بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان

نکات

چی تو فکرته؟

[140]

جریان زندۀ تالارها
عبدالعلی69 به سرنگار انکار شرک پاسخ داد.
" حَتَّى إِذا جاءَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قالَ رَبِّ ارْجِعُونِ (99)
لَعَلِّي أَعْمَلُ صالِحاً فيما تَرَكْتُ كَلاَّ إِنَّها كَلِمَةٌ هُوَ قائِلُها وَ مِنْ وَرائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلى‏ يَوْمِ يُبْعَثُونَ (100)

ملعونین اولاد بغایا ومعادن الابن منکر برزخ هستند وکافر به خدا وقران کریم وایات ان
http://www.iranclubs.net/forums/showthread.php?t=157383 "

يك ساعت پيش

" بچه مزلف ملعون دوبار تفسیر برایهات شروع شد "

2 ساعت پيش

کنجکاو1 به سرنگار انکار شرک پاسخ داد.
" يَوْمَ يَجْمَعُ اللَّهُ الرُّسُلَ فَيَقُولُ مَاذَا أُجِبْتُمْ قَالُوا لَا عِلْمَ لَنَا إِنَّكَ أَنْتَ عَلَّامُ الْغُيُوبِ ﴿۱۰۹﴾مائده
[ياد كن] روزى را كه خدا پيامبران را گرد مى ‏آورد پس مى‏ فرمايد چه پاسخى به شما داده شد مى‏ گويند ما را هيچ دانشى نيست تويى كه داناى رازهاى نهانى (۱۰۹)
گر به آیات 109توجه کنیدبرخلاف سخن کسایی که می گویند پیامبران بعداز مرگ هم از همه چیز آگاهی دارند پیامبران اعتراف به بی اطلاعی می کنند

وَإِذْ قَالَ اللَّهُ يَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ أَأَنْتَ قُلْتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُونِي وَأُمِّيَ إِلَهَيْنِ مِنْ دُونِ اللَّهِ قَالَ سُبْحَانَكَ مَا يَكُونُ لِي أَنْ أَقُولَ مَا لَيْسَ لِي بِحَقٍّ إِنْ كُنْتُ قُلْتُهُ فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِي وَلَا أَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِكَ إِنَّكَ أَنْتَ عَلَّامُ الْغُيُوبِ ﴿۱۱۶﴾مائده
و [ياد كن] هنگامى را كه خدا فرمود اى عيسى پسر مريم آيا تو به مردم گفتى من و مادرم را همچون دو خدا به جاى خداوند بپرستيد گفت منزهى تو مرا نزيبد كه [در باره خويشتن] چيزى را كه حق من نيست بگويم اگر آن را گفته بودم قطعا آن را مى‏ دانستى آنچه در نفس من است تو مى‏ دانى و آنچه در ذات توست من نمى‏ دانم چرا كه تو خود داناى رازهاى نهانى (۱۱۶)
مَا قُلْتُ لَهُمْ إِلَّا مَا أَمَرْتَنِي بِهِ أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ رَبِّي وَرَبَّكُمْ وَكُنْتُ عَلَيْهِمْ شَهِيدًا مَا دُمْتُ فِيهِمْ فَلَمَّا تَوَفَّيْتَنِي كُنْتَ أَنْتَ الرَّقِيبَ عَلَيْهِمْ وَأَنْتَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ ﴿۱۱۷﴾
جز آنچه مرا بدان فرمان دادى [چيزى] به آنان نگفتم [گفته‏ ام] كه خدا پروردگار من و پروردگار خود را عبادت كنيد و تا وقتى در ميانشان بودم بر آنان گواه بودم پس چون روح مرا گرفتى تو خود بر آنان نگهبان بودى و تو بر هر چيز گواهى (۱۱۷)
عیسی هم در جواب اعتراف به بی اطلاعی می کنند حالا به این نکته توجه کنید میلیاردها مسیحی به این امید روز وشب با عیسی رازونیاز می کنند که عیسی صدایشان را می شنود وبر احوال شان آگاه است و یاریشان کند در صورتی که اصلا عیسی از عبادتشان به بی اطلاعی است
"

4 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار کفی الله المومنین القتال بعلی بن ابیطالب پاسخ داد.
"
در ۱۷ شوّال سال ۵ هجری قمری ، غزوه خندق ( أحزاب ) و کشته شدن عَمْرو بن عبدود به دست أمیرالمؤمنین علیه السّلام به وقوع پیوست .
در این جنگ ، مسلمانانِ داخل مدینة ، در اطراف شهر خندقی کندند ، مشرکین ۲۵ روز مدینه را محاصره کردند و از هر طرف که خواستند وارد شوند خندق بود ، در أثناء این کار منافقین جسارت ها به پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله نمودند و از طرفى عَمْرو بن عبدود مبارز طلبید ، ولی کسی جرأت نکرد با او روبرو شود .
عُمَر بن خطاب از شجاعت های عَمْرو سخن گفت و در مردم ایجاد ترس کرد .
عُمَر که با این سخنان در دل مسلمانان رعب و وحشتی انداخته بود به عبدالرحمان بن عوف و طرفداران گفت
اگر عَمْرو بر ما چیره شود همه ما را خواهد کشت ، بهترین راه این است که محمّد را دست بسته تحویل آنها دهیم و خودمان به قوم مان ملحق شویم .
اینجا بود که آیاتی از سوره مبارکه احزاب نازل شد [ آیات ۱۰-۱۶ ] .
در منابع شیعی مدارکی است که نشان می دهد در این جنگ ، اولی و دومی ، آن چنان به هراس افتاده بودند که بت هایی را در محلّی أمن پنهان نمودند تا در صورت غلبه مشرکان ، با آشکار ساختن بتان ، خود را هم آیین مشرکان نشان دهند ، به أمر پیامبر صلّی الله علیه و آله ، أمیرمؤمنان علیه السّلام بت ها را از بین می برند .
و البتّه به لطف رسول رحمت ، آبروی این دو نفر حفظ شده و ماجرا علنی نمیشود .
در چنین شرایطی پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند چه کسی به مبارزه عَمْرو میرود تا من بهشت را برایش ضمانت کنم ؟
آقا و مولایمان اسداللہ الغالب علیّ بن ابیطالب علیه السّلام عرض كرد من به مبارزه او می روم . پیامبر سکوت فرمودند و تا سه بار این کلام را فرمودند و هر سه بار أمیرالمؤمنین برای مبارزه اعلام آمادگی نمودند .
آخر الأمر پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله اجازه فرمودند و با دستانشان عمامه بر سر آن حضرت پیچیدند و أمیر المؤمنین حرکت کردند ، در این هنگام نبیّ خدا صلّی الله علیه و آله فرمودند
بَرَزَ الايمانُ كُلّه إلي الشِّركِ كُلِّه . تمام ایمان در مقابل تمام کفر ایستاده .
بعد از آن که عَمْرو بن عبدود اسلام اختیار نکرد و دست از جنگ برنداشت ، أمیرالمؤمنین علیه السّلام او را به یک ضربت از پا درآورد .
در این حال صدای تکبیر مسلمین بلند شد و پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله فرمودند ضربت علیّ در روز خندق از أعمال أمّت من تا روز قیامت أفضل است .

"

7 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار معنای تمسک به قرآن ، نفی سنت نیست پاسخ داد.
"
پست 2446
http://www.iranclubs.net/forums/show...55542&page=164

نقل قول:
در اصل توسط ghanet غانت هالک و.......................نوشته شده است http://www.iranclubs.net/forums/imag...s/viewpost.gif

یا آنجا که می گوید:

وَمِنْ أَهْلِ الْكِتَابِ مَنْ إِن تَأْمَنْهُ بِقِنطَارٍ يُؤَدِّهِ إِلَيْكَ وَمِنْهُم مَّنْ إِن تَأْمَنْهُ بِدِينَارٍ لَّا يُؤَدِّهِ إِلَيْكَ إِلَّامَا دُمْتَ عَلَيْهِ قَائِمًا ۗ ذَٰلِكَ بِأَنَّهُمْ قَالُوا لَيْسَ عَلَيْنَا فِي الْأُمِّيِّينَ سَبِيلٌ وَيَقُولُونَ عَلَى اللَّـهِ الْكَذِبَ وَهُمْ يَعْلَمُونَ ﴿آلعمران /75﴾

آیا منظور اهل کتاب این است که چون آنها بی سواد بودند می توان مالشان را پس نداد یا چون بت پرست بودند؟ مسلماً چون بت پرست بودند .
درواقع امیین به این خاطر بی سواد معنا شده که صفت پاک و منزه و بی عیب بودن پیامبر زیرسئوال نرود و این ویژگی فوق بشری در کنار سایر ویژگیهایی که او را از بشربودن جدا می کند ، حفظ شود. والا بسیاری از مفسرین و مترجمین به معنای حقیقی امی اذعان داشته اند.

hosyn
و اما سند! سوم،(به توضیحات دو پست قبل راجع به دو گروه فرزندان حضرت ابراهیم ع مراجعه فرمایید) ، پس تعجب است که بعض مفسرین چقدر دور رفتند! معنای آیه شریفه واضح است، اهل کتاب دو گروه هستند، بعضی اهل پس دادن امانت هستند، و بعضی اهل پس دادن امانت به شما نیستند، سپس آیه نقل میکند که آیا گروه دوم، خود را خیانتکار در امانت میدانند؟ و جواب میدهد: خیر، آنها به خیال خود میگویند: أمّیون هیچ حقي و سلطه‌ای به هیچ وجه بر ما ندارند! چرا؟ چون خدا مال آنها را برای ما حلال قرار داده است! چرا؟ در اینجا سیوطی در تفسیر الدر المنثور نقل میکند از دو نفر از مفسرین صدر اول یعنی قتاده و سدی که حرف آنها چه بود:

الدر المنثور في تفسير المأثور، ج‏2، ص: 44
و أخرج عبد بن حميد و ابن جرير عن قتادة في قوله ذلِكَ بِأَنَّهُمْ قالُوا لَيْسَ عَلَيْنا فِي الْأُمِّيِّينَ سَبِيلٌ قال قالت اليهود ليس علينا فيما أصبنا من أموال العرب سبيل
و أخرج ابن جرير عن السدى قال يقال له ما بالك لا تؤدى أمانتك فيقول ليس علينا حرج في أموال العرب قد أحلها الله لنا

ببینید میگویند: خدا اموال عرب را بر ما حلال کرده است! چرا عرب؟! خوب این دیگر معروف است که چرا حضرت ابراهیم ع مجبور شدند هاجر و اسماعیل را به سرزمین مکّة ببرند، و عرب، فرزندان اسماعیل هستند، فرزندان کنیز ساره، و اهل کتاب، فرزندان ساره! هر چه مال برای عرب = اهل مکّة (أمّییّن) است، خدا فرموده در حقیقت برای خود ماست!

پس: لیس علینا في الامّیین سبیل، یعنی مردم مکّه که أمّ القری بود و عرب بودند و فرزندان حضرت ابراهیم از طریق حضرت اسماعیل فرزند حضرت هاجر بودند، هیچ گونه سلطه‌ای در اموال بر ما ندارند، چون مال آنها مال خود ماست، و این حکم را به خدا نسبت میدادند، که آیه میفرماید دروغ میگویند و حکم خدا این نیست.
.
"

7 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار معنای تمسک به قرآن ، نفی سنت نیست پاسخ داد.
"
پست 2445
نقل قول:
در اصل توسط ghanet غانت هالک ملحد کافر بالله وانبیائه ورسله وکتبه وحججه بی سواد مدعی پیامبری وهدایت مردم و..............................لعنت الله علیهنوشته شده است http://www.iranclubs.net/forums/imag...s/viewpost.gif

یا آنجا که می فرمایند :

هُوَالَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولًا مِّنْهُمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْآيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِنكَانُوا مِن قَبْلُ لَفِي ضَلَالٍ مُّبِينٍ ﴿جمعه/٢﴾

آیا منظور این است که از میان بی سوادان بیسوادی مثل خودشان را به رسالت برانگیخت یا از میان مشرکین یکی مثل خودشان؟

hosyn
و اما سند دوم، (در توضیح جواب، حتما به پست قبلی راجع به دو گروه فرزندان حضرت ابراهیم ع رجوع فرمایید) :

چون هر پیامبری به زبان قوم خودش فرستاده میشود، و زبان فرزندان حضرت ابراهیم از طریق حضرت اسماعیل ع که از ابتدا در مکّة ساکن شده بوند زبان عربی بود، لذا در آیه ۷ سوره مبارکه شوری تصریح میکند که ما قرآن را به زبان عربی برای مردم أمّ القری (أمیّون=مکّیون) نازل کردیم:

وَ كَذلِكَ أَوْحَيْنا إِلَيْكَ قُرْآناً عَرَبِيًّا لِتُنْذِرَ أُمَّ الْقُرى‏ وَ مَنْ حَوْلَها وَ تُنْذِرَ يَوْمَ الْجَمْعِ لا رَيْبَ فيهِ فَريقٌ فِي الْجَنَّةِ وَ فَريقٌ فِي السَّعيرِ (الشورى 7)

و همچنین در آیه ۹۲ سوره انعام تصریح میکند قرآن برای انذار مردم مکّة نازل کردیم:

وَ هذا كِتابٌ أَنْزَلْناهُ مُبارَكٌ مُصَدِّقُ الَّذي بَيْنَ يَدَيْهِ وَ لِتُنْذِرَ أُمَّ الْقُرى‏ وَ مَنْ حَوْلَها وَ الَّذينَ يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ يُؤْمِنُونَ بِهِ وَ هُمْ عَلى‏ صَلاتِهِمْ يُحافِظُونَ (الأنعام 92)

و کلمه من حولها در آیه، شامل تمام قری میشود که مکّة مشرفة، محور آنها بود، و در آیات دیگر ذکر آنها آمده، مثلا به دنبال جریان حضرت شعیب ع پیامبر عرب:

وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرى‏ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَيْهِمْ بَرَكاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ وَ لكِنْ كَذَّبُوا فَأَخَذْناهُمْ بِما كانُوا يَكْسِبُونَ (الأعراف 96) أَ فَأَمِنَ أَهْلُ الْقُرى‏ أَنْ يَأْتِيَهُمْ بَأْسُنا بَياتاً وَ هُمْ نائِمُونَ 97-- أَ وَ أَمِنَ أَهْلُ الْقُرى‏ أَنْ يَأْتِيَهُمْ بَأْسُنا ضُحًى وَ هُمْ يَلْعَبُونَ -98

وَ لَقَدْ أَهْلَكْنا ما حَوْلَكُمْ مِنَ الْقُرى‏ وَ صَرَّفْنَا الْآياتِ لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ (الأحقاف 27)

ما أَفاءَ اللَّهُ عَلى‏ رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرى‏ فَلِلَّهِ وَ لِلرَّسُولِ وَ لِذِي الْقُرْبى‏ وَ ..(الحشر 7)

و در آیه ۵۹ سوره مبارکه قصص تصریح میکند که فرستادن پیامبر برای أمّ قری است:

وَ ما كانَ رَبُّكَ مُهْلِكَ الْقُرى‏ حَتَّى يَبْعَثَ في‏ أُمِّها رَسُولاً يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آياتِنا وَ ما كُنَّا مُهْلِكِي الْقُرى‏ إِلاَّ وَ أَهْلُها ظالِمُونَ
(القصص 59)

با این توضیحات، دو کلمه (أمّیین) و (منهم) در سند! دوم، کاملا معنایش واضح است، یعنی خداوند متعال در بین مردم مکّة(أمّیین) از زبان خودشان(منهم)، پیامبری فرستاد و کتاب خودش را برایشان نازل فرمود.
"

7 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار سیرهء علمای اهل تسنن در نقل حقایق و روش برخورد آنها با احادیث پاسخ داد.
"
سیرهء علمای اهل تسنن در نقل حقایق و روش برخورد با احادیث (۱۱)

امیرالمؤمنین على علیه السلام و گرفتاری برخی علما!!!

بعضی از محدثینِ اهل‌ سنت تحت تأثیر جو حاکم زمان خود مجبور بودند که فضایل امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) را کتمان کنند، بطوریکه «شعبی» میگوید:

▪️ قال الشعبي: ماذا لقينا من علي؟
إن أحببناه ذهبت دنيانا، وإن أبغضناه ذهب ديننا.

شعبی ميگويد: میدانید چه مصیبتها به خاطر علی بن أبی طالب کشیدیم؟
اگر علی را دوست داشته باشیم دنیا را از دست میدهیم و اگر را دشمن بداریم دینمان را از دست میدهیم.

الكتاب: العتب الجميل على أهل الجرح والتعديل
المؤلف: السيد محمد بن عقيل
الوفاة: ١٣٥٠
تحقيق: إعداد وتعليق : صالح الورداني
صفحة : 48

اسكن كتاب:
http://yon.ir/5Erxl

http://shiaonlinelibrary.com/الكتب/4...فحة_40#top

اين سخنان شعبى اشاره به اوامرى كه در آنزمان رايج بوده است دارد ، على الخصوص سب اميرالمؤمنين (علیه‌السلام) كه توسط #معاويه (لع) پايه گذارى شد و هر كس كه حضرت را سب نميكرد براى او دردسر درست ميشد و اين سنت تا دهها سال انجام ميشد!
مثل امامِ اهل‌سنت نسائى ،
كه دليل كشتن او تأليف كتابى در فضايل مولا على(علیه‌السلام) بود و مخالفین ما بدین جهت، امامشان نسائی ، صاحب یکی از صحاح سته،
را به لقاءالله پيوند دادند!!

https://t.me/borrhan/31133
https://t.me/borrhan/23854

"

10 ساعت پيش

ساز دهنی به سرنگار من ميگم................ تو ميگي....... پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط asalbanoo نوشته شده است نمايش نوشته
خاله شون
تو میگی........
خودت اصلاً "

14 ساعت پيش

ساز دهنی به سرنگار خدايا..... پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط asalbanoo نوشته شده است نمايش نوشته
چه جالب تصویر نشون داده شده سه رنگ پرچمه خدایااااااااااااا
ما هر چی نداریم از تی وی پخش میکنیم عکس میگیریم میزاریم تو شبکه ای مجازی "

14 ساعت پيش

ساز دهنی به سرنگار آخرین کتابی که خوندی چی بوده؟ پاسخ داد.
" لجنزار عشق "

14 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار ذکر علی (علیه السلام ) عبادة پاسخ داد.
"
اللهم صل علی محمد وآ ل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
یا من هو فی ام الکتاب لدینا لعلی حکیم
لَبيْكَ يٰا عَليْ
یا علی

الكافي (ط - الإسلامية) ؛ ج‏8 ؛ ص229

292 وَ- بِهَذَا الْإِسْنَادِ عَنْ أَبَانِ بْنِ عُثْمَانَ عَنْ إِسْمَاعِيلَ الْبَصْرِيِ‏ «1» قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ يَقُولُ‏ تَقْعُدُونَ فِي الْمَكَانِ فَتُحَدِّثُونَ وَ تَقُولُونَ مَا شِئْتُمْ وَ تَتَبَرَّءُونَ مِمَّنْ شِئْتُمْ وَ تَوَلَّوْنَ مَنْ شِئْتُمْ قُلْتُ نَعَمْ قَالَ وَ هَلِ الْعَيْشُ‏ إِلَّا هَكَذَا.
كلينى، محمد بن يعقوب بن اسحاق، الكافي (ط - الإسلامية)، 8جلد، دار الكتب الإسلامية - تهران، چاپ: چهارم، 1407 ق.
"

18 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار به نیت سلامتی وظهور وفرج صاحب العصر والزمان صلوات پاسخ داد.
"
لَبيْكَ يٰا عَليْ
یا علی

292 وَ- بِهَذَا الْإِسْنَادِ عَنْ أَبَانِ بْنِ عُثْمَانَ عَنْ إِسْمَاعِيلَ الْبَصْرِيِ‏ «1» قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ يَقُولُ‏ تَقْعُدُونَ فِي الْمَكَانِ فَتُحَدِّثُونَ وَ تَقُولُونَ مَا شِئْتُمْ وَ تَتَبَرَّءُونَ مِمَّنْ شِئْتُمْ وَ تَوَلَّوْنَ مَنْ شِئْتُمْ قُلْتُ نَعَمْ قَالَ وَ هَلِ الْعَيْشُ‏ إِلَّا هَكَذَا.
كلينى، محمد بن يعقوب بن اسحاق، الكافي (ط - الإسلامية)، 8جلد، دار الكتب الإسلامية - تهران، چاپ: چهارم، 1407 ق.
"

18 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار یا علی پاسخ داد.
"

لَبيْكَ يٰا عَليْ
یا علی

"

18 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار مرز توحید وشرک و....... پاسخ داد.
" پست205
نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 1همان کثافت آشغال غانت هالک ملحد کافر بالله وانبیائه ورسله وکتبه وحججه بهائی ملحد زنیم مابون شیطان پرست بی سواد مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و.....نوشته شده است http://www.iranclubs.net/forums/imag...s/viewpost.gif
دلیل که واوراسخون را عطف میدانند در اعتقادآنهاجا دارد بگفته نوشته ای که از http://www.matquran.com/fa/Defaultاین مرکز است
....
بله از نظر آنها مهم سخنی است که به آن معتقد هستند
آیه قرآن باید طبق عقیده آنها ترجمه وتفسیر شود

امام صادق(علیه السلام) فرمود: «نحن الراسخون فى العلم و نحن نعلم تأویله»:3 «ما راسخان در علم مى باشیم و ما از تأویل «متشابه» یا قرآن آگاهیم».

hosyn
دروغ آشکار! خود شما دو ترجمه متفاوت که آوردید هر دو از شیعه نبود؟ اینکه: وقف بر الله شود یا بر العلم؟ از صدر اسلام تا کنون در کتب تفسیر همه مسلمین شیعه و سنی مطرح است، به تفسیر طبری که قدیمی‌ترین و معروفترین تفسیر اهل سنت است مراجعه کنید تا ببینید ربطی به عقیده ندارد و دو قول را نقل میکند و طرفداران هر کدام از اهل سنت را نقل میکند، و همچنین به تفسیر ابن کثیر سلفی مراجعه کنید که ببینید چگونه سه قول از اهل سنت نقل میکند که سومی این است که تاویل در قرآن دو معنا دارد و یکی را راسخون میدانند و دیگری را نمیدانند.

اگر شما حدیث امام صادق میآورید، طبری و ابن کثیر هم از ابن عباس نقل میکنند که میگوید من از راسخین علم هستم که تاویل قرآن را میدانم:

تفسير ابن كثير(2/ 8)
ومنهم من يقف على قوله: والراسخون في العلم، وتبعهم كثير من المفسرين وأهل الأصول، وقالوا: الخطاب بما لا يفهم بعيد، وقد روى ابن أبي نجيح عن مجاهد، عن ابن عباس أنه قال: أنا من الراسخين الذين يعلمون تأويله، وقال ابن أبي نجيح، عن مجاهد: والراسخون في العلم يعلمون تأويله ويقولون آمنا به، وكذا قال الربيع بن أنس. "

يك روز پيش

"
نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 نوشته شده است نمايش نوشته
ِ
فَإِنَّكَ لَا تُسْمِعُ الْمَوْتَى وَلَا تُسْمِعُ الصُّمَّ الدُّعَاءَ إِذَا وَلَّوْا مُدْبِرِينَ ﴿۵۲﴾

و در حقيقت تو مردگان را شنوا نمى‏ گردانى و اين دعوت را به كران آنگاه كه به ادبار پشت مى‏ گردانند نمى‏ توانى بشنوانى (۵۲)روم
اگربه آیات بالا توجه کنید خداوند به روشنی می فرمایند که مردگان توان شنیدن ندارند .
آیا غیراز این است ؟
بچه مزلف چن تا نقطعه ای بله غیر از این است برای دومین یار از تو ی کذاب خائن به خدا وقران سوال می شه

وَ ما أَنْتَ بِهادِ الْعُمْيِ عَنْ ضَلالَتِهِمْ إِنْ تُسْمِعُ إِلاَّ مَنْ يُؤْمِنُ بِآياتِنا فَهُمْ مُسْلِمُونَ (53)الروم

یابن الدعی

آیه بعدی 53 حصر میکند و میگوید تو فقط میتوانی به مؤمنین چیزی اسماع کنی، آیا ابوجهل حرف حضرت را نمیشنید؟ "

يك روز پيش

کنجکاو1 به سرنگار انکار شرک پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 نوشته شده است نمايش نوشته
ِنَّكَ لَا تُسْمِعُ الْمَوْتَى وَلَا تُسْمِعُ الصُّمَّ الدُّعَاءَ إِذَا وَلَّوْا مُدْبِرِينَ ﴿۸۰﴾
تو نمي‏تواني سخنت را به گوش مردگان برساني و نمي‏تواني كران را هنگامي كه روي بر مي‏گردانند و پشت مي‏كنند صدا كني! (۸۰)نمل

فَإِنَّكَ لَا تُسْمِعُ الْمَوْتَى وَلَا تُسْمِعُ الصُّمَّ الدُّعَاءَ إِذَا وَلَّوْا مُدْبِرِينَ ﴿۵۲﴾

و در حقيقت تو مردگان را شنوا نمى‏ گردانى و اين دعوت را به كران آنگاه كه به ادبار پشت مى‏ گردانند نمى‏ توانى بشنوانى (۵۲)روم
أَمْوَاتٌ غَيْرُ أَحْيَاءٍ وَمَا يَشْعُرُونَ أَيَّانَ يُبْعَثُونَ ﴿۲۱﴾نحل
مردگانند نه زندگان و نمى‏ دانند كى برانگيخته خواهند شد (۲۱)
وَمَا يَسْتَوِي الْأَحْيَاءُ وَلَا الْأَمْوَاتُ إِنَّ اللَّهَ يُسْمِعُ مَنْ يَشَاءُ وَمَا أَنْتَ بِمُسْمِعٍ مَنْ فِي الْقُبُورِ ﴿۲۲﴾
و زندگان و مردگان يكسان نيستند خداست كه هر كه را بخواهد شنوا مى‏ گرداند و تو كسانى را كه در گورهايند نمى‏ توانى شنوا سازى (۲۲)فاطر
إِنْ أَنْتَ إِلَّا نَذِيرٌ ﴿۲۳﴾
تو جز هشداردهنده‏ اى [بيش] نيستى (۲۳)
اگربه آیات بالا توجه کنید خداوند به روشنی می فرمایند که مردگان توان شنیدن ندارند .
آیا غیراز این است ؟
أَوْ كَالَّذِي مَرَّ عَلَى قَرْيَةٍ وَهِيَ خَاوِيَةٌ عَلَى عُرُوشِهَا قَالَ أَنَّى يُحْيِي هَذِهِ اللَّهُ بَعْدَ مَوْتِهَا فَأَمَاتَهُ اللَّهُ مِائَةَ عَامٍ ثُمَّ بَعَثَهُ قَالَ كَمْ لَبِثْتَ قَالَ لَبِثْتُ يَوْمًا أَوْ بَعْضَ يَوْمٍ قَالَ بَلْ لَبِثْتَ مِائَةَ عَامٍ فَانْظُرْ إِلَى طَعَامِكَ وَشَرَابِكَ لَمْ يَتَسَنَّهْ وَانْظُرْ إِلَى حِمَارِكَ وَلِنَجْعَلَكَ آيَةً لِلنَّاسِ وَانْظُرْ إِلَى الْعِظَامِ كَيْفَ نُنْشِزُهَا ثُمَّ نَكْسُوهَا لَحْمًا فَلَمَّا تَبَيَّنَ لَهُ قَالَ أَعْلَمُ أَنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ ﴿۲۵۹﴾بقره
يا چون آن كس كه به شهرى كه بامهايش يكسر فرو ريخته بود، عبور كرد؛ (و با خود مى‏)گفت‏: (چگونه خداوند، (اهل‏) اين (ويرانكده‏) را پس از مرگشان زنده مى ‏كند؟). پس خداوند، او را (به مدت‏) صد سال ميراند. آنگاه او را برانگيخت‏، (و به او) گفت‏: (چقدر درنگ كردى‏؟) گفت‏: (يك روز يا پاره‏ اى از روز را درنگ كردم‏.) گفت‏: ((نه‏) بلكه صد سال درنگ كردى‏، به خوراك و نوشيدنى خود بنگر (كه طعم و رنگ آن‏) تغيير نكرده است‏، و به درازگوش خود نگاه كن (كه چگونه متلاشى شده است‏. اين ماجرا براى آن است كه هم به تو پاسخ گوييم‏) و هم تو را (در مورد معاد) نشانه‏ اى براى مردم قرار دهيم‏. و به (اين‏) استخوانها بنگر، چگونه آنها را برداشته به هم پيوند مى‏ دهيم‏؛ سپس گوشت بر آن مى ‏پوشانيم‏.) پس هنگامى كه (چگونگى زنده ساختن مرده‏) براى او آشكار شد، گفت‏: ((اكنون‏) مى‏ دانم كه خداوند بر هر چيزى تواناست‏.) (۲۵۹)

آن شخص گذرزمان را یک روز ویا پاره ای از روز تصور کرد و بعد از اینکه مرد از هیچ چیز آگاهی نداشت
و یا همین پرسش را از برانگیختگانم درقیامت می پرسند و باز هم همان جواب داده می شود

قَالَ كَمْ لَبِثْتُمْ فِي الْأَرْضِ عَدَدَ سِنِينَ ﴿۱۱۲﴾مومنون
(خداوند) مي‏گويد چند سال در روي زمين توقف كرده‏ ايد. (۱۱۲)
قَالُوا لَبِثْنَا يَوْمًا أَوْ بَعْضَ يَوْمٍ فَاسْأَلِ الْعَادِّينَ ﴿۱۱۳﴾
در پاسخ مي‏گويند: تنها به اندازه يك روز يا قسمتي از يك روز! از آنها كه مي‏توانند بشمارند سؤ ال فرما. (۱۱۳)

و باز هم همین سوال را از اصحاب کهف می پرسند آنها نیز در جواب می گویند روزی یا پاره ای از روز

وَكَذَلِكَ بَعَثْنَاهُمْ لِيَتَسَاءَلُوا بَيْنَهُمْ قَالَ قَائِلٌ مِنْهُمْ كَمْ لَبِثْتُمْ قَالُوا لَبِثْنَا يَوْمًا أَوْ بَعْضَ يَوْمٍ قَالُوا رَبُّكُمْ أَعْلَمُ بِمَا لَبِثْتُمْ فَابْعَثُوا أَحَدَكُمْ بِوَرِقِكُمْ هَذِهِ إِلَى الْمَدِينَةِ فَلْيَنْظُرْ أَيُّهَا أَزْكَى طَعَامًا فَلْيَأْتِكُمْ بِرِزْقٍ مِنْهُ وَلْيَتَلَطَّفْ وَلَا يُشْعِرَنَّ بِكُمْ أَحَدًا ﴿۱۹﴾کهف
و اين چنين بيدارشان كرديم تا ميان خود از يكديگر پرسش كنند گوينده‏ اى از آنان گفت چقدر مانده‏ ايد گفتند روزى يا پاره‏ اى از روز را مانده‏ ايم [سرانجام] گفتند پروردگارتان به آنچه مانده‏ ايد داناتر است اينك يكى از خودتان را با اين پول خود به شهر بفرستيد تا ببيند كدام يك از غذاهاى آن پاكيزه‏ تر است و از آن غذايى برايتان بياورد و بايد زيركى به خرج دهد و هيچ كس را از [حال] شما آگاه نگرداند (۱۹)
جواب مشترک آنها چه آن شخصی که صد سال مرد و یا آنهایی که در قیامت زنده می شوند چه اصحاب کهف یکی بود
کسی هم که به خواب رفته و یا کسی که براثر حادثه ای در کما ست گذر زمان را احساس نمی کنند و از اخبار پیرامو ن خود بی اطلاع هستند
"

يك روز پيش

f.chivaei به سرنگار آخرین کتابی که خوندی چی بوده؟ پاسخ داد.
" کتاب راهنمای طبخ سیرابی با محتوا

Sent from my SM-A305F using Tapatalk "

يك روز پيش

f.chivaei به سرنگار اي كاش.... پاسخ داد.
" ایکاش خدا هم وزن وجیهه بهم طلا میداد؛صدو بیس کیلو طلا خیلی زیاده

Sent from my SM-A305F using Tapatalk "

يك روز پيش

asalbanoo به سرنگار به یه جایی از زندگی که رسیدی ، میفهمی ...... پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط ساز دهنی نوشته شده است نمايش نوشته
از گل نازک تر بت نگفتن

دیمی اومدم بالا "

يك روز پيش

asalbanoo به سرنگار من ميگم................ تو ميگي....... پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط ساز دهنی نوشته شده است نمايش نوشته
بقیه عمشونو بیب بیب
تو میگی...

خاله شون
تو میگی........ "

يك روز پيش

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 12:42AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه