بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > اخبار و سياست > ترامپ برجام را پاره کرد!

نکات

گفتگو: ترامپ برجام را پاره کرد! پاسخ به گفتگو
نام كاربري شما: براي ورود اينجا را كليك كنيد
سوال اتفاقی
عنوان:
  
پيام:
ارسال نوشته
شما مي توانيد براي گفتگو خود از فهرست زير يك شكلك انتخاب كنيد .:
 

انتخاب‌هاي بيشتر
انتخابهاي متفرقه
ارزيابي گفتگو
اگر دوست داشته باشيد مي‌توانيد به اين گفتگو نمره بدهيد

دوره كردن سرفصل ( جديدترين ، ابتدا )
Saturday 25 May 2019 07:56AM
ناقد ماله کشی به شیوه کیهانی:

آقای روحانی برجام را سخت در آغوش کشیده و همه هستی‌اش را به برجام گره زده است.
‏اگر برجام آتش زده می‌شد، باید نظام فکر سوختن رئیس جمهور را هم می‌کرد و این، به هیچ وجه به صلاح کشور نبوده و نیست.
وقتی خروج از برجام با تداوم دولت فعلی جمع شدنی نیست،چاره‌ای جز تحمل این هر دو وجود ندارد...
*یاسر جبرائیلی
Tuesday 9 April 2019 10:04AM
صبح
نقل قول:
در اصل توسط Freedom1 نوشته شده است نمايش نوشته
هنوز هم از اینکه حقانیت شما اثبات شده خوشحالین؟
به نظرم اثبات حقانیت (با فرض حقانیت) گاهی اونقدرها هم موضوع مهمی نیست، یعنی در لحظه ای که دزدی پیدا شد و موبایل منو ناگهان قاپید و غیب شد اصلا مهم نبود که من حقانیت داشته باشم و اثبات کنم یا نه، مهم این بود که حالا چکار میشه کرد.
اثبات حقانیت فکری ... از اون حیث که کمک می‌کنه جامعۀ ما به نتیجۀ مشترک درستی برسه، البته مایۀ خوشحالی هست. اون خوشحالی، خوشحالی نفسانی نبود ... خوشحالی‌ای بود که پشتش نتیجه‌ای عاید می‌شد و فایدۀ عملیاتی داشت ...

این همون مثل قدیمی هست که می‌گه «عدو شود سبب خیر، گر خدا خواهد» ... و این همون بلاهت و مکر و حیلت ناقص جریان طاغوت هست که در اوج قدرت مایۀ سقوط خودش رو فراهم می‌کنه و تمام رشته‌های جنگ روانی-اقتصادی-فیزیکیش رو خودش با دستان خودش بر باد می‌ده و چاره‌ای هم جز این نداره ...


نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
خوشحالی «من» از بابت تکامل فکری جامعه م و البته اثبات حقانیت چیزی که امام خمینی بخاطرش قیام کرد و عده ای در این چهل سال به اون باور نداشتن و عده ای هم سعی می کردن به عمد فراموشش کنند، و اثبات حقانیت جریانی که بالاخره امید بیشتری بهش دارم، و جریانی که بهش «دلواپس» گفتند البته روشنه.

ولی زندگی تو این دنیای متوحش در این مکان و زمان و دیدن ظلم و ستم و تجاوز و بدعهدی این گاوپسر وحشی آمریکائی و سیستم وحشی پشتش اصلا هم خوشحالی نداره. ما داریم تو مصیبتی زندگی می کنیم که برای تامین بدیهی ترین نیازهای زندگی‌مون یک همچین طرف خارجی متوحشی داره مزاحممون میشه. و البته این خوشحالی نداره. دیروز وقتی ترامپ داشت سخنرانی می‌کرد از لحظات بسیار سخت زندگی من بود اما خوب برخی سعی می‌کنن بگن که مخالفین تئوریک دولت از این وقایع خوشحالن که یک کلیشۀ سخیف بیشتر نیست!

از زمان بازرگان، تلاش شد که مقصّر خرابی رابطه با آمریکا جریان انقلاب اسلامی معرفی بشه. و این خطا یا فریب بزرگی بود. انقلاب اسلامی اصولا روی خاکسترهای تجاوز و تعدی آمریکا به ملت ایران سر برآورد و البته خوشحالی داره که زنده موندیم و دیدیم که با آمریکا مذاکره شد (شعار بیست-سی سالۀ جریان اصلاحات که عقده شده بود بین هم سن و سالهای ما) و بالاخره گفتگو شد و ما البته در نهایت مسالمت همۀ قرارداد رو پیش پرداخت کردیم و نتیجه این بود که مشکل اصلا هسته ای نبود! عنوان بمب هسته‌ای فقط بهانه‌ای برای شکستن کمر اقتصاد ایران بود که بعد از جنگ رشد نسبتا خوبی کرد و اگر با اون اقتصاد دهۀ هفتاد و هشتاد ادامه می‌داد قدرت اقتصادی مهمی از آب در میومد و این چیزی بود که آمریکا نمی‌خواست و نمی‌خواد و بقیۀ حرفهای موشک، هسته‌ای، حقوق بشر و غیره شوخی هست. مشکل خود ما و موجودیت ماست. و تا تسلیم کامل ، آمریکا آرام نمی گیره!

و البته این اختلاف و شکاف فکری در خصوص آمریکا می‌تونست نزاع‌های فیزیکی و شکاف‌های اجتماعی عمیقی درست کنه! خوشحالی دومش اینه که بر خلاف استانداردهای خاورمیانه این اختلاف ایده کاملا از طریق سیستم صندوق رای و مردم‌سالاری حل شد و به جنگ داخلی نکشید! طبعا اگر چند نفر انگشت شمار در این کشور مانع نزاع نمی‌شدن، اتفاق‌های خیلی بدی برای این کشور می‌افتاد. و اسطوره بودن ایران انقلاب اسلامی اینجا هم یک بارقه‌‌ای از خودش نشون داد.
Tuesday 9 April 2019 06:40AM
Freedom1
نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
خوشحالی «من» از بابت تکامل فکری جامعه م و البته اثبات حقانیت چیزی که امام خمینی بخاطرش قیام کرد و عده ای در این چهل سال به اون باور نداشتن و عده ای هم سعی می کردن به عمد فراموشش کنند، و اثبات حقانیت جریانی که بالاخره امید بیشتری بهش دارم

هنوز هم از اینکه حقانیت شما اثبات شده خوشحالین؟
به نظرم اثبات حقانیت (با فرض حقانیت) گاهی اونقدرها هم موضوع مهمی نیست، یعنی در لحظه ای که دزدی پیدا شد و موبایل منو ناگهان قاپید و غیب شد اصلا مهم نبود که من حقانیت داشته باشم و اثبات کنم یا نه، مهم این بود که حالا چکار میشه کرد.
Tuesday 7 August 2018 01:08PM
ناقد روحانی و اصل 59 قانون اساسی
ساعاتی قبل از آغاز مرحلۀ نخست بازگشت تحریم های آمریکا - که شامل طلا و خودرو می شود و هنوز سراغ بانک و نفت نرفته اند- حسن روحانی رییس جمهوری ایران در یک برنامۀ تلویزیونی شرکت کرد و دربارۀ وضعیت جدید توضیحاتی ارایه کرد.
هر چند پیش تر گفته شده بود گزارش رییس جمهوری بدون حضور خبرنگار خواهد بود اما این اتفاق نیفتاد و فرم قبلی حفظ شد و مرتضی حیدری به عنوان مجری حضور داشت و می توان گفت در انتخاب واژه ها و جهت گیری ها هم دقت به خرج داد و به جای این که بخواهد روحانی را گوشۀ رینگ ببرد و مسؤولیت ها را به گردن رییس جمهوری بیندازد متوجه شرایط کشور بود.
هر چند در مجموع گزارش روحانی مثبت بود زیرا نمی توان انتظار داشت یک رییس جمهور در آغاز جنگ ارزی آمریکا علیه ایران، از موضع ضعف سخن بگوید اما برخی انتظارات را برآورده نساخت اگرچه می توان حدس زد که آقای روحانی بیان برخی حقایق را که وعده داده به جلسۀ مجلس موکول کرده تا جناح پایداری و دلواپسان خود را برندۀ ماجرا نپندارند و نگویند دیدید؟ نگفته بودیم؟ زیرا در بدترین وضعت باز اروپا و روسیه و چین از تحریم خارج شده و دست کم در عرصه سیاسی در کنار امریکا قرار نمی گیرند و سایه تحریم های آمریکا نیز دوسال و هفت ماه دور بود و قطعنامه 2231 نیز قطعنامه های قبلی را باطل کرد و خروج ترامپ بر این قطعنامه اثر نگذاشته است.
باید در نظر داشته باشیم این یک جنگ است و در جنگ، رهبران امید می دهند و توی دل مردم را خالی نمی کنند. چندان که بلافاصله پس از شروع جنگ عراق علیه ایران و حمله جنگنده های عراقی به فرودگاه مهرآباد در 31 شهریور 1359 خورشیدی امام خمینی گفت: دیوانه ای آمده سنگی انداخته و رفته...
با این حال روحانی در این گزارش نه از بستن تنگه هرمز گفت و نه احتمال هر گونه مذاکره با آمریکای ترامپ را رد کرد و منتفی دانست. بلکه گفت با بازگرداندن تحریم ها چاقو را روی بازوی ما گذاشته اند و می گویند بیایید مذاکره کنیم. حال آن که اول باید چاقو (تحریم) را بردارند و بعد برای مذاکره اعلام آمادگی کنند و تازه مگر ما مذاکره نکردیم و به توافق نرسیدیم؟ کی خارج شد؟ کی میز مذاکره را ترک کرد؟ کی زد زیر توافق؟
همین حالا هم اگر می خواهند درباره پرداخت بدهی ها و غرامت های شان به ما از سال 32 تا کنون مذاکره کنند آماده ایم ولی مذاکرات برجامی منوط به برداشتن تحریم هاست.
همین که مذاکره با ترامپ را علی الاطلاق نفی نکرد و از شروع واقعی تحریم ها در سه ماه بعد ( 13 آبان) سخن گفت این تصور را ایجاد کرده که چه بسا و البته ازموضع قدرت در نیویورک با ترامپ دیداری داشته باشد ولو صریح و با اخم و پر گلایه. روحانی تابوها را شکسته و اختیاراتی گرفته و به نظر می رسد مانند قبل نیاز به اجازه قبلی ندارد یا هماهنگ کرده و شاید و تنها شاید در یک موقعیت اضطراری دیدار و نه هم آغوشی صورت پذیرد تا گروه رجوی و سعودی ها فکر نکنند قرار است اتفاق مورد نظر آنها که جز فروپاشی نیست رخ دهد.
جدای این اشاره مجدد و در واقع برای سومین بار روحانی به ظرفیت اصل 59 قانون اساسی که همانا برگزاری همه پرسی در مواقع کلان است اشاره کرد.
مهم ترین کلمۀ این مصاحبه را همین «رفراندوم» می توان دانست که به رغم اشاره صریح به آن در قانون اساسی اقتدارگرایان ایرانی به آن حساسیت دارند و فورا واکنش نشان می دهند و به تعبیری مگر این کلمه چه دارد که برخی کهیر می زنند؟
شاید برای این که روحانی می داند چقدر به این واژه چه در شکل فرنگی (رفراندوم) و چه برساخته داریوش آشوری (همه پرسی) آلرژی دارند این واژه ها را به کار نبرد و گفت اصل که در عرف سیاسی به رفراندوم تفسیر می شود و مثال سوییس را هم آورد تا برخی نگران نشوند و گمان نکنند رفراندوم الزاما دربارۀ کلیت ساختار سیاسی برپا می شود.
فراز قابل توجه دیگر آنجا بود که از «تعمیق دموکراسی» سخن گفت و نه حتی اصطلاحی چون «مردم سالاری دینی». ساز و کار دموکراسی روشن است و با قلع و قمع کاندیداها و کاری که در آستانه هر انتخابات انجام می شود سازگار نیست یا انتخابات بدون احزاب واقعی.
روحانی گفت نگران کاهش محبوبیت اجتماعی خود نیست ولی اگر واقعا به تعمیق دموکراسی بیندیشد و برای مذاکره در موقع لازم آماده باشد و جز به منافع ملی نیندیشد چرا باید این محبوبیت روند نزولی داشته باشد؟
تا همین جا همین که روحانی سخن گفت گام مثبتی است و شاید برخی حرف ها را گذاشته برای مجلس تا نقش دلواپسان را در حذف یک ضلع مهم از برجام به آنها یادآور شود که آن قدر به ظریف و عراقچی گیر دادند که ناچار شدند برخی تاکتیک ها و پیچاندن‌‌‌ها را لو دهند و همین دست مایه ترامپ شد یا پاره ای تحرکات که به تحریک تعبیر شد.
مهم‌ترین فراز اما همان اصل 59 است و بحث همه پرسی. روحانی تا می‌تواند باید این دریچه را باز نگاه دارد ولو مجال استفاده از ان را فعلا به دست نیاورد. با این حال این جمله او که کاهش محبوبیت او در مقابل اتفاقات دیگر مهم نیست نیز از این منظر مهم است که او مانند رجالی چون محمد علی فروغی یا احمد قوام این آمادگی را دارد که برای ایران از محبوبیت هزینه کند.
در مجموع می توان گفت پالس های مثبت روحانی بیشتر بود و به نظر می رسد با کنترل اوضاع درصدد برداشتن گام بعدی است. عجله نکنیم. امید داشته باشیم. [نداشته باشیم چه کنیم؟!]
منبع: عصر ایران
Tuesday 7 August 2018 07:58AM
ناقد تحریمهای جدید آمریکا:
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بسته جدید تحریم هایی را که مستقیما ایران (و نیز روسیه،‌ و کره شمالی) را هدف قرار می‎دهد امضا و به قانون تبدیل کرد.
مجلس سنای آمریکا 27 ژوئیه با نسخه جدید طرحی که پیشتر مجلس نمایندگان این کشور با 98 رای موافق و دو رای مخالف تصویب کرده بود،‌ موافقت کرد.
تحریم‎های جدید آمریکا علیه ایران شامل موارد زیر است:
دلار آمریکا
آمریکا فروش اسکناس دلار آمریکا را به دولت ایران ممنوع می کند. هر فرد یا نهادی در جهان که به دولت ایران کمک کند اسکناس دلار آمریکا تهیه کند و یا به نوعی تهیه اسکناس دلار را تسهیل نماید، مثلا با ارائه خدمات مرتبط با تامین مالی، در فهرست سیاه تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرد. این تحریم دسترسی ایران به دلار نقد را محدود خواهد کرد. پیش از برجام برای دور زدن تحریم بانکی، عده ای از دبی، ترکیه و مرز عراق و افغانستان دلار را به صورت نقدی، در چمدان به ایران منتقل می‌کردند. اعمال این تحریم برای محدود کردن انتقال نقد دلار به ایران است.
ریال
آمریکا خرید و فروش ریال ایران را در" ارقام قابل توجه" مشمول تحریم می‌داند. هر فرد یا شرکتی امکان این خرید و فروش را مهیا کنند و یا آن را تامین مالی و تسهیل کنند مشمول تحریم آمریکا می‌شود. یعنی در فهرست سیاه قرار می‌گیرد و دسترسی به بازار آمریکا را از دست می‌دهد. این تحریم شامل هر نوع اوراق بهادار که به ریال ایران باشد هم می‌شود از جمله اوراق آتی، سواپ و انواع مشتقات مالی. البته وزارت دارایی آمریکا نگفته چه رقمی را "قابل توجه" می‌داند ولی در دور قبلی تحریم‌ها این رقم معادل ریالی ۱۰ هزار دلار بود.
طلا و فلزات گرانبها
آمریکا فروش طلا و سایر فلزات گرانبها را به ایران تحریم می‌کند. هر فرد یا شرکتی در هر جای جهان که به ایران فلزات گرانبها مثل طلا و نقره بفروشد یا خرید ایران را تامین مالی کند، یا به ایران کمک فنی ارائه دهد، در فهرست سیاه تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرد. این تحریم ممکن است خرید و ذخایر طلای ایران را با مشکل مواجه کند. پیش از برجام به خاطر تحریم بانکی و دلاری، ایران از طلا برای بعضی پرداخت‌ها استفاده می‌کرد. گزارش شده بود ایران از طریق دوبی و ترکیه طلا وارد می‌کرد، همین مسئله باعث وضع این تحریم شد.
فلزات صنعتی
آمریکا فروش فلزات خام یا نیمه تمام، مثل آلومینیوم، فولاد، ذغال سنگ و گرافیت را به ایران، مشمول تحریم می‌کند. باز هم هر نوع کمک به خرید این اجناس، از جمله کمک فنی، تامین مالی، تسهیل خدمات مربوط به خرید، فرد یا شرکت درگیر را در فهرست سیاه تحریم قرار داده و دسترسی او را به بازار آمریکا قطع می‌کند. فروش گرافیت که فلزی رسانای برق است و مثلا در الکترود جوشکاری استفاده می‌شود هم جزو این ممنوعیت خواهد بود. به علاوه فروش نرم‌افزارهای کنترل صنعتی هم مشمول تحریم است. دولت آمریکا می‌گوید ایران از این اقلام در توسعه برنامه هسته‌ای خود استفاده کرده و برای همین این تحریم اعمال می‌شود.
اوراق قرضه ایران
آمریکا خرید اوراق قرضه دولتی ایران و همچنین تسهیل شرایط صدور آنها را تحریم می کند. البته دولت ایران سال‌هاست در خارج از کشور اوراق قرضه یا مشارکت منتشر نکرده و نفروخته است و معلوم نیست قصد چنین کاری داشته باشد. به نظر می‌رسد قصد دولت آمریکا از وضع این تحریم، مقابله با هر نوع تلاش دولت ایران برای دسترسی به ارزهای خارجی یا دلار باشد. دولت‌ها اوراق قرضه را برای قرض کردن پول از داخل یا خارج از کشور منتشر می‌کنند. با این حال وضعیت تحریم‌هیا قبلی ایران باعث شده بود که در اوراق قرضه ایران عملا مقبولیتی نداشته باشد. ایران در سال‌های گذشته برای فروش اوراق قرضه در بعضی از کشورهای آسیایی و آمریکای جنوی تلاش‌هایی کرد اما گزارشی از موفقیت این تلاش‌ها منتشر نشد.
صنعت خودرو
آمریکا فروش قطعات و یا ارائه خدمات به کل صنعت خودروی ایران حتی ساخت موتورسیکلت را مشمول تحریم می‌کند. اگر بانکی در جهان فروش قطعات یا ارائه خدمات به این صنعت را تامین مالی کند دسترسی‌اش به بازار آمریکا قطع می‌شود. در دور قبلی تحریم‌ها تولسد صنعت خودرو سازی ایران به شدت کاهش‌یافت و حتی خبرهایی از توقف خط تولید بعضی از خودروها منتشر شد. اما بعد از برجام، چند شرکت اروپایی از جمله رنو، پژو و فولکس واگن قراردادهایی را برای ساخت یا صادرات با ایران امضا کردند.
کالاهای ایرانی
آمریکا واردات کالاهای به اصطلاح لوکس ایرانی را ممنوع می‌کند. فرش و مواد غذایی مثل پسته، خاویار و زعفران جزو این کالاها هستند. رقم این صادرات چندان قابل توجه نیست. گمرک ایران پارسال ارزش صادرات فرش به آمریکا را حدود ۱۰ میلیون دلار اعلام کرد. گرچه فعالان صادرات فرش به بی‌بی‌سی گفته‌اند رقم صادرات بالاتر از رقم اعلام شده گمرک بوده است. این کالاها، اقلامی هستند که بطور نمادین از تحریم‌های اولیه آمریکا مستثنا شده بودند.
هواپیما
آمریکا مجوزهای فروش هواپیما و قطعات هواپیما به ایران را لغو می کند. رفع تحریم فروش هواپیما و قرارداد با ایرباس و بوئینگ از دستاوردهای بزرگ برجام محسوب می‌شد. در دو سال و هفت ماه اخیر از مجموع نزدیک ۲۰۰ هواپیمایی که ایران قصد داشت بخرد، حدود ۲۰ فروند را تحویل گرفت. علاوه بر آن یکشنبه 15 مرداد، در آستانه تحریم‌ها ایران پنج فروند هواپیمای ای تی آر ۶۰۰ -۷۲( ATR ) خود را تحویل گرفت. این هواپیماها بخشی از خرید ۲۰ فروند هواپیما از همین نوع بود. که پس از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی تحویل شرکت "ایران ایر" شده است. با احتساب ورودی‌های امروز، مجموع هواپیماهای ATR تحویل داده شده به ایران به ۱۳ فروند رسید و احتمالا هواپیماهای دیگر به ایران تحویل داده نخواهد شد.
شرکت‌ها و موسسات مالی که قصد رعایت این تحریم‌ها را داشته‌اند مدتی است که خودخواسته، آنها را اجرا می‌کنند و منتظر اعلام رسمی در روز ششم اوت نماندند.

این تازه اول راه است. تحریم‌های اصلی یعنی تحریم‌های نفتی و بانکی سه ماه دیگر اجرایی می‌شود....
Friday 3 August 2018 06:27PM
ناقد به هر حال شرایط بغرنج کنونی که برآیند فشارهای خارجی و نابسامانی داخلی است، گزینه مذاکره و رابطه را اجتناب ناپذیر خواهد کرد.

البته این بدان معنا نیست که کسی ذوق و شوق مذاکره با شیطان بزرگ را داشته باشد، چون به دلیل نامتعارف بودن ترامپ و بدعهدی او هیچ دلیل منطقی برای مذاکره با او وجود ندارد. لذا روی آوردن به مذاکره از سر ناچاری و انتخاب بین بد و بدتر و به تعبیری نوشیدن جام زهر است.
دلیلش هم این است که عدم قبول مذاکره یعنی افزایش وخامت اوضاع و رسیدن به حالت بدتر، خصوصا در شرایطی که در داخل هیچ تدبیر و مدیریت درستی برای بهبود اوضاع دیده نمی شود.....

امیدوارم عاقبت این وضعیت دشوار و پیچیده ختم بخیر شود
Thursday 2 August 2018 08:06PM
ناقد
نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
من قبل از دو سه سال از برجام که هنوز اوائل مذاکرات بود، از جناب فریدام پرسیدم اگر بعد از اوباما، یکی مثل بوش بیاید چه می‌کنید؟! تا ابد قرار است رئیس جمهور دموکرات بر سر کار باشد؟
شما حالا می پرسید اگر ترامپ نیامده بود و دموکرات آمده بود چه می‌شد! هیچ چیز نمی‌شد، سراب اعتماد به یک کشور استعماری یک چهار سال یا یک هشت سال بیشتر زمان پیدا می‌کرد!
فانتزی فکری دیگر شما اینجاست که در زمان اوباما شعار می‌دادید آمریکا سیستم است، اما انگار حالا دیگر آمریکا سیستم نیست! یادتان رفته چطور به سیستم و نظم آمریکا اشاره می‌کردید؟ (جریان شما). حقیقت اما همین است، آمریکا سیستم است. چماقش ترامپ و هویجش اوباماست.
اکنون تحریم در کنگره، با قاطعیت آراء تصویب می‌شود، دموکرات و جمهوری خواه ندارد، نیم دمکرات هیچ مخالفتی ندارد. جز یکی دو نفر که مثل دلقک در میان مجلس و سنا مخالفت می‌کنند. جناب استاد! یعنی سیستمی که پشت ترامپ است، آمریکای استعمارگر است و شما، یک سرخپوست محکوم به فنا در بین این وسطی ... دست رشته، فقط به دنبال توپ هستید و مردمی را نیز دنبال خود به غلط می‌کشید. مردمی که به جای این فلاکت و این گدائی باید به قدرت انسانی و ذاتی خود اتکا می‌کردند و این شش سال و این چهل سال را حرام نمی‌کردند.
ولت دموکرات هم می‌آمد یک مجاهدین خلقی پیدا می‌شد که یک لپ‌تاپ جعلی درست کند و بهانه بدهد آمریکا از برجام خارج بشود و ایران سامان نیابد. این آمریکاست. حالا آنموقع جدل ما در خصوص لپ تاپ و راستین و دروغین بودن آن بالا می‌گرفت و نیمی از ما تقصیر را گردن دیگری می‌انداختیم تا دموکرات کنار بایستد و لذت ببرد. اما حالا یک ترامپ ابله وجود دارد که با این لحن چارواداری با دنیا صحبت می‌کند. نتیجه برای ما هیچ فرقی ندارد. جز آنکه ترامپ گرگ است و اوباما روباه.
همۀ رفتارهای نهضت انقلاب اسلامی به این دلیل است که آمریکا ستمگر و استعمارگر و غیرقابل اعتماد است و همۀ مذاکرات با این شیطان بزرگ، هیچ نتیجه ای ندارد. اگر روزی ثابت شود که آمریکا قابل اعتماد است و دموکرات و جمهوری خواه آمریکا تفاوت ماهوی و نه تاکتیکی و تکنیکی با هم دارند، البته رفتارهای انقلاب اسلامی باید تعدیل بشود. اما این فقط غفلت و فانتزی‌ شماست که فریب این بازی را می‌خورید و ملتی را با خود به مهلکه می‌برید. عبرت گرفتن از دوستی صدام با آمریکا، در حالی که هنوز دوست داشت قدرتی ولو تابع و حداقلی باشد، یا دوستی قذافی و مبارک و بن علی با آمریکا، برای شما کافی نیست و تنها چیزی که برای شما باقی می‌ماند این دیدگاه غیرواقع‌بینانه و غفلت‌آمیز است.
قبلا هم این بحث شده و نیازی به تکرار جزئیات نیست. با این وضعیت قاراشمیش داخلی و بی کفایتی و ظلم و فساد وغارتگری رسمی، مبارزه با آمریکا یک فانتزی فکری و عملی تمام عیار است!
دلیلش هم کاملا روشن است: مفسدان و چپاولگران در واقع دارند همان کار دشمن را در نابودی کشور انجام می دهند!
(طرفه آن که در این وسط یک عده ساده لوح هم مامور شده اند تا تنور شعارهای آرمانی و انقلابی و فحش به دشمن را داع نگه دارند تا بدین وسیله مردم از فاجعه ای که در داخل می گذرد غافل شوند)

اگر عرضه دارید و خود را انقلابی و غیرتمند می دانید اوضاع داخل را سامان دهید، مبارزه با دشمن باشد پیشکش...!!!!
Thursday 2 August 2018 03:32PM
صبح
نقل قول:
در اصل توسط Freedom1 نوشته شده است نمايش نوشته
اینقدر ها هم قضیه پیچیده و عجیب غریب نیست، و به سادگی اینکه «ما حق طبیعی خودمون رو خواستیم» هم نیست.
حتی اگه من یه آرمانگرا هم باشم و با آرمان های شما موافق باشم ولی میبینم که اعراب با اسرائیل علیه ما متحد شدن و باید کاری بکنم. مخالفت با زیاده خواهی اسرائیل عزته اما وضعیت مردم و اقتصاد کشور و درآمد سرانه و ارزش پول ملی و جایگاه ما در دنیا هم عزت هستن، ضمن اینکه مخالفت با اسراییل حتی اگه در حد اردوغان باشه هم باز از این سران عرب بی بخار بهتره و از نظر من برای عزت کافیه.

اتحاد اعراب و اسرائیل در واقع جلودادن اعراب و شیرکردنشون برای جنگ با ایران هست. اسرائیل هرگز با ایران وارد جنگ نمیشه و حقارت سرزمینی و تحت محاصره بودنش چنین نفسی بهش نمیده. خیلی جدی گرفتیدش... الآن چند ساله دارند به هم تعارف می‌زنن که یکی حمله بکنه و یک چهارپائی مثل صدام حسین بینشون پیدا نشده که جرأت کنه حمله کننه. ناتوی عربی حاصل این ورشکستگی و ارعابی هست که دچارش هستند و اون از قبل بیشتر محکوم به شکسته.چیزی که تو بحث می مونه، امنیت بخشیدن به معیشت مردم هست. که حاکمیت جمهوری اسلامی در این خصوص داره می‌لنگه. و فرصت بسیار کوتاهی داره که این موضوع رو سامان بده. رهگیری و مجازات مفسدین اقتصادی و نظم بخشی به مدیریت اجرائی و اقتصادی کشور الآن به حد اضطرار افتاده و این پاشنۀ آشیل جمهوری اسلامی هست که البته دشمن هم روی نارضایتی مردم حساب ویژه باز کرده تا به جای این که اسرائیل یا پسرعموهای اسرائیل یعنی ناتوی جاهلی عربی به ایران حمله کنند، خود مردم ایران حکومت رو ساقط کنند و تقدیم ناتوی (عبری) بکنن!

برای امنیت بخشیدن به معیشت مردم، هر گفتگو و تعاملی که ما رو در دام وابستگی و استعمار نیاندازه، مورد قبوله، حتی با ترامپ! اما اگر شرایط ترامپ همون شرایط استعمار و سلطۀ یهودی‌ها باشه، طبعا این یعنی همون 200 سال استعمار و قابل قبول نیست. مخصوصا حالا که هفتاد هشتاد درصد راه پیموده شده.

بهرحال توسعۀ فیزیکی ما در حال پیشرفته، و فقط و فقط اگر بتونیم معیشت مردم رو در داخل به هر نحوی که شده سامان بدیم تا مردم در حد معقولی به زندگی ادامه بدن، ما احتیاجی به مذاکره نخواهیم داشت و این شرایط اضطراری برای اسرائیل خواهد بود که نیاز به مذاکره پیدا می کنه. در چنین شرایطی می‌تونیم خواسته‌ها و حقوق بیشتری برای ملت خودمون تامین کنیم، و این با شرایط گدائی امنیت و معیشت از خارجی کاملا متفاوته و رشد به مراتب مضاعف، قابل اعتماد تری برای ایران میاره.
Thursday 2 August 2018 03:19PM
صبح عبدالباری عطوان: ایرانی‌ها خوب می‌دانند چطور با ترامپ برخورد کنند/فقط شیوخ خلیج فارس مرعوب آمریکا هستند سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم با تاکید بر اینکه ایرانی‌ها از هیچ تهدیدی، هراس ندارند، گفت، همه رفتارهای ضد و نقیض آمریکا موید این کلام رهبر عالی انقلاب ایران است که مذاکره با آمریکا را اتلاف وقت توصیف کرد. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «عبدالباری عطوان»، سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» در سرمقاله امروز (پنج‌شنبه) خود با عنوان «دلایل تغییر موضع آمریکا در قبال ایران» به دلایل تهران در تحقیر پیشنهاد رئیس جمهور آمریکا برای گفت‌وگو با ایران و آینده اعضای پیمان ناتوی عربی پرداخت.
در این یادداشت آمده است: «هیچ کسی بیش‌تر از ایرانی‌ها دونالد ترامپ را نفهمیده و شیوه برخورد با غرور و خودخواهی او را بلد نیست و پاسخ محکم و قاطع ایرانی‌ها به پیشنهاد غیرمنتظره ترامپ که در آن از آمادگی خود برای گفت‌وگو با آنها سخن گفته بود، به جرات و آشکارا، منعکس کننده این واقعیت است.»
رئیس‌جمهور آمریکا دوشنبه شب در یک کنفرانس مطبوعاتی با نخست‌وزیر ایتالیا درباره مذاکره با ایران تصریح کرد که تمایل دارد با مقام‌های ایرانی ملاقات داشته باشد.
به نوشته رای الیوم، سوالی مهمی که مطرح است درباره دلایل این تغییر لحن آمریکا از تهدید به تخریب ایران، اعمال تحریم‌های بی سابقه علیه آن، جلوگیری از صادرات یک بشکه نفت و تقاضا از عربستان سعودی برای افزایش تولید یک میلیون بشکه‌ای نفت برای رونق بازارها و کاهش قیمت‌ها، به یک درخواست صریح برای گفت‌وگو، همراه با مجموعه‌ای از مشوق های دیپلماتیک و سیاسی ایجاد شده است.
نویسنده آورده است: «قبل از پاسخ به این سوال باید توجه داشت که اکثر واکنش‌های ایران نسبت به این پیشنهاد تاکتیکی بزرگ آمریکا تنها به مقامات سطح پایین تهران محدود می‌شود که ترامپ و پیشنهادش را به سخره گرفتند و شرط گذاشتند ترامپ باید از تصمیم خود مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای عقب نشینی کرده و همه تحریم‌های اقتصادی تحمیلی علیه ایران را متوقف کند.»
عطوان گفت: «استراتژی ترامپ برای مبتدی‌ترین افراد در دنیای سیاست رسوا شده است، او تهدیدهایش را شدت بخشیده تا دشمن خود را ترسانده و پای میز مذاکره بکشاند، این مرد شیر بی‌دندان است و جرات جنگیدن ندارد. وقتی او چیزی جز معاملات تجاری بلد نیست، چگونه می‌تواند به عرصه نبرد نظامی ورود کند.»
رأی الیوم آورده است: «ما باید همیشه به یاد داشته باشیم که زیر و رو شدن موضع ترامپ و دولت وی پس از درک درست آنها از این قضیه صورت گرفت که تهدیدهایشان درباره محاصره اقتصادی و اشاره به جنگ علیه ایران و تاسیس پیمان ناتوی عربی سنی با مشارکت اسرائیل به عنوان عضو نهم در آن برای آمادگی حمله به ایران هیچ کدام اصلا ایرانی‌ها را نترساند.»
نویسنده آورده است: «شلیک موشک انصار الله در مقام متحدان ایران به ناوهای جنگی عربستان در نزدیکی باب المندب این هشدار را به آمریکا و متحدانش داد که بیش‌تر خطوط دریایی بین المللی و نصف صادرات نفت دنیا در تیررس موشک‌های ائتلاف تحت رهبری ایران قرار دارد. شاید امروز در باب المندب و فردا در تنگه هرمز باشد.»
ترامپ پس از آنکه «حسن روحانی»، رئیس جمهور ایران او را تهدید کرد که در صورت حمله به ایران با «مادر جنگ‌ها» روبرو می‌شود، از موضع خود عقب نشست، بخصوص که سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران هم به رئیس جمهور آمریکا هشدار داد، اگر جنگ را آغاز کند، این ایران است که پایان آن را مشخص خواهد کرد و بستن تنگه هرگز بخش اندکی از پاسخ ایران خواهد بود.
نویسنده تاکید کرد: «ترامپ شاید یادش رفته در نشست خود با ودلامیر پوتین، رئیس جمهور روسیه مثل یک دانش‌آموز کوچک و ترس برداشته در برابر استادش ظاهر شد و اعتراف کرد که کشورش هفتاد میلیارد دلار برای جنگ سوریه هزینه کرد و شکست خورد آن هم به دست چه کسانی، روسیه، سوریه، ایران و حزب الله.»
همین قضیه درباره جنگ آمریکا در افغانستان هم صدق می‌کند، پس از گذشت سیزده سال، آمریکا نمی‌داند چگونه از دام آن خارج شود و در حال حاضر به امید کاهش خسارت خود در حال مذاکره با طالبان در دوحه است، به هر حال آمریکا به لطف ترامپ منفورترین کشور نزد بیشتر دنیا و حتی متحدان اروپایی آنها شده است.

این روزنامه آورده است: «ترامپ تنها برای عرب‌ها و آن هم حاشیه نشین‌های خلیج فارس شیر است که مجبورند در برابر دیکته‌ها و فرامین او سر تسلیم فرود آورند و همه مطالبات مالی باج‌خواهانه او را پاسخ دهند، آن هم تنها در ازای حفظ تاج و تختشان که اگر حمایت‌های آمریکا نباشد یک هفته هم دوام ندارد.»
نویسنده آورده است: «روحانی گفته که هشت بار پیشنهاد دیدار با ترامپ را رد کرده چون به مردی که به امضای خود احترام نمی‌گذارد، اعتمادی ندارد تا موید کلام «سید علی خامنه‌ای»، رهبر عالی انقلاب ایران باشد که این گونه دیدارها را اتلاف وقت برمی‌شمرد و این فرق بین سران عربی که دیدار با ترامپ را گدایی می‌کنند با همتایان ایرانی آنهاست.»
رای الیوم نوشت: «البته ما بعید نمی‌دانیم، ایرانی‌ها اگر احساس کنند آمریکا به شروط آنها پاسخ داده است، انعطاف به خرج دهند و به دیدار ترامپ بروند تا حالا که پس از پنج سال مذاکره به توافق هسته‌ای دست یافتند، به مشکلات جمعیت هفتاد میلیونی خود کاملا پایان بدهند.»

«کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی دعوت همتای آمریکایی خود برای گفت‌وگو را پذیرفت و سربلند به نشست سنگاپور رفت و بسیاری پیش بینی کردند که او پرچم سفید را بالا بگیرد، در همین حال روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» خبر داد که کره شمالی کار اجرای برنامه موشکی جدیدی بسیار قوی‌تر از آنچه در زرادخانه نظامی خود دارد آغاز کرده است که می‌تواند با کارآمدی بیشتری عمق آمریکا را هدف بگیرد. ترامپ در قبال این قضیه یک کلام نگفته و سکوت اختیار کرده است.
به عقیده نویسنده، مطمئنا اعضای پیمان ناتوی عربی که ترامپ دستور تشکیل آن را با هماهنگی نتانیاهو داده تا به ایران حمله کنند هم خیس عرق شده و مثل ترامپ که دست گفت‌وگوی بدون پیش شرط را به سوی ایران دراز کرد، موضع خود را در قبال ایران تعییر می‌دهند، آن زمان آنها از اینکه امیدشان به حمله آمریکا و اسرائیل برای نابودی ایران برباد رفته و صدها میلیارد دلار برای خرید هواپیما و موشک هزینه کردند، احساس پشیمانی می‌کنند.
رای الیوم آورده است: «ما امیدواریم رهبران عرب ما که ثروت‌هایمان را برای سراب جنگ با ایران و نابودی آن به هدر داده‌اند، مثل آنچه در عراق، سوریه، یمن و لیبی با کمک آمریکا و اسرائیل و به نیابت از آنها برای انجام این ماموریت مرتکب شدند ، از هوشیاری ایران و شرافت و عزت نفس آن درس بگیرند؛ این یکی از راه های اصلی برای رسیدن به آرمان‌های واقعی اعراب، ایجاد موازنه راهبردی در منطقه و تاسیس نیروی بازدارندگی عربی منطقه‌ای فعال و تاثیرگذار در مقابله با اسرائیل، دشمن بزرگ امت عربی و همچنین ایجاد موازنه نظامی با ایران است.»
نویسنده در پایان آورده است: «اما آیا اعراب پاسخ خواهند داد، گمان نمی‌کنیم وگرنه به این وضعیت تاسف باری که از ما برای همه دنیا ضرب المثل کودنی ساخته شده است، نرسیده بودیم.»
انتهای پیام/ق
Thursday 2 August 2018 01:47PM
Freedom1 اینقدر ها هم قضیه پیچیده و عجیب غریب نیست، و به سادگی اینکه «ما حق طبیعی خودمون رو خواستیم» هم نیست.
حتی اگه من یه آرمانگرا هم باشم و با آرمان های شما موافق باشم ولی میبینم که اعراب با اسرائیل علیه ما متحد شدن و باید کاری بکنم. مخالفت با زیاده خواهی اسرائیل عزته اما وضعیت مردم و اقتصاد کشور و درآمد سرانه و ارزش پول ملی و جایگاه ما در دنیا هم عزت هستن، ضمن اینکه مخالفت با اسراییل حتی اگه در حد اردوغان باشه هم باز از این سران عرب بی بخار بهتره و از نظر من برای عزت کافیه.
Thursday 2 August 2018 11:52AM
صبح
نقل قول:
در اصل توسط ناقد نوشته شده است نمايش نوشته
فرومایگی زشت؟
ای کاش توصیفی هم برای اقدامات کیهانیان و دلواپسیان پیدا می کردید!

از طرفی چرا شما مسایل را با هم خلط می کنید؟ ظهور بلیه ای بنام ترامپ (که البته با نذر و نیاز و دعای دلواپسان روی کار آمده!) و جهان و خود آمریکا او را غیرمتعارف می خوانند، چه ربطی به وحدت و تعهد ما نسبت به یک امر ملی و توافق جهانی دارد؟ (کما این که این تعهد را به رغم اقدام غیرقانونی ترامپ هنوز حفظ کرده ایم) این که گفته می شود با وحدت و یکصدایی خود نباید به دست دشمن آتو داد حرف بدی است؟

برفرض اگر نامزد حزب دموکرات پیروز می شد آیا شما چه بهانه ای برای این شامورتی بازی ها داشتید؟ هر چند مطمئنا به شیوه کیهان (که استاد این کارهاست)، موضوعات دیگری را علم می کردید...!من قبل از دو سه سال از برجام که هنوز اوائل مذاکرات بود، از جناب فریدام پرسیدم اگر بعد از اوباما، یکی مثل بوش بیاید چه می‌کنید؟! تا ابد قرار است رئیس جمهور دموکرات بر سر کار باشد؟

شما حالا می پرسید اگر ترامپ نیامده بود و دموکرات آمده بود چه می‌شد! هیچ چیز نمی‌شد، سراب اعتماد به یک کشور استعماری یک چهار سال یا یک هشت سال بیشتر زمان پیدا می‌کرد!


فانتزی فکری دیگر شما اینجاست که در زمان اوباما شعار می‌دادید آمریکا سیستم است، اما انگار حالا دیگر آمریکا سیستم نیست! یادتان رفته چطور به سیستم و نظم آمریکا اشاره می‌کردید؟ (جریان شما). حقیقت اما همین است، آمریکا سیستم است. چماقش ترامپ و هویجش اوباماست.
ضميمه 28115
اکنون تحریم در کنگره، با قاطعیت آراء تصویب می‌شود، دموکرات و جمهوری خواه ندارد، نیم دمکرات هیچ مخالفتی ندارد. جز یکی دو نفر که مثل دلقک در میان مجلس و سنا مخالفت می‌کنند. جناب استاد! یعنی سیستمی که پشت ترامپ است، آمریکای استعمارگر است و شما، یک سرخپوست محکوم به فنا در بین این وسطی ... دست رشته، فقط به دنبال توپ هستید و مردمی را نیز دنبال خود به غلط می‌کشید. مردمی که به جای این فلاکت و این گدائی باید به قدرت انسانی و ذاتی خود اتکا می‌کردند و این شش سال و این چهل سال را حرام نمی‌کردند.


دولت دموکرات هم می‌آمد یک مجاهدین خلقی پیدا می‌شد که یک لپ‌تاپ جعلی درست کند و بهانه بدهد آمریکا از برجام خارج بشود و ایران سامان نیابد. این آمریکاست. حالا آنموقع جدل ما در خصوص لپ تاپ و راستین و دروغین بودن آن بالا می‌گرفت و نیمی از ما تقصیر را گردن دیگری می‌انداختیم تا دموکرات کنار بایستد و لذت ببرد. اما حالا یک ترامپ ابله وجود دارد که با این لحن چارواداری با دنیا صحبت می‌کند. نتیجه برای ما هیچ فرقی ندارد. جز آنکه ترامپ گرگ است و اوباما روباه.


همۀ رفتارهای نهضت انقلاب اسلامی به این دلیل است که آمریکا ستمگر و استعمارگر و غیرقابل اعتماد است و همۀ مذاکرات با این شیطان بزرگ، هیچ نتیجه ای ندارد. اگر روزی ثابت شود که آمریکا قابل اعتماد است و دموکرات و جمهوری خواه آمریکا تفاوت ماهوی و نه تاکتیکی و تکنیکی با هم دارند، البته رفتارهای انقلاب اسلامی باید تعدیل بشود. اما این فقط غفلت و فانتزی‌ شماست که فریب این بازی را می‌خورید و ملتی را با خود به مهلکه می‌برید. عبرت گرفتن از دوستی صدام با آمریکا، در حالی که هنوز دوست داشت قدرتی ولو تابع و حداقلی باشد، یا دوستی قذافی و مبارک و بن علی با آمریکا، برای شما کافی نیست و تنها چیزی که برای شما باقی می‌ماند این دیدگاه غیرواقع‌بینانه و غفلت‌آمیز است.
Thursday 2 August 2018 11:20AM
صبح
نقل قول:
در اصل توسط ناقد نوشته شده است نمايش نوشته
اشتباه نکنید؛ ما خیلی قوی هستیم، ما می توانیم!
اگر شما دچار ترس و انفعال در برابر دشمن شده اید و دعوت به سازش و تسلیم و ذلت می کنید، اما ما فرزندان شعب ابیطالب و کربلا هستیم و به صبر و گرسنگی و جنگ عادت داریم... آیا ما را از تحریم و دلار 12 هزار تومانی می ترسانید...؟ مگر تا حالا به نماز جمعه نرفته اید؟ نشنیده اید که امت انقلابی چه فریاد می زند؟ می میریم، می میریم، سازش نمی پذیریم...
مطمئن باشید آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند، اسرائیل نابود می شود و....!

جسارتا این عبارات کوتاه را نوشتم تا کار امثال جناب صبح را راحت کنم....

شما اگر گروهی باشید که به تسلیم و زیر بار سلطۀ دشمن مردم و دشمن خدا رفتن علاقه دارید خوب بروید مذاکره‌های عاشقانه تان را با این ترامپ پلید و کریه بکنید و هر چه در چنته دارید واگذار کنید تا ببینیم چقدر آینده سازید و چقدر افکار و آموزشهای فانتزی تان با حقیقت دنیا سازگار است. این البته به معنای میخ آخر به تابوت (قدرت و تمدن ایران) هست که البته چیز تازه‌ای هم نیست، اسلاف شما دویست سال به حراج گذاشتند و استعمار تاراج کرد و ایران تکه تکه شد و فقط این جرقۀ انقلاب و نماز جمعه های آن بود که مانع این حراج شد. این هم ظاهرا اتفاقی بیش در میان این جمعه‌بازار نبوده است.
Thursday 2 August 2018 11:06AM
صبح
نقل قول:
در اصل توسط Freedom1 نوشته شده است نمايش نوشته
در نظر بگیرین که قرار باشه بدترین سیاستهای تاریخ بشر در سراسر جهان رو توجیه کنیم. حتما موفق میشیم، میشه حمله آلمان به روسیه رو توجیه کرد، همچنین جنگ ایران و عراق، کشتن بازرگانان مغول که منجر به حمله به ایران شد، اشغال افغانستان توسط شوروی، حمله آمریکا به ویتنام و خلاصه همه چیز رو میشه توجیه کرد. محمود هم میتونه همه سیاستهای خودش رو توجیه کنه، حسین شریعتمداری اصلا نابغه ی توجیهه، خلاصه اگر قرار بر توجیه باشه خصوصا ایرانی جماعت کم نمیاره.

اما بگذارین حرف آخر رو بزنم، یک راه و تنها یک راه هست و اجبارا به همون یک راه باید رفت، راه دیگه ای نیست. چهل سال همین بوده و بازم همینه، بعد از کشمکش و حتی جنگ و توجیه و تکذیب و ... آخرش باید توافق و معامله کرد. خلاص.
واقعیتش اینه که برای حل این مشکلات راه های متعددی هست. نمیشه گفت همین و فقط همین.


آیندۀ ما هم چیز مطلقی نیست که راه حل مطلق باشه. آیندۀ ما می‌تونه یک کشور شبیه به سعودی باشه، یک کشور شبیه سوریه باشه، یا یک کشور شبیه پاکستان و ازبکستان و آذربایجان، یا یک کشور شبیه به ترکیه یا یک کشور شبیه چین و روسیه باشه. یا به گمان من اگر دست یهود به ایران برسه، حتما ایران رو تجزیه خواهد کرد تا از ساختاری که 40 سال ضربه دید احساس امنیت بیشتری بکنه، ممکنه چندتا از این کشورها با ترکیب متفاوت بشیم.کسی مخالف توافق که نیست اما هر یک از "توافقات" ما می‌تونه منجر به یکی از این چند حالت و مشابهش بشه.شاید بگیم من راضی هستم که در حد کشور آذربایجان و ازبکستان باشم. اما خوب در این موقعیت شما غیر از این که پذیرفتید که در سیاست کشوری تابع مطلق سیاست‌های کشورهای ارباب و دست‌اول باشید، فرهنگ و دین و تمدن رو هم فروختید. خوب ممکنه بگید فروختم که فروختم، راحت شدم عوضش! اگر هشتاد میلیون نفر اینو بخوان، بالاخره انجام میشه و کسی هم نمی‌تونه جلوی این روند رو بگیره.

مبارزۀ سرسختانۀ نهضت انقلاب اسلامی اما این معنا رو نمی‌ده و روشنه که در سطح (حقوق کامل) وارد مبارزه شده و به چیزی کمتر از اون هم راضی نیست. رفتارها اینطور نشون می‌ده،همونطور که غرب کاملا این رو حس کرده و متفکرین و مسئولینش بارها این رو به زبون میارن که ایران داره برمیگرده به امپراطوری پارسی و باید جلوش رو گرفت، علت مشخصا برای کسی که اعتقادی به اسلام نداره، حقوق بشر به قول علوم انسانی هست. اسلام هم راضی نیست مسلمون زیر بار زور و تسلط کافر بره و این همون معنای حقوق بشر هست.در جهانی که دو سه چهار قدرت، حاکم و سایر کشورها تابع یکی از این (خان) ها تلقی شدن، تابع نبودن اگر دوام بیاره، باعث میشه که قدرت پنجمی درست بشه. و این وقتی که با خلأ موجود قدرت در خاورمیانه هم‌زمان میشه، احتمال بسیار بیشتری پیدا می‌کنه و اصل علت شاخ به شاخ شدن ایران و اسرائیل همینجاست. خاورمیانه رو به اسرائیل سپرده بودن که ایران پیداش شد. در تفاهم قدرت‌های بزرگتر، اسرائیل مالک قدرت خاورمیانه نهاده شده.


این که چرا اینطور شده، و چرا ما نباید مثل عرف سایر همسایگانمون زندگی کنیم و به طور عرفی از بعضی حقوقمون بگذریم خوب اولا یک سابقۀ استعماری هست که نگذاشت ما در کشورمون مدنیّت و دموکراسی درست کنیم تا همواره عقب مونده باشیم تا بتونه غارت کنه و این حالا هم زیر پوست ظاهری دموکراسی در کشورهائی مثل آذربایجان برقراره، ثانیا که تقریبا همون اولی هست، شرایط استعماری برای این که همواره حاکم باشه، کشورهای ثانویه رو عقب نگه میداره یا این که اونقدر وابسته می‌کنه که گریزی از تعیین سرنوشت اون باقی نمونه و اونها دیگه موجودیت مستقلی حساب نش. اصولا خروش و عصبانیتی که باعث شد انقلاب بشه و شعار آزادی و استقلال و اسلام بده، این بود! ملت ما هر کاری کرد که مشکلاتش رو حل کنه، یا پیشرفت کنه با سدّ استعمار مواجه شد. استعمار، روزی با حکّام دست نشانده مانع شد، حالا هم با تحریم و جنگ اقتصادی سرکوب می‌کنه و این "توافق" دوباره همین سوئیچ هست. در هویت و هدف استعمار هیچ فرقی وجود نداره. و این سوئیچ، همون فرق "بشین" و "بتمرگ" هست. شما فکر می‌کنید که "بشین" بهتره و اسمش رو "توافق" می‌گذارید. و خوب به نسبت تمکین شما به شما احترام گذاشته خواهد شد. اما تمکین، تمکینه و شما حقوق خودتون رو واگذار کردید. شما می‌گید اگر قراره به زور تسلیم بشیم، خوب با اخلاق خوش تسلیم بشیم! اما از نظر من ما قرار نیست تسلیم بشیم و اگر مردم متحّد بایستن به جای "توافق" با حقوق حداقلی، می‌تونن حداکثر حقوق خودشون رو به دست بیارن. به این ترتیب ما هم تمدّن و حقوقمون رو به دست میاریم هم چون به روز حساب معتقدیم، اون جا جواب درست تری نسبت به چگونگی فرصت زندگی کردن در دنیا خواهیم داشت.
Thursday 2 August 2018 10:46AM
ناقد
نقل قول:
در اصل توسط Freedom1 نوشته شده است نمايش نوشته
اما بگذارین حرف آخر رو بزنم، یک راه و تنها یک راه هست و اجبارا به همون یک راه باید رفت، راه دیگه ای نیست. چهل سال همین بوده و بازم همینه، بعد از کشمکش و حتی جنگ و توجیه و تکذیب و ... آخرش باید توافق و معامله کرد. خلاص.
اشتباه نکنید؛ ما خیلی قوی هستیم، ما می توانیم!
اگر شما دچار ترس و انفعال در برابر دشمن شده اید و دعوت به سازش و تسلیم و ذلت می کنید، اما ما فرزندان شعب ابیطالب و کربلا هستیم و به صبر و گرسنگی و جنگ عادت داریم... آیا ما را از تحریم و دلار 12 هزار تومانی می ترسانید...؟ مگر تا حالا به نماز جمعه نرفته اید؟ نشنیده اید که امت انقلابی چه فریاد می زند؟ می میریم، می میریم، سازش نمی پذیریم...
مطمئن باشید آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند، اسرائیل نابود می شود و....!

جسارتا این عبارات کوتاه را نوشتم تا کار امثال جناب صبح را راحت کنم....
Wednesday 1 August 2018 09:40PM
Freedom1
نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
ایران از نقطۀ عطف انقلاب اسلامی مشغول بازخواست تمدن خودش هست. و تحریف شده و ترسناک شدۀ این رو نتانیاهو هم بارها تو سخنرانی‌هاش گفته، که ایران دنبال (امپراطوری پارسی) هست. اما این فقط یک بازخواست حق طبیعی و سادۀ حقوق بشری هست. این رو پمپئو هم در یکی از سخنرانی هاش میگه و این تصور جریان غرب علی الخصوص بخش (یهودی/مسیحی) اون از رفتارهای ایران هست.

پمپئو یا نتانیاهو رفتار ما رو اینطور تحلیل کردن که به یک قدرت فراگیر منجر می‌شه. منظور این که حداقل از منظر اینها هم قابل فهمه که این رفتار جمهوری اسلامی چه نتیجه‌ای داره و فقط سر بیت المقدس یا یک کشور با مساحت کوچولو نیست.

پس فلسطین فقط بخشی از این قضیه هست و البته نوک پیکان درگیری هست و ما الزاما نباید سر "شوش دانیال" با اسرائیل وارد نزاع می‌شدیم، که در ابتدای قرن بیستم وقتی با هیجان داشتن فلسطین رو می‌بلعیدن تو نقشه‌های اسرائیل بزرگ تو کتابهاشون شوش دانیال ایران رو هم جزو نقشۀ کشور جدیدشون چاپ کردن، ما فقط یک جائی به اسم فلسطین با اسرائیل سرشاخ شدیم. و این "فقط بخاطر" فلسطین نیست و یک لایه بالاتر منطقه‌ای روی این مبارزه وجود داره. و البته، سابقۀ سلطۀ یهود بر رژیم پهلوی رو هم داره که یکی از دلایل وقوع انقلاب اسلامی بود.

پس این درست نیست که بگیم ایران "هستی" خودش رو برای فلسطین گذاشته. ایران برای دفاع از خودش از وطن و دینش و برای دفاع از ایرانی بودن و مسلمان بودنش، با یهود که قبل از انقلاب تسلط کامل روی رفتارهای حکومت ایران داشت، وارد مبارزه شده و اولین دلیل و بهانه‌ای هم که پیدا کرده اشغالگری و موجودیت صهیونیستی در فلسطین بوده. درگیری در فلسطین بالاگرفته ولی نزاع در فلسطین، دفاع (ایران/اسلام) علیه (سلطۀ یهودیان) هست. یهودی‌هائی که روی آمریکای قطب استعمارگر جهانی امروز، تسلط کامل دارن.


یهودی‌ها غیر از این، در خاورمیانه، مصر، اردن، سعودی، امارات، بحرین رو تحت حاکمیت کامل خودشون دارند و صاحب این کشورها هستن، این نزاع بیش از این که یک نزاع فلسطینی-اسرائیلی در اون گوشه از خاورمیانه باشه، یک نزاع "خاورمیانه‌ای" هست.

اردوغان 15 ساله که بر ترکیه مسلط شده، قبل از او یک حکومت لائیک هماهنگ با اسرائیل بر ترکیه حاکم بود، عمر (تمدن خواهی)-(استقلال خواهی)-(حقوق بشر طلبی)-(اسلام خواهی) یا هر چه دوست دارید اسمش را بگذارید برای ما حداقل 25 سال از اردوغان بیشتره. مقایسۀ دوام و نتیجۀ این دو روش، کمی احتیاط می‌طلبه و برای روش اردوغان 15 سال عمر زیادی نیست.

به هر حال او به گمان شما و به گمان خودش وارد این درگیری نشده و زرنگه! ولی معلوم نیست اگر ایران وارد این درگیری نمی‌شد، اردوغان این موقعیت رو داشت هم از توبره بخوره و هم از آخور یا اینکه باید تسلیم محض قدرت فراگیر اسرائیل و استعمارگری اون می‌شد! و بله، به قول شما اردوغان هم خوشش میاد (ما باید همین جوری باشیم که می بینین). معلومه که خوشش میاد! ما نبودیم اون هم اینقدر راحت نبود و یا باید مثل ما حقوق و اسلامش رو می‌چسبید، یا تسلیم کامل شرایط اسرائیل و آمریکا می‌شد.

پس آیا این به این معنی هست که اگر ما این بار رو بگذاریم زمین، اردوغان بر می‌داره؟! نه... اگر ما هم بگذاریم زمین و اردوغان برنداره، ممکنه همون بلائی سرمون بیاد که سر سرخپوستها اومد!

این به این معنی نیست که اگر ما این نزاع رو رها کنیم، و فردا اسرائیل رو به رسمیت بشمریم، تحریم‌ها برداشته می‌شه، و ما خوش و خرّم به سازندگی و رشدمون ادامه می‌دیم. اسرائیل و آمریکا آشکارا مانع این رشد هستن، دلیلش هم زیاده‌خواهی استعماری شون هست.

برداشت شما، دوست داره وحشی گری «استعمار» رو نادیده بگیره، «استعمار» عبارت است زالوئی متجاوز که روی جسم ضعیف مستقر میشه و خونش رو میمکه. یک واقعیت مسجل هست. سبک فرض کردن اون خطر جدی هست و اگر یک وقتی بتونیم بگیم استعماری که دویست-سیصد سال ما رو غارت کرد واقعیتی نداره، خوب معلومه تمام رفتارهای جمهوری اسلامی غلط از آب در میاد.

من هم دوست دارم اوضاع اونقدرها آروم بود که با همین دو سه حرکت جهان آروم میشد. اما حقیقت اینه که ما دویست-سی‌صد سال قربانی این شرایط وحشیانه بودیم، غارت شدیم، عقب ماندیم و بدبخت شدیم، و بالاخره باید این دندان لق رو می‌کشیدیم! حالا این وسط اگر اردوغان داره زرنگ بازی درمیاره یا چی، دردناک هست ولی چیزی از فهم ما از حقوق و شرایط خودمون کم نمی‌کنه.


اگر بگیم که ما بخاطر یکی از دستورات اسلامی، داریم از فلسطین دفاع می‌کنیم، حتی خودمون رو هلاک می‌کنیم این الزاما مبنای شرعی نداره. مبنای شرعی این مبارزه همون مبارزۀ اسلام و کفر و در ترجمۀ علوم انسانیش، مبارزه برای تعیین سرنوشت بعنوان حقوق بشری هست که ما برای خودمون میشناسیم و اینه که ارزشش رو داره! موضوع کاملا فراگیرتر از یک جنگ داخل فلسطین هست.
در نظر بگیرین که قرار باشه بدترین سیاستهای تاریخ بشر در سراسر جهان رو توجیه کنیم. حتما موفق میشیم، میشه حمله آلمان به روسیه رو توجیه کرد، همچنین جنگ ایران و عراق، کشتن بازرگانان مغول که منجر به حمله به ایران شد، اشغال افغانستان توسط شوروی، حمله آمریکا به ویتنام و خلاصه همه چیز رو میشه توجیه کرد. محمود هم میتونه همه سیاستهای خودش رو توجیه کنه، حسین شریعتمداری اصلا نابغه ی توجیهه، خلاصه اگر قرار بر توجیه باشه خصوصا ایرانی جماعت کم نمیاره.

اما بگذارین حرف آخر رو بزنم، یک راه و تنها یک راه هست و اجبارا به همون یک راه باید رفت، راه دیگه ای نیست. چهل سال همین بوده و بازم همینه، بعد از کشمکش و حتی جنگ و توجیه و تکذیب و ... آخرش باید توافق و معامله کرد. خلاص.
اين گفتگو بيش از 15 پاسخ دارد . اينجا كليك كنيد تا همه گفتگو را ببينيد.

قوانين ارسال نوشته
شما می توانید سرنگار جدید ارسال کنید.
شما می توانید پاسخ ارسال کنید.
شما می توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست


كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 02:43PM مي‌باشد.


© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه
Powered by: vBulletin Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Theme & Persian translation by Iranclubs technical support team
اين وبگاه صرفا خدمات گفتمان فارسي بر روي اينترنت ارائه مي‌نمايد .
نظرات نوشته شده در تالارها بعهده نويسندگان آنهاست و لزوما نظر باشگاه را منعكس نمي‌كند