بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Tuesday 30 December 2014   #1
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 20,177
شهادت مظلومانه وغریبانه امام حسن عسکری علیه السلام تسلیت

شهادت مظلومانه وغریبانه امام حسن عسکری علیه السلام بر فرزند بزرگوارشان سید وفخر کائنات ولی امر ممکنات یگانه حسن شناس ماسوی حجة بن الحسن المهدی و وعجل الله تعالی فرجه الشریف تسلیت
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از عبدالعلی69 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 30 December 2014   #2
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

ج: ***شهادت مظلومانه وغریبانه امام حسن عسکری علیه السلام تسلیت ***

زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 207
زندگانى امام ابو محمد حسن بن على عليه السّلام‏
ترجمه از:
موسى- خسروى‏
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 208
زندگى حضرت امام حسن عسكرى عليه السلام‏
بخش اول ولادت و نامها و نقش انگشترى و شرح حال مادر آن جناب‏
علل الشرائع- باب 176- مينويسد: شنيدم از بعضى مشايخ محله‏اى كه حضرت امام على النقى و امام حسن عسكرى سكونت داشتند در سامرا عسكر ناميده ميشد بهمين جهت اين دو امام را عسكرى لقب دادند.
ارشاد مفيد- ص 315- حضرت ابو محمّد عليه السّلام در مدينه در ماه ربيع الاول سال 230 متولد شد، مادرش كنيزى بچه‏دار بنام حديثه بود مدت خلافت آن سرور شش سال بود.
در مصباحين است- روز دهم ماه ربيع الاول سال 232 هجرى حضرت ابو محمّد حسن بن على بن محمّد بن على بن موسى الرضا عليه السّلام متولد شد.
دروس- مادرش حديث نام داشت در ماه ربيع الثانى، در مدينه متولد شد بعضى روز چهارم ماه در روز دوشنبه گفته‏اند.
مناقب- القاب امام عليه السّلام صامت، هادى، رفيق، زكى، نقى، كنيه‏اش ابو محمّد آن جناب و پدر و جدش در زمان خودشان مشهور بابن الرضا بودند مادرش كنيز صاحب فرزندى بنام حديث بود فرزند امام منحصر به حضرت قائم عجل اللَّه له الفرج بود ديگر فرزندى نداشت.
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 209
روز جمعه هشتم ربيع الثانى در مدينه متولد شد. بعضى گفته‏اند در سامرا سال 232 متولد شده با پدر خود مدت 23 سال و بعد از پدر مدت امامتش شش سال بود در سالهاى امامت ايشان بقيه فرمانروائى معتز كه چند ماه بيشتر نشد و بعد از او مهتدى و معتمد پس از پنج سال كه از خلافت معتمد گذشت آن جناب از دنيا رفت. گفته‏اند: شهيد شد و در سامرا كنار پدرش دفن گرديد بيست و نه سال تمام داشت بعضى 28 سال گفته‏اند در ابتداى ماه ربيع الاول مريض شد سال 260 و در روز جمعه هشتم همان ماه از دنيا رفت.
كشف الغمة- محمّد بن طلحه گفت: ولادتش در سال 231 هجرى بود و مادرش كنيزى صاحب فرزند بنام سوسن و كنيه‏اش ابو محمّد و لقبش خالص بود.
در هشتم ماه ربيع الاول سال 260 از دنيا رفت بنا بر اين بيست و نه سال داشته كه با پدر خود 23 و چند ماه بود و پس از پدر پنج سال و چند ماه زندگى كرد آرامگاه آن جناب در سامرا است.
حافظ عبد العزيز گفته: لقب ايشان عسكرى بود و تولدش سال 231 و در سال 260 از دنيا رفت، هنگام حكومت معتز و در سامرا دفن شد. بعضى گفته‏اند سال 232 متولد و در سامرا هشتم ماه ربيع الاول 260 از دنيا رفت و سنش آن زمان 28 سال بود، مادرش ام ولدى بنام حريبه و قبرش كنار قبر پدرش در سامرا است.
ابن خشاب گفت: حضرت ابو محمّد در سال 231 متولد شد و در روز جمعه از دنيا رفت بعضى روز چهارشنبه هشتم ماه ربيع الاول سال 260 گفته‏اند كه عمرش 29 سال مى‏شود كه پس از پدر خود پنج سال و هشت ماه و سيزده روز زندگى كرد قبرش در سامرا و مادرش سوسن نام داشت.
حميرى در كتاب دلائل گفته است: ابو محمّد حسن بن على در ماه ربيع الثانى سال 232 متولد شد و در روز جمعه هشتم ماه ربيع الاول سال 260 در سن 28 سالگى از دنيا رفت.
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 210
اعلام الورى- روز جمعه هشتم ماه ربيع الثانى سال 232 متولد شد و در سامرا هشتم ماه ربيع الاول سال 260 از دنيا رفت، در آن موقع 28 سال داشت مادرش كنيزى صاحب فرزند بنام حديث بود مدت امامت آن جناب شش سال بود.
لقبهاى امام عليه السّلام هادى، سراج، عسكرى. ايشان و پدر و جدشان هر كدام در زمان خود مشهور بابن الرضا بودند.
در مدت امامت ايشان بقيه حكومت معتز چند ماهى بود پس از او مهتدى يازده ماه و بيست و هشت روز حكومت كرد پس از او احمد معتمد پسر جعفر متوكل خليفه شد و بيست سال و يازده ماه خلافت او طول كشيد كه در سال پنجم از خلافت او امام از دنيا رفت و در خانه خود در سامرا دفن شد همان خانه‏اى كه پدرش نيز در آنجا دفن شده بود.
بيشتر از دانشمندان شيعه معتقدند كه آن جناب و پدر و جدش و تمام ائمه را شهيد كرده‏اند بر اين مطلب روايت حضرت صادق عليه السّلام را استدلال ميكنند كه فرموده است:
«و اللَّه ما منا الا مقتول شهيد»
خدا از حقيقت اطلاع دارد.
فصول المهمه- رنگ چهره‏اش بين گندمگون و سفيد بود و انگشترش نوشته بود:
«سبحان من له مقاليد السموات و الارض»
. كافى- ج 1- ص 503- در ماه ربيع الثانى سال 232 متولد شد مادرش كنيزى فرزنددار بنام حديث بود.
عيون المعجزات- نام مادرش بنا بر آنچه راويان حديث نقل كرده‏اند سليل بوده بعضى حديث نيز گفته‏اند، ولى صحيح همان سليل است از بانوان عارف و صالح بشمار ميرفت بعضى روايت كرده‏اند در سال 231 متولد شده.
مصباح كفعمى است كه تولد امام روز دوشنبه چهارم ربيع الثانى سال 232 بعضى دهم ربيع الثانى گفته‏اند نقش خاتمش‏
«انا اللَّه الشهيد»
واسطه بين ايشان و مردم عثمان بن سعيد بود.
مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى - خسروى، موسى، زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، 1جلد، اسلاميه - تهران، چاپ: دوم، 1364 ش.

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Tuesday 30 December 2014   #3
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار) ؛ ؛ ص211

زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 211
بخش دوم تصريح بامامت حضرت عسكرى عليه السلام‏
كمال الدين- ج 2 ص 50- از صقر بن دلف نقل ميكند كه گفت از حضرت جواد عليه السّلام شنيدم فرمود: امام پس از من فرزندم على است كه امر او امر من و سخنش سخن من است و اطاعت از او اطاعت از من است و امام پس او از فرزندش حسن است.
كمال الدين و امالى صدوق- از محمّد بن هارون صوفى نقل ميكند و او از عبد اللَّه بن موسى رويانى و او از عبد العظيم بن عبد اللَّه حسنى از حضرت على بن محمّد عليه السّلام نقل مى‏كند كه فرمود امام بعد از من پسرم حسن است حال مردم چگونه خواهد بود در زمان امامت فرزند او.
كمال الدين- صقر بن دلف گفت: از على بن محمّد بن على شنيدم كه فرمود امام بعد از من حسن و بعد از حسن فرزندش قائم است كه زمين را پر از عدل و داد ميكند همان طورى كه پر از ظلم و جور شده است.
كمال الدين- ابو هاشم جعفرى گفت از ابو الحسن عسكرى عليه السّلام شنيدم ميفرمود امام بعد از من پسرم حسن است چگونه خواهيد بود در زمان پسر او.
عرضكردم براى چه فدايت شوم فرمود: زيرا او را نخواهيد ديد و نام بردنش نيز حرام است، عرضكردم: پس ما بچه نام ايشان را ميخوانيم فرمود بنام حجت آل محمّد صلّى اللَّه عليه و اله و سلّم.
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 212
از غيبت نعمانى و ارشاد مفيد و اعلام الورى همين حديث نيز نقل شده.
بصائر الدرجات- ص 473- از على بن عبد اللَّه بن مروان انبارى نقل مى- كند كه گفت: من در موقع وفات حضرت ابو جعفر فرزند ابو الحسن حضور داشتم، ابو الحسن وارد شد براى او يك صندلى گذاشتند روى آن نشست ابو- محمّد يكطرف ايستاده بود وقتى ابو جعفر از دنيا رفت حضرت امام على النقى رو بامام حسن عسكرى كرده فرمود: سپاس خدا را بنما كه امامت را بتو ارزانى داشت و ترا پس از فوت برادر بزرگترت بمنصب امامت امتياز بخشيد.
غيبت شيخ- ابو هاشم جعفرى گفت: من در حضور حضرت ابو الحسن عسكرى بودم هنگام درگذشت پسرش ابو جعفر اين جريان مثل داستان پدرم ابراهيم و اسماعيل است در اين موقع حضرت امام على النقى روى بمن نموده فرمود ابو هاشم خدا را در مورد ابو جعفر بدا حاصل شد و بجاى او ابو محمّد را تعيين كرد چنانچه در مورد اسماعيل برايش بدا حاصل شد بعد از اينكه حضرت صادق عليه السّلام در مورد او تصريح كرد و باين مقام ممتازش نمود همان طورى است كه تو در دل با خود خيال كردى گرچه بر خلاف ميل بيهوده گران باشد.
ابو محمّد پسرم جانشين بعد از من است، در نزد اوست آنچه احتياج پيدا كنيد با اوست لوازم امامت، خدا را سپاسگزارم.
غيبت طوسى- على بن عمرو نوفلى گفت: در خدمت امام على النقى عليه السّلام بودم در منزلش ابو جعفر از آنجا رد شد گفتم امام بعد از شما اينست فرمود: نه امام بعد از من حسن عليه السّلام است.
غيبت طوسى- احمد بن محمّد بن رجاء گفت: حضرت امام على النقى عليه السّلام فرمود: قائم بامر امامت پس از من فرزندم حسن است.
غيبت طوسى- احمد بن عيسى علوى كه از فرزندان على بن جعفر است گفت خدمت حضرت امام هادى در صريا رسيدم سلام كردم در همين موقع ابو جعفر و ابو محمّد وارد شدند از جاى حركت كرديم كه سلام به ابو جعفر نمائيم حضرت هادى‏
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 213
فرمود اين امام شما نيست احترام بامام خود بگذاريد اشاره كرد به ابو محمّد عليه السلام.
غيبت طوسى- شاهوية بن عبد اللَّه جلاب گفت: رواياتى از حضرت هادى در باره فرزندش ابو جعفر نقل ميكردم كه دلالت بر امامت او مى‏كرد پس از درگذشت ابو جعفر خيلى ناراحت شدم و متحير باقى ماندم مى‏ترسيدم در اين مورد چيزى بحضرت هادى بنويسم و راه چاره را نميدانستم.
روزى نامه‏اى نوشتم و تقاضاى دعا كردم در مورد گرفتاريهائى كه برايم اتفاق افتاد از طرف سلطان در مورد غلامان. در جواب نوشت كه دعا كردم و غلامان را بر مى‏گردانند. در آخر نامه نوشته بود: مايل بودى سؤال كنى از جانشين من و امام پس از درگذشت ابو جعفر و براى اين موضوع خيلى ناراحت بودى بدان خداوند گروهى را كه هدايت يافته‏اند گمراه نخواهد كرد بالاخره چنان مى- كند كه راه را بشناسند امام شما پس از من فرزندم ابو محمّد است هر احتياجى داشته باشيد بوسيله او حل مى‏شود خداوند هر كه را بخواهد مقدم ميدارد و هر كس را بخواهد مؤخر ما نَنْسَخْ مِنْ آيَةٍ أَوْ نُنْسِها نَأْتِ بِخَيْرٍ مِنْها أَوْ مِثْلِها در اين نامه توضيح لازم را دادم كه راهنماى هر صاحب عقلى است.
غيبت طوسى- پسر ابو الصهبان گفت: وقتى ابو جعفر محمّد بن على بن محمّد بن على بن موسى از دنيا رفت براى حضرت هادى يك صندلى گذاشتند روى آن نشست حضرت ابو محمّد امام حسن عسكرى نيز در يك كنار ايستاده بود وقتى غسل ابو جعفر تمام شد حضرت هادى روى بجانب ابو محمّد كرده فرمود پسرم خداى را سپاسگزار باش ترا بمقام امامت برگزيد.
اعلام الورى و ارشاد- از عبد اللَّه بن محمّد اصفهانى نقل ميكند كه حضرت هادى بمن فرمود: امام شما بعد از من كسى است كه بر بدنم نماز بخواند. حضرت ابو- محمّد را پيش از آن نمى‏شناختيم پس از فوت حضرت هادى امام حسن عسكرى خارج شد و بر بدن حضرت هادى نماز خواند.
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 214
اعلام الورى و ارشاد- على بن مهزيار گفت: بحضرت هادى ابو الحسن عرضكردم اگر پيش آمدى بكند كه پناه بخدا ميبرم از آن، امام كيست؟
فرمود: من وصيت بفرزند بزرگترم كرده‏ام منظورش امام حسن عسكرى بود.
اعلام الورى و مناقب و ارشاد مفيد كلينى- از على بن عمر و عطار نقل مى- كند كه گفت: خدمت حضرت ابو الحسن رسيدم آن وقت پسرش ابو جعفر زنده بود و من خيال مى‏كردم او امام خواهد بود پس از حضرت هادى. عرضكردم آقا كداميك از فرزندان شما امتياز امامت را دارند.
فرمود: كسى را در اين مورد تعيين نكنيد تا خودم دستور دهم. من پس از فوت ابو جعفر نامه‏اى نوشتم و سؤال كردم امام بعد از شما كيست؟ در جواب نوشت فرزند بزرگترم حضرت ابو محمّد بزرگتر از جعفر (كذاب) بود.
اعلام الورى و ارشاد- سعيد بن عبد اللَّه گفت: گروهى از بنى هاشم كه از آن جمله حسن بن حسين افطس بود نقل كردند كه آنها حضور داشتند روز فوت محمّد بن على بن محمّد در آن روز براى حضرت امام على النقى فرشى گسترده بودند و گروهى از بنى هاشم و بنى عباس كه در حدود صد و پنجاه نفر ميشدند بغير از غلامان و ساير مردم اطراف امام نشسته بودند.
در اين موقع حضرت ابو الحسن چشمش بحضرت امام حسن عسكرى افتاد كه با گريبان چاك و اشك جارى آمد ما ايشان را نمى‏شناختيم.
امام هادى پس از ساعتى كه او ايستاده بود روى بجانبش نموده فرمود:
فرزندم سپاس خدا را بگذار كه امامت را بتو سپرد. امام حسن عسكرى گريه كرده كلمه‏ إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُونَ‏ را بر زبان آورد گفت: الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ‏ او را سپاسگزارم بر تكميل نمودن نعمتش نسبت بما. ما پرسيديم اين كيست؟
گفتند اين آقا امام حسن فرزند حضرت هادى است.
در آن موقع در حدود بيست سال داشت ايشان را شناختيم و متوجه شديم كه با اين فرمايش او را بمنصب امامت تعيين فرموده و جانشين خود قرارش داد.
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 215
اعلام الورى- ابو بكر فهفكى گفت: حضرت هادى نامه‏اى براى من نوشت باين مضمون:
پسرم ابو محمّد داراى صحيح‏ترين غرائز از آل محمّد است و محكمترين دليل را دارد او فرزند بزرگتر من است و جانشين من، امامت و متعلقات آن باو ميرسد هر چه از من ميپرسيدى از او بپرس كه رفع احتياج و نيازهاى شما را مى‏نمايد.
اعلام الورى- محمّد بن يحيى گفت: خدمت حضرت هادى رسيدم پس از درگذشت فرزندش ابو جعفر بامام تسليت گفتم ابو محمّد نشسته بود شروع بگريه كرد امام هادى روى بفرزند خود كرده گفت: پسرم خدا ترا بجاى او بمن ارزانى نموده و بامامت مفتخر كرده او را سپاسگزارى كن.
اعلام الورى- ص 351- يحيى بن يسار قنبرى گفت: حضرت ابو الحسن امام هادى چهار ماه قبل از فوت وصيت كرد بفرزندش حسن و او را بامامت پس از خود معين كرد من و گروهى از غلامان را شاهد بر اين مطلب گرفت.
مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى - خسروى، موسى، زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، 1جلد، اسلاميه - تهران، چاپ: دوم، 1364 ش.

كاربران ذيل از عبدالعلی69 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 30 December 2014   #4
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار) ؛ ؛ ص216

زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 216
بخش سوم معجزات و مناقب امام عسكرى عليه السلام‏
كمال الدين- ج 2- ص 194- ابو جعفر محمّد بن عيسى بن احمد زرجى گفت در مسجد معروف بزبيد واقع در بازار سامرا مرد جوانى را ديدم كه ميگفت:
هاشمى است و از فرزندان موسى بن عيسى است (راوى ميگويد: ابو جعفر نام آن مرد را نبرد) پس از سلام نماز بمن گفت: تو قمى هستى و براى زيارت آمده‏اى؟
گفتم: من از اهالى قم هستم ولى مجاور كوفه‏ام در مسجد امير المؤمنين عليه السّلام گفت: خانه موسى بن عيسى را در كوفه ميشناسى؟ گفتم: آرى. گفت: من پسر او هستم.
گفت: پدر من دو برادر داشت برادر بزرگتر ثروتمند بود ولى برادر كوچك چيزى نداشت روزى از برادر بزرگش ششصد دينار بسرقت برد. برادر بزرگ تصميم گرفت برود خدمت حسن بن محمّد بن على بن محمّد بن رضا عليهم السّلام از او خواهش كند با برادرش صحبت كند شايد پول را در كند چون مردى شيرين زبان است.
گفت: سحرگاه من از رفتن خدمت امام حسن عسكرى منصرف شدم با خود گفتم ميروم پيش اسباس ترك كه همه كاره سلطان است و باو شكايت ميكنم گفت: پيش اسباس رفتم ديدم مشغول بازى با نرد است مدتى ايستادم تا بازيش‏
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 217
تمام شود در همين موقع پيكى از طرف حسن بن على عليه السّلام آمده گفت: بيا مولا حسن بن على ترا ميخواهد پيش آن جناب رفتم.
فرمود: تو اول شب تقاضائى از من داشتى ولى صبحگاه از تصميم خود منصرف شدى برو كيسه‏اى كه بسرقت برده شد برگشت كرد از برادرت شكايت مكن و باو نيكى كن و او را كمك نما اگر كمك نمى‏كنى بفرست او را پيش من تا باو كمك كنم همين كه از خدمت امام خارج شدم غلامم را ديدم كه اطلاع داد كيسه پيدا شد.
ابو جعفر گفت: فردا آن مرد هاشمى مرا بخانه خود برد و ميهمان او شدم.
كنيزى را بنام غزال يا زلال صدا زد. وقتى آمد ديدم كنيز پيرى است باو گفت جريان مولود و ميل را براى اين آقا نقل كن.
گفت: ما نوزادى داشتيم بيمار شد خانمم گفت برو بخانه امام حسن عسكرى عليه السّلام از حكيمه درخواست كن چيزى بدهد كه بوسيله آن مولود ما شفا يابد. من رفتم و اين تقاضا را كردم. حكيمه گفت همان ميلى كه چشم نوزادى كه ديشب متولد شد سرمه كرديد بياوريد منظورش پسر امام حسن عسكرى بود ميل را آوردند بمن داد.
من ميل را پيش خانم آوردم بچشم فرزندش كشيد خوب شد. آن ميل پيش ما بود از بركت آن شفا مى‏جستيم ولى بعدها گم شد.
ابو جعفر زرجى گفت در مسجد كوفه ابو الحسن بن يرهون برسى را ديدم همين حديث را از آن هاشمى برايم نقل كرد بدون كم و كاست گفت همان مرد هاشمى برايم نقل كرده.
مناقب و خرايج و غيبت شيخ- عمرو بن محمّد بن ريان صيمري گفت: وارد شدم پيش ابو احمد عبيد اللَّه بن عبد اللَّه بن طاهر بدستش نامه حضرت عسكرى عليه السّلام بود كه نوشته بود من از خدا چندين مرتبه تقاضا در مورد اين ستمگر (مستعين) كرده‏ام كه پس از سه روز گرفتار خواهد شد روز سوم او را خلع كردند و آن‏
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 218
جريانها اتفاق افتاد تا كشته شد.
غيبت شيخ و مناقب- ابو هاشم جعفرى گفت: خدمت حضرت امام حسن عسكرى بودم فرمود وقتى قائم قيام كند دستور ميدهد اين مناره‏ها و قصرهاى مسجدها را خراب كنند.
من با خود گفتم براى چه چنين كند در همين موقع امام عليه السّلام رو بمن نموده فرمود زيرا اينها را بدعت گذارده‏اند هيچ پيامبر و امامى آنها را نساخته.
غيبت شيخ طوسى- ص 133- ابو هاشم جعفرى گفت: حضرت ابو محمّد امام عسكرى عليه السّلام فرمود از گناهانى كه بخشيده نمى‏شود اين است كه شخص بگويد كاش مرا از همين يك گناه بازخواست كنند. من با خود گفتم اين مطلب دقيقى است آدم بايد متوجه كارهاى خود باشد و كمال دقت را در باره تمام كارهاى خويش داشته باشد.
امام عليه السّلام روى بجانب من نموده فرمود: صحيح است آنچه بخاطرت گذشت بكار بند زيرا تشخيص شرك در ميان مردم از ديدن اثر پاى مورچه بر روى سنگ سخت در شب تار مشكل‏تر است يا راه رفتن آن مورچه روى پلاس سياه.
غيبت شيخ- احمد بن حسين بن عمر بن يزيد گفت ابو الهيثم بن سبانه نقل كرد وقتى معتز امام عسكرى را تحويل به سعيد حاجب داد در قصر ابن هبيره و باو گوشزد كرد كه چنان بر او تنگ بگيرد و در فشارش قرار دهد كه مردم داستان‏ها از آن سخت‏گيرى‏ها نقل كنند و خود عازم كوفه شد.
من نامه‏اى براى امام نوشتم كه: جانم فدايت خبر ناگوارى بما رسيده كه بسيار بر ما گران است.
امام عليه السّلام در جواب نوشت پس از سه روز فرج ميرسد روز سوم معتز را خلع كردند.
غيبت شيخ طوسى- تلعكبرى گفت: در حجره ابو على محمّد بن همام رحمه اللَّه‏
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 219
كنار دكانى بودم در اين موقع پير مردى رد شد كه بر تن جبه‏اى داشت به ابو على بن همام سلام كرد او جوابش را داد پير مرد رد شد ابو على بمن گفت اين مرد را مى‏شناسى؟ گفتم: نه، گفت اين غلام مولى امام حسن عسكرى است مايلى از احاديث او چيزى بشنوى گفتم: آرى. پرسيد پولى دارى كه باو بدهى گفتم دو درهم كامل دارم. گفت همين قدر او را كافى است.
من از پى پيرمرد رفتم باو كه رسيدم گفتم: ابو على مى‏گويد اگر ناراحت نمى‏شويد تا پيش ايشان بيائيد گفت: بسيار خوب. با هم برگشتيم نشست در اين موقع ابو على اشاره كرد بمن كه پول را باو بدهم. گفت احتياج باين پول ندارم ولى بعد گرفت. ابو على بن همام گفت عبد اللَّه براى ما آنچه از امام حسن عسكرى عليه السلام مشاهده كرده‏اى نقل كن.
گفت: استادم شخصيت بارز و بى‏نظيرى در ميان، علويان است سوار اسبى مى‏شد كه زين و برگ آن از سندس آبى رنگ بود.
روزهاى دوشنبه و پنجشنبه در سامرا ميرفت بديدن خليفه. آن روز كه مى‏شد گروهى از مردم اجتماع مى‏كردند بطورى كه راه از اسب و قاطر و الاغ پر مى‏شد و سر و صداى زيادى بلند بود. چنان ازدحام مى‏كردند كه كسى پياده نمى‏توانست راه برود.
ولى وقتى امام عليه السّلام مى‏آمد سر و صدا مى‏خوابيد بطورى كه اسبها و الاغ‏ها از صدا خاموش مى‏شدند بطورى چارپايان متفرق مى‏شدند كه خيابان باز مى‏شد و احتياج بمواظبت كردن براى راه پيدا نمودن امام تا مزاحم آن سرور نشوند نمى‏افتاد بعد به مقر خلافت ميرفت و در جايگاه خود قرار مى‏گرفت وقتى تصميم رفتن مى‏گرفت دربانها صدا مى‏زدند وسيله سوارى ابو محمّد عليه السلام را بياوريد. مردم خاموش مى‏شدند و شيهه اسب‏ها بگوش ميرسيد و متفرق ميشدند تا امام سوار ميشد و ميرفت.
روزى خليفه آن جناب را خواست خيلى امام ناراحت شد، ترسيد كه مبادا يكى‏
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 220
از علويان يا بنى هاشم از او سخن چينى كرده باشد سوار مركب شد و رفت وقتى وارد خانه خليفه شد گفتند خليفه رفته است مايلى در مقام خود بنشين چنانچه مى‏خواهى برگرد اما آن جناب برگشت رسيد به بازار چارپايان، سر و صدا و مزاحمت و رفت و آمد مردم زياد بود.
همين كه امام وارد شد سكوت همه جا را فرا گرفت و چارپايان از صدا باز ماندند.
آن جناب پيش مال فروشى رفت كه برايش مال مى‏خريد. براى او اسب چموشى آوردند كه كسى جرات نداشت به آن نزديك شود اسب را به ضرر به امام عليه السلام فروختند. روى بمن نموده فرمود: محمّد! از جاى حركت كن زين و برگ روى او بگذار.
من گفتم: نفرمود كه مرا اذيت نخواهد كرد بالاخره زين بر او گذاشتم آرام بود و حركت نكرد آوردم خدمت امام تا برويم مال فروش جلو آمده گفت اسب را نمى‏فروشم.
امام عليه السّلام فرمود مهار اسب را باو بسپار. دلال آمد كه اسب را بگيرد آن حيوان همين كه او را مشاهده كرد پا بفرار گذاشت.
امام عليه السّلام سوار شد براه افتاديم در اين موقع دلال آمده گفت صاحب اسب مى‏گويد ترسيدم وقتى فهميد اين اسب چموش است برگرداند اگر مى‏داند كه وضع اين اسب چگونه است باو بفروش. امام عليه السّلام فرمود ميدانم چگونه اسبى است. دلال گفت فروختم. امام بمن فرمود اسب را بگير. گرفتم و باصطبل آوردم ببركت مولايم كوچكترين ناراحتى و اذيت نكرد.
وقتى امام عليه السّلام وارد خانه شد پيش اسب رفت گوش راست او را گرفت و سوار شد بعد گوش چپ او را گرفت باز سوار شد پس از آن به خدا قسم من جو پيش او مى‏ريختم و در جلو او جوها را زير و رو مى‏كردم تكان نمى‏خورد و اين ببركت مولايم بود.
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 221
ابو محمّد گفت: ابو على بن همام نقل كرد كه چنين اسبى را صئول (چموش) مى‏گويند صاحبش را برمى‏دارد تا بالاخره او را بديوار ميزند يا روى دو پا بلند مى‏شود و دستهاى خود را بصاحبش ميزند.
محمّد گفت استاد و مولايم امام حسن عسكرى بهترين و ارجمندترين شخص بنى هاشم و علويهائى بود كه من مشاهده كرده‏ام هرگز شراب نمى‏خورد در محراب عبادت مى‏نشست و بسجده ميرفت من خوابم مى‏برد باز بيدار ميشدم باز مى‏خوابيدم امام همان طور در سجده بود غذا كم ميل مى‏كرد برايش انجير و انگور و هلو و از اين قبيل ميوه‏ها مى‏آوردند يكى يا دو تا ميل مى‏كرد بعد ميفرمود محمّد اين را بردار ببر براى بچه‏هايت عرض مى‏كردم آقا همه را ببرم مى‏فرمود: ببر. من از او سخاوتمندتر تا كنون نديده‏ام.
غيبت شيخ طوسى- محمّد بن احمد انصارى گفت گروهى از مفوضه و مقصره‏ «1» كامل بن ابراهيم مدنى را فرستادند خدمت امام حسن عسكرى عليه السّلام. كامل گفت من با خود گفتم از ايشان خواهم پرسيد كه آيا داخل بهشت نمى‏شود كسى كه عقيده‏اش با من يكسان نباشد.
وقتى خدمت امام رسيدم ديدم لباسهاى سفيد خيلى قشنگى بر تن دارد با خود گفتم امام و حجت خدا اين لباسها را مى‏پوشد آن وقت بما دستور مى‏دهد كه با برادران خود مواسات كنيد و از پوشيدن چنين جامه‏اى ما را باز مى‏دارد در اين موقع امام آستين بالا زد ديدم لباسى خشن در زير پوشيده روى پوست بدنش با تبسم فرمود: اين براى خدا است و اين لباس براى شما ....
مناقب و خرايج- ابو هاشم گفت: هيچ وقت نشد كه خدمت حضرت امام‏
حسن عسكرى برسم و از آن جناب معجزه‏اى مشاهده نكنم يك روز خدمتش رسيدم تصميم داشتم مقدارى نقره براى ساختن انگشترى بگيرم كه براى تبرك بدست نمايم. نشستم ولى منظور خود را فراموش كردم. همين كه از جاى حركت كردم كه خارج شوم امام عليه السّلام انگشترى پيش من انداخت فرمود تصميم داشتى مقدارى نقره بگيرى من بتو انگشتر دادم نگين و اجرت ساخت هم بنفع تو شد خدا برايت مبارك كند.
خرايج- ابو هاشم گفت: خيلى علاقه داشتم بدانم حضرت امام حسن عسكرى در باره قرآن چه عقيده دارد مخلوق است يا غير مخلوق. آن جناب بمن رسيد پرسيد مگر نشنيده‏اى آن روايتى كه از حضرت ابى عبد اللَّه نقل شده كه فرمود وقتى‏ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ نازل شد برايش چهار هزار بال خلق گرديد به هر گروهى از ملائكه كه مى‏گذشت نسبت به او كوچكى مى‏كردند و گفت اين نسبت خداوند بزرگ است‏ «1».
مناقب و خرايج- ابو هاشم جعفرى گفت: من با عده‏اى در زندان بوديم حضرت امام حسن عسكرى و برادرش جعفر را نيز زندانى كردند ما اطراف آن جناب را گرفتيم و من صورت امام حسن را بوسيدم و ايشان را روى لحافى كه داشتم نشاندم جعفر نيز نزديك ايشان نشست يك مرتبه با صداى بلند فرياد زد: وا شيطاناه منظورش صدا زدن كنيزش بود امام عليه السلام جعفر را از اين كار منع كرده، فرمود: ساكت باش آثار مستى از جعفر ديده مى‏شد زندان بان صالح بن وصيف بود.
مردى از جمحى با ما در زندان بود كه ادعا مى‏كرد من علوى هستم امام عسكرى عليه السّلام رو بما نموده فرمود اگر در ميان شما نامحرمى نمى‏بود مى‏گفتم‏
با دست اشاره بهمان مرد جمحى كرد او خارج شد فرمود اين شخص از شما نيست از او بپرهيزيد داخل لباسهايش گزارشى كه از شما براى سلطان تهيه كرده پنهان است يك نفر حركت كرد و لباسهاى او را جستجو نمود گزارش را پيدا كرد كه بسيار خطرناك نوشته بود و گوشزد كرده بود كه ما تصميم داريم از داخل زندان نقب بزنيم و فرار كنيم.
ابو هاشم گفت: امام حسن عسكرى عليه السّلام روزه مى‏گرفت موقع افطار آنچه غلامش غذا براى ايشان مى‏آورد ما نيز با آن جناب مى‏خورديم. يك روز من بواسطه ضعف نتوانستم روزه بگيرم در خانه ديگرى با مقدارى نان قندى روزه‏ام را باز كردم هيچ كس از اين جريان اطلاع نداشت بعد آمدم و با ايشان نشستم.
امام عليه السّلام رو به غلام كرده فرمود: چيزى بده ابو هاشم بخورد او روزه نيست من لبخند زدم فرمود چرا ميخندى هر وقت مايلى نيرو و قدرت پيدا كنى گوشت بخور نان قندى قوه ندارد عرضكردم صحيح ميفرمايد خدا و پيامبرش و شما، بر شما باد درود شروع بخوردن كردم. فرمود سه روز از گرفتن روزه خوددارى كن كسى كه از روزه گرفتن ضعيف شده باشد تا سه روز از روزه خوددارى نكند نيرو نميگيرد.
روزى كه آن جناب را از زندان مرخص كردند غلامش آمده گفت: آقا! غذا برايتان بياورم؟ فرمود: بياور ولى گمان نمى‏كنم از آن بخورم.
ظهر برايش غذا آورد و عصر امام آزاد شد در حالى كه روزه داشت فرمود اين غذا را بخوريد خدا شما را هدايت كند.
مناقب و خرايج- ابو هاشم گفت: فهفكى از امام حسن عسكرى عليه السّلام پرسيد كه چطور مى‏شود زن يك سهم ببرد و مرد از ميراث دو سهم داشته باشد.
فرمود چون از زن جهاد و تأمين مخارج زندگى برداشته شده و او كفيل پرداخت‏
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 224
غرامت‏ها نيست اين مخارج بعهده مردان است.
ابو هاشم گفت: من در دل گفتم همين سؤال را ابن ابى العوجاء از حضرت صادق عليه السّلام كرده بود و ايشان همان جواب را داده بودند.
در اين موقع امام عليه السّلام روى بمن نموده فرمود: صحيح است اين سؤال ابن ابى العوجاء بود و جواب يكى است زيرا او همين سؤال را كرده بود ما تمام از اولين رهبر تا آخرين‏مان در علم و امر امامت يكسان هستيم رسول اكرم و امير المؤمنين عليهما السّلام داراى فضيلت مخصوص بخود هستند.
خرايج- ابو هاشم گفت: از حضرت عسكرى شنيدم مى‏فرمود: روز قيامت خداوند آنچنان مى‏بخشد كه احاطه مى‏كند بخشش بر بندگان به طورى كه مشركين نيز مى‏گويند: «وَ اللَّهِ رَبِّنا ما كُنَّا مُشْرِكِينَ‏» خدا به خودت قسم ما مشرك نبوديم.
من بخاطرم رسيد كه يك روز مردى از اصحاب حديثى برايم نقل كرد كه پيامبر اكرم صلى اللَّه عليه و آله و سلم اين آيه را قرائت فرمود: «إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعاً» خداوند تمام گناهان را مى‏آمرزد. آن مرد گفت اگر چه مشرك باشد.
من از حرف او ناراحت شدم و در صورتش تند نگاه كردم اين خاطره در نظرم مى‏گذشت كه امام عليه السّلام روى بمن نموده فرمود: «إِنَّ اللَّهَ لا يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَ يَغْفِرُ ما دُونَ ذلِكَ لِمَنْ يَشاءُ*» بد حرفى زده و بد روايت كرده.
مناقب و خرايج- ابو هاشم گفت: محمّد بن صالح از حضرت امام حسن عسكرى راجع بتفسير اين آيه پرسيد لِلَّهِ الْأَمْرُ مِنْ قَبْلُ وَ مِنْ بَعْدُ فرمود در اختيار خداوند است امر، قبل از اينكه به آن امر نمايد و از براى اوست امر بعد از اينكه امر نمود، بهر طورى كه بخواهد. من در دل با خود گفتم اين معنى همين آيه است: أَلا لَهُ الْخَلْقُ وَ الْأَمْرُ تَبارَكَ اللَّهُ رَبُّ الْعالَمِينَ‏.
در اين هنگام امام روى بجانب من نموده فرمود: همان طورى است كه تو
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 225
در دل خيال كردى «أَلا لَهُ الْخَلْقُ وَ الْأَمْرُ تَبارَكَ اللَّهُ رَبُّ الْعالَمِينَ‏» گفتم گواهى ميدهم كه شما حجت خدا هستيد در ميان مردم و فرزند حجت خدا.
خرايج- ابو هاشم گفت: محمّد بن صالح از اين آيه پرسيد يَمْحُوا اللَّهُ ما يَشاءُ وَ يُثْبِتُ وَ عِنْدَهُ أُمُّ الْكِتابِ‏ فرمود آيا مى‏شود محو كرد و از بين برد مگر چيزى كه بوده و آيا اثبات مينمايد جز چيزى را كه نبوده. من با خود گفتم اين بر خلاف گفتار هشام بن حكم است كه ميگويد خداوند چيزى را نميداند مگر بعد از به وجود آمدنش. ناگهان امام عليه السّلام نگاهى بمن نموده فرمود خداوند برتر و بزرگ‏تر است و عالم است به اشياء قبل از به وجود آمد نشان. گفتم گواهى ميدهم كه شما حجت خدا هستيد.
مناقب و خرايج- ابو هاشم گفت: از حضرت امام حسن عسكرى شنيدم كه بهشت را درى است بنام معروف از آن درب داخل نميشوند مگر اهل معروف و نيكى بمردم، من در دل خدا را سپاسگزارى كردم و خوشحال شدم كه در برآوردن حاجت و نياز مردم كوشش ميكنم.
در اين موقع امام نگاهى بمن نموده فرمود اين كار خود را ادامه بده نيكوكاران دنيا همان نيكوكاران آخرتند خداوند ترا از آنها قرار دهد يا ابو هاشم و بيامرزد ترا.
خرايج- ابو هاشم گفت: حجاج بن يوسف عبدى را خدمت حضرت امام حسن عسكرى عليه السّلام بردم از آن جناب راجع بخريد و فروش سؤال كرد گفت گاهى با مردم معامله ميكنم بدون سود بهمان سرمايه اصلى حضرت عسكرى فرمود اشكالى ندارد اگر يك دينار را بدو دينار بدهى مشروط بر اينكه بهمراه آن يك دينار يك خر مهره‏اى هم باشد، من با خود گفتم اين شبيه همان كارى است كه رباخواران ميكنند امام عليه السّلام روى بجانب من كرده فرمود اضافه‏اى كه ربا است آن طورى است كه تو خيال كردى ولى وقتى از حد ربا خارج شد و با آن فرق داشت اشكالى ندارد يك دينار به دو دينار دست به دست شود ناشايست است‏
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 226
در صورتى كه چيز ديگرى در اين ميان نباشد كه معامله روى آن قرار گيرد.
خرايج- ص 239- روايت شده از ابو هاشم كه سؤال كرد از امام عليه السّلام راجع به اين آيه: ثُمَّ أَوْرَثْنَا الْكِتابَ الَّذِينَ اصْطَفَيْنا مِنْ عِبادِنا فَمِنْهُمْ ظالِمٌ لِنَفْسِهِ وَ مِنْهُمْ مُقْتَصِدٌ وَ مِنْهُمْ سابِقٌ بِالْخَيْراتِ بِإِذْنِ اللَّهِ‏ «1».
فرمود تمام اينها كه وارث كتاب هستند از آل محمّدند كسى كه ظالم بنفس خويش است آن كسى است كه اقرار بامام ندارد و مقتصد كسى است كه عارف بامام است و سابق در خيرات خود امام ميباشد، من در دل فكر مى‏كردم راجع به مقام و موقعيت عظيمى كه خداوند به آل محمّد داده است گريه‏ام گرفت.
امام عليه السّلام نگاهى بمن نموده فرمود امر بزرگ‏تر از آنست كه تو در دل خيال كردى در باره عظمت مقام و موقعيت آل محمّد صلّى اللَّه عليه و اله و سلّم خدا را سپاسگزار باش كه ترا از چنگ زنندگان بدست آويز ولايت اين خاندان قرار داده روز قيامت كه هر گروه را با پيشواى خود فرا خوانند، ائمه عليهم السّلام را نيز خواهند خواست تو عاقبت بخير هستى.
خرايج- ابو هاشم جعفرى گفت: وقتى حضرت هادى امام على النقى از دنيا رفت پسرش حضرت امام حسن عسكرى مشغول غسل او شد بعضى از خدمتكاران چيزهائى از قبيل لباس و پول و ساير چيزها بنفع خود پنهان كردند.
امام عليه السّلام كه از غسل پدر فارغ شد به مجلس خود بازگشت و آن خدمت‏كاران را خواست فرمود اگر در مورد چيزهائى كه از شما مى‏پرسم راست بگوئيد در امان خواهيد بود از كيفر در صورتى كه دروغ بگوئيد خواهم گفت هر كدام چه برداشته‏ايد و محل آن را نشان ميدهم آنگاه كيفرى كه شايسته آن هستيد خواهيد چشيد.
در اين موقع روى بيك يك آنها نموده فرمود فلانى تو فلان چيز را

قديمي Tuesday 30 December 2014   #5
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 227
برداشتى و فلان كس تو اين چيز را برداشتى همه قبول كردند آنچه فرموده بود برگرداندند بالاخره تمام خدمت‏كاران اشيائى كه برده بودند تقديم امام كردند.
خرايج- ابو هاشم جعفرى گفت: يك روز من در خدمت حضرت امام حسن عسكرى از شهر خارج شديم آن جناب جلو ميرفت و من نيز از پى ايشان در بين راه بفكر قرضى افتادم كه موقع پرداخت آن رسيده بود در اين انديشه بودم كه از چه راهى آن را پرداخت كنم.
امام عليه السّلام رو بمن نموده فرمود: خداوند پرداخت مى‏كند. در اين موقع همان طور كه سوار بود خم شد و با شلاق خود خطى روى زمين كشيد فرمود ابو هاشم پائين بيا اين را بردار ولى مطلب را پوشيده و پنهان كن.
من پائين آمدم چشمم بشمشى از طلا افتاد آن را در كفش خود جاى دادم و براه افتاديم.
با خود فكر كردم كه اگر اين طلا معادل تمام قرضم بود كه بهتر و گر نه طلبكار را راضى ميكنم بهمين مقدار ولى بايد در مورد مخارج زمستان از خوراك و پوشاك و ساير احتياجات چاره‏اى انديشيد.
امام عليه السّلام براى مرتبه دوم نگاهى بمن نمود باز با شلاق خطى روى زمين كشيد فرمود برو پائين بردار و پنهان كن اين مرتبه شمشى از نقره بود آن را در كفش ديگر خود پنهان كردم مختصرى راه رفتيم امام مراجعت بمنزل خود نمود و من نيز رفتم بمنزل قرض خود را حساب كردم بعد شمش طلا را وزن نمودم معادل همان قرض بود بدون كم و زياد بعد حساب مخارج زمستان را از هر جهت نمودم معلوم شد كه چه مبلغ است كه بدون زياده روى و نه سخت‏گيرى ميتوانم زمستان را بسر برم بعد شمش نقره را وزن كردم مطابق با همان مبلغى كه من پيش بينى كرده بودم درآمد بدون كم و زياد.
خرايج- بطريق كمك پزشك در شهرستان رى نقل كرد او پيش از صد
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 228
سال داشت گفت من شاگرد بختيشوع طبيب متوكل بودم از بين شاگردان مرا بيشتر مورد لطف قرار ميداد.
روزى حضرت امام حسن عسكرى پسر على بن محمّد بن على بن موسى الرضا عليهم السّلام به بختيشوع پيغام داد كه بهترين شاگرد خود را بفرست تا مرا رگ بزند.
بختيشوع مرا انتخاب كرده گفت ابن الرضا از من خواسته يك نفر را براى فصد بفرستم متوجه باش او داناترين فرد روى زمين است دقت كن مبادا در مورد دستورى كه ميدهد اعتراض كنى.
خدمت آن جناب رفتم دستور داد در اطاقى باشم هر وقت احتياج داشت مرا بخواهد. موقعى كه من خدمتش رسيدم بهترين وقت براى فصد بود ولى موقعى مرا براى فصد خواست كه برايش خوب نبود يك طشت بزرگ حاضر كرده بود من رگ اكحل را فصد كردم خون پيوسته ميريخت باندازه‏اى كه طشت پر شد بعد فرمود خون را قطع كن من قطع كردم دست خود را شست و بست.
باز مرا بهمان اطاق برگردانيد غذاهاى گرم و سرد مقدار زيادى آوردند تا عصر آنجا بودم باز مرا خواست. فرمود رگ را باز كن همان طشت را دو مرتبه خواست. من رگ را باز كردم خون جارى شد تا طشت پر گرديد. فرمود قطع كن خون را قطع كردم دست خود را بست باز مرا به همان اطاق برگردانيد شب همان جا خوابيدم.
فردا صبح كه آفتاب برآمد مرا خواست و همان طشت را آوردند فرمود رگ را بگشا من گشودم مثل شير دوشيده مايعى خارج گرديد تا طشت پر شد باز دستور داد قطع كنم. قطع كردم دست خود را بست يك دست لباس و پنجاه دينار طلا بمن داد فرمود اين را بگير مرا معذور دار هديه ايشان را گرفتم عرض كردم آيا امر و دستورى بمن ميفرمائيد فرمود با كسى كه در دير عاقول همسفر مى‏شوى خوش رفتارى كن.
من پيش استادم بختيشوع رفتم و جريان را شرح دادم گفت تمام پزشكان‏
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 229
در اين مطلب اتفاق دارند كه بيش از هفت كسيل و پيمانه در بدن انسان خون وجود ندارد آنچه تو نقل كردى اگر از چشمه آبى خارج شود جاى تعجب است از همه عجيبتر جريان شير است كه خارج شده ساعتى در فكر فرو رفت بعد شبانه روز پيوسته در جستجو بود تا در لابلاى كتابها در اين مورد مطلبى بيابد ولى چيزى پيدا نشد بعد گفت در ميان نصرانيان كسى ديگر باقى نماند كه در علم طب واردتر از راهبى باشد كه ساكن دير عاقول است نامه‏اى براى او نوشت و جريان را شرح داد من بآنجانب رفتم از خارج دير او را صدا زدم از بالا سر برآورده گفت:
كيستى؟ گفتم من از شاگردان بختيشوع هستم گفت نامه‏اى آورده‏اى. جوابدادم آرى. سبدى را آويزان كرد و نامه را در آن گذاشتم بالا كشيد و خواند پس از خواندن نامه فورى از دير فرود آمده گفت تو آن آقا را فصد كردى گفتم: آرى گفت خوشا بحال مادرت سوار بر قاطرى شده رفت.
هنوز يك سوم از شب باقى مانده بود كه بسر من رأى رسيديم گفتم مايلى بخانه استادم برويم يا منزل همان آقائى كه او را فصد كرده‏ام.
بالاخره قبل از اذان صبح رسيديم در خانه امام عليه السّلام. در اين موقع در باز شد و غلامى خارج گرديد گفت كداميك از شما راهب در عاقول هستيد. گفت منم اجازه ورود داد غلام رو بمن نموده گفت تو دو قاطر را نگهدار با او داخل شد.
من تا موقعى كه آفتاب برآمد همان جا ايستادم راهب خارج شد ديدم لباس‏هاى رهبانيت را از تن خارج نموده و لباسى سفيد در تن دارد و مسلمان شده گفت مرا ببر بخانه استادت.
همين كه چشم بختيشوع باو افتاد با عجله بطرفش دويد گفت چه باعث شد كه دين خود را رها كردى گفت عيسى مسيح را پيدا كردم و بدست او اسلام آوردم. پرسيد تو عيسى را ديدى گفت نظير او را زيرا چنين فصدى را جز عيسى كسى نكرده اين شخص نيز مانند اوست در معجزه و دلائلى كه دارد. بعد خدمت حضرت امام حسن عسكرى را برگزيد و تا زنده بود در خدمت ايشان بود.
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 230
خرايج- جعفر بن شريف گرگانى گفت: سالى بحج رفتم. و در سامرا خدمت حضرت امام حسن عسكرى رسيدم دوستان بهمراه من مقدارى مال فرستاده بودند تصميم داشتم كه از ايشان سؤال كنم آن امانتها را بكه بدهم قبل از اينكه چيزى بپرسم فرمود هر چه با خود آورده‏اى بمبارك خادم من بسپار.
من دستور امام را انجام داده خارج شدم. عرضكردم شيعيان گرگان خدمت شما سلام دارند. فرمود: تو پس از انجام حج برنميگردى؟ عرضكردم چرا فرمود تو پس از صد و هفتاد روز بگرگان خواهى رسيد روز جمعه سه شب از ماه ربيع الآخر گذشته است اول روز به آنها بگو من همان روز نزديك غروب خواهم آمد بسلامتى راه خود را از پيش بگير و برو بلطف خدا بسلامت ميروى و برميگردى وقتى پيش خانواده خود رسيدى براى پسرت كه شريف نام دارد فرزندى متولد شده او را صلت بن جعفر بن شريف نام بگذار خداوند او را بمقامى خواهد رساند و از دوستان ما است.
عرضكردم يا ابن رسول اللَّه ابراهيم بن اسماعيل گرگانى يكى از شيعيان شما است كه خيلى بدوستان كمك مى‏كند هر سال بيش از صد هزار درهم از مال خود را بدوستان ميدهد فرمود خداوند پاداش اين نيكوكارى ابو اسحق ابراهيم بن اسماعيل را بدهد و گناهانش را بيامرزد و باو پسرى كامل و سالم عنايت نمايد كه معتقد بحق باشد باو بگو حسن بن على گفت اسم پسرت را احمد بگذار.
از خدمتش مرخص شدم و اعمال حج را بسلامتى انجام دادم و صبح روز جمعه همان طورى كه فرموده بود وارد گرگان شدم در ماه ربيع الثانى دوستان بديدنم آمدند و مرا تهنيت گفتند من به آنها بشارت دادم كه امام عليه السّلام نزديك غروب وارد گرگان خواهد شد نيازها و مسائل و تمام احتياجات خود را در نظر بگيريد و جمع كنيد.
پس از نماز ظهر و عصر تمام آنها در خانه من اجتماع كردند ناگهان ديدم امام عليه السّلام وارد شد ابتدا آن جناب بهمه ما سلام داد سپس ما پيش رفتيم و دستش‏
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 231
را بوسيديم آنگاه فرمود: من بجعفر بن شريف وعده داده بودم كه امروز اينجا بيايم نماز ظهر و عصر را در سامرا خواندم آنگاه براى تجديد عهدى پيش شما آمدم اكنون هر سؤال و مطلبى داريد بپرسيد.
اول كسى كه سؤال كرد نضر بن جابر بود عرضكرد يا ابن رسول اللَّه پسرم جابر يكماه است كه چشم خود را از دست داده برايش دعا بفرمائيد خوب شود.
فرمود: او را بياور با دست روى چشمهاى او كشيد بينا شد يكى يكى پيش مى‏آمدند و حاجات خود را ميخواستند و خواسته همه را برمى‏آورد بطورى كه هيچ كدام مأيوس نشدند و براى آنها دعاى خير گفت. همان روز بجانب سامرا برگشت.
مناقب و خرايج- علي بن زيد بن على بن حسين بن زيد بن على گفت:
در خدمت حضرت امام حسن عسكرى از دار الخلافه تا منزل آن جناب رفتيم وقتى بمنزل رسيد من تصميم گرفتم برگردم فرمود صبر كن وارد خانه شد بعد بمن اجازه ورود داد و دويست دينار لطف كرد فرمود با اين پول كنيزى خريدارى كن فلان كنيزت از دنيا رفت.
گفت: وقتى من از منزل خارج شدم كنيز بسيار سر كيف و خوب بود بخانه برگشتم در بين راه غلامم بمن برخورد، گفت فلان كنيز از دنيا رفت پرسيدم سبب مرگ او چه بود، گفت آب بنوشيد آب در گلويش گير كرد و مرد.
مناقب و خرايج- حسن بن ظريف گفت دو مسأله برايم پيش آمد كرد با خود فكر كردم براى حضرت امام حسن عسكرى عليه السّلام بنويسم.
نامه‏اى نوشتم و در آن پرسيدم حضرت قائم عليه السّلام بوسيله چه چيز قضاوت ميكند و مجلس او كجا است خيال داشتم سؤالى نيز در باره كسى كه مبتلا به تب شده بكنم ولى فراموش نمودم. در جواب نامه‏ام نوشت راجع بقائم پرسيده بودى كه پس از قيام چگونه بين مردم قضاوت مى‏كند او با علم خود مانند داود قضاوت خواهد كرد و احتياجى بشاهد نخواهد داشت ميخواستى راجع به تب سؤال كنى روى يك كاغذ بنويس‏ (يا نارُ كُونِي بَرْداً وَ سَلاماً عَلى‏ إِبْراهِيمَ‏) و بگردن شخص‏
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 232
تبدار آويزان كن همين كار را كردم تبدار شفا يافت.

قديمي Tuesday 30 December 2014   #6
yamahdi
منتقم حق فاطمه(س)، بیا

نشان yamahdi

تاريخ ثبت نام: Jun 2006
پاسخ‌ها: 1,131
روزنوشته ها: 16

با تسلیت شهادت والد مکرم حجت زمان (علیهماالسلام) به محضرت ولی زمان حضرت امام مهدی و تمام شیعیان و محبینش.

------
ضریح جدید امام عسکرین
اللهم عجل علی ظهور قائم آل محمد - خـــــــــــــدایا کمکمان کن ترک کنیم هرآنچه که باعث تاخیر در ظهور میشود - حضرت رسول اكرم : براى شهادت حسين ، حرارت و گرمايى در دلهاى مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمى ‏شود.
فرمایشات گوهر بار حضرت امیرالمومنین علی برای درک بیشتر: به سخن توجه کن نه به سخنران . اشخاص را با حق بسنج، نه حق را با اشخاص
آیا وقت آن نرسیده که... (کلیک کن) [ - جانشینی حضرت علی بدستور خداوند متعال بوده و با آن دین اسلام کامل گشته - معنی "مولی " و " ولی" - ]جريان بيعت با ابوبكر در سقيفه از زبان عمر
آتش به خانه فاطمه و علی برای گرفتن بیعت برای ابوبکر ووصيت حضرت فاطمه بر دفن شبانه و نامعلوم بودن قبرش - مدارک کتب اهل سنت : غضب حضرت فاطمه ازابوبكر و عمر، حمله عمر به فاطمه زهرا و سقط فاطمه
Islam
shia
yamahdi حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 3 كاربر از yamahdi بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 30 December 2014   #7
mosafer8
عضو ثابت

نشان mosafer8

تاريخ ثبت نام: May 2013
پاسخ‌ها: 2,060
روزنوشته ها: 4

mosafer8 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از mosafer8 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 31 December 2014   #8
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۵

صفحه نخست » جهان تشیع

کار ساخت ضریح امامین عسکریین(علیهم السلام) از سال 1389 در قم آغاز شد و اسفند ماه سال 92 به پایان رسید و آماده انتقال به سامرا است.
عکاس : مهدی جعفری

انتهای پیام/ ن . ش

منبع: خبرگزاری مهر

برچسب ها: سامرا ، ضریح

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
قديمي Wednesday 31 December 2014   #9
کاظم.ک
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2014
پاسخ‌ها: 257

شهادت مظلومانه وغریبانه امام حسن عسکری علیه السلام بر فرزند بزرگوارشان و تسلیت باد
کاظم.ک حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از کاظم.ک بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Thursday 1 January 2015   #10
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

ج: شهادت مظلومانه وغریبانه امام حسن عسکری علیه السلام تسلیت

تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۵

صفحه نخست » جهان تشیع

مسوولان در شهر سامراء اعلام کردند که حدود دو میلیون زائر وارد سامراء شده‌اند تا سالروز شهادت امام حسن عسکری(علیه السلام) را گرامی بدارند.
به گزارش«شیعه نیوز»، آستان ملکوتی حرم مطهر امامین عسکریین(علیهم السلام) در سالروز شهادت یازدهمین گوهر فروزان امامت و ولایت حضرت امام حسن عسکری(علیه السلام) سیاه پوش و آکنده از حضور زائران بی‌شماری است که در مصیبت شهادت پیشوای خود ماتم زده و سوگوار، شال عزا بسته‌اند.

ذاکران و مداحان اهل‌بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) در این مصیبت مرثیه سرایی می‌کنند و عزاداران و سوگواران شهادت امام حسن عسکری(علیه السلام) در صحن و سرای حرمین عسکریین(علیهم السلام) عزاداری می‌کنند.

همزمان با سالروز شهادت امام حسن عسکری(علیه السلام) نیروهای امنیتی عراق با کمک نیروهای داوطلب مردمی در شهر سامراء تدابیر امنیتی شدیدی را اتخاذ کردند تا امنیت زائرانی که وارد سامراء شده‌اند، تامین کنند.

یک منبع امنیتی در استان صلاح‌الدین اعلام کرد که فرماندهی عملیات سامراء در عراق از ساعت پنج صبح امروز (چهارشنبه) مقررات منع عبور و مرور خودرو‌ها را در این استان جهت برقراری امنیت مراسم زیارت امامین عسکریین(امام هادی(علیه السلام) و امام حسن عسکری (علیه السلام)) اجرا کرد و تا ساعت پنج عصر ادامه خواهد داشت.

«عماد الذهیری» فرماندهی عملیات سامراء پیش‌تر از ایجاد طرحی جهت برقراری امنیت برای مراسم زیارت امامین عسکریین خبر داده بود.

همچنین صد‌ها هزار تن از زائران که بیشتر آن‌ها از استان‌های عراق هستند به سمت شهر سامراء حرکت کرده‌اند تا سالروز شهادت امام حسن عسکری(علیه السلام) را گرامی بدارند.

مسوولان در شهر سامراء نیز اعلام کردند که حدود دو میلیون زائر وارد سامراء شده‌اند تا سالروز شهادت امام حسن عسکری(علیه السلام) را گرامی بدارند.

انتهای پیام/ ن . ش

منبع: خبرگزاری ابنا

مطالب مرتبط
توصیه‌های امام عسکری علیه‌السلام به شیعیان
نگاهی به اوضاع سياسي عصر امام حسن عسكري
خدمت‌ جوان بی‌دست به زائران سامراء + تصویر
تنگ شدن حلقه محاصره داعش

برچسب ها: شهادت ، امام حسن عسکری ، سامرا

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴

قديمي Thursday 1 January 2015   #11
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۳

صفحه نخست » جهان تشیع

کمیته صنعتی و هنری ستاد از ساخت کتیبه گریو گنبد حرم مطهر امامین عسکریین (علیه السلام) با مضمون زیارت جامعه کبیره خبر داد.
به گزارش«شیعه نیوز»، بر اساس اعلام این کمیته با پایان یافتن طلا کاری گنبد حرم مطهر امامین عسکریین(علیهم السلام) ، کتیبه گریو این گنبد با ۹۰قطعه خشت با بیش از ۷۰ درصد پیشرفت رو به پایان است.

این کتیبه از ۷۶ قطعه ی فرازهای جامعه کبیره و ۱۴ قطعه اسماء متبرکه تشکیل شده است .

از دیگر طرحهای اجرایی این کمیته برای حرم مطهر امامین عسکریین(علیهم السلام) ساخت ۴ درب بخش سرداب است که دو درب مربوط به ورودی آقایان و بانوان و دو درب دیگر مربوط به ورودی صحن به سرداب حرم مطهر می باشد.

درب ورودی سرداب ویژه بانوان و آقایان با مشارکت استانهای سیستان و بلوچستان و لرستان ساخته خواهد شد و دربهای ورودی صحن به سرداب را استانهای گیلان و کرمانشاه تامین منابع خواهد کرد.

همچنین کار ساخت نیم ضریح سرداب غیبت حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) با همراهی دوستداران اهل بیت علیهم السلام از استان زنجان شکل خواهد گرفت که در حال حاضر ۱۵ درصد پیشرفت دارد.

کار قلم زنی قطعات مس ۶ درب رواق های حرم مطهر امامین عسکریین نیز که در ابعاد ۲ در ۱ متر مربع ساخته می شود به اتمام رسیده و در مرحله آبکاری نقره و طلا و میناکاری قرار دارد. ساخت این دربها که تلفیقی از هنرهای قلم زنی، خطاطی، درودگری،میناکاری،زرگری است توسط هنرمندان خوزستانی و اصفهانی انجام می شود و تامین منابع مالی ۵ درب از سوی هموطنان استان خوزستان و یک درب توسط مازنی ها صورت گرفته است.

انتهای پیام/ ن . ش

منبع: افکار نیوز

مطالب مرتبط
تصاویر/ ضریح جدید امامین عسکریین

برچسب ها: گنبد ، سامرا ، جامعه کبیره

نظرات بینندگان
انت
قديمي Thursday 1 January 2015   #12
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۱

صفحه نخست » جهان تشیع

منابع خبری در عراق از اصابت چندین خمپاره به غرب شهر سامرا و در نزدیکی حرم دو امام عسکری -علیه‌السلام- خبر دادند.حداقل دو زائر شهید و ۱۴ زائر دیگر مجروح شده‌اند. گفته می‌‌شود یکی از شهداء از خادمان حرم است.
به گزارش«شیعه نیوز»، همزمان با حضور زائرین در سالروز شهادت امام حسن عسکری -علیه‌السلام- در شهر سامرا، برخی منابع در عراق، از اصابت چندین خمپاره به غرب شهر (در شمال بغداد) خبر دادند.

یک شاهد عینی خبر داد که حداقل پنج خمپاره از شمال سامراء شلیک شد که چهار عدد آن به صورت کور به اطراف موقعیت و یکی از آن به درب حرم اصابت کرد.

بنا بر این گزارش، طبق آمار اولیه، حداقل دو زائر شهید و ۱۴ زائر دیگر مجروح شده‌اند. گفته می‌‌شود یکی از شهداء از خادمان حرم است.

هنوز آماری از خسارات یا تلفات این حمله تروریستی به طور دقیق در دست نیست.

انتهای پیام/ ص . خ

برچسب ها: سامرا ، خمپاره ، شلیک

نظر شما
قديمي Wednesday 16 December 2015   #13
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۳

صفحه نخست » بین الملل > سیاسی

رزمندگان سازمان بسیج مردمی عراق در تلاش برای برقراری امنیت کامل برای سالروز شهادت امام یازدهم شیعیان هستند.
به گزارش «شیعه نیوز»، سازمان بسیج مردمی عراق در آستانه شهادت حضرت امام حسن عسکری(علیه السلام) تمهیدات لازم برای ایجاد امنیت کامل را اندیشیده است.
رزمندگان گروه مقاومت اسلامی "سرایا السلام" که نقش مهمی در تامین امنیت مناطق مرزی سامرا واقع در استان صلاح الدین دارند؛ این‌بار نیز عهده‌دار این مسئولیت خطیر در آستانه شهادت امام سازدهم شیعیان شده‌اند.
سرایا السلام با انتشار تصاویری، از گشت‌زنی رزمندگان این گروه مقاومت در رودخانه‌ها، سد سامرا و مناطق اطراف آن خبر داد.
انتهای پیام/375

منبع: خبرگزاری ابنا

برچسب ها: امنیت ، سامرا
قديمي Saturday 19 December 2015   #14
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

به بهانه شهادت امام عسکری علیه السلام .....

سب از زبان معصوم...

√ غاصبین اهل بیت (علیه السلام) همه معادن الْاُبَن (جمع اُبنه‌ای) بودند.

☜ امام حسن عسکری (علیه السلام) می‌فرمایند؛
اَللّٰهُمَّ... وَابْتَزَّ اُمُورَنَاٰ مَعَاٰدِنُ الْاُبَنِ مِمَّنْ عَطَّلَ حُكْمُكَ وَ سَعَىٰ فِی اِتْلَافِ عِبَاٰدِكَ وَ اِفْسَاٰدِ بِلَادِكَ...

شرح؛
بار الها، امور ما به دست افرادى افتاده که معدن‌هاى اُبنه و عيب هستند. آنان تعطيل‌كنندۀ احکام تو بوده و تمام تلاش‌شان در تلف كردن بندگان تو و به فساد كشيدن شهرهاى تو ست.

منابع؛
مهج الدعوات، ص ۶۷.
مصباح المتهجد، ج ۱، ص ۱۵۷.
بحار الانوار، ج ۸۲، ص ۲۳۰.

اللهم عجل لولیک الفرج

((بیا مهدی جان شب هجران سحر کن))
قديمي Sunday 20 December 2015   #15
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

شهادت مظلومانه وغریبانه امام حسن عسکری علیه السلام تسلیت
شهادت مظلومانه وغریبانه امام حسن عسکری علیه السلام بر فرزند بزرگوارشان سید وفخر کائنات ولی امر ممکنات یگانه حسن شناس ماسوی حجة بن الحسن المهدی و وعجل الله تعالی فرجه الشریف تسلیت
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 04:14AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه