بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان

نکات

چی تو فکرته؟

[140]

جریان زندۀ تالارها
عبدالعلی69 به سرنگار فتاوی عجیب عامه پاسخ داد.

7 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار فتاوی عجیب عامه پاسخ داد.
"
فتواهای عجیب 《۴۴》

‼️دفن میت در خانه شرک است!!!

محمد بن صالح العثیمین متوفای۱۴۲۱هـ، از مفتی‌های مشهور وهابیت ، مدعی شده است که دفن میت در خانه شرک است؛
اما فراموش می‌کند که ابوبکر و عمر در خانه پیامبر دفن شده‌اند.

در کتاب مجموع فتاوای ابن عثیمین آمده است:

وسئل فضیله الشیخ: عن المراد بقول النبی صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ: “لا تجعلوا بیوتکم قبورًا “؟
فأجاب بقوله: اختلف فی المعنى المراد بقول النبی صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ: “لا تجعلوا بیوتکم قبورًا” على قولین:
1⃣القول الأول: أن المعنى لا تدفنوا فیها موتاکم وهذا ظاهر اللفظ، ولکنه أورد على ذلک دفن النبی صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فی بیته. وأجیب بأنه من خصائصه.
2⃣القول الثانی: أن المعنى لا تجعلوا البیوت مثل المقابر لا تصلون فیها؛ لأنه من المتقرر عندهم أن المقابر لا یصلى فیها، ویؤیده ما جاء فی بعض الطرق “اجعلوا من صلاتکم فی بیوتکم، ولا تجعلوها قبورًا”.
وکلا المعنیین صحیح فإن الدفن فی البیوت وسیله إلى الشرک.

از جناب شیخ سؤال شد: مقصود از این سخن رسول خدا صلی الله علیه وآله که فرمود: “خانه‌هایتان را قبر قرار ندهید” چیست؟
جواب داد: در معنای این روایت دو دیدگاه مطرح شده است:
قول اول: در خانه‌هایتان مرده‌های تان را دفن نکنید . این ظاهر لفظ است. اما اشکال می‌شود که رسول خدا صلی الله علیه وآله، در خانه خودش دفن شده است. در جواب گفته می‌شود: این از ویژگی‌های آن حضرت است.
قول دوم این است که : خانه‌های تان را همانند قبرستان نکنید که در آن نماز نمی‌خوانید؛ زیرا نزد آن‌ها مشخص بود که در قبرستان نماز نخوانند. این دیدگاه را این روایت تأیید می‌کند که در بعضی از طرق آمده: ” در خانه‌هایتان نماز بخوانید و آن را قبر قرار ندهید” .
هر دو معنا صحیح است؛
زیرا دفن کردن میت در خانه ، وسیله‌ای است به سوی شرک!!!!
مجموع فتاوى ورسائل العثیمین، ج۲، ص۲۳۵.

سوال از ابن عثیمین:

اگر ادعای بدون مدرک ابن عثیمین در باره رسول خدا صلی الله علیه وآله را بپذیریم و قبول کنیم که جواز دفن بدن مبارک آن حضرت از ویژگی‌های ایشان بوده است،
دفن ابوبکر و عمر در همین خانه را چگونه توجیه می‌کنند؟

جناب شیخ یادش رفته است که ابوبکر و عمر هم در داخل خانه رسول خدا صلی الله علیه وآله ؛ البته بدون اجازه و رضایت مالک، دفن شده است و اتفاقا عایشه اجازه داد که آن‌ها را در آن جا دفن کنند.

آیا عایشه هم مشرک شده است ، یا این احکام فقط شامل شیعیان می‌شود و بهانه‌ای است برای تکفیر و قتل و غارت آنان؟

آیا عایشه به اندازه ابن عثیمین از احکام و شرک و کفر باخبر نبود یا قصد داشت به هر نحوی که شده پدر و رفیق پدرش در خانه پیامبر دفن شوند؛
حتی اگر شرک باشد؟!
"

19 ساعت پيش

hosyn به سرنگار پسر دوازده ساله، در انباری خانه، رآکتور هسته‌ای ساخت! پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط مجیدماجد نوشته شده است نمايش نوشته
مطلب اصلی از این قرار است که من ادعا میکنم چون مادیگرایی چیزی غیر از ماده را قبول ندارد و تعریف همه چیز از جمله انسان مادی هست پس الزاما باید جبری باشد بعبارتی مادیگرایی = جبر مطلق
با شما موافقم، ماتریالیسم در هر نوع از آن از مونیسم و دوآلیسم و پلورالیسم، ناچار منجر به جبر میشود، اما تمام بشر در این معضل شریک هستند که چگونه بین اراده و اختیار آزاد که شهودی آنهاست با جزمیت حاکم بر جهان از سوی ذرات ثابت فیزیکی یا قانون عام علیت و قاعده ضرورت علّي، جمع کنند، ماده‌گرایانی که تا آخر به اصول ماتریالیسم وفادار بمانند ناچار احساس اختیار و اراده آزاد را نوعی تخیل حساب میکنند، یعنی مجبور هستند به جبرگرایی سخت، تن دهند، ولی همانطور که اشاره کردم اطلاع بر تاریخ مادیگرایی همزمان با پیشرفت علوم، میتواند نافع باشد، ماتریالیستها در قرن نوزدهم با وجود قانون لاوازیه که میگفت: «ماده نه به وجود میآید و نه از بین میرود بلکه از حالی به حالی دیگر تبدیل میشود» به ضمیمه مدل اتمی دالتون، احساس راحتی میکردند، اما فضای علم وارد مدل اتمی تامسون شد که آرامش قبل از توفان برای ماتریالیسم بود، و ناگهان همه چیز راجع به اتم نشکن فرو ریخت، قانون بقاء جرم و انرژی اینشتن، و مدل اتمی رادرفورد که به قول خودش کیمیاگر حساب میشد اساس و بنیان ماتریالیسم آن زمان را متزلزل کرد، مکرر عرض میکنم که روز کشف رادرفورد و سادی رفیقش از ایام الله بود برای کسی که بفهمد فضای علمی چطور با ماتریالیسم آن زمان همراهی میکرد، و آثار کشف آنها تا امروز ادامه دارد، مدل اربیتالی اتم و اصل عدم قطعیت و نظیر اینها همگی دنباله‌رو کشف آنهاست، و لنین که آن زمان را درک کرد سعی نمود که ماده را تعریف فلسفی کند و خیال مادیگرایان را برای همیشه راحت کند، اما هرگز موفق نبود، هم کشفیات علمی نظیر بخشی از امواج الکترومغناطیس و مهمتر ماده تاریک چالش بزرگی برای تفسیر او بوده و هست، و حقائق ریاضی که هر کس با فضای ریاضیات آشنا میشود اقرار میکند که موجودات مثالی هستند و افلاطونگرایی آینده بدون تردید فضای ریاضیات خواهد بود اصلا طبق تفسیر او توجیهی ندارد، حتی دیدم افراد حلقه وین مثل گودل اعتراف کردند که حقائق ریاضی مثالی هستند، و حتی کواین که با افلاطونگرایی مخالفت میکرد اعتراف میکرد که من مخالف نیستم بلکه میخواهم ریش افلاطون را تنک کنم! به هر حال دیترمینیسم راسل را در واقع سرگردان کرده، میتوانید عبارتی که از راسل در کتاب مذهب و علم نقل شده را اینجا ببنید:

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC...84%D9%85%DB%8C

(ممکن است به نظر برسد که من در فصل حاضر، مرتکب این ناسازگاری شده‌ام که در ابتدا بر ضد دیترمینیسم استدلال کرده‌ام و سپس بر ضد اختیار. اما در واقع، هر دوی این‌ها تزهای متافیزیکی هستند که از حد تأیید تجربی فراترند .... در رویارویی با این جزمیت متقابل، علم باید همواره تجربی بماند و بیش از آنچه که شواهد عملی تجویز می‌کنند نه اثباتی بکند و نه انکاری)
. "

يك روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار یا علی پاسخ داد.
"
الأمالي( للصدوق) ؛ النص ؛ ص132
مجلس 27ح9
9- حَدَّثَنَا عَلِيُّ بْنُ أَحْمَدَ بْنِ مُوسَى الدَّقَّاقُ رَحِمَهُ اللَّهُ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ جَعْفَرٍ الْأَسَدِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا مُوسَى بْنُ عِمْرَانَ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ يَزِيدَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ سِنَانٍ عَنِ الْمُفَضَّلِ بْنِ عُمَرَ عَنْ ثَابِتِ بْنِ دِينَارٍ عَنْ سَعِيدِ بْنِ جُبَيْرٍ قَالَ قَالَ يَزِيدُ بْنُ قَعْنَبٍ‏ كُنْتُ جَالِساً مَعَ الْعَبَّاسِ بْنِ عَبْدِ الْمُطَّلِبِ وَ فَرِيقٍ مِنْ عَبْدِ الْعُزَّى بِإِزَاءِ بَيْتِ اللَّهِ الْحَرَامِ إِذْ أَقْبَلَتْ فَاطِمَةُ بِنْتُ أَسَدٍ أُمُّ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع وَ كَانَتْ حَامِلَةً بِهِ لِتِسْعَةِ أَشْهُرٍ وَ قَدْ أَخَذَهَا الطَّلْقُ فَقَالَتْ رَبِّ إِنِّي مُؤْمِنَةٌ بِكَ وَ بِمَا جَاءَ مِنْ عِنْدِكَ مِنْ رُسُلٍ وَ كُتُبٍ وَ إِنِّي مُصَدِّقَةٌ بِكَلَامِ جَدِّي إِبْرَاهِيمَ الْخَلِيلِ ع وَ أَنَّهُ بَنَى الْبَيْتَ الْعَتِيقَ فَبِحَقِّ الَّذِي بَنَى هَذَا الْبَيْتَ- وَ بِحَقِّ الْمَوْلُودِ الَّذِي فِي بَطْنِي لَمَّا يَسَّرْتَ عَلَيَّ وِلَادَتِي قَالَ يَزِيدُ بْنُ قَعْنَبٍ فَرَأَيْنَا الْبَيْتَ وَ قَدِ انْفَتَحَ عَنْ ظَهْرِهِ وَ دَخَلَتْ فَاطِمَةُ فِيهِ وَ غَابَتْ عَنْ أَبْصَارِنَا وَ الْتَزَقَ الْحَائِطُ فَرُمْنَا أَنْ يَنْفَتِحَ لَنَا قُفْلُ الْبَابِ فَلَمْ يَنْفَتِحْ فَعَلِمْنَا أَنَّ ذَلِكَ أَمْرٌ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ ثُمَّ خَرَجَتْ بَعْدَ الرَّابِعِ وَ بِيَدِهَا أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع ثُمَ‏
الأمالي( للصدوق)، النص، ص: 133
قَالَتْ إِنِّي فُضِّلْتُ عَلَى مَنْ تَقَدَّمَنِي مِنَ النِّسَاءِ لِأَنَّ آسِيَةَ بِنْتَ مُزَاحِمٍ عَبَدَتِ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ سِرّاً فِي مَوْضِعٍ لَا يُحِبُّ أَنْ يُعْبَدَ اللَّهُ فِيهِ إِلَّا اضْطِرَاراً وَ أَنَّ مَرْيَمَ بِنْتَ عِمْرَانَ هَزَّتِ النَّخْلَةَ الْيَابِسَةَ بِيَدِهَا حَتَّى أَكَلَتْ مِنْهَا رُطَباً جَنِيًّا وَ أَنِّي دَخَلْتُ بَيْتَ اللَّهِ الْحَرَامَ فَأَكَلْتُ مِنْ ثِمَارِ الْجَنَّةِ وَ أَوْرَاقِهَا فَلَمَّا أَرَدْتُ أَنْ أَخْرُجَ هَتَفَ بِي هَاتِفٌ يَا فَاطِمَةُ سَمِّيهِ عَلِيّاً فَهُوَ عَلِيٌّ وَ اللَّهُ الْعَلِيُّ الْأَعْلَى يَقُولُ إِنِّي شَقَقْتُ اسْمَهُ مِنِ اسْمِي وَ أَدَّبْتُهُ بِأَدَبِي وَ وَقَفْتُهُ عَلَى غَامِضِ عِلْمِي وَ هُوَ الَّذِي يَكْسِرُ الْأَصْنَامَ فِي بَيْتِي وَ هُوَ الَّذِي يُؤَذِّنُ فَوْقَ ظَهْرِ بَيْتِي وَ يُقَدِّسُنِي وَ يُمَجِّدُنِي فَطُوبَى لِمَنْ أَحَبَّهُ وَ أَطَاعَهُ وَ وَيْلٌ لِمَنْ أَبْغَضَهُ وَ عَصَاهُ.
و صلى الله على نبينا محمد و آله الطيبين الطاهرين‏
المجلس الثامن و العشرون‏ابن بابويه، محمد بن على، الأمالي (للصدوق)، 1جلد، كتابچى - تهران، چاپ: ششم، 1376ش.

الأمالي (للصدوق) / ترجمه كمره‏اى ؛ متن ؛ ص132

(1) 9- يزيد بن قعنب گويد من با عباس بن عبد المطلب و جمعى از عبد العزى برابر خانه كعبه نشسته بوديم كه فاطمه بنت اسد مادر امير المؤمنين كه نه ماه باو آبستن بود آمد و درد زائيدن داشت گفت خدايا من بتو ايمان دارم و بدان چه از نزد تو آمده است از رسولان و كتابها مؤمنم و بسخن جدم ابراهيم خليل تصديق دارم و او است كه اين بيت عتيق را ساخته بحق آنكه اين خانه را ساخته و بحق مولودى كه در شكم منست ولادت را بر من آسان كن، يزيد بن قعنب گويد ما بچشم خود ديديم كه خانه از پشت شكافت و فاطمه بدرون آن رفت و از ديده ما نهان شد و ديوار بهم آمد و خواستيم قفل در خانه را بگشائيم گشوده نشد و دانستيم كه اين امر از طرف خداى عز و جل است و پس از

الأمالي (للصدوق) / ترجمه كمره‏اى، متن، ص: 133
چهار روز بيرون آمد و امير المؤمنين را در دست داشت و سپس گفت من بر همه زنان گذشته فضيلت دارم زيرا آسيه بنت مزاحم خدا را بنهانى پرستيد در آنجا كه خوب نبود پرستش خدا جز از روى ناچارى و مريم دختر عمران نخل خشك را بدست خود جنبانيد تا از آن خرماى تازه چيد و خورد و من در خانه محترم خدا وارد شدم و از ميوه بهشت و بار و برگش خوردم و چون خواستم بيرون آيم يك هاتفى آواز داد اى فاطمه نامش را على بگذار كه او على است و خداى اعلى ميفرمايد من نام او را از نام خود گرفتم و بادب خود تاديبش نمودم و غامض علم خود را باو آموختم و اوست كه بت‏ها را در خانه من ميشكند و او است كه در بام خانه‏ام اذان ميگويد و مرا تقديس و تمجيد ميكند خوشا بر كسى كه او را دوست دارد و فرمان بردار و بدا بر كسى كه او را دشمن دارد و نافرمانى كند و صلى اللَّه على نبينا محمد و آله الطيبين الطاهرين.

مجلس بيست و هشتم‏

"

يك روز پيش

"
كشف اليقين في فضائل أمير المؤمنين عليه السلام ؛ النص ؛ ص17

" رَوَى صَاحِبُ كِتَابِ بَشَائِرِ الْمُصْطَفَى‏ «2» عَنْ يَزِيدَ بْنِ قَعْنَبٍ‏ «3» قَالَ‏ كُنْتُ جَالِساً مَعَ الْعَبَّاسِ بْنِ عَبْدِ الْمُطَّلِبِ وَ فَرِيقٍ مِنْ بَنِي‏ «4» عَبْدِ الْعُزَّى بِإِزَاءِ بَيْتِ اللَّهِ الْحَرَامِ إِذْ أَقْبَلَتْ فَاطِمَةُ بِنْتُ أَسَدٍ أُمُّ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع‏

(2)- الصحيح: «بشارة المصطفى» لشيعة المرتضى، للشيخ عماد الدين أبي جعفر محمّد بن أبي القاسم عليّ بن محمّد بن عليّ بن رستم بن نردبان الطبريّ الآملي الكحي، من أجلّاء العلماء في القرن السادس. و قال العلامة المتتبّع الشيخ آقا بزرك الطهرانيّ، و في الذريعة إلى تصانيف الشيعة، 3/ 118، بعد ذكر كتابه هذا: كانت عند شيخنا العلامة النوريّ نسخة توجد اليوم عند الشيخ محمّد السماوي و ليست فيها الخطبة التي خطبها- صلّى اللّه عليه و آله و سلّم- في آخر شعبان، مع أنّ السيّد عليّ بن طاوس في أول أعمال شهر رمضان من كتابه «الإقبال»» نقل تلك الخطبة عن كتاب «بشارة المصطفى». فيظهر أنّ الموجود ليس تمام الكتاب.
(3)- م: قعيب.
أخرجه العلّامة المجلسي في البحار 35/ 9 عن كشف اليقين و كشف الحق و يوجد في بشارة المصطفى/ 7- 8، من دون الفقرة النهائية التي سنشير إليها- إن شاء اللّه. و بيان الأخير من قبل العلامة الطهرانيّ في النّسخة الموجودة من بشارة المصطفى كاف لتوضيح هذا الاختلاف.
(4)- ليس في البحار.
كشف اليقين في فضائل أمير المؤمنين عليه السلام، النص، ص: 18
وَ كَانَتْ حَامِلًا «1» بِهِ‏ «2» لِتِسْعَةِ أَشْهُرٍ وَ قَدْ أَخَذَهَا الطَّلْقُ فَقَالَتْ يَا رَبِّي‏ «3» إِنِّي مُؤْمِنَةٌ بِكَ‏ «4» وَ بِمَا جَاءَ مِنْ عِنْدِكَ مِنْ رُسُلٍ وَ كُتُبٍ وَ إِنِّي مُصَدِّقَةٌ بِكَلَامِ جَدِّي إِبْرَاهِيمَ الْخَلِيلِ ع وَ إِنَّهُ بَنَى بَيْتَكَ‏ «5» الْعَتِيقَ فَبِحَقِّ الَّذِي‏ «6» بَنَى هَذَا الْبَيْتَ وَ بِحَقِ‏ «7» الْمَوْلُودِ الَّذِي فِي بَطْنِي إِلَّا مَا «8» يَسَّرْتَ عَلَيَّ وِلَادَتِي قَالَ يَزِيدُ بْنُ قَعْنَبٍ‏ «9» فَرَأَيْتُ‏ «10» الْبَيْتَ قَدِ انْشَقَ‏ «11» عَنْ ظَهْرِهِ وَ دَخَلَتْ فَاطِمَةُ فِيهِ‏ «12» وَ غَابَتْ عَنْ أَبْصَارِنَا «13» وَ عَادَ الْبَيْتُ‏ «14» إِلَى حَالِهِ‏ «15» فَرُمْنَا أَنْ يَنْفَتِحَ لَنَا قُفْلُ الْبَابِ فَلَمْ يَنْفَتِحْ فَعَلِمْنَا أَنَّ ذَلِكَ مِنْ أَمْرِ «16» اللَّهِ تَعَالَى ثُمَّ خَرَجَتْ فِي الْيَوْمِ الرَّابِعِ وَ عَلَى يَدِهَا «17» أَمِيرُ
(4)- هكذا في م و المصدر. و في سائر النسخ: بك مؤمنة.
(5)- هكذا في المصدر. و في سائر النسخ: البيت.
(6)- هكذا في المصدر. و في سائر النسخ: هذا الّذي.
(7)- من المصدر.
(8)- المصدر و البحار: لمّا.
(9)- م: قعيب.
(10)- المصدر و البحار: فرأينا.
(11)- المصدر و البحار: انفتح.
(12)- ليس في المصدر.
(13)- المصدر: أبصارنا فيه.
(14)- من م.
(15)- البحار و المصدر: «و التزق الحائط» بدل: «و عاد البيت إلى حاله».
(16)- المصدر و البحار: أمر من أمر.
(17)- البحار: «بعد الرابع و بيدها» بدل: «في اليوم الرابع و على يدها».
كشف اليقين في فضائل أمير المؤمنين عليه السلام، النص، ص: 19
الْمُؤْمِنِينَ عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ ع فَقَالَتْ‏ «1» إِنِّي قَدْ فُضِّلْتُ عَلَى مَنْ تَقَدَّمَنِي مِنَ النِّسَاءِ لِأَنَّ آسِيَةَ بِنْتَ مُزَاحِمٍ عَبَدَتِ اللَّهَ سِرّاً فِي مَوْضِعٍ لَا يُحِبُّ اللَّهُ أَنْ يُعْبَدَ «2» فِيهِ إِلَّا اضْطِرَاراً وَ أَنَّ مَرْيَمَ بِنْتَ عِمْرَانَ هَزَّتِ النَّخْلَةَ الْيَابِسَةَ بِيَدِهَا حَتَّى أَكَلَتْ مِنْهَا رُطَباً جَنِيًّا وَ أَنِّي دَخَلْتُ بَيْتَ اللَّهِ الْحَرَامَ فَأَكَلْتُ‏ «3» مِنْ ثِمَارِ الْجَنَّةِ وَ أَرْزَاقِهَا «4» فَلَمَّا أَرَدْتُ أَنْ أَخْرُجَ هَتَفَ بِي هَاتِفٌ يَا فَاطِمَةُ سَمِّيهِ عَلِيّاً فَهُوَ عَلِيٌّ وَ اللَّهُ الْعَلِيُّ الْأَعْلَى يَقُولُ إِنِّي‏ «5» شَقَقْتُ اسْمَهُ مِنِ اسْمِي وَ أَدَّبْتُهُ بِأَدَبِي وَ أَوْقَفْتُهُ‏ «6» عَلَى غَامِضِ عِلْمِي وَ هُوَ الَّذِي يَكْسِرُ الْأَصْنَامَ فِي بَيْتِي وَ هُوَ الَّذِي يُؤَذِّنُ فَوْقَ ظَهْرِ بَيْتِي وَ يُقَدِّسُنِي وَ يُمَجِّدُنِي فَطُوبَى لِمَنْ أَحَبَّهُ وَ أَطَاعَهُ وَ وَيْلٌ لِمَنْ أَبْغَضَهُ وَ عَصَاهُ قَالَتْ‏ «7» فَوَلَدْتُ عَلِيّاً وَ لِرَسُولِ اللَّهِ ص ثَلَاثُونَ سَنَةً فَأَحَبَّهُ‏ «8» رَسُولُ اللَّهِ ص حُبّاً شَدِيداً*
(1)- هكذا في المصدر. و في النسخ: ثم قالت.
(2)- المصدر و البحار: لا يحبّ أن يعبد اللّه.
(3)- هكذا في المصدر، م و د. و في سائر النسخ: و أكلت.
(4)- البحار: أوراقها.
(5)- من المصدر.
(6)- من البحار: وقفة.
أ: واقفة.
(7)- هكذا في البحار و د. و في سائر النسخ: قال.
(8)- م و البحار: و أحبّه.
كشف اليقين في فضائل أمير المؤمنين عليه السلام، النص، ص: 20
وَ قَالَ لِي‏ «1» اجْعَلِي مَهْدَهُ بِقُرْبِ فِرَاشِي وَ كَانَ ص‏ «2» يَلِي أَكْثَرَ تَرْبِيَتِهِ وَ كَانَ يُطَهِّرُ عَلِيّاً فِي وَقْتِ غَسْلِهِ وَ يجره [يُوْجِرُهُ‏] اللَّبَنَ‏ «3» عِنْدَ شُرْبِهِ وَ يُحَرِّكُ مَهْدَهُ عِنْدَ نَوْمِهِ وَ يُنَاغِيهِ فِي يَقَظَتِهِ وَ يَحْمِلُهُ عَلَى صَدْرِهِ‏*
و الإتّحاد بين النبي و عليّ، قد كان سالفا مستمرّا و آنفا. و من ذلك حديث النور، و حديث خيبر، و انّه يحبّ اللّه و رسوله، و يحبّه اللّه و رسوله، في مقام أنّ من كان قد هرب في خيبر، لم يكن كذلك، لأنّ الحديث ورد على هذه الواقعة. و من ذلك حديث الطائر، و انّه احبّ العباد الى اللّه تعالى، و احبهم إلى رسول اللّه- صلى اللّه عليه و آله و سلم-».
«و نشأ في دار الوحي، و ربّي في بيت التنزيل، و لم يفارق النبي- صلى اللّه عليه و آله- في حال حياته الى حال وفاته. لا يقاس بسائر الناس. و إذا كان- عليه السلام- في أكرم ارومة، و اطيب مغرس، و العرق الصالح ينمي، و الشهاب الثاقب يسري، و تعليم الرسول ناجع. و لم يكن الرسول- صلى اللّه عليه و آله- ليتولى تأديبه، و يتضمن حضانته، و حسن تربيته، الّا على ضربين: إمّا على التفرّس فيه، أو بالوحي من اللّه تعالى؛ فان كان بالتفرّس، فلا تخطى فراسته، و لا يخيب ظنه. و إن كان بالوحي، فلا منزلة أعلى، و لا حال أدلّ على الفضيلة و الإمامة منه».
و قال ابن ميثم البحراني في قواعد المرام/ 183:
«لا نزاع في انه كان في غاية الذكاء و الاستعداد للعلم، و كان رسول اللّه- صلى اللّه عليه و آله- افضل الفضلاء، ثم انه بقى من أول صغره، الى حين وفاة الرسول في خدمته، يلازمه ليلا و نهارا، و يدخل عليه في كل وقت، و لم يتفق ذلك لاحد من الصحابة. و معلوم أن التلميذ اذا كان بتلك الصفة من الفطنة و الحرص على العلم، و كان الاستاذ في غاية الفضل و الحرص على ارشاده و تعليمه، و كان الإتصال بينهما حاصلا في كل الأوقات، فانه يبلغ ذلك التلميذ مبلغا عظيما في العلم».
كشف اليقين في فضائل أمير المؤمنين عليه السلام، النص، ص: 21
وَ يَقُولُ هَذَا أَخِي وَ وَلِيِّي وَ نَاصِرِي وَ صَفِيِّي وَ ذُخْرِي وَ كَهْفِي وَ صِهْرِي‏ «1» وَ وَصِيِّي وَ زَوْجُ كَرِيمَتِي وَ أَمِينِي عَلَى وَصِيَّتِي وَ خَلِيفَتِي وَ كَانَ يَحْمِلُهُ دَائِماً وَ يَطُوفُ بِهِ جِبَالَ مَكَّةَ وَ شِعَابَهَا وَ أَوْدِيَتَهَا «2»
(1)- البحار: «و ظهري و ظهيري» و لعله الأظهر.
(2)- ليس في المصدر.
كشف اليقين في فضائل أمير المؤمنين عليه السلام، النص، ص: 23
علامه حلى، حسن بن يوسف بن مطهر، كشف اليقين فى فضائل أمير المؤمنين عليه السلام، 1جلد، وزارت ارشاد - تهران، چاپ: اول، 1411 ق.
آينه يقين (ترجمه كشف اليقين) ؛ ؛ ص32

«12» نويسنده بشائر المصطفى، از يزيد بن قعنب بازگو نموده كه گفت: من و عباس بن عبد المطلب و گروهى از تيره عبد العزّى، در كنار خانه كعبه نشسته بوديم، ناگهان ديديم، فاطمه بنت اسد، مادر بزرگوار امير المؤمنين عليه السّلام در حالى كه از حمل او نه ماه مى‏گذشت و آثار وضع حمل، در او نمودار بود، از دور پيدا شد و دست به دعا برداشته و عرض كرد: پروردگارا! من به تو و به پيامبرانت و كتب آنها ايمان دارم و گفتار جدم ابراهيم خليل عليه السّلام كه اين خانه را تجديد بنا نموده تصديق نموده و به آن اعتراف دارم، خدايا! به حق بانى اين خانه و اين مولودى كه در رحم دارم، تو را سوگند مى‏دهم كه سختى‏
يزيد بن قعنب گويد: پس ديدم ديوار خانه باز شد و شكاف برداشت و فاطمه از آن شكاف به درون خانه كعبه رفت و ديوار به حال اوّل برگشت؛ جماعتى كه در آن جا بوديم، برخاستيم تا قفل در را باز كنيم، امّا قفل باز نشد، از آن جا فهميديم كه اين شكافتن ديوار، به امر پروردگار بوده و اين كرامتى است كه خداى متعال، به آن مخدّره و فرزندش، اختصاص داده است؛ سه روز از اين ماجرا گذشت و در روز چهارم، فاطمه در حالى كه مولود كعبه را به روى دست داشت، از خانه بيرون آمد و گفت: بى‏گمان من از زنان با ايمان دوران گذشته برترى يافتم، چرا كه آسيه دختر مزاحم، خداى را در جايى به شكل پنهانى پرستش كرد كه خداوند دوست نداشت جز در حال اضطرار در آنجا پرستش شود، يعنى خانه فرعون كه مهد كفر و ستمگرى بود و مريم دختر عمران كه به هنگام ولادت مسيح، به فرمان خداوند، از بيت المقدس و عبادتگاهش خارج گرديده و مسيح را تولد نمود و از درخت خرماى خشكيده‏اى كه آن را تكان داد خرماى تازه تناول نمود؛ اما من به فرمان خداوند، به خانه كعبه داخل شدم و از ميوه‏هاى بهشتى، تغذيه نمودم و پس از پايان حمل كه خواستم از آنجا خارج شوم، هاتفى مرا اعلام نمود كه اين مولود مسعود را، على نام گذار، چرا كه خداوند علىّ اعلى مى‏فرمايد: «من نام او را از نام خويش برگرفتم و او را به ادب خاص خود تربيت نمودم و بر دانش عميق خويش او را واقف ساختم؛ اوست كه در آينده نه چندان دور، خانه‏ام را از وجود بتها پاك ساخته و آنها را خواهد شكست و بر پشت بام خانه‏ام پس از شكستن بتها، حكومت توحيد را اعلام خواهد كرد، و مرا تقديس و تمجيد خواهد نمود، خوشحال و شادمان باد، آن كس كه او را دوست داشته و فرمانش را اطاعت نمايد و تيره روز باد، آن كس كه با او دشمنى ورزد و فرمانش را تمرّد نمايد».
راوى گويد: روزى كه على ديده به جهان گشود، از عمر پر بركت رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم سى سال گذشته بود، پيامبر او را بسيار دوست مى‏داشت و به مادرش فاطمه دستور داد تا گهواره او را نزديك بسترش قرار دهد.
آينه يقين (ترجمه كشف اليقين)، ص: 35
رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم شخصا تربيت او را به عهده گرفته و به دست مباركش او را مى‏شست و شير مى‏داد و به هنگام خواب گهوارش را تكان مى‏داد و در بيدارى با او سخن مى‏گفت و بر سينه‏اش او را جاى مى‏داد و مى‏گفت: اين مولود عزيز، برادر، ولى امور، پشتيبان، ذخيره، پناهگاه، برگزيده، داماد، وصىّ، شوهر دخترم، امين بر وصيتها و خليفه من است.
هميشه او را به شانه مى‏گرفت و فراز و نشيبهاى شهر مكه و كوههاى آن را مى‏پيمود و به دور از چشم بت پرستان قريش، به عبادت مشغول مى‏شد.
آينه يقين (ترجمه كشف اليقين)، ص: 37

"

يك روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار 13رجب المرجب تولد با سعادت وظهور یگانه جلوه ذات اقدس احدی برصاحب ووارث جلوه مبارک ** پاسخ داد.
"
كشف اليقين في فضائل أمير المؤمنين عليه السلام ؛ النص ؛ ص17

" رَوَى صَاحِبُ كِتَابِ بَشَائِرِ الْمُصْطَفَى‏ «2» عَنْ يَزِيدَ بْنِ قَعْنَبٍ‏ «3» قَالَ‏ كُنْتُ جَالِساً مَعَ الْعَبَّاسِ بْنِ عَبْدِ الْمُطَّلِبِ وَ فَرِيقٍ مِنْ بَنِي‏ «4» عَبْدِ الْعُزَّى بِإِزَاءِ بَيْتِ اللَّهِ الْحَرَامِ إِذْ أَقْبَلَتْ فَاطِمَةُ بِنْتُ أَسَدٍ أُمُّ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع‏

(2)- الصحيح: «بشارة المصطفى» لشيعة المرتضى، للشيخ عماد الدين أبي جعفر محمّد بن أبي القاسم عليّ بن محمّد بن عليّ بن رستم بن نردبان الطبريّ الآملي الكحي، من أجلّاء العلماء في القرن السادس. و قال العلامة المتتبّع الشيخ آقا بزرك الطهرانيّ، و في الذريعة إلى تصانيف الشيعة، 3/ 118، بعد ذكر كتابه هذا: كانت عند شيخنا العلامة النوريّ نسخة توجد اليوم عند الشيخ محمّد السماوي و ليست فيها الخطبة التي خطبها- صلّى اللّه عليه و آله و سلّم- في آخر شعبان، مع أنّ السيّد عليّ بن طاوس في أول أعمال شهر رمضان من كتابه «الإقبال»» نقل تلك الخطبة عن كتاب «بشارة المصطفى». فيظهر أنّ الموجود ليس تمام الكتاب.
(3)- م: قعيب.
أخرجه العلّامة المجلسي في البحار 35/ 9 عن كشف اليقين و كشف الحق و يوجد في بشارة المصطفى/ 7- 8، من دون الفقرة النهائية التي سنشير إليها- إن شاء اللّه. و بيان الأخير من قبل العلامة الطهرانيّ في النّسخة الموجودة من بشارة المصطفى كاف لتوضيح هذا الاختلاف.
(4)- ليس في البحار.
كشف اليقين في فضائل أمير المؤمنين عليه السلام، النص، ص: 18
وَ كَانَتْ حَامِلًا «1» بِهِ‏ «2» لِتِسْعَةِ أَشْهُرٍ وَ قَدْ أَخَذَهَا الطَّلْقُ فَقَالَتْ يَا رَبِّي‏ «3» إِنِّي مُؤْمِنَةٌ بِكَ‏ «4» وَ بِمَا جَاءَ مِنْ عِنْدِكَ مِنْ رُسُلٍ وَ كُتُبٍ وَ إِنِّي مُصَدِّقَةٌ بِكَلَامِ جَدِّي إِبْرَاهِيمَ الْخَلِيلِ ع وَ إِنَّهُ بَنَى بَيْتَكَ‏ «5» الْعَتِيقَ فَبِحَقِّ الَّذِي‏ «6» بَنَى هَذَا الْبَيْتَ وَ بِحَقِ‏ «7» الْمَوْلُودِ الَّذِي فِي بَطْنِي إِلَّا مَا «8» يَسَّرْتَ عَلَيَّ وِلَادَتِي قَالَ يَزِيدُ بْنُ قَعْنَبٍ‏ «9» فَرَأَيْتُ‏ «10» الْبَيْتَ قَدِ انْشَقَ‏ «11» عَنْ ظَهْرِهِ وَ دَخَلَتْ فَاطِمَةُ فِيهِ‏ «12» وَ غَابَتْ عَنْ أَبْصَارِنَا «13» وَ عَادَ الْبَيْتُ‏ «14» إِلَى حَالِهِ‏ «15» فَرُمْنَا أَنْ يَنْفَتِحَ لَنَا قُفْلُ الْبَابِ فَلَمْ يَنْفَتِحْ فَعَلِمْنَا أَنَّ ذَلِكَ مِنْ أَمْرِ «16» اللَّهِ تَعَالَى ثُمَّ خَرَجَتْ فِي الْيَوْمِ الرَّابِعِ وَ عَلَى يَدِهَا «17» أَمِيرُ
(4)- هكذا في م و المصدر. و في سائر النسخ: بك مؤمنة.
(5)- هكذا في المصدر. و في سائر النسخ: البيت.
(6)- هكذا في المصدر. و في سائر النسخ: هذا الّذي.
(7)- من المصدر.
(8)- المصدر و البحار: لمّا.
(9)- م: قعيب.
(10)- المصدر و البحار: فرأينا.
(11)- المصدر و البحار: انفتح.
(12)- ليس في المصدر.
(13)- المصدر: أبصارنا فيه.
(14)- من م.
(15)- البحار و المصدر: «و التزق الحائط» بدل: «و عاد البيت إلى حاله».
(16)- المصدر و البحار: أمر من أمر.
(17)- البحار: «بعد الرابع و بيدها» بدل: «في اليوم الرابع و على يدها».
كشف اليقين في فضائل أمير المؤمنين عليه السلام، النص، ص: 19
الْمُؤْمِنِينَ عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ ع فَقَالَتْ‏ «1» إِنِّي قَدْ فُضِّلْتُ عَلَى مَنْ تَقَدَّمَنِي مِنَ النِّسَاءِ لِأَنَّ آسِيَةَ بِنْتَ مُزَاحِمٍ عَبَدَتِ اللَّهَ سِرّاً فِي مَوْضِعٍ لَا يُحِبُّ اللَّهُ أَنْ يُعْبَدَ «2» فِيهِ إِلَّا اضْطِرَاراً وَ أَنَّ مَرْيَمَ بِنْتَ عِمْرَانَ هَزَّتِ النَّخْلَةَ الْيَابِسَةَ بِيَدِهَا حَتَّى أَكَلَتْ مِنْهَا رُطَباً جَنِيًّا وَ أَنِّي دَخَلْتُ بَيْتَ اللَّهِ الْحَرَامَ فَأَكَلْتُ‏ «3» مِنْ ثِمَارِ الْجَنَّةِ وَ أَرْزَاقِهَا «4» فَلَمَّا أَرَدْتُ أَنْ أَخْرُجَ هَتَفَ بِي هَاتِفٌ يَا فَاطِمَةُ سَمِّيهِ عَلِيّاً فَهُوَ عَلِيٌّ وَ اللَّهُ الْعَلِيُّ الْأَعْلَى يَقُولُ إِنِّي‏ «5» شَقَقْتُ اسْمَهُ مِنِ اسْمِي وَ أَدَّبْتُهُ بِأَدَبِي وَ أَوْقَفْتُهُ‏ «6» عَلَى غَامِضِ عِلْمِي وَ هُوَ الَّذِي يَكْسِرُ الْأَصْنَامَ فِي بَيْتِي وَ هُوَ الَّذِي يُؤَذِّنُ فَوْقَ ظَهْرِ بَيْتِي وَ يُقَدِّسُنِي وَ يُمَجِّدُنِي فَطُوبَى لِمَنْ أَحَبَّهُ وَ أَطَاعَهُ وَ وَيْلٌ لِمَنْ أَبْغَضَهُ وَ عَصَاهُ قَالَتْ‏ «7» فَوَلَدْتُ عَلِيّاً وَ لِرَسُولِ اللَّهِ ص ثَلَاثُونَ سَنَةً فَأَحَبَّهُ‏ «8» رَسُولُ اللَّهِ ص حُبّاً شَدِيداً*
(1)- هكذا في المصدر. و في النسخ: ثم قالت.
(2)- المصدر و البحار: لا يحبّ أن يعبد اللّه.
(3)- هكذا في المصدر، م و د. و في سائر النسخ: و أكلت.
(4)- البحار: أوراقها.
(5)- من المصدر.
(6)- من البحار: وقفة.
أ: واقفة.
(7)- هكذا في البحار و د. و في سائر النسخ: قال.
(8)- م و البحار: و أحبّه.
كشف اليقين في فضائل أمير المؤمنين عليه السلام، النص، ص: 20
وَ قَالَ لِي‏ «1» اجْعَلِي مَهْدَهُ بِقُرْبِ فِرَاشِي وَ كَانَ ص‏ «2» يَلِي أَكْثَرَ تَرْبِيَتِهِ وَ كَانَ يُطَهِّرُ عَلِيّاً فِي وَقْتِ غَسْلِهِ وَ يجره [يُوْجِرُهُ‏] اللَّبَنَ‏ «3» عِنْدَ شُرْبِهِ وَ يُحَرِّكُ مَهْدَهُ عِنْدَ نَوْمِهِ وَ يُنَاغِيهِ فِي يَقَظَتِهِ وَ يَحْمِلُهُ عَلَى صَدْرِهِ‏*
و الإتّحاد بين النبي و عليّ، قد كان سالفا مستمرّا و آنفا. و من ذلك حديث النور، و حديث خيبر، و انّه يحبّ اللّه و رسوله، و يحبّه اللّه و رسوله، في مقام أنّ من كان قد هرب في خيبر، لم يكن كذلك، لأنّ الحديث ورد على هذه الواقعة. و من ذلك حديث الطائر، و انّه احبّ العباد الى اللّه تعالى، و احبهم إلى رسول اللّه- صلى اللّه عليه و آله و سلم-».
«و نشأ في دار الوحي، و ربّي في بيت التنزيل، و لم يفارق النبي- صلى اللّه عليه و آله- في حال حياته الى حال وفاته. لا يقاس بسائر الناس. و إذا كان- عليه السلام- في أكرم ارومة، و اطيب مغرس، و العرق الصالح ينمي، و الشهاب الثاقب يسري، و تعليم الرسول ناجع. و لم يكن الرسول- صلى اللّه عليه و آله- ليتولى تأديبه، و يتضمن حضانته، و حسن تربيته، الّا على ضربين: إمّا على التفرّس فيه، أو بالوحي من اللّه تعالى؛ فان كان بالتفرّس، فلا تخطى فراسته، و لا يخيب ظنه. و إن كان بالوحي، فلا منزلة أعلى، و لا حال أدلّ على الفضيلة و الإمامة منه».
و قال ابن ميثم البحراني في قواعد المرام/ 183:
«لا نزاع في انه كان في غاية الذكاء و الاستعداد للعلم، و كان رسول اللّه- صلى اللّه عليه و آله- افضل الفضلاء، ثم انه بقى من أول صغره، الى حين وفاة الرسول في خدمته، يلازمه ليلا و نهارا، و يدخل عليه في كل وقت، و لم يتفق ذلك لاحد من الصحابة. و معلوم أن التلميذ اذا كان بتلك الصفة من الفطنة و الحرص على العلم، و كان الاستاذ في غاية الفضل و الحرص على ارشاده و تعليمه، و كان الإتصال بينهما حاصلا في كل الأوقات، فانه يبلغ ذلك التلميذ مبلغا عظيما في العلم».
كشف اليقين في فضائل أمير المؤمنين عليه السلام، النص، ص: 21
وَ يَقُولُ هَذَا أَخِي وَ وَلِيِّي وَ نَاصِرِي وَ صَفِيِّي وَ ذُخْرِي وَ كَهْفِي وَ صِهْرِي‏ «1» وَ وَصِيِّي وَ زَوْجُ كَرِيمَتِي وَ أَمِينِي عَلَى وَصِيَّتِي وَ خَلِيفَتِي وَ كَانَ يَحْمِلُهُ دَائِماً وَ يَطُوفُ بِهِ جِبَالَ مَكَّةَ وَ شِعَابَهَا وَ أَوْدِيَتَهَا «2»
(1)- البحار: «و ظهري و ظهيري» و لعله الأظهر.
(2)- ليس في المصدر.
كشف اليقين في فضائل أمير المؤمنين عليه السلام، النص، ص: 23
علامه حلى، حسن بن يوسف بن مطهر، كشف اليقين فى فضائل أمير المؤمنين عليه السلام، 1جلد، وزارت ارشاد - تهران، چاپ: اول، 1411 ق.
آينه يقين (ترجمه كشف اليقين) ؛ ؛ ص32

«12» نويسنده بشائر المصطفى، از يزيد بن قعنب بازگو نموده كه گفت: من و عباس بن عبد المطلب و گروهى از تيره عبد العزّى، در كنار خانه كعبه نشسته بوديم، ناگهان ديديم، فاطمه بنت اسد، مادر بزرگوار امير المؤمنين عليه السّلام در حالى كه از حمل او نه ماه مى‏گذشت و آثار وضع حمل، در او نمودار بود، از دور پيدا شد و دست به دعا برداشته و عرض كرد: پروردگارا! من به تو و به پيامبرانت و كتب آنها ايمان دارم و گفتار جدم ابراهيم خليل عليه السّلام كه اين خانه را تجديد بنا نموده تصديق نموده و به آن اعتراف دارم، خدايا! به حق بانى اين خانه و اين مولودى كه در رحم دارم، تو را سوگند مى‏دهم كه سختى‏
يزيد بن قعنب گويد: پس ديدم ديوار خانه باز شد و شكاف برداشت و فاطمه از آن شكاف به درون خانه كعبه رفت و ديوار به حال اوّل برگشت؛ جماعتى كه در آن جا بوديم، برخاستيم تا قفل در را باز كنيم، امّا قفل باز نشد، از آن جا فهميديم كه اين شكافتن ديوار، به امر پروردگار بوده و اين كرامتى است كه خداى متعال، به آن مخدّره و فرزندش، اختصاص داده است؛ سه روز از اين ماجرا گذشت و در روز چهارم، فاطمه در حالى كه مولود كعبه را به روى دست داشت، از خانه بيرون آمد و گفت: بى‏گمان من از زنان با ايمان دوران گذشته برترى يافتم، چرا كه آسيه دختر مزاحم، خداى را در جايى به شكل پنهانى پرستش كرد كه خداوند دوست نداشت جز در حال اضطرار در آنجا پرستش شود، يعنى خانه فرعون كه مهد كفر و ستمگرى بود و مريم دختر عمران كه به هنگام ولادت مسيح، به فرمان خداوند، از بيت المقدس و عبادتگاهش خارج گرديده و مسيح را تولد نمود و از درخت خرماى خشكيده‏اى كه آن را تكان داد خرماى تازه تناول نمود؛ اما من به فرمان خداوند، به خانه كعبه داخل شدم و از ميوه‏هاى بهشتى، تغذيه نمودم و پس از پايان حمل كه خواستم از آنجا خارج شوم، هاتفى مرا اعلام نمود كه اين مولود مسعود را، على نام گذار، چرا كه خداوند علىّ اعلى مى‏فرمايد: «من نام او را از نام خويش برگرفتم و او را به ادب خاص خود تربيت نمودم و بر دانش عميق خويش او را واقف ساختم؛ اوست كه در آينده نه چندان دور، خانه‏ام را از وجود بتها پاك ساخته و آنها را خواهد شكست و بر پشت بام خانه‏ام پس از شكستن بتها، حكومت توحيد را اعلام خواهد كرد، و مرا تقديس و تمجيد خواهد نمود، خوشحال و شادمان باد، آن كس كه او را دوست داشته و فرمانش را اطاعت نمايد و تيره روز باد، آن كس كه با او دشمنى ورزد و فرمانش را تمرّد نمايد».
راوى گويد: روزى كه على ديده به جهان گشود، از عمر پر بركت رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم سى سال گذشته بود، پيامبر او را بسيار دوست مى‏داشت و به مادرش فاطمه دستور داد تا گهواره او را نزديك بسترش قرار دهد.
آينه يقين (ترجمه كشف اليقين)، ص: 35
رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم شخصا تربيت او را به عهده گرفته و به دست مباركش او را مى‏شست و شير مى‏داد و به هنگام خواب گهوارش را تكان مى‏داد و در بيدارى با او سخن مى‏گفت و بر سينه‏اش او را جاى مى‏داد و مى‏گفت: اين مولود عزيز، برادر، ولى امور، پشتيبان، ذخيره، پناهگاه، برگزيده، داماد، وصىّ، شوهر دخترم، امين بر وصيتها و خليفه من است.
هميشه او را به شانه مى‏گرفت و فراز و نشيبهاى شهر مكه و كوههاى آن را مى‏پيمود و به دور از چشم بت پرستان قريش، به عبادت مشغول مى‏شد.
آينه يقين (ترجمه كشف اليقين)، ص: 37

"

يك روز پيش

"
اریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۶
کشیش انگلیسی:
کشیش و متفکر انگلیسی معتقد است حضرت امام علی (علیه السلام) نه‌ تنها اسوه حکومت اسلامی بلکه اسوه حکومت داری به معنای کلی آن است.
http://www.shia-news.com/files/fa/ne...233502_591.jpgبه گزارش «شیعه نیوز»، کشیش و متفکر انگلیسی معتقد است حضرت امام علی (علیه السلام) نه‌ تنها اسوه حکومت اسلامی بلکه اسوه حکومت داری به معنای کلی آن است.

'فرانک جولیان گِلی' روز سه شنبه در بیان دیدگاه خود نسبت به امام علی (علیه السلام) گفت: قبلاً مقاله‌ای در مورد آن حضرت نوشته و با برخی زوایای زندگی او آشنا هستم.

وی افزود: درحالیکه امام علی (علیه السلام) یک مبارز برجسته بود اما برخی معتقدند او یک سیاستمدار زیرکی نبود. با این ‌حال در مقام دفاع از امام علی (علیه السلام) باید بگویم که او اساساً یک رهبر سیاسی بسیار باهوش بود و در موارد متعدد (از نظر سیاسی) بسیار خوب عمل کرده است.

این روحانی مسیحی ادامه د اد: آنچه باید بگویم این است که امام علی (علیه السلام) اسوه حکومت است البته نه‌ فقط حکومت اسلامی، بلکه حکومت به معنای کلی آن است.
وی سپس به مواردی مانند احادیث نقل ‌شده از حضرت علی (علیه السلام) در زمینه رعایت انصاف با مسحیان و یهودیان اشاره کرد.

گلی به این موضوع که نزد شیعیان حضرت علی (علیه السلام) به 'شیر' و یا 'اسد' معروف است و از آن حضرت به‌ عنوان 'اسدالله' نیز یاد می‌شود اشاره کرد و گفت: بین بازنمایی نمادین حضرت عیسی (علیه السلام) به‌ صورت شیر در کتاب مکاشفه یوحنا و مقام حضرت علی (علیه السلام) به‌ عنوان اسدالله، شباهت‌هایی می‌بینم.

این کشیش انگلیسی سپس به مقام حضرت علی (علیه السلام) در تقوا و پرهیزگاری پرداخت و گفت: اهمیت مقام امام علی (علیه السلام) به پرهیزگاری اوست. برخی از مردم سیاست را از پرهیزگاری جدا می‌دانند، اما در شخصیت امام علی (علیه السلام) این‌گونه نیست.
وی ضمن اشاره به واقعه کربلا افزود: از اینکه شنیدم یک و شاید هم دو مسیحی در رکاب امام حسین (علیه السلام) شمشیر به دست گرفته‌اند شگفت‌زده شدم. اما دلیل آن این است که آن نبرد بین عدالت و ظلم بود.

این روحانی مسیحی توضیح داد که در چنین وضعی فرقی نمی‌کند که شما مسیحی باشی یا مسلمان، هر دینی که داشته باشی طرف عدالت را خواهی گرفت.
وی عنوان کرد که در زبان انگلیسی وقتی از عدالت سخن می‌گوییم منظور عدالت حقوقی و حداکثر عدالت اخلاقی است اما در ادیان، عدالت معنای عمیق‌ تری دارد و آن زندگی بر اساس وحی است.
این متفکر انگلیسی در پاسخ به سئوالی درباره اهمیت نقش وحدت در ادیان ابراهیمی گفت: در موضوع وحدت بین ادیان، یکی از وظایف اصلی مبارزه با نیروهای تاریکی و اهریمنی است.
وی 'تونی بلر' نخست‌ وزیر اسبق انگلیس و 'جرج بوش' رئیس ‌جمهوری اسبق آمریکا را نمونه‌ای از این نیروهای اهریمنی توصیف و این‌گونه بیان کرد که در حین تلاش برای وحدت بین ادیان باید مفهوم مبارزه با نیروهای تاریکی و اهریمنی نیز مدنظر باشد.

** حمله نیوزیلند یک جنایت نفرت‌انگیز بود
گِلی درمورد حمله تروریستی نیوزیلند نیز گفت: این ‌یک جنایت نفرت‌انگیز بود که در آن تعدادی از مسلمانان با بی‌رحمی سلاخی شدند.
وی سپس افزود: یک موضوع مهم در رسانه‌های غربی در این زمینه نادیده گرفته می‌شود و آن اینکه موج مهاجران مسلمان در کشورهای غربی به دلیل سال‌ها جنگ و ناامنی و فروپاشی نهادهای قانونی در کشورهای خاورمیانه و به دلیل سیاست‌های مداخله‌جویانه غرب به راه افتاده است.
این روحانی مسیحی با یادآوری اینکه یکی از نجات ‌یافتگان این حمله یک فرد افغان بوده، پرسید: چه کسی باعث آواره شدن افغان‌ها شد؟

وی به‌ صراحت از تونی بلر و جرج بوش در این مورد نام برد و گفت: این روزها دولت‌های غربی طوری حرف می‌زنند که انگار با دو نیروی افراطی اسلامی و سفیدپوست راست افراطی روبرو هستند. حال ‌آنکه خود دولت‌ها عامل اصلی ایجاد این دوگانگی هستند.
این کشیش انگلیسی تصریح کرد: دولت‌ها برخلاف ادعایی که می‌کنند، خود عامل سیاست‌هایی هستند که منتهی به این‌گونه حوادث می‌شود.
نمازگزاران مسلمان در جریان برگزاری نماز جمعه 14 اسنفد ماه در دو مسجد 'نور' و 'لینوود'' شهر کرایست‌ چرچ نیوزیلند مورد حمله تروریستی مسلحانه قرار گرفتند که طی آنها 50 نفر کشته و دهها نفر نیز زخمی شدند.

متهم اصلی این حمله 'برنتون هریسون تَرنت' 28ساله اهل استرالیا معرفی شده که پیشتر بارها در صفحات مجازی خود از حضور مهاجران مسلمان در'سرزمین های اروپایی' ابراز خشم کرده بود.

منبع: ایرنا

"

يك روز پيش

مجیدماجد به سرنگار پسر دوازده ساله، در انباری خانه، رآکتور هسته‌ای ساخت! پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
سلام علیکم
بنده اگر بتوانم با ذهن ناتوان در پیشرفت بحث همراه باشم خوشحالم.

اما مسأله رابطه جبرگرایی و مادیگرایی، محتاج اطلاع از تاریخ آن است، که اگر فرصت شد هر چه میدانم عرض میکنم، اما اصل عدم قطعیت، پس در بین فیزیکدانان، هستند گروهی که میگویند عدم قطعیت به ذات طبیعت در بخش زیر اتم برمیگردد، و کلمه اصل، فرقش با قانون در همین است که بخشی است، ولی عدم قطعیت در زیر اتم، در عدم قطعیت در فرایند جریانات بر اتم نیز تاثیرگزار است، و لذا گربه معروف را پیش کشیدند، و میگویند که نامساوی بل، کفه را به نفع عدم قطعیت هایزنبرگ مایل کرده است: واکنشهای انتقادی

در خاطرم هست که قبلا در این فروم عرض کردم که مناظره اینشتن و بور، تنازع واقعی ندارد، بلکه مکمل یکدیگر است، و لذا هم خدا تاس نمیاندازد(أبی الله ان یجری الامور الا باسبابها) و هم تا لحظه وقوع یک واقعه، بداء ممکن است(قالت الیهود ید الله مغلولة...بل یداه مبسوطتان...)

اگر مقصود شما را دریافت نکردم توضیح دهید تا گفتگو کنیم.
خیلی ممنون و متشکرم حسین آقای عزیز
در باره ذاتی بودن عدم قطعیت در واقع حاشیه به مطلب اصلی بود .
مطلب اصلی از این قرار است که من ادعا میکنم چون مادیگرایی چیزی غیر از ماده را قبول ندارد و تعریف همه چیز از جمله انسان مادی هست پس الزاما باید جبری باشد بعبارتی مادیگرایی = جبر مطلق
من خواستم نظرتان را در باره این ادعای من بفرمایید.
توضیح بیشتر اینکه اساسا مجید فریدام حسین فقط مجموعه ای از ملکولها با چینش خاص هستند . اگر همین ملکولها را جور دیگری بچینیم مجید به فریدام یا فریدام به مجید تبدیل میشود .و اعمال افراد هم صرفا ناشی از آثار مواد است .این آثار مواد خصوصا در مورد مخدرها یا داروهای روانگردان به خوبی معلوم هست و سایر مواد هم آثار خاص خودش دارد . "

يك روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار 13رجب المرجب تولد با سعادت وظهور یگانه جلوه ذات اقدس احدی برصاحب ووارث جلوه مبارک ** پاسخ داد.
"
الأمالي( للصدوق) ؛ النص ؛ ص132
مجلس 27ح9
9- حَدَّثَنَا عَلِيُّ بْنُ أَحْمَدَ بْنِ مُوسَى الدَّقَّاقُ رَحِمَهُ اللَّهُ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ جَعْفَرٍ الْأَسَدِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا مُوسَى بْنُ عِمْرَانَ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ يَزِيدَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ سِنَانٍ عَنِ الْمُفَضَّلِ بْنِ عُمَرَ عَنْ ثَابِتِ بْنِ دِينَارٍ عَنْ سَعِيدِ بْنِ جُبَيْرٍ قَالَ قَالَ يَزِيدُ بْنُ قَعْنَبٍ‏ كُنْتُ جَالِساً مَعَ الْعَبَّاسِ بْنِ عَبْدِ الْمُطَّلِبِ وَ فَرِيقٍ مِنْ عَبْدِ الْعُزَّى بِإِزَاءِ بَيْتِ اللَّهِ الْحَرَامِ إِذْ أَقْبَلَتْ فَاطِمَةُ بِنْتُ أَسَدٍ أُمُّ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع وَ كَانَتْ حَامِلَةً بِهِ لِتِسْعَةِ أَشْهُرٍ وَ قَدْ أَخَذَهَا الطَّلْقُ فَقَالَتْ رَبِّ إِنِّي مُؤْمِنَةٌ بِكَ وَ بِمَا جَاءَ مِنْ عِنْدِكَ مِنْ رُسُلٍ وَ كُتُبٍ وَ إِنِّي مُصَدِّقَةٌ بِكَلَامِ جَدِّي إِبْرَاهِيمَ الْخَلِيلِ ع وَ أَنَّهُ بَنَى الْبَيْتَ الْعَتِيقَ فَبِحَقِّ الَّذِي بَنَى هَذَا الْبَيْتَ- وَ بِحَقِّ الْمَوْلُودِ الَّذِي فِي بَطْنِي لَمَّا يَسَّرْتَ عَلَيَّ وِلَادَتِي قَالَ يَزِيدُ بْنُ قَعْنَبٍ فَرَأَيْنَا الْبَيْتَ وَ قَدِ انْفَتَحَ عَنْ ظَهْرِهِ وَ دَخَلَتْ فَاطِمَةُ فِيهِ وَ غَابَتْ عَنْ أَبْصَارِنَا وَ الْتَزَقَ الْحَائِطُ فَرُمْنَا أَنْ يَنْفَتِحَ لَنَا قُفْلُ الْبَابِ فَلَمْ يَنْفَتِحْ فَعَلِمْنَا أَنَّ ذَلِكَ أَمْرٌ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ ثُمَّ خَرَجَتْ بَعْدَ الرَّابِعِ وَ بِيَدِهَا أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع ثُمَ‏
الأمالي( للصدوق)، النص، ص: 133
قَالَتْ إِنِّي فُضِّلْتُ عَلَى مَنْ تَقَدَّمَنِي مِنَ النِّسَاءِ لِأَنَّ آسِيَةَ بِنْتَ مُزَاحِمٍ عَبَدَتِ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ سِرّاً فِي مَوْضِعٍ لَا يُحِبُّ أَنْ يُعْبَدَ اللَّهُ فِيهِ إِلَّا اضْطِرَاراً وَ أَنَّ مَرْيَمَ بِنْتَ عِمْرَانَ هَزَّتِ النَّخْلَةَ الْيَابِسَةَ بِيَدِهَا حَتَّى أَكَلَتْ مِنْهَا رُطَباً جَنِيًّا وَ أَنِّي دَخَلْتُ بَيْتَ اللَّهِ الْحَرَامَ فَأَكَلْتُ مِنْ ثِمَارِ الْجَنَّةِ وَ أَوْرَاقِهَا فَلَمَّا أَرَدْتُ أَنْ أَخْرُجَ هَتَفَ بِي هَاتِفٌ يَا فَاطِمَةُ سَمِّيهِ عَلِيّاً فَهُوَ عَلِيٌّ وَ اللَّهُ الْعَلِيُّ الْأَعْلَى يَقُولُ إِنِّي شَقَقْتُ اسْمَهُ مِنِ اسْمِي وَ أَدَّبْتُهُ بِأَدَبِي وَ وَقَفْتُهُ عَلَى غَامِضِ عِلْمِي وَ هُوَ الَّذِي يَكْسِرُ الْأَصْنَامَ فِي بَيْتِي وَ هُوَ الَّذِي يُؤَذِّنُ فَوْقَ ظَهْرِ بَيْتِي وَ يُقَدِّسُنِي وَ يُمَجِّدُنِي فَطُوبَى لِمَنْ أَحَبَّهُ وَ أَطَاعَهُ وَ وَيْلٌ لِمَنْ أَبْغَضَهُ وَ عَصَاهُ.
و صلى الله على نبينا محمد و آله الطيبين الطاهرين‏
المجلس الثامن و العشرون‏ابن بابويه، محمد بن على، الأمالي (للصدوق)، 1جلد، كتابچى - تهران، چاپ: ششم، 1376ش.
الأمالي (للصدوق) / ترجمه كمره‏اى ؛ متن ؛ ص132

(1) 9- يزيد بن قعنب گويد من با عباس بن عبد المطلب و جمعى از عبد العزى برابر خانه كعبه نشسته بوديم كه فاطمه بنت اسد مادر امير المؤمنين كه نه ماه باو آبستن بود آمد و درد زائيدن داشت گفت خدايا من بتو ايمان دارم و بدان چه از نزد تو آمده است از رسولان و كتابها مؤمنم و بسخن جدم ابراهيم خليل تصديق دارم و او است كه اين بيت عتيق را ساخته بحق آنكه اين خانه را ساخته و بحق مولودى كه در شكم منست ولادت را بر من آسان كن، يزيد بن قعنب گويد ما بچشم خود ديديم كه خانه از پشت شكافت و فاطمه بدرون آن رفت و از ديده ما نهان شد و ديوار بهم آمد و خواستيم قفل در خانه را بگشائيم گشوده نشد و دانستيم كه اين امر از طرف خداى عز و جل است و پس از
الأمالي (للصدوق) / ترجمه كمره‏اى، متن، ص: 133
چهار روز بيرون آمد و امير المؤمنين را در دست داشت و سپس گفت من بر همه زنان گذشته فضيلت دارم زيرا آسيه بنت مزاحم خدا را بنهانى پرستيد در آنجا كه خوب نبود پرستش خدا جز از روى ناچارى و مريم دختر عمران نخل خشك را بدست خود جنبانيد تا از آن خرماى تازه چيد و خورد و من در خانه محترم خدا وارد شدم و از ميوه بهشت و بار و برگش خوردم و چون خواستم بيرون آيم يك هاتفى آواز داد اى فاطمه نامش را على بگذار كه او على است و خداى اعلى ميفرمايد من نام او را از نام خود گرفتم و بادب خود تاديبش نمودم و غامض علم خود را باو آموختم و اوست كه بت‏ها را در خانه من ميشكند و او است كه در بام خانه‏ام اذان ميگويد و مرا تقديس و تمجيد ميكند خوشا بر كسى كه او را دوست دارد و فرمان بردار و بدا بر كسى كه او را دشمن دارد و نافرمانى كند و صلى اللَّه على نبينا محمد و آله الطيبين الطاهرين.
مجلس بيست و هشتم‏

"

يك روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار برنامه ریزی کشورهای غربی و عربی برای ایجاد قحطی در ایران پاسخ داد.
" لعنت ازلی وابدی خدا بر همه ریاکاران فاسد دزد دروغگو ازلا وابدا "

2 روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار معنای تمسک به قرآن ، نفی سنت نیست پاسخ داد.
"
پست 2320
نقل قول:
در اصل توسط ghanet غانت هالک ملحد کافر بالله وانبیائه ورسله وکتبه وحججه بهائی ملحد زنیم مابون شیطان پرست بی سواد مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و..........نوشته شده است http://www.iranclubs.org/forums/imag...s/viewpost.gif

آن خواب برای زندگان سنگین است ولی مردگان آن را بسیار سبک می بینند ، چون وقتی از خواب مرگ بر می خیزند قسم می خورند که ساعتی بیش از مرگشان نگذشته است. بازهم توضیح بدهم یا کفایت می کند؟

hosyn
خیر، کفایت نمیکند، چون سؤال من را فطرت هر بچه‌ای از شما میپرسد:

آیا امروز به خواب بروم و وقتی بیدار شدم گمان کنم که لحظه‌ای نگذشته، یا ۱۰۰ سال دیگر به خواب بروم؟

کدام فطرتی است که بگوید خواب امروز بهتر از یک صد سال زندگی کردن و سپس به خواب رفتن است؟

سؤال: خواب امروز با خواب ده سال دیگر چه فرقی میکند که قران میگوید اگر ادعای آخرت دارید همین امروز آروزی خواب مرگ کنید؟
"

2 روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار به نیت سلامتی وظهور وفرج صاحب العصر والزمان صلوات پاسخ داد.
"
مجموعه کارهایی که تاکنون در کانال برهان در خصوص #معاویه با استناد به منابع اهل تسنن قرار گرفته است حتما اسکنهای ذیل مطالب را هم مطالعه فرمایید.

- در روز ۱۲ رجب چه اتفاقی افتاد؟
https://t.me/borrhan/23848
https://t.me/borrhan/23849

-بررسی نامه امیرالمومنین(نامه ۶ نهج‌البلاغه) به #معاویه و پاسخ به شبهه خلافت شورایی:
https://t.me/borrhan/31332

-مرگ #معاویه بر دین غیر از اسلام
https://t.me/borrhan/31187

-روشنگری معاویه بن یزید بن معاویه، درباره #معاویه
https://t.me/borrhan/31186

- #معاویه و ۶۱ سال لعن امیرالمومنین بر ۷۵هزار منبر در کلام علامه امینی
https://t.me/borrhan/30544

-آیا صلح امام مجتبی علیه السلام با #معاویه به معنای کناره گیری ایشان از امامت و یا حتی خلافت و اعطای آن به #معاویه است؟؟
https://t.me/borrhan/30539

- نبش قبر #معاویه و عاقبت شوم او:
https://t.me/borrhan/29788

-نظر بن باز درباره #معاویه و فرار او از پاسخ به شهادت رسیدن جناب عمار توسط معاویه:
https://t.me/borrhan/29344

- #معاویه ستمگر و جهنمی است،(ترفند معاویه برای توجیه کشته‌شدن جناب عمار در صفین و پاسخ مولای متقیان):
https://t.me/borrhan/29342

-شادی #معاویه و سجده شکر و تکبیر او در شهادت امام مجتبی علیه السلام:
https://t.me/borrhan/29282
https://t.me/borrhan/29283
https://t.me/borrhan/29284
https://t.me/borrhan/29285
https://t.me/borrhan/29286
https://t.me/borrhan/29287
https://t.me/borrhan/29288
https://t.me/borrhan/29289
https://t.me/borrhan/29290
https://t.me/borrhan/29291
https://t.me/borrhan/29292
https://t.me/borrhan/29293
https://t.me/borrhan/29294
https://t.me/borrhan/29295
https://t.me/borrhan/29296
https://t.me/borrhan/29297

-شهادت امام مجتبی علیه السلام به دستور #معاویه:
https://t.me/borrhan/29267
https://t.me/borrhan/29268
https://t.me/borrhan/29269
https://t.me/borrhan/29270
https://t.me/borrhan/29271
https://t.me/borrhan/29272
https://t.me/borrhan/29273
https://t.me/borrhan/29274
https://t.me/borrhan/29275
https://t.me/borrhan/29276
https://t.me/borrhan/29277
https://t.me/borrhan/29278
https://t.me/borrhan/29279
https://t.me/borrhan/29280
https://t.me/borrhan/29281

- #معاویه و اهل صفین، گروه سرکش و فرار احمد بن حنبل از پاسخ:
https://t.me/borrhan/29115

-هل من مبارز طلبیدن امیر المومنین در جنگ صفین و خیس شدن شلوار #معاویه:
https://t.me/borrhan/29098

-عدنان ابراهیم، مورخ معاصر و مذمت #معاویه:
https://t.me/borrhan/29029

-مذمت شدید #معاویه در لسان یکی از علمای معاصر اهل تسنن:
https://t.me/borrhan/29015

- #معاویه و اعتقاد به جبر!:
https://t.me/borrhan/28918

-طبری و لعن #معاویه:
https://t.me/borrhan/28917

-رشوه دادن #معاویه به فرزند عمر برای اخذ بیعت برای یزید:
https://t.me/borrhan/28713

- نامه #معاویه به محمد بن ابی‌بکر و معرفی ابوبکر به عنوان کسی که ریشه تمام اختلافات با علی و اولاد علی علیهم السلام را بنا نهاد:
https://t.me/borrhan/28699

-نامه عمر به #معاویه و شرح جنایات سقیفه در به شهادت رساندن حضرت زهرا سلام الله علیها و اخذ بیعت اجباری:
https://t.me/borrhan/23073

-احتجاج امیرالمومنین به حدیث #غدیر با #معاویه در صفین:
https://t.me/borrhan/28280

- وجه تسمیه پیروان مکتب سقیفه به اهل سنت از سالی که سنت سب بر مولا علی علیه السلام توسط #معاویه بنا نهاده شد!
https://t.me/borrhan/27797

-#معاویه صحابه‌ای که شهادت او قبول نمی‌شود!
https://t.me/borrhan/27263

-شهادت حجر بن عدی به دست #معاویه:
https://t.me/borrhan/26212

- اهل صفین متجاوز و ستمکار:
https://t.me/borrhan/31535
https://t.me/borrhan/23682

- مردم و ترک سنت رسولخدا صلی الله علیه و آله از ترس #معاویه در حج:
https://t.me/borrhan/22311

- خلفای بنی‌امیه از جمله #معاویه
ناصبی بودند:
https://t.me/borrhan/29083

-اعتراف به اخذ بیعت اجباری از امیرالمومنین در نامه #معاویه به آن حضرت:
https://t.me/borrhan/21779

- #معاویه و اقامه نماز جمعه در روز چهارشنبه:
https://t.me/borrhan/20376

- #معاویه پایه گذار سب بر صحابه، سب بر امیرالمومنین علی علیه السلام:
https://t.me/borrhan/20268
https://t.me/borrhan/20269

- #معاویه قاتل عایشه!
https://t.me/borrhan/17276

- #پیشگویی امیرالمومنین از دستور #معاویه به سب آن حضرت و مخالفت سیستان با این حکم معاویه
https://t.me/borrhan/30545

- میزان حقوق دریافتی #معاویه در زمان عمر بن الخطاب!
https://t.me/borrhan/16078

- #معاویه خلیفه رقاص!
https://t.me/borrhan/15774

- تجارت بت، شغل #معاویه:
https://t.me/borrhan/15609

- اعتراف علمای مخالفین : تمام مشکلات اسلام از #معاویه است.
https://t.me/borrhan/12109

- اعتراف ابن تیمیه: هیچ فضیلت با سند صحیح درباره #معاویه نداریم!
https://t.me/borrhan/23874
https://t.me/borrhan/23875
https://t.me/borrhan/10180

- جایگاه #معاویه در دوزخ:
https://t.me/borrhan/10145

- دستور رسول خدا صلی الله علیه و آله بر گردن زدن #معاویه :
https://t.me/borrhan/23858

- اعتراف علمای مخالفین در این که هیچ فضیلت صحیح السند درباره #معاویه وجود ندارد:
https://t.me/borrhan/23873
https://t.me/borrhan/23876
https://t.me/borrhan/23877
https://t.me/borrhan/23878

- نظر ابن عباس : #معاویه حمار است!
https://t.me/borrhan/23869

- نفرین رسول خدا صلی الله علیه و آله و سیر نشدن #معاویه از غذا:
https://t.me/borrhan/23860

- کشتن نسائی عالم بزرگ اهل تسنن به خاطر مخالفت او برای نوشتن کتابی در فضیلت #معاویه
https://t.me/borrhan/31133
https://t.me/borrhan/23854

- #معاویه و تعامل او با اسیران زن مسلمان! :
https://t.me/borrhan/23851

- نسب #معاویه :
https://t.me/borrhan/23850

- سخن یکی از صحابه: #معاویه رباخوار و جهنمی است!
https://t.me/borrhan/15217

- طارق المصری از مبلغین اهل سنت و اعلان تشیع، و مذمت #معاویه به خاطر جنگ با امیرالمومنین علی علیه السلام:
https://t.me/borrhan/29746

- امیرالمومنین علی علیه السلام در جنگش با #معاویه بر حق بود:
https://t.me/borrhan/29112

-امیرالمومنین علیه السلام و لعن #معاویه در قنوت نماز:
https://t.me/borrhan/23864

- امیرالمومنین علی علیه السلام #معاویه را اهل قرآن نمی‌داند:
https://t.me/borrhan/23862

- سیل روایات جعلی و اسرائیلیات در زمان #معاویه:
https://t.me/borrhan/30848

-رسول خدا و معرفی #معاویه به عنوان نشانه جهنم و #تحریف علمای عامه!
https://t.me/borrhan/31841

- #تحریف روایت امر #معاویه به سب امیرالمومنین توسط علمای مخالفین
https://t.me/borrhan/32404
https://t.me/borrhan/32405
https://t.me/borrhan/32406

- #معاویه و قصد محو نام رسول‌الله صلی الله علیه و آله!
https://t.me/borrhan/32204

-نامه عمر به #معاویه و شرح واقعه هجوم به بیت فاطمی سلام الله علیها:
https://t.me/borrhan/32177
"

2 روز پيش

2 روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار معاویه ....... پاسخ داد.
"
جایگاه معاویه ملعون در جهنم!

《حدثني خلف بن هشام البزار حدثنا أبو عوانة عن الأعمش عن سَالِمِ بْنِ أَبِي الْجَعْدِ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مُعَاوِيَةُ فِي تَابُوتٍ مُقْفَلٍ عَلَيْهِ فِي جَهَنَّمَ.》

رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمودند: معاوية در تابوتي قفل شده در جهنم است.

جمل من أنساب الأشراف ج5 ص136

بررسي سند روايت طبق سايت «إسلام ويب»:

1⃣خلف بن هشام البزار:ثقة
http://library.islamweb.net/hadith/R...hp?RawyID=2738

2⃣الوضاح بن عبد الله اليشكري:ثقة ثبت
http://library.islamweb.net/hadith/R...hp?RawyID=8153

3⃣سليمان بن مهران الأعمش:ثقة حافظ
http://library.islamweb.net/hadith/R...hp?RawyID=3629

4⃣سالم بن أبي الجعد الأشجعي: ثقة
http://library.islamweb.net/hadith/R...hp?RawyID=3182
کرکس دون پنجه زد بر روی طاووس ازل
عالمی از حسرت آن جلوه مستانه سوخت
آتشی آ تش پرستی در جهان افروخته
خرمن اسلام ودین را تا قیامت سوخته
یا من هو فی ام الکتاب لدینا لعلی حکیم

"

2 روز پيش

"
دوازدهم_رجب_مرگ_معاويه لعنت الله علیه

دوازدهم رجب سال ۶۰ هجری قمری مطابق با سی و یکم فروردین سال ۵۹هجری شمسی معاويه بن ابی سفيان لعنةالله عليهما در سن ۷۸سالگى در شام به دركات جهنم شتافت.
روز شادى اهل ايمان و روز حزن و اندوه اهل كفر و طغيان است. روزه اين روز به جهت شكر الهى برای هلاكت معاويه مستحب است.

راغب اصفهانى در #محاضرات و ابن ابى الحديد از #ربيع_الابرار زمخشرى نقل میكنند كه معاويه را به چهاركس نسبت میدادند: مسافر بن ابى عمرو، عمارة بن وليد بن مغيره، #عباس_بن_عبدالمطلب و صباح كه مغنى عمارة بن وليد بود. مادر معاويه با صباح كه جوان خوش روئى بود وكارگر ابوسفيان بود الفتى تمام داشت! اما به ظاهر او را معاوية بن ابى سفيان بن حرب میگويند.

ابوسفيان مردى #زشت وكوتاه قد بود، و يک چشم او در طائف وچشم ديگرش در #يرموک كور شده بود.
باطنش كورتر از چشمش بود و نهايت عداوت و دشمنى با پيامبر صلی الله عليه وآله را داشت. ابوسفيان در هرجنگ و فتنه اى كه بر عليه پيامبر صلی الله عليه وآله بوجود مى آمد دخالت داشت و درسال #فتح مكه از ترس اسلام آورد و با #نفاق زندگى كرد تا بدرک رفت.
مخفى نماند كه #حمامه يكى از جدات معاويه است كه در #بازار_المجاز صاحب پرچم و مشهور بود! و از اينجا نسب #ابوسفيان هم معلوم میشود.
مادر معاويه #هند است كه از #ذوات_الاعلام است و ميل فراوانى به #غلامان_سياه داشت و از توضيح حال پدر معاويه وضع مادر او هند نیز روشن میشود.
وقتی پيامبر صلى الله عليه وآله در فتح مكه ريختن خون معاويه و ابوسفیان را مباح شمردند، #عباس_عموی_پیامبر شفاعت آنان را کرد و چندبار مانع کشته شدن آنان شد تا پنج ماه قبل از شهادت پيامبر صلی الله عليه وآله به ظاهر اسلام آوردند.

#امیرالمؤمنین علیه السلام معاویه ملعون را نفرین کردند که هیچگاه شکمش سیر نشود.
#معاويه_خبیث نیز به نفرین حضرت دچار شد. در مسير مكه به شام به حدی بيمار شده كه بدن نحسش میلرزيد ودهان او بسته نمیشد، تاوارد شام شد.
دائم گرسنه بود واز غذا خوردن خسته میشد ولی سیر نمیشد. آخرالامر آنقدر طعام خورد تا شکمش پاره شده وجان به مالک دوزخ داد وبدرک واصل شد.
#معاویه_ملعون درهنگام مرگ گفت چند گناه بزرگ كرده ام: حق على بن ابیطالب راغصب كردم، حسن بن على را با فريب دادن جعده شهید کردم، و يزيد رابه جانشينى خود انتخاب كردم، و #حجر_بن_عدى و اصحاب اورا به قتل رساندم.
مسارالشيعه ص۳۴
فيض العلام ص۳۱۶
تتمةالمنتهى ص۴۷
منتخب التواريخ ص۴۴۸
وقايع الايام ج رجب ص۱۷۴
احقاق الحق ص۲۶۵
نهج الحق ص۳۱۱

یا من هو فی ام الکتاب لدینا لعلی حکیم "

2 روز پيش

"

يا معاوية! لم يقتل الناس بيننا...

وقتی جنگ صفین اتفاق افتاد، امیر المومنین علی بن ابی طالب علیه السلام به معاویه بن ابی سفیان نامه نوشت: تو را چه شده که مردم مقابل ما کشته می‌شوند؟! خودت به میدان بیا تا با هم دو نفری بجنگیم؛ اگر مرا کشتی از دست من راحت می‌شوی، و اگر من تو را کشتم از دست تو راحت خواهم شد!

عمرو بن عاص گفت: این مرد به انصاف سخن گفته، به میدان برو! معاویه گفت: هرگز ای عمرو! می‌خواهی مرا به جنگ با او بفرستی که کشته شوم و خلافت را تصاحب کنی! قریش همه می‌دانند که علی بن ابی طالب سرور تمام قریش و شیر قریش است!

1⃣لما كان حرب صفين كتب أمير المؤمنين رضوان الله عليه إلى معاوية بن أبي سفيان: ما لك يقتل الناس بيننا؟ ابرز لي؛ فإن قتلتني استرحت مني، وإن قتلتك استرحت منك، فقال له عمرو بن العاص: أنصفك الرجل فابرز إليه. قال: كلا يا عمرو! أردت أن أبرز له فيقتلني وتثب على الخلافة بعدي! قد علمت قريش أن ابن أبي طالب سيدها وأسدها.

2⃣إن عليا رضي الله عنه نادى معاوية في بعض أيام صفين: يا معاوية لم يقتل الناس بيننا، هلم أحاكمك إلى الله فأينا قتل صاحبه استقامت له الأمور. فقال له عمرو: أنصفك الرجل. فقال له معاوية: ما أنصف وإنك لتعلم أنه لم يبارزه رجل قط إلا قتله. فقال عمرو: ما يجمل بك أن تبارزه، قال: طمعت فيها بعدي.

المحاسن والمساوئ ص۵۲
شرح إحقاق الحق ج۱۸ ص۳۷
تاريخ الطبری ج۵ ص۴۱
تاريخ ابن خلدون ج٢ق٢ ص١٧۴

"

2 روز پيش

"
مجموعه کارهایی که تاکنون در کانال برهان در خصوص معاویه با استناد به منابع اهل تسنن قرار گرفته است

حتما اسکنهای ذیل مطالب را هم مطالعه فرمایید.

-بررسی نامه امیرالمومنین(نامه ۶ نهج‌البلاغه) به #معاویه و پاسخ به شبهه خلافت شورایی:

-آیا صلح امام مجتبی علیه السلام با #معاویه به معنای کناره گیری ایشان از امامت و یا حتی خلافت و اعطای آن به #معاویه است؟؟

-نظر بن باز درباره #معاویه و فرار او از پاسخ به شهادت رسیدن جناب عمار توسط معاویه:

- #معاویه ستمگر و جهنمی است،(ترفند معاویه برای توجیه کشته‌شدن جناب عمار در صفین و پاسخ مولای متقیان):

-طبری و لعن #معاویه:

- نامه #معاویه به محمد بن ابی‌بکر و معرفی ابوبکر به عنوان کسی که ریشه تمام اختلافات با علی و اولاد علی علیهم السلام را بنا نهاد:

-نامه عمر به #معاویه و شرح جنایات سقیفه در به شهادت رساندن حضرت زهرا سلام الله علیها و اخذ بیعت اجباری:

- وجه تسمیه پیروان مکتب سقیفه به اهل سنت از سالی که سنت سب بر مولا علی علیه السلام توسط #معاویه بنا نهاده شد!

ناصبی بودند:

- #معاویه قاتل عایشه!

- #پیشگویی امیرالمومنین از دستور #معاویه به سب آن حضرت و مخالفت سیستان با این حکم معاویه

- #معاویه خلیفه رقاص!

- تجارت بت، شغل #معاویه:

- اعتراف علمای مخالفین در این که هیچ فضیلت صحیح السند درباره #معاویه وجود ندارد:

- کشتن نسائی عالم بزرگ اهل تسنن به خاطر مخالفت او برای نوشتن کتابی در فضیلت #معاویه

- نسب #معاویه :

- طارق المصری از مبلغین اهل سنت و اعلان تشیع، و مذمت #معاویه به خاطر جنگ با امیرالمومنین علی علیه السلام:

"

2 روز پيش

"
مجموعه کارهایی که تاکنون در کانال برهان در خصوص معاویه با استناد به منابع اهل تسنن قرار گرفته است

حتما اسکنهای ذیل مطالب را هم مطالعه فرمایید.

-طبری و لعن #معاویه:

ناصبی بودند:

- #معاویه قاتل عایشه!

- #معاویه خلیفه رقاص!

- تجارت بت، شغل #معاویه:

- نسب #معاویه :

"

2 روز پيش

hosyn به سرنگار پسر دوازده ساله، در انباری خانه، رآکتور هسته‌ای ساخت! پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط مجیدماجد نوشته شده است نمايش نوشته
سلام حسین آقا
خیلی لطف کردید که اینجا قدم رنجه کردید . من به فکر شما بودم اما از ایجاد مزاحمت خجالت کشیدم . حالا که تشریف آورید اگر لطف مضاعف فرموده و گفتار مرا هم مورد نقد و بررسی قرار دهید بسیار سپاسگزار خواهم بود .
سلام علیکم
بنده اگر بتوانم با ذهن ناتوان در پیشرفت بحث همراه باشم خوشحالم.

اما مسأله رابطه جبرگرایی و مادیگرایی، محتاج اطلاع از تاریخ آن است، که اگر فرصت شد هر چه میدانم عرض میکنم، اما اصل عدم قطعیت، پس در بین فیزیکدانان، هستند گروهی که میگویند عدم قطعیت به ذات طبیعت در بخش زیر اتم برمیگردد، و کلمه اصل، فرقش با قانون در همین است که بخشی است، ولی عدم قطعیت در زیر اتم، در عدم قطعیت در فرایند جریانات بر اتم نیز تاثیرگزار است، و لذا گربه معروف را پیش کشیدند، و میگویند که نامساوی بل، کفه را به نفع عدم قطعیت هایزنبرگ مایل کرده است: واکنشهای انتقادی

در خاطرم هست که قبلا در این فروم عرض کردم که مناظره اینشتن و بور، تنازع واقعی ندارد، بلکه مکمل یکدیگر است، و لذا هم خدا تاس نمیاندازد(أبی الله ان یجری الامور الا باسبابها) و هم تا لحظه وقوع یک واقعه، بداء ممکن است(قالت الیهود ید الله مغلولة...بل یداه مبسوطتان...)

اگر مقصود شما را دریافت نکردم توضیح دهید تا گفتگو کنیم. "

2 روز پيش

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 07:14PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه