اگر بوده دو سوال هست چرا باید از اموال امام رضا صرف تبلیغات یک نفر بشه؟ کسانی که مشهد هستن میدونن که از زمینهایی که مال امام رضا هست و دست مردم هست کلی پول و عوارض و و پروانه ساخت میگیرن . ایا مردم این پول ها رو میدن برای تبلیغات یک نفر؟!
باز اگر از جیب خودش میداد قابل تحمل تر بود.
اگر تبلیغاتی نیست چرا در نوروز پارسال یا تابستان گذشته این اتفاقات نیفتاده ؟!

البته من میدونم ساختار سیاسی ما این طور داغونه. حتی دولت قبلی و این دولت هم دم انتخابات کلا بهتر خرج میکنه و میشه دلسوز مردم. اما نکته سیاه تر اقدام رئیسی اینه که از پول امام رضا داره صرف تبلیغات خودش میکنه و این واقعا تاسف باره از نظر من. ساختار سیاسی مملکت ما دیگه داره کسل کننده میشه.
نظر شما چیست ؟

آخرين ويرايش a_d ، Monday 10 April 2017 در 02:49PM.
a_d حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از a_d بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Monday 10 April 2017   #2
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 34,137
روزنوشته ها: 10
ج: یک بحث در مورد آقای رئیسی

نقل قول:
در اصل توسط a_d نوشته شده است نمايش نوشته
با سلام و احترام.
من این سوال از 20 روز پیش برام بوجود اومده از 1 فردوردین 96. اما چون هنوز مطمین نبودم که ایشون قصد کاندیداتوری ریاست جمهوری رو دارن یا نه گذاشتم تا موضوع کاندیداتوری ایشون مشخص شه.
ایشون از اسفند 94 تولیت استانقدس رو بر عهده گرفتن. امسال عید در مسیر های خروجی و ورودی به مشهد در کل تعطیلات نوروزی تا 14 فروردین مسیر ها بسته بود و بسته های صبحانه شام کیک و نون و پنیر و غیره به خودرو ها اعم از زایر و غیر زایر توزیع میشد.
آیا این موضوع انتخاباتی بوده ؟ اگر بوده دو سوال هست چرا باید از اموال امام رضا صرف تبلیغات یک نفر بشه؟ کسانی که مشهد هستن میدونن که از زمینهایی که مال امام رضا هست و دست مردم هست کلی پول و عوارض و و پروانه ساخت میگیرن . ایا مردم این پول ها رو میدن برای تبلیغات یک نفر؟!
باز اگر از جیب خودش میداد قابل تحمل تر بود.
اگر تبلیغاتی نیست چرا در نوروز پارسال یا تابستان گذشته این اتفاقات نیفتاده ؟!

البته من میدونم ساختار سیاسی ما این طور داغونه. حتی دولت قبلی و این دولت هم دم انتخابات کلا بهتر خرج میکنه و میشه دلسوز مردم. اما نکته سیاه تر اقدام رئیسی اینه که از پول امام رضا داره صرف تبلیغات خودش میکنه و این واقعا تاسف باره از نظر من. ساختار سیاسی مملکت ما دیگه داره کسل کننده میشه.
نظر شما چیست ؟
اگر بخواهیم خیلی اخلاقی نگاه کنیم، ما حق نیت خوانی نداریم.

سوال روشن اینه که چه چیز باعث میشه که کف جامعه حس کنه، پول امام رضا، ارث پدر رئیسیه؟این بیشتر از این که مربوط به ساختار فشل حکومتی باشه، ساختار فشل اجتماعیه... مردم باید بدونن رای اونها به خدماتی که از یک موسسۀ عام المنفعه می گیرن ربطی نداره.

ولی یک مثال می زنم ،
احمدی نژاد یک روز با انبوهی از محصولات سیب زمینی روی زمین مانده مواجه شد، سیب زمینی ها را مجانا بین مردم توزیع کرد، از طرف مخالفین متهم به حرکت انتخاباتی شد.

روحانی هم یک روز با همین مشکل مواجه شد، اما سیب زمینی ها را دفن کرد و حتی حاضر به توزیع مجانی نشد. مبادا شبیه احمدی نژاد بشود. بعدها با انتقادها، سیب زمینی ها را بی سر و صدا را در برخی مکان ها توزیع کرد.

نتیجه این که :
احمدی نژاد اگر روزی امکان انتقال سیب زمینی به مردم داشته باشد ، آن را به مردم می دهد.
روحانی این کار را نمی کند، سیاسی کاری می کند و آن را دفن و ضایع می کند.

کاری که "آستان قدس" کرد، کار پسندیده ای بود. در واقع وظیفۀ اصلی آستان قدس استقبال از زائرین و رسیدگی به مستضعفین هست. حالا تا قبل از اون کسی اهمیتی نمی داده، تقصیر این مدیریت جدید نیست.

لذا به جای "حاشیه پردازی" باید سوال کنید این کار ذاتا درست هست یا غلط. این کار ذاتا درست هست ... چیزی که باید مانع سوء استفاده بشه ، آگاهی اجتماعیه ... مردم باید اونقدر عاقل باشن که بدونن این رئیسی نیست که داره هبه ای می ده، این موهبت آستان قدس امام رضاست و رئیسی فقط یک عمله و یک وسیله ست.

بله، این وسط رئیسی داره میگه من توی مدیریتم ، به فکر مردم هم هستم ... این استفاده ای هست که رئیسی می کنه. و اشکالی هم نداره ، نمی تونه بخاطر حرف مردم نعمت خدا و سیب زمینی ها رو ضایع و دفن کنه.

لذا سوال "چرا از پول امام رضا" چندان درست نیست، چون ما میدونیم این پول امام رضاست، نه پول رئیسی! ما مهمان رئیسی نیستیم، میهمان امام رضائیم به واسطۀ کسی که بالاخره بر خلاف سلفش ، داره کاری برای مردم می کنه و به فکر مردم هست و اصولا در هنگام نصب به او گوشزد شد که اولویت او رسیدن به ضعفا و مستضعفین هست.

اگر عده ای نگرانن که "رئیسی" داره می گه من در مدیریتم به فکر مستضعفین هستم، بیخود ناراحتن ... بهرحال ما از مبادی اخلاقی حتی حق نیت خوانی نداریم. شاید رئیسی همچین قصدی حتی نداشته باشه.

الآن دولت داره با سهام عدالت همچین بازی ای می کنه... و احتمال افزایش حقوق کارمندان خودش رو داره ... آمریکا تحریم ها رو کم کرده یا عقب انداخته تا از دولت تکنوکرات فعلی حمایت کنه! این وسط همه دنبال همچین بازی هائی هستن.... شما ناگهان گوش "رئیسی" رو گرفتید در حالی که داره به وظیفه ش عمل می کنه و کاری کرده جزو دستور العمل سازمانیش هست.

درسته که عدۀ زیادی سوء استفاده چی وجود دارند که با این نوع کارها عوامفریبی می کنن ، ولی یک حقیقت ضمنی وجود داره که یک عده مکتبی هم وجود دارن که واقعا معتقد به جریان رسیدگی به مردم و مستضعفین هستن. و خوب ما نمی تونیم بگیم که رئیس جزو گروه دوم نیست. و حتی اگر الآن داره نمایش میده، داره نمایشی از نوع مدیریت آینده ش هم میده که این ذاتا نامشروع نیست.

ما روزی می تونیم این اتهام رو در خصوص رئیسی صحیح بدونیم، که بیاد، و رای بیاره ... و ناگهان روشو بکنه به اشراف و ثروتمندان و خدماتش رو متوجه اونها کنه و قوانین کشور رو در این خصوص سازماندهی کنه.

آخرين ويرايش صبح ، Monday 10 April 2017 در 04:30PM.
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 3 كاربر از صبح بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Monday 10 April 2017   #3
a_d
ali

نشان a_d

نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته

سوال روشن اینه که چه چیز باعث میشه که کف جامعه حس کنه، پول امام رضا، ارث پدر رئیسیه؟این بیشتر از این که مربوط به ساختار فشل حکومتی باشه، ساختار فشل اجتماعیه... مردم باید بدونن رای اونها به خدماتی که از یک موسسۀ عام المنفعه می گیرن ربطی نداره.

ولی یک مثال می زنم ،
احمدی نژاد یک روز با انبوهی از محصولات سیب زمینی روی زمین مانده مواجه شد، سیب زمینی ها را مجانا بین مردم توزیع کرد، از طرف مخالفین متهم به حرکت انتخاباتی شد.

روحانی هم یک روز با همین مشکل مواجه شد، اما سیب زمینی ها را دفن کرد و حتی حاضر به توزیع مجانی نشد. مبادا شبیه احمدی نژاد بشود. بعدها با انتقادها، سیب زمینی ها را بی سر و صدا را در برخی مکان ها توزیع کرد.

نتیجه این که :
احمدی نژاد اگر روزی امکان انتقال سیب زمینی به مردم داشته باشد ، آن را به مردم می دهد.
روحانی این کار را نمی کند، سیاسی کاری می کند و آن را دفن و ضایع می کند.

کاری که "آستان قدس" کرد، کار پسندیده ای بود. در واقع وظیفۀ اصلی آستان قدس استقبال از زائرین و رسیدگی به مستضعفین هست. حالا تا قبل از اون کسی اهمیتی نمی داده، تقصیر این مدیریت جدید نیست.

لذا به جای "حاشیه پردازی" باید سوال کنید این کار ذاتا درست هست یا غلط. این کار ذاتا درست هست ... چیزی که باید مانع سوء استفاده بشه ، آگاهی اجتماعیه ... مردم باید اونقدر عاقل باشن که بدونن این رئیسی نیست که داره هبه ای می ده، این موهبت آستان قدس امام رضاست و رئیسی فقط یک عمله و یک وسیله ست.

بله، این وسط رئیسی داره میگه من توی مدیریتم ، به فکر مردم هم هستم ... این استفاده ای هست که رئیسی می کنه. و اشکالی هم نداره ، نمی تونه بخاطر حرف مردم نعمت خدا و سیب زمینی ها رو ضایع و دفن کنه.

لذا سوال "چرا از پول امام رضا" چندان درست نیست، چون ما میدونیم این پول امام رضاست، نه پول رئیسی! ما مهمان رئیسی نیستیم، میهمان امام رضائیم به واسطۀ کسی که بالاخره بر خلاف سلفش ، داره کاری برای مردم می کنه و به فکر مردم هست و اصولا در هنگام نصب به او گوشزد شد که اولویت او رسیدن به ضعفا و مستضعفین هست.

اگر عده ای نگرانن که "رئیسی" داره می گه من در مدیریتم به فکر مستضعفین هستم، بیخود ناراحتن ... بهرحال ما از مبادی اخلاقی حتی حق نیت خوانی نداریم. شاید رئیسی همچین قصدی حتی نداشته باشه.

الآن دولت داره با سهام عدالت همچین بازی ای می کنه... و احتمال افزایش حقوق کارمندان خودش رو داره ... آمریکا تحریم ها رو کم کرده یا عقب انداخته تا از دولت تکنوکرات فعلی حمایت کنه! این وسط همه دنبال همچین بازی هائی هستن.... شما ناگهان گوش "رئیسی" رو گرفتید در حالی که داره به وظیفه ش عمل می کنه و کاری کرده جزو دستور العمل سازمانیش هست.

درسته که عدۀ زیادی سوء استفاده چی وجود دارند که با این نوع کارها عوامفریبی می کنن ، ولی یک حقیقت ضمنی وجود داره که یک عده مکتبی هم وجود دارن که واقعا معتقد به جریان رسیدگی به مردم و مستضعفین هستن. و خوب ما نمی تونیم بگیم که رئیس جزو گروه دوم نیست. و حتی اگر الآن داره نمایش میده، داره نمایشی از نوع مدیریت آینده ش هم میده که این ذاتا نامشروع نیست.

ما روزی می تونیم این اتهام رو در خصوص رئیسی صحیح بدونیم، که بیاد، و رای بیاره ... و ناگهان روشو بکنه به اشراف و ثروتمندان و خدماتش رو متوجه اونها کنه و قوانین کشور رو در این خصوص سازماندهی کنه.
سلام
من خدا خدا میکردم که رئیسی کاندید نشه تا این سوال رو مطرح نکنم هرگز. حتی روزی که دیدم داره این کار رو انجام میده استان قدس تقریبا به اطمینان رسیده بودم رئیسی کاندید نمیشه گفتم نمیاد خودشو خراب کنه چون حتمن ازش اینو خواهند پرسید.
اما من از پاسخ شما قانع نشدم. به من حق بده قانع نشم چون این موضوع میتونست خیلی قبل تر اتفاق بیفته یکسال فرصت بوده اما چرا دم انتخابات. واقعا باید خیلی خیلی خوشبین بود که همه اینا رو اتفاقی دونست.
اینکه استانقدس باید به فکر مردم باشه بهش شکی نیست ما خودمون خیلی از زمین هامون استانه ایی هست الان یک زمین کوچک خودم دارم میخوام بسازم میگن باید 40 میلیون بدی به آستانقدس. یعنی توی این مسایل خیلی دقیقن توی گرفتن پول. ولی به هر حال ما هم سالهاست اعتقاد داریم چرا این ثروت توی خدمت مستضعفین نیست ایا امام رضا راضی نیست؟
من هم حرکت احمدی نژاد در توزیع بن بین روستایی ها یک ماه مونه به انتخابات رو در سال 88 ، حرکت روحانی در توزیع سهام عدالت یا حداقل شایعه هاش رو در این موقع یا سفرهاش در این موقع و حرکت رئیسی رو درست یک ماه مونده به انتخابات هر سه تاشو بازی با افکار مردم میدونم برای جمع آوری رای یک عده خاص که توی این مملکت فقط به چشم رای ده بهشون نگاه میشه. وگرنه من و شما رو یک میلیونم بهمون دستی بدن رای مون عوض نمیشه.
این مثل این میمونه که من بخوام کاندید بشم توی شهرم بعد بیام تند تند شام ناهار بدم بگم نیتم کمک به فقراست. تازه این که از ثروت خودمه. ولی این کار اخلاقی نیست حتی اگر کسی نتونه صحت یا عدم صحت نیتم رو ثابت کنه.

آخرين ويرايش a_d ، Tuesday 11 April 2017 در 09:28AM.
a_d حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از a_d بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Monday 10 April 2017   #4
ناقد
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2013
پاسخ‌ها: 3,464

هر کاندیدایی به طور طبیعی از امکاناتی که در اختیارش هست و احتمالا قانونی هم هست برای تبلیغ خود استفاده می کند. یعنی خودش هم نخواهد جریان و حزب متبوع و مشاورانش حتما این توصیه را به او می کنند....

در کشوری که نزدیک 40 سال از انقلابش می گذرد و به تدریج تابوها شکسته شده و اخلاق و ایدئولوژی جای خود را به سیاسی کاری و واقع گرایی داده چندان جا ندارد که مثلا اقدامات آقای رئیسی را زیر سوال ببریم و یا تحرکات تبلیغاتی دولت را تخطئه کنیم.

دوست عزیز که الحمدلله هم آگاهی و هم دلسوز، بنظر من کار از این کارها گذشته و خیلی موضوعات بالاتر و بدتری رخ داده و می دهد که اگر نقدی و فریادی داریم باید در آن جاها نشان دهیم؛ مثل فساد گسترده ونهادینه در سطوح مختلف حکومت و ریا و دروغ و دغل و عوامفریبی و... که البته من بشخصه امیدی به اصلاحش ندارم.

آخرين ويرايش ناقد ، Monday 10 April 2017 در 07:16PM.
ناقد حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Monday 10 April 2017   #5
a_d
ali

نشان a_d

نقل قول:
در اصل توسط ناقد نوشته شده است نمايش نوشته
هر کاندیدایی به طور طبیعی از امکاناتی که در اختیارش هست و احتمالا قانونی هم هست برای تبلیغ خود استفاده می کند. یعنی خودش هم نخواهد جریان و حزب متبوع و مشاورانش حتما این توصیه را به او می کنند....

در کشوری که نزدیک 40 سال از انقلابش می گذرد و به تدریج تابوها شکسته شده و اخلاق و ایدئولوژی جای خود را به سیاسی کاری و واقع گرایی داده چندان جا ندارد که مثلا اقدامات آقای رئیسی را زیر سوال ببریم و یا تحرکات تبلیغاتی دولت را تخطئه کنیم.

دوست عزیز که الحمدلله هم آگاهی و هم دلسوز، بنظر من کار از این کارها گذشته و خیلی موضوعات بالاتر و بدتری رخ داده و می دهد که اگر نقدی و فریادی داریم باید در آن جاها نشان دهیم؛ مثل فساد گسترده ونهادینه در سطوح مختلف حکومت و ریا و دروغ و دغل و عوامفریبی و... که البته من بشخصه امیدی به اصلاحش ندارم.
سلام به هر حال قدرت طلبی و ریاست اگر این ارزش رو داشته باشه برای کسی یا کسانی که دست به هر عملی بزنن اونوقت این مملکت تا ابد همینجور میمونه.
كاربران ذيل از a_d بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 11 April 2017   #6
khalerize
عضو ثابت

نشان khalerize

تاريخ ثبت نام: Jul 2009
مكان: همه جای ایران سرای من است
پاسخ‌ها: 7,857

نقل قول:

.
سلام علی آقا و احمدآقا و جناب ناقد

عمو صبح یکم توقعتون از مردم بیشتر از توانایی اکثریت نیست؟!
80 میلیون جمعیت اگه همه اینقدر عالم و فرزانه بودن و نگاه جامع و تحلیلگر به مسائل داشتن، اول از همه بی دین و ضعف در دینداری و خرافه در دین نداشتیم و دوم باقی مشکلات رو نداشتیم! (مشکلات که نداشتیم هیچ، از کل دنیا هم باید سرتر میبودیم!)
قديمي Tuesday 11 April 2017   #7
ناقد
عضو ثابت

نقل قول:
سلام به هر حال قدرت طلبی و ریاست اگر این ارزش رو داشته باشه برای کسی یا کسانی که دست به هر عملی بزنن اونوقت این مملکت تا ابد همینجور میمونه.
بلی، سیاست و قدرت بسیار جذاب است و همانطور که ماکیاولی گفته هدف، دستیابی به قدرت و حفظ آن است و رسیدن به هدف، هر وسیله و ابزاری را توجیه می کند هر چند این ابزارها ضداخلاقی باشد.
مشکل زیربنایی ما آن است که هنوز به مفهوم کامل دموکراسی نرسیده ایم و رسوبات اتوکراسی و اتوریته هنوز در فرهنگ سیاسی ما وجود دارد، در نتیجه انتظار هر گونه فسادی را باید داشته باشیم.

آخرين ويرايش ناقد ، Tuesday 11 April 2017 در 11:14AM.
قديمي Wednesday 12 April 2017   #8
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

نقل قول:
سلام
من خدا خدا میکردم که رئیسی کاندید نشه تا این سوال رو مطرح نکنم هرگز. حتی روزی که دیدم داره این کار رو انجام میده استان قدس تقریبا به اطمینان رسیده بودم رئیسی کاندید نمیشه گفتم نمیاد خودشو خراب کنه چون حتمن ازش اینو خواهند پرسید.
اما من از پاسخ شما قانع نشدم. به من حق بده قانع نشم چون این موضوع میتونست خیلی قبل تر اتفاق بیفته یکسال فرصت بوده اما چرا دم انتخابات. واقعا باید خیلی خیلی خوشبین بود که همه اینا رو اتفاقی دونست.
اینکه استانقدس باید به فکر مردم باشه بهش شکی نیست ما خودمون خیلی از زمین هامون استانه ایی هست الان یک زمین کوچک خودم دارم میخوام بسازم میگن باید 40 میلیون بدی به آستانقدس. یعنی توی این مسایل خیلی دقیقن توی گرفتن پول. ولی به هر حال ما هم سالهاست اعتقاد داریم چرا این ثروت توی خدمت مستضعفین نیست ایا امام رضا راضی نیست؟
من هم حرکت احمدی نژاد در توزیع بن بین روستایی ها یک ماه مونه به انتخابات رو در سال 88 ، حرکت روحانی در توزیع سهام عدالت یا حداقل شایعه هاش رو در این موقع یا سفرهاش در این موقع و حرکت رئیسی رو درست یک ماه مونده به انتخابات هر سه تاشو بازی با افکار مردم میدونم برای جمع آوری رای یک عده خاص که توی این مملکت فقط به چشم رای ده بهشون نگاه میشه. وگرنه من و شما رو یک میلیونم بهمون دستی بدن رای مون عوض نمیشه.
این مثل این میمونه که من بخوام کاندید بشم توی شهرم بعد بیام تند تند شام ناهار بدم بگم نیتم کمک به فقراست. تازه این که از ثروت خودمه. ولی این کار اخلاقی نیست حتی اگر کسی نتونه صحت یا عدم صحت نیتم رو ثابت کنه.

شما دم انتخاباتی هاش رو می بینید. (شاید چون ناگهان توجهتون جلب شده)
یعنی خیلی دور تر از مزۀ انتخابات، رئیسی از لحظۀ اول نصبش همین رفتارش بوده و حتی از همون ماه های اول شروع به ساخت مجتمع مسکونی (هتلی) برای زوار کم بضاعت کرد که الآن در حال اتمامه.
اصولا دستور کسی که او رو نصب کرده هم همین بوده. و او همون روزهای اول سیاست رویکرد به مردم داشت.

من می ترسم شبهۀ تبلیغات سیاسی بابت این جملات بهم بچسبه ، ولی بینی و بین الله و بدون قضاوت مغرضانه، این جماعت نسبت به مستضعفین و عامۀ مردم، مسئول ترند تا امثال روحانی یا خاتمی یا غیرهم! حالا شاید یک سوتی ای به اسم احمدی نژاد از زیر دست اینها در رفته باشه که حالا هم باهاش به دلیل بی عرضگی ها و سوء مدیریت ها و سوء اصولهاش درگیرن، اما در ذات و بنیان و اصول فکری، خودشون رو نسبت به عامۀ مردم موظف تر و مسئول تر می بینند. حالا شما برید بچسبید به کسی که در سند اصول رسمیش می نویسه که در مسیر توسعه، له شدن مستضعفین بدون اشکال هست و بساط 1 - 99 راه میندازه.

آخرين ويرايش صبح ، Wednesday 12 April 2017 در 09:33AM.
تعداد 2 كاربر از صبح بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 12 April 2017   #9
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

نقل قول:

شما تکلیفتون رو با خودتون روشن نکردید.

اگر اخلاق و ایدئولوژی مهم نیست، پس چرا فساد و دروغ بد است... و چرا اصلا باید به جنگ فساد و دروغ برویم؟ یک تابلوئی به مردم نشان بدهند و آن زیر میرها به چپاول بپردازند و آن را شرط "سیاست" بدانند.

افول نگاه دانشگاهی و علمی (باصطلاح) در این عصر چقدر زشت است که عملا چنین چیزی به شما آموزش داده اند

این نگاه کلا سودی برای مردم ندارد
سیاستی که به این صریحی اخلاق رو کنار میگذارد، اولین قربانیش مردم هستند

در خارجه! هم مسئولین حداقلی از -نمایش اخلاق- رو دارن ، چون اخلاق از نگاه مردم ضروریه و اگر یک روزی کلینتونی ، مونیکائی رو مجبور کنه بره جلوی دادگاه و دروغ بگه... هر چند اصولش همین سکولاریسم جدائی از اخلاق و دین از سیاست هست اما حداقل نمایشی از اخلاق رو این سیاستمدارها باید بدن.

عصر جاهلیت مدرن یعنی همین که هنوز در ضمیرهای مردم اخلاق واجبه اما تئوریسین ها و ساختار آموزشی و استادان و دانشجویان مراکز علمی، مهر باطل به اخلاق می زنن!

بهرحال ظاهرا در عصر جاهلیت مدرن همین لیانشانپوی انقلاب اسلامی هست که هنوز به اخلاق اصرار می کنه و مبنای حرکت رو دین قرار داده. هر چند درونش جریانهای لیبرال با تابلو یا بی تابلو، با ریا یا بدون ریا! با همون فکر سکولار مشغول فساد و تخریب این دستاورد هستن.

بهرحال درستش تعهد مسئولین هست و از نگاه شرعی اگر واقعا نیت آقای رئیسی سوء استفاده شخصی بوده قطعا مذموم و محکومه اما خوب این الآن بر ما معلوم نیست و وقتی معلوم خواهد شد که سال آینده اگر ایشون بر همین منصب باشه نبینیم که از این کارها صورت بده.

آخرين ويرايش صبح ، Wednesday 12 April 2017 در 10:40AM.
كاربران ذيل از صبح بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 12 April 2017   #10
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

نقل قول:
در اصل توسط khalerize نوشته شده است نمايش نوشته
سلام علی آقا و احمدآقا و جناب ناقد

عمو صبح یکم توقعتون از مردم بیشتر از توانایی اکثریت نیست؟!
80 میلیون جمعیت اگه همه اینقدر عالم و فرزانه بودن و نگاه جامع و تحلیلگر به مسائل داشتن، اول از همه بی دین و ضعف در دینداری و خرافه در دین نداشتیم و دوم باقی مشکلات رو نداشتیم! (مشکلات که نداشتیم هیچ، از کل دنیا هم باید سرتر میبودیم!)
سلام

این همون مردمی هستن که با تصدیق راستگوئی امام خمینی ، نه تنها یک وعده غذای سر راهی براشون مهم نبود که تن های خودشون و فرزندانشون رو جلوی تیر و تانک شاهنشاه آریامهر قرار دادن. اینجا بحث منفعت مادی مُرد! در کمتر جائی در دنیا این منفعت مادی اینطور میمیره و تبدیل به یک وحدت اجتماعی سنگین میشه، این مردم زندگی شون رو گذاشتن وسط برای یک مادۀ مقدس و اون مادۀ مقدس انسانیت و اخلاق و الفت و امنیت حاصل از اون بود. این مردم هشت سال جنگیدند و چهارصد هزار شهید دادند.

بله تلاش گسترده ای شد که این وحدت اجتماعی سنگین رو از بین ببره ، فشاری از طرف جریان های اشراف در داخل، و فشاری از طرف اشرافیت و برتری جوئی بین المللی به این ملت وارد شد. این که تا حالا این وحدت اجتماعی مرده یا نمرده، موضوع من نیست. برای من این وضعیت مطلوب هست و اگر مرده طلب زنده شدنش را دارم و اگر لازم باشد جلوی تیر و تانک هم می ایستم و تاریخ را تکرار می کنم. بدیهی است که این وضعیت مطلوب و - شدنی - است و ما آن را حداقل یک بار مزه مزه کرده ایم.

برای چنین ملتی، همچین توقعی زیاد هست؟ آیا همۀ این حوادث تکرار شدنی نیست؟ شما یک روز اگر سفر به دور افتاده ترین دهات رفتید از ده نفر بپرسید، اگر فلانی یک وعده غذا به تو بدهد، آیا باعث می شود به او رای بدهی؟ من به شما قول می دهم جواب مثبت برای شما زیر 10 درصد خواهد بود و آن 10 درصد هم آدمهای شوخی هستند. آنها می روند غذا را می گیرند و می خورند و بعد کار خود را می کنند.

البته بله، یک نوع نگاه اشرافی - قجری - ارباب رعیتی در این کشور هنوز هست که مردم را در این حد می داند... و این کار را می کند. اما معلوم نیست رئیسی جزو این نگاه باشد ... از نظر من نیست. اما هستند سیاسیونی که فکر می کنند مردم اینچنینند. اما این ضرورتا مضر نیست. بگذار -خیرش- به مردم برسد.

من امسال مشهد نرفتم، اما آیا وقتی هبه ای از آستان قدس به مردم می رسید، لوگو و عکس "آستان قدس" رویش بود و یا عکس رئیسی؟ من با شناختی که از جریان فکری آقای رئیسی دارم، ایشان هرگز اجازۀ چنین تبلیغاتی را نخواهند داد چون شرع به ایشان اجازه نخواهد داد. با این حال اگر هدیه ای با اسم یا عکس رئیسی اعطا شده بود، الآن شبکه های اجتماعی مخالفین از آن پر بود ....

وقتی مردم حس کنند ، طرفی که هبه می کند و به مردم توجه می کند در وعدۀ خود صادق است، جذب او می شوند . اما با صرف توزیع یک غذا با نمک تبلیغاتی ، این بلکه اثر منفی و تنفربرانگیز هم برای مردمی که من میشناسم دارد.

من هم یک روز شنیدم احمدی نژاد شهردار تهران ، در باران پیاده شده و تا زانو داخل جوب رفته تا جوب را باز کند و این آنقدر برای مردم جذاب بود که بیست سی نفری که دیده بودند خبر را در شهر پخش کرده بودند. این برای من جذاب بود. این حتی اگر ریا باشد برای من ارزشمندتر از حضور جریانی است که همواره با 200 محافظ عقب و جلو و چپ و راست با مردم برخورد می کند. این لازم هست اما کافی نیست. اما عده ای از بخش "لازم" آن هم برخوردار نیستند. و ما اگر به لازم برسیم حداقل یک قدم جلو هستیم. صرفنظر از این که این ریا هست یا نیست این عنایت به مردم حتی نمایش آن، شرط لازم حاکم است. حالا اگر این صادقانه و مخلصانه باشد که - محشر - است.

از طرف دیگر جمعیت شرافت جویان و برتری جویان ، می آیند هر طرف نمایش دهنده ای را متهم به ریا می کنند چون اصولا با این کار مخالفند، و چون هر کسی در این موقعیت متهم به ریا می شود، همه از ترس متهم شدن آن را ترک می کنند و این «اصل لازم» کلا به فراموشی سپرده می شود و به محاق می رود. لذا این دریوزگی برای مردم، باید پیش شرط یک حضور سیاسی باشد تا کسی که اظهار نمی کند عقب بماند. بقیه اش مربوط به هوش و زکاوت مردم است که نمایشی بودن یا نبودن آن را تشخیص بدهند، این مرحلۀ بعد است. کسی که مسکن مهر را به دلیل سیاسی به هوا میفرستد و مستضعفینی که اندک پولهای خود را صرف یک مسکن ناچیز کرده اند معطل و مجازات و شکنجه می کند، اوست که مرتکب جفا شده است.

آخرين ويرايش صبح ، Wednesday 12 April 2017 در 10:38AM.
كاربران ذيل از صبح بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 12 April 2017   #11
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

نقل قول:
بلی، سیاست و قدرت بسیار جذاب است و همانطور که ماکیاولی گفته هدف، دستیابی به قدرت و حفظ آن است و رسیدن به هدف، هر وسیله و ابزاری را توجیه می کند هر چند این ابزارها ضداخلاقی باشد.
مشکل زیربنایی ما آن است که هنوز به مفهوم کامل دموکراسی نرسیده ایم و رسوبات اتوکراسی و اتوریته هنوز در فرهنگ سیاسی ما وجود دارد، در نتیجه انتظار هر گونه فسادی را باید داشته باشیم.
درست هست که قدرت همیشه محل فساد هست. وحشیانه ترین فسادهای تاریخ را هم امروز دست لیبرال ترین دولت ها در اروپا و آمریکا و پشتیبانی و حمایت از داعش و نصره و تروریستهای باصطلاح مسلمان می توانید ملاحظه کنید که بر اساس اصول ماکیاولیستی مشغول جذب قدرتند!

اما همین هم نسبی است و ما مجبور نیستیم این توحش را اصالت ببخشیم و دانشگاهی کنیم ...، بلکه هر چقدر از این توحش دور تر باشیم بهتر است و اصل درست 180 درجه مقابل این قرار دارد هر چند به نزاهت و شرافت تام و تمام آن نرسیم اما افکار دانشگاهی، مردم، جریان های سیاسی باید نسبت به نزاهت و شرافت پاسخگو باشند نه این که توحش و رذالت را اصل قرار دهند.
قديمي Wednesday 12 April 2017   #12
ناقد
عضو ثابت

آموزه های ماکیاولیستی مربوط به قدرت و فساد ناشی از آن، شاید اصل نباشد، اما یک واقعیت قطعی است. لذا در غرب، اصل دموکراسی و چرخش قدرت را مطرح کردند تا از فساد و جنگ (که جنگ جهانی دوم و جنایات هیتلر نماد برجسته آن بود) خلاص شوند و البته اگر منصفانه نگاه کنیم گام های مثبتی هم برداشتند و در نتیجه میزان فساد و جنگ و جنایت در غرب در شرایط کنونی به مراتب کمتر از جهان سوم است.
مشکلات ما و داعش بیشتر منشا درونی دارد، چون منطقه ما هنوز به دموکراسی نرسیده است و بلوغ فکری و سیاسی اش کامل نشده است، وگرنه شیعه و سنی با اختلافات واهی خود به این آسانی بهانه به غرب و خصوصا اسرائیل نمی دادند تا داعش و دواعش را پر وبال دهند و در جهت اهداف سیاسی خود از آن سوء استفاده کنند.
همه حرف من این است که فرافکنی نکنیم و گاه سوزنی هم به خود و افکار مندرس و عقب مانده مان بزنیم و اگر در ویترین غرب یا هر جای دیگری کالای خوبی یافت شود که به حل مشکلاتمان کمک می کند به صرف غربی بودن و لیبرالی بودن آن را پس نزنیم...
بنظرم به جای چنگ زدن به غرب بهتر است تکلیف خودمان را با خودمان معلوم کرده و مشکلات زیرساختی خودمان را حل کنیم که اگر عُرضه این کار را داشته باشیم نه وقتش را داریم و نه ضرورتی دارد که این همه از دشمن حرف بزنیم.... به قول حکما نخستین پیام فرافکنی ضعف فرافکن است...
قديمي Wednesday 12 April 2017   #13
ناقد
عضو ثابت

نقل قول:
شما تکلیفتون رو با خودتون روشن نکردید.
اگر اخلاق و ایدئولوژی مهم نیست، پس چرا فساد و دروغ بد است... و چرا اصلا باید به جنگ فساد و دروغ برویم؟ یک تابلوئی به مردم نشان بدهند و آن زیر میرها به چپاول بپردازند و آن را شرط "سیاست" بدانند.
افول نگاه دانشگاهی و علمی (باصطلاح) در این عصر چقدر زشت است که عملا چنین چیزی به شما آموزش داده اند
بهتر است شما هم تکلیفتان را با سیاست و دانشگاه معلوم کنید. علم و دانشگاه همیشه بی طرف است چون با علوم تجربی و مبانی عقلی و برهانی سروکار دارد. به عبارتی علم هیچ گاه ارزشی و ایدئولوژیک نیست.

اما به عالم هزارلای سیاست که می رسیم داستان فرق می کند. سیاسیون حتی علم بی طرف و معصوم را هم حربه قرار می دهند تا به اهداف خود برسند تا چه رسد به اخلاق و ایدئلوژی!
حال همین علم بر اساس تحقیق و تجربه در می آید و می گوید سیاست فسادآور است. آیا این معنایش آن است که علم هم سیاسی و فاسد است؟

بلی اخلاق و ایدئولوژی خوب است، اما آیا آسیب و آفت ندارد؟ مشکل شما آن است که وقتی علم به آسیب شناسی سیاست می پردازد، به جای آن که سیاست و سیاسیون را زیر سوال ببرید، یقه علم بی طرف را می گیرید و این نشان ناآشنایی شما با علم و دانشگاه است!
قديمي Wednesday 12 April 2017   #14
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

نقل قول:
آموزه های ماکیاولیستی مربوط به قدرت و فساد ناشی از آن، شاید اصل نباشد، اما یک واقعیت قطعی است. لذا در غرب، اصل دموکراسی و چرخش قدرت را مطرح کردند تا از فساد و جنگ (که جنگ جهانی دوم و جنایات هیتلر نماد برجسته آن بود) خلاص شوند و البته اگر منصفانه نگاه کنیم گام های مثبتی هم برداشتند و در نتیجه میزان فساد و جنگ و جنایت در غرب در شرایط کنونی به مراتب کمتر از جهان سوم است.
مشکلات ما و داعش بیشتر منشا درونی دارد، چون منطقه ما هنوز به دموکراسی نرسیده است و بلوغ فکری و سیاسی اش کامل نشده است، وگرنه شیعه و سنی با اختلافات واهی خود به این آسانی بهانه به غرب و خصوصا اسرائیل نمی دادند تا داعش و دواعش را پر وبال دهند و در جهت اهداف سیاسی خود از آن سوء استفاده کنند.
همه حرف من این است که فرافکنی نکنیم و گاه سوزنی هم به خود و افکار مندرس و عقب مانده مان بزنیم و اگر در ویترین غرب یا هر جای دیگری کالای خوبی یافت شود که به حل مشکلاتمان کمک می کند به صرف غربی بودن و لیبرالی بودن آن را پس نزنیم...
بنظرم به جای چنگ زدن به غرب بهتر است تکلیف خودمان را با خودمان معلوم کرده و مشکلات زیرساختی خودمان را حل کنیم که اگر عُرضه این کار را داشته باشیم نه وقتش را داریم و نه ضرورتی دارد که این همه از دشمن حرف بزنیم.... به قول حکما نخستین پیام فرافکنی ضعف فرافکن است...

واقعیت را ما ایجاد می کنیم.... واقعیت چیزی وحیانی نیست. چیزی است که ما خود را ملزم به آن می کنیم می شود واقعیت! اگر تلاش کردیم که همۀ ما به اخلاق و درستی و توقع آن پیش برویم ، واقعیت می شود این! اما وقتی کسی جنایت و جرم غیراخلاقی کرد، آن را عادی جلوه بدهیم، خوب واقعیت می شود آن و اصل و اصول و قاعده می شود آن. این به عهدۀ ماست.

مشکلات ما و داعش، یک مشکل است، حمایت روشن صهیونیستها و غرب از داعش ، امر دیگری است. بله هر ملتی می تواند بین خود اقوام مختلف و دارای اختلاف و تعارض باشد اما سوء استفاده و تعمیق این اختلافات با سیاست ماکیاولی-لیبرالی امری عادی نیست. مسلم است که اگر دخالت و دستکاری غرب نبود این اختلافات مذهبی بسیار کمرنگ بود و این سرمایه گذاری غربی است که سعودی را فرمان می دهد تا چنین کند ... و منافع غرب را در منطقه تامین کند.

ما همۀ تقصیر را گردن غرب ننداختیم ، اما اگر عمدۀ تقصیر بر گردن سلطه جوئی و توحش غرب باشد، چه چاره ای است از گفتن آن و چه چیز بر عهدۀ شماست که آن را کورکورانه انکار کنید. حقیقتی است که دیده می شود.

و بله، در نهایت راه حل مشکل ، خود ما هستیم ... کسی در این شکی ندارد. درست است مشکل توحش و دشمنی غرب بسیار عظیم است، اما راه حل همچنان درون ماست و البته قطعا راه حل این تفکر پوسیدۀ هزار بار آزمایش پس دادۀ روشنفکری ایرانی نیست که به آغوش گرگها برویم!
قديمي Wednesday 12 April 2017   #15
ناقد
عضو ثابت

نقل قول:
...بهرحال درستش تعهد مسئولین هست و از نگاه شرعی اگر واقعا نیت آقای رئیسی سوء استفاده شخصی بوده قطعا مذموم و محکومه اما خوب این الآن بر ما معلوم نیست و وقتی معلوم خواهد شد که سال آینده اگر ایشون بر همین منصب باشه نبینیم که از این کارها صورت بده.
این تعهد که می گویید و از اول انقلاب هم در کنار یا برابر تخصص نشسته بود، تنها یک امر توصیه ای است و سیاست هیچ گاه با توصیه درست نمی شود (حتی شاغول و ترازویی هم نداریم که میزان تعهد افراد را بسنجیم و یا تداوم آن را ضمانت کنیم). یک نمونه آشکارش هم آن است که ما هزاران فایل سخنرانی از مقامات عالی کشور در باب مذمت فساد و ضرورت مبارزه با فساد داریم، اما هر روز بر حجم فساد کشور اضافه می شود!

آن چه سیاست را سامان می دهد قانون و سازوکارهای قدرت و سیاست بر اساس دموکراسی و لیبرالیسم است. اگر نسبت به واژه لیبرالیسم نفرت و حساسیت دارید من تعبیر «تقدم حق بر تکلیف» را به کار می برم که درد اصلی جامعه و فرهنگ سیاسی ماست و تا به حقوق مداری و حاکمیت قانونی نرسیم، هر چند سخنرانی ها و توصیه هایمان چند برابر شود، اما مشکلاتمان همچنان پابرجاست...

یک مثال ساده اش این است که فساد با شمشیر آخته قانون و نظارت و رسانه آزاد آن هم در نظام دموکراتیک از بین می رود یا کم می شود، اما صد آیه و حدیث برای کسی که اختیارات فراوان داشته و از اول هم علیه السلام و متعهد بوده، اما اکنون شیطان در او حلول کرده و مزه شیرین مال حرام را چشیده، تنها یاسین خواندن در گوش ... است!

آخرين ويرايش ناقد ، Wednesday 12 April 2017 در 11:16AM.
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 12:48PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه