بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان

نکات

چی تو فکرته؟

[140]

جریان زندۀ تالارها
کنجکاو1 به سرنگار انکار شرک پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط ZYGORAT نوشته شده است نمايش نوشته
میگم بی ارزشی میگی نه!

تنها چیزی که میشود بین خدا و رسول الله فرق نگذاشت فرق در اطاعت کردن از آنهاست

و کسی که اطاعتش عین اطاعت خداوند است باید علم خدایی داشته باشد و..... چون اگر نداشته باشد و واجب طاعه باشد اگر دستور اشتباهی بدهد در این مسیله نستجیر بالله خداوند مقصر است چون خدا در قرآن دستور اطاعت از ایشان (رسول الله و اهل بیت هلیهم السلام )داده است

اولا خداوند درآیه به تمام پیامبران اشاره دارند نه تنها رسول الله که تو می گویی .

مسیحیت هم دارند از عیسی تبعیت می کنند و بر طبق احادیثی که از عیسی بدستشان رسید عیسی خودرا پسر خداوند معرقی کرده است پس بر طبق اعتقاد شما دارند از رسول اطاعت می کنند پس چرا خداوند به آنها می گویند کافرشده اند ؟

در ضمن نگفتی اطاعت از رسول چگونه است و چطور باید از رسول اطاعت کرد اگر شما انسان باارزشی هستی و مثل من بی ارزش نیستی جواب بده اگر راست می گویی ومثل طوطی فقط تقلیدی حرفی را نمی زنی ؟. "

9 ساعت پيش

ZYGORAT به سرنگار انکار شرک پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 نوشته شده است نمايش نوشته
اگر توان جواب دادن به یک سوال به این ساده را نداری مگه مجبوری مطلبی می نویسی که نمی توانی حواب بدهی

شما بر چه اساس أَنْ یُفَرِّقُوا بَیْنَ اللَّهِ وَ رُسُلِهِ کسانی هستند که بین خدا و پیامبرانش فرق میگذارند معنی کردید در صورتی که معنی جدایی میدهد

حالا شما که چنین آیه را ترجمه کردید بگو بین خداوپیامبرانش فرق میگذارند یعنی چه وچگونه فرق می گذاشتند ؟

اگر نمی توانی و فهمت به این چیزها نمی رسد بیشتر از اینها خودتو ضایع نکن

میگم بی ارزشی میگی نه!

تنها چیزی که میشود بین خدا و رسول الله فرق نگذاشت فرق در اطاعت کردن از آنهاست

و کسی که اطاعتش عین اطاعت خداوند است باید علم خدایی داشته باشد و..... چون اگر نداشته باشد و واجب طاعه باشد اگر دستور اشتباهی بدهد در این مسیله نستجیر بالله خداوند مقصر است چون خدا در قرآن دستور اطاعت از ایشان (رسول الله و اهل بیت هلیهم السلام )داده است

یعنی خداوند در آیه ای دستور به نماز داده است و باید به آن عمل کرد اما چگونه؟

یعنی خداوند دستور به حج داده است و در قرآن ایات بسیاری در وجوب حج داریم اما جزییات آن بیان نشده و تو که ادعا میکنی قرآن کافی است جزییات حج رفتن (اعمال)ان را بیاور

پس یک عده مثل امثال تو که بشدت بی ارزش و پوچ هست حرفات میگی من به قرآن عمل میکنم و تنها فقط قرآن برای من حجت است و در این امور بسیار ناتوانی که حتی جزیی ترین اعمال خودت یعنی حج ونماز و روزه را نمیتوانی از قرآن ثابت کنی

پس اینجا ادم مجبور میشود همانطور که از خدا اطاعت میکند از رسول الله هم اطاعت کند و روش های نماز و روزه و حج وزکات حتی تاویل قرآن را از رسول الله و راسخون در علم (اهل بیت ) (علیهم السلام ) بگیرد

انقدر بی عقلی که فکر میکنی نستجیر بالله قیافه و ظاهرخدا مثل رسول الله است و یا اینکه خداوند کنار رسول الله نشسته و نباید بین ان جدایی انداخت(مشرک هم میشوی)

بخاطر همین حرفایت هست که میگویم بی ارزشی و ارزش وقت تلف کردن نداری

خودت هم خوب میدانی یکی از معجزات قرآن طراوت و تازگی برای تمام اعصار است و باید به تمام ایات ان عمل کرد "

10 ساعت پيش

"
نقل قول:
بله این همون شخصیه که میگفت قرآن برای هدایت کافی و نیازی به چیز دیگری (رسول الله) نیست حالا متوجه نمیشود ایه منظورش چیست

وهابی بارها گفتم که خیلی بی ارزش تر از انی که بخوام وقتم را تلف جواب دادن تو بکنم
اگر توان جواب دادن به یک سوال به این ساده را نداری مگه مجبوری مطلبی می نویسی که نمی توانی حواب بدهی

شما بر چه اساس أَنْ یُفَرِّقُوا بَیْنَ اللَّهِ وَ رُسُلِهِ کسانی هستند که بین خدا و پیامبرانش فرق میگذارند معنی کردید در صورتی که معنی جدایی میدهد

نقل قول:
إِنَّ الَّذِینَ یَکْفُرُونَ بِاللَّهِ وَ رُسُلِهِ وَ یُرِیدُونَ أَنْ یُفَرِّقُوا بَیْنَ اللَّهِ وَ رُسُلِهِ وَ یَقُولُونَ نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَ نَکْفُرُ بِبَعْضٍ وَ یُرِیدُونَ أَنْ یَتَّخِذُوا بَیْنَ ذلِکَ سَبِیلاً (۱۵۰) أُولئِکَ هُمُ الْکافِرُونَ حَقًّا وَ أَعْتَدْنا لِلْکافِرِینَ عَذاباً مُهِیناً

انقدر حرفات بی ارزشه که حتی ارزش جواب دادن هم نداری

پس اگر حرف من اشتباه بود بفرما خدا چرا این ایه رو نازل کرده

اون ایه هم منظور بین خدا و پیامبران است و هیچ فرقی با این ایه نداره و منظور کسانی هستند که بین خدا و پیامبرانش فرق میگذارند و (هم )هم به خدا بر میگرده هم پیامبران خدای عالم
حالا شما که چنین آیه را ترجمه کردید بگو بین خداوپیامبرانش فرق میگذارند یعنی چه وچگونه فرق می گذاشتند ؟

اگر نمی توانی و فهمت به این چیزها نمی رسد بیشتر از اینها خودتو ضایع نکن "

12 ساعت پيش

"
نقل قول:
متوجه نشدم می شود توضیح بدی بین خداوپیامبرانش فرق میگذارند یعنی چه وچگونه فرق می گذاشتند ؟
بله این همون شخصیه که میگفت قرآن برای هدایت کافی و نیازی به چیز دیگری (رسول الله) نیست حالا متوجه نمیشود ایه منظورش چیست

وهابی بارها گفتم که خیلی بی ارزش تر از انی که بخوام وقتم را تلف جواب دادن تو بکنم "

13 ساعت پيش

علوی به سرنگار انکار شرک پاسخ داد.
"
نقل قول:
باورکن دراین که دربرابر شما پاسخی ندارم حق باشماست . اگر تمام آیات قران را هم برای شما بیاوریم پاسخ شما نمی شود چون شما آن جیزی را که شنیده ای وبه آن اعتقاددارید را دوست داری بشنوی نه آنچه خداوند فرموده اند همانطور که مفهوم اولی الامر را نفهمیدی این راهم نخواهی فهمید

خداوند خیلی چیز ها فرموده که شما به آن عمل نمیکنی و ادعای شنیدن به کلام خداوند را داری .
من باب اولی الامر که چندبار گند زدی و هیچی که هیچی . تو حتی به قرآن خداوند هم اعتقاد نداری . جز این نیست
در تاپیک دیگر موجود است .
خداروشکر که مثل تو ادعایی در دین ندارم و فقط می خواهم پیرو خداوند متعال و پیامبرش باشم و نه افکار خودم . "

16 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار انکار شرک پاسخ داد.
"
نقل قول:
باورکن دراین که دربرابر شما پاسخی ندارم حق باشماست . اگر تمام آیات قران را هم برای شما بیاوریم پاسخ شما نمی شود چون شما آن جیزی را که شنیده ای وبه آن اعتقاددارید را دوست داری بشنوی نه آنچه خداوند فرموده اند همانطور که مفهوم اولی الامر را نفهمیدی این راهم نخواهی فهمید
"

17 ساعت پيش

"
نقل قول:
در اصل توسط علوی نوشته شده است نمايش نوشته
هر وقت این را می گویی یعنی پاسخی نداری و ادامه بحث برایت سخت است .
شما اگر اسلام را کامل فهمیده بودی کل آیات قرآن را می توانستی معنی کنی .
اگر ادعا داری که اسلام داری و مسلمان واقعی هستی من چند سوال دارم
بدبختی تو اینجاست که ادعا داری ولی در عمل پوچی ! ! ! ! ! !
مردم مثل تو نیستن که خود را به حماقت بزنند آیه آوردی منهم آیه آوردم مردم شعور تشخیص خوب از بد را دارند .
باورکن دراین که دربرابر شما پاسخی ندارم حق باشماست . اگر تمام آیات قران را هم برای شما بیاوریم پاسخ شما نمی شود چون شما آن جیزی را که شنیده ای وبه آن اعتقاددارید را دوست داری بشنوی نه آنچه خداوند فرموده اند همانطور که مفهوم اولی الامر را نفهمیدی این راهم نخواهی فهمید "

يك روز پيش

"
نقل قول:
إِنَّ الَّذِینَ یَکْفُرُونَ بِاللَّهِ وَ رُسُلِهِ وَ یُرِیدُونَ أَنْ یُفَرِّقُوا بَیْنَ اللَّهِ وَ رُسُلِهِ وَ یَقُولُونَ نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَ نَکْفُرُ بِبَعْضٍ وَ یُرِیدُونَ أَنْ یَتَّخِذُوا بَیْنَ ذلِکَ سَبِیلاً (۱۵۰) أُولئِکَ هُمُ الْکافِرُونَ حَقًّا وَ أَعْتَدْنا لِلْکافِرِینَ عَذاباً مُهِیناً

اون ایه هم منظور بین خدا و پیامبران است و هیچ فرقی با این ایه نداره و منظور کسانی هستند که بین خدا و پیامبرانش فرق میگذارند و (هم )هم به خدا بر میگرده هم پیامبران خدای عالم

یا از روی نادانیته که اینطوری میکنی یا مشکل از بزرگتراته که اینطوری شدی و اینطوری با رسول الله دشمنی میکنی
متوجه نشدم می شود توضیح بدی بین خداوپیامبرانش فرق میگذارند یعنی چه وچگونه فرق می گذاشتند ؟ "

يك روز پيش

ناقد به سرنگار ترامپ برجام را پاره کرد! پاسخ داد.
" نبینم سرخورده وناامید باشی دوست عزیز
عوضش ما بر حقیم وشیطان بزرگ باطل است؛
ما صاحب فرهنگ اصیل و ریشه دار و پرچمدار تمدن نوین اسلامی هستیم، اما آمریکا فاقد تمدن است ویک قوم وحشی و بی ریشه هستند که با استعمار وزورگویی به دنیا روزگار سر می کنند؛
ما دارای مردمسالاری دینی واقعی هستیم، اما دموکراسی آمریکا نمایشی بیش نیست؛
ما اهل صداقت وامانت هستیم، اما آمریکایی ها دروغگو وعهدشکن هستند؛
از فیلترینگ گلایه نکنید، ما در برابر تهاجم فرهنگ غرب ایستاده ایم تا فرهنگ ناب خود را که جهان تشنه آن است به دنیا صادر کنیم؛
ویک لیست بلندبالا از بسیاری امور دیگر که اگر جناب صبح از راه برسند بهتر از من تکمیل خواهند کرد.
آری، اندکی صبر سحر نزدیک است... "

يك روز پيش

علوی به سرنگار انکار شرک پاسخ داد.
"
نقل قول:
تا اون قفل باز نشه محاله بفهمی و ادامه گفتگو هم فایده ای ندارد رمز باز شدن قفل هم اینه که به خداوند ایمان بیاوری و توجهت فقط به کلام خداوند باشد و از خداوند یاری بخواهی که به اسلام هدایتت کند .

شما دلایل خودت را گفتی من هم دلایل خودم را گفتم کسی که بخواهد بفهمد می فهمد وسلام
هر وقت این را می گویی یعنی پاسخی نداری و ادامه بحث برایت سخت است .
شما اگر اسلام را کامل فهمیده بودی کل آیات قرآن را می توانستی معنی کنی .
اگر ادعا داری که اسلام داری و مسلمان واقعی هستی من چند سوال دارم
بدبختی تو اینجاست که ادعا داری ولی در عمل پوچی ! ! ! ! ! !
مردم مثل تو نیستن که خود را به حماقت بزنند آیه آوردی منهم آیه آوردم مردم شعور تشخیص خوب از بد را دارند . "

يك روز پيش

Freedom1 به سرنگار ترامپ برجام را پاره کرد! پاسخ داد.
" این سرنگار به خاطر خروج ترامپ از برجام ایجاد شد و امروز دیگه خود ترامپ از گردونه خارج شد، البته که ایران و آمریکا به این سادگی ها دوست نمیشن و حتی برگشتن به برجام هم ممکنه کار سختی باشه و هنوز نمیشه پیش بینی کرد که چی پیش میاد.
اما من حسرت هایی دارم که همیشه با من باقی مونده و میدونم باقی هم میمونه. یکیش اینکه اگرچه از ارتش آمریکا خصوصا وقتی با ما درگیر میشه دل خوشی ندارم اما وقتی فرماندهان ارتش آمریکا بیانه ای دادن و ترامپ رو قهوه ای کردن و گفتن ما فقط به قانون اساسی آمریکا سوگند خوردیم و هیچ تعهدی به هیچ شخصی نداریم، من حسرت خوردم.
از اینکه میبینم آمریکایی ها چنان ساز و کار محکم و قدرتمندی رو در این دو قرن به دست آوردن که میتونن یک دیوانه زنجیری رو در راس قدرت بذارن بدون اینکه مشکل خاصی پیدا کنن، حسرت خوردم. وقتی میبینم ما مثلا ۴۰ ساله جمهوری داریم ولی حزب اللهی ها علنا همه روسای جمهور رو متهم میکنن به خیانت و ... امروز تو مراسم تحلیف بایدن، اوباما و کلینتون و بوش همگی با نیش باز حضور داشتن، غیبت ترامپ هم در ۱۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده.

ممکنه زمانی چین از نظر اقتصادی و حتی نظامی بر آمریکا برتری پیدا کنه اما باید پذیرفت که چین اگرچه صاحب فلسفه چینی و شرقی هست اما در این دوران صاحب نظریه و نظریه پردازی نیست و حرف خاصی برای دنیا نداره. چین نمیتونه مشکل یک قومیت درون کشور خودش رو حل کنه اما آمریکا با وجود اینکه هنوز رگه های نژاد پرستی درش هست اما در جایگاه حکومت از این چیزها عبور کرده.
به هرحال از این حسرت ها زیاده و چاره ای هم نیست
ما فعلا مشغول عقبگرد در این زمینه ها هستیم و مثلا امروز وزیر ارتباطات رو به دادگاه کشیدن که چرا اینستاگرام رو فیلتر نکردی و چرا فیلترشکن ها کار میکنن و چرا پهنای باند اینترنت رو کم نکردی و ... حالا این فقط یک موردشه، بخوام بگم دهها صفحه میشه.
تقریبا هیچ امیدی به آینده ندارم و احتمال زیادی میدم که سالهای آینده برای ما سیاه تر باشه. "

يك روز پيش

"
نقل قول:
جناب ZYGORAT به آیه 152 سوره نساء استناد کردند و گفتند هرکس بین سخن خدا و سخن رسول الله فرق بگذارد طبق ایه ی صریح قران کافر و مشرک است

فقط از ایشان یک سوال دارم از کجای آیه فهمیدی منظور فرق گذاشتن بین سخن خداوند و سخن رسول الله است ؟
اگر به آیه توجه کنید خداوند دارد در باره فرق گذاشتن بین پیامبران سخن می گویند نه سخن خداوند ورسول .
وَالَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرُسُلِهِ وَلَمْ يُفَرِّقُوا بَيْنَ أَحَدٍ مِنْهُمْ أُولَئِكَ سَوْفَ يُؤْتِيهِمْ أُجُورَهُمْ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا ﴿۱۵۲﴾
و كسانى كه به خدا و پيامبرانش ايمان آورده و ميان هيچ كدام از آنان فرق نمى‏ گذارند به زودى [خدا] پاداش آنان را عطا مى ‏كند و خدا آمرزنده مهربان است (۱۵۲)

آیا این کار نشانه فریبکاری نیست که مفهوم آیه قرآن را طوری دیگر نشان دهید

یا از روی نادانیته که اینطوری میکنی یا مشکل از بزرگتراته که اینطوری شدی و اینطوری با رسول الله دشمنی میکنی "

يك روز پيش

"
نقل قول:
البته این آیه خیلی واضح دلیل بر کفر و نفاق این جماعت لا مذهب هست

وَالَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرُسُلِهِ وَلَمْ يُفَرِّقُوا بَيْنَ أَحَدٍ مِنْهُمْ أُولَٰئِكَ سَوْفَ يُؤْتِيهِمْ أُجُورَهُمْ ۗ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا

پس هرکس بین سخن خدا و سخن رسول الله فرق بگذارد طبق ایه ی صریح قران کافر و مشرک است

و این ایه نیز خیلی چیز ها را ثابت میکند از جمله علم غیب و..... که از حوصله خارج است توضیح دادن آن
جناب ZYGORAT به آیه 152 سوره نساء استناد کردند و گفتند هرکس بین سخن خدا و سخن رسول الله فرق بگذارد طبق ایه ی صریح قران کافر و مشرک است

فقط از ایشان یک سوال دارم از کجای آیه فهمیدی منظور فرق گذاشتن بین سخن خداوند و سخن رسول الله است ؟
اگر به آیه توجه کنید خداوند دارد در باره فرق گذاشتن بین پیامبران سخن می گویند نه سخن خداوند ورسول .
وَالَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرُسُلِهِ وَلَمْ يُفَرِّقُوا بَيْنَ أَحَدٍ مِنْهُمْ أُولَئِكَ سَوْفَ يُؤْتِيهِمْ أُجُورَهُمْ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا ﴿۱۵۲﴾
و كسانى كه به خدا و پيامبرانش ايمان آورده و ميان هيچ كدام از آنان فرق نمى‏ گذارند به زودى [خدا] پاداش آنان را عطا مى ‏كند و خدا آمرزنده مهربان است (۱۵۲)

آیا این کار نشانه فریبکاری نیست که مفهوم آیه قرآن را طوری دیگر نشان دهید "

يك روز پيش

"
نقل قول:
وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ ۚ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَيُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَيُطِيعُونَ اللَّـهَ وَرَسُولَهُ ۚ أُولَـٰئِكَ سَيَرْحَمُهُمُ اللَّـهُ ۗ إِنَّ اللَّـهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ ﴿٧١﴾

در این آیه خداوند متعال بعضی از ویژگی های مومنین بر میشمرد :

که این ها هست :

يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ

يَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ

يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ

يُؤْتُونَ الزَّكَاةَ

وَيُطِيعُونَ اللَّـهَ

يُطِيعُونَ رَسُولَهُ

در این ایه مشخص است کسی که مومن خوانده میشود باید از رسول الله تبعیت کند

در حالی که این جماعت فقط قرآن میگویند پیامبر نه فقط قرآن

که این آیه واضح بر کفر این جماعت به قران و رسول الله هست
جناب ZYGORAT با استناد به آیه71 سوره توبه خواستن نشان دهند که کسایی که فقط به قران استناد می کنند کافرند و کسایی که از پیامبر تبعیت می کنند مومن هستند .

وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَيُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَيُطِيعُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ أُولَئِكَ سَيَرْحَمُهُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ ﴿۷۱﴾
و مردان و زنان با ايمان دوستان يكديگرند كه به كارهاى پسنديده وا مى دارند و از كارهاى ناپسند باز مى دارند و نماز را بر پا مى كنند و زكات مى‏ دهند و از خدا و پيامبرش فرمان مى ‏برند آنانند كه خدا به زودى مشمول رحمتشان قرار خواهد داد كه خدا توانا و حكيم است (۷۱)

اگر به آیه توجه کنید خداوند می فرمایند مردان وزنان مومن دوستان یکدیگرند که به کارهای پسنديده وا مى دارند و از كارهاى ناپسند باز مى دارند .

خب ما قبول کنیم که شیعیان و اهل سنت دوستار یکدیگرند و به هیچ عنوان به اعتقاد یکدیگر توهین نمی کنند و همدیگر را تکفیر نمی کنند امر به معروف ونهی از منکر می کنند نماز می خوانند و اختلافی هم در نماز ندارند زکات هم می دهند .

حالا می ماند اطاعت از خداوند و اطاعت از رسول . اطاعت از خداوند که مشخص است و کلام خداوند درقالب یک کتاب به نام قرآن در اختیار همگان است آیا به راستی از کلام خداوند اطاعت می شود ؟

چکونه می شود از رسول اطاعت کرد می دانیم که خود پیامبر نیستند .پس اطاعت از رسول چگونه است ؟
آیا اطاعت از کتابهای روای همچون صحیح مسلم و اصول کافی اطاعت از رسول است ؟

اگر چنین است
کدام کتب سخن رسول است که باید اطاعت شود

صحیح مسلم یا صحیح بخاری و... ؟

یا بحارالاانوار و اصول کافی و...؟

آیا اهل سنت از پیامبر شیعیان اطاعت می کنند ؟
ویا شیعیان از پیامبر اهل سنت پیرور می کنند ؟ "

يك روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار کسانی که طیب المولد دارند تا قیامت ؛در جنگ جمل حاضر بودند پاسخ داد.
"
مهدى موعود ( ترجمه جلد 51 بحار الأنوار) ؛ متن ؛ ص821

مردى كه سرش در صفين ضربت ديد!
نيز در كتاب (كشف الغمه) مينويسد: و از جمله حكايتى است كه يكى از علماى بزرگ ما نقل كرده و بخط مبارك خود چنين نوشته است: حكايت ميكنم از محيى الدين اربلى كه گفت: روزى در خدمت پدرم بودم. ديدم مردى نزد او نشسته و چرت ميزند. در آن حال عمامه از سرش افتاد و جاى زخم بزرگى در سرش نمايان گشت پدرم پرسيد: اين زخم چه بوده؟ گفت: اين زخم را در جنگ صفين برداشتم باو گفتند تو كجا و جنگ صفين كجا؟.
گفت: وقتى بمصر سفر ميكردم و مردى از اهل «غزّه» «1» هم با من همراه گرديد در بين راه در باره جنگ صفين بگفتگو پرداختيم همسفر من گفت: اگر من در جنگ صفين بودم شمشير خود را از خون على و ياران او سيراب ميكردم! من هم گفتم اگر من نيز در جنگ صفين بودم شمشير خود را از خون معاويه و پيروان او سيرآب مينمودم، اينك من و تو از ياران على عليه السّلام و معاويه ملعون هستيم بيا با هم جنگ كنيم با هم درآويختيم و زد و خورد مفصلى نموديم يكوقت متوجه شدم كه بر اثر زخمى كه برداشته‏ام از هوش ميروم در آن اثنا ديدم شخصى مرا با گوشه نيزه‏اش بيدار ميكند، چون چشم گشودم، از اسب فرود آمد و دست روى زخم سرم كشيد و في الوقت بهبودى يافت.
آنگاه گفت: همين جا بمان و بعد اندكى ناپديد شد و سپس در حالى كه سر بريده همسفرم را كه با من به نزاع پرداخته بود، در دست داشت با چهارپايان او برگشت و گفت: اين سر دشمن تست، تو بيارى ما برخاستى ما هم تو را يارى كرديم‏
گفت: من صاحب الامر هستم. سپس فرمود: منبعد هر كس پرسيد: اين زخم چه بوده؟ بگو: ضربتى است كه در صفين برداشته‏ام!
مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى - دوانى، على، مهدى موعود ( ترجمه جلد 51 بحار الأنوار)، 1جلد، اسلاميه - تهران، چاپ: بيست و هشتم، 1378 ش.

"

يك روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار کسانی که طیب المولد دارند تا قیامت ؛در جنگ جمل حاضر بودند پاسخ داد.
" ام كتاب: السلطان المفرج‏
نويسنده: بهاء الدين نيلى نجفى، على بن عبد الكريم‏
تاريخ وفات مؤلف: 803 ق‏
محقق / مصحح: عطار، قيس‏
موضوع: كلام‏
زبان: عربى‏
تعداد جلد: 1
ناشر: دليل ما
مكان چاپ: ايران؛ قم‏
سال چاپ: 1426 ق‏
نوبت چاپ: اول‏ "

يك روز پيش

" سيد على بن عبدالكريم نيلى نجفى‏
ولادت‏
عالم بزرگوار سيد بهاء الدين، على بن عبدالكريم نيلى از علماى بزرگ قرن هشتم هجرى است.
تاريخ دقيق ولادت و وفات او مشخص نيست اما او استاد احمد بن فهد حلى متوفاى 841 هجرى است و اواخر عمر فخر المحققين فرزند علامه حلى متوفاى 771 هجرى را درك كرده و از شاگردان او محسوب مى‏شود.
نسبت‏
نيلى منسوب به نيل، شهرى است بين بغداد و كوفه كه به وسيله حجاج بنا نهاده شده. اين شهر هنوز هم از شهرهاى آباد و پابرجاى عراق محسوب مى‏گردد.
نجفى هم بدين اعتبار به او مى‏گويند كه براى تحصيل عازم نجف شده و ساكن نجف گرديده است.
شخصيت‏
سيد على بن عبدالكريم از جمله بزرگانى است كه تنها فقيه و اصولى نبوده بلكه در علوم مختلفى تخصص داشته، از جمله صفات ذكر شده براى او: علامه، فقيه، متكلم، مفسر، رجالى و نسّابه است.
او ارادتى خالص به ولايت و امام عصر حجة بن الحسن عجل الله تعالى فرجه الشريف داشته كه از آثار و تأليفاتش نمايان است.
منصب نقابت‏
از جمله افتخارات سيد على بن عبدالكريم منصب نقابت است. او از جمله علمايى بوده كه در زمان خود مسئوليت تمامى سادات منطقه خود را به عهده داشته و مرجع حل اختلافات و پناهگاه مستمندان از آنان بوده است.
اين منصب ارزش معنوى بالايى داشته و به بزرگترين فرد از خاندان سادات از حيث علم و تقوا و ديانت تعلق مى‏گرفته است.
اساتيد
سيد على بن عبدالكريم در محضر بزرگانى تحصيل نموده كه هر يك براى ساختن يك شخصيت كامل از يك شاگرد كافى هستند. از جمله اساتيد او:
1- فخر المحققين فرزند بزرگوار علامه حلى م 771 هجرى 2- سيد عبدالكريم بن عبد الحميد نيلى پدر او 3- سيد عبدالحميد بن عبد الله نيلى جد بزرگوارش 4- سيد عميد الدين بن محمد م 754 هجرى 5- سيد ضياء الدين برادر سيد عميد الدين 6- شهيد محمد بن مكى، شهيد اول و مؤلف كتاب شريف اللمعة الدمشقية را مى‏توان نام برد.
شاگردان‏
نتيجه و حاصل زحمات يك عالم در طول عمرش را مى‏توان با ديدن فرزندان و شاگردان و تأليفات او فهميد.
سيد على بن عبدالكريم شاگردان بزرگى را در مكتب اهل بيت عليهم السلام تربيت نموده كه از آن جمله‏اند:
1- احمد بن فهد حلى م 841 هجرى و مؤلف كتب ارزشمندى مانند عدة الداعى.
2- عالم بزرگوار، شيخ حسن بن على معروف به ابن عشرة 3- فقيه بزرگوار، شيخ حسن بن سليمان، مؤلف كتاب مختصر البصائر 4- سيد جمال الدين بن اعرج عميدى، كه كتاب رجال سيد على بن عبدالكريم را كامل كرده و شرح حال معاصرينش را هم به آن افزوده است.
تأليفات‏
از يادگارهاى گرانبهاى سيد على بن عبدالكريم نيلى آنچه به دست ما رسيده عبارتند از:
1- منتخب الأنوار المضيئة كه شيخ آقا بزرگ از آن به« الغيبة» تعبير كرده است.
2- الإنصاف في الرد على صاحب الكشاف
3- بيان الجزاف في تبيان انحراف صاحب الكشاف
4- إيضاح المصباح لأهل الفلاح، كه شرح مصباح صغير شيخ طوسى است
5- سرور أهل الإيمان في علامات ظهور صاحب الزمان، اين كتاب احتمالا خلاصه كتاب السلطان المفرج عن أهل الإيمان باشد كه از نويسنده‏اى غير از سيد على بن عبدالكريم است.
6- كتابى در علم رجال كه شاگردش جمال الدين ابن اعرج آن را به امر استاد خويش كامل كرد.
7- الأنوار الإلهية في الحكمة الشرعية. "

يك روز پيش

"

بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏52، ص: 75

وَ مِنْ ذَلِكَ مَا نَقَلَهُ عَنْ بَعْضِ أَصْحَابِنَا الصَّالِحِينَ مِنْ خَطِّهِ الْمُبَارَكِ مَا صُورَتُهُ عَنْ مُحْيِي الدِّينِ الْإِرْبِلِيِ‏ أَنَّهُ حَضَرَ عِنْدَ أَبِيهِ وَ مَعَهُ رَجُلٌ فَنَعَسَ فَوَقَعَتْ عِمَامَتُهُ عَنْ رَأْسِهِ فَبَدَتْ فِي رَأْسِهِ ضَرْبَةٌ هَائِلَةٌ فَسَأَلَهُ عَنْهَا فَقَالَ لَهُ هِيَ مِنْ صِفِّينَ فَقِيلَ لَهُ وَ كَيْفَ ذَلِكَ وَ وَقْعَةُ صِفِّينَ قَدِيمَةٌ فَقَالَ كُنْتُ مُسَافِراً إِلَى مِصْرَ فَصَاحَبَنِي إِنْسَانٌ مِنْ غَزَّةَ «1» فَلَمَّا كُنَّا فِي بَعْضِ الطَّرِيقِ تَذَاكَرْنَا وَقْعَةَ صِفِّينَ فَقَالَ لِيَ الرَّجُلُ لَوْ كُنْتُ فِي أَيَّامِ صِفِّينَ لَرَوَّيْتُ سَيْفِي مِنْ عَلِيٍّ وَ أَصْحَابِهِ فَقُلْتُ لَوْ كُنْتُ فِي أَيَّامِ صِفِّينَ لَرَوَّيْتُ سَيْفِي مِنْ مُعَاوِيَةَ وَ أَصْحَابِهِ وَ هَا أَنَا وَ أَنْتَ مِنْ أَصْحَابِ عَلِيٍّ ع وَ مُعَاوِيَةَ فَاعْتَرَكْنَا عَرْكَةً عَظِيمَةً وَ اضْطَرَبْنَا فَمَا أَحْسَسْتُ بِنَفْسِي إِلَّا مَرْمِيّاً لِمَا بِي فَبَيْنَمَا أَنَا كَذَلِكَ وَ إِذَا بِإِنْسَانٍ يُوقِظُنِي بِطَرَفِ رُمْحِهِ فَفَتَحْتُ عَيْنِي فَنَزَلَ إِلَيَّ وَ مَسَحَ الضَّرْبَةَ فَتَلَاءَمَتْ فَقَالَ الْبَثْ هُنَا ثُمَّ غَابَ قَلِيلًا وَ عَادَ وَ مَعَهُ رَأْسُ مُخَاصِمِي مَقْطُوعاً وَ الدَّوَابُّ مَعَهُ فَقَالَ لِي هَذَا رَأْسُ عَدُوِّكَ وَ أَنْتَ نَصَرْتَنَا فَنَصَرْنَاكَ وَ لَيَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ نَصَرَهُ فَقُلْتُ مَنْ أَنْتَ فَقَالَ فُلَانُ بْنُ فُلَانٍ يَعْنِي صَاحِبَ الْأَمْرِ ع ثُمَّ قَالَ لِي وَ إِذَا سُئِلْتَ عَنْ هَذِهِ الضَّرْبَةِ فَقُلْ ضُرِبْتُهَا فِي صِفِّينَ.
"

يك روز پيش

"
السلطان المفرج ؛ المتن ؛ ص49

[القصة السادسة]
و من ذلك ما نقلته‏ «6» عن بعض أصحابنا المؤمنين الصالحين و من‏ «7» خطّه المبارك ما صورته: عن محيي الدين الأربلي أنّه حضر عند أبيه و معه‏ «8» رجل، فنعس فوقعت عمامته عن رأسه، فبدت في رأسه ضربة هائلة، فسأله عنها، فقال [له‏] «9»:
هذه‏ «10» من صفّين. فقيل [له‏] «11»: و كيف‏ «12» ذلك و واقعة صفّين قديمة؟!

(6) في البحار: نقله.
(7) في البحار: «من» دون الواو.
(8) في النسخة: «و عمه»، و المثبت عن البحار، و لعلّ صواب ما في النسخة: «و عنده».
(9) عن البحار.
(10) في البحار: هي.
(11) عن البحار.
(12) في النسخة: فكيف. و المثبت عن البحار.
السلطان المفرج، المتن، ص: 50
فقال: كنت مسافرا إلى مصر، فصاحبني إنسان من غزّة، فلمّا كنّا في بعض الطريق تذاكرنا وقعة صفّين، فقال لي الرجل: لو كنت في أيّام صفّين لروّيت سيفي من عليّ و أصحابه، فقلت له: و أنا «1» لو كنت [في أيّام صفّين‏] «2» لروّيت سيفي من معاوية و أصحابه، و ها أنا و أنت من أصحاب عليّ و معاوية، [و اعتركنا عركة عظيمة] «3» و اضطربنا، فما شعرت‏ «4» بنفسي إلّا مرميا لما بي و إنسان‏ «5» يوقظني بطرف رمحه، ففتحت عيني فنزل إليّ و مسح الضربة و برئت‏ «6»، فقال البث: هنا، ثمّ غاب قليلا و عاد [و] «7» معه رأس خصمي مقطوعا و الدوابّ معه، فقال [لي‏] «8»: هذا رأس عدوّك، و أنت نصرتنا فنصرناك‏ وَ لَيَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ‏ «9».
فقلت: من أنت؟ فقال: فلان ابن فلان- يعني الصاحب عليه السّلام‏ «10»- ثمّ قال لي:
و إذا سئلت عن هذه الضربة فقل: ضربتها بصفّين‏ «11».
(4) في البحار: أحسست.
(5) في البحار: مرميّا لما بي فبينما أنا كذلك و إذا بإنسان يوقظني.
(6) في البحار: و تلاءمت.
(7) عن البحار.
(8) عن البحار.
(9) الحج: 40.
(10) في البحار: يعني صاحب الأمر.
(11) عنه في بحار الأنوار 52: 75/ ضمن الرقم 55.
السلطان المفرج، المتن، ص: 51
بهاء الدين نيلى نجفى، على بن عبد الكريم، السلطان المفرج عن أهل الإيمان فيمن رأى صاحب الزمان عجّل الله تعالى فرجه الشريف، 1جلد، دليل ما - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1426 ق.

"

يك روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار یا علی پاسخ داد.
"
اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
یا علی
الْحَمْدُلِله الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلایَةِ أَمِیرِالْمُؤْمِنِینَ عَلیِّ بنِ أَبِی طالِبٍ وَ الْأَئِمَّةِ الْمَعْصُومیٖن عَلَیْهِمُ السَّلامُ
یا محمد یا رسول الله
یا حسین
یا محمد یا رسول الله

یا محمد یا علی یا فاطمه یا صاحب الزمان و ادرکنی ولا تهلکنی
لَبيْكَ يٰا عَليْ
یا ام ابیها
الأمالي( للصدوق) ؛ النص ؛ ص491
مجلس74
7- وَ بِهَذَا الْإِسْنَادِ عَنْ بَكْرِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عُبَيْدِ اللَّهِ وَ عَبْدُ اللَّهِ بْنُ الصَّلْتِ الْجَحْدَرِيُّ قَالا حَدَّثَنَا ابْنُ عَائِشَةَ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَبْدِ الرَّحْمَنِ الْهَمْدَانِيِّ عَنْ أَبِيهِ قَالَ: لَمَّا دَفَنَ عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ فَاطِمَةَ قَامَ عَلَى شَفِيرِ الْقَبْرِ وَ ذَلِكَ فِي جَوْفِ اللَّيْلِ لِأَنَّهُ كَانَ دَفَنَهَا لَيْلًا ثُمَّ أَنْشَأَ يَقُولُ-

لِكُلِّ اجْتِمَاعٍ مِنْ خَلِيلَيْنِ فُرْقَةٌ وَ كُلُّ الَّذِي دُونَ الْمَمَاتِ قَلِيلٌ‏
وَ إِنَّ افْتِقَادِي واحد [وَاحِداً] بَعْدَ وَاحِدٍ دَلِيلٌ عَلَى أَنْ لَا يَدُومَ خَلِيلٌ‏
"

يك روز پيش

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 04:31AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه