بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > جریان زندۀ تالارها

نکات

چی تو فکرته؟

[140]

نمایش دیوارۀ ناقد
ناقد به سرنگار از پیشتازان سازش و آشتی با غرب بشنوید... از طولانی‌ترین مذاکره با غرب و یهود! پاسخ داد.
" سعید حجاریان: دشمن دیگر به شعار «بزن و دررو» قناعت نخواهد کرد، بلکه به «بزن و بایست» و «تجزیه» روی خواهد آورد...

متن مصاحبه در لینک زیر:

https://www.khabaronline.ir/news/1275385 "

يك روز پيش

ناقد به سرنگار از پیشتازان سازش و آشتی با غرب بشنوید... از طولانی‌ترین مذاکره با غرب و یهود! پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط Freedom1 نوشته شده است نمايش نوشته
چندان در اصل قضیه فرق نمیکنه، از سالها پیش چنین نظریه ای مطرح بوده که محافظه کاران یا اصولگراها چنین هدفی دارن، خب اگر مذاکره و توافق شدنی باشه چه باک؟ بگذار اصولگراها چنین کاری بکنن. اما مشکل بر سر شدنی بودن توافقه.

همه اقداماتی که جمهوری اسلامی الان داره انجام میده، مثل سرپیچی گام به گام از برجام، در عین حال که چنگ و دندون نشون دادن به طرفهای مقابل محسوب میشه اما ابزاری هم هست برای امتیاز گرفتن در مذاکرات احتمالی و دست خالی نبودن در برابر اونها.
با این حال امیدوارم طرفهای مقابل اشتباه نکنن و گمان نکنن که اینها صرفا نمایشه چون امکانش هست همینجوری ایران به مرز ساخت بمب هسته ای هم برسه و ناگهان اون رو ناخواسته! بسازه (که چه بهتر) یا ممکنه با همین پهپاد زدن و شاخ و شونه کشیدن، ناخواسته درگیری نظامی هم پیش بیاد و یک ناو نصف بشه یا یه هواپیما با سرنشین هاش سرنگون بشه یا هرچیز مشابهی و اونوقت اونها برای مقابله با چنین چیزهایی آمادگی ندارن و باید مثل دفعات قبل خفت اون رو بپذیرن‌. چون حمله به ایران نیاز به برنامه ریزی و آمادگی و هزینه بسیار زیاد داره و هیچکس اینقدر دیوانه نیست که پای هزینه چنین کاری بایسته و نیروهای خودش رو در معرض انواع حمله های غیرقابل پیش بینی (از نظر نوع و گستردگی) قرار بده.
چیزهایی که اونها تا حالا میخواستن اصولا برای جمهوری اسلامی قابل قبول نیست و باید خیلی تعدیل بشه تا امکان مذاکره و سازش فراهم بشه، از طرفی جمهوری اسلامی هم نمیتونه همینجوری بذاره زمان بگذره و تضعیف بشه، برای همین ما داریم به مراحل حساس تری میرسیم و چند ماه آینده ممکنه خیلی سرنوشت ساز باشه.
اگر پیش بینی شما درست باشه، تغییرات مهمی در سیاست خارجی خواهیم داشت و اگر حدس من درست باشه تغییراتی در منطقه خواهیم داشت که تثبیت نفوذ و قدرت جمهوری اسلامی بخشی از اونه. به هر حال باید دید.
اقدامات تدریجی ایران نهایتش به خروج از برجام و نهایتا خروج از NPT ختم میشه. مرحله ای که ریسک بالایی داره و حداقلش اینه که یه بار دیگه ما را می فرستند ذیل فصل هفتم.
شاید بگویید وضعیت فعلی خیلی با فصل هفتم فرق نداره، درست است، اما یک فرق مهم داره و آن این است که الان تحت تحریم های یک جانبه آمریکا قرار داریم و حداقل از نظر سیاسی و تبلیغاتی و حقوقی دستمان باز و زبانمان دراز است. اما در قضیه فصل هفتم با اجماع جهانی و انزوا در حد کره شمالی روبه رو هستیم، همان وضعیتی که خفت برجام را پذیرفتیم تا از آن خارج شدیم (و البته برجام آن قدر خاک بر سر شده که هیچ کس از این دستاورد که برجام ما را از فصل هفت خارج کرد چیزی نمی گوید!)

گمان من این است که ایران مراحل خروج از برجام را کاملا محتاطانه دنبال می کند تا زمان بخرد (مثلا تا زمان انتخابات امریکا). (به قول یکی از دوستان این کارها سوسول بازیه ،واقعا اگر می خواهیم اقدامی انجام دهیم باید مرد و مردانه برجام را آتش بزنیم!)
خروج از NPT هم بیشتر به شوخی نزدیک است، مگر آن که کار به جاهای خیلی باریک بکشد (که نخواهد کشید).

در باره جنگ و آتش بازی هم نظرم را قبلا گفتم. وضعیت آن قدر ملتهب و حساس است که هیچ عاقلی دست به ریسک نمی زند، چه ما و چه طرف مقابلمان؛ لذا اگر آرامکو را زدیم آن ها هم کشتی ما را زدند و ما دیگر ادامه ندادیم، یعنی یه جورایی یک یک شدیم (و البته در حملات اسرائیل در سوریه و عراق حساب از دستمان در رفته و خیلی عقب هستیم)!
لذا حرف های شما مثل نصف کردن ناو و سقوط هواپیمای مسافربری و یا ساختن بمب هسته ای فقط در حد عملیات روانی علیه دشمن کارآیی دارد، و البته آن هم باید حساب شده باشد تا هزینه زیادی را متحمل نشویم. به این ترتیب در وضعیت منطقه اتفاق خاصی نخواهد افتاد. "

3 روز پيش

"
نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
هیچ چشم‌انداز برای بهبودی در پذیرش فشارهای آمریکا وجود ندارد.
حتی آمریکا تعهد هم بدهد که خدمتی صورت خواهد داد، قابل اعتماد نیست.
حتی اگر چیزی را اکنون برای ایران نقد کند، معلوم نیست در آینده به آن پایبند باشد
در قطعنامۀ 598 لااقل صلح و خاتمۀ جنگ و دردسرهایش بود
و در مذاکرات هسته‌ای "واجب نبودن اصرار بر انرژی هسته ای" باعث پذیرش شد.
این دو کاملا با امنیت و استقرار کشور ما متفاوت است. و امکان دفاع و برخورداری از ریشه‌های استحکام و نفوذ در منطقه چیزی قابل مذاکره نیست. مسئولین اگر نه حتی برای ملت و کشور، برای بقای خودشان و ریش و سیبیلشان هم که شده مقاومت خواهند کرد. چون اگر بپذیرند و تسلیم فشارهای بی‌حد و حصر غرب بشوند و روند را آغاز کنند، خوب می‌دانند که اولین قربانی قبل از کشور و ملت، خودشان هستند. همچنان که مرسی در مصر، یاسر عرفات و بقایایش، قذافی، صدام و غیره، در پس صلح و سازش با غرب قربانی شدند.
این آمریکای صهیونیستی است و بزک کردن آن و اعتماد به آن و حسن نیت به آن، سر فرو کردن در خاک است. چه بخواهید بپذیرید چه نه!
شرایط این جور باقی نمی ماند. ترامپ یک سال دیگر دوره اش تمام می شود. اگر دوباره رای بیاورد، همان آش و همان کاسه خواهد بود و ادامه وضعیت فعلی دور از ذهن نیست.
اما اگر دموکرات ها رای بیاورند، هر چند بعید است فورا به برجام برگردند و یا تحریم ها را بردارند، اما شیوه های نرم و دیپلماسی را انتخاب می کنند و شاید چند امتیاز دم دستی هم بدهند.

از طرفی دو سال دیگر دوره روحانی تمام می شود و احتمال روی کار آمدن اصولگرایان زیاد است.
یک نگاه این است که رئیس جمهور جدید ایران کاملا انقلابی و اصولگرایانه عمل می کند که در این صورت وضعیت فعلی ادامه یافته و بلکه بدتر خواهد شد، خصوصا اگر ترامپ مهمان مجدد کاخ سفید باشد.
اما یک تحلیل این است که امتیاز بزرگی به نام سازش با امریکا (همان جام زهر یا نرمش قهرمانانه و یا اسم جدید) در سبد اصولگرایان ریخته خواهد شد و البته این بار تلاش این است که ثمراتش نصیب کشور و مردم شود، نه آن که مثل برجام دود شود و برود هوا!
در این شرایط و در صورتی که دموکرات ها در آمریکا حاکم باشند، قطعا نفس تازه ای خواهیم کشید!
البته همه این ها گمانه زنی است و نمی توان آینده را با قطعیت پیش بینی کرد... "

3 روز پيش

" آیا اصولگرایان افراطی در صورت دستیابی به قدرت، زیرپله ای با امریکا توافق می کنند؟
محمد مهاجری، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی:
هنر فعلی اصولگرایان، سوار شدن بر مشکلات ناشی از تحریم‌هاست اما در صورت قدرت یافتن آنها، ممکن است اصولگرایان افراطی زیرپله ای با غربی‌ها و بخصوص امریکا برای برداشتن تحریم‌ها مذاکره کنند. دقیقاً مانند روشی که احمدی نژاد دنبالش بود
تصور من این است که بخشی از اصولگراها این آمادگی را دارند که با زیر پا گذاشتن اصولشان، به غرب چراغ سبز نشان دهند و بخشی از موانع اقتصادی را رفع کنند
اقتصاد ایران در شرایطی است که جز با سرمایه‌گذاری بیرونی جان نمی‌گیرد. اصولگراها بیش از دیگران این را درک می‌کنند و به این سمت می‌روند و البته برای پای گذاشتن در این مسیر، ده‌ها توجیه هم دارند/ "

5 روز پيش

"
نقل قول:
پیش بینی ما تفاوت داره. شما فکر می کنین که جمهوری اسلامی باز هم در دقیقه ۹۰ تن به مذاکره و سازش میده و من فکر میکنم این بار به این سادگی نیست و جمهوری اسلامی خودش رو برای مقابله و عقب نشوندن طرف مقابل آماده کرده، باید دید.
من بر اساس تجارب گذشته (قطعنامه 598، مذاکرات هسته ای و...) عرض کردم؛
و البته در عالم سیاست نمی توان روی هیچ چیز قسم خورد؛
شاید هم پیش بینی شما درست باشد،
اما معلوم است که پیش بینی ها و تحلیل ها باید مبتنی بر دیتاهای متقن و نیز تجارب گذشته باشد.... "

6 روز پيش

ناقد به سرنگار چرا در جمهوری اسلامی ایران فساد مالی و اداری رخ می دهد؟ پاسخ داد.
" من اصولاً آدمی نیستم که چندان اهل تئوری توطئه و سوء ظن بی جهت به رویدادها باشم. اما وقتی که معاون رئیس ‌جمهوری اعلام می‌کند که ترجمه‌ای که ما از کنوانسیون پالرمو در لایحه دولت داشتیم با آن چیزی که در کمیسیون قضایی و صحن مجلس مطرح شد و نهایتاً به شورای نگهبان فرستاده شد، فرق دارد و متن ترجمه تغییر کرده، آدم را مشکوک می‌کند که دست‌هایی دنبال این هستند که این موضوع تا زمانی که ما فرصت‌ها را از دست بدهیم، حداقل به تعویق بیفتد. من همیشه نسبت به فعالیت سرویس‌های جاسوسی کشورهایی نظیر امریکا و اسرائیل در نهادهای مهم کشور مشکوک هستم و باید مواظب باشیم. اینکه ترجمه لایحه دولت در مسیر تصویب مجلس عوض شود، اصلاً مورد طبیعی نیست.

همان طور که به نظر من ضربه زدن به اقتصاد کشور و قفل کردن کل سیستم بانکی ما هم تصمیم طبیعی نیست، هر چند ذیل سایه شعارهایی انقلابی انجام شود. ما بارها دیده‌ایم که نتیجه بسیاری از رفتارهای به ظاهر انقلابی و شجاعانه ما نهایتاً سود بردن دشمنان است و متضرر شدن ملت خودمان. به نظرم جا دارد یک بار هم که شده به این نوع تصمیم‌گیری‌ها به شکل جدی شک کنیم. "

يه هفته پيش

ناقد به سرنگار چرا در جمهوری اسلامی ایران فساد مالی و اداری رخ می دهد؟ پاسخ داد.
" قفل شدن اقتصاد کشور تبعات بسیار خطرناکی خواهد داشت. بعد موضوع مهم‌تر این است که یک اقتصاد قفل شده دیگر توان کمک به همان جنبش‌هایی که قرار است برایشان این هزینه را بدهیم هم نخواهد داشت. ضمن اینکه خارج از سیستم بانکی رایج در دنیا حتی کشورهایی مثل چین و هند که روابط سیاسی نزدیکی با ایران دارند هم تن به ریسک معامله با کشورمان نخواهند داد. همین کشورها قبلاً نشان داده‌اند که در شرایط ریسک تحریم یا از خیر معامله با ایران گذشته‌اند یا اگر معامله‌ای بوده، زیر بار ریسک پرداخت پول به کشورمان نرفته‌اند. دوستانی که امروز نگران پذیرش FATF هستند، چند دقیقه وضعیت منابع بانکی بلوکه شده کشورمان در دوران تحریم نزد شریک تجاری بزرگی چون هند را به یاد بیاورند تا متوجه شوند که آیا عدم پذیرش FATF برای ما زیان خواهد داشت یا خیر.

ما در شرایطی هستیم که برای عبور از بحران‌های داخلی و رساندن سطح اشتغالزایی کشور به میزان ضروری، نیازمند جذب سالانه حدود 200 میلیارد دلار سرمایه خارجی هستیم. حالا اگر به دوران انتقال چمدانی پول برگردیم و حتی شرکای تجاری و دوستان ما هم نتوانند حساب‌های خودشان با کشورمان را تسویه کنند، با موج جدید بیکاری در کشور چه خواهیم کرد؟ به نظر من کسانی که با این بحث مخالفت می‌کنند یا بیایند برای این موارد پاسخ بدهند و یا در همین شرایط مسئولیت تبعات آن را بپذیرند تا بعداً کسی بی‌جهت طلبکار نشود. "

يه هفته پيش

" به گفته فتحی اگر به FATF نپیوندیم، شبکه بانکی ما کلاً از کار خواهد افتاد و دیگر جز در داخل کشور، مطلقاً به هیچ دردی نخواهد خورد. شبکه بانکی ما همین الان به همین دلایل تقریباً فلج است که طیفی در داخل می‌خواهند آن را به ناتوانی دولت ربط دهند، حال آنکه قفل بودن معاملات خارجی و ارزی ما درست ناشی از همین موارد است. ما اگر اصلاحات FATF را نپذیریم، مشکلات بانکی خود را چند برابر پیچیده‌تر از چیزی که الان هست، خواهیم کرد. امیدوارم اگر در نهایت مجلس این موارد را تصویب نکرد، مخالفان FATF اینقدر شجاعت و مردانگی داشته باشند که پای تبعات آن بایستند و بعداً همه چیز را گردن دولت نیندازند.

چون با نپذیرفتن این موارد سیستم بانکی کشور و بلافاصله بعد از آن اقتصاد ما کاملاً قفل می‌شود، امکان تمام معاملات خارجی و ارزی از بین می‌رود، امکان جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی صفر خواهد شد و هیچ امکانی برای تبادل اقتصادی با دنیا وجود نخواهد داشت. این مانند همان شرایط حمل و نقل چمدانی پول به داخل کشور در اثر تحریم‌ها است، لیکن ابعاد آن بسیار بسیار وسیع‌تر خواهد بود.

نپذیرفتن FATF دقیقاً به معنای این است که دور کشور را دیواری بسیار بزرگ و بلند بکشیم و خود را در داخل محبوس کنیم. به عبارتی نپذیرفتن FATF به معنای پذیرش خودخواسته حبس کامل اقتصاد کشور است. دوستانی که مخالف پذیرش این موارد هستند، فقط یک طرف ماجرا را می‌گویند و آن هم بحث کمک به جنبش‌های آزادیبخش است که شاید با اختلالاتی همراه شود، اما این طرف ماجرا را که قطعی است و آن هم قفل شدن کل اقتصاد کشور است را نمی‌گویند. "

يه هفته پيش

" قفل شدن سیستم بانکی

محمد جواد فتحی، عضو کمیسیون حقوقی مجلس درباره ارزیابی خود از وضعیت این لوایح در مجلس از تلاشی پیگیر برای عدم تصویب آنها می‌گوید. او حتی معتقد است که بدون ورود رهبر معظم انقلاب به این بحث امکان تصویب آن در مجلس وجود نخواهد داشت.

اما مسأله مهمتر تصویر نه چندان مطلوبی است که این نماینده حقوقدان مجلس از تبعات عدم پذیرش شروط FATF برای کشورمان ترسیم می‌کند؛ قفل شدن کل سیستم بانکی کشور و شروع یک تلاطم جدید و گسترده ارزی قسمتی از این تبعاتی است که فتحی معتقد است در صورت عدم پذیرش FATF رخ خواهند داد.

آخرین بار اوایل اسفندماه گذشته بود که ایران از لیست FATF تعلیق شد اما این تعلیق دایمی نیست و برای دایمی شدن آن نیاز به پذیرش شروطی است که توسط FATF اعلام شده است. این در واقع همان اصلاحاتی است که مجلسی‌ها باید در قوانین مبارزه با پولشویی و منع تأمین مالی تروریسم انجام دهند. ضمن اینکه الحاق به کنوانسیون پالرمو و کنوانسیون منع تأمین مالی تروریسم هم شرط دیگری است که مجلس باید آن را تصویب کند. محمد جواد فتحی معتقد است که مخالفان تصویب این موارد باید مسئولیت عواقب این تصمیم و اثرات زیانبار آن را هم برعهده بگیرند. "

يه هفته پيش

" وزیر خارجه دیروز در صحن مجلس گفت:
گروه‌های فشار و باندهای قاچاق سکه و ارز "هزار هزار میلیارد" تومان پولشویی می‌کنند.
وی اظهار کرد: آن صحبتی که قبلا در مورد پولشویی کردم، صحبت بنده نبود بلکه اظهاراتی بود که مقامات مختلف کشور مطرح کرده بودند.
ظریف تاکید کرد که وظیفه او دفاع از جمهوری اسلامی در خارج است و مقابله با پولشویی منافع زیادی برای نظام دارد.
به گفته ظریف اتهاماتی که به جمهوری اسلامی وارد می‌کنند این است که به این کنوانسیون‌ها نمی‌پیوندد چراکه نمی‌خواهد با تروریسم و پولشویی مقابله کند.
ظریف گفت رهبر انقلاب فرموده اگر با فساد مبارزه کنید صدای خیلی‌ها درمی‌آید. سوال ما این است این خیلی‌ها چه کسانی هستند؟ لازم است برای مردم معین شود خطاب مقام معظم رهبری چه کسانی هستند؟

اظهارات ظریف در مجلس ادامه سخنان سال گذشته اوست.
وزیر خارجه آن زمان هم گفته بود پولشویی گسترده در ایران یک واقعیت است و آن‌هایی که هزاران میلیارد پولشویی انجام می ‌دهند آن قدر توان مالی دارند که ده‌ها یا صدها میلیارد برای تبلیغ و فضاسازی علیه قوانین ضدپولشویی هزینه کنند.

یک نگاه آن است که ظریف به دلایل سیاسی و جناحی و یا به هر دلیل دیگری مبالغه می‌کند و ادعای هزار هزار میلیارد پولشویی ادعای نادرستی است.
همچنین طبق نظر کیهان و کیهانیان می‌توان گفت او مامور دشمن است تا زمینه امضای خفت‌بار کنوانسیون‌ها را فراهم کند.
اما اگر فقط یک درصد احتمال بدهیم حرف‌های ظریف درست و دلسوزانه است آن گاه باید گفت وامصیبتاه...! "

يه هفته پيش

"
نقل قول:
من منتظر بودم راه جایگزین شما رو بشنوم، که ظاهراً پیدا نکردین یا اینکه شرمساری مانع از گفتن شده. من از مقامات نمیخوام‌ که جام زهر بنوشن و بابت همون برجام هم که اینجوری شد حس بدی دارم. اگر مذاکرات جواب بده هم فقط در سایه تهدید متقابل، ممکن میشه.
اونچه به انسانها در طول تاریخ تحمیل شده (از بلایای طبیعی تا جنگ) لزوما منتظر آمادگی انسانها نبوده و چه بسا در زمانی که آماده نبودن بهشون تحمیل شده.
امور تحمیلی فقط جنگ نیست،
بلا بدور، گاه مذاکره و سازش هم ممکن است تحمیل شود! "

3 هفته پيش

"
نقل قول:
من هم دلبسته معنویات نیستم و منتظر کمک آسمانی و غیر آسمانی و اینها هم نیستم، چرتکه انداختم به اندازه اطلاعات خودم و به این نتایجی که گفتم رسیدم.
اتفاقا با سیاستهای حکومت چه داخلی و چه خارجی هم مشکل دارم و همیشه منتقد بودم و هستم هرچند این اواخر قصه عوض شده و تو موقعیتی نیستیم که فرصت برای چسبیدن یقه حکومت داشته باشیم و این مشکل رو هم آمریکایی ها و اسراییلی ها برای ما درست کردن.
یک توافق با حضور چند کشور انجام شده و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم مرتب بازرسی می‌کرده و صلح آمیز بودن فعالیتهای ایران رو تایید میکرده، تا اینکه یه آدم مسئله دار تو آمریکا رییس جمهور میشه که میخواد همه ی اقدامات اوباما رو زیر سوال ببره و لابی اسراییلی- عربی هم اونو تحریک می‌کنه و طرف میاد مدعی میشه که برجام به درد نمیخوره و من جلوی ایران رو میگیرم که سلاح هسته ای نسازه؛ این احمقانه ترین ادعاست و اصل موضوع اینه که میخوان‌ ایران رو وادار کنن سیاستهای خارجی خودش رو به کلی تغییر بده و حد و حدودی که در نظر دارن بیش از اون چیزیه که برای حکومت قابل قبول باشه. درباره فعالیت موشکی هم مهمترین سلاحی که ایران داره همین موشکه و اون رو به هیچ شکلی نمیشه و نباید تعطیل کرد وگرنه هیچ تضمینی نیست که بعدش به سرنوشت عراق دچار نشیم.
من هیچ راهکار صلح آمیزی نمی بینم، دوراهی که اونها جلوی پای ما گذاشتن، هر دو راهش اشتباهه، یکی تسلیم محض و عقب نشینی از خیلی از حقوق طبیعی و منطقی خودمون و دوم تحمل تحریم و ادامه وضعیت فعلی که هرچه بگذره اقتصاد ایران ضعیف تر بشه و عملا منزوی و زمین گیر بشه یعنی فلج کردن کشور بدون جنگ و بدون هیچ هزینه ای.
مطمئن باشین با توجه به واسطه شدن ژاپن و فرانسه و بقیه کشورها اگر راه دیپلماتیکی که منطقی هم باشه وجود داشت تا الان بهش رسیده بودیم، موندن در اون دوراهی هم منطقی نیست، پس چه راهی باقی میمونه؟
تکبیر....!!!!
من خدمت سربازی رفته و از شانس خوب یا بد آموزش های سختی هم دیده ام.
شما و سایر دوستان(به ویژه جناب صبح) هم اگر آماده اید بسم الله...!!! "

3 هفته پيش

" آن چه گفتید همه اش تجربه شده و موجود است. به هر حال هر طرف ماجرا قطعا به محاسبه هزینه های خود می پردازد و البته دشمن به دلیل این که مثل ما تو فضاهای معنوی و ایمان و توکل و... نیست، اتفاقا بیشتر از ما چرتکه می اندازد.
وظیفه ما اما محاسبه هزینه های خودمان است که آیا تحمل جنگ را داریم یا نه که بنده نظرم این است که نداریم و دشمن هم این را خوب می داند.
حال این که تهدید کنیم و نشانش بدهیم که در جنگ جدی هستیم، چنین کاری در قالب عملیات روانی می گنجد. آن قدر هم تکرار شده که دیگر باورپذیر نیست.
قدرت بازدارندگی (موشکی، نیروهای نیابتی و...) هم تاثیرگذار است، لذا دشمن تا همین جای کار با محاسبه هزینه های جنگ در فکر جنگ نیست و لذا فرق زیادی با ماجرای روسیه و کریمه نداریم.
لذا ترامپ فقط از مذاکره حرف می زند و هیچ گونه تهدید نظامی نمی کند. او هم فقط مثل ما می گوید اگر ایران حمله کند پاسخ سختی خواهد دید! تحریم ها را هم که با خونسردی ادامه می دهد و بلکه افزایش می دهد!
خوب با این وضعیت به نظر شما چه کار اضافه ای باید انجام دهیم تا دشمن عقب نشینی کند؟
آیا جز شروع به جنگ و ضربه کاری به دشمن راهکار دیگری دارید؟ "

3 هفته پيش

" به قول سیاسیون وقتی سیاست به بن بست می رسه جنگ شروع می شه. وقتی هم جنگ غیر قابل تحمل می شه، مذاکرات سیاسی شروع می شه!
در هر حال جنگ یک مساله بسیار مهم و سرنوشت ساز است که پیش از آن باید به سوالات متعددی پاسخ داده شود. خصوصا اگر جنگ درست حسابی و تمام عیار باشد، وگرنه ترقه بازی و جنگ نفت کش ها و یا حتی جنگ های نیابتی نوعی بازی بیش نیست!
از جمله سوالات اینه که اگر قرار باشه بجنگیم تا کجا؟ آیا محاسبه هزینه ها را کرده ایم؟ آیا قادر به مدیریت جنگ طبق اهداف خود هستیم؟ یا این که سرنوشت جنگ را دشمن یا عوامل دیگر تعیین می کند؟ اگر تحملمون تموم شد چطور؟ آیا نباید مذاکره کنیم و جام زهر بنوشیم؟ پس چرا الان نکنیم و ننوشیم؟
ضمنا جنگ مرد جنگ می خواهد. این حضراتی که ما می بینیم و تا خرخره غرق دنیا و فساد شده اند حتی تحمل یک روز جنگ را هم ندارند و همون روز اول فلنگ را می بنند می روند خدمت آقازاده ها آن طرف آب!
از طرفی، جنگ جزء مسایل مهمی است که در حوزه اختیارات رهبری است. تااین جای کار سیاست و تصمیم ایشون نه جنگ نه مذاکره است.
یک راه هم مراجعه به آرای عمومی طبق اصل 59 است که من پیشاپیش معتقدم 99 درصد به جنگ پاسخ منفی می دهند.... "

3 هفته پيش

" البته برخی منتقدان و مخالفان سیاست صبر و انتظار را نوعی انفعال و حالت سلبی و اصطلاحا آچمز شدن می دانند، زیرا دربرگیرنده هیچ طرح و راهکار ایجابی نیست. به عبارتی سرنوشت خود را به قضا و قدر و یا بهتر بگویم دشمن سپرده ایم.
حتی این که امید داشته باشیم ترامپ بار دیگر رای نیاورد، افق روشنی ندارد. چون معلوم نیست دموکرات ها به برجام برگردند (گفته می شود تصمیم کلان حاکمیت آمریکا بوده نه جمهوری خواهان)، و تازه اگر برگردند و بخواهند تحریم ها را لغو کنند نیاز به یک پروسه طولانی توام با بهانه جویی و باجگیری فراوان دارد.
به همین دلیل راهکار مخالفان رفتن به سمت مذاکره و معامله با ترامپ است، خصوصا آن که او یک تاجر است!
این همان نوشیدن جام زهر است، زهری که به تعبیر رهبر انقلاب "سم مهلک" است، لذا نظام حداقل تا پایان دور اول ترامپ، هرگز چنین تصمیمی نخواهد گرفت. "

3 هفته پيش

"
نقل قول:
من که کیهان پسند و اهل تعارف نیستم، برجام برای ما خوب بود و کاری که ترامپ کرد به ضرر ما بود. برجام آزمونی بود که اگر اون خل وضع به تحریک عده ای مثل نتانیاهو اون رو خراب نمی‌کرد غیر از نتایج مثبت اقتصادی می تونست زمینه ای باشه برای حل بقیه مشکلات. اما ما دیگه از این مرحله گذشتیم و الان باید دید چه راهی جلوی پای ما هست.
من اطمینان دارم که با عقب نشینی کم یا حتی زیاد هم نمیشه ترامپ رو مجبور کرد به برجام یا مشابه اون برگرده، پس دو راه باقی میمونه، یکی صبوری و تحمل رشد اقتصادی منفی و تلاش برای خنثی کردن اثرات تحریم و حتی ساختن فرصت از این تحریم، تا این دوران بگذره و بعدش ببینیم چی میشه (نظر جناب صبح تقریبا همینه) و راه دوم که من طرفدار اون هستم، خروج از برجام و ان پی تی و تهدید جدی و ضربه زدن به آمریکا و متحدانش حتی تا مرحله جنگه، دست من بود بی تردید برای غرق کردن ناوگان آمریکا و همچنین موشک باران متحدان آمریکا برنامه ریزی میکردم، می دونم که میشه ضربه مهلکی به اینها وارد کرد و موافق نشستن و تحمل این وضعیت نیستم، اگر قراره ما زجر بکشیم باید اونها هم زجر بکشن و باید هر جور می تونیم تلافی کنیم. تنها با چنین تهدیدی و عملی کردن اون در حد نیاز می تونیم مجبورشون کنیم سیاست خودشون رو تغییر بدن.
https://www.asriran.com/fa/news/6941...%D8%A7%D8%B1-%
خروج از برجام و ان پی تی اصطلاحا یعنی زدن به سیم آخر.
حتی کیهان هم که زمانی به الگوی کره شمالی و خروج از معاهده ان پی تی دعوت می کرد، در شرایط فعلی احتیاط به خرج می دهد!
دلیلش هم این است که معادلات موجود به هیچ وجه به نفع ما نیست. اصلا نیازی به جنگ هم نیست، چون در جنگ طرف مقابل (آمریکا و متحدانش) هم ضرر می کنند.
خروج از توافقات و معاهدات کافی است یک اجماع جهانی علیه ما ایجاد شود، همان چیزی که امثال ترامپ و نتانیاهو و بن سلمان برایش له له می زنند!
اجماع هم یعنی بازگشت مجدد به فصل هفتم منشور سازمان ملل و سیل تحریم های جهانی، تحریم هایی که دیگر امریکا یک طرف قضیه نیست که بتوانیم محکومش کنیم و مرگ و نفرین نثارش کنیم، آن جا به عنوان یک کشور منزوی و خاک بر سر، با کل دنیا طرف هستیم، از اروپا گرفته و حتی متحدان شرقی (چین و روسیه)!
اگر چنین رویه ای خوب بود، یعنی شیوه احمدی نژادی درست بود و همه تلاش ها برای امضای برجام (و حفظ آن در شرایط فعلی) کشک بوده است!
ظاهرا بهترین گزینه همان سیاست صبر و انتظار است که شما هم اشاره کردید، یعنی مدیریت کجدار و مریز تحریم و فشارهای فعلی تا ببینیم خدا چه می خواهد.... "

3 هفته پيش

ناقد به سرنگار احمد توکلی: قوه قضاییه اسامی را منتشر کند تا سره از ناسره بازشناخته شود/ ادعای رحیمی بی اعتبار است پاسخ داد.
" احمد توکلی رییس هیات مدیره دیدبان شفافیت و عدالت در کارگاه تخصصی با نام گزارشات در دانشگاه علامه طباطبایی گفت:
در جامعه ما مشکل اینجاست که فساد بیشتر از آن است که تصور می‌کردیم.
پیامبر اسلام فرموده‌اند که دو چیز هر حکومتی را ساقط می‌کند یکی فقر است و دیگری عالم فاسد. "

4 هفته پيش

"
نقل قول:
رابین به خاطر همین رویکرد صلح طلبانه و پذیرش موجودیت کشور فلسطین، به دست افراطی های اسراییل ترور شد و امروز با وجود نتانیاهو و آدم هایی مثل اون هیچ چشم اندازی از تشکیل کشور فلسطینی نمیشه در نظر داشت خصوصا اگر گیجی مثل ترامپ هم ازشون حمایت کورکورانه بکنه.
با اینکه من طرفدار مداخله بیش از حد در این موضوع نیستم و فکر میکنم باید بار اون رو بر دوش اعراب هم گذاشت اما نتانیاهو با تصور اینکه شرایط برای جفتک انداختن مناسبه دو اشتباه بزرگ درباره ایران کرد تو این چند سال. یکی تشویق ترامپ به خروج از برجام به امید اجبار حکومت ایران به تغییر سیاست خودش، و دوم بازی با دم ایران در منطقه، هر دوی این کارها نشونه حماقت نتانیاهو بوده که شناخت و درک درستی از جهان پیرامون خودش نداره. زمان طوری پیش می‌ره که نتانیاهو و دار و دسته ش تاوان این کارها رو میدن.
گذشته از این، من موافق سرزنش فلسطینی ها برای توافق صلح در گذشته نیستم، در اون دوران اونها به این نتیجه رسیده بودن که این راهیه برای تشکیل کشور فلسطین و در اسراییل هم افرادی در قدرت بودن که رویکرد اونها آشتی جویانه بوده، بنابراین فلسطینی ها فکر میکردن بعد از سالها جنگ بالاخره میتونن به آرزوی خودشون برسن و باید قبول کرد اونها هم کسی رو نداشتن و از عربها بخاری بلند نمیشد که البته امروز هم نمیشه.
یک سوال مهم که البته قبلا هم مطرح شده اما جواب درست حسابی نگرفته اینه که تشویق ترامپ توسط نتانیاهو به پاره کردن برجام آیا کار درستی بوده یا غلط بوده؟ کلا خروج ترامپ از برجام کار خوبی بود یا بد بود؟

اگر درست بوده که دشمن برای اولین بار یک حرکت درست و به نفع ما انجام داده.
اگر هم غلط بوده وما مشغول تقلا برای حفظ برجامیم، چه کنیم با هجمه سنگین کیهانیان و دلواپسیان علیه برجام وهمسویی با گروه "بی" از ابتدا الی یومنا هذا؟ "

4 هفته پيش

ناقد سرنگار جدیدی با عنوان اختلاف در احراز حلول ماه ساخت
" طبق نظر فقهای شیعه، ملاک احراز حلول ماه، استهلال (رویت هلال با چشم عادی یا مسلح) است. همین امر گاه موجب بروز اختلاف میان علما می‍شود (مانند چند سال پیش که بین حکومت و مراجع در باره عید فطر اختلاف افتاد).
صرف نظر از اختلافات احتمالی، سوالی که مطرح است این است که اگر ماه طلوع کرده باشد و به هر دلیلی (مانند غبار، ابر و...) قادر به رویت هلال نشویم، تکلیف چیست؟
یعنی از نظر واقعی و نجومی، ماه (رمضان یا شوال) حلول کرده، اما در تکلیف به عمل شرعی (وجوب روزه رمضان یا حرمت روزه اول شوال) دچار خطا شده‌ایم.
ظاهرا از نگاه فقهای شیعه در چنین حالتی به تکلیف موجود عمل کرده و مشکلی پیش نمی‌آید.
اما در میان اهل سنت، اعلام حلول ماه به شکل حکومتی بوده و مبنا را تقویم نجومی گذاشته‌اند که معمولا خطا ندارد. چنین رویه‌ای آنان را از اختلافات بازداشته و نیز از زحمات و هزینه‌های مربوط به تیم‌های عریض و طویل استهلال معاف می‌دارد.
اما این اشکال هم به اهل سنت وارد است که برفرض اگر تقویم نجومی اشتباه کند و در عالم واقع، ماه یک روز زودتر یا دیرتر حلول کند، تکلیف چه می‌شود؟
آیا راهکار مطمئنی برای برون رفت از این مشکلات احتمالی وجود دارد؟ "

Tuesday 7 May 2019

ناقد سرنگار جدیدی با عنوان ما کجاییم؟ ساخت
" خیلی از ایرانیان بارها از خودشان پرسیده‌اند «می‌شه یه روز ما هم مثل کشور.... بشویم؟»
ایرانیان اغلب به بزرگی مساحت، جایگاه تاریخی، منابع و موقعیت جغرافیایی مهم ایران نظر داشته و آرزو دارند کشورشان جایگاهی میان بزرگان اقتصاد و فناوری جهانی داشته باشد. پرسیدن این سؤال حق هر ایرانی است، ولی باید اول برآوردی از فاصله خود با قدرت‌های اقتصادی جهان داشته باشیم. آن‌چه در ادامه آمده بیشتر برای آن است که حکمرانان بدانند ما کجاییم و تا چه اندازه کار دشواری دارند.
- من در این یادداشت «تولید ناخالص داخلی» (جهت اختصار: تُند) و «تولید ناخالص داخلی سرانه» (حاصل تقسیم کل تولید ناخالص داخلی بر جمعیت هر کشور- جهت اختصار: تُنداس)کشورهای جهان را بر اساس آمار «صندوق بین‌المللی پول» مبنای محاسبات ساده، فقط کمّی (بدون توجه به کیفیات توسعه) قرار داده‌ام که هشدارآمیز است.
- ایران با 413 میلیارد دلار تند و 4988 دلار تنداس، در سال 2018 در رتبه 32 جهان قرار داشته است. کشور اول آمریکاست با 21410 میلیارد دلار تُند و 65058 دلار تنداس؛ کشور دهم برزیل است با 2256 میلیارد دلار تُند و 10625 دلار تُنداس؛ و کشور بیستم سوئیس است با 779 میلیارد دلار تُند و 90532 دلار تُنداس.
- تُند شاخصی از سهم کمّی در اقتصاد جهان و به تبع آن قدرت تأثیرگذاری‌ بر روابط قدرت؛ و تنداس شاخصی از رفاه جامعه است. سوئیس با 90532 دلار تنداس، سطح بالایی از رفاه در مقایسه با تنداس 10945 دلاری شهروندان چینی دارد، اما چین با 15543 میلیارد دلار تند، قدرت تأثیرگذاری بسیار زیادتری زیادی بر مناسبات جهانی دارد.
- بگذارید هدف ایران را رسیدن به سطح تنداس چین، برزیل، روسیه، ترکیه و مکزیک (همگی در بین 20 قدرت اقتصادی جهان) قرار دهیم. مکزیک با 9711 دلار پایین‌ترین تنداس و روسیه با 12191 دلار بالاترین رتبه را دارد و میانگین آن‌ها 11012 دلار است.
- اگر هدف خود را رسیدن به اقتصادی قرار دهیم که سرانه تولید ناخالص داخلی هر ایرانی 11012 دلار شود، با جمعیت 82 میلیون نفری ایران (به شرط ثبات)، تولید ناخالص داخلی ایران باید 912 میلیارد دلار شود و اگر اکنون چنین اقتصادی داشتیم، بعد از ترکیه 961 میلیارد دلاری و بالاتر از سوئیس در رتبه بیستم جهان قرار می‌گرفتیم.
- رسیدن از یک اقتصاد 413 میلیارد دلاری به اقتصاد 912 میلیارد دلاری با نرخ رشد میانگین 2.5 درصدی (متوسط رشد چهل سال گذشته) 32 سال طول می‌کشد و برای طی کردن این مسیر در ده سال، نرخ رشد اقتصادی سالیانه 8.2 درصد لازم است. همه می‌دانیم که بقیه کشورها سر جای‌شان باقی نمی‌مانند و اگر حتی یک دهه با نرخ رشد 8.2 درصدی نیز پیش برویم، ما تا یک دهه بعد قادر به قرار گرفتن در بین بیست قدرت اقتصادی دنیا نخواهیم بود.
- نتیجه: اول، میانگین رشد اقتصادی 2.5 درصد، نشان‌دهنده پایین بودن «‌کیفیت حکمرانی» در چهار دهه گذشته است و ادامه این روند به افت قدرت نسبی ایران و فرسایش تمدنی خواهد انجامید.
- دوم، حاکمیت باید تصمیم بگیرد آیا می‌خواهد با همان میانگین نرخ رشد چهل سال گذشته کشور را اداره کند و به مردم وعده بدهد که تا 32 سال (2050 میلادی) صبر کنید تا به اقتصادی 912 میلیارد دلاری برسیم (سالی که اقتصاد ترکیه 4000 میلیارد دلاری می‌شود)؛ یا می‌خواهد حداقل رشد 8.2 درصدی را هدف‌گذاری کند تا قدرت اقتصادی نسبی ایران در مقایسه با همسایگانی نظیر ترکیه و عربستان افت نکند. امنیت، فرهنگ، آزادی و تمدن در درازمدت بدون قدرت اقتصادی باقی نمی‌ماند.
- سوم، حاکمیت باید به زبان اعداد و اهداف روشن با مردم سخن بگوید و زمان مشخص کند. چه وقت قرار است به اهداف مشخص از جمله یک اقتصاد 912 میلیارد دلاری برسیم. چهارم، تضمین تحقق اهداف چیست؟ الزامات رسیدن به چنین اهدافی مشخص و کم‌هزینه‌ترین راهکارهای تحقق آن‌ها پذیرفته شود. هیچ مقامی تاکنون درباره الزامات رشد 8.2 درصد سخن جدی نگفته است. سخن گفتن از «باید»هایی که عامل و مخاطب آن‌ها مشخص نیست، هیچ سودی ندارد. مهم‌تر آن است که فراتر از «باید»ها درباره آن‌چه باید تغییر کند هیچ سخنی گفته نمی‌شود.
- می‌ترسم مثلث «جلّاسان گردگو»، «کاسبان گِرددندان» و «مشاوران گِردعقل» همه چیز را چنان خوب جلوه دهند که ادامه روند رشد 2.5 درصدی آینده را به فنا دهد...
* دکتر محمد فاضلی "

Saturday 4 May 2019

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 06:16PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه