بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > جریان زندۀ تالارها

نکات

چی تو فکرته؟

[140]

نمایش دیوارۀ a_d
a_d به سرنگار استقلال و خودکفایی پاسخ داد.
" با سلام احترام
ببینید با آرمانی فکر کردن همینجور بی حساب کتاب به هیچ جا نمی رسیم. اتفاقا مثال های هوشمندانه گندم و دانه ها روغنی توی این بحث اومده به این علت که توی حیاتی ترین مساله هم خودکفایی رو باید در مقابلش قیمت بذاریم. من خودم کشاورزم شمام میدونین. دوره ایی که قرار بود خود کفایی گندم اتفاق بیفته از فرانسه نمونه های علوفه ایی گندم وارد کردن که تولید بره بالا در مقابل گندمی با ارزش غذایی خیلی پایین تحویل مردم کردیم. اینش هم قابل تحمله اصلا ادم مجبور باشه همون ارزش غذایی پایینم بهتر از گداییه. اما مساله اینه که ما هر وقت مجبور میشدیم میتونستیم با ی برنامه ریزی توی یکسال توی گندم به خودکفایی برسیم اصلا هم کار سختی نیست همونطور که مثلا روحانی یهو قیمت گندم رو برد بالا کشاورز یهو رو اورد به کشتش و تولید اونقدر بالا رفت که دولت توی پرداخت پول دچار مشکل شد.
مثال دیگر. همین الان میتونیم به همه کشاورزا با یک سیاست کوچولو بگیم حتی توی کویر برنج بکارن و توی برنج هم به خودکفایی برسیم.
ده ها مساله اینجا می تونم مطرح کنم که همش خودکفایی بی مورد رو به چالش بکشه. چند تاشو بگم. وقتی میتونیم توی عرصه ایی سریع نبود رو جبران کنیم چرا با اصرار بلند مدت وقتی هم توی شرایطی نیستیم که مشکلی داشته باشیم به محیط زیستمون انقدر اسیب بزنیم که اگر روزی هم لازم شد از خارج چیزی وارد نکنیم اونوقت دیگه نه ابی باشه نه زمینی و نه هیچ چیزو تخریب محیط زیست یعنی تخریب همه چیز یعنی بعدا شما بخوای هم نمیتونی مشکلات رو جمع کنی. ما نباید دهها نسل رو فدای سیاست های امروزمون کنیم.

در مورد دانه های روغنی هم وضع همینه. کلزا به زمینهای کشاورزی اسیب فراوونی میزنه در بلند مدت زمینها رو نابودمیکنه. همانند چغندر قند. کشور ما اگر بخواد توی هر چیزی خودکفا بشه باید محیط زیستشو به فنا بده. نویسنده این متن هم منظورش دقیقا این بوده. نه اینکه نون رو خودمون تولید نکنیم.
خودکفایی میتونست کم کم اتفاق بیفته با وارد کردن علم و تولید علم و ... نه به قیمت از بین بردن محیط زیست. که فقط یک خودکفایی کوتاه مدت رو میده.
اینجا یک سوال میکنم اگر پیامبر الان حاکم عربستان بود، عربستان فعلی. گندم مورد نیازشو چطور تامین میکرد؟ با کشت ؟
ما می تونیم به جای نابودی محیط زیستمون توی چیزایی که بهمون ضربه نمیزنه مثل زعفران توی دنیا بازار رو به دست بگیریم و تجارت کنیم اونوقت یک کیلو زعفران میدیم سه تن گندم وارد میکنیم اگر لازم داشتیم. سه تن گندم مطمینن 100 برابریک کیلو زعفران اب میخواد. اما ما الان زعفران تولید میکنیم رو دستمون میمونه. مجبوریم قاچاقی ردش کنیم ارزون اونا با برند خودشون بفروشن. حتی زرنگ باشیم میتونیم زعفرون رو در موارد غذایی دیگه تزیق کنیم و چند برابر سود کنیم.
یکنفر نمیتونه همزمان هم قهرمان بوکس باشه هم کشتی هم دو میدانی هم شطرنج و ... اما میتونه قهرمان باشه.
ما با افزایش جمعیتون محیط زیستمون رو داریم نابود میکنیم الان همین مشهد که من توش زندگی میکنم برای جبران نبود اب توی دشت های اطراف چاه زده چند سال دیگه نتیجه وحشتناکشو میبینه.

مراوده درست و تجارت درست یعنی جذب سرمایه گذاری. ما نیروی کار ارزون و متخصصمون 10 الی 15 ساله بیکاره و یا سرکار و تخصصش نیست اینها میتونستن با تخصصشون تولید کننده یا مونتاژ و صادر کنند به تمام دنیا باشن. همونطور که شرکت های بزرگ دارن از نیروی کار چین توی خود چین بهره میبرن و این بهره متقابله. بعد کم کم در کنارش ما میتونستیم بازار و فناوری رو به دست بگیریم . باشید که روزی تکنولوژی چین از همه کشور های صنعتی هم جلو بزنه چون مهارت و علم و نیرو همه رو با هم داره.
شما به جای عربستان میتونستی چین رو مثال بزنی اونقدر سرمایه جذب کرده که تحریمش تف سربالاست!

ما قدرتمند از لحاظ اقتصادی لااقل نیستیم چون با رانت وارد دانشگاه میشن با رانت استخدام میشن با رانت وام میگیرن با رانت شرکت میزنن با رانت وارد میکنن و ما هم به شاسی بلند ها و برجها و اختلاساشون نگاه میکنیم. برای همین هم قدرت چانه زنی درستی نداریم حتی توی نفت و گازم سهم درست حسابی نداریم چون خوابیم. اونیم که زعفران تولید میکنه باید بره بمیره. این یک حقیقته. اگر کشور درست اداره میشد توی پژوهش و تولید درست سرمایه گذاری میشد اینی نبودیم که هستیم. جذب سر مایه داشتیم و سرمایه گذاری و شراکت درست باعث میشد انقدر راحت تحریم نشیم.
نکته اخر این که شما میگین الان باید چکار کنیم بله الان چاره ایی نداریم باید تولید کنیم خودمون. این مساله مال قبل بود که باید 10 سال قبل قسمت بزرگی از بازار مال ما شده بود وقتی که مجبور نبودیم نه حالا که مجبور شدیم. نکته جالبی که هست اینه که بازم نسخه شما اینه که به هر حال تولید کنیم و صادر کنیم و وارد کنیم در نهایت رابطه باید داشته باشیم... "

Tuesday 24 July 2018

a_d سرنگار جدیدی با عنوان استقلال و خودکفایی ساخت
" چرا خودکفایی«استقلال»را کم میکند؟

دکتر امیر ناظمی

ما نسل عادت کرده به جشن‌های خودکفایی بودیم؛ از خودکفایی گندم تا پیکان! برای ما بدیهی بود که برای حفظ استقلال باید از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را تولید کنیم. ما تازه سال‌های انتهای دهه‌ی ۷۰ بود که فهمیدیم خودکفایی در همه‌ی امور امکان‌پذیر نیست. با خودکفایی خداحافظی کردیم، هم ما مردم، هم آن سیاستمدارها؛ چون فکر می‌کردیم نمی‌شود! نه اینکه راه حل خوبی نیست!

بعد شروع شد به تهیه فهرستی از کالاهای استراتژیک که فکر می‌کردند باید در آن‌ها خودکفا شویم. گندم در این فهرست بود به اسم امنیت غذایی؛ یا بنزین و خودرو بخاطر سهم اشتغال بالا. ما از ترس تحریم، از ترس کابوس جنگ با عراق، ما به هزار دلیل دنبال استقلال از طریق خودکفایی بودیم.

برای من گذشت و گذشت تا در مدل‌سازی‌ها رسیدم به مفهوم «استقلال»! از دید منی که بزرگ‌شده در این دوره‌ها بودم، استقلال یعنی «کمترین میزان تاثیرپذیری از دیگران» یعنی هرچقدر کسی نتواند بر تصمیمات من اثر بگذارد من مستقل‌تر هستم؛ یعنی اگر آمریکا و اروپا روی فعالیت‌های من اثر نگذارند من استقلال بیشتری دارم.

اما از دید کتاب‌ها و مدلسازی‌هایی که داشتم در دانشگاه تدریس می‌کردم، «استقلال» از «نسبت وابستگی دیگران به من به وابستگی من به آن‌ها» به دست می‌آمد؛ یا برابر بود با «نسبت تاثیراتی که من بر دیگران می‌گذارم به مجموع تاثیراتی که میگذارم و می‌پذیرم».

در این تعریف اگر من کشوری باشم که دیگران به من وابسته نیستند؛ من مستقل نیستم! و البته قدرت هم ندارم!

البته در مدل‌سازی‌های پیچیده‌تر، هم تعریف «استقلال» و هم تعریف «قدرت» پیچیده‌تر می‌شدند، اما در همه‌ی آن‌ها مدام نقش تاثیرگذاری‌ها در تعریف «استقلال» بیشتر می‌شد!

از دید مدلسازی‌های جدید، بازیگری که در یک سیستم «استقلال» داشت، بازیگری بود که باید تاثیرگذار می‌بود، وگرنه هر چقدر هم تاثیرپذیری‌اش را از سایرین کم می‌کرد، مستقل نمی‌شد.

استقلال و تحریم‌ها
بسیار نوشته شده که چرا اینقدر ما راحت تحریم می‌شویم؟ پاسخ اما دقیقا برمی‌گردد به دلیل همین درک نادرستی است که از مفهوم استقلال داریم.

بازیگر مستقل یا دارای قدرت، قابل حذف شدن از سیستم نیست. یعنی کشوری که ۱۰۰ میلیارد دلار وارد می‌کند و ۱۰۰ میلیارد صادر می‌کند؛ خیلی قوی‌تر از کشوری است که نه وارداتی دارد و نه صادراتی! کشور اول را نمی‌شود از جهان حذف کرد و دومی را می‌شود!

بگذارید چند واقعیت ببینیم:
1. ما ایرانی‌ها فکر می‌کنیم چون سالیانه حدود ۳ میلیارد یورو از آلمان واردات داشته‌ایم؛ خیلی شریک جذابی برای آلمانی‌ها هستیم؛ اما یادمان می‌رود که صادرات آلمانی‌ها حدود ۱۳۵۰ میلیارد است و این یعنی سهم ما حدود ۰.۰۰۲ است! یعنی قابل صرف نظر!

2. سهم ایران در چند سال گذشته کمتر از ۰.۰۰۱ از کل صادرات چین بوده است و سهم ایران در واردات این کشور نیز کمتر از ۰.۰۰۹! یعنی سهم ما تقریبا در اقتصاد چین آن‌قدر ناچیز است، که می‌شود درنظر نگرفت!

این‌ها واقعیت‌هایی هستند که معنایش متاسفانه در همان تفاوت فهم‌مان از مفهوم استقلال نشات گرفته است. ما موفق شده‌ایم تاثیری‌پذیری خود را از دیگران کم کنیم؛ اما ما به سادگی در معادلات جهانی نادیده گرفته می‌شویم؛ چون تاثیرگذاریمان ناچیز است!

تغییر دیدگاه
وقتی به شاخص‌های جهانی دقت می‌کنیم، در بسیاری از این شاخص‌ها «واردات» یک معیار مطلوب است! بله واردات اگر در صنایع پیشرفته و کالاهای سرمایه‌ای باشد، و اگر همراه با صادرات بالا باشد، یک معیار خیلی خوب است. ما هنوز افتخار می‌کنیم به کاهش واردات بدون آن‌که توجه کنیم به سایر جنبه‌ها!

ما بیش از هر چیز نیاز داریم تا به بازتعریف مفاهیمی اقدام کنیم، که میراث دنیای ماقبل جهانی‌شدن است! ما نیاز داریم تا دوباره در خصوص بسیاری از چیزهایی که بدیهی می‌دانیم، فکر کنیم!

ما اگر واردات بالا و صادرات بالا داشتیم، هرچند تفاضلش همین مقدار اکنون بود، حتما بیش از وضعیت فعلی‌مان تاثیرگذار بودیم و این یعنی به راحتی قابل صرف نظر کردن نبودیم! یعنی به راحتی نمی‌شد با یک امضا تحریم‌مان کرد!

در دنیای امروز، هیچ رابطه‌ای یک‌طرفه نیست. نمی‌شود تنها تاثیرگذار بود و هیچ وابستگی نداشت. مهم آن است که بیش از آن که وابسته به دیگران باشیم، آن‌ها به ما وابسته باشند.

دستیابی به استقلال تنها از طریق این توازن ایجاد می‌شود؛ وگرنه اگر به هیچکس وابسته نباشیم و دیگران هم به ما وابسته نباشند؛ همگی برای حذف شدنمان توافق دارند!

یعنی حتی اگر خودکفایی امکان‌پذیر هم باشد، قدرت و استقلال ما را افزایش که نمی‌دهد، بلکه کاهش می‌دهد! "

Tuesday 24 July 2018

a_d به سرنگار آخرین کتابی که خوندی چی بوده؟ پاسخ داد.
" Quantum Information
Theory and Quantum
Statistics
D. Petz

در مورد مکانیک کوانتوم هست خیلی قشنگه "

Sunday 22 July 2018

a_d به سرنگار انتخاب موضوع پایان نامه پاسخ داد.
" یک استاد راهنمای خوب و بروز میتونه خیلی از این مشکلات رو برطرف کنه. البته در سطح ارشد هر موضوعی رو شروعی کنید چون بیشتر جنبه توضیح داره یا لاقل توضیح و باز کردن کفایت میکنه نتیجه بخشه. اما ی استاد راهنمای خودب میتونه ی موضوع کمی کلی تر له شما بده و شما ریز بشین. وگرنه شما در موضوعات غرق خواهید شد. "

Sunday 22 July 2018

a_d سرنگار جدیدی با عنوان یک درخواست ساخت
" با سلام
لطفا اسم این سرنگار
http://iranclubs.net/forums/showthre...=1#post2351774

رو تغییر بدید به "یک بحث انتخاباتی" "

Monday 10 April 2017

a_d سرنگار جدیدی با عنوان یک بحث در مورد آقای رئیسی ساخت
" با سلام و احترام.
من این سوال از 20 روز پیش برام بوجود اومده از 1 فردوردین 96. اما چون هنوز مطمین نبودم که ایشون قصد کاندیداتوری ریاست جمهوری رو دارن یا نه گذاشتم تا موضوع کاندیداتوری ایشون مشخص شه.
ایشون از اسفند 94 تولیت استانقدس رو بر عهده گرفتن. امسال عید در مسیر های خروجی و ورودی به مشهد در کل تعطیلات نوروزی تا 14 فروردین مسیر ها بسته بود و بسته های صبحانه شام کیک و نون و پنیر و غیره به خودرو ها اعم از زایر و غیر زایر توزیع میشد.
آیا این موضوع انتخاباتی بوده ؟ اگر بوده دو سوال هست چرا باید از اموال امام رضا صرف تبلیغات یک نفر بشه؟ کسانی که مشهد هستن میدونن که از زمینهایی که مال امام رضا هست و دست مردم هست کلی پول و عوارض و و پروانه ساخت میگیرن . ایا مردم این پول ها رو میدن برای تبلیغات یک نفر؟!
باز اگر از جیب خودش میداد قابل تحمل تر بود.
اگر تبلیغاتی نیست چرا در نوروز پارسال یا تابستان گذشته این اتفاقات نیفتاده ؟!

البته من میدونم ساختار سیاسی ما این طور داغونه. حتی دولت قبلی و این دولت هم دم انتخابات کلا بهتر خرج میکنه و میشه دلسوز مردم. اما نکته سیاه تر اقدام رئیسی اینه که از پول امام رضا داره صرف تبلیغات خودش میکنه و این واقعا تاسف باره از نظر من. ساختار سیاسی مملکت ما دیگه داره کسل کننده میشه.
نظر شما چیست ؟ "

Monday 10 April 2017

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 04:19PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه