بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان

نکات

چی تو فکرته؟

[140]

جریان زندۀ تالارها
عبدالعلی69 به سرنگار معنا ومفهوم : من دون الله چیست؟؟!!! پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط @mohsen@ نوشته شده است نمايش نوشته
با سلام خدمت دوستان گرامی اتفاقا سر صحبت های من در خصوص معنای من دون الله هست اصلا کل کلام خدا در خصوص معنا و مفهوم تبعیت از خدا و معنا و مفهوم من دون الله هست.من از شما پرسشی کردم چگونه در جایی اطاعت از عیسی تعبد خدا می شود اما در جایی دیگر همین عیسی من دون الله می شود و امور پیروانش را به خدا واگذار می کند و برایشان در خواست بخشش و طلب شفاعت نمی کند

وَإِذْ قَالَ اللَّهُ يَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ أَأَنْتَ قُلْتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُونِي وَأُمِّيَ إِلَهَيْنِ مِنْ دُونِ اللَّهِ قَالَ سُبْحَانَكَ مَا يَكُونُ لِي أَنْ أَقُولَ مَا لَيْسَ لِي بِحَقٍّ إِنْ كُنْتُ قُلْتُهُ فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِي وَلَا أَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِكَ إِنَّكَ أَنْتَ عَلَّامُ الْغُيُوبِ ﴿۱۱۶﴾و [ياد كن] هنگامى را كه خدا فرمود اى عيسى پسر مريم آيا تو به مردم گفتى من و مادرم را همچون دو خدا به جاى خداوند بپرستيد گفت منزهى تو مرا نزيبد كه [در باره خويشتن] چيزى را كه حق من نيست بگويم اگر آن را گفته بودم قطعا آن را مى‏ دانستى آنچه در نفس من است تو مى‏ دانى و آنچه در ذات توست من نمى‏ دانم چرا كه تو خود داناى رازهاى نهانى (۱۱۶)
مَا قُلْتُ لَهُمْ إِلَّا مَا أَمَرْتَنِي بِهِ أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ رَبِّي وَرَبَّكُمْ وَكُنْتُ عَلَيْهِمْ شَهِيدًا مَا دُمْتُ فِيهِمْ فَلَمَّا تَوَفَّيْتَنِي كُنْتَ أَنْتَ الرَّقِيبَ عَلَيْهِمْ وَأَنْتَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ ﴿۱۱۷﴾جز آنچه مرا بدان فرمان دادى [چيزى] به آنان نگفتم [گفته‏ ام] كه خدا پروردگار من و پروردگار خود را عبادت كنيد و تا وقتى در ميانشان بودم بر آنان گواه بودم پس چون روح مرا گرفتى تو خود بر آنان نگهبان بودى و تو بر هر چيز گواهى (۱۱۷)
إِنْ تُعَذِّبْهُمْ فَإِنَّهُمْ عِبَادُكَ وَإِنْ تَغْفِرْ لَهُمْ فَإِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ ﴿۱۱۸﴾اگر عذابشان كنى آنان بندگان تواند و اگر بر ايشان ببخشايى تو خود توانا و حكيمى (۱۱۸)
تاکید بر کلمه الهین است، اگر الهین نبود ، من دو ن الله هم نبود.
"

46 دقيقه پيش

عبدالعلی69 به سرنگار بخاری چه می گوید پاسخ داد.
" به تعبیر شما بنده دستم خالیه

وشما دستتون پره

شما معنا بفرمائید "

51 دقيقه پيش

کنجکاو1 به سرنگار بخاری چه می گوید پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط عبدالعلی69 نوشته شده است نمايش نوشته

اللَّهُ نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَديثِ كِتاباً مُتَشابِهاً مَثانِيَ تَقْشَعِرُّ مِنْهُ جُلُودُ الَّذينَ يَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ ثُمَّ تَلينُ جُلُودُهُمْ وَ قُلُوبُهُمْ إِلى‏ ذِكْرِ اللَّهِ ذلِكَ هُدَى اللَّهِ يَهْدي بِهِ مَنْ يَشاءُ وَ مَنْ يُضْلِلِ اللَّهُ فَما لَهُ مِنْ هادٍ (23)سوره مبارکه زمر

اگه می شود معنی آیه را هم بیاورید؟ "

يك ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار معنا ومفهوم : من دون الله چیست؟؟!!! پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط @mohsen@ نوشته شده است نمايش نوشته
با سلام خدمت دوستان گرامی اتفاقا سر صحبت های من در خصوص معنای من دون الله هست اصلا کل کلام خدا در خصوص معنا و مفهوم تبعیت از خدا و معنا و مفهوم من دون الله هست.من از شما پرسشی کردم چگونه در جایی اطاعت از عیسی تعبد خدا می شود اما در جایی دیگر همین عیسی من دون الله می شود و امور پیروانش را به خدا واگذار می کند و برایشان در خواست بخشش و طلب شفاعت نمی کند

وَإِذْ قَالَ اللَّهُ يَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ أَأَنْتَ قُلْتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُونِي وَأُمِّيَ إِلَهَيْنِ مِنْ دُونِ اللَّهِ قَالَ سُبْحَانَكَ مَا يَكُونُ لِي أَنْ أَقُولَ مَا لَيْسَ لِي بِحَقٍّ إِنْ كُنْتُ قُلْتُهُ فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِي وَلَا أَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِكَ إِنَّكَ أَنْتَ عَلَّامُ الْغُيُوبِ ﴿۱۱۶﴾و [ياد كن] هنگامى را كه خدا فرمود اى عيسى پسر مريم آيا تو به مردم گفتى من و مادرم را همچون دو خدا به جاى خداوند بپرستيد گفت منزهى تو مرا نزيبد كه [در باره خويشتن] چيزى را كه حق من نيست بگويم اگر آن را گفته بودم قطعا آن را مى‏ دانستى آنچه در نفس من است تو مى‏ دانى و آنچه در ذات توست من نمى‏ دانم چرا كه تو خود داناى رازهاى نهانى (۱۱۶)
مَا قُلْتُ لَهُمْ إِلَّا مَا أَمَرْتَنِي بِهِ أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ رَبِّي وَرَبَّكُمْ وَكُنْتُ عَلَيْهِمْ شَهِيدًا مَا دُمْتُ فِيهِمْ فَلَمَّا تَوَفَّيْتَنِي كُنْتَ أَنْتَ الرَّقِيبَ عَلَيْهِمْ وَأَنْتَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ ﴿۱۱۷﴾جز آنچه مرا بدان فرمان دادى [چيزى] به آنان نگفتم [گفته‏ ام] كه خدا پروردگار من و پروردگار خود را عبادت كنيد و تا وقتى در ميانشان بودم بر آنان گواه بودم پس چون روح مرا گرفتى تو خود بر آنان نگهبان بودى و تو بر هر چيز گواهى (۱۱۷)
إِنْ تُعَذِّبْهُمْ فَإِنَّهُمْ عِبَادُكَ وَإِنْ تَغْفِرْ لَهُمْ فَإِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ ﴿۱۱۸﴾اگر عذابشان كنى آنان بندگان تواند و اگر بر ايشان ببخشايى تو خود توانا و حكيمى (۱۱۸)
انما ولیکم اللهورسوله والذین امنوا الذین یقیمون الصلاه ویوتون الزکات وهم الراکعون
دون الله هستند رسول وامیرالمومنینیا نیستند ؟در ایه شریفه انما ولیکم الله و..............
جواب
"

5 ساعت پيش

"
نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 نوشته شده است نمايش نوشته
چطوراست مسائل ما به شماربط دارد و مسائل شما به ما ربط نداشته باشد ؟

خودت خوب می دانی با نقل این روایت خودرا در چه باتلاقی انداختی چون تمام این روایت برضد شما و آن راوی یا راویان این روایت (متشابهات ) است
قبلا گفتم حضور شما ودوستانت نعمتی است برای کسایی که بدنبال هدایت واسلام واقعی هستند

چون با شما ودوستانت بخوبی می توان به گذشته های که خداوند درقرآن درباره آن سخن می گویند سفر کرد وبرخورد معاصرین پیامبران را با ماانزال الله دید

محکم و متشابهات را می توان درک کرد و به حقیقت آن پی برد

این روایتی که نقل کردی نمونه ای از متشابهاتی هست که خداوند به آن اشاره دارند آنهایی که دردلشان مرض است برای فتنه به سراغ آنها می روند
شما اصلا مسلم وبخاری و را قبول ندارید ولی وقتی پای فتنه انگیزی می افتد برای شما سند می شود

اللَّهُ نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَديثِ كِتاباً مُتَشابِهاً مَثانِيَ تَقْشَعِرُّ مِنْهُ جُلُودُ الَّذينَ يَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ ثُمَّ تَلينُ جُلُودُهُمْ وَ قُلُوبُهُمْ إِلى‏ ذِكْرِ اللَّهِ ذلِكَ هُدَى اللَّهِ يَهْدي بِهِ مَنْ يَشاءُ وَ مَنْ يُضْلِلِ اللَّهُ فَما لَهُ مِنْ هادٍ (23)سوره مبارکه زمر

"

5 ساعت پيش

@mohsen@ به سرنگار معنا ومفهوم : من دون الله چیست؟؟!!! پاسخ داد.
"
نقل قول:
تایپیکی جدا بزنید به این عنوان در خدمتم

اینجا عنوانش معنا ومفهوم دون الله است

مثال شما هم درست نبود بیت الله داریم روح الله داریم ولی الله داریم نبی الله داریم و........
در تایپک جدا حرفش رو می زنیم جناب غانت هالک وکنجکاو 1 وکنجکاو 2

إِنْ تُعَذِّبْهُمْ فَإِنَّهُمْ عِبَادُكَ وَإِنْ تَغْفِرْ لَهُمْ فَإِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ ﴿۱۱۸﴾اگر عذابشان كنى آنان بندگان تواند و اگر بر ايشان ببخشايى تو خود توانا و حكيمى (۱۱۸) "

11 ساعت پيش

کنجکاو1 به سرنگار بخاری چه می گوید پاسخ داد.
"
نقل قول:
مسایل بین مسلمین وکسانی که روایت رو بهش بها می دن ربطی به شما نداره ،که مدعی هستید فقط قران

بخاری مربوط به تسنن ووهابی ها هست نه فرقع تازه تاسیس شما

لذا انها باید جوابگوباشند

چطوراست مسائل ما به شماربط دارد و مسائل شما به ما ربط نداشته باشد ؟

خودت خوب می دانی با نقل این روایت خودرا در چه باتلاقی انداختی چون تمام این روایت برضد شما و آن راوی یا راویان این روایت (متشابهات ) است
قبلا گفتم حضور شما ودوستانت نعمتی است برای کسایی که بدنبال هدایت واسلام واقعی هستند

چون با شما ودوستانت بخوبی می توان به گذشته های که خداوند درقرآن درباره آن سخن می گویند سفر کرد وبرخورد معاصرین پیامبران را با ماانزال الله دید

محکم و متشابهات را می توان درک کرد و به حقیقت آن پی برد

این روایتی که نقل کردی نمونه ای از متشابهاتی هست که خداوند به آن اشاره دارند آنهایی که دردلشان مرض است برای فتنه به سراغ آنها می روند
شما اصلا مسلم وبخاری و را قبول ندارید ولی وقتی پای فتنه انگیزی می افتد برای شما سند می شود "

14 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار یا صاحب الزمان پاسخ داد.
"
این داستان در کتاب شیفتگان حضرت مهدی جلد اول ص149(چاپ نهم پائیز83 )از قول حاج محمد‌علی فشندی صاحب تشرف نقل شده است که در عرفات، در شب روز ترویه، خدمت امام زمان رسید. چنین نقل کرده‌اند [با کمی ویرایش]: سال اولی که به مکه مشرف شدم از خدا خواستم ۲۰ سفر به مکه بیایم تا بلکه امام زمان علیه السلام را هم زیارت کنم. بعد از سفر بیستم نیز، خداوند منت نهاد و سفرهای دیگر هم به زیارت خانه خدا موفق شدم.
ظاهراً سال ۱۳۵۳ بود. به عنوان کمکیِ کاروان از تهران رفته بودم. شب هشتم از مکه آمدم به عرفات تا مقدمات کار را فراهم کنم که فردا شب، وقتی حاجی‌ها همه باید در عرفات باشند، از جهت چادر و وضع منزل نگران نباشند.
شرطه‌ای آمد و گفت «آقا چرا الان آمدی؟ کسی نیست.»
گفتم «برای این که مقدمات کار را آماده کرده باشم.»
گفت «پس امشب باید خواب نروی.»
گفتم «چرا؟»
گفت «به خاطر آن که ممکن است دزدی بیاید و دستبرد بزند.»
گفتم «باشد.»
ملاقات

بعد از رفتن شرطه، تصمیم گرفتم، شب را نخوابم. برای نافلهٔ شب و دعاها وضو گرفتم و مشغول نافله شدم. بعد از نماز شب، حالی پیدا کردم.
در همین حال بود که شخصی آمد درب چادر. بعد از سلام وارد شد و نام مرا برد.
من از جا بلند شدم؛ پتویی چند لا کرده زیر پای آقا افکندم.
او نشست و فرمود «چایی درست کن.»
گفتم «اتفاقاً تمام اسباب چایی حاضر است، ولی چای خشک از مکه نیاورده‌ام و فراموش کرده‌ام.»
فرمود «شما آب روی چراغ بگذار تا من چایی بیاورم
از چادر بیرون رفت. من هم آب را روی چراغ گذاشتم. طولی نکشید که برگشت و یک بسته چای در حدود ۸۰ الی ۱۰۰ گرم به دست من داد.
چایی را دم کردم؛ پیش رویش گذاردم. خورد و فرمود
«خودت هم بخور.»
من هم خوردم؛ اتفاقاً عطش هم داشتم. چایی لذت خوبی برای من داشت.
بعد فرمود «غذا چه داری؟»
عرض کردم «نان.»
فرمود «نان خورش چه داری؟»
گفتم «پنیر.»
فرمود «من پنیر نمی‌خواهم.»
عرض کردم «ماست هم از ایران آورده‌ام.»
فرمود «بیاور.»
گفتم «این که از خود من نیست، مال تمام اهل کاروان است.»
فرمود «ما سهم خود را می‌خوریم.»
دو سه لقمه خورد. در این وقت چهار جوان صبیح که موهای پشت لبشان تازه سبز شده بود، جلوی چادر آمدند. با خود گفتم نکند اینها دزد باشند. اما دیدم سلام کردند و آن شخص جواب داد. خاطرم جمع شد.
سپس نشستند و آن آقا فرمود «شما هم چند لقمه بخورید.»
آنها هم خوردند.
سپس آقا به آنها فرمود «شما بروید.»
خداحافظی کردند و رفتند.
ولی خود آقا ماند و در حالی که نگاه به من داشت سه بار فرمود
«خوشا به حالت حاج محمدعلی.»
بیتوته و نماز امام حسین در عرفات

گریه راه گلویم را گرفت. گفتم «از چه جهت؟»
فرمود «چون امشب کسی در این بیابان برای بیتوته نمی‌آید. این شبی است که جدم امام حسین علیه السلام در این بیابان آمده است.»
بعد فرمود «دلت می‌خواهد نماز و دعای مخصوص که از جدم هست بخوانی؟»
گفتم «آری.»
فرمود «برخیز غسل کن و وضو بگیر.»
عرض کردم «هوا طوری نیست که من با آب سرد بتوانم غسل کنم.»
فرمود «من بیرون می‌روم تو آب را گرم کن و غسل نما.»
او بیرون رفت. من هم—بدون اینکه توجه داشته باشم چه می‌کنم و این کیست—وسیله غسل را فراهم کرده و غسل نمودم و وضو گرفتم؛ دیدم آقا برگشت.
فرمود «حاج محمدعلی غسل کردی و وضو ساختی؟»
گفتم «بلی.»
فرمود «دو رکعت نماز بجا بیاور؛ بعد از حمد ۱۱ مرتبه سوره قل هو الله بخوان؛ و این نماز امام حسین—علیه السلام—در این مکان است.»
دعای امام

بعد از نماز، شروع کرد دعایی خواند که یک ربع الی بیست دقیقه طول کشید. ولی هنگام قرائت، اشک مانند ناودان از چشم مبارکش جریان داشت.
هر جمله دعا را که می‌خواند، در ذهن من می‌ماند و حفظم می‌شد. دیدم دعای خوبی است. مضامین عالی دارد و من با اینکه دعا زیاد می‌خواندم و با کتب دعا آشنا بودم، به مانند این دعا برخورد نکرده بودم. لهذا در فکرم خطور کرد و تصمیم گرفتم فردا برای روحانی کاروان بگویم بنویسد.
تا این فکر در ذهنم آمد، آقا از فکر من خبردار شد؛ برگشت و فرمود
«این خیال را از دل بیرون کن؛ زیرا این دعا در هیچ کتابی نوشته نشده و مخصوص امام علیه السلام است و از یاد تو می‌رود.»
توحیدم خوب است؟

بعد از تمام شدن دعا، نشستم و عرض کردم
«آقا، آیا توحید من خوب است که می‌گویم این درخت و گیاه و زمین و همه اینها را خدا آفریده است؟»
فرمود «خوب است و بیشتر از این از تو انتظار نمی‌رود.»
عرض کردم «آیا من دوست اهل بیت—علیهم السلام—هستم؟»
فرمود «آری و تا آخر هم هستید و اگر آخر کار شیطانها فریب دهند، آل محمدصلی الله علیه و آله به فریاد می‌رسند.»
عرض کردم «آیا امام زمان در این بیابان تشریف می‌آورند؟»
فرمود «امام الان در چادر نشسته است.»
با این که حضرت به صراحت فرمود، اما من متوجه نشدم. به ذهنم رسید که یعنی امام در چادر مخصوص به خودش نشسته است.
بعد گفتم «آیا فردا امام با حاجی‌ها در عرفات می آید؟»
فرمود «آری.»
گفتم «کجاست؟»
فرمود «در جبل الرحمه است.»
عرض کردم «اگر رفقا بروند می‌بینند؟»
فرمود «می‌بینند ولی نمی‌شناسند.»
روضه ابالفضل و عمره

گفتم «آیا فردا شب امام در چادرهای حجاج می‌آید و نظر دارد؟»
فرمود «در چادر شما، چون فردا شب، مصیبت عمویم حضرت ابوالفضل—علیه السلام—خوانده می‌شود، امام می‌آید.»
بعداً دو اسکناس صد ریالی سعودی به من داد و فرمود
«یک عمل عمره برای پدرم بجا بیاور.»
گفتم «اسم پدر شما چیست؟»
فرمود «حسن.»
عرض کردم «اسم شما؟»
فرمود «سید مهدی.»
قبول کردم. آقا بلند شد برود. او را تا دم چادر بدرقه کردم. حضرت برای معانقه برگشت و با هم معانقه نمودیم. خوب یاد دارم که خال طرف راست صورتش را بوسیدم.
سپس مقداری پول خرد سعودی به من داده فرمودند «برگرد.»
پس از ملاقات

تا برگشتم، دیگر او را ندیدم. این طرف و آن طرف نظر کردم؛ کسی را نیافتم.
داخل چادر شدم و مشغول فکر که این شخص کی بود. پس از مدتی فکر، با قرائن زیاد—مخصوصاً اینکه نام مرا برد و از نیت من خبر داد و نام پدرش و نام خودش را بیان فرمود—فهمیدم امام زمان علیه السلام بوده است.
شروع کردم به گریه کردن.
یک وقت متوجه شدم شرطه آمده و می‌گوید
«مگر دزدها سر وقت تو آمدند؟»
گفتم «نه.»
گفت «پس چه شده؟»
گفتم «مشغول مناجات با خدایم.»
به هر حال به یاد آن حضرت تا صبح گریستم.
مجلس روضه

فردا که کاروان آمد، قصه را برای روحانیِ کاروان گفتم.
او هم به مردم گفت «متوجه باشید که این کاروان مورد توجه امام علیه السلام است.»
تمام مطالب را به روحانی کاروان گفتم؛ فقط فراموش کردم که بگویم آقا فرموده، فردا شب، چون در چادر شما مصیبت عمویم خوانده می‌شود، می‌آیم.
شب شد. اهل کاروان جلسه‌ای تشکیل دادند و ضمناً حالت توسل، آن هم به محضر عباس علیه السلام، بود.
اینجا، بیان امام زمان علیه السلام یادم آمد. هر چه نگاه کردم آن حضرت را داخل چادر ندیدم. ناراحت شدم و با خود گفتم، «خدایا وعده امام حق است.» بی‌اختیار از مجلس بیرون شدم.
درب چادر همان آقا را دیدم. عرض ادب کرده می‌خواستم اشاره کنم مردم بیایند، آن حضرت را ببینند.
اما آقا اشاره کرد حرف نزن.
به همان حال ایستاده بود تا روضه تمام شد و دیگر حضرت را ندیدم.
داخل چادر شده، جریان را تعریف کردم.
برگرفته ظاهرا از کتاب شیفتگان حضرت مهدی.
تکمله
  • در این داستان اشاره‌ای است به این که امام حسین عليهما السلام در شب ترویه در صحرای عرفات بیتوته کرده‌اند. ظاهر کلام (و قرائن حالیه) هم شاید برساند که منظور آخرین بیتوته حضرت در عرفات است. این مطلب با بعضی از نقلهای تاریخی در مورد تاریخ خروج امام حسین از مکه موافق است.
  • مقدمات داستان [با کمی ویرایش]: آنچه را که اکنون می‌خوانید داستانی است، که در سال ۱۳۵۴ به یک واسطه شنیدم؛ که شخص مذکور در نزد عده‌ای از علما، در صفائیه قم نقل کرده [بود]. خوشبختانه در روز ۱۶ ذی الحجه الحرام سال ۱۴۰۰ هجری قمری، خود، شخصاً، در صحن مقدس فاطمه معصومه سلام الله علیها او را زیارت [کردم] و آثار صدق و دوستی اهل بیت از سیمایش مشهود بود. ضمن داستانهای زیادی از شرفیابی‌اش خدمت امام زمان، ارواحنا فداه، همین داستان را نیز پرسیدم. برخی از نکات دیگر داستان را نیز برایم تعریف فرمود. اینک اصل ماجرا که راستی شگفت‌انگیز و امیدبخش است و می فهماند که در این زمانها نیز افرادی لایق آن هستند که این چنین مورد توجه حضرت مهدی علیه السلام باشند.
"

15 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار عطف رسول به الله در ايات قران كريم به چه معناست ؟؟! پاسخ داد.
"
يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا أَطيعُوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لا تَوَلَّوْا عَنْهُ وَ أَنْتُمْ تَسْمَعُونَ (20)سوره مبارکه انفال
"

16 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار یا علی پاسخ داد.
"

اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم وفرجنا بهم والعن من عاداهم

یا علی

نحوه مواجه شدن محب مولا و دشمن مولا با مولای عوالم امیرالمومنین صلوات الله علیه هنگام مرگ

عنْ عَبْدِ الرَّحِیمِ الْقَصِیرِ قَالَ قُلْتُ لِأَبِی جَعْفَرٍ (صلوات الله علیه) حَدَّثَنِی صَالِحُ بْنُ مِیثَمٍ عَنْ عَبَایَةَ الْأَسَدِیِّ أَنَّهُ سَمِعَ عَلِیّاً (صلوات الله علیه و لعنة الله علی اعدائه) یَقُولُ: وَ اللَّهِ لَا یُبْغِضُنِی عَبْدٌ أَبَداً یَمُوتُ عَلَی بُغْضِی إِلَّا رَآنِی عِنْدَ مَوْتِهِ حَیْثُ یَکْرَهُ وَ لَا یُحِبُّنِی عَبْدٌ أَبَداً فَیَمُوتُ عَلَی حُبِّی إِلَّا رَآنِی عِنْدَ مَوْتِهِ حَیْثُ یُحِبُّ فَقَالَ أَبُو جَعْفَرٍ (صلوات الله علیه) نَعَمْ وَ رَسُولِ اللَّهِ (صلی الله علیه و آله) بِالْیَمِینِ

عبدالرحمن قصیر گوید: به امام باقر (صلوات الله علیه) عرض کردم که صالح بن میثم از عبایة اسدی مرا روایت کرده که او از علی (صلوات الله علیه) شنیده است که می فرمود: به خدا سوگند هر بنده ای که بر دشمنی با من بمیرد، مرا هنگام مرگش به صورتی خواهد دید که دوست ندارد، و بنده ای نیست که بر محبت من بمیرد مگر اینکه مرا هنگام مرگ به صورتی که دوست دارد، ببیند. پس امام باقر (صلوات الله علیه) فرمود: آری و رسول الله (صلی الله علیه و آله) نیز در سمت راست (محتضر) می باشد

الكافي (الاصول ، فروع ، الروضة) جلد 3 صفحه 132 بَابُ مَا یُعَایِنُ الْمُؤْمِنُ وَ الْکَافِرُ حدیث 5
(https://www.ghbook.ir/index.php?name...الانوار الجامعة لدرر اخبار الائمة الاطهار عليهم السلام با ترجمه فارسي جلد 39 صفحه 238 باب 86 سائر ما یعاین من فضله و رفعه درجاته صلوات الله علیه عند الموت و فی القبر و قبل الحشر و بعده حدیث 25 (https://www.ghbook.ir/index.php?name...ponent&lang=fa)

جهنمی شدن به خاطر زبان

جَاءَ رَجُلٌ إِلَی النَّبِیِّ (صلی الله علیه و آله) فَقَالَ یَا رَسُولَ اللَّهِ أَوْصِنِی فَقَالَ احْفَظْ لِسَانَکَ قَالَ یَا رَسُولَ اللَّهِ أَوْصِنِی قَالَ احْفَظْ لِسَانَکَ قَالَ یَا رَسُولَ اللَّهِ أَوْصِنِی قَالَ احْفَظْ لِسَانَکَ وَیْحَکَ وَ هَلْ یُکِبُّ النَّاسَ عَلَی مَنَاخِرِهِمْ فِی النَّارِ إِلَّا حَصَائِدُ أَلْسِنَتِهِمْ

شخصی خدمت رسول خدا (صلی اللَّه علیه و آله) رسید و گفت مرا موعظه کن ؛ حضرت فرمود: زبانت را حفظ کن! گفت ای رسول خدا مرا موعظه (دیگری) کن! حضرت فرمود: زبانت را حفظ کن! گفت ای رسول خدا مرا موعظه (دیگری) کن. حضرت فرمود: زبانت را حفظ کن! وای بر تو! مگر به جز محصولات زبان چیز دیگری مردم را با صورت در آتش می افکند؟

بحارالانوار الجامعة لدرر اخبار الائمة الاطهار عليهم السلام با ترجمه فارسي جلد 68 صفحه 303 حدیث 78 (https://www.ghbook.ir/index.php?name...ent_note_303_2)
"

16 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار به نیت سلامتی وظهور وفرج صاحب العصر والزمان صلوات پاسخ داد.
"

اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم وفرجنا بهم والعن من عاداهم

یا علی

نحوه مواجه شدن محب مولا و دشمن مولا با مولای عوالم امیرالمومنین صلوات الله علیه هنگام مرگ

عنْ عَبْدِ الرَّحِیمِ الْقَصِیرِ قَالَ قُلْتُ لِأَبِی جَعْفَرٍ (صلوات الله علیه) حَدَّثَنِی صَالِحُ بْنُ مِیثَمٍ عَنْ عَبَایَةَ الْأَسَدِیِّ أَنَّهُ سَمِعَ عَلِیّاً (صلوات الله علیه و لعنة الله علی اعدائه) یَقُولُ: وَ اللَّهِ لَا یُبْغِضُنِی عَبْدٌ أَبَداً یَمُوتُ عَلَی بُغْضِی إِلَّا رَآنِی عِنْدَ مَوْتِهِ حَیْثُ یَکْرَهُ وَ لَا یُحِبُّنِی عَبْدٌ أَبَداً فَیَمُوتُ عَلَی حُبِّی إِلَّا رَآنِی عِنْدَ مَوْتِهِ حَیْثُ یُحِبُّ فَقَالَ أَبُو جَعْفَرٍ (صلوات الله علیه) نَعَمْ وَ رَسُولِ اللَّهِ (صلی الله علیه و آله) بِالْیَمِینِ

عبدالرحمن قصیر گوید: به امام باقر (صلوات الله علیه) عرض کردم که صالح بن میثم از عبایة اسدی مرا روایت کرده که او از علی (صلوات الله علیه) شنیده است که می فرمود: به خدا سوگند هر بنده ای که بر دشمنی با من بمیرد، مرا هنگام مرگش به صورتی خواهد دید که دوست ندارد، و بنده ای نیست که بر محبت من بمیرد مگر اینکه مرا هنگام مرگ به صورتی که دوست دارد، ببیند. پس امام باقر (صلوات الله علیه) فرمود: آری و رسول الله (صلی الله علیه و آله) نیز در سمت راست (محتضر) می باشد

الكافي (الاصول ، فروع ، الروضة) جلد 3 صفحه 132 بَابُ مَا یُعَایِنُ الْمُؤْمِنُ وَ الْکَافِرُ حدیث 5
(https://www.ghbook.ir/index.php?name...الانوار الجامعة لدرر اخبار الائمة الاطهار عليهم السلام با ترجمه فارسي جلد 39 صفحه 238 باب 86 سائر ما یعاین من فضله و رفعه درجاته صلوات الله علیه عند الموت و فی القبر و قبل الحشر و بعده حدیث 25 (https://www.ghbook.ir/index.php?name...ponent&lang=fa)

جهنمی شدن به خاطر زبان

جَاءَ رَجُلٌ إِلَی النَّبِیِّ (صلی الله علیه و آله) فَقَالَ یَا رَسُولَ اللَّهِ أَوْصِنِی فَقَالَ احْفَظْ لِسَانَکَ قَالَ یَا رَسُولَ اللَّهِ أَوْصِنِی قَالَ احْفَظْ لِسَانَکَ قَالَ یَا رَسُولَ اللَّهِ أَوْصِنِی قَالَ احْفَظْ لِسَانَکَ وَیْحَکَ وَ هَلْ یُکِبُّ النَّاسَ عَلَی مَنَاخِرِهِمْ فِی النَّارِ إِلَّا حَصَائِدُ أَلْسِنَتِهِمْ

شخصی خدمت رسول خدا (صلی اللَّه علیه و آله) رسید و گفت مرا موعظه کن ؛ حضرت فرمود: زبانت را حفظ کن! گفت ای رسول خدا مرا موعظه (دیگری) کن! حضرت فرمود: زبانت را حفظ کن! گفت ای رسول خدا مرا موعظه (دیگری) کن. حضرت فرمود: زبانت را حفظ کن! وای بر تو! مگر به جز محصولات زبان چیز دیگری مردم را با صورت در آتش می افکند؟

بحارالانوار الجامعة لدرر اخبار الائمة الاطهار عليهم السلام با ترجمه فارسي جلد 68 صفحه 303 حدیث 78 (https://www.ghbook.ir/index.php?name...ent_note_303_2)
"

16 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار سرگذشت پیشینیان در کلام الله المجید پاسخ داد.
"
قالُوا ادْعُ لَنا رَبَّكَ يُبَيِّنْ لَنا ما هِيَ قالَ إِنَّهُ يَقُولُ إِنَّها بَقَرَةٌ لا فارِضٌ وَ لا بِكْرٌ عَوانٌ بَيْنَ ذلِكَ فَافْعَلُوا ما تُؤْمَرُونَ (68)
قالُوا ادْعُ لَنا رَبَّكَ يُبَيِّنْ لَنا ما لَوْنُها قالَ إِنَّهُ يَقُولُ إِنَّها بَقَرَةٌ صَفْراءُ فاقِعٌ لَوْنُها تَسُرُّ النَّاظِرينَ (69)
قالُوا ادْعُ لَنا رَبَّكَ يُبَيِّنْ لَنا ما هِيَ إِنَّ الْبَقَرَ تَشابَهَ عَلَيْنا وَ إِنَّا إِنْ شاءَ اللَّهُ لَمُهْتَدُونَ (70)

"

16 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار محکم ومتشابه پاسخ داد.
"

نقل قول:
در اصل توسط ZYGORAT نوشته شده است http://www.iranclubs.org/forums/imag...s/viewpost.gif
چرا که علامه مجلسی رضوان الله علیه در جایی دیگر می فرمایند :
" إنا نحن نزلنا الذكر " أي القرآن " وإنا له لحافظون " عن الزيادة والنقصان
والتغيير والتحريف ، ( 2 ) وقيل : نحفظه من كيد المشركين فلا يمكنهم إبطاله ولا يندرس

ولا ينسى ، وقيل : المعنى : وإنا لمحمد حافظون .
بحار ج9 ص113

بلی این ادامه صفحه ۸۲ است که تلخیصات مجمع است، و رمز اینکه عده‌ای میگویند این تناقضات را چگونه حل میکنید این است که ما تا جوهر قرآن را نشناسیم این امور را تناقض میبینیم ولی در حقیقت تناقض‌نما است! برای رفع استبعاد، امروزه همه هولوگرام را میشناسند اما یک تناقض نمای واضح است! اگر بخش است کل نیست و اگر کل است بخش نیست! حروف مقطعه و فواتح سور، که به قول جناب سعید بن علاقة که از خواص اصحاب امیر المؤمنین http://www.iranclubs.org/forums/imag...ral/asalam.gif است أم الکتاب هستند و قرآن از آنها استخراج میشود و عبارتش را آوردم، اگر فرض بگیریم در باطن خود به جای شبیه هندسه صحیح، شبیه هندسه برخالی داشته باشند که دائما جزء و کل برابرند تناقض مذکور تناقض نما خواهد شد!

علمای شیعه در ده‌ها مورد احکام و مسائل خاصه مصحف شریف را ذکر میکنند، از فضیلت کتابت مصحف که صدقه جاریه است که پس از مردن برای مؤمن باقی میماند، از نگاه به مصحف که عبادت است، از حرمت مس مصحف بدون طهارت، از حرمت تنجیس مصحف و وجوب فوری تطهیر آن در صورت نجس شدن، از حکم بیع مصحف، ارث مصحف برای پسر بزرگ، تزیین مصحف، تعلیق مصحف، قرائت قرآن از خصوص مصحف، استخاره به مصحف، و... ، حتی علامه مجلسی قده پرت کردن مصحف را به قصد اهانت موجب کفر میداند:

مرآة العقول‏10،157
أو ارتكاب أعمال يوجب الارتداد، كوطي المصحف‏ الكريم بالرجل، و رميه.
.
"

16 ساعت پيش

"

نقل قول:
در اصل توسط فقط خداوهابی عزیز فراری نوشته شده است http://www.iranclubs.org/forums/imag...s/viewpost.gif
یا الله

سلام علیکم و رحمة الله

برادر عزیز

بنده نمیخواهم بگویم که شیعیان امروزی قائل به تحریف قران هستند ولی در کتب اربعه روایاتی وجود دارد که بلا شک تحریف قران را به اثبات میرساند و خود جناب مجلسی نیز میفرماید که این روایات به حد تواتر رسیده و رد همگی انها موجب سلب اعتماد از بقیه اخبار میشود ایشان حتی ادعا دارند اخبار تحریف قران کمتر از اخبار امامت نیست

با این روایات چه خواهید در حالی که نمیتوان انها را حمل بر تقییه نمود چرا که عامه مخالفین اعتقاد به تحریف ندارند

یا الله
و علیکم السلام و رحمة الله

برادر گرامی، اولا بنده با کلمه تحریف مخالفم و توضیح خواهم داد إن شاء الله، و ثانیا همانطور که عرض کردم شیعه و سنی در منابع اصیل مشترک هستند و اگر اجازه دهید راجع به همین نکته بحث کنیم، اما از آنجا که آفت بحث‌ها این است که چند موضوع با هم مطرح شود بهتر است هر موضوع را تک تک بررسی کنیم و وقتی از یکی فارغ شدیم به دیگری بپردازیم.

فعلا ادعای بنده این است طبق صحیح‌ترین روایات و کتب نزد اهل سنت، پیش از قضیه واضح اختلاف قرائات، مسأله اختلاف مصاحف مطرح بوده و تا قبل از قرن چهارم حساسیتی از اهل سنت راجع به اختلاف مصاحف موجود نبوده، و حساسیت بعد از دست‌یابی شیعه به قدرت حکومتی در قرن چهارم کم کم شروع میشود.

اولین موردی که عرض میکنم تا در خصوص آن بحث کنیم این روایت است:

صحيح ابن حبان - محققا (11/ 92)
ذكر الإخبار عما يجب على المرء من التصبر تحت ظلال السيوف في سبيل الله
4772 - أخبرنا الحسن بن سفيان، قال: حدثنا هدبة بن خالد، قال: حدثنا حماد بن سلمة، عن ثابت، عن أنس، أن أنس بن النضر تغيب عن قتال بدر، وقال: تغيبت عن أول مشهد شهده النبي صلى الله عليه وسلم، والله لئن أراني الله قتالا ليرين ما أصنع، فلما كان يوم أحد انهزم أصحاب النبي صلى الله عليه وسلم، وأقبل سعد بن معاذ يقول: أين أين؟ فوالذي نفسي بيده، إني لأجد ريح الجنة، دون أحد، قال: فحمل، فقاتل، فقتل فقال سعد: والله يا رسول الله، ما أطقت، ما أطاق، فقالت أخته: والله ما عرفت أخي إلا بحسن بنانه، فوجد فيه بضع وثمانون جراحة ضربة سيف، ورمية سهم، وطعنة رمح، فأنزل الله {من المؤمنين رجال صدقوا، ما عاهدوا الله عليه، فمنهم من قضى نحبه، ومنهم من ينتظر، وما بدلوا تبديلا} [الأحزاب: 23] ، قال حماد: «وقرأت في مصحف أبي، ومنهم من بدل تبديلا» (2) . [3: 64]

ملاحظه فرمایید که بعد از پانزده قرن دو متخصص علم حدیث اهل سنت با همه سختگیریها این حدیث را تصحیح کرده‌اند، مفاد حدیث شوخی بردار نیست! چون نقل یک کلام نیست بلکه حماد که مورد اعتماد اهل سنت است (و نزدیک صدر اول است و با یک واسطه از صحابی نقل میکند) میگوید با چشم خودم در مصحف أبی دیدم که به جای (و ما بدلوا تبدیلا) آمده: (و منهم من بدل تبدیلا).

و اگر (قال حماد) گفته هدبة بن خالد باشد صحت نقل واضح است و اگر گفته ابن حبان باشد طبق قاعده تعلیق جازم در صحیح، نیز نقل صحیح است.

نظر شما راجع به این حدیث چیست؟
"

16 ساعت پيش

"

نقل قول:
در اصل توسط عبدالعلی69 نوشته شده است http://www.iranclubs.org/forums/imag...s/viewpost.gif
سلام علیکم ورحمة الله وبرکاته
جزاک الله خیرا بزرگواری ولطف بفرما ئید در صورت امکان بحث رو ادامه بفرما ئید
در صورت ادامه بنده پیامم روپاک می کنم تا بحث حضرتعالی پیوسته مکتوب بشه
حفظک الله تعالی
و علیکم السلام و رحمة الله و برکاته

بنده چون از قبل نظم به مطالب نداده‌ام هر چه پیش آید و در ذهنم حاضر شود إن شاء الله مینویسم، و انگیزه من برای نوشتن این است که معلوم شود شیعه و سنی در منابع اصیل بحث، مشترک هستند، ولی از ابتدای قرن چهارم که بر خلاف سابق، شیعه قدرت حکومتی توسط آل‌بویه و فاطمیین پیدا کردند، علمای اهل سنت تا کنون یک تجربه هزار ساله کسب کردند! یک خط کشی ظریف فرهنگی لازم بوده و انجام گرفته است! اما بعض آقایان بدون توجه به این اشتراک و این امتیاز! از این اشتراک بهره میبرند اما از این امتیاز غافل هستند!

تا خدا چه خواهد و چه توفیق رفیق سازد.

فقط همین اندازه عرض میکنم که اگر بنا بر تخریب شیعه نباشد و واقعیت خارجی زندگی شیعه، مد نظر قرار گیرد، مسلمان و کافر شک نمیکنند که قرآن کریم و مصحف شریف در خانه هر شیعه حرف اول را میزند، حتی علمای شیعه رسم استخاره به مصحف برای مردم را دارند و مشهور است، و نمیدانم استخاره به مصحف بین علمای اهل سنت چگونه است؟ شنیده‌ام استخاره نمیکنند، یکی از علما میفرمودند در سامرا دیدم عالم سنی که زیاد با شیعه‌ها برخورد داشت او هم برای اهل سنت استخاره میکرد، و قضیه ولید و شعر تهددنی بجبار عنید در کتب اهل سنت آمده است. و العلم عند الله سبحانه.

رسم رائج قرآن بالای سر مسافر گرفتن را همه میدانند، گمان نمیکنم منصفی پیدا شود و بگوید شیعه‌ها در این کارها تصنعی رفتار میکنند، لا اقل خود شیعه‌ها یقین دارند که برخورد آنها با مصحف شریف چگونه است، ولی روایاتی در فضای کتب غیر مأنوس عموم مردم هست که شیعه و سنی در آنها مشترک هستند، اما در یک جهت تفاوت دارند، و همین جهت، سبب کسب تجربه هزار ساله همانگونه که عرض کردم برای علمای اهل سنت شده است، و آن تفاوت جهت فلش این روایات نسبت به معتقدات و فرهنگ هر یک از شیعه و سنی است! جهت فلش این روایات ناخوشایند فرهنگمداران اهل سنت است، و با مسیر سقیفه هماهنگ نیست، و برعکس، جهت فلش آنها برای شیعه خوشایند است! و هیچ احساس انگیزه نمیکنند تا دست و پا کنند! وقتی مثلا در نقل خود اهل سنت ببینند که ابن مسعود بگوید: ما در زمان رسول الله http://www.iranclubs.org/forums/imag...l/salallah.gif آیه بلغ ما انزل را با قید ولایت علی http://www.iranclubs.org/forums/imag...ral/asalam.gif میخواندیم! محال است یک شیعه بر آشفته شود! چون به قضیه غدیر یقین دارد و وقتی تاییدی اینچنین از کتب اهل سنت ببیند چرا توجیه کند؟!

و علمای اهل سنت از همین نکته، بهره وافی برده و شمشیر تیزی آماده کرده تا از مشترک بین طرفین، به نفع خود، طرف را محو کنند! و در قرن سوم فضا این گونه نبود، و توضیح خواهم داد، و خلاصه همین امر مشترک، برای یک طرف، نسخ تلاوت و عرضه اخیره و عدم اطلاع از نسخ و ... است! اما برای طرف مقابل، کفر است! غلط میکند که در روایات کتب خودش احتمال نسخ و عرضه اخیره و احتمال تفسیر و تاویل مذکور در حاشیه مصحف بدهد! نه نه! حتما قول به تحریف است و کفر است! و هر شیعه تقیه میکند که به مصحف شریف احترام میگذارد!

.
"

16 ساعت پيش

"

نقل قول:
در اصل توسط عبدالعلی69 نوشته شده است http://www.iranclubs.org/forums/imag...s/viewpost.gif
سلام علیکم ورحمة الله وبرکاته
جزاک الله خیرا بزرگواری ولطف بفرما ئید در صورت امکان بحث رو ادامه بفرما ئید
در صورت ادامه بنده پیامم روپاک می کنم تا بحث حضرتعالی پیوسته مکتوب بشه
حفظک الله تعالی
و علیکم السلام و رحمة الله و برکاته

بنده چون از قبل نظم به مطالب نداده‌ام هر چه پیش آید و در ذهنم حاضر شود إن شاء الله مینویسم، و انگیزه من برای نوشتن این است که معلوم شود شیعه و سنی در منابع اصیل بحث، مشترک هستند، ولی از ابتدای قرن چهارم که بر خلاف سابق، شیعه قدرت حکومتی توسط آل‌بویه و فاطمیین پیدا کردند، علمای اهل سنت تا کنون یک تجربه هزار ساله کسب کردند! یک خط کشی ظریف فرهنگی لازم بوده و انجام گرفته است! اما بعض آقایان بدون توجه به این اشتراک و این امتیاز! از این اشتراک بهره میبرند اما از این امتیاز غافل هستند!

تا خدا چه خواهد و چه توفیق رفیق سازد.

فقط همین اندازه عرض میکنم که اگر بنا بر تخریب شیعه نباشد و واقعیت خارجی زندگی شیعه، مد نظر قرار گیرد، مسلمان و کافر شک نمیکنند که قرآن کریم و مصحف شریف در خانه هر شیعه حرف اول را میزند، حتی علمای شیعه رسم استخاره به مصحف برای مردم را دارند و مشهور است، و نمیدانم استخاره به مصحف بین علمای اهل سنت چگونه است؟ شنیده‌ام استخاره نمیکنند، یکی از علما میفرمودند در سامرا دیدم عالم سنی که زیاد با شیعه‌ها برخورد داشت او هم برای اهل سنت استخاره میکرد، و قضیه ولید و شعر تهددنی بجبار عنید در کتب اهل سنت آمده است. و العلم عند الله سبحانه.

رسم رائج قرآن بالای سر مسافر گرفتن را همه میدانند، گمان نمیکنم منصفی پیدا شود و بگوید شیعه‌ها در این کارها تصنعی رفتار میکنند، لا اقل خود شیعه‌ها یقین دارند که برخورد آنها با مصحف شریف چگونه است، ولی روایاتی در فضای کتب غیر مأنوس عموم مردم هست که شیعه و سنی در آنها مشترک هستند، اما در یک جهت تفاوت دارند، و همین جهت، سبب کسب تجربه هزار ساله همانگونه که عرض کردم برای علمای اهل سنت شده است، و آن تفاوت جهت فلش این روایات نسبت به معتقدات و فرهنگ هر یک از شیعه و سنی است! جهت فلش این روایات ناخوشایند فرهنگمداران اهل سنت است، و با مسیر سقیفه هماهنگ نیست، و برعکس، جهت فلش آنها برای شیعه خوشایند است! و هیچ احساس انگیزه نمیکنند تا دست و پا کنند! وقتی مثلا در نقل خود اهل سنت ببینند که ابن مسعود بگوید: ما در زمان رسول الله http://www.iranclubs.org/forums/imag...l/salallah.gif آیه بلغ ما انزل را با قید ولایت علی http://www.iranclubs.org/forums/imag...ral/asalam.gif میخواندیم! محال است یک شیعه بر آشفته شود! چون به قضیه غدیر یقین دارد و وقتی تاییدی اینچنین از کتب اهل سنت ببیند چرا توجیه کند؟!

و علمای اهل سنت از همین نکته، بهره وافی برده و شمشیر تیزی آماده کرده تا از مشترک بین طرفین، به نفع خود، طرف را محو کنند! و در قرن سوم فضا این گونه نبود، و توضیح خواهم داد، و خلاصه همین امر مشترک، برای یک طرف، نسخ تلاوت و عرضه اخیره و عدم اطلاع از نسخ و ... است! اما برای طرف مقابل، کفر است! غلط میکند که در روایات کتب خودش احتمال نسخ و عرضه اخیره و احتمال تفسیر و تاویل مذکور در حاشیه مصحف بدهد! نه نه! حتما قول به تحریف است و کفر است! و هر شیعه تقیه میکند که به مصحف شریف احترام میگذارد!

.
"

16 ساعت پيش

justbluem به سرنگار شبا كه بي خوابي ميزنه به سرت چيكار ميكني....! پاسخ داد.
" دنبال اهنگ مگردم "

21 ساعت پيش

"
نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 نوشته شده است نمايش نوشته
حالا این همه زحمت می کشید واز بخاری نقل می کنی در باره عایشه و صحابه درست می گوید یا نه دروغ می گوید ؟
مسایل بین مسلمین وکسانی که روایت رو بهش بها می دن ربطی به شما نداره ،که مدعی هستید فقط قران

بخاری مربوط به تسنن ووهابی ها هست نه فرقع تازه تاسیس شما

لذا انها باید جوابگوباشند

"

21 ساعت پيش

justbluem به سرنگار اولین روزی که عضو باشگاه شدین چه حسی داشتین؟؟؟ پاسخ داد.
" هنوزم دیر نشده "

21 ساعت پيش

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 09:49PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه