بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > اخبار و سياست

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو ارزيابي گفتگو
قديمي Saturday 26 May 2018   #46
ناقد
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2013
پاسخ‌ها: 3,367
ج: فیلترینگ تلگرام

یکی از چالش های اسلام و غرب بحث دموکراسی است. در میان علما و اندیشمندان دینی در این باره اختلاف است. برخی می گویند دموکراسی اساسا غربی و سکولار و الحادی است، در نتیجه با اسلام سازگار نیست. از نگاه این دسته حاکمیت تنها مختص به خداوند است (ان الحکم الا لله) و انسان حق حاکمیت ندارد. از این نگاه فقط نمایندگان خدا (پیامبر، امام معصوم و فقیه جامع الشرایط) حق حکومت دارند و حکومت غیر آن ها جور و طاغوت است.
اما گروه دیگری می گویند در اسلام مردم سالاری و حق رای و انتخاب داریم و البته چهارچوب آن را احکام شرع تعیین می کند. از این نگاه ولی فقیه با رای مردم برگزیده می شود، همان طور که امام معصوم هم با بیعت مردم حاکم می شود. یعنی اگر مردم ولی فقیه یا امام را نخواهند حکومت او نامقبول (ونه لزوما نامشروع) است. در این میان بسیاری از فقها حکومت غیرفقیه را نیز در صورتی که باکفایت و مورد قبول مردم باشد جایز می دانند.
ایده گروه اول طرفداران زیای ندارند و افکارشان افراطی (و در قرائت سلفی داعشی) است. اما دسته دوم مبانی دموکراسی غرب را قبول دارند و حتی قائل به الگوهای حکومتی غرب مانند تفکیک قوا، پارلمان و... هستند.

این ها در حوزه تئوریک است، اما در حوزه عمل، میزان دموکراسی در کشورها (صرف نظر از این که دینی باشد یا سکولار) به میزان فرهنگ دموکراتیک مردم سنجیده می شود. لذا در کشورهای جهان سوم که با فرهنگ دموکراسی فاصله دارند، عموما دیکتاتوری غالب است، هر چند در ظاهر ساختار حکومت دموکراتیک و بر اساس انتخابات باشد.
به عبارتی هر چه عموم مردم یک جامعه متصف به اوصافی مانند آزادی، پای بندی به قانون، نظم پذیری، احترام به حقوق دیگران، انفتاح، مدارا، احساس مسئولیت، پاسخگویی، نقد و نقدپذیری، شفافیت، مطالبه گری قانونی و... باشند، آن جامعه دارای مقومات دموکراسی است و در مقابل، هر چه فرهنگ جامعه ای از امور فوق دورتر باشد، به دیکتاتوری و استبداد نزدیکتر است.
حال تو خود حدیث مفصل بخوان از این اجمال....
ناقد حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Saturday 26 May 2018   #47
Majid_ag
MTCC

تاريخ ثبت نام: May 2008
مكان: مشهدالرضا
پاسخ‌ها: 4,476

نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
سوال اول این که گفتی در سیستم غربی کسی وجود نداره که بتونه جلوی اجرای یک قانون رو بگیره. در مثال زیر، البته به دلیل سیستم ایالتی آمریکا کاملا شبیه ایران نیست اما ایالت آریزونا مجلس منتخب خودش رو داره و قانون مصوبش قانون مردمشه. اما می بینی که دادگاه عالی آمریکا با تشخیص درست و غلط و خیر و صلاح دخالت می کنه و رای مجلس منتخب مردم رو ابطال می کنه. معنای دموکراتیک این رو لطفا شرح بده!

دادگاه عالی آمریکا با چه مبنایی حکم منتخبین مردم رو لغو میکنه؟؟
با قانونی بالادستی که مصوب مردمه!!

من در نوشته قبلی هم گفتم : "رای مردم از هیچ فیلتری رد نمیشه! مگر فیلتری که با رای مردم انتخاب شده باشه!!"
البته اون فیلتره توسط خود مردم میتونه تغییر کنه. ساز و کار داره.

الان هم همون اتفاق افتاده.

ما هم همینو میگیم. ولی در امریکا و سوییس و هر کشور دیگه ای مردم میتونن با همون چند هزار امضایی که بارها گفتم درخواست تغییر قانون حتی از نوع اساسیش رو داشته باشن. با رفراندوم.

یعنی اگر مردم بخوان میتونن رفراندم برگزار کنن و نظرشون در مورد هر قانونی بدن. من هم چیزی جز این نمیخوام!
مگر ما چیزی جز امکان رفراندوم خواستیم؟؟

اگر مردم آریزونا بخوان میتونن حتی از امریکا جدا شن. ساز و کار برای احقاق حقشون دیده شده. اگر این رای قاضی رو مخالف رای خودشون ببینن خیلی راهکارهای قانونی برای گرفتن حقشون دارن.
ما هم داریم؟؟

و دوم اگر این ثابت شد که دخالت دادگاه عالی در رای مردم، تعارضی با دموکراسی نداره، (فقیه-حاکم شرع) ما که در جایگاه رهبری گنجانده شده، چطور بعنوان (قاضی عالی) نتونه جلوی یک حکم رو بر اساس تقسیر خودش از قانون اساسی بگیره؟ در علوم انسانی اسلامی و شیعی ما ولایت فقیه حاکم شرع و عالی ترین قاضی هست. چرا نباید باشه؟ چی شده مگه؟

توضیح دادم بالا.اگر ایشون قاضی هست که میتونه جلو مصوبات شوراهای کوچکتری که مخالف قوانین مصوب پارلمان اصلی یا قانون اساسی کشور هست روبگیره خوب کار درستی میکنه ولی حق نداره در مصوبات پارلمان اصلی کشور دخالت و دخل و تصرف کنه و گرنه فرقی با پهلوی نداره!!
مشکل من اینه که معتقدم قانون اساسی کشور ایراد داره. چه راهکاری هست که من و امثال من که با قانون اساسی مشکل داریم بتونیم بفهمیم اکثریت هستیم یا نه؟؟ چطور میشه بخشهای ایراد دار قانون اساسی رو به رفراندم گذاشت؟؟

الان اگر اکثریت مردم با قانون اساسی مشکل داشته باشن چیکار باید بکنن؟؟!!

حالا قاضی آمریکائی رو رئیس جمهور از سبدی که «دانشگاه» در اختیارش گذاشته انتخاب می‌کنه
اینجا قضاوت ایرانی رو مردم از سبدی که مدرسۀ علمی قضاوت ما (حوزه علمیه) در اختیارشون گذاشته، با رای مستقیم انتخاب می‌کنن! البته این نقش، با رهبری سیاسی نظام هم ترکیب شده اما جایگاه قضاوت بخشی از این نقش هست که ریشه در فقه اسلامی داره.

اینکه قاضی از کجا انتخاب میشه موضوع صحبت ما نیست چرا هی میپیچونی؟؟
موضوع صحبت نحوه انتخاب و اختیارات قاضی هست!!
قاضی عالی یک کشور نمیتونه یه عده رو تعیین کنه که اون عده خودشو تایید کنن!!!
قاضی در هر کشوری توسط منتخب مردمشون انتخاب میشه.

قاضی نمیتونه قانون مصوب پارلمان کشور رو نقض کنه یا تغییرش بده.
قوانین ایالتی در امریکا نمیتونن مخالف قوانین پارلمان یا قانون اساسی باشن.
در جاهایی که پارلمان یا قانون اساسی اجازه به ایالت ها میده اونها میتونن قوانین خاص خودشون رو داشته باشن!

شما معتقدید که مردم این قاضی خاص رو انتخاب میکنن که خوب دروغ بزرگی هست!!

اما اگر فرض کنیم چنین هم باشه قاضی وظیفش اینه که مواظب باشه چیزی خلاف قانون نباشه نه اینکه قانون رو تغییر بده یا امیال شخصیشو در قانون دخیل کنه یا اینکه جلو انسانهایی رو صرفا چون باهاشون حال نمیکنه بگیره که وارد انتخابات نشن!
قاطی شدن نقش قاضی مورد نظر شما با رهبری سیاسی همه مشکل ماست!!
ایشون اگر از طرف رییس جمهور یا پارلمان منتخب مردم به عنوان قاضی انتخاب شدند میتونن مواظب باشن کسی خلاف قوانین مصوب منتخبین مردم عمل نکنه!

اونجا در آمریکا، قاضی نمی‌تونه فقاهت اسلامی رو اجرا کنه.کسی که بخواد چنین باشه، بیرون انداخته میشه. و اینها وابسته به قانون اساسی هست.
اینجا در ایران، فقیه اجازه نداره حقوق سکولار و الحادی رو اجرا کنه. کسی که بخواد چنین باشه، بیرون انداخته میشه. و اینها وابسته به قانون اساسی هست.

اگر قانون اساسی بر اساس دشمنی با مردم یک کشور نوشته شده باشه، مردم اون کشور چجوری باید تغییرش بدن؟؟؟ میشه اینو توضیح بدید.
چرا هیچ راهکاری برای تغییر قانون اساسی در ایران وجود نداره؟؟؟
حتما خواهید گفت راهکارش میشه مجلس. اوکی! قبول! چرا نامزدهای مردم رو قبل از رای مردم دستچین میکنید؟؟ چرا فقط افراد مورد تاییدتون میتونن وارد مجلس بشن.
حتی اگر وارد بشن یه مدت پاچه رو نخوارن، دور بعد دیگه نمیتونن از فیلتر رد شن!!
اینا همه مشکل من و امثال منه!!
انگ مزدور و نادان و فریب خورده و امثالهم تنها جواب شما بوده تو این 40 سال.

سوم این که، کدوم دخالت رهبر کنونی ایران ، شما رو اینقدر نگران کرده که تمام دیوارها رو سر او خراب می کنی و مدعی میشی که وجود چنین امکان دخالتی باعث عقب ماندگی ماست، این ادعا غیر از هیاهو و بهانه جوئی حزبی توش چی هست. جز این که در تئوری و شعار غوطه ور باشیم و فقط بخوایم از رفتارهای خودمون و دیگران که منشأ واقعی تر مشکل هستن، سلب مسئولیت کنیم؟ و یا فقط فریادی زده باشیم؟نمونۀ عملی این مشکل چی هست؟

مهمترینش شورای نگهبان و دخالت پیش از انتخابات در انتخاب مردمه!!
چرا باید همه کاندیداها مورد تایید باشن؟؟ آیا ایشون نمیتونه از کاندیداها فقط اونهایی رو که خوب میخوارن تایید کنه؟؟ آیا همه این عقب ماندگیها در زمان سیاست مداران مورد تایید ایشون رخ نداده؟؟
اون دیگرانی که معلوم نیست کی هستن و چی هستن از کجا میان؟؟
همه اونهایی نیستن که از فیلتر رد میشن؟؟!!!
اینکه فیلتر شما آدمهای اشتباهی رو از خودش رد میکنه همون ایراد اساسی هست و خوب انتخاب اون فیلتر به عهده کی هست؟؟

مثال:
روز دوشنبه دیوان عالی ایالات متحدۀ آمریکا بخش بزرگی از قانون مهاجرت ایالت آریزونا را مغایر با قانون اساسی این کشور تشخیص داد.
بخش پذیرفته شدۀ این قانون از سوی قضات، به نیروهای پلیس اجازه می دهد در صورت وجود «سوء ظن مستدل» خارجیانی را که به آنها مظنون می شوند، متوقف و وضعیت اقامت و مهاجرت آنها را بررسی کنند.
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از این حکم در بارۀ قانون مهاجرت آریزونا ابراز خشنودی کرد.
حکم دیوان عالی ایالات متحده از این جهت برای رئیس جمهوری آمریکا موفقیت به شمار می رود که میت رامنی، نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا، او را به تضعیف قوانین ایالتی کنترل مهاجرت متهم کرده بود.
دیوان عالی آمریکا با حکم دوشنبۀ خود بخشی از قانون مهاجرت را برای کنترل مهاجران از سوی پلیس بدون تغییر باقی گذاشت، اما سه بخش آن را مخالف قانون اساسی آمریکا دانست.
براساس قسمت لغو شدۀ قانون مهاجرت آریزونا، کاریابی مهاجران فاقد اجازۀ اقامت قانونی، جرم به شمار می رفت، آن ها باید همیشه مدارک اقامت خود را همراه می بردند و پلیس اجازه داشت در صورت شک به مهاجری در مورد ارتکاب جرائم مشمول اخراج از آمریکا او را دستگیر کند.
قانون مهاجرت ایالت آریزونا در سال ۲۰۱۰ به تصویب رسیده بود.

http://fa.euronews.com/2012/06/26/us...mmigration-law

نمیدونم چه علاقه ای به امریکا دارید شما!!!
چرا هیچوقت از کشورهای دیگه مثال نمیزنید؟؟

جناب صبح! به دلیل رسیدن به زمان تحویل پایان نامه شاید کمتر بتونم در بحث شرکت کنم. البته میدونم که اصلا براتون مهم نیست ولی خواستم گفته باشم. اگر جواب دادید جواب من دیر شد به گیرنده های خودتون دست نزنید!!

آخرين ويرايش Majid_ag ، Saturday 26 May 2018 در 12:44PM.
Majid_ag حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Saturday 26 May 2018   #48
ناقد
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2013
پاسخ‌ها: 3,367

موضوع دیگری که در ساختار حکومتی ایران و قانون اساسی مورد اختلاف است نحوه برداشت از ولایت فقیه و اختیارات اوست.
دسته اول (مخالفان دموکراسی) می گویند ولی فقیه فراتر از قانون اساسی است. یعنی مبسوط الید بوده و با حکم حکومتی می تواند همه چیز را تغییر دهد. (ظاهرا این ها گرفتار همان فرهنگ استبداد هستند اما در قالب و لباسی جدید!)

اما دسته دوم (قائلان به مردمسالاری) بر این باورند که اختیارات ولی فقیه فراقانونی نیست، یعنی قانون اساسی به عنوان سند بالادستی فراتر از رهبر است. (این دسته قائل به اصلاحات و نهادینه کردن دموکراسی در کشور هستند)

البته برخی هم قائل به تناقضات ذاتی قانون اساسی هستند که اینجا مجال پرداختن به آن نیست.
به هر حال وقتی قرائت از قانون اساسی و ولایت فقیه مورد اختلاف جدی باشد و یا احیانا قانون اساسی دچار نقیصه و یا تناقضات باشد، به طور طبیعی اوضاع کشور بهم می ریزد....
ناقد حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Saturday 26 May 2018   #49
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 33,754
روزنوشته ها: 10

نقل قول:
در اصل توسط Magid_ag نوشته شده است
دادگاه عالی آمریکا با چه مبنایی حکم منتخبین مردم رو لغو میکنه؟؟
با قانونی بالادستی که مصوب مردمه!!

من در نوشته قبلی هم گفتم : "رای مردم از هیچ فیلتری رد نمیشه! مگر فیلتری که با رای مردم انتخاب شده باشه!!"
البته اون فیلتره توسط خود مردم میتونه تغییر کنه. ساز و کار داره.
الان هم همون اتفاق افتاده.

ما هم همینو میگیم. ولی در امریکا و سوییس و هر کشور دیگه ای مردم میتونن با همون چند هزار امضایی که بارها گفتم درخواست تغییر قانون حتی از نوع اساسیش رو داشته باشن. با رفراندوم.

یعنی اگر مردم بخوان میتونن رفراندم برگزار کنن و نظرشون در مورد هر قانونی بدن. من هم چیزی جز این نمیخوام!
مگر ما چیزی جز امکان رفراندوم خواستیم؟؟

اگر مردم آریزونا بخوان میتونن حتی از امریکا جدا شن. ساز و کار برای احقاق حقشون دیده شده. اگر این رای قاضی رو مخالف رای خودشون ببینن خیلی راهکارهای قانونی برای گرفتن حقشون دارن.
ما هم داریم؟؟

خوب، رهبر در ایران بعنوان (حاکم شرع و قاضی) هم بر اساس قانون اساسی حکم می‌کنه.

شما برای خودتون یک دو گانه ساختید و مصیبت ها رو سرش کوفتید، در حالی که این دوگانه وجود خارجی نداشت و فقط یک بازی قدرت برای مدعی های قدرت بوده و هست.

این ادعای خشک و خالی و تبلیغاتی شماست که سعی کردین رهبر رو طوری معرفی کنید که انگار چیزی مافوق قانون هست چون الزاما این رهبر نظرات این جریان تبلیغاتی رو تامین نمی کرد.

من هم می تونم تو سوئیس راه بیافتم بگم این دادگاه عالی داره عشقی و ظالمانه تصمیم می گیره! کی میتونه بهم بگه نه؟! ادعاست دیگه... ادعای خشک و خالی! که میتونم دادگاه عالی و قاضی عالی هر کشوری و هر دموکراسی ای رو متهم به این کنم که خلاف قانون تصمیم می گیره. اینها دیگه جنگ های سیاسی هست که باید دید چقدر صحت داره یا فقط ادعای خالی هست! و ما رو دچار جوگیری کرده یا نه!

فرقی هم تو سوئیس و آمریکا نمی کنه، دادگاه و قضاوت بنیان ارائۀ دموکراسی و پشتوانۀ عقلی سیستم هست. حالا ما اخبار رو از آمریکا آوردیم چون بیشتر زیر ذره بین هست و الا در فرانسه و سوئیس هم همین قاعده حاکمه.

نقل قول:
توضیح دادم بالا.اگر ایشون قاضی هست که میتونه جلو مصوبات شوراهای کوچکتری که مخالف قوانین مصوب پارلمان اصلی یا قانون اساسی کشور هست روبگیره خوب کار درستی میکنه ولی حق نداره در مصوبات پارلمان اصلی کشور دخالت و دخل و تصرف کنه و گرنه فرقی با پهلوی نداره!!
مشکل من اینه که معتقدم قانون اساسی کشور ایراد داره. چه راهکاری هست که من و امثال من که با قانون اساسی مشکل داریم بتونیم بفهمیم اکثریت هستیم یا نه؟؟ چطور میشه بخشهای ایراد دار قانون اساسی رو به رفراندم گذاشت؟؟

الان اگر اکثریت مردم با قانون اساسی مشکل داشته باشن چیکار باید بکنن؟؟!!
این هم دشمن خیالی ای هست که شما بی دلیل پذیرفتید تا جریانی که تابعش هستید بازار عوامفریبیش داغ باشه. البته در یک نمونۀ بالا روشن شد که دادگاه میتونه مستقیم رای نمایندگان مردم را لغو کنه، یک نمونۀ ابطال رای مجلس ایالتی رو آوردیم، یک نمونه هم که قانون مهاجرتی ترامپ به محضر عام و خاص رسید که دادگاه رسما متوقفش کرد تا ترامپ طبق میل دادگاه تعدیلش کنه. این مصوّبۀ ترامپه، کسی که ده روز پیش از اون با اکثریت مردم، به ریاست جمهوری رسید. هیچ شخص منفردی مثل او رای حداکثری در مردم نداره ولی باز دادگاه جلوش می‌ایسته!

دادگاه عالی حتی قادره که رای کنگره و سنا رو هم لغو کنه اگر ببینه که با قانون اساسی مغایره. اما خوب این خیلی کم پیش میاد! در ایران هم پیش نمیاد یا خیلی کم پیش میاد. در این کشورها طی سالیان طولانی تفاسیر جزء به جزء و ریزی ریزی مستند شده که اصولا قانونی خلاف نظر دادگاه عالی تصویب نمیشه و اگر بشه باز مرجع تصمیم گیری خود این دادگاه هست. در ایران البته این تفاسیر به این گستردگی نیست اما (شورای نگهبان) در حکم دادگاه عالی تخصصی قانون اساسی عمل می کنه. همون چیزی که جرم بزرگ شما برای رهبر این کشور هست! چیزی که در همۀ کشورها وجود داره و شما اسم اون رو بر اساس آموزه‌های سَبُک دوم خردادی استبداد گذاشتید، در حالی که این که شما میخواید به طور کلی آنارشی و هرج و مرج طلبی هست و در هیچ دموکراسی ای در دنیا نمونه نداره. آزادی و مردمسالاری ای که اپوزیسیون ایران تعریف و تبدیل به مطالبه و اصل مشکل کرده، یک سیاست براندازی و ناراضی سازی هست همینطور که شما فکر می کنی الآن تو ایران چه فاجعه ای در حال رخ دادنه، در حالی که این خیلی هم فرقی با سیستم های دموکراسی دیگه نمی کنه. شهید بهشتی هنگام وضع همین معیارهای مردم سالاری رو با ترکیب فقه شیعی تدوین کرده و به نظرم میشه گفت که اینجا کمی پیچیده تر هست اما فرمول ها همان فرمول ها هستن. اگر حوصله داشتیم و به جای فوتبال نگاه کردن، می نشستیم جلسات تصویب قانون اساسی به ریاست شهید بهشتی رو می دیدیم یا می خوندیم اونوقت میشد روی فهم و دانشمون در این خصوص بیشتر حساب کرد.

طبق این مقاله از سال 1803 میلادی 165 قانون تصویب شدۀ کنگره رو دادگاه عالی لغو کرده.

https://constitutioncenter.org/blog/...titutional-law
https://law.justia.com/constitution/...itutional.html

البته شما که بازم میای روضۀ از هر دری سخنی می خونی ، ولی برای چندمین بار باید بگم اگر با ساختار قانونی کشور مشکل دارید خوب در فرآیندهاش شرکت نکنید ، عدم شرکت هم یک نوع رفراندم هست. البته سالها این ایدۀ شما تمام زورش رو زد و نتونست مردم رو راضی کنه که این سیستم قانع کننده نیست. و مشکل اصلی هم اینه که شما جایگزین دارای شخصیت و وجاهت ندارید. جایگزینی که فقط جوزدگی نباشه، رو کنید، شاید ما هم علاقمند شدیم! طبعا اگر بازی بد و بدتر راه ننداخته بودند، شما تکلیفتون الآن شفاف تر بود! برای من، مجموعۀ موجودیت این سیستم خیلی محترم‌تر از اونه که بخاطر عیوبش ترکش کنم پس صرفا تلاش می‌کنم که تا حد توان اصلاحش کنم! برای بسیاری از مردم هم همینه!

آخرين ويرايش صبح ، Saturday 26 May 2018 در 03:52PM.
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Sunday 27 May 2018   #50
Majid_ag
MTCC

تاريخ ثبت نام: May 2008
مكان: مشهدالرضا
پاسخ‌ها: 4,476

نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
خوب، رهبر در ایران بعنوان (حاکم شرع و قاضی) هم بر اساس قانون اساسی حکم می‌کنه.

شما برای خودتون یک دو گانه ساختید و مصیبت ها رو سرش کوفتید، در حالی که این دوگانه وجود خارجی نداشت و فقط یک بازی قدرت برای مدعی های قدرت بوده و هست.

این ادعای خشک و خالی و تبلیغاتی شماست که سعی کردین رهبر رو طوری معرفی کنید که انگار چیزی مافوق قانون هست چون الزاما این رهبر نظرات این جریان تبلیغاتی رو تامین نمی کرد.

من هم می تونم تو سوئیس راه بیافتم بگم این دادگاه عالی داره عشقی و ظالمانه تصمیم می گیره! کی میتونه بهم بگه نه؟! ادعاست دیگه... ادعای خشک و خالی! که میتونم دادگاه عالی و قاضی عالی هر کشوری و هر دموکراسی ای رو متهم به این کنم که خلاف قانون تصمیم می گیره. اینها دیگه جنگ های سیاسی هست که باید دید چقدر صحت داره یا فقط ادعای خالی هست! و ما رو دچار جوگیری کرده یا نه!

فرقی هم تو سوئیس و آمریکا نمی کنه، دادگاه و قضاوت بنیان ارائۀ دموکراسی و پشتوانۀ عقلی سیستم هست. حالا ما اخبار رو از آمریکا آوردیم چون بیشتر زیر ذره بین هست و الا در فرانسه و سوئیس هم همین قاعده حاکمه.

این هم دشمن خیالی ای هست که شما بی دلیل پذیرفتید تا جریانی که تابعش هستید بازار عوامفریبیش داغ باشه. البته در یک نمونۀ بالا روشن شد که دادگاه میتونه مستقیم رای نمایندگان مردم را لغو کنه، یک نمونۀ ابطال رای مجلس ایالتی رو آوردیم، یک نمونه هم که قانون مهاجرتی ترامپ به محضر عام و خاص رسید که دادگاه رسما متوقفش کرد تا ترامپ طبق میل دادگاه تعدیلش کنه. این مصوّبۀ ترامپه، کسی که ده روز پیش از اون با اکثریت مردم، به ریاست جمهوری رسید. هیچ شخص منفردی مثل او رای حداکثری در مردم نداره ولی باز دادگاه جلوش می‌ایسته!

دادگاه عالی حتی قادره که رای کنگره و سنا رو هم لغو کنه اگر ببینه که با قانون اساسی مغایره. اما خوب این خیلی کم پیش میاد! در ایران هم پیش نمیاد یا خیلی کم پیش میاد. در این کشورها طی سالیان طولانی تفاسیر جزء به جزء و ریزی ریزی مستند شده که اصولا قانونی خلاف نظر دادگاه عالی تصویب نمیشه و اگر بشه باز مرجع تصمیم گیری خود این دادگاه هست. در ایران البته این تفاسیر به این گستردگی نیست اما (شورای نگهبان) در حکم دادگاه عالی تخصصی قانون اساسی عمل می کنه. همون چیزی که جرم بزرگ شما برای رهبر این کشور هست! چیزی که در همۀ کشورها وجود داره و شما اسم اون رو بر اساس آموزه‌های سَبُک دوم خردادی استبداد گذاشتید، در حالی که این که شما میخواید به طور کلی آنارشی و هرج و مرج طلبی هست و در هیچ دموکراسی ای در دنیا نمونه نداره. آزادی و مردمسالاری ای که اپوزیسیون ایران تعریف و تبدیل به مطالبه و اصل مشکل کرده، یک سیاست براندازی و ناراضی سازی هست همینطور که شما فکر می کنی الآن تو ایران چه فاجعه ای در حال رخ دادنه، در حالی که این خیلی هم فرقی با سیستم های دموکراسی دیگه نمی کنه. شهید بهشتی هنگام وضع همین معیارهای مردم سالاری رو با ترکیب فقه شیعی تدوین کرده و به نظرم میشه گفت که اینجا کمی پیچیده تر هست اما فرمول ها همان فرمول ها هستن. اگر حوصله داشتیم و به جای فوتبال نگاه کردن، می نشستیم جلسات تصویب قانون اساسی به ریاست شهید بهشتی رو می دیدیم یا می خوندیم اونوقت میشد روی فهم و دانشمون در این خصوص بیشتر حساب کرد.

طبق این مقاله از سال 1803 میلادی 165 قانون تصویب شدۀ کنگره رو دادگاه عالی لغو کرده.

https://constitutioncenter.org/blog/...titutional-law
https://law.justia.com/constitution/...itutional.html

البته شما که بازم میای روضۀ از هر دری سخنی می خونی ، ولی برای چندمین بار باید بگم اگر با ساختار قانونی کشور مشکل دارید خوب در فرآیندهاش شرکت نکنید ، عدم شرکت هم یک نوع رفراندم هست. البته سالها این ایدۀ شما تمام زورش رو زد و نتونست مردم رو راضی کنه که این سیستم قانع کننده نیست. و مشکل اصلی هم اینه که شما جایگزین دارای شخصیت و وجاهت ندارید. جایگزینی که فقط جوزدگی نباشه، رو کنید، شاید ما هم علاقمند شدیم! طبعا اگر بازی بد و بدتر راه ننداخته بودند، شما تکلیفتون الآن شفاف تر بود! برای من، مجموعۀ موجودیت این سیستم خیلی محترم‌تر از اونه که بخاطر عیوبش ترکش کنم پس صرفا تلاش می‌کنم که تا حد توان اصلاحش کنم! برای بسیاری از مردم هم همینه!

کاش نوشته ها رو میخوندی بعد جواب میدادی.
هر جور راحتی. کسانی که میخونن میتونن بفهمن کی داره روضه میخونه!!
من هر چی میگم توسوییس هر کسی میتونه حتی قانون اساسی رو با رفراندوم تغییر بده شما برا خودت بباف.

نقل قول:
ولی برای چندمین بار باید بگم اگر با ساختار قانونی کشور مشکل دارید خوب در فرآیندهاش شرکت نکنید ، عدم شرکت هم یک نوع رفراندم هست

شما طی این بحثها حرفهای بی منطق زیاد زدید ولی این بی ربط ترینش بود!!
من چون با قانون اساسی مشکل دارم اجازه بدم بی عرضه کثیفی مثل رییسی بشه رییس جمهور!!
راهکارتون واقعا مسخره است!!

خوش باش با نظراتت!
قديمي Sunday 27 May 2018   #51
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 33,754
روزنوشته ها: 10

نقل قول:
در اصل توسط majid_ag نوشته شده است
من هر چی میگم توسوییس هر کسی میتونه حتی قانون اساسی رو با رفراندوم تغییر بده شما برا خودت بباف.

این جمله و برداشت عجیب شما از دموکراسی به اندازۀ کافی اعتراف به آنارشی و هرج و مرج طلبی هست. «آزادی» ای که جریان باصطلاح اصلاح طلب با کمک اپوزیسیون خارجی به طرفدارانش در ایران یاد داد و براش سالها تبلیغ کرد چون اصولا مأمور تمدّن سازی نبود! با این تفکر غریب عده ای فکر می کنن اگر اینطور آزاد نباشن، پس حکومت مستبد هست! اگر می‌شد خودتون جملات خودتون رو با دقت بیشتری بخونید، شاید نتایج بهتری بگیرید!

هر کسی (هر یک میلیون نفری) می تونه در سوئیس ( پیشنهاد تغییر ) بده! این به این معنی نیست هر کسی می تونه قانون اساسی رو مستقیما عوض کنه. 1 میلیون نفر از مردم (از 8 میلیون) باید امضا کنند که خواهان تغییر قانون اساسی هستند، این یعنی چی، یعنی در ایران باید مثلا 10 میلیون نفر روی یک متن واحد توافق کنند که قابل پیشنهاد باشه. این همون تشخّص سیاسی و جریان سیاسی هست که لازمه وجود داشته باشه که شما در ایران ندارید و حتما لازم نیست راه برای شما باز باشه که حرکت کنید، اگر این تشخّص وجود داشته باشه به طور طبیعی راه‌ها باز میشه ولو به زور! اما بعد از این در سوئیس، این (پیشنهاد) به رای عموم گذاشته میشه و تازه بقیه هم باید این رو تائید کنند، اگر اکثریت عموم به تغییر رای دادن، (مجلس فدرال سیستم فعلی مستقر) شروع به نوشتن قانون اساسی جدید می‌کنه و دوباره متنی که نوشته رو به رفراندم می‌گذاره (اینجا هنوز سیستم مستقره که قانون جدید رو مینویسه، اگر بخوایم فریاد بزنیم و بهانه بگیریم، می‌تونیم بگیم عینا متنی که مردم دادن باید تصویب بشه و نیاز به بازبینی مجلس مستقر نیست)، در رفراندم اگر اکثر عموم مردم و کانتون ها(استانها) به قانون جدید رای دادن، قانون جدید اجرائی میشه.

منبع:

http://www.politicalsciencenotes.com...2-methods/1424

پس با این که انحصارا در سوئیس راهکارها ساده تر هست، اونقدرها هم که در تخیّل شما هلو برو تو گلو باشه نیست و باز هم سیستم مستقر تو فرآیند دخالت داره و اونقدر ها هم هرج و مرج نیست که هر کسی پاشه با تفاسیر و روحیات خودش و چیزی رو عوض کنه. در سایر کشورهای اروپائی چنین چیزی وجود نداره که پیشنهاد توسط رای مردم باشه. عموما پیشنهاد توسط مجلسه و در فرانسه پیشنهاد توسط رئیس جمهور انجام میشه. در ایران پیشنهاد توسط رهبر انجام میشه. حالا شما بگید رهبری که تحت نظارت مجلسی با مشارکت 62 درصد رای مردم هست، مردمی نیست! این از اون چیزهائی هست که اگر بخوایم داد بزنیم و بهانه بگیریم می‌تونیم ولی فقط یک جغجغه است که دست ما میدن و از صداش خوشمون میاد و تقصیرها رو گردنش میندازیم و خیال خودمون رو راحت می‌کنیم! این شعار و دستاویز جریان سیاسی مورد علاقۀ شماست و باید دید اینها در میدان عمل واقعا چه چیز رو میخواستن تغییر بدن و چقدر این تغییر نیاز واقعی بوده تا بفهمیم مشکل آیا واقعا اینجا هست یا نه. با این حال این ماجرا روی کاغذ هست، اگر مثلا مجلس در ایران هم اراده کنه، می‌تونه خواهان تغییر بشه اما فهم سیاسی الزاما این رو مفید نمی‌دونه و این در هر کشور دیگه‌ای هم صادق هست. من البته شخصا مخالف راحت‌تر شدن این مسیر نیستم و اگر یک روزی قرار به راحت تر شدن باشه مخالفتی نخواهم کرد، حداقل یک عده با این وعده‌های خیالی و سر خرمن مردم رو سر کار نگذارن و تقصیرها رو گردن موضوعات انتزاعی نندازند!

آخرين ويرايش صبح ، Sunday 27 May 2018 در 11:00AM.
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
پاسخ

Bookmarks

کلیدواژه ها
هيچيك

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو
ارزيابي اين گفتگو
ارزيابي اين گفتگو:

قوانين ارسال نوشته
شما می توانید سرنگار جدید ارسال کنید.
شما می توانید پاسخ ارسال کنید.
شما می توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 12:51PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه