بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان

نکات

چی تو فکرته؟

[140]

جریان زندۀ تالارها
Vajiheh به سرنگار مشاعره پاسخ داد.
" تو همه جان مني دور مرو از بر من... من تورا ناز کشم دور مشو از بر من! "

7 ساعت پيش

Vajiheh به سرنگار اول جواب قبلی رو بده ...از بعدی بپرس..! پاسخ داد.
" گفتم که.. سالهاي بي تو!
بستني يا پيتزا؟ "

7 ساعت پيش

Vajiheh به سرنگار همین الان چه حسی داری؟ پاسخ داد.
" سردرد پس کله.. والا بوخودا..به همين سوي چراغ! "

7 ساعت پيش

Vajiheh به سرنگار این روزا چی گوش میدین؟ پاسخ داد.
" آهنگاي امو بند "

7 ساعت پيش

Vajiheh به سرنگار آخرین کتابی که خوندی چی بوده؟ پاسخ داد.
" سالهاي بي تو.. رمانه! پيشنهاد ميکنم بخونيدش! نويسندشم اعظم حسين پوره! "

7 ساعت پيش

نگارینا سرنگار جدیدی با عنوان آخرین کتابی که خوندی چی بوده؟ ساخت
" یادمه یه تاپیک کتابخونه داشتیم، اما هرچی گشتم پیداش نکردم ممکنه حتی مشابه این تایپکو هم داشته باشیم
حالا فعلا بگین آخرین کتابی که خوندین چی بوده و مال کی بوده و ژانرش چی بوده و حرف حسابش چی بوده "

13 ساعت پيش

نگارینا به سرنگار این روزا چی گوش میدین؟ پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط نگارینا نوشته شده است نمايش نوشته
یه آهنگی که دقیق نمی فهمم چی میگه، هرچی میگردم متنشو پیدا نمی کنم و خوانندشم نمی دونم کیه!!!
به یاری سبز یکی نیاز دارم که بیاد پیدا کنه متن و خواننده رو
پیداش کردم "

13 ساعت پيش

نگارینا به سرنگار همین الان چه حسی داری؟ پاسخ داد.
" گشنمه "

13 ساعت پيش

نگارینا به سرنگار اول جواب قبلی رو بده ...از بعدی بپرس..! پاسخ داد.
" ترش
آخرین کتابی که خوندی چی بود؟ "

13 ساعت پيش

نگارینا به سرنگار مشاعره پاسخ داد.
" دل و دینم شد و دلبر به ملامت برخاست
گفت با ما منشین کز تو سلامت برخاست "

13 ساعت پيش

رضائی سرنگار جدیدی با عنوان بزرگترین دروغ ساخت

16 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار یا علی پاسخ داد.
"
به گزارش «شیعه نیوز»، ضريح حرم در داخل روضه اي قرار دارد كه ابعاد آن 110×120 متر است و چهار رواق از چهار سمت آن را احاطه كرده است. نخستين ضريحي كه بر مرقد حضرت ابوالفضل از فولاد ساخته شد به دستور نادر شاه و وزير وي، در 1183 ق، بود. روي اين ضريح عبارت « ضريح العباس سنه 1182 ق » و نيز «لا زال مطاقاً لخيار الناس، عمل مهدي القلقاوي» حك شده است.

در عصر قاجار، محمد شاه ضريحي از جنس نقره روي ضريح فولادي نصب كرد. به گفته ناصرالدين شاه، نقره ضريح را مادر محمد شاه هديه كرده بود. نظارت بر ساخت آن، بر اساس كتيبه بالاي ضريح، به عهده حاج عبد الهادي استر آبادي بود. در 1385 ق نيز ضريح جديدي براي حرم در ايران ساخته شد. هنرمندان اصفهاني نهايت هنر خود را در اين كار به نمايش گذاشتند. اين ضريح، كه هديه آنان بود، از جنس نقره و طلاي ناب با سنگ هاي قيمتي مينا ساخته شد و از لحاظ زيبايي منحصر به فرد بود. چهارصد هزار مثقال نقره و هشت صد مثقال طلا در آن به كار رفت و ساخت آن سه سال طول كشيد. ضريح مذكور به پشتيباني و حمايت آيت الله سيد محسن حكيم ساخته و نصب شد. بر چهار گوشه اين ضريح چهار انارك طلايي زيبا به قطر پنجاه سانتي متر تعبيه شده است. در داخل آن صندوقي از خاتم روي قبر حضرت عباس(عليه السلام) قرار دارد.

در رواق شمالي از زير زمين به داخل قبر راه است. اديب الملك در سفرنامه خود آن را چنين شرح مي دهد: « به حرم حضرت ابوالفضل(عليه السلام) رفتيم، در رواق دريچه آهني كوچكي را متولي باشي باز كرد. از چند پله پايين رفتيم به قدر ده ذراع به خط مستقيم در جايي كه دو نفر ايستاده مي توانستند راه بروند رفتيم بعد طرف دست راست دالان تنگي بود... بعد پله اي. يك ذرع رفتيم پايين در آن جا اعلي عليين بهشت و عرض خداوندي يعني قبر منور و مطهر حضرت عباس صلوات الله و سلامه عليه بود، زيارت كرديم ».

ناصر الدين شاه نيز اين مكان را همين گونه توصيف كرده و از ورود خود به داخل قبر مطهر در زير زمين روضه شرحي داده است.

گنجينه

از ديرباز از سوي پادشاهان، حاكمان، بزرگان دين و سياست هديه هايي به حرم تقديم مي شد كه امروزه در گنجينه آن نگهداري مي شود. در اين گنجينه اشياي ارزشمندي چون قالي هاي بافته شده با تار و پود زر، چهل چراغ هاي طلايي، شمشيرهاي مرصع، ساعت هاي ديواري طلا، مجسمه هاي طلا، تصويري حقيقي از سر امام حسين(عليه السلام)، كه گفته مي شود از ايتاليا آورده شده است، نسخه هاي خطي و صحيفه هاي منسوب به امام علي(عليه السلام) ديده مي شود. اين گنجينه اكنون به محل مقبره آل خيرالدين در جوار حرم انتقال يافته است.

http://www.shia-news.com/files/fa/ne...208198_893.jpg

http://www.shia-news.com/files/fa/ne...208197_568.jpg

http://www.shia-news.com/files/fa/ne...208196_255.jpg

http://www.shia-news.com/files/fa/ne...208195_440.jpg

http://www.shia-news.com/files/fa/ne...208194_346.jpg

http://www.shia-news.com/files/fa/ne...208193_457.jpg

http://www.shia-news.com/files/fa/ne...208192_427.jpg

"

17 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار 110 سند از کتب اهل تسنن در اثبات ولایت امیرالمومنین علیه السلام پاسخ داد.
"

110 سند از کتب اهل سنت در اثبات ولایت امیرالمومنین علیه السلام

سند شماره10

ابو اسحاق از عمرو بن ذى مرّ ، سعيد بن وهب و زيد بن يثيع به اتفاق همگان روايت كرده اند كه از حضرت على عليه السّلام شنيديم ، سوگند میداد كه اگر كسى از شما از پيغمبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله در روز غدير خم آن چه را درباره من فرموده ، شنيده است ، شهادت خود را اعلام نمايد . سيزده تن از حاضران از جاي برخواستند و شهادت دادند كه از آن حضرت صلّى اللّه عليه و آله شنيديم ،
فرمود : مگر نه اين كه من از جان مؤمنان سزاوارتر از خود آن ها هستم ؟
مردم فرمودهء آن حضرت را تصديق كردند .

در اين هنگام دست على عليه السّلام را گرفت و فرمود :

«من كنت مولاه فعلىّ مولاه اللهمّ وال من والاه و عاد من عاداه و احبّ من احبّه و ابغض من ابغضه و انصر من نصره و اخذل من خذله» .

البزار ، أبو بكر أحمد بن عمرو بن عبد الخالق (متوفاي292 هـ) ،

البحر الزخار (مسند البزار) ج 3 ، ص 35 ، ح786 ، تحقيق : د. محفوظ الرحمن زين الله ، ناشر : مؤسسة علوم القرآن ، مكتبة العلوم والحكم - بيروت ، المدينة الطبعة : الأولى ، 1409هـ .

هيثمي بعد از نقل اين روايت مي‌گويد : رواه البزار و رجاله رجال الصحيح غير فطر بن خليفة وهو ثقة

اين روايت را بزار نقل كرده و راويان آن راويان صحيح بخاري هستند ، غير از فطر بن خليفه كه او نيز مورد اعتماد است.

الهيثمي ، علي بن أبي بكر (متوفاي 807 هـ)

مجمع الزوائد ومنبع الفوائد ، ج 9 ، ص 105 ، ناشر : دار الريان للتراث/دار الكتاب العربي - القاهرة ، بيروت – 1407هـ .

یا من هو فی ام الکتاب لدینا لعلی حکیم

یا علی ای یگانه مظلوم ماسوی
"

18 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار 110 سند از کتب اهل تسنن در اثبات ولایت امیرالمومنین علیه السلام پاسخ داد.
"

110 سند از کتب اهل سنت در اثبات ولایت امیرالمومنین علیه السلام

سند شماره

ابو اسحاق از عمرو بن ذى مرّ ، سعيد بن وهب و زيد بن يثيع به اتفاق همگان روايت كرده اند كه از حضرت على عليه السّلام شنيديم ، سوگند میداد كه اگر كسى از شما از پيغمبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله در روز غدير خم آن چه را درباره من فرموده ، شنيده است ، شهادت خود را اعلام نمايد . سيزده تن از حاضران از جاي برخواستند و شهادت دادند كه از آن حضرت صلّى اللّه عليه و آله شنيديم ،
فرمود : مگر نه اين كه من از جان مؤمنان سزاوارتر از خود آن ها هستم ؟
مردم فرمودهء آن حضرت را تصديق كردند .

در اين هنگام دست على عليه السّلام را گرفت و فرمود :

«من كنت مولاه فعلىّ مولاه اللهمّ وال من والاه و عاد من عاداه و احبّ من احبّه و ابغض من ابغضه و انصر من نصره و اخذل من خذله» .

البزار ، أبو بكر أحمد بن عمرو بن عبد الخالق (متوفاي292 هـ) ،

البحر الزخار (مسند البزار) ج 3 ، ص 35 ، ح786 ، تحقيق : د. محفوظ الرحمن زين الله ، ناشر : مؤسسة علوم القرآن ، مكتبة العلوم والحكم - بيروت ، المدينة الطبعة : الأولى ، 1409هـ .

هيثمي بعد از نقل اين روايت مي‌گويد : رواه البزار و رجاله رجال الصحيح غير فطر بن خليفة وهو ثقة

اين روايت را بزار نقل كرده و راويان آن راويان صحيح بخاري هستند ، غير از فطر بن خليفه كه او نيز مورد اعتماد است.

الهيثمي ، علي بن أبي بكر (متوفاي 807 هـ)

مجمع الزوائد ومنبع الفوائد ، ج 9 ، ص 105 ، ناشر : دار الريان للتراث/دار الكتاب العربي - القاهرة ، بيروت – 1407هـ .

یا علی ای یگانه مظلوم ماسوی
"

18 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار إنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُم پاسخ داد.
"

معنای کلمه مولا (۱)

اعتراف مهم ابن عثیمین وهابی:

مولا به معنی صاحب اختیار و رهبر حکومت هم استفاده میشود.

گاها مشاهده میشود عده ای از جهله ی عامه و همچنین متعصبین علمای مخالفین برای تشکیک در خلافت مولای متقیان علی علیه السلام در حدیث شریف غدیر،
میگویند کلمه ی مولا هیچ گاه به معنی رهبر و خلیفه به کار نمی رود.
در حالیکه این حرف از اساس باطل است.برای مشخص شدن جهل این جماعت، به اعتراف ابن عثیمین یکی از علمای مشهور مخالفین درباره ی استعمال مولا به معنی رهبری و زعامت، اشاره میکنیم:

وعليه يعرف أنه لا وجه لاستنكار بعض الناس لمن خاطب ملكا بقوله: مولاي; لأن المراد بمولاي أي متولي أمري، ولا شك أن رئيس الدولة يتولى أمورها; كما قال تعالى: {يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وأُولِي الأَمْرِ مِنْكُمْ}.

القول المفید علی کتاب التوحید لابن عثیمین ج3 ص103

ترجمه: مشخص میشود که هیچ وجهی برای انکار برخی افراد، در مخاطب قرار دادن پادشاه به عنوان مولای من وجود ندارد.
زیرا که مراد از مولای من، یعنی کسی که صاحب اختیار من است.

و هیچ شکی نیست که رهبر حکومت، متولی امور آن است. همانگونه که خداوند متعال میفرماید:
" ای کسانیکه ایمان آورده اید خداوند را اطاعت کنید و از رسول خدا و صاحبان امر از خودتان اطاعت کنید" (نساء 59)

صریح کلام ابن عثیمین این است که کلمه ی مولا به معنی رهبر و والی امر استعمال میشود.
و او هیچ وجهی برای انکار این استعمال نمی بیند.

ادامه دارد...

یا مرتضی علی
"

18 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار إنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُم پاسخ داد.
"
نقل_فضایل_از_کتب_مخالفین

پژوهشی پیرامون آیه_ولایت(۳)

طبری در تفسیر خود از دو طریق می نویسد:

1⃣ اسماعیل بن اسرائیل رملی، از ایوب بن سوید، از عتبة بن ابی حکیم حدیث کرد که در باره ی آیه ی《 همانا سرپرست شما تنها خدا و رسول او و مؤمنانی هستند وکه...》گفت: مراد علی بن ابی طالب علیه السلام است

و در حدیث دوم می نویسد:

2⃣ حرث، از عبدالعزیز، از غالب بن عبیدالله حدیث کرد که گفت: از مجاهد شنیدم که در درباره ی آیه《 إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ...》گفت: درباره ی علی بن ابی طالب علیه السلام نازل شده ( زیرا ایشان) در حالی که در رکوع بود، صدقه داد.

قاضی عضد الدین ایجی (متوفای 756هـ)
در کتاب المواقف که از مهم‌ترین کتاب‌های عقائدی اهل تسنن به شمار می‌رود ،
در این باره نقل می‌کند :

وأجمع أئمّة التفسیر أنّ المراد علی.

سند روایت
الإیجی ، ‌عضد الدین عبد الرحمن بن أحمد الوفاة: 756هـ ، کتاب المواقف ، ج3 ، ص 601 ، دار النشر : دار الجیل - لبنان - بیروت - 1417هـ - 1997م ، الطبعة : الأولى ، تحقیق : عبدالرحمن عمیرة.

ترجمه روایت:

تمام پیشوایان تفسیر اجماع دارند بر این که این آیه در باره امام علی علیه السلام نازل شده است.

ادامه دارد...

یا مرتضی علی
"

18 ساعت پيش

"
پژوهشی پیرامون آیه_ولایت (۲)

ابن ابی حاتم در تفسیر خود از دو طریق می نویسد:

1⃣ ربیع بن سلیمان مرادی، از ایوب بن سوید، از عقبه بن ابی حکیم نقل کرد که درباره ی آیه 《 إنما وليّكم الله...》گفت: مراد از الذین《 الذین آمنوا 》علی بن ابی طالب علیه السلام است.

2⃣ ابوسعید أشج، از فضل بن دُکَین، از موسی بن قیس حضرمی، از سلمة بن کهیل نقل کرد که گفت:
علی علیه السلام در حال رکوع انگشتر خود را تصدّق فرمود، پس این آیه نازل شد: 《 همانا سرپرست و صاحب اختیار شما فقط خدا، رسول او و مؤمنانی هستند که نماز را به پا می دارند و در حال رکوع زکات می دهند》

علاوه بر اسکن هر دو روایت که تقدیم خواهد شد ، اسکن کتاب "تفسیر القران العظیم" ابن کثیر نیز ارائه خواهد شد؛

در این کتاب ، ابن کثیر با اینکه ذیل آیهء شریفه ۵۵/مائده (آیهء ولایت) به روایت ابن ابی حاتم استناد میکند ،
ولی کلام او را تحریف کرده و عبارت "هم المومنون" را از جانب خود به این روایت اضافه میکند‼️‼️

به نظر شما علت این تحریف و عدم امانت داری علمی چیست؟

ادامه دارد...

یا مرتضی علی

"

يك روز پيش

عبدالعلی69 سرنگار جدیدی با عنوان إنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُم ساخت
"

بسم الله الرحمن الرحیم

خداوند تبارک و تعالی در آیهء ۵۵ سوره‌ی مائده می فرماید:

إنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ

جز اين نيست كه ولىّ شما خداست و رسول او و مؤمنانى كه نماز مى‌خوانند و همچنان كه در ركوعند انفاق مى‌كنند.

پژوهشی پیرامون آیه_ولایت(۱)

ابن أثير در جامع الاصول از رزین، از نسائی و او از عبدالله بن سلام روایت می کند که گفت:

من و تعدادی از قوم و خویشانم خدمت رسول خدا صلی الله علیه و آله رسیدیم و عرض کردیم : قوم ما، به خاطر آن چه خدا و رسولش با ما تصدّق کرده اند، ما را محدود ساخته و قسم خورده اند که با سخن نگویند،
پس خدای تعالی [ این آیه ی شریفه را ] نازل فرمود: 《همانا سرپرست و صاحب اختیار شما فقط خدا و رسولش و مومنانی هستند که...》آن گاه بلال برای نماز ظهر اذان گفت و مردم [ برای نافله ] برخاستند و شروع به نماز خواندن کردند و در میان رکوع و سجده بودند که فقیری درخواست کمک کرد. علی علیه السلام انگشترش را به او عطا فرمود در حالی ‌که در رکوع بود، سائل این موضوع را به رسول خدا صلی الله علیه و آله خبر داد ؛ ایشان [ این آیه را ] بر ما قرائت فرمود: 《همانا سرپرست و صاحب اختیار شما فقط خدا و رسولش و مومنانی هستند که نماز را به پا می دارند و در رکوع زکات می دهند و هر که از خدا و از رسولش و مومنان روی گرداند، همانا حزب خداوند غالب است.》

از روایت فوق استفاده می شود که هنگام در خواست کمک از سوی سائل، مسلمانان در مسجد مشغول نافله (نماز مستحبی) بودند.

اولاً: رسول خدا صلی الله علیه و آله در مسجد نبودند.

ثانياً: نماز جماعت اقامه نشده است.

همچنین بر اساس این حدیث آیه ولایت پیش از اعطای انگشتر به سائل نازل شده بوده و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله پس از آگاهی از اقدام امیرالمومنین علی علیه السلام، آیه را در حضور برخی از مسلمانان قرائت فرمودند.

و نکته‌ی آخر در مورد حدیث این است که 《حزب الله》، نامیده شدنِ معتقدان به ولایت خدا، رسول و امیرالمومنین علی علیه السلام است.

ادامه دارد...

یا مرتضی علی
"

يك روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان) پاسخ داد.
"
نظر امیرالمؤمنین علی علیه السلام درباره خلیفه اول و دوم و سوم 《18》

رد سيره ابوبكر و عمر

در قضيه شوراى شش نفره،
سه بار به حضرت پيشنهاد قبول خلافت به شرط عمل به سيره شيخين مطرح می‌شود ؛ ولى حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام با قاطعيت تمام رد نموده واعلام می‌دارند معيار و ملاك حكومت من فقط كتاب خدا و سنّت پيامبر است و با وجود اين دو ،
نيازى به ضميمه كردن سيره ديگرى نيست.

عبد الرحمن بن عوف با حضرت به طور خصوصي به گفتگو نشست ؛
پس گفت تو را در مورد خودمان به خدا قسم مي دهم که آيا در بين ما به کتاب خدا و سنت رسول او و روش ابو بکر و عمر عمل می‌کنی ؛ پس حضرت فرمودند :
کتاب خدا و سنت پيامبر او تا می‌توانم .
پس با عثمان خلوت کرده و به او نيز همين را گفت اما او پاسخ داد : برای شما تضمين می‌کنم که به کتاب خدا و سنت پيامبر او و روش ابو بکر و عمر عمل نمايم !!
دوباره با علي خلوت کرده و کلام اول را تکرار کرد اما حضرت مانند همان دفعه به او پاسخ گفتند ؛
و سپس فرمودند : با کتاب خدا و سنت پيامبرش به نظر هيچ کس احتياج پيدا نمی‌کنيم . تو مي کوشی که خلافت را از من دور کنی ( و گرنه سيره ابوبکر و عمر را شرط نمی‌کردی ) .
پس دوباره به نزد عثمان رفته وهمان کلام را تکرار کرد ؛ پس همان جواب اول را داد ؛ او نيز با عثمان بيعت نمود .

تاريخ اليعقوبي ج 2 ص 162
شرح نهج البلاغة ج 1 ص 188
الفصول في الأصول ج 4 ص 55
أسد الغابة ج 4 ص 32
تاريخ الطبري ج 3 ص 297
تاریخ ابن خلدون ج 2 ص 126
الشافي في الامامة ج 4 ص 209

و عاص بن وائل گويد:

به عبد الرحمان گفتم: چگونه با وجود شخصيتى مانند على با عثمان بيعت كرديد؟
پاسخ می‏دهد: گناه من چيست كه سه مرتبه به على پيشنهاد كردم كه خلافت را به شرط عمل به كتاب خدا و سنت پيامبر و سيره ابوبكر وعمر بپذيرد ولى قبول نكرد.
ولى عثمان زير بار اين پيشنهاد رفت.

مسند أحمد بن حنبل ج1 ص560

و نكته جالب اينجاست كه حضرت به عبد الرحمان می‌فرمایند:
تو با طرح اين پيشنهاد، تلاش می‏كنى كه مرا از خلافت محروم سازى؛ چون بخوبى مى‏دانى كه سيره شيخين مورد تأييد من نيست.
«أنت مجتهد أن تزوي هذا الأمر عنّي».

یا علی ای یگانه مظلوم ماسوی الله

"

يك روز پيش

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 01:08AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه